Doorbraakpogingen der Russen werden opnieuw verijdeld 17 Opvarenden der „Patria" vermist Twee beruchte inbrekers voor den Berlijnschen rechter r Eenige actie der artillerie" Londen zendt een nota aan T okio Het nieuws van heden OOK AANVALLEN OP PETSAMO-FRONT VEEL BELANGSTELLING VOOR GEBR. SASZ DE BAROMETER J' V Parijs bericht: VEREEMIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 26 JANUARI 1340 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25, cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27Yz ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MÉT OCHTEND- EN AVOND-EDJTWE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22206 Bombardement van Viborg duurt nog voort Russisch pantserschip gezonken? De actie der Zweedsche communisten Reddingbooten van de „Nautic" geland op Noorsche kust Latere berichten over gered den en vermisten rt Ouderwetsche winter De spionnage-affaire in België 99 slachtoffers der Orazio-ramp Met de I oebliana maar één man omgekomen NIEUWE INSCHRIJVING VOOR ENGELSCHEN DIENST JJ Duitsch schip aangehouden en gezonken; duikboot met succes aangevallen Weer een week blokkade Het aanhouden van de Amerikaansche post Enkele besluiten der T singtao-conf erentie Thans ook embargo op luchtpostartikelen De Bilt meldt: Britsche zomertijd op 25 Februari Dr. Clodius te Rome iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü in Japansch rumoer om de „Asama Maroe" duurt intusschen stelselmatig voort Sir William Seeds bij Koning George Brussel zal Britsche hulp niet afslaan DE ONTVANGST VAN MYRON TAYLOR TEN V AT IK AN E NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 56 et., tngez mededeellngen 50 cent; Idem op peg één 55 tent per regel BIJ contraei sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek HELSINKI, 25 Jan. (Reuter) Het Finsche legerbericht van Donderdag luidt: Te land: Op de landengte van Kareliè was de toestand betrekkelijk rustig. De ac tie bleef beperkt tot verkenningen en hin derend artillerievuur. De vijand schoot met verdragend geschut op Viborg, doch zonder resultaat. Ten Noorden van het Ladoga meer zette de vijand den geheelen dag zijn aanvallen voort. Het felst werd gevochten bij Aitto- joki. De aanvallen werden met groote ver liezen voor de Russen afgeslagen. Gister avond heeft de vijand een aanval op Kol- lanjoki ingezet en deze is gedurende den nacht met korte onderbrekingen voortgezet. Nog vóór het aanbreken van den dag was de aanval definitief afgeslagen. Evenals in andere gevechten heeft de vijand hier ver scheidene honderden mannen verloren. Drie vijandelijke pantserwagens werden vernield. In Lapland hebben de Russen de Finsche stellingen bij Maerkjarvi aangevallen, doch ook deze aanval werd afgeslagen. Bü Petsamo heeft de vijand twee keer Bonder succes aangevallen. De Finsche troepen hebben hier twee Sovjet-tanks ver nield. Ter zee: Niets nieuws te melden. In de lucht: Ten gevolge van de sneeuw wei- hig activiteit in de lucht, afgezien van enkele bomaanvallen van weinig belang op Kuusamo en op de Aalandseilanden. Deze aanvallen heb ben geen Slachtoffers veroorzaakt. Bevestigd wordt, dat op 23 Januari een Rus sisch vliegtuig omlaag is geschoten. Naar Reuter uit Helsinki bericht blijven de Russen er alles op zetten om door de Finsche linie ten Noorden van het Ladoga- meer te breken, doch te oordeelen naar het officieele Finsche nieuws hebben zij nog steeds geen succes gehad. Een der voordeelen voor de Finnen in dezer afgelegen sector is hun geoefendheid in 't kaart lezen. Ook zijn dezen in het voordeel bij nacht gevechten, Iedere patrouille van tien of twaalf man heeft een sterke zaklantaarn bij zich. Een der mannen neemt de lantaarn en richt deze op dan vijand, terwijl de overigen in him witte mantels in de sneeuw liggen en zorgvuldig hun doel kiezen. De lantaarndragers hebben een gevaarlijke taak, want zij vormen sen prachtig doelwit, doch telkens wanneer er een valt neemt een ander de lantaarn van hem over. Op een afgesproken signaal wordt dan de lantaarn ge doofd, de patrouille verandert van positie en begint een nieuwen aanval. Het bombardeeren van Viborg, dat thans reeds vele weken duurt, geschiedt zonder een; systeem en het leven in de stad is er dan ook nooit ernstig door belemmerd. De speciale correspondent van de „Giomale d'Italia'' te Helsinki meldt, dat volgens een nog niet bevestigd bericht een der vier Russische pantserschepen, die de Finsche haven Koivisto hebben gebombardeerd, n.l. de „Kattowa", door het Finsche afweergeschut getroffen en gezon ken zou zijn. De correspondent meldt voorts, dat te Salla en in andere sectoren in het Noorden Zweedsche vrijwilligers de Finsche troepen zouden hebben afgelost. Een bataljon dezer vrijwilligers zou ten Oosten van Salla een Russisch autopark bij verrassing vernield hebben. Het optreden van de Zweedsche communisten wordt door de Zweedsche pers sterk veroordeeld. Men vreest, dat communisten dienst hebben genomen in de vrijwilligerscorpsen voor Finland om hier ontevredenheid te zaaien en de Finsche zaak te verraden. Naar schatting van de „Nya Daglight Allahanda" telt de Zweedsche com munistische partij 20.000 leden, waarvan 15.000 lid zijn van de communistische jeugdorganisa ties. Bovendien heeft het secretariaat van de Komintern voor West-Europa zijn zetel te Stockholm. STOCKHOLM. 25 Jan. (Zw. Tel. Ag.) De reederij van het Zweedsche stoomschip „Patria" (1188 ton) heeft bericht ontvangen, dat het schip, dat van Rotterdam op weg was i.aar Gothenburg, Zaterdag j.I. op de Noordzee op een mijn is geloopen en ge zonken. Een Finsch schip is vanochtend in een Zweedsche haven aangekomen met aan boord 4 geredde opvarenden van de „Patria". De geheele bemanning bestond uit 21 koppen. Volgens een Reuter-bericht uit Oslo zijn twee reddingbooten van het Estlandsche stoomschip „Nautic", dat Zaterdag op de Noordzee is gezonken, op de Noorsche kust aangekomen. De booten hadden bijna zes dagen op zee rondgezwalkt. Aan boord van een der booten bevonden zich elf mannen en een vrouw, aan boord van de andere boot tien mannen en een vrouw. De Britsche admiraliteit heeft betreffende het Verlies van den torpedojager „Grenville" op 21 Januari j.I. medegedeeld, dat het aantal ver tuisten, die als omgekomen beschouwd worden, Uiet 73 doch 68 bedraagt. Voorts deelt de admi- taliteit mede, dat zeven opvarenden, die eerst als Vermist gemeld waren, thans in veiligheid zijn. Verder meldt Reuter dat elf overlevenden van het Zweedsche s.s. „Gothia" op een eiland voor de Westkust van Schotland aan land zijn gezet. Vier man waren ernstig ge- Wond. Allen waren volkomen uitgeput. De overlevenden verklaren, dat drie leden der bemanning door een ontploffing gedood zijn en dat een boot, waarin tien schip breukelingen hadden plaats genomen, ver mist wordt. Volgens een telegram uit Madrid is het Deen- ®che s.s. „Kina" te Las Palmas aangekomen met Acht overlevenden van op mijnen geloopen en Getorpedeerde schepen. Hieronder bevindt zich bok de kapitein van het Noorsche s.s. „Enid", dat °f> 18 Januari op de Noordzee is getorpedeerd. De winter van 1939/1940 begint dien van 1928/1929 naar de kroon te steken. Weliswaar is te De Bilt nog geen minimumtemperatuur van 18.9 graden bereiktzooals op 14 Februari 1929 is waargenomen, maar op 20 Januari 1940 is toch reeds 16.3 graden voorgekomen, waarmede voor Januari een record werd bereikt sedert het begin der waarnemingen te De Bilt in 1897. Verder hebben wij nu reeds 20 da gen gehad met een minimumtem peratuur beneden —10 graden, te gen 15 dagen in den geheelen ivin- ter van 1928/1929. BRUSSEL, 25 Jan. (Havas) Omtrent de 'öionnageaffaire, welke is ontdekt, wordt nog Vernomen, dat een der arrestanten van gister avond een zekere Jean Bero is, die leider van be rexistische garde van Charleroi is geweest, ^ij heeft talrijke reizen naar Duitschland ge haakt en stond in verbinding met een zeke- ten Joseph Desmet, een Vlaamsch nationalist, t>e leider van de rexisten Léon Degrelle beeft naar aanleiding van deze zaak een ?ehrijven gepubliceerd, waarin hij verklaart ®ero uit de partij te hebben gejaagd en aan be politie te hebben aangewezen als ver dacht. Noch Degrelle zelf, noch zijn party Rebben ooit met Desmet in verbinding ge- GENUA, 25 Jan. (Havas) Van de opva renden der „Orazio" zijn volgens de laatste berichten er 99 omgekomen. Men neemt n.l aan, dat de drie sloepen, welke sedert Zon dag vermist worden, met de inzittenden verloren zijn gegaan. De maatschappij Italia, de reederij van de „Orazio", heeft aan haar agentschap te Mar seille getelegrafeerd, dat de ramp moet worden toegeschreven aan een technische storing van den linkermotor. Er is geen sprake van achte loosheid of misdadigen opzet. Het percentage onder de passagiers, waarvan 44 worden ver mist, is betrekkelijk gering, wanneer men de slechte weersomstandigheden in oogenschouw neemt. De helpende schepen konden de „Orazio" niet naderen. BELGRADO, 25 Jan. (Havas) Alhier werd het volgende officieele communiqué uitge geven „Gisteren om 17.20 uur is de oorlogsbodem „Loebliana" aan den ingang der haven van Sibenik gezonken. Door den storm stootte het schip op een rots en zonk na zeer korten tijd. De bemanning kon worden gered, behalve de mecanicien-onderofficier Griesbach." LONDEN, 25 Jan. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat op 17 Februari de inschrijving zal zijn voor den militairen dienst van de volgende leeftijdsgroep (man nen van 20 tot 24 jaar). Het betreft hen die op 31 December 1939 den leeftijd van 20 ja ren hadden bereikt, doch nog niet 24 jaar oud waren. Naar aanleiding van de aangekondigde in schrijving van dienstplichtigen kan verder wor den gemeld, dat tegen einde Maart Groot Brit- tannië naar schatting 1.750.000 man onder de wapenen zal hebben. De drie in 1939 ingeschre ven groepen dienstplichtigen, die intusschen on der de wapenen zijn gekomen, de mannen van 20, 21 en 22 jaar, zijn 673.000 man sterk. Groote verwoestingen worden in Finland aangericht door de bombardementen, die bijna dagelijks door tientallen Russische vliegtuigen worden uitgevoerd PARIJS, 25 Jan. (Havas) Het Fran- sche legerbericht van hedenavond luidt: Over het algemeen een kalme dag. Eenige actie van de artillerie. Het 1600 ton metende Duitschc vrachtschip „Albert Janus" is door een van ónze schepen aangehouden en door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Een van onze patrouilleschepen heeft met succes een vijandelijken onderzeeër aangevallen." De blokkade van de Fransche marine in de week van 13 tot 2Q Januari heeft de volgende resultaten opgeleverd: Negen schepen werden aangehouden en 15.600 ton goederen in beslag genomen. Sedert het uit breken van den oorlog zijn door de Fransche marine 254 schepen aangehouden en 480.500 ton goederen in beslag genomen. WASHINGTON, 25 jan (Reuter) Naar men geloolt zullen de Vereenigde Staten zien er bij neerleggen, dat de Engelschen de Ame rikaansche- paketpost doorzoeken, doch zulen zij den Engelschen het recht ontzeggen censuur uit te oefenen op briefcorrespondentie. SJANGHAI, 25 Jan. (D.N.B.) De tweede aag van de conferentie te Tsingtao bracht de mededeeling van Wang Tsjing Wei, dat tus- schen hem en de Japanners nog delicate on derhandelingen over de toekomstige Chineesch— Japansche betrekkingen aan den gang zijn. Er konden nog geen bijzonderheden worden mede gedeeld. De conferentie nam verscheidene besluiten, o.a. dat de verdragen met buitenlandsche mo gendheden en wetten, welke uitgegaan zijn van de tegenwoordige regeeringen van Nanking, Pe king en Tsjoengking, door de nieuwe Centrale Regeering zullen worden nageleefd. De troepen van de tegenwoordige Peking- cn Nanking-re- geering zullen door legerafdeèlingen van de nieuwe Centrale Regeering worden vervangen. De grondwet zal zorgvuldig worden aangepast aan de thans geldende Chineesche grondwet. Tot dit doel zal een Nationaal Volkscongres worden bijeengeroepen. WASHINGTON, 25 Jan. (Havas) Bij een nieuwe regeling van de Amerikaansche lucht post Wordt verboden per vliegtuig artikelen of voorwerpen te zenden naar oorlogvoerende lan den of naar neutrale landen, van waar de mail naar oorlogvoerende landen wordt doorgezonden. Een uitzondering is evenwel gemaakt voor copyright-artikelen. Sedert het instellen van den Transatiantischen Clipperdienst kon men bijna alles per vliegtuig verzenden, als men slechts het vastgestelde tarief betaalde. LONDEN, 25 Jan. (Reuter) Minister Ander son heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de aanvang van den zomertijd Is vastgesteld op 25 Februari a.s., des nachts om twee uur. H VOOR HET ZUID-OOSTEN: Nevelig tot zwaarbewolkt of betrokken, plaatselijk eenige sneeuw, matige tot Es lichte vorst, zwakke tot matige, veran- derlijke wind, VOOR HET NOORD-WESTEN: EE Nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, nu EE en dan eenige regen óf sneeuw, tempera- tuur om het vriespunt tot lichte vorst, zwakke tot matige, veranderlijke wind. 1 OVERZICHT: 1 EE Het weer in ons land wordt thans be- EE heerscht door het vlakke minimum, dat Si zich langzaam langs de Westkust van Denemarken in Zuidelijke richting naar onze omgeving beweegt. Gisteravond viel El in NoordhoIJand plaatselijk eenige regen, EE terwijl elders in het Noorden lichte =5 EE sneeuw voorkwam. Zeewind en zware be- EE JE wolking veroorzaakten in het Noorden EE reeds minder lage temperaturen (Den EE Helder te 18.20 plus 1, Groningen minus EE EE 1). In het Zuid-Oosten daalde de tempe- EE ratuur aanvankelijk nog snel ten gevolge EE van uitstraling bij onbewolkte lucht EE Ël (Maastricht minus 7). Over Zuid-Scandi- navië bouwt zich een belangrijk nieuw ge- EE bied van hoogen luchtdruk op, dat zich EE vcreenigt met het maximum over de Randstaten. LONDEN, 25 Jan. (Havas). De Britsche regeering heeft naar aanleiding van het ge beurde met de „Asama Maroe" een nota ge zonden aan de Japansche regeering, In diplomatieke kringen weigert men na dere aanduidingen te geven over den in houd van deze mededeeling. Naar Domei uit Tokio bericht hebben ver scheidene vereenigingen protestvergaderingen gehouden tegen het aanhouder, van de „Asa ma Maroe" door een Britsch oorlogsschip en hebben velen voor de Britsche ambassade te Tokio betoogd. Gisteren heeft de Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, een bezoek gebracht aan der. Japanschen minister van Buitenlandsche Za ken, Arita. Craigie verklaarde, dat het optreden van het Britsche oorlogsschip niet tegen Japan in het bijzonder was gericht. Volgens Reuter beschuldigt de woordvoer der van het Japansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken den Britschen ambassa deur Craigie van onvriendelijkheid „wegens het beroep, dat hij op de Japansche natie heeft gedaan aleer hij antwoordde op het Japansche protest" in zake de Asama Ma roe". Craigie had namelijk een verklaring doen toe komen aan de bladen. De woordvoerder heeft hieraan toegevoegd, dat het optreden van den Britschen ambassadeur wel zonder weerga zal zijn. Volgens de Japansche bladen bevat de ver klaring van Craigie deze zinsnede: „Ik heb den indruk gekregen, dat er veel wanbegrip is over het feitelijke punt, dat ten aanzien van de „Asama Maroe" aan de orde is. Er wordt veelal gezegd, dat de aanhouding van het Ja pansche schip op zich zelf reeds een beleediging van Japan vormt. Ik zou mijn Japanschen vrienden deze verzekering willen geven: het laatste, dat Groot Brittannië zou willen doen, is op te treden op een wijze, welke vernederend zou zijn voor het prestige van .Japan." LONDEN. 25 Jan. (Havas) Sir William Seeds, de ambassadeur van Groot Brittannië te Moskou, die thans met verlof in Engeland ver toeft. is door den Koning in audiëntie ontvangen ROME, 25 Jan. (Havas). Vanavond is de lei der van de economische afdeelmg van het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Za ken, dr. Clodius, te Rome aangekomen. Hij za) besprekingen houden met de leiders van de Italiaansche economie. Men schrijft ons uit Berlijn: Met den „systeemtijd" duidt men in het Derde Rijk de zoogenaamde Republiek van Weimar aan, dus het tijdperk, dat gelegen was tusschen 1918 en 1933. En met de „helden" uit dezen systeemtijd bedoelt men de beruchte Gebroeders Sasz, die een jaar of tien geleden Berlijn in opschudding brachten door hun gewaagde bankinbraken. Overigens niet alleen het toenmalige Ber lijn, want toen de grond hier onder hun voe ten te warm begon te worden, namen zij de wijk naar Denemarken, waar ze bij hun eerste poging t°t inbraak gearresteerd en later op verzoek van de Duitsche overheid als „lastige Auslander" uitgeleverd werden. In dit feit moet de oorzaak gezocht worden, dat het zoolang heeft geduurd, voordat de zaak voor de recht bank in Moabit in behandeling kwam. Maar dat men de Gebroeders Sasz nog lang niet vergeten is blijkt uit de geweldige publieke belangstelling, welke er voor deze zaak ge toond wordt. We krijgen thans een tweetal mannen van 33 en 34 jaar te aanschouwen en met een ge voel van huivering hooren we vertellen, dat zij reeds als knapen van 10 en 11 jaar straf bare handelingen hebben begaan. De misdaad schijnt hun dus in het bloed gezeten te heb ben. En de tijdsomstandigheden moeten hun gunstig geweest zijn, want ze hielden er een Amerikaanschen wagen op na, waarmee ze reisjes naar Parijs en de Rivièra ondernamen. De handigheid, waarmee ze hun sensationeele inbraken organiseerden, was zoo groot, dat ook al was men van hun schuld absoluut over tuigd ze na enkele dagen arrest in vrijwel alle gevallen weer losgelaten moesten worden wegens gebrek aan bewijs. Thans schijnt de zaak eenigszins anders te staan, want de rechter begint de zit ting met de waarschuwende woorden: „Ik heb er voorloopig van afgezien, jullie te laten boeien. Mochten jullie van gedachte zijn, dat 't nu nog net eender als vroeger toegaat, dan zal ik andere maatregelen nemen! Een vlucht is thans absoluut on mogelijk. Houdt daar rekening mee!" Franz Sasz neemt daarna het woord en zijn formuleering is van dien aard, dat de president direct beveelt, hem aan zijn voeten te boeien: „Nadat ge zoo begon nen zijt, heb ik u laten boeien, want ge hebt opnieuw uw misdadig karakter laten zien!" „Der dritte im Bunde" ontbreekt. Dat was Max Sasz, waarvan men eertijds beweerde dat hij de eigenlijke aanvoerder was. Eenige jaren geleden heeft hij met eigen hand in de ge vangeniscel aan zijn misdadig leven een einde gemaakt. Franz en Erich hadden toen een periode van burgerlijk fatsoen, want ze open den een sigarenwinkel, die lang niet slecht ging. Iedereen wist immers wie ze waren en al was de sympathie misschien niet bijster groot, toch koesterde men een zekere bewon dering voor hun stoute stukjes. Wij herinne ren ons dat het toen gebruikelijk was de Ge broeders Sasz voor de pers te interviewen en het publiek eener wereldstad verslond zulke romantische verhalen. Franz en Erich staan thans eindelijk te recht voor bankinbraken, welke zij tusschen Maart 1927 en Januari 1929 hebben gepleegd Met het open breken van brandkasten a la sardine wilde het klaarblijkelijk niet meer vlot ten en derhalve hadden ze een nieuw systeem uitgevonden. Bij een inbraak namen ze een volledig zuurstofapparaat mee en hiermee be proefden ze achtereenvolgens hun geluk op de kluizen van twee filialen van bekende Ber- lijnsche banken. Maar in beide gevallen wer den ze bijtijds opgemerkt en ze gingen er nu toe over, zich nog geraffineerder op de zaak te prepareeren. Rond twee weken waren ze aan hét werk om door een zwarer betonvloer door te dringen in het directiegebouw der staats spoorwegen. Net toen ze een millioen mark voor het grijpen hadden verscheen de nacht waker en ze konden nog van geluk spreken, dat ze niet door de politie gegrepen werden. Hun taai uithoudingsvermogen blijkt uit een nieuwe poging tot inbraak, ditmaal in een be lastingkantoor, waar rond negen millioen Mars in de safe lagen. Met vakkennis sneden ze hier de alarminrichting door. maar het nood lot wilde, dat terzelfder tijd een nachtwaker de ronde deed en deze merkte al gauw. dat er iets niet in orde was. De roode lamp van de alarminrichting flikkerde heel even op en de alarmbel gaf een korten tik. Hij belde direct het overvalcommando op en de Gebroeders Sasz moesten hals over kop een goed heen komen zoeken. Tenslotte bereikten ze dan toch het voor oogen gestelde doel. Met onuitputtelijk ge duld groeven ze een onderaardsche gang naar een bankfiliaal in de Kleiststrasse, op een der drukste verkeerspunten in het westen der stad, en de buit was ditmaal niet gering. Ze braken meerdere safes open, vonden geld, juweelen en effecten en wat hun bij die gelegenheid in de handen ge vallen is kon later nooit nauwkeurig wor den vastgesteld Of men er thans in slagen zal, valt te be twijfelen, want beiden geven op de vragen van den voorzitter een ontwijkend antwoord en als het op bepaalde feiten aankomt, dan iaat hun memorie plotseling te wenschen over! Vast staat echter, dat de politie indertijd bij een grondige huiszoeking allerlei materiaal gevon den heeft, dat met deze inbraak samenhing. In den tijd. toe ze deze inbraken organiseer den, stond de doodstraf nog niet aangegeven en men vraagt zich dus af, hoe het vonnis zal luiden. Aan vrijlaten valt ongetwijfeld niet meer te denken, want voor misdadigers, die als een gevaar voor de burgerlijke samenle ving beschouwd worden, beschikt de rechtei thans over de zoogenaamde „Sicherungsver- wahrung" en dat zal ongetwijfeld de mildste straf zijn, die na het uitzitten van eenige jaren tuchthuis of gevangenis den Gebroeders Sasz te wachten staat! Felle Russische aanvallen ten Noorden van het Ladogameer werden opnieuw afgeslagen. Ook bij Petsamo werden de aanvallen de roode troepen teruggeslagen. Aan het Westfront actie der artillerie. De Fransche marine heeft met succes een duikboot aangevallen. Het Duitsche vrachtschip „Albert Janus" na aanhouding door de bemanning tot zinken gebracht. Het Zweedsche s.s. „Patria" Zaterdag op de Noordzee door een mijn vergaan; I 7 opvarenden vermist. Londen zendt een nota aan Tokio in verband met de aanhouding der „Asama Maroe". Belangrijke uitspraak van het Amster- damsche gerechtshof in een geschil tus schen den Bioscoopbond en Buma. Drama in een desa onder Depok (Ned.- Indië). Commissie in zake oorlogsmolestrisico ingesteld. Tweede kindervlucht van de K. L, M. naar Ned.-Indië. Voor het Leeuwarder hot is 1 5 jaar ge vangenisstraf geëischt tegen een bouw kundige wegens opzettelijke brandstich ting. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig. O Let op de kleintjes „Let op de kleintjes... de grooten letten op zich zelf wel" was een ouderwetsche economist gewoon te zeggen. Let op 't eerste dubbeltje... de andere rollen het eerste onmiddellijk na. Wissel niet te gauw. Zoo dra ge een tientje hebt „klein gemaakt" ver dwijnt het geld als sneeuw voor de zon, glijdt het als water door uw vin gers. Let op de kleintjes. Het zijn al tijd de kleintjes die de meeste zorg nooaig hebben en die heel wat te be- teekenen hebben in elk huishouden. Zoowel van den particulier als van Staat, gemeente en organisatie. De groote massa doet zooveel. Voor een goed en edel doel zijn groote giften natuurlijk waardevolle gasten maar het centje of dubbeltje van den min deren man op de collecteschaal doet wonderen. Zeg nooit: het is „maar" een cent of 'n halfje. Hetzij ge inza melt voor charitatieve doeleinden, hetzij ge zelf de financiën moet be- heeren voor gezin of bestuur: let op de kleintjes. Tien centen maken een dubbeltje, tien dubbeltjes den gulden! BRUSSEL, 25 Jan. Belga deelt mede: Officieele Belgische kringen hebben kennis genomen van de gisteren door minister-presi dent Chamberlain in het Britsche Lagernuis afgelegde verklaring. Men doet in deze kringen opmerken, dat Bel gië nimmer in twijfel heeft verkeerd over cte snelheid en doeltreffendheid, waarmede Groot- Brittannië het te hulp zou komen in geval men hier een beroep zou doen op zijn garantie. VATIKAANSTAD, 25 Jan. (Havas) Men verwacht, dat de vertegenwoordiger van Roose velt bij het Vatikaan, Myron Taylor, hartelijk zal worden ontvangen. Z. H. de Paus heeft beslo ten Taylor te beschouwen als „buitengewoon ambassadeur", en bij de ontvangst ten Vati- kane zal vermoedelijk hetzelfde ceremonieel wor den gevolgd als bij het overhandigen van de geloofsbrieven door een nieuwen ambassadeur of gezant. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 767.6 Vórige stand: 767.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1