Hardnekkige aanvallen komen den Russen duur te staan Vier schepen gezonken, met in totaal 32 vermisten Ernstige auto botsingen Stranding van de „Ottoland" Het nieuws van heden BELGISCHE LOF VOOR MIN. VAN KLEFFENS DUITSCHE DUIKBOOTEN ZEER ACTIEF DE BAROMETER Verscheidene compagnieën werden vernietigd Nieuwe tol van den zee-oorlog: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 £é>onnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal L3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M€T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR D€ N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 27 JANUARI 1940 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22208 Een doode te Groningenvijf ge wonden op rijksweg Leiden Den Haag; twee op Texel Pastoor Brinkman gewond op den Hoornderweg, nabij de Steenen- brug te Den Burg, zijn Vrijdagmiddag, ten gevolge van den mist en de gladheid van den weg, een militaire menage-auto en een personenauto, bestuurd door pastoor J. P. A. Brinkman, uit Den Burg, met elkaar in botsing gekomen, waardoor beide bestuur ders ernstig werden gewond. Churchill spreekt heden opnieuw De uitvaart van Motta Nabij de haven van Sunderland Stockholm weet niets van Duitsche dreiging Toch raadt Amerikaansche legatie aan Zweden te verlaten Om verdere incidenten te voorkomen Tokio treft bepalingen over het vervoer van passagiers „Aanhouden der Wingsang niets bijzonders" Britsch vliegtuig bij Duisburg neergehaald De Bilt meldt: Nieuwe bombardemen ten op burgerbevolking Zweedsch vlieger gesneuveld Noorsch schip bij Japan gezonken Het oordeel der Labour-leden Nieuwe protector der Kath. Vrouwenbonden Columbus-mannen te Genua aangekomen Overstroomingen op den Zuid-Balkan Fransche bewapening en jaarmarkten Pauselijke H. Mis voor het Romeinsche volk Pierlot en Denis bij Koning Leopold Nieuwe Australische gezant te Washington Vacature prof. Zeeman Splitsing van Amsterdamschen hoogleeraarszetel? Prof. Rappard naar 's Gravenhage NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BtJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur zijn door tot nog toe onbekende oorzaak op de Frie- Bchestraatweg te Groningen, nabij de melk fabriek „De Ommelanden", twee vrachtauto's met elkaar in botsing gekomen. De eene wagen werd bestuurd door den 21-jarigen R. de V., uit Groningen. Deze werd zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het overbrengen naar het Aca demisch Ziekenhuis overleed. Zijn metgezel, de 20-jarige T. v. d. S„ uit Leeuwarden, werd licht gewond en kon, na in het Academisch Zieken huis te zijn verbonden, naar zijn woonplaats terugkeeren. De bestuurder van den anderen vrachtauto kwam met den schrik vrij. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Op den Rijksstraatweg LeidenDen Haag, onder de gemeente Oegstgeest, zijn Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vier een militaire en een personenauto met el kaar in botsing gekomen, ten gevolge waar van drie personen zeer ernstig en twee min der ernstig zijn gewond. De militaire auto, bestuurd door den dienst plichtige Rijne, afkomstig uit Amsterdam, kwam uit de richting 's Gravenhage. Hij reed met een snelheid van ongeveer 60 kilometer. De bestuurder wilde een voor hem rijdenden auto passeeren, waarvoor hij den wagen op het middengedeelte van den weg stuurde; de auto slipte echter en schoof naar links. Juist nader de uit de richting Haarlem een personenauto met groote snelheid omstanders schatten de snelheid op ongeveer 100 kilometer welke bestuurd werd door den heer P. Schipper, uit Rotterdam. De wagens botsten met groote kracht tegen elkaar; de gevolgen waren ver schrikkelijk; beide auto's werden totaal ver nield. De heer Rijne werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en heeft vermoedelijk een schedelbasisfractuur; zijn toestand baart zorg. De heer Schipper werd met een inge drukte borstkas en een kaakfractuur opge nomen. Van de overige drie inzittenden van den personenauto was mevrouw Kraaien veld, uit Rotterdam, er het ernstigst aan toe. Zij zat naast den bestuurder en werd door de kracht van de botsing door de voorruit geslingerd; zij kreeg een schedel basisfractuur. De beide andere inzittenden, de heeren Kraaienveld, van wien een uit Rotterdam en een uit Voorburg, waren beiden minder ernstig gewond. Die uit Rotterdam had het linker been gebroken en verwondingen aan het hoofd; die uit Voorburg klaagde over pijnen in de borst. Met drie ziekenauto's zijn de gewonden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De politie heeft de auto's in beslag genomen. Het verkeer op den Rijksweg onder vond gedurende eenigen tijd stagnatie. De po litie van Oegstgeest werd bij de regeling van het verkeer geassisteerd doorde politie van Wassenaar en Sassenheim. Pastoor Brinkman was genoodzaakt te rem men voor een wielrijder, dien hij door den mist eerst op het laatste oogenblik zag. De wagen slipte door de gladheid en de pastoor raakte de macht over het stuur kwijt, ten gevolge waar van hij in botsing kwam met den tegemoet rij denden auto. Beide wagens schoven in een langs den weg loopende sloot en werden ernstig beschadigd. Pastoor Brinkman kreeg een kaakfractuur, terwijl ook de bestuurder van den militairen auto zeer ernstig werd gewond. Laatstgenoemde werd overgebracht naar het militair hospitaal te Den Burg. Pastoor Brinkman werd naar zijn woning vervoerd. De wielrijder kwam er zeer goed af. Wel werd zijn rijwiel gegrepen en vernield, doch hij zelf werd niet gewond. Naar wij in den laten avond vernamen, heeft Pastoor Brinkman vermoedelijk een hersen schudding opgeloopen. Zijn borstkas was inge drukt, zijn kaak is ontwricht, terwijl enkele kiezen verloren gingen. Zijn toestand is zorg wekkend. LONDEN, 26 Jan. (Reuter) Minister Churchill zal morgen opnieuw een rede houden. Hij zal het woord voeren in een bijeenkomst te Manchester, die te half drie begint. Zijn rede zal per radio worden uitgezonden. In dit ver band schrijft de parlementaire redacteur van Reuter „De rede, welke Churchill morgen zal uit spreken, verschilt van die, waarin hij zich tot de neutralen richtte, omdat deze laatste niet officieel vastgesteld was, terwijl de rede van morgen deel uitmaakt van de serie, welke de ministers in belangrijke steden over het geheele land uitspreken. Chamberlain, Simon en Halifax hebben in deze serie reeds het woord gevoerd. In Februari zullen Stanley, Kingsley Wood en Chatfield volgen. Het 4s mogelijk, dat Churchill ook over internationale vraagstukken zal spre ken. Wegens de beweging, die Churchill's vorige rede heeft gewekt, is de belangstelling voor deze redevoering te Manchester, welke het moge herhaald worden een officieel karak ter draagt, groot." BERN, 26 Jan. (Havas) Bij de bijzetting Van het stoffelijk overschot van ex-president JJotta heeft Bondspresident Pilet-Golaz het *ocrd gevoerd. Hij bracht hulde aan het leven den arbeid van den overleden Bondsraad. In de Zweedsche hoofdstad worden talrij ke maatregelen getroffen om de burger bevolking te beschermen tegen bomaan vallen. De burgemeester van Stockholm (rechts) komt een kijkje nemen bij het graafwerk voor een schuilplaats Het Nederlandsche s.s. „Otto land", op weg van Sluiskil naar Sunderland, is nabij deze laatste haven gestrand. Het schip verzocht sleepbootassistentie en een reddings boot. Over deze stranding vernemen wij, dat de kapitein Vrijdagavond half 9 seinde, dat er geen onmiddel lijk gevaar voor schip en opvaren den was. De „Ottoland" voer in ballast. (De „Ottoland", ex „Sarkani", ex „Sint Jans- land" meet 2202 bruto reg. ton en 1194 netto reg, ton. Het schip behoort toe aan de Scheepv.- en Steenkolen-Maatschappij N.V. te Rotterdam en werd in 1916 op de werf van Jan Smit Czn., te Alblasserdam, gebouwd). STOCKHOLM, 26 Jan. (Zw. Tel. Ag.) Door een Stockholmsch ochtendblad' werd het bericht verspreid, dat de legatie der Vereenigde Staten te Stockholm den Ame- rikaanschen staatsburgers zou hebben aan geraden, met het oog op beweerde concen traties van Duitsche troepen, die onrust zouden kunnen baren, Zweden te verlaten. De legatie der Vereenigde Staten verklaart daarentegen, dat de consul-generaal slechts een circulaire zou hebben verspreid, waarin hij wijst op den algemeenen toestand in Europa en doet uitkomen, dat het beter zou zijn thans te ver trekken, indien het niet strikt noodig is in Zweden te blijven, daar de transportmiddelen ter zee thans beter zijn dan zij waarschijnlijk over eenige maanden zullen zijn, wanneer de toestand misschien erger zal zijn geworden. Er werd nimmer melding gemaakt van Duitsche troepenconcentraties. Overigens verklaart het Zweedsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken niets te weten van Duitsche troepenconcentraties, welke in Zweden onrust zouden kunnen wekken. TOKIO, 26 Jan. (Domei) Teneinde inci denten als met de „Asama Maroe" te voor komen, heeft het ministerie voor het Ver keerswezen na overleg met de ministeries van Buitenlandsche Zaken en Marine besloten, dat de Scheepvaartmaatschappijen in de toekomst onderdanen van oorlogvoerende landen slechts onder de volgende voorwaarden mogen vervoe ren: Ten eerste: aan onderdanen van oorlogvoe rende landen mogen slechts plaatsbewijzen wor den verkocht, wanneer zij het bewijs overleggen, dat zij geen deel uitmaken van de weer macht. Ten tweede: onderdanen van oorlogvoerende landen, die deel uitmaken van de actieve weer macht, mogen niet met Japansche schepen worden vervoerd. Ten derde: ingeval van verdenking inzake de bovengenoemde punten, moeten nadere in structies worden gevraagd. Met betrekking tot het aanhouden van het Britsche kustvaartuig Wingsang, nabij Foetsjau, wordt, volgens D. N. B., van Japansche zijde verklaard, dat hier slechts sprake is van een kort bezoek van Japansche marine-autoritei ten voor het onderzoeken der papieren. Het bezoek heeft slechts korten tijd geduurd en be stond in een algemeen toegepasten maatregel, waarin Engeland vroeger reeds principieel heeft toegestemd. BRUSSEL, 26 Jan. (Belga). Men leest in „Het Laatste Nieuws: „De rede van den heer van Kleffens, Neder - landsch minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in België groote belangstelling gewekt. Deze rede is een bewijs van de solidariteit, welke zich tusschen Nederland en België heeft ontwikkeld. In politieke kringen te Brussel ver heugt men zich dan ook over het gedeelte van de rede, waarin de goede betrekkingen tusschen beide landen onderlijnd worden. Wat het vraagstuk van den vrede betreft wijst men er te Brussel op, dat de vorsten van Nederland en België einde Augustus en later, in November, een aanbod van goede diensten hebben gedaan, zoodat een beslissing feitelijk van de oorlogvoerenden afhangt." PARIJS, 26, Jan. (Havas) Het Fran- sche avondlegerbericht luidt: „Niets te melden." Het Duitsche opperbevel maakte Vrijdagoch tend bekend, dat een Britsch verkenningstoestel, dat vanuit Frankrijk het Roergebied wilde bin nendringen, bij Duisburg is neergeschoten. VERWACHTING: EE Betrokken tot zwaarbewolkt, eenige sneeuw of regen, matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuidelijke tot Oostelijke wind, EE EE lichte vorst tot om het vriespunt. In het H EE Zuiden mogelijk kortstondige windruiming EE S met sterke stijging van temperatuur. 1 OVERZICHT: S Het maximum over Scandinavië neemt EE nog steeds in beteekenis toe. Het breidt EE zich thans weer in Westelijke richting S naar IJsland en Schotland uit. In ons land begon Donderdagmiddag vooral in Si het Zuid-Westen de luchtdruk te dalen EE onder invloed van de nadering van sto- ringsfronten, die zich over Frankrijk en de Britsche Eilanden moeten bevinden. Daar de berichten uit deze gebieden ont- breken, is het uiterst moeilijk, de juiste verplaatsingssnelheid en richting van deze fronten te berekenen. De mogelijkheid be- EE staat, dat een van deze fronten over het Zuiden van ons land passeert, waarbij een EE kortstondige ruiming van den wind op- treedt, vergezeld van een tijdelijke sterke temperatuur-stijging. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF. HELSINKI, 26 Jan. (Havas). Het Fin- sche legerbericht luidt: „Te land: Op de Karelische landengte heeft de vijand des ochtends getracht over de bevroren meren van Muolajarvi en de rivier de Taipale met betrekkelijk zwakke strijdkrachten de Finsche linies aan te vallen. De aanvallen werden afgeslagen. Ten noordoosten van het Ladogameer blijft de vijand voortdurend druk op de Finsche stellingen uitoefenen. Hij valt hier thans reeds vijf dagen vergeefs aan. Alle aanvallen zijn afgeslagen en .de Finnen hebben al hun posities behouden. Deze aanvallen hebben den Russen zeer groote offers gekost: verscheidene com pagnieën zijn vernietigd, honderden doo- den bleven op het slagveld. .De Finsche troepen hebben voorts verscheidene Russi sche colonnes, waarbij vierhonderd paar den, vernietigd. Aan het Oostelijk front verder levendige activiteit van patrouilles. Ter zee; Aan den oostelijken oever van 't Ladogameer heeft de vijand, gesteund door artillerie, ettelijke malen de versterkin gen van Manssila aangevallen. Alle aan vallen zijn afgeslagen en de Russen lie ten voor de Finsche stellingen meer dan honderd dooden achter. Van andere pun ten wordt niets van beteekenis gemeld. In de lucht: Niets te melden". De bedrijvigheid der Russische luchtmacht was Donderdag beperkt, waarschijnlijk in ver band met de weersgesteldheid. Niettemin is, volgens Havas, een aantal plaatsen, vooral in het oosten van Finland, gebombardeerd. Be langrijke schade is niet gemeld, doch opnieuw wordt verklaard, dat de Russische vliegers met hun machinegeweren op de burgerbevol king hebben geschoten. De Zweedsche luitenant-vlieger Cjoeqvis, die als vrijwilliger dienst had genomen, is naar Havas uit Helsinki bericht bij een gevecht tusschen een escadrille Zweedsche vliegtuigen en Russische jagers gesneuveld. Zijn toestel is waarschijnlijk door het luchtdoelgeschut der Russen getroffen. Het gevecht was zeer hevig; de andere Zweedsche toestellen slaagden er in hun tegenstanders op de vlucht te drijven. Een vandaag lie Kristiansond binnen- geloopen Finsch stoomschip heeft gemeld, dat het kort na het vertrek uit een Finsche haver, door een Russisch vliegtuig met machinegeweren was beschoten. Er waren echter, volgens Reuter, geen slachtoffers gevallen. Naar Reuter bericht heeft de Finsche woordvoerder te Londen verklaard, dat Fin land de komst van vrijwilligers uit Enge land of Frankrijk zou toejuichen, daar het weet, dat zijn voortbestaan op den langen duur afhankelijk zal zijn van menschen- materiaal uit het buitenland, evenzeer als van oorlogsmateriaal. In de persconferentie te Washington heeft president Roosevelt verklaard, dat geen bui tenlandsche natie op wettige gronden zou kunnen aanvoeren, dat in de Vereenigde Staten een wervingsdienst bestaat, doch iets geheel anders was het als Amerikanen slechts vroegen om inlichtingen, waar zij dienst zouden kunnen nemen. Finland, aldus Roosevelt, was niet in gedeeld als oorlogvoerend land. Dit was een MADRID, 26 Jan. (Reuter) Het Spaan- sche schip „Castillo de Monforte" is te Vigo aangekomen met 28 overlevenden van een Fransch schip, dat gisteren bij het aanbre ken van den dag getorpedeerd is. De 28 geredden waren gevonden, terwijl zij dicht opeengepakt in een kleine sloep zaten; zij hadden getracht de Portugeesche kust te bereiken. Zes hunner waren gewond. Men vreest, dat acht opvarenden van het Fransche schip zijn omgekomen. Volgens een Reuter-bericht uit Londen wor den van het Deensche s.s. „Gudveid" (1300 ton), dat, naar gemeld werd, Donderdagavond in de Noordzee door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, tien opvarenden vermist. Zeven overlevenden zijn aan land gebracht. Verder wordt bericht, dat dertig leden van de bemanning der „Everene", allen Letten, naar een Schotsche haven zullen worden gebracht. Eén man 'wordt vermist. De overlevenden zijn opgepikt door de „Dole", een zusterschip van de „Everene' Tijdens het reddingswerk zagen de opva renden van de „Dole" duidelijk een duik boot, die zich verwijderde. Eveneens meldt Reuter, dat de kapitein en elf leden der bemanning van het Maandag j.l. op den Atlantischen Oceaan tot zinken ge brachte Zweedsche s.s. „Sonja" (1828 ton) Vrij dag in een haven van Eire zijn aangekomen, na vijf dagen lang in een reddingboot te heb ben rondgedreven. Dertien leden der beman ning, die in een andere reddingboot hadden plaats genomen, worden nog vermist. De „Sonja" was op weg van New-York naar Rotterdam. Het Noorsche vrachtschip „Faypeang" heeft, naar Reuter uit Tokio bericht, noodseinen uit gezonden. Het schip bevond zich toen ter hoog te van het eiland Hatsjijosima. Een later ra diobericht vermeldde, dat het vol water was geloopen en snel zonk. De gezagvoerder en de leden der bemanning hadden het schip met de reddingbooten verlaten. Het Japansche schip „Eifoekoe Maroe" heeft zich met spoed naar de plaats van het ongeluk begeven. De „Fayoeang" was met een lading fosfaat en erts van Ndur, een eiland in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, op weg naar Yoko hama, en meet 3399 top kwestie, die hij nog niet onder de oogen had gezien. De Finsche minister voor Socialen Bij stand, Fagerholm, bevindt zich, volgens Havas, op het oogenblik te Stockholm, waar hij met de leiders van de in Zweden en Noorwegen opgerichte commissie tot steun aan Finland besprekingen voert. Na zijn bezoek aan Stockholm zal Fager holm naar Denemarken gaan. Verder heeft de Finsche woordvoerder te Londen aan Reuter medegedeeld, dat de Fin sche vakbonden en de Finsche federatie van werkgevers overeengekomen zijn, tijdens den duur van den oorlog niet tot stakingen of uit sluitingen over te gaan. Eventueele geschillen zullen langs vriendschappelijken weg worden geregeld. De vertegenwoordigers der Britsche arbei derspartij. die een studiereis in Finland ma ken, hebben gisteren de pers ontvangen, aldus meldt Havas uit Helsinki. De Engelschen hebben zich ter plaatse kun nen overtuigen van de schade, door de Russi sche vliegtuigen te Eckenaes en Hangö aan gericht. Zij verklaren, dat de Russische lucht macht niet meer zal kunnen beweren alleen militaire objecten aan te vallen. Prof. Baker zeide er van overtuigd te zijn, dat de dag zal komen, waarop Stalin zich er rekenschap van zal geven een vergissing te hebben begaan, toen hij Finland aanviel. Hij constateerde ver der een groot verschil in levensstandaard tus schen de Sovjet-Unie en Finland. De delegatie zet haar reis voort naar het Oosten van Finland. Onze Romeinsche correspondent seint ons Vrijdagavond: Z.H. de Paus heeft bij apostolische breve tot protector van de Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden benoemd Z.Em. Kardinaal Giuseppe Pizzardo. De functie van protector van genoemde Unie l:\vam open door het overlijden van Z.Em. Kardinaal Dolci. GENUA, 26 Jan. (Reuter) Het Italiaan- sche mailschip „Rex" heeft 57 leden der be manning van het Duitsche s.s. Columbus, dat door de opvarenden tot zinken werd gebracht, ontscheept. Men neemt aan dat deze door de Britsche marine-vaartuigen zijn doorgelaten, omdat zij hetzij oneer, hetzij boven den mili tairen leeftijd waren. JSTAMBOEL, 26 Jan. (Reuter). De stortre gens der laatste 24 uur hebben ernstige over stroomingen veroorzaakt in geheel Thessalië en Macedonië. Er is veel vee verdronken en schade aange richt. Het verkeer is in de war, doch men- schenlevens zijn niet te betreuren. PARIJS, 26 Jan. (Havas). Onder voor bewapening in eerste vergadering bij een- zitterschap van minister Dautry is de per manente consultatieve commissie voor de gekomen. Dautry zeide onder meer, dat men alles moet doen om de verkrijging van grondstoffen te bevorderen. De minister van Handel, Gentin, heeft er de aandacht van prefecten en presidenten der economische districten op gevestigd, dat de opening der groote Fransche jaarmarkten in 1940 in verband met den oorlog van bijzonder belang is, omdat deze jaarbeurzen zullen bij dragen tot de uitbreiding der handelsbetrek kingen en de vergrooting van den uitvoer. De eerste jaarmarkt zal die te Lyon zijn. VATIKAANSTAD, 26 Jan. (Havas) Op 3 Maart a.s., den dag volgende op den verjaardag der Pauskeuze, zal Z H. de Paus een H. Mis opdragen in den Sint Pieter tot intentie van het Romeinsche volk. De H. Vader zet hiermede een eeuwenoude traditie voort, en het desbetreffende besluit werd dan ook zoowel door het volk als door liturgisten en geschiedkundigen met vreugde ontvangen. BRUSSEL, 26 Jan. (Havas) Koning Leopold heeft Pierlot, den eersten minister, en luitenant- generaal Denis, den minister van Landsverde diging, ontvangen. MELBOURNE, 26 Jan. (Havas). Sir Frede rick Stewart, de Australische minister van Marine, is benoemd tot minister voor de Oor logsleveranties, als opvolger van Casey. Deze laatste is gezant te Washington. Een Fransch, een Deensch, een Letsch en een Zweedsch schip getorpedeerd, waarbij 32 man worden vermist. De Russen lijden aanzienlijke verliezen ten noordoosten van het Ladogameer. De „Ottoland" is nabij Sunderland ge strand. Voorbereidingscommissie voor uitvoe ringsmaatregelen der Kinderbijslagwet geïnstalleerd. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Sociale Zaken. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Justitie. „Verduistering" besproken op een Con gres van de Ned. Stichting voor Ver- lichtingskunde. Een doode en zeven gewonden bij auto botsingen. Voordracht ter voorziening in de vaca ture-prof. Zeeman aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. New Yorksche beurs: Stemming onregel matig. O Bij veel verschrikkingen De tijden zijn benard en de couran ten staan vol verschrikkingen. In één en hetzelfde blad lezen we dat Finland op het slagveld dood bloedt, dat twee neutrale koopvaardijschepen zijn ge torpedeerd, dat een grandioos kasteel in vlammen is opgegaan, dat.... Och we lezen niet verder. Het is alsof onze geest zich gewent aan al die narighe den, al die verschrikkingen. Een aard en zeebeving in Turkije, een aard schok te Sabang, 110 vermisten offi cieel vermeld van het verbrande Ita- liaansche zeekasteel „Orazio"! En ons leven gaat verder! Hoe snel gewent de mensch aan de bizarheid van al die rampen. De radio roept.... de courant geeft verslag.... We luisteren even, we lezen met wrevel.... Denken we daarna nog eens even na? En handelen we vervolgens in den geest van de levens les welke al die verschrikkingen in houdt? Het is soms of we ziende blind en hoorende doof zijn. Het is alsof dat alles ons niet raakt. Alsof het ergste, dat zoo nabij geschiedt, ook ons niet kan treffen. We moeten paraat zijn zoowel lichamelijk als geestelijk. De rampen uit het dagblad waarschuwen ons: weest op uw hoede. Zonder noodeloozen angst dienen we een sterk volk te vormen door zelf sterk te zijn! Ter voorziening in de vacature, ontstaan (foor het vertrek van prof. dr. P. Zeeman, hebben curatoren der Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam een aanbeveling ingediend, welke B. en W. den gemeente raad overleggen. Aanbevolen worden voor buitengewoon hoogleeraar in de experimenteele natuur kunde en de natuurkundige propaedeuse dr. C. J. Gorter, te Groningen; voor lector in de experimenteele natuurkunde, in het bijzonder den oorsprong en de systematiek der spectra, dr. T. L. de Bruin te Amster dam. BERN, 26 Jan. (Zw. Tel. Ag.). De Bondsraad heeft besloten zich op de zitting van de or ganisatiecommissie van den Volkenbond, welke 7 Februari te 's Gravenhage zal worden ge opend, te doen vertegenwoordigen door pro fessor William Rappard. F>rof. Rappard is directeur van het Interna tionaal Instituut voor Hoogere Studie te Genève. (j^ l(((V(V(((niminnii)M,j;j/>7; t/y? Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 765.4 Vorige stand: 765.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1