BEV VEKfCM Haarlem, 27 Jan. PETItlE Co. EFFECTEN - COCPONS LIPS' SAFE-INRICHTING R adio Moors ZATERDAG 27 JANUARI 1940 G£U. OUDE GRACHT 82 TELEFOON 13870 (2 lijnen) Sneeuwruimers aan het werk Vereeniging Dante Alighieri Lezing van prof. Romano Guar- nieri over Italië's volkszang LEDENCONCERT H. O. V. Solist: Jaap Emner, viool COMITÉ VAN KATH. ACTIE JUBILEUM BIJ DROSTE Oranjevereeniging Haarlem-Z.-W. Eervol ontslag rechercheur G. H. Wedekind Gladheid veroorzaakte ongeval Geslaagd Er is wat moois te zien! Ambachtsschool Geestelijke bedevaart tot O. L. Vr. van Lourdes VAN ONZEN WINKELSTAND Schoth's parapluies in de Gr. Houtstraat TUSSCHEN TWEE AUTO'S BEKNELD GERAAKT ST. JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING Vrouwelijke jeugdbeweging voor kath. actie Aantal werkloozen met 124 gestegen Dertig jaar politiedienst „Het kostbare leven" Vragen van gemeenteraadslleden V erkeersongeval Voor onze gemobiliseerden Schoolvereeniging wenscht nieuwe leermethodes AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 28 Januari Bioscopen 29 Januari Bioscopen Apotheekdiensten Kruisstraat 38, Tel. 14609 BLOEMENDAAL HILLEGOM IJSBAAN KLEVERLAAN DE REINIGING BESTRIJDT DE SNEEUW Expositie Wagenweg 102 IJs om Haarlem onberijdbaar BITTERE SERVICE VAKMENSCHEN STAD Op bizonde.r prettige en smaakvolle wijze heeft prof. Guarnieri ons een overzicht gegeven van de veelzijdige uitingen der Italiaansche volksziel in hare zoo rijke en melodieuze zan gen. Wat ook de oorsprong dezer zangen zijn mo ge, uit een gemeenschappelijke bron gevloeid of uit diverse gewestelijke invloeden gesproten, alle hebben het fundamenteele melodieuze Italiaansche karakter behouden, hetwelk hun een zoo typische bekoring schenkt. Vanaf het sterk geaccentueerde Piemonteesche Volkslied tot aan het Siciliaansche en Sardiniaansche Met zijn eindelooze beurtzangen, is er een rijke Verscheidenheid van Lombardische. Venetiaan- Sche, Romagueesche, TJmbrische en Toskaan- sche liederen, bekend onder de typeerende be titelingen van „Strambotto", „Rifpetto" en >,Stomello", waarin een zijde der Italiaansche Volksziel zich weerspiegelt. De Franciskaansche poëzie, die voortleeft in de Umbrische zangen, heeft machtig bijgedra gen tot de verrijking van den Italiaanschen volkszang. Franciscus' „Zonnelied" is de parel dezer zieleuiting, die een kreet is van geloof en dankbaarheid jegens den Schepper. Ook heeft de Italiaansche volkszang veel te danken aan üe herderszangen der Abruzzen en aan de Na- politaansche visschersliederen. Prof. Rom. Guarnieri's betoog was levendig, boeiend, muzikaal. Het was een bizonder goed geslaagde inleiding tot de voordracht van den tenor Reschiglian en van de zangeres Etty van Dijck, die met veel succes een reeks typische Italiaansche liederen voordroegen. Het was een leerrijke en toch zeer gezellige evond, die bijzonder in den smaak scheen te vallen. De stemming was zeer geanimeerd en Men scheen maar geen afscheid te kunnen ne- Men van het zingende Italië. Voor alles bedankte, in enkele treffende Woorden, de presidente der vereeniging, mevr L. Vandervelden-Vijgh. De talrijk opgekomen leden beaamden hare woorden met hartelijk applaus. Het was wederom een goed verzorgd en inte ressant programma, dat de vrij talrijke luis teraars, die zich den gang door de opnieuw neer dwarrelende wintersche sneeuw getroost had den, zich zagen voorgezet. Als noviteit introduceerde Toon Verhey, die dezen avond ons Haarlemsche orkest leidde, een Treur-muziek van Paul Hindemith, een com positie uit 1936. Het programma vermeldde niets omtrent deze compositie, en we weten dus niet bij welke gelegenheid Hindemith tot het schrij ven dezer funeraire muziek werd gedreven. Met de grilligheid, dezen modernen componist eigen, heeft hij in dit werk alle buitenissigheid weten te vermijden, en ofschoon het op ons nu niet bepaald een diepen, van weemoed vervullenden indruk maakte, kunnen wij toch ook niet zeg gen dat er geen warme gevoelsaccenten in vie len te bespeuren. Het sterkst spraken die tot ons in de beide eerste, langzame deelen en in het koraal „Für seinen Thron tret ich hiermit", Welke deelen door een in levendig tempo over gaand derde deel, eenigermate „opstandig" wer den onderbroken. Het werk eindigt wel 'n wei nig onverwacht en zoo geviel het waarschijn lijk, dat de luisteraars, nog meer verwachtend, aanvankelijk het applaus niet durfden inzetten. Fred Leidner, die de alt-vioolsoli In het opus vervulde, was hiermee, vooral in het laatste deel, de koraal, niet steeds even gelukkig, wat de intonatie betreft. Ook hadden we ons de voordracht over het algemeen wat inniger en Warmer gedacht, een noodzakelijk complement Van den fraaien toon, welken hij overigens steeds aan zijn instrument weet te ontlokken. Een herhaling van het werk zal overigens voor een nauwkeuriger appreciatie en het proeven van de schoonheid dezer partituur zeker welkom zijn. Het aanvangsthema herinnert in de eerste twee maten sterk aan het aanvangsthema uit Korssakow's Symphonische Suite „Shéhérazade", Wat op zichzelf natuurlijk leuter toeval zou kun nen zijn, maar wat ons toch zeer sterk opviel. Zooals gezegd het applaus leek ons meer te duiden op een succès d'estime en meer voor het Uitvoerende strijkersensemble bedoeld dan voor het oeuvre zelf. Een welverdiend succes behaalde de solist Jaap Emner met het derde vioolconcert van Mozart, in G-dur (K.V. 216). Een bekoorlijk Werk met zijn talrijke, prachtige Tutti, waarin het orkest met den solist dialogeert. Het wemelt er in van muzikale gedachten en omspelingen. Het breed-uit vloeiende, zangrijke thema van het Adagio, met de fraaie modulaties naar het tweede deel hiervan, werd door Emner met veel gevoel voor stijl en melodie voorgedragen en door Toon Verhey met zijn ensemble van een Zuiver afgestemden achtergrond voorzien. Het rococo-melodietje in het Rondeau kwam prach tig tot z'n recht, en ook de volksmelodie „Der Strassbürger" kwam geestig en markant naar Voren. Het succes was buitengewoon: men bracht den solist Emner staande een langdurige ovatie en deze liet dirigent en orkest spontaan en Welverdiend hierin deelen. Na de pauze kregen we een machtige en, op enkele kleine vlekjes na, zeer indrukwekkende Verklanking van Dvorak's Symphonie „Aus der heuen Welt", die we in geruimen tijd niet heb ben gehoord. Dirigent Verhey zette hierin vooral Vhythmisch en metrisch de puntjes op de i, en Wist desondanks een soepele en door dynamische contrasten boeiende interpretatie van deze ge voelige en romantische partituur te geven. Er Werd een groote eenheid van klank en toon be reikt In de verschillende instrumentengroepen. Jammer was het dat de Engelsche hoorn-solo in het Largo minder goed uitviel. De solist, blijkbaar wat zenuwachtig, maakte enkele wat haastige inzetten, en wist ook in de voordracht hiet het weemoedige karakter te leggen, door ben componist bedoeld. Dit fragment miste dus lammer genoeg veel van zijn effect. Overigens, zooals gezegd, alle lol voor de uit nemende prestatie door Toon Verhey en de fijnen in deze vertolking geleverd. Het publiek Was buitengewoon enthousiast, en dankte diri gent en musici staande langdurig voor het ge schonken muzikale genot. J. S. De mezzo-sopraan Bodi Rapp. zal aan het Zondagconcert der H. O. V. haar medewerking verleenen. Na de ouverture „11 Matrimonio Segreto" Waarmee het concert wordt geopend, zingt zij Ie aria „Tu mancavi" van M. A. Cesti, bew. ö°or Hendrik Andriessen. Het orkest vervolgt dan met de inleiding tot het 2e deel van het oratorium „La croisade des ®hfants" van Gabriel Pierné. soliste zingt dan twee liederen van Henry Duparc, n.l. Chanson triste en La vie anté- rieure. Na de pauze wordt op verzoek de bekende vijfde symphonie van Tschaikowsky uitge voerd. Vandaag was de heer T. Luyten 40 jaar in dienst bij de Chocoladefabriek van de firma Droste. Vanmorgen werd de heer Luyten door directie, chefs en de oudere leden van het per soneel gehuldigd in de vergaderzaal. De direc teur, de heer Ch. Visser, sprak hem toe en over handigde hem het getuigschrift van de Neder - landsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del, alsook den zilveren fabriekspenning der fa. Draste en een gouden horlogeketting met ge- denkpenninkje. Verder kreeg de heer Luyten een tweetal fauteuils en bij de huldiging door zijn collega's in het gastlokaal een rooktafel en een krantenbak. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Beatrix op 31 Januari organiseert de Oranjevereeniging Haarlem-Zuid-West kinder filmvoorstellingen voor kinderen der leden. In het tennisgebouw aan de Pijlslaan worden twee voorstellingen gegeven, n.l. van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Den heer G. H. Wedekind is met ingang van 1 Maart a.s. om gezondheidsredenen eervol ont slag verleend als agent-rechercheur van politie te dezer stede. Op het Soendaplein is gisteravond een 52- jarige tramconducteur bij het verlaten van een stilstaande tram uitgegleden. De man viel en liep een schouderfractuur op. Met een zieken auto werd hij naar de Mariastiehting vervoerd. Voor het praktijk-examen Boekhouden Mer- curius én het Nederlandsche Handelsinstituut is geslaagd de heer J. Haga te Overveen, leer ling van den heer G. J. Pool te Bloemendaal. De Haarlemsche IJsvereeniging van den Ijs bond Hollands Noorderkwartier, deelt ons mede: ijs in en om Haarlem onberijdbaar.'. De directeur van de Ambachtsschool verzoekt ons onder de aandacht van onze lezers te wil len brengen, dat alhoewel diverse ouders door de weersomstandigheden in de afgeloopen week hun zoon nog niet hebben kunnen aanmelden, spoedige aangifte toch zeer gewenscht is. Z.H. Exc. Mfer. J. P. Huibers schrijft in „St. Bavo": In dezen zorgvollen en emstigen tijd moeten wij de handen ten hemel heffen en in een ne derig gebed Gods barmhartigheid afsmeeken over de wereld en vooral over ons dierbaar Va derland. Allen zijn wij hiervan doordrongen, maar de mensch, die zich zoo geheel laat innemen door zijn dagelijkschen arbeid en zorgen, heeft van tyd tot tijd een aansporing en opwekking noo- dig, die hem aan dezen grooten en heiligen plicht herinnert. De besturen van de Ver. tot Samensteliing van Nederlandsche Bedevaarten en van de Stichting „Geestelijke Bedevaart tot O. L. Vrouw van Lourdes", gevestigd te Amsterdam, richten zich bij dezen tot geheel Katholiek Ne derland en in het bijzonder tot de Lourdes- vrienden met de uitnoodiging om deel te ne men aan de Geestelijke Bedevaart tot O. L. Vrouw van Lourdes van 2 tot 11 Februari as., om door de voorspraak van O. L. Vrouw van Lourdes te verkrijgen een spoedigen vrede en dat ons Vaderland van de groote rampen van een oorlog gespaard moge blijven. Deze Geestelijke Bedevaart zal bestaan in een novene ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes, beginnende 2 Februari, om te eindigen op 11 Februari a.s. (De dag van de eerste ver schijning van O. L. Vrouw aan de H. Berna- dette). Voor deze novejje wordt gevraagd: Hij doet zulks omdat hem in de laatste jaren herhaaldelijk is gebleken, dat zij die met aan melding tot het laatst wachten, nog wel eens teleurgesteld moeten worden. Dit is niet prettig, vooral nu het loopende schooljaar reeds op 21 Maart a.s. zal eindigen. Voor de uren van inschrijving verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Wederom heeft de winkelstand der Groote Houtstraat een belangrijke uitbreiding onder gaan. De Amsterdamsche firma Schoth, die in de hoofdstad reeds meer dan vijftig jaar ge vestigd was, heeft een filiaal op no. 47 geopend. Steunend op de rijke ervaring, in die vijftig jaar in Amsterdam opgedaan, zal Schoth's para- pluiezaak in de Groote Houtstraat te Haarlem ook wel spoedig tot een van de meeste voor aanstaande op dit gebied opklimmen. De winkel is geheel gemoderniseerd en een voudig doch zeer stijlvol ingericht, zoodat het geheel een rustige, aangename sfeer ademt. Op het gebied van parapluies is de firma uiterst gesorteerd, zoodat men, welken smaak men ook mag hebben, een zeer ruime keuze heeft. Met deze zaak wenschen wij en de firma Schoth en de Groote Houtstraat geluk. Gistermorgen om kwart over acht is op het terrein van de gasfabriek een 54-jarige inwo ner van Aalsmeer tusschen twee auto's bekneld geraakt. Hij was met zijn zoon bezig cokes op een vrachtauto te laden. Achter dezen wagen was een andere auto geparkeerd. De zoon wilde den vrachtauto even vooruit rijden, juist toen de vader achter den wagen stond. Hij dacht er niet aan, dat de versnellingshandle in zijn ach teruit stond; de wagen reeds in plaats van vooruit achteruit, waardoor de vader bekneld raakte. Het slachtoffer klaagde over pijn in den rug en werd per ziekenauto naar het Groote Gasthuis vervoerd, waar hü ter observatie is opgenomen. Zondag 28 Januari van 3 tot 6 uur tafelten- niscompetitie Oranje-Zwart IIWinfried VII; 4 uur adspirantencursus. Des avonds 8 uur pan doerwedstrijd. Maandag 29 Jan, 8 uur damclub „Theorie en Praktijk". Dinsdag 30 Jan. half 9 Scola Cantorum. Woensdag 31 Jan. verplichte vergadering met keuze van nieuwe commissarissen (alle zijn af tredend, maar herkiesbaar); daarna korte speech door den vice-voorzitter van de Ontwib- kelingsclub, G. Kriek. Donderdag 1 Febr.: Vastenavondviering in de kleine zaal van St. Bavo, Smedestraat. Hiertoe zijn uitgenoodigdde gezellen, hun verloofden, de zelatrices, de helpsters van de fancy-fair. Op dezen avond vervalt de Ontwikkelingsclub en de Scola Cantorum. Wel (tot nader bericht) ge combineerde damcompetitie Adolf Kolping TEP-HRKO. Vrijdag 2 Febr. half 9 Rederijkerskamer St. Genesius: Rolverdeeling en eerste repetitie voor de donateursavonden. Zaterdag 3 Februari Onderlinge competitie Oranje-Zwart. Zaterdagavond en Zondagmiddag zijn voor- loopig vastgezet als cluburen voor de tafelten nisclub O.Z. G. DE BEER, pr., praeses. Voor de leidsters van de stad Haarlem wor den practische leidsterscursussen gegeven. Deze week staat handenarbeid op het programma. Degenen, die zich hiervoor opgegeven hebben, worden er aan herinnerd, Woensdag 31 Januari om 8.15 op het Cirkelhuis, Spaarne 93, te komen. Het zal wel niemand ontgaan, dat zoo ooit dan in onzen tijd, het algemeen welzijn het bestaan en den krachtigen bloei vordert van katho lieke Hoogescholen. Benedictus XV aan het Hoogw. Episcopaat van Nederland. 1. Zoo mogelijk eiken dag de H. Mis bijwo nen. 2. Eiken dag 18 Weesgegroetjes bidden ter eere van de 18 verschijningen van O. L. Vrouw aan Bernadette. 3. Eiken dag bidden de Litanie van O. L. Vrouw. 4. Minstens éénmaal Communiceeren. Deze novene wordt gesloten met een boete tocht naar de Zoete Lieve Vrouw van 's-Her- togenbosch op 11 Februari a.s. Op dien dag zal Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen in de Kathedrale Basiliek van St. Jan een H. Mis en na den middag (op een nader vast te stellen uur) een plechtig Lof celebreeren. Onder het Lof zal een Mariapreek worden gehouden. Lof en preek zullen per radio worden uitgezonden. Te Amsterdam zal in de kerken van O. L Vrouw van Lourdes, van de H.H. Petrus en Paulus en O. L. Vrouw Koningin des Vredes deze noveen in het openbaar gehouden worden en op 11 Februari zal in genoemde kerken met een plechtige H. Mis en plechtig Lof gesloten worden. Moge dit voorbeeld van Amsterdam navol ging vinden in alle katholieke kerken van Ne derland. Wij vertrouwen dat geheel katholiek Neder land aan deze novene en aan den boetetocht naar 's-Hertogenbosch op 11 Februari zal deel nemen, zoodat als een machtige smeekbede mag opgaan tot O. L. Vrouw van Lourdes de aanroeping, die in Lourdes dagelijks weerklinkt: „O. L. Vrouw van Lourdes, Koningin van den vrede, bid voor ons, „O. L. Vrouw van Lourdes, zegen ons. Vaderland." Mogen alle katholieken van Ons Bisdom zich onder leiding der Geestelijkheid bij deze Gees telijke Bedevaart aansluiten. Van gemeentewege is men bezig om althans in het centrum de straten sneeuwvrij te maken De sneeuw is intusschen tot een harde gladde substantie geworden, die het verkeer grooten last bezorgt en die iedereen hartelijk doet ver langen naar 'n echen „grondigen" dooi. Gisteren waren 65 man met het opruimingswerk bezig. Het is een lastig karwei en men vordert uit den aard der zaak niet zoo snel, doch in ieder geval heeft men de voldoening, dat althans een ge deelte van onze wegen van deze winterplaag bevrijd wordt. De sneeuw wordt in de haven gestort, waar zich reeds flinke bergen gevormd hebben. reen kleine daling in de vorige week is aantal bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven werkzoekenden gedurende deze week weer aanzienlijk gestegen. Gistermorgen waren 1090 werkloozen inge schreven, waaronder 170 uit de gemeente Heemskerk tegen 966 (151) in de vorige week. Donderdag a.s. zal de tooneelclub van de St. Jozefgezellenvereeniging Beverwijk II in het K.S.A.-gebouw een opvoering geven van het tooneelspel „Het kostbare leven", een klucht in vier bedrijven. Het belooft een leuke avond te worden Op 1 Februari as. zal het dertig jaar geleden zijn, dat de heer W. J. den Otter, brigadier majoor bij onze gemeentepolitie, in politie dienst trad. Dat gebeurde destijds te Enschede, waar de heer Den Otter als agent 2e klasse be gon, om later op te klimmen tot den rang van brigadier-titulair. In 1916 werd hij benoemd tot gemeenteveldwachter te Oterleek, welke functie hij tot Mei 1918 vervulde. Op dien datum werd hij benoemd tot hoofdagent van politie te Be verwijk. Q De heer Den Otter heeft het terrein van zijn werkzaamheid in den loop der jaren belangrijk zien uitbreiden. Het grondgebied der gemeente is thans veel grooter, evenals de bevolking. Nu is dertig jaren wel geen jubileum in den eigenlijken zin, doch dit neemt niet weg, dat men bij een feit als dit even stilstaat, vooral wanneer het een bekwaam en algemeen ge acht politieman betreft, zooals de heer Den Otter. De gemeenteraadsleden J. Heeremans en S. P. J. Stevens zullen a.s. Dinsdag in den gemeente raad onderstaande vragen stellen aan B. en W. Is het juist, dat de heer Pannekoek, in zijn functie als doodgraver op de begraafplaats „de Biezen", fraude heeft gepleegd? Is het juist, dat bedoelde functionaris een verhoor is afgenomen op het hoofdbureau van politie? Willen B. en W. aan den raad mededeelen tot welk resultaat dit onderzoek heeft geleid? Heeft de Officier van Justitie den heer Pan nekoek schuldig bevonden? Zoo ja, waarom heb ben B. en W. genoemden heer niet geschorst? Wanneer vraag 4 ontkennend moet worden beantwoord, waarom wordt bedoelde functionaris dan overgeplaatst naar het Gasbedrijf? Meenen B. en W.. dat het een gemeentebelang is, dat, naar geruchten, een totaal onvakkundig man als doodgraver op bedoelde begraafplaats zal worden benoemd? Op het kruispunt BriniostraatStationsweg te IJmuiden had gisteren vermoedelijk tengevolge van de gladheid van den weg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een luxe auto. De luxe auto werd zwaar beschadigd. Persoon lijke ongevallen hadden niet plaats. Gisteravond vond in het patronaatsgebouw wederom een tooneelvoorstelling plaats, welke uitsluitend toegankelijk was voor de manschap pen van het 42e R.I. en een legertje matrozen. De zaal was tot aan de laatste plaats bezet, toen de Haarlemsche Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" voor het voetlicht verscheen met de klucht „Vrijdag, de dertiende". Volgens bij- geloovige menschen is een Vrijdag, die op een dertienden dag eener maand valt, een ongeluks dag. En inderdaad stapelde in het gezin van Verbaak het eene ongeluk zich op na het andere met alle komische verwikkelingen daarvan. Volop hebben onze soldaten en matrozen kunnen ge nieten van prachtig tooneelspel en kostelijken humor. Een enthousiast en langdurig applaus mochten de acteurs(trices) na elk der 3 bedrij ven in ontvangst nemen. De Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden e. o." had een verzoek tot den raad gericht, om op grond van art. 72 der L. O.-Wet de benoo- digde gelden te ontvangen voor de vervanging van een taalmethode en een rekenmethode door andere. Het schoolbestuur wenscht de taalmethode Lancée, welke naar zijn oordeel niet meer in overeenstemming is met de huidige richting van het taalonderwijs, te vervangen door één die meer overeenstemt met de moderne inzich ten omtrent dit onderwijs, terwijl het tevens de rekenmethode Bouman en Van Zelm wenscht te vervangen door eene, welke steunt op mo derne lsychologische grondslagen en rekening houdt met de uitkomsten der moderne psycho logie. B. en W. hebben omtrent dit verzoek het advies ingewonnen van den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Alkmaar. Z.i. kunnen de methodes Lancée en Bouman en Van Zelm niet als onbruikbaar worden aan gemerkt. Zij worden nog in tal van scholen gebruikt. De Inspecteur is van oordeel, dat de ver vanging dezer methodes niet ex-artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 kan worden aange vraagd. B. en W. kunnen zich met het gevoelen van den Inspecteur geheel vereenigen. Aan de o. 1. scholen worden nieuwe leer boeken geleidelijk aangeschaft uit het budget voor de gewone leermiddelen, indien dit daartoe ruimte biedt. Er bestaat geen enkel bezwaar tegen, dat het Schoolbestuur de nieuwe boeken Gebouw St. Bavo: Geel Wit, half zeven; Ge wone zittingen vier en zeven uur. Kunstzaal Be Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „De spionne", beven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De schuldige", ..De geheimzinnige luchtdiensi". boven achttien jaar. 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw wist te veel", boven veertien jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vadertje Langbeen", „De jacht naar sensatie". Moviac: Doorloopend vroolijk programma, alle leeftijden. Zaterdag 27 Jan., 8.15 uur Tooneelgroep „Het Masker": „De Schaduw". Zondag 28 Jan., 2.30 uur, Variétévoorstelling (door ensemble Willy Derby). Zondag 23 Jan., 8.15 uur. De Ver. Schouw spelers: „De Rozenkrans". Maandag 29 Jan., 8.15 uur. Pop. abonnement 2e serie. Het Residentie Tooneel: ,,'n Kalme Bruiloft". Dinsdag 30 Jan., 8.15 uur. Abonnement le serie. Het Centraal Tooneel: „De Verstoorde Bruidsnacht". Woensdag 31 Jan., 8.15 uur. Gezelschap Saai- bom—Parser: „Rasmus, da wonderdokter" (voor de Nw. Haarl. Kunstkring). Gebouw St. Bavo: R.K. Bloemisten. 8 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 24 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 24 uur. Rembrandt: „De spionne", boven achttien jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; „Hebben dieren verstand?", half twaalf. Cinema: „De schuldige", „De geheimzinnige luchtdienst", boven achttien jaar, 2, 5 en 8.15 uur; „Sneeuwwitje", alle leeftijden, half 12. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; „De groote illusie", boven veertien jaar, half twaalf. Frans Hals: „Een vrouw wist te veel", boven veertien jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Moviac; Doorloopend vroolijk programma. Spaarne: „Vadertje Langbeen", „De jacht naar sensatie". Gebouw St. Bavo: Haarlem's Zanggenot, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum; Expositie 105 uur. Rembrandt; „De spionne", boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De Schuldige" en ..De geheimzin nige luchtdienst", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals; „Een vrouw wist te veel", boven veertien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac; Doorloopend vroolijk programma. Spaarne; „Vadertje Langbeen", „De jacht naar sensatie". De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Van Rijn, KI. Houtweg 15; C. G. Loomeijer, Zijlweg 34; Schoterboschapotheek, Rijksstraat weg 19. Steeds geopend zijn; C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. geleidelijk aanschaft uit de vergoeding ex art. 101 der Lager-onderwijswet 1920. Naar de meening van B. en W. zullen door het inwilligen van de aanvrage de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, worden overschreden. Zij stellen den raad voor, op de aanvrage af wijzend te beschikken. m Risico van 't sleevermaak Het sleevermaak te Bloemendaal en Aerdenhout heeft weer eenige min of meer ernstige ongelukken meege bracht. Te Bloemendaal hepen oa. 3 personen ver wondingen op, waaraan de politieverbanddoos moest te pas komen. Te Aerdenhout bezeerde een kleine jongen zich dermate, dat hij door een hulpvaardige, in dit geval een militair, naar zijn huis moest ge bracht worden. Mej. A. S. te Heemstede botste met haar slede tegen een boom. Hierbij liep zij een heupfrac tuur op. Na door dr. Louwerse voorloopig be handeld te zijn, werd zij per auto naar haar wo ning vervoerd. Een korporaal, zich vermakende met de sle- derij, liep een ernstige wonde in het gelaat op. De politie behandelde de wonde. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Martinus Maria, zoon van H. J. van der Ijjti en M. J. van Hage. Ondertrouwd: W. P. de Greef en F. G. Breure. Getrouwd: C. Brtissee en J. E. Schipper. Overleden: D. van den Broek, echtgen. van A. Vedder, v. 61 J. L'Amitié. Voor de vastenavonduitvoering van L'Amitié in de zaal van .Flora" morgen avond is er gelegenheid tot het bespreken der plaatsen van 12 tot 1 uur aan de zaal. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks MAANDAG 8.15 uur: Cursus Wijsbegeerte G. en W. in het St. Elisabethsgebouw, Jans straat 49. 8.15 uur: Kienavond Gem. Tooneel vereen. „Thalia" in het Gebouw Haari. Kegelbond. DINSDAG 10.3012 u.: spreekuur van de R.K Reclasseeringsvereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepeti'tie „Hercules Win fried" voor meisjes in de R. K. school aan het Zand voorterpad. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters Strijbosch en Broers in het St. Eli sabethsgebouw, Jansstraat 49. 8.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren. 9.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemver- eeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames. WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R. K Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. 8.15 uur: Kienavond Gem. Tooneelvereen. „Thalia" in het Gebouw Haarl. Kegelbond. DONDERDAG 7.15 uur; Repetitie Sportver- eeniging „Hercules Winfried" afdeeling gymnas tiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in net gebouw van Onderling Genoegen. Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R.K, Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse". Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.16 uur Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried". afdeeling gymnastiek voor dames in „De Doelen" 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Domi" in het R.K Gebouw „Domi" te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de EJH.R.K. Dameswandelsportvereeniging „Sportief" ver trek: Graaf Willemstraat 12. Haarlem-Oost 8.30 uur: Vergadering K. J. M. V. „St. Au- gustinus in het eigen Home, Gr. M'arkt. 8.30 uur: Vergadering R.K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thalia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. VRIJDAG 6.45 uur; Oefenuur van de R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen bad voor meisjes 7 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafdeeling van de Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school Tempeliersstraat. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Jrainingsavond van de E.H.RK. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief"; star ten vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heërenafdee ling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliersstraat. ZATERDAG 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen bad voor jongens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen ii te bemoeilijken wordt alle R.K. Vereenigin- gen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. De ijsbaan voor Haarlem en omstreken heeft de banen aan de Kleverlaan vanmiddag om 1 uur weer opengesteld. Met een bewonderenswaardige hardnekkig heid bestrijdt de' gemeentereiniging de sneeuw. Om tien uur gisterenavond begon het weer te sneeuwen, de strooimachines rukten uit om het asphalt te pekelen. Om drie uur vannacht viel er geen sneeuw meer en daarom rukten de mo torsneeuwploegen uit. Vanochtend in alle vroeg te gingen 180 tewerkgestelden de straten op. Drie exposanten, in den kunsthandel Leffe laar, aan den Wagenweg 102, laten hyn werk zien. Ze zijn A. van der Boon, die waskrijtteeke- ningen toont; Edzard Koning, van wien we schilderijen en teekeningen kunnen bewonde ren en mejuffrouw M. Rozelaar, die een serie gebruiksartikelen tentoonstelt. We beginnen met den belangrijksten expo sant, wel bekend door zijn stijlvolle illustraties van Frederik van Eeden's „Kleine Johannes": Edzard Koning. Van hem aanschouwen we een keurgroep schilderijen en eenige teekeningen, die te zaam zeer waardevol werk vormen. Koning is niet alleen een knap teekenaar, maar ook een bekwaam kunstschilder, naar wiens doeken we gaarne en met waardeering zien. We herinneren ons een fijn gevoeld vers van Guido Gezelle, dat aldus aanvangt: „Versch gevelde abeele-boomen Liggen langs de grachten heen, Die den ouden zandweg zoomen: Hals en handen afgesneên." Dit gezicht deert den dichter. Die goede boomen, welke eens hun verfris- schende schaduw wierpen, waarin de vogeltjes zoo lustig musiceerden, die door den wind ge heimzinnig werden bewogen, liggen daar roer loos neer, verminkt, gekorven, tak- en blader loos. We moesten aan dit vers denken bij Ko- ning's: „Gevelde populieren" (no. 11), welk doek schoon van toon is en vol goede schil derswaarden. Een der fraaiste werken is voorts: No. 4: Zierikzee. Welk een stemming werd hier verkregen en welk een rustige en vlotte schil derswijs werd aan den dag gelegd! Hierbij sluit zich aan no. 7: Vijver met waterlelies, waar mee de sprookjessfeer zoo goed tot uitdrukking komt. Er zijn voorts van die kleine paneeltjes, ju weeltjes van frissche schilderkunst, zonder dat zij nu zoo erg diep van inhoud zijn. Nos. 16, 20, etc. Enkele benamingen behoeven misschien rec tificatie. Zoo lazen we „Slot Nijenbroek", dat wel „Slot Nijenbeek" zal moeten zijn, even als voor Gortel Gorssel zal moeten staan. We toefden meerdere malen in dit prachtige deel van ons land, waar de landschappen zich voordoen als zichtbare droomen van kleur en licht. Een tweede exposant is van der Boon, met zijn typische techniek van waskrijt. Deze kunstenaar doet ons genieten van mooi en precieus werk, vol teedere allure. Een knap en teer teekenaar doet zich kennen, met ge voel voor die fijne markante dingen: boomen en hekken, waarvan het winterlandschap vol is. Ook weet hij de sfeer van het stille water goed te treffen. Herman Gorter dichtte eens over het „Jacht bespannen, tevreëe water", dit is mooi gezien en gezegd en zóó ziet de schilder het evenzeer. Alleen dient hij te waken voor een te felle kleur, die spoedig met zijn materiaal te krij gen Is. Gelukkig echter is die kleur veelal ge temperd en zachter gemaakt, ook door een schoon schaduwenleven. Wij noteerden als mooi van toon en teeke- ning no. 18: Verdronken land; no. 8 IJsel- meer; no. 14 Wintersch riviergezicht; no. 15 Winteravond enz. Op het groote doek Elburg zijn de huizen zeer suggestief en modern gegeven. De derde exposante, mejuffrouw M. Roze laar, laat eenig gebruiksaardewerk zien, djor haar ontworpen en uitgevoerd, als daar zijn; schalen, vazen, serviezen, bloemenbakken enz Voor haar hebben we niets dan lof! Deze voorwerpen zijn van een schoonen eenvoud, sierlijk van vorm en kleur. Boven alles domi neert, als het kenmerk van het ware, die prachtige eenvoud van aanzien, welke voort komt uit een evenwichtigen, voornamen geest en ons zacht ontroert. Hoe merkwaardig smaak vol en artistiek zijn deze voorwerpen. De artieste verdient o.i. een extra compli ment voor haar originaliteit, haar excellente goüt, haar sier en haar subliemen eenvoud, dien wij met opzet nog eens noemen. Men moet dit en het andere besprokene ze ker gaan zien. K. de H. I door PHILIPS nieuwste serie v.a. f 92.50 Ook op conditiën

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5