„Strijd ter zee onmiskenbaar met succes bekroond" Russische duikboot door Finsche mijn gezonken Britsche treiler vergaan Scherper blokkade te Tientsin Explosie trof de „Mamura" Het nieuws van heden WAAROM BOMAANVALLEN NOG UITBLEVEN BELGISCHE ACADEMIE EERT PROF. HEYMANS RIJKE BUIT BEHAALD BIJ LADOGAMEER DE BAROMETER Churchill verklaart te Manchester: Bi VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: MASSAULAAN 51 - TEL 13866 - CtRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13125. Bij onze Agenten 27H ct. per week, oer kwartaal f 3.58 DAGBLAD M£T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.Y. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 28 JANUARI 1940 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22210 Een vroolyk incident „Onderschat den vijand niet" De „Alsacien" getorpedeerdlot der bemanning onbekend Grieksche schepen opgebracht Prof. Quix huldigt den Nobelprijs winnaar namens Nederland Het Weer Belgisch-Duitsche grens weer open Amerika viert zijn oorlogshelden' De motie van Hertzog verworpen Mijngasontploffing in Henegouwen IJSBAAN VOLENDAM—MAR KEN IN ORDE GEBRACHT Noord-Finsche steden gebombardeerd De strijd in het Noorden Parlementslid gesneuveld Tokio verzoekt Londen zijn hou ding inzake de „Asama Maroe" te herzien Vliegtuigleverïng en Neutraiiteitswet Weer niets te melden Te Tsingtao bereikte resultaten Waarschijnlijk is het schip tegen een mijn gebotst, doch het is niet gezonken Naar Duins opgestoomd Alles wel aan boord De Duitsch-Finsche clearing verlengd DIT NUMMER BESTAAI UIT ZES BLADZIJDEN Weet u, dat. Bulgaarsche missie naar Londen Feesten te Barcelona NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inget mededeetïngen 50 cent; Idem op pag één 65 -ern per regel Bij contract sterk verlaagde pr|Jz®t> Voor de kleine annonces .OmroeDers" zie de rufertefc LONDEN, 27 Jan. (Reuter) Hedenmid dag heeft de Britsche minister van Marine Churchill voer een grootc vergadering te Manchester zijn reeds aangekondigde rede gehouden. Het is, zoo begon Churchill, onmogelijk te zeg gen wat het verloop van den oorlog zal zijn, ctoch wij zjjn er zeker van, dat ten slotte het recht zal zegevieren. Wij zijn vastbesloten, onze rol waardig en trouw tot het einde toe te ver vullen. Na herinnerd te hebben aan de pogingen, die de vijand onderneemt om „den overzeeschen handel, waarvan wij leven", te vernietigen, ver volgde spreker: „geleerd door de harde erva ring, pas ik er steeds zorgvuldig voor op, over matig optimistisch te zijn of overdreven voor spellingen van succes te doen. Doch ik denk, dat U het met mij eens zult zijn, dat de marine de natie tot dusver niet in den steek heeft gela ten. Wij moeten een meedoogenlooze tol betalen voor de belieersching der zeeën. Tot dusver echter is onze strijd ter zee onmiskenbaar met succes bekroond. De Duitsche handel en scheepvaart zijn van de zeeën verdreven. Minstens de helft van de U-booten, waarmede de vijand den oorlog is begonnen, is vernietigd en de nieuwbouw is achtergebleven bij wat wij oorspronkelijk hadden geschat. Wij zien geen reden waarom wij hét mijnengevaar niet even doeltreffend onder de knie kunnen krijgen als in den vo- rigen oorlog. Laat daarom niemand den moed verliezen als hü leest van de dage- lijksche verliezen. Laat ieder bedenken, dat na vijf maanden van verwoeden zeeoorlog de kansen 500 tegen 1 staan tegen het zin ken van een schip, dat zich houdt aan de instructies van de admiraliteit en zich bij de Britsche convooien aansluit. Zeer belangrijke versterkingen zijn in aan tocht, zoowel voor onze marine als voor onze koopvaardij, ten einde aan nieuwe gevaren en nieuwe aanslagen, waaraan wij in de toekomst zouden kunnen blootstaan, het hoofd te bie den." Sprekende over het distributiestelsel zeide Churchill: „Dit is geen tijd voor gemak en comfort. Het is een tijd om te durven en te volharden. Daar om stellen wij ons zelf op rantsoen, terwijl onze bronnen zich uitbreiden." De rede van Churchill werd daarop onder broken door een man achter in de zaal, die enkele malen riep: „Wij willen Mosley". (Mosley is de leider der Britsche fascisten). Na enkele oogenblikken vervolgde de minister zijn rede met de woorden: „In ons nationale streven hebben wij behoefte aan alle soorten activiteit", waarop het gehoor in luid gelach uitbarstte. Churchill vervolgde: „Ik twijfel er niet aan, dat gij u soms afvraagt, waarom wij nog niet uit de lucht zijn aangevallen. Eén ding is zeker. Het is niet uit een valsch ge voel van kieschheid, dat Duitschland zich tot -dusver hiervan onthouden heeft. Doch dan doet zich de vraag voor of wij niet zelf hadden moeten beginnen. Zouden wij niet, in plaats van boven geheel Duitschland pamfletten uit te werpen, bommen moeten hebben laten vallen? Doch in dit opzicht be staat er voor mij geen' twijfel, dat onzê poli tiek juist is geweest." Spreker ging voort: „Wij gebruiken nog niet al onze hulpbronnen, anders zouden er niet nog 1.300.000 werkloozen zijn. Doch het proces breidt zich iederen dag uit en het tempo wordt snel ler. Daarom twijfel ik er niet aan, dat deze extra maanden van voorbereiding tot den oorlog een meevaller voor ons zijn en dat, wat ook in de toekomst moge gebeuren en mits wij onze waak zaamheid niet laten verslappen, Hitier zijn beste kans reeds voorbij heeft laten gaan." Winston Churchill deed vervolgens een beroep op de arbeiders. Millioenen arbeiders zullen noodig zijn en meer dan een millioen vrouwen moeten kloekmoedig haar intrede doen in onze oorlogsindustrie. Als de vakvereenigingsleden om vaderlandslievende of internationale redenen speciale usances, welke zij zoo zorgvuldig in het leven hebben geroepen, voor den duur van den oorlog terzijde stellen, behoeven zij niet be vreesd te zijn, dat deze niet ten volle in eere hersteld zullen worden, nadat de oorlog is ge wonnen. Na er aan te hebben herinnerd, dat Engeland de laatste 250 jaar met verscheidene Europee- sche landen oorlogen gevoerd en deze alle tot een goed einde gebracht heeft, zeide de minister: „In dezen oorlog vechten wij niet slechts voor ons zelf, doch voor de parlementaire instellingen, waar zij ook zijn ingevoerd. Een der dingen, die deze oorlog zal doen blijken, is of in den tegen- woordigen tijd de volle sterkte van naties be reikt kan worden onder totalitaire stelsels, die door middel van Gepeoe of Gestapo werken. Datgene wat wij van. het optreden der Russen tegen de heldhaftige Finnen (langdurig applaus) hebben gezien, moet zeker aan de Britsche en Fransche democratieën en parlementen nieuwen moed geven in hun eigen strijd tegen het nazi- despotisme Churchill wees nog eens op het gevaar eener onderschatting van „het vreeswekkende karakter Van den vijand, dien wij te bevechten hebben." Toch, zeide hij, heb ik het gevoel, dat het keizerlijke Duitschland van 1914 een sterkere gemeenschap was, dan het nazi-Duitschland, Waar wij thans tegenover staan. De minister schilderde hierna de toestan den in de aan Duitschland onderworpen ge bieden van Tsjecho-Slowakije en Polen. Acht millioen Tsjechen, aldus Churchill, zuchten onder het juk der nazi's. Doch alles wat den Tsjechen is aangedaan, zinkt in het niet bij de wreedheden, die aan de Polen worden bedreven. In het door Duitschland bezette Polen heerscht de afschuwelijkste terreur. Naar schatting zijn meer dan 15.000 intellectueele leiders doodgeschoten. Ten slotte leverde spreker een vurig plei dooi voor een nationale krachtsinspanning. .,Er mag, aldus besloot hij zijn rede, geen Week, geen dag, ja geen uur verloren gaan." Minister Churchill LONDEN, 27 Jan. (Reuter). De Britsche treiler „Merisia" is vannacht op de rotsen van het eiland Man geloopen.. De uit twaalf leden bestaande bemanning is verdronken. De bemanning had nog pas Donderdag honderd pond sterling ontvangen wegens de redding van Nederlanders, die in open booten op den Atlantischen Oceaan rond dreven. Het Fransche vrachtschip, dat volgens een be richt van Vrijdagavond voor de Spaansche kust was getorpedeerd, blijkt de „Tourny" (2769 ton) te zijn. De bemanning der „Tourny" heeft, vol gens D.N.B., verklaard, dat ook het Fransche vrachtschip „Alsacien" (3.819 ton), dat in het zelfde convooi voer, getorpedeerd werd. Het lot der bemanning van de „Alsacien" is onbekend. Naar van Malta aan D. N. B. wordt gemeld, hebben de Engelschen twee met vijgen geladen Grieksche schepen aangehouden en als prijs op gebracht. Tevens is een Grieksch schip met een lading St. Jansbrood, op weg van Kreta naar den Piraeus, naar Malta opgebracht. De sche pen zijn aangehouden in de Grieksche territo riale wateren. BRUSSEL, 27 Jan. (Belga) De Koninklijke Academie der Geneeskunde heeft vanochtend in tegenwoordigheid van talrijke figuren uit de wereld der wetenschap plechtig hulde gebracht aan prof. Heymans, winnaar van den Nobelprijs. De Koning, die verhinderd was de plechtig heid bij te wonen, liet zich vertegenwoordigen door zijn kabinetschef Frédericq. De minister van gezondheid, Marcel Henri Jaspar, hield een rede waarin hij hulde bracht aan den hoogleeraar, wiens arbeid op het ge bied van den bloeddruk een nieuw hoofdstuk heeft toegevoegd aan de geschiedenis van liet menschelijk intellect. De minister wees er cp, dat het niet de groote veroveraars zijn, die het aangezicht der wereld hebben veranderd, doen de geestelijke en moreele krachten, het gods dienstig en het wetenschappelijk geloof. Vervolgens werd het woord gevoerd door prof. Quix, rector-magnificus der universi teit van Utrecht, die zich beurtelings van de Nederlandsche en de Fransche taal bedien de. Hy eerde de mannen der wetenschap van de vier Belgische universiteiten en sprak zijn voldoening uit over de uitstekende be trekkingen, die zij mét de Utrechtsche uni versiteit onderhouden. Hij wenschte prof. Heymans van harte geluk met zijn succes. Ten slotte voerde prof. Heymans zelf net woord. EUPEN, 27 Jan. (Belga) Sedert heden ochtend is de BelgischDuitsche grens bij den post Hauset weer open. De trams van Eupen naar de Duitsche grens (Köpfchen) zullen weer rijden, nadat de sneeuw van de trambaan is ver wijderd. De toestand is hiermede weer dezelfde ais voor den 13en dezer, toen speciale voorzorgs maatregelen werden genomen. BALTIMORE, 27 Jan. (Reuter) Het Ameri- kaansche s.s. „City of Flint" dat vier maanden geleden door het vestzak-slagschip „Deutsch- land" werd buitgemaakt, en na vele avonturen door toedoen van de Noorsche autoriteiten we der werd vrijgelaten, is hier vandaag na een reis van 113 dagen aangekomen. De leden der be manning werden als helden verwelkomd. De Bilt meldt: VERWACHTING: Matige tot lichte vorst, meest geheel be- dekt in den ochtend, in den namiddag tü- del ijk helder, overigens droog, matige tij- dclijk krachtige Noord-Oostelijke wind. OVERZICHT: De hooge druk over Scandinavië, die thans het weer ten onzent beheerscht, is H nog een weinig in beteekenis toegenomen. Ej Over Oost-Duitschland en Polen moet zich een lage-drukkern bevinden, die ver- Ej moedclijk in Zuid-Oostelijke richting jE trekt. Het maximum over Spanje neemt langzaam af. iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuii KAAPSTAD, 27 Jan. (Reuter) De motie van Hertzog, waarin gezegd werd, dat het oogenblik was gekomen om den oorlog tegen Duitschland te staken, is door het parlement der Unie van Zuid-Afrika verworpen met 81 tegen 59 st. LA LOUVIÉRE, 27 Jan. (Belga) - Heden middag heeft zich in de mijn St. Elizabeth te Peronnesdorp in Henegouwen op 400 meter on der den grond een mijngasontploffing voorge daan. Een mijnwerker werd gedood en vier gewond. Drie anderen worden nog vermist. Volgens een later bericht zijn de drie mijn werkers, die na de mijngasontploffing werden vermist, teruggevonden. Een hunner was over leden, terwijl de beide anderen gewond zijn. Naar men ons Zaterdagavond mededeelde, is de ijsbaan VolendamMarken geheel sneeuw vrij gemaakt en afgeschaafd. Zij is ook voor auto's begaanbaar. HELSINKI, 27 Jan. (Havas). Een Russische duikboot is in Het Finsche mijnenveld op een mijn ge loopen en gezonken. Volgens een te Kopenhagen ontvangen telegram uit Helsinki hebben de Finnen bij de gevechten bij het Ladogameer hon derd Russische tanks buitgemaakt. Het Finsche legerbericht van Zaterdag luidt: Te land: Op de landengte van Karelië was het betrekkelijk kalm. De Finsche artillerie bracht enkele vijandelijke batterijen tot zwij gen, alsmede mitrailleurnesten, die in de eer ste linie waren geplaatst. Tijdens gevechten tusschen patrouilles namen de Finnen een of ficier en twaalf manschapper. gevangen Ten noordoosten van het Ladogameer werden de Russische aanvallen op verschei dene plaatsen afgeslagen en de Sovjet troepen leden zware verliezen. Enkele af- deelingen, die aan deze eperaties deelna men, werden volkomen vernietigd. De Fin nen maakten een groote hoeveelheid wa pens van allerlei soort buit. In de andere sectoren activiteit van met succes optre dende Finsche patrouilles Ter zee: Enkele dagen geleden is een Rus sische duikboot boven een mijnenveld gezon ken. De Finsche kustbatterijen blijven de land strijdkrachten op de vleugels der fronten met succes steunen. In de lucht; De activiteit der Russische luchtmacht was gisteren gtricht op Noord Finland. Ivalo, Savunkoski Kuusamo en Valtimo werden gebombardeerd, waarbij en kele huizen verwoest werden. Schade werd aangericht aan een hospitaal en de bur gerbevolking werd gebombardeerd. Volgens bepaalde berichten werd een vrouw door een bom gedood. In den loop van dezen dag werden drie Russische vliegtuigen neergehaald. De Russische troepen, die aan de Noorde lijke Finsche grens in den strijd zijn geworpen, zijn, naar aan Reuter geme!d wordt, van een beter type dan die welke gedurende de eerste dagen van den oorlog werden gebruikt. Men schat dat 50.000 man Sovjet-troepen zich aan het front van Salla verschanst hebben en een aantal anderen aan het front van Petsamo. De Finsche opmarsch in net noorden is den laatsten tijd vertraagd. Een der redenen hier van is, naar men gelooft, de verbetering der Russische organisatie sedert generaal Stern het bevel op z'ch nam Lauri Simojoki, lid van het Finsche parlement, is, naar Havas bericht, gesneuveld Hij was Lu- tersch predikant en een der leiders van de in November 1938 ontbonden fascistische partij. Op 20-jarigen leeftijd heeft hij deelgenomen aan den bevrijdingsoorlog. Een aantal gedetineerden van de Finsche strafgevangenissen hebben den president dei- republiek gevraagd hun gratie te verleenen. teneinde hun misdrijven goed te maken door dienst aan het front. De president heeft hierin tcegestemd, en hij heeft thans een aantal brieven ontvangen van deze mannen, waarin zij hun vreugde te kennen geven, iets voor het vaderland te kun nen doei}. Uitkijkposten in de eerste linies aan het Fransche front. Houten luiken moeten de schildwachten tegen den kouden wind beschermen TIENTSIN, 27 Jan. (Reuter). Het Britsche consulaat is er officieel van in kennis ge steld, dat met ingang van heden de Japan- sche blokkade tegen de Britsche en Fransche concessies te Tientsin op drastische wijze verscherpt wordt. De controle aan de afzet tingen zal intensiever worden, terwijl de prikkeldraadafscheiding morgen weer onder stroom zal staan. Volgens een Domei-bericht uit Tokio heeft de Britsche ambassadeur Craigie een onderhoud ge had met den Japanschen minister van Buiten landsche Zaken Arita. Na afloop is het volgen de communiqué gepubliceerd: „De Britsche ambassadeur heeft den Japan schen minister van Buitenlandsche Zaken een nota overhandigd, die het antwoord der Britsche regeering op het Japansche protest in verband met de kwestie der „Asama Maroe" bevatte. De geheele kwestie werd besproken, waarbij beide partijen haar standpunt handhaafden. Men is overeengekomen, dat de gedachtenwisseling de volgende week zal worden voortgezet en dat de tekst van de Britsche nota binnen enkele dagen tegelijkertijd te Tokio en Londen zal worden ge publiceerd. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat het Britsche antwoord, hoewel het omvang rijk is, slechts een juridische uiteenzetting van het Engelsche standpunt inhoudt. Arita heeft den ambassadeur aan de positie van Japan herinnerd en gevraagd, dat de Brit sche regeering haar opvatting zal herzien. WASHINGTON, 27 Jan. (Reuter) De berich ten, dat Engelsche en Fransche piloten de Ame- rikaanscre neutraiiteitswet schenden door Ame- rikaansche vliegtuigen naar Frankrijk over te vliegen, blijken niet op waarheid te berusten. Naar vernomen wordt, heeft de Lockheed- fabriek vrijwel al haar vliegtuigen per schip verzonden. Slechts acht zijn er door Ameri- kaansche vliegers naar een vliegveld in Noord- Dakota overgebracht, vervolgens over de Cana- deesche grens gereden en vandaar door ge allieerde piloten naar Botwood op New Found- land gevlogen. De Amerikaansche Kamer van Koophandel voor de luchtvaart heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin ontkend wordt, dat buiten landsche bemanningen in de Vereenigde Staten Amerikaansche vliegtuigen vliegen en voorts "er- klaard wordt, dat de wijze, waarop de vliegtuigen van Amerikaansche vliegtuigfabrieken worden afgeleverd, voldoet aan de bepalingen van de neutraiiteitswet. PARIJS, 27 Jan. (Havas). Het Fransche legerbericht van hedenavond luidt: „Niets te melden." TOKIO, 27 Jan. (Domei) In een be richt uit Tsingtao worden de-punten op gesomd,. waaromtrent in de gisteren ge- eindigde conferentie aldaar overeenstemming is bereikt. Deze punten omvatten o. a. de organisatie van een nieuwe Centrale Regeering in China als „Wettige Kwomintang-regeering". gunstige gezindheid jegens Japan, gemeenschappelijke verdediging tegen de Komintern en economische samenwerking met Japan als basis van het nieuwe regime. Verder verleening van auto nomie aan Binnen-Mongolië, dat de souverei- niteit van China erkent, een zoodanig politiek regime in Noord-China, dat dit in staat ge steld wordt nauw met Japan samen te werken op het gebied van de landsverdediging en op economisch gebied en een vredesformule tus- hen Japan en China. Wang Tsjing Wei heeft, naar D. N. B. meldt, .crklaard dat de nieuwe Centra;e Regeering waarschijnlijk begin Maart zal worden gevormd. Naar wij vernemen, is het Neder landsche motortankschip „Mamura' groot 8245 ton, toebehoorende aan de maatschappij „La Corona een van de dochtermaatschappijen van de Koninklijke Shell, Zaterdag middag te ongeveer twee uur op anderhalf uur afstand van Duins door een explosie getroffen. Het schip, dat onder commando staat van kapitein Swart en 45 op varenden aan boord heeft, is op weg van Curagao naar Rotterdam. Het werd Zaterdagmorgen om elf uur in Duins verwacht. Om twee uur zond de „Mamura" noodseinen uit, waaruit viel op te maken, dat het schip door een exploisie was getroffen. Van verschillende zijden trachtte men verbinding met het schip te krijgen, doch de „Mamura" antwoordde niet meer. Later evenwel deelde de kapitein per radio mede, dat het schip om twee uur waarschijnlijk tegen een mijn is gebotst. Er ontstond wel een hevige ont ploffing, doch de schade was niet van dien aard, dat de „Mamura" zonk. Voorts deelde kapitein Swart mede, dat hij zou opstoomen naar Duins, waar de „Mamura" om on geveer half vier werd verwacht. Aan boord van de „Mamura" heeft men Za terdag ivond geluisterd naar de nieuwsberichten van het A.N.P.. waarin als eerste bericht hei nieuws over de „Mamura" voorkwam. Naar aanleiding van dit bericht, seinde de kapitein van het schip aan het A.N.P.: „Ma mura alles wei". KOPENHAGEN, 27 Jan. (Havas) De Ber- lingske Tidende" verneemt uit Berlijn dat de besprekingen tusschen Duitschland en Finland zijn afgesloten met de verlenging van de clea ring-overeenkomst tot einde 1940. Zooals het blad hieraan toevoegt blijkt daar uit dat Duitschland en Finland normale betrek kingen onderhouden, terwijl het de Duitsche verklaring bevestigt da: Berlijn zich geheel bui ten het Finsch-Russische conflict wenscht te houden. Een Russische duikboot is in een Finsch mijnenveld gezonken. De Finnen behalen belangrijken buit ten noorden van het Ladogameer. Vrijdag werden verschillende Noord- Finsche steden gebombardeerd. De Japansche blokkade der Britsche en Fransche concessies te Tientsin werd verscherpt. De Britsche minister van Marine Chur chill hield te Manchester zijn aangekon digde rede. De Britsche treiler „Merisia" met de be manning vergaan: het Fransche vracht schip „Alsacien" getorpedeerd. De Belgische Nobelprijswinnaar Prof. Heymans werd te Brussel plechtig ge huldigd. Het Nederlandsche motortankschip ..Ma mura door een explosie getroffen, doch niet gezonken. Bijzonderheden over j^n verhoogden invoer van Ned.-Indische koffie in Ne derland. De Maas en de Wral „zitten" nog muur vast. Ingediend is een wetsontwerp tot hef fing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op winstbelasting. Brandstichters in Rotterdam gearres teerd. New-Yorksche beurs: stemming prijs houdend. C De drang onzer dagen is er een naar meer weten. Heele rubrieken worden in courant en tijdschrift gewijd aan de vraag: weet u, datEen Fransch maandblad heeft zelfs de pretentie al les te weten: je sais tout. Maar over de grootste vragen van het leven, de vra gen die een eeuwigheid raken, denken weinigen na. Men wil alles weten: hoe koude ontstaat en waarom een dag 24 uur heeft, doch over het waarom van ons leven en lijden bekommeren zich te velen niet. Het is soms van een ont stellende oppervlakkigheid, wat meer deren van onzen eigen godsdienst af weten. Wanneer een andersdenkende hun een vraag stelt over de waarhe den van ons geloofover de inrichting onzer Moederkerk dan blijven dezul ken 't antwoord schuldig. Welk 'n in druk moet dat op niet-katholiéken maken wanneer we zoo weinig van ons eigen geloof af weten, wanneer we zoo weinig fundamenten hebben voor eigen overtuiging? Is 't dan nog wel een overtuiging? Daarom moeten we ons allereerst en bovenal er om be kommeren onze wetenschap aan te vullen omtrent ons geloof, onzen godsdienst. Weet u, dat SOFIA, 27 Jan. (Havas) Volgens besluit van den ministerraad is de directeur van de Bulgaarsche openbare schuld, Moloff, vandaag naar Londen vertrokken, teneinde een nieuwe overeenkomst met de Engelsche houders van Bulgaarsche obligaties te sluiten. Barcelona heeft Vrijdag feestelijk herdacht, dat de troepen van Franco een jaar geleden Barcelona hebben bezet. Er 'werd een parade gehouden, waaraan werd deelgenomen door het garnizoen, ae phalanx-jeugd en de vakorgani saties. Delegaties van de Duitsche en Italiaan- sche kolonies woonden de parade bij. Vervolgens werd een monument ter herinnering aan de overwinning onthuld. Stand 09 Zondag 1 uur v.m.: 764.9 Vorige stand: 764.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1