f 27.M „u f i2.to Kleuterblaadje Roomse Jeugd +4&V* HEI*. De toestand op Waal en Maas Harmonische ontwikkeling New-ïorksche Bears D.W. BRAND ANTOOMCOOLIM HERMAN DE MAN SDN Uw kinderen GIL6ERTÜS LOHUIS O.F.M. ZONDAG 28 JANUARI 1940 DEFINITIE VAN EEN „NEUTRALE" THANS VOOR f 6.80 DE 7 BOEKEN SAMEN voor slechts 12.10 Geef hun eigen Weekblad „DE WERELD TEGEN GODS ZOON" 1849 - JUBILE LOTERIJ - 1940 Zij „zitten" muurvast en vooreerst is geen beweging in het ijs te verwachten De Maas Is het Rijtijdenbesluit onverbindend WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Stemming prijshoudend. Omzetten 320.000 shares. i BILJARTEN Kampioenschap 2e klasse drie banden MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Clearingkoersen OORSPRONKELIJK VOETBAL HET ZWALUWENTEAM TEGEN DE ROODE DUIVELS SCHAATSENRIJDEN IJSBANEN IN NOORDHOLLAND FAILLISSEMENTEN Beschouwingen over het Lijden van Christus door Verkrijgb. i/d boekhandel en bij den uitgever N.V. Paul Brand's Uitgeversbedrajff, Hilversum Los deze Rebus op en looi mei de eersie 5000 om drie Fieisen. Schrijf de oplossing op een brie - kaari, plak op de adreszijde 30 cl. aan postzegels zend 'n kwartje per Giro. R.K. Kerkbestuur - SCHIPLUIDEN - Giro 353901 Voor 50 cis. 2 kansen, enz. Voor de tweede 5000 een elecirische waschmachm0 (Van onzen Londenschen correspondent) „Punch", de weldra 100-jarige koning der humoristische tijdschriften (geboren: 17 Juli 1841) vervult ook in dezen oorlog weer zijn plicht met jeugdigen ijver. Een groote taak is den humor in oorlogstijd en ook in vredestijd opgelegd. In vredes tijd kan hij, in tegenstelling tot de satire, die niets met humor heeft uit te staan, veel er toe bijdragen dat het vrede blijft. En in oorlogstijd kan hij, dank zij zijn in nemendheid, waarheden verkondigen, die in geen anderen vorm aanvaard zouden worden. Indien een dagblad of politiek orgaan een hoofdartikel schreef, waarin het Duitschland voorstelde als het land dat de kleine neutrale staten bedreigt en hun voortdurend vrees aan jaagt, om er vervolgens op te wijzen dat Enge land, ofschoon minder schrikwekkend, het ve len dier zelfde neutralen toch zeer lastig maakt door het aanhouden hunner schepen, dan zouden waarschijnlijk de meeste lezers in toorn ontvlammen, en er aan herinneren dat Engeland geen neutraal of zelfs Duitsch schip in den grond geboord heeft; dat het niets an ders doet dan zijn rechten als oorlogvoerende uitoefenen, en dat het hierbij zooveel consi deratie aan den dag legt als de omstandighe den gedoogen. Het blad zou waarschijnlijk verdacht worden van pro-Duitsche of défai- tistische neigingen en zou ontelbare lezers verliezen. Maar nu drukt „Punch" een teekening af: moeder zit voor den haard te breien, vader zit een boek te lezen, en de naar schatting acht jarige ligt op den grond de krant in te zien, vermoedelijk alleen belangstellend in de foto's en in de al dan niet voor hem geschikte groote „koppen". Over de heele breedte van één pagina zien Wij het opschrift „Neutrals fear Nazi invasion". („Neutralen vreezen een Nazi-inval"). Over de geheele breedte ^n een andere pagina prijkt de kop: „Britaih- detains Neutral Ships'" („Engeland houdt neutrale schepen aan"). De jongen kijkt op en vraagt: „Daddy, is a neutral a country both sides are at war with?" „Vader, is een neutrale nou een land, dat met allebei in oorlog is?" En zelfs wanneer „Punch" niet buiten en boven alle kritiek stond, zou er niemand zijn die hieraan eenigen aanstoot zou nemen. Wanneer nu de Duitsche pers bereid is deze teekening, met het onderscnrift over te ne men, en instemming te betuigen met den geest, die eruit spreekt, dan zullen velen in neutrale Janden, welke ook hun meening moge zijn over de politieke aspecten van het conflict, met meer overtuiging „moreele neutraliteit" kunnen be oefenen. Zaterdagavond vernamen wij van ir. Van der Veen, van den Rijkswaterstaat, dat de Waal en de Maas nog muurvast „zitten" en dat er vooreerst niet behoeft te wor den gedacht, dat er beweging zal komen in het ijs. Doch men moet niet meenen, dat het ijsdck over de rivieren overal even be trouwbaar is. De vorst is te zwak en de stroom van het water onder het Us is te sterk, dan dat de ijskorst niet geleidelijk zou afslijten. Dat is natuurlijk een langzaam proces, dat het ijs evenwel niet betrouwbaarder maakt. Zaterdag avond was de toestand van de Waal voor Nij megen nog precies als Donderdagavond. De politie te Nijmegen heeft veiligheidshalve evenwel verboden, dat men gebruik maakt van het zoogenaamde officieuse pad over de Waai waar Donderdag duizenden overheen gegaan ziin voor eigen risico. De dooi van de laatste dagen en de lichte vorst heeft het ijs even wel niet versterkt. De rivier valt langzaam, zoo wel in Keulen als in Nijmegen. Dat wijst er op, dat er in Rijn en Waal geen zoogenaamde ijsdammen zitten, zoodat het ook in het rijk der fabelen thuishoort, dat er zware ijsdam men zouden zitten bij Geulhuizen en Beunin- gen. Als dat waar was, dan zou, volgens des kundigen, de Nijmeegsche oever reeds lang overstroomd zijn. Wel Zit er bij Beuningen een zoogenaamde ijsverdikking, welke evenwel vol doende water doorlaat, om geen gevaarlijke opstuwing te krijgen. Men kan zeggen, dat de toestand op de Waal vrij normaal is en voor ernstige ongelukken als in vorige eeuwen be hoeft niet gevreesd te worden. Omtrent de Maas vernamen wij Zaterdag avond, <tet deze vrijwel overal zit, maar alleen een open vak vertoont tusschen Cuyk en Gen nep. Aan het Cuyksche veer worden zelfs wiel rijders en voetgangers per boot overgezet. El ders beproeft men paden over het ijs aan te leggen. Zaterdag is de Maas nog weer gaan zitten bij de brug van de lijn NijmegenVenlo, nabij Katwijk aan de Maas, zoodat nu ook het vak tusschen Katwijk en Maas- en Waalkanaal, dat open gehouden werd, dicht ligt. In de haven te Nijmegen is men Vrijdag en Zaterdag bezig geweest met ijsbrekers, om het ijs los te ma ken, ten einde eenige kleinere schepen, die bij het kruien van do Waal in het begin van de week opgelicht waren en tegen den oever wa ren gezet, weer op het water te krijgen. In die poging is men geslaagd. Van Lobith en van Millingen kwamen geen ongunstige tijdingen. Men kan dus zeggen, dat de Waal tusschen de Duitsche grens en Druten in rust ligt en vooreerst niet aan kruien gedacht behoeft te worden. Wederom is een principieele zaak betreffende de rijtijden voor autobestuurders aan het oor deel van de justitie voorgelegd. Thans is het de Bataafsche Import Mij., die een vervolging heeft uitgelokt over de vraag of iemand, die, als inspecteur in haar dienst een auto besturend, aan het Rijtijdenbesluit is onderworpen, zoodat hij b.v. een „Werkboekje zou moeten kunnen toonen. Om der Arbeids inspectie haar taak te vergemakkelijken waren de afdeelingschefs van de B.I.M., de heer Dreckmeier en de B.I.M.-inspecteur, de heer I. J. Tazelaar, samen per dienstauto voor het bureau van het tiende district der Arbeidsin spectie aan de Stadhouderslaan te Den Haag gereden, waar de heer G. W. J. van Sierenberg de Boer, als noofd van het district, kon consta- teeren. dat de heer Tazelaar geen werkboekje, zooals dat ingevolge art. 46 van het Rijtijden besluit is voorgeschreven voor in dienst zijnde autobestuurders, bij zich had. Er werd proces verbaal opgemaakt tegen den verantwoordelij ken chef. den heer Dreckmeier en zoo kwam de zaak Zaterdagochtend voor bij den Haagschen kantonrechter, mr. dr. A. Fontein, In zijn schriftelijk betoog merkte de heer Dreckmeier op, dat paragraaf 4 van het Rijtij denbesluit blijkens, art. 33a van toepassing is o.a. op „personen, die als bestuurder van een motorrijtuig in dienstbetrekking werkzaam zijn", en dat de heer Tazelaar niet „als bestuurder van een motorrijtuig", doch uitsluitend als in specteur in dienst der B.I.M. werkzaam is. Verder betoogde de heer Dreckmeier, dat het Rijtijdenbesluit in twee opzichten over de schreef gaat, omdat het ook het besturen bui ten dienstbetrekking in aanmerking neemt en het mederijden van een chauffeur in de cabine van een vrachtauto beschouwt als „werken", zoodat ten dezen aanzien en ten opzichte van het daaraan ontleende begrip „werktijd" het Rijtijdenbesluit voor bestuurders in dienstbe trekking verder gaat dan de door de wet ge laten ruimte. Bovendien laat de wet geen ruimte voor het stellen van regelen voor andere bestuurders dan chauffeurs in dienstbetrekking omtrent de uren, gedurende welke wel motorrijtuigen bestuurd mogen worden. Het Rijtijdenbesluit wordt daarom voor wat de voorschriften omtrent werktijd betreft on verbindend geacht. Het zelfde is het geval, volgens den heer Dreckmeier, met de voorschriften aangaande de rusttijden in dat besluit. De ambtenaar van het O.M. heeft een boete van f 2 subs, een dag hechtenis gevraagd en de kantonrechter, in aanmerking nemend de overweging, waarop de onderhavige wet is geba seerd, namelijk „zoowel uit een oogpunt van arbeidsbescherming als ter bevordering van de veiligheid van het verkeer" en dat de bepalin gen ter zake beoogen „het tegengaan van over vermoeidheid van bestuurders van motorrijtui gen". zoodat he< ei s.t niet toe doet wie Je motorrijtuigen besturen, verklaarde zich be reid, er toe mede te werken, dat bij de recht bank hooger beroep zou kunnen worden inge steld en legde een boete van f 5.50 op. Binnenkort zal derhalve deze zaak voor de rechtbank verder worden behandeld. Het zou werkelijk te wenschen zijn, indien men een beter inzicht had in hetgeen de uitdrukking harmonische ontwikkeling eigenlijk beteekent. Een man, die een kantoorleven leidt als boek houder, altijd in de boeken zit, niet sportief is, geen goede spieren heeft, geen koude verdragen kan, en niet van ontspanning houdt, is in zeke ren zin harmonisch ontwikkeld. Hij is de per fecte boekenwurm, is voor dat bestaan volkomen en voor iets anders in 't geheel niet geschikt. Alles, zijn gehpele aanleg van lichaam en geest, werkt harmonisch tezamen om hem een uit stekende boekenwurm te maken. Maar hij is nitt aalzijdig of ook maar veelzijdig ontwikkeld. Alzijdigheid en veelzijdigheid zijn zelfs tot zekere hoogte het tegendeel van harmonische ontwikkeling. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een vader van zijn zoon een veelzijdig mensch zou willen maken, een mensch die de plichten van zijn staat goed vervult, ook belangstelling heeft voor kunsten en wetenschappen en voor het maatschappelijk leven, en bovendien vlot en gezellig is; maar de zoon gaat één richting uit en wordt b.v. commissionnair in effecten zonder eenige verdere belangstelling. De vader had gewild, dat er eenig alzijdig streven in den jongen zou zitten, dat hij belangstelling had, en dat .hij die veelzijdigheid zou behouden door zco nu en dan eens iets anders aan te pakken. Want het is duidelijk, dat Iemand die veél- zjjdig wenscht te zijn, nooit klaar is: in de we reld waarin hij leeft, komen telkens veranderin gen, en hij zelf wordt met de jaren en de erva ring ook een ander mensch. 'Op zekeren leeftijd zal hij b.v. zijn belangstelling in de techniek vaarwel zeggen en zich gaan interesseeren voor wijsbegeerte of liturgie. Men zou dan kunnen zeggen, dat iemand die veelzijdig is, reeds daar door niet harmonisch is. Altijd ontbreekt er wat aan, altijd moet er een vernieuwd streven zijn. Dat het met het lichaam zoo is, is al heel dui delijk. Als de kinderen klein zijn, van anderhalf tot drie jaar, hebben ze een geweldigen bewe- gingsdrang. Later moeten ze leeren, hun lichaam te beheerschen, stil te zitten, en sierlijk en af gepast te worden in hun bewegingen. Er komt een tijd van krachtige sport, in de periode van 18 tot 30 jaar, later komt er een tijd van rustiger sport; er is een tijd, dat men nooit genoeg kan eten, en er komt later een tijd, dat men matig moet zijn. Er is een tijd, dat men zich moet harden, en een tijd dat men zich moet hoeden. Er is een tijd, waarin men er niet op behoeft te letten, het lichaam rust te gunnen, en er is een tijd, dat men er zeer nauwkeurig op moet letten. Er is dus telkens wat anders, en de vol komen harmonie bereikt men nooit. Over deze kwestie is vroeger heel veel ge schreven, en men stelde dan deze vraag of er een volkomen temperament bestond. Ook het woord temperament wordt dikwijls misverstaan: het beteekent eigenlijk evenwicht. Men had ni. zeer goed gemerkt, dat er verschillende even wichten bestaan: om met een eenvoudig voor beeld te volstaan: iemand die weinig eet, en zich weinig beweegt, is in evenwicht; iemand die ge weldige driften heeft en dan ook geweldig veei tot stand brengt, is ook in evenwicht. De Fran- schen zijn vlug, en dat zou in vlinderachtigheid kunnen ontaarden, maar tevens hebben zij een hekel aan dingen, die zij niet volkomen redelijk en vanzelfsprekend vinden, en daardoor zijn zij met hun vlugheid in evenwicht. Zij zijn wel vlug, maar doen nooit iets, dat nutteloos is. Zoo zijn er verschillende temperamenten en de kwestie nu, waar altijd weer over gestreden werd, was of er een volmaakt temperament be stond, waarin dus alle capaciteiten gelijkelijk ontwikkeld waren en met elkaar in evenwicht waren. In 't algemeen namen de christelijke schrijvers, die veel betere psychologen waren dan de ouden, aan, dat dit volkomen tempera ment niet bestaat. Iedere mensch heeft dus volgens hen een zekere eenzijdigheid, in geest zoowel als in lichaam. Dit kan men met groote gerustheid een vaststaand feit noemen. Maar dit is niet naar den zin van hen, die gaarne een volkomen menschheid zouden zien. Een man op middelbaren leeftijd, gezond, recht van lijf en leden, frisch, vol werkkracht, met een behoorlijk gezin en een goede maatschappe lijke positie, kmot in de verleiding, om, als hij als adviseur der jeugd moet optreden, te zeg gen: doe zooals ik, weest harmonisch, weesteen persoonlijkheid. Maar deze man, die zich zelf goed geslaagd vindt, weet niet, dat zijn ken nissen hem niet geheel volmaakt vinden, maar ook wel een beetje ijdel, een tikje te theore tisch, en een enkelen keer een plechtigen ezel, zooals de Engelschen zeggen. De raad, alzijdig en harmonisch te zijn, is niet op te volgen, en moet daarom maar liever achterwege blijven. Toch wordt die raad thans nog vaak gegeven en wel vooral door neutrale psychiaters. Zij zijn neutraal in deze beteeke- nis, dat zij, vol goeden wil zijnde, hun zenuw patiënten liefst rustig en kalm zien; die pa tiënten nu zijn onevenwichtig, geagiteerd en nerveus. De psychiater probeert hen evenwich tig en kalm te maken. Maar indien een ner veus persoon kalm zou kunnen zijn indien hij dat wilde, waren er niet zooveel psychiaters. Kalm beteekent hier zooveel als harmonisch. De geheele zaak ligt eenvoudig daarin, dat de mensch een doel in zijn leven moet hebben, een duidelijk doel, waarvoor hij werken en lijden wil. Heeft hij dat doel als goed enrecht- schapen en mogelijk erkend, dan kan hij ook kalm zijn. Iemand, die dus nerveus wordt, om dat hij met zijn sexueelen aandrang niet in het reine kan komen, wordt nooit kalm, voor dat hij zich in dit opzicht een helder doel voor oogen gesteld heeft; en dit doel hangt samen met zijn inzicht. Oscar Wilde zeide, dat de beste manier om van de bekoring bevrijd te worden, daarin bestaat, dat men er aan toegeeft. Dat is heel aardig gezegd, maar het is niet waar. Het is niet eens zoo erg belangrijk, last van de bekoring te hebben; belangrijk is, er niet aan toe te geven. Een neutrale psychiater vindt rust en kalmte het voornaamste; sommigen zijn er, die dan ook aanraden, aan de bekorin gen toe te geven. Het resultaat is echter treurig. Of vergelijk de zaak met een stuk muziek: dat kan zeer harmonisch geschreven zijn, en elke vakman kan zijn geheele leven lang har monische muziek bij riemen schrijven, maar daarom is er nog geen enkel stuk bij, dat wer kelijk mooi is, en den naam muziek verdient. Het begrip harmonie is in de menschelijke sfeer dus alleen maar relatief; evenals het be grip „aanpassing." Van iemand, die aan zijn omgeving aangepast is, zegt men immers ook, dat hij in harmonie is met zijn omgeving. Een jeugdig misdadiger, die eerst nog wat zenuw achtig is en tegenstribbelt, maar later flink met de bende meedoet, is dan in harmonie met zijn omgeving, hij heeft een goed aanpassings vermogen. Maar bij het tot stand komen van die har monie en die aanpassing moet er iets wijken, moet er iets verdwijnen, n.l. het geweten van den jeugdigen misdadiger. Of de misdadigheid van de omgeving zou moeten wijken. Wanneer nu zulk een jeugdig misdadiger naar een raadsman gaat en klaagt over zenuwachtig heid en innerlijken weerstand, dan moet de raadsman, indien hij zijn cliënt weer in een harmonischen gemoedstoestand wil brengen, hem aanraden, óf zich bij de misdadige omge ving aan te passen, óf een andere omgeving te zoeken. Want de gemoedsrust is het be langrijkste voor den mensch. Maar welken raad hij geven zal, hangt af van een hooger begin sel dan dat van harmonie en aanpassing. Maar zoo is het ook met het lichaam gesteld, iemand die veel eet en weinig beweging heeft, raakt uit zijn evenwicht; hij kan telkens minder be weging hebben. Een van de twee moet dus wijken, maar welk? Dat hangt blijkbaar af van het doel, waarvoor het lichaam bestaat. Dat doel is het blijven leven, en evenzeer de activiteit. En beschouwt men een individueel geval afzonderlijk, dan komt het er nog op aan: welke activiteit. Het evenwicht is een ander voor iemand, die zwaar werk verricht, en 'n ander voor iemand, die lichten lichame- lijken arbeid verricht. In de sfeer van het lichaam nu is dit meestal gemakkelijk uit te maken; in de geestelijke sfeer echter minder gemakkelijk. Zoo kan het gebeuren, dat de onmatige zucht om een veel zijdig mensch te zijn, de juiste aanpassing aan het levensdoel hindert. Het kan ook zijn, dat het levensdoel niet juist begrepen wordt, te eng genomen wordt, b.v. in het gebied van een beperkt specialisme, en dat uit het vage en half onbewuste besef, eigenlijk niet aangepast te zijn aan het werkelijke levensdoel, weerzin en nervositeit ontstaan, nog sterker, verzadigdheid en walging. Het is duidelijk, dat men in zulke situaties niet gered wordt door een advies tot harmonie en aanpassing, maar veeleer door een duidelijke (en mogelijke) stelling van het levensdoel, hetgeen een zaak van inzicht is, en een overwinnen van de eigen strevingen, die daar tegen strijden, hetgeen een zaak van den wil is. Daarbij komt het er op aan, het eigen lijke levensdoel vooral algemeen op te zetten, dus veelomvattend: dus b.v. een goed huis vader en burger te zijn. Want dit kan op zeer vele wijzen bereikt worden; een straat veger is soms een beter burger dan een ma gistraat. Stelt men het levensdoel algemeen, dan kunnen alle mogelijke werkzaamheden in dienst gesteld worden van dit algemeene doel, en kan men zich jaren lang met werkzaam heden tevreden stellen, die eigenlijk niet ge heel in de lijn liggen van het individu. Een advocaat b.v. die een werkelijke verbetering zou willen aanbrengen in het burgerlijk pro cesrecht, za.1 zich meestal tevreden moeten stel len, allerlei min of meer belangrijke rechts- zakken op te knappen. Doet hij dit goed: dan is er niets verloren. Hij is in harmonie met het algemeene levensdoel: het goede te doen. Maar heeft hij zich op de allereerste plaats in zijn hoofd gezet, om een alzijdig, perfect rechtsgeleerde te zijn, dan wordt hij door de werkelijkheid gedwarsboomd, en is ongelukkig, en doet, hetgeen hij te doen heeft, ook nog slecht. Er zijn twee raadgevingen: de eerste is, een volkomen mensch te worden, en van zich zelf te maken, wat er van te maken is; de tweede is, datgene, wat men te doen heeft of krijgt, goed te doen. In den grond komen ze beide met elkaar overeen, maar de eerste raad wordt meestal slecht begrepen, en leidt dan tot ijdel- heid, weerzin en ontevredenheid; daarom is in 't algemeen de tweede raad beter, werkda- diger en meer geschikt, den mensch gelukkig en tevreden te maken, en ten slotte ook hem het meeste te doen presteeren. Dr. TH. H. SCHLICHTING. 1 Uitgesproken: 26 Jan.: M. Vos, Oud-Vosmeer. Buurtstraat 226. R.c. mr. F. A. Hollenvan, cur. mr. H. D. J. Wolfensberger, Tbolen, Dalemschestraat 11 In de week van 22 t.m. 27 Januari 1940 werden in Nederland 24 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 12 Jan.: G. J- Kayk. handelsagent te Zwolle. 24 Jan.: J. van Vliet, veekoopman te Reuwijk. 25 Jan.: A. Roth, gewoond hebbende te A'dam. 25 Jan.: M. J. G. van Dam, kapper te A'dam. 25 Jan.: L. van Lieshout, lood- err zinkwerker, Amsterdam. 25 Jan.: W. M. Bcruman. bloemist, Arnhem. J. W. J. Gruisen, koopman. Sittard. A. C. Thomas, wonende te Heerlen. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 20 Jan.: A. Velthuys, Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil voor conc. crediteuren. 22 Jan.: A. C. M. Duchateau, wonende te Rot terdam, h. o. fa. P. G. Duchateau en Zn.. Schie dam, ornamenten in zink. koper enz. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee lingslijst. Uitk. 0.415 pet. 24 Jan.: C. J. Kreuger, weduwe H. C. M. Koenen, winkelierster, Rotterdam. Idem. Uitk, nihil aan conc. crediteuren. NEW YORK, 27 Jan. Slotkoersen Jan. 27 26 25 Brussel 16.94 16.93 16.92 Rome 5.05 5.J5 3.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.42 22.42 i 22.43 Oslo 22.72 i 22.72 i 22.72 A'dam 53.09 53.C9 53.14 Londen 3.99 3.98} 3.98 Parijs 2.26 2.26 2.25 Berlijn 40.20 40.20 40.20 27 Jan. 26 Jan. NEW YORK, 27 Jan. 27 Jan. 26 Jan. Laatst gedane koersen Jan. 27 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. ie'. Tei. Am. Tobacco B Am. Waterworks Anaconda Conper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case li-suing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Servica Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5Young Deleware 6? Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good '"ear Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel intern. Tel. Tel Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pret. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Centra) North. Am. Av. North. Amer. n.a Norfolk Western Pennsylvania Fhillips Oil Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building j - ex dividend -t- nieuwe aar fleelen gedaan en iuten i 26 25 172 17.3} 173 115} 115 114} 25} 26 26} 15} 15} 15} 48f 48} 78 170 170 171 89 89 89 h 10} 10} 27 26} 27} 22} 22} 22} 5} 5} 5} 73} 73} 73 5 5 5 70 70} 69 34 34 34 39} 39} 40} 83} 83} 83} 4} 4} 4} 31 31 31 24} 24} 24} ~8 8} 8} 19} 19 19} 83 82 8' 180 181 180} 160 161 160} 7} 7} 7} 38 f 38} 38} 52} 52} 52} 22} 22} 22} 5} 5} 5} 11 f 11} 11 55} 55} 55} 36} 36} 36} 4 4 4} 35} 35} 35} i 51 52 52} 29} 29 29 16| 16 16} 16 16} 16} 25} 25} 25} 21 22} 21 211 211 212 21 21 21 1 40} 40} 40} 68} 68} 68 40} 40} 40 5} 5} 5} 19} 19} 19} 83} 83 83} 11 1 tl i 11 S 11 11} 11} 13 13} 13} 17} 17} 17} 7 6} 6} 44 44 44} k 10} IU 94 94 95 47} 47} 47 2} 2} 2} 36 36 36| 57} 57} 58} 23} '23} 23} 107} 109 107} 40 40 40 ex coupon. - oieden. Katoen Nieuw contract Jan. - Juli 10.13-1510.29— Mrt. 10.77-9 10.95-- Oct. 9.47.— Mei 10.47-8 10.60 Dec. 9.38.40 Rubber Standaard Jan. 18.48 18.58 - Juli 18.00 - 18.15 Mrt. 18.57 18.68.- Sept. 17.85 17.93 Mei 18.12 18.27 Oct. 17.78 17.90 Dec. 17.66 - 17.84+ Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. 4.29* 4.29 Mrt. 6.26 6.25 Mei 4.31* 4.31 Mel 6.316.30 Juli 4.33* 4.33 Juli 6.356.35- Sept. 4.35* 4 35 Sept. 6.416.40 Dec Dec, 6.476.47 Suiker Jan. Sept 2.05+ 2.05+ Mrt. 1.911 l 9 Nov Mei 1,96f 1.97+ Deo. Juli 2.01 f 2.01+ Jan. 2.03+ 2-03+ Tin Lccc 45.75 45.62 45.62} 45.37 99 99 96 - i 951-1 57 i 57 i 57 27 Jan. Tarwe Mei Juli Sept. Maïs Mei Juli Sept Reuzel Jan 5.90 Mrt 6.20 27 Jan. Tarwe Mei 651 Juli 86 oct 87 Rogge Mei 78 i Oct 761 Juli 71 Haver 26 Jan. 98 f 96} 95 57 i 57 57 f Mei Juli Sept. el Juli ept CHICAGO, 27 Jan. 27 Jan. 26 Jan. Haver 39 j 39 34 34 32 f 32J Rogge 701 69 69} 70 i - 691 •- 69 1 6.05* b.27 1 26 Jan. - 85 86 - -7 1 Mei 6.3 f 6.40+ Juli 6.521 6.6J+ WINNIPEG, 27 Jan. 27 Jan. 26 Jan. Gerst 521 - 52 51 f- 51 1 Mei Juli Dec. Mei Julj 401 39 78 761 71 1 40 38| Mei x. Juli Oct. Lijnzaad 195 1 192 187 Oct. 34 i95 1 1921 187 34 Dé uitslagen van Zaterdag zijn: Bornkamp 40 68 4 0.588 Swaalep 21 68 3 0.308 Kilsdonk 40 74 4 0.540 Weynschenk 30 74 4 0.405 Baay 40 80 4 0.500 Weynschenk 27 80 4 0.377 Tournier 39 104 4 0.378 Knoop 40 104 3 0.384 Loohuizen 40 54 5. 0.740 Swaalep 27 54 3 0.500 Bornkamp 40 70 4 0.571 Kilsdonk 36 70 5 0.514 MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND. Keizersgracht 215 te Amsterdam ae volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Keulen, Cert: 7 9K% Rotterdam 1937 (kl. cp.) 3% 85/41" Brood Unie 4 81 Centrale Credietbank (kl. cp.) 4(4 85 Gazi, Cultuur Maatschappij 7% 5 Groninger Locaalspoorweg Maatschappij 3% 57 Groninger Locaalspoorweg Maatschappij 3 16 Internationaal Gewapend Betonbouw 6 94 m Julianaoord' 3 ot„ 65 Nederlandsche Maatschappij tot Exploi- tatie van Onroerende Goederen 5 78 Noord-Hollandsche Hypotheekbank 5(4 22 Stichtsch Grondbezit (kl. cp.) 4 (5 45 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Allerheiligste Rozenkrans, Par. te Schie dam 3i/2 83 82 Bavo, Par. v. d. H. te Heemstede 314 80 Dominicanen, Collegium Albertinum, Col lege E.E. P.P. te Venlo 3'/2 45 Jezuïeten, E.E. P.P. te 's-Heerenberg 5 82 Liduina Par. v. d. H. te 's-Gravenhage 4 75 Nederlandsch Roomsch-Katholieke Ver- eeniging ter Eescherming van Meisjes te Rotterdam 4 en 12 O. L. Vrouw Altljddurenden Bijstand' te Roosendaal 3V4 90 Theresia van Lisieux, Par. v. d. H. te 's-Gravenhage 4 88 Thomas van Aquino, Par. v. d. H. te Am sterdam 4 65 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Familie van Nazareth, Congr. v. d. H. te Rome 4 72 Franciscus Gen. v. d. Br. v. d. H. tc Wald- breitbach 8 8 Gemeindcverband 34 R.K. Parochiën te Düsseldorf 7 10 Paderborner Zusters van Barmhartigheid te Geseke 3(4 7(4% Redemptoristen, Paters te Brussel 1928 6 95 Redemptoristen, Paters te Brussel 1927 6 95 PANDBRIEVEN Maatschappij voor Hypothecair Crediet in Nederland (kl cp.) 3(4 74(4% Zuider Hypotheekbank (kl. cp.) 3(4 80(4% Zuki-Hollandsche Hypotheekbank (ki. cp.) 3(4 80 AANDEELEN Eerste R.K. Levensverzekering Maatschap pij 107(4% Gedeh, Assam Thee Onderneming 110 Gemeenschappelijk Electriciteits Bedrijf voor Bandoeng en Omstreken (G.E.B. E O.) 207(4 Goudsche Waterleiding Maatschappij 275 Haagsche Buurtspoorwegen (Cert.) 41 Hegoma Handel Maatschappij 26 Jaarbeursgebouwen, Maatschappij tot Ex ploitatie van 19(4% Kampar Sumatra Goud Exploratie Maat schappij 2%% Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken (4(4 Pret) 87(4% Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij 210 Nationale Bank voor Belaste Waarden 42(4% Nederlandsche Rubber Unie 4(4% Nieuwe Rotterdamsche Coürant 105 Steden, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen De 25 Stroohoedenveem 100 Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband1 (t 1000.98 Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband (a f 1090 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Haarlemsche Hypotheekbank 10 gestort f 165.-- coe Rotterdamsche Hypotheekbank 10 gestort f 180 toe OPRICHTERSBEWIJZEN Hollandsche Kunstzijde Industrie f 85.— Javasche Cultuur Maatschappij f 295. Singkep Tin Maatschappij f 65. WINSTBEWIJZEN Algemeene Norit Maatschappij f 480.— Koninklijke Paketvaart Maatschappij f 2350. DIVERSEN Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken (Amart.- bew.) f 175.— Nationale Voorschotbank (Rest.bcw.) 2 Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 1 Koersen voor stortingen op 29 Januari 1940 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75,63, lires 9,55. Naar wij vernemen is het elftal van de Zwa- luwen, dat Dinsdag 6 Febr. a.s. te Brussel te- gen de Roode Duivels speelt, als volgt samenge steld Doel: Dijkstra (A.P.G.S.); achter: Van der j Heide (Feyenoord) en Van Ierlandt (Willem i II); midden: Van Spaandonck (Neptunus). Stam (V.U.C.) en De Vroet (Feyenoord); voor: i W. Engel (Willem II). Drok (Sparta), Van Nol (Blauw Wit), Van der Veen (Heracles) en Berg- j man (Blauw Wit). Reserves zijn: Van Woerkom (Hollandiaan). Schollens (Feyenoord), Choufour (A.D.O.) en Linssen (Feyenoord). De ploeg van de Roode Duivels is nog niet officieel samengesteld. Kinderen van ons Volk, oorspr. 3.90, NU 1,50 - De Schoone voleinding, oorspr. 3.90, NU 1.50 Peclwerkers, oorspr. 4.90, NU 1.90 - De goede Moordenaar, oorspr. 3.90, NU 1.90 - OOR SPRONKELIJK TOTAAL GEBONDEN 16.60. VAN DE BESTE ROMANS VAN ALLE BOEKEN APART GEBONDEN TOTAAL FRANCO Van de zijde van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier deelt men ons mede: Te Zunderdorp, Broek in Waterland en Mon nikendam is men bezig de banen te vegen. Zon dagmorgen zal men ook bij de lip en Ilpcn- dam de banen van sneeuw ontdoen. Ook op de Gouwzee stelt men alles in het werk om de banen berijdbaar te maken. De banen tusschen Ouderkerk aan den Am- stel en Abcoude en op het Abcoudermeer wor den geveegd. Er is overal gelegenheid tot het maken van kleine tochten, groote tochten zijn uitgesloten. VAN DE BESTE ROMANS VAN De Kleine Wereld, oorspr. 3.90, NU 1.50 - Een stoombootje in de Mist, oorspr. 3.90, NU f 1.90 - Maria en haar Timmerman (de roman van een Poldcrkercl), oorspr. 3.50, NU 1-90. TOTAAL GE BONDEN OORSPRONKELIJK 11.30 ALLE BOEKEN APART fT A A D f E JA Jfi» A ijli 9 GEBONDEN TOTAAL FRANCO W *5* w l Bij bestelling van afzonderlijke deelen wordt 20 ct. per zending extra berekend. Betaling kan desgew. geschieden met 1.— of méér per maand. Zend onderst, bon rechtstreeks aan BOEK- en KUNSTHANDEL H. NELISSEN, Prinsengracht 627, A'dam, Giro 60092, Telef. 31791 NAAM; Ondergeteekende wenscht franco te ontvangen Het bedrag ad /de maand, termijn van is door mij verzonden/wordt met 10 ct. extra voor rembours bij ontvangst zending door mi) betaald. Doorslaan wat niet wordt verlangd. ADRES: 97 Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 24 Januari 1940 ls aan Albert Barten, hande laar ln tegeis, wonende te Amersfoort, aldaar handelende onder de firma A. Barten, surséance van betaling verleend voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden. Ingaande 29 November 1939. met benoeming van mr. W. J. B. Verstelt, advocaat en procureur, te Amersfoort, tot bewindvoerder. Ben weekblad, dat speciaal voor hen wordt uitgegeven. Voor kinderen van 6 tot 10 Jaar: 12 bladz. 3(4 ct. per week. Voor kinderen van 10 tot 14 jaar: 24 bladz., 6 cent per week. Bevat niet alleen verhalen, doch ook rubrieken voot godsdienstleer, nuttige handwerken, huisvlijt, ge schiedenis en aardrijks kunde N. V. DRUKKER IJ DE SPAA R N ESTAP Haarlem. VOOR PEN H. VASTENTIJD Zo juisi verschenen t geïll. door en bandtekening van Lambert Simon prijs Ingenaaid 1.90 gebonden in imitatie leren band 2.75 HÜ3 Goedgekeurd door B en W. van Schipluiden 18-7-'39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2