Daladier doet een beroep op Frankrijks offerzin Verkeerschaos in Engeland door de felle koude •I Duitsche vliegers bestoken de Britsche scheepvaart Internationaal verkeer beperkt Laatste nieuws van den Elfstedentocht Historisch gebouw in vlammen ■H Zware brand te Tilburg Het nieuws van heden BERLIJNS GEWELDIGE MATERIEELE KRACHT INGESNEEUWDE TREINEN LUCHTALARM IN ENGELAND VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „De totale oorlogdie elk oogenblik kan uitbreken eischt ook van allen achter het front een algeheelen levensommekeer,f Vele grenskantoren des nachts gesloten BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27Yi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DINSDAG 30 JANUARI 1940 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22212 Daladier Brand in het Algemeen Weeshuis te Den Burg op Texel Wolmagazijn en fabriek van gramofoononderdeelen gingen verloren De Bilt meldt: Voorloopig geen verloven 400 dooden in de V. S. Besteedt uw tijd SPOORWEGONGEVAL IN BELGIË Ongeveer 3000 deelnemers ver schenen aan den start NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 el., Inget mededeeflngen 50 cent; Idem op peg één S5 cent per regel BfJ contract sterk verlaagde prijien Voor de Irletne annonces .Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 29 Jan. (Havas). De Fransche minister-president Daladier heeft Maandag avond een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat het meer en meer vast komt te staan, dat Duitschland de wereld wil over- heerschen op een wijze, die geheel verschilt van die, welke de geschiedenis reeds kende. De nazi's streven naar de stelselmatige en algeheele vernietiging der overwonnenen. Temidden van de beklemming der vrij ge bleven kleine volken vormt zich een wereld van heeren en slaven, die de weerspiegeling is van Duitschland zelf. Evenals zijn bondgenoot Engeland, aldus Dala dier, kent Frankrijk geen angst, want het denkt aan zijn toekomst. Het is zeker van zijn over winning. Ik heb reeds hulde gebracht aan onze strijders, een hulde, die hun toekomt. Ik denk voortdurend aan hen. Doch thans wil ik spreken tot het Frankrijk van achter het front. Ik ver zoek onzen strijders naar mij te luisteren. Ik zou hier hun tolk willen zijn. Ik zou openlijk willen zeggen, wat zij wellicht in het verborgen denken, en ieder in naam van het landsbelang willen vragen, wat iedere soldaat het recht heeft te vragen, in naam van het offer, dat hij heeft willen brengen. Wat de Fransche soldaat van de Franschen verlangt, is zich bewust te zijn van den ernst en de veiligheid van den toestand, met dezelfde energie als zij, die strijden, en te begrijpen, dat, zoo de totale oorlog nog niet is losgebroken, zij die daarginds zijn, daarom niet te minder de lasten ervan dragen en iederen dag hun levér, in de waagschaal stellen. Het is noodig, dat zij, die achter zijn ge bleven, en die noch dezelfde lasten, noch dezelfde gevaren hebben te dragen, eveneens bereid zijn, hun leven anders in te richten. Het is vooral noodig, dat zij al hun streven, al hun activiteit in dienst stellen van de Fransche gemeenschap, zonder welke zij niets zouden zijn. Het openbare welzijn ver- eischt gelijkheid van offers. De totale oor log die spoedig zou kunnen uitbreken eischt een geweldige hoeveelheid wapens en munitie. De activiteit onzer wapenfabrieken is een onmisbare voorwaarde voor de overwinning. Ook is het noodig, dat het land en de bosschen dat gene produceeren, wat voor het leven van het leger en van het land r.oodig is. Daarentegen is het beslist noodzakelijk, dat de aanwezigheid van hen, die zijn achtergebleven, ten volle ge rechtvaardigd is. Het is noodig, dat ieder op de plaats is, waar hij het nuttigst is, doch te vens is het noodig, dat alle Franschen bereid zijn te leven zooals onze soldaten, namelijk in een geest van toewijding' en opofferingsgezind heid. Gezien de vastberadenheid onzer legers re kent Duitschland steeds op onze zwakte en eventueele weifelingen om ons te kunnen ver slaan. Onze vijanden hadden gemeend, stroomarmen te kunnen veraamelen onder de roode haken- kruisvlag en arbeiders onder de roode sikkel en hamervlag. Doch in September, toen Duitschland Polen overweldigde, is het masker gevallen. De beide vlaggen zijn tot één geworden: die van den stormloop der barbaren op alle landen, waar goederen te halen en menschen te knechten zijn. Deze Macchiavellistische combinatie is door het pewijs der feiten ineengestort. Ons vader land is niet verdeeld. Mijn regeering is reeds tegen de agenten van het buitenland opgetre den en zal den strijd tegen hen genadeloos voortzetten, doch zij wil niet een regeering der wrake oi van politieke tendenzen zijn. Maar onder de huidige omstandigheden zou het een misdaad zijn, zich te blijven richten naar de bevelen van Berlijn en Moskou. De vijand, zoo vervolgde Daladier, neemt thans zi;n toevlucht tot andere middelen. Nu eens tracht hij ons van Engeland te scheiden, dan weer tracht hij ons vertrouwen en onze vastberf denheid te vernietigen. Deze propaganda, die de technici van het Derde Rijk fluisterpropaganda noemen, wordt gevoerd naar aanleiding van alle gebeurtenissen en van alle oorlogs-voorvallen. Zij spoort de huisvrouwen aan zich over de beperkingen te beklagen, zij tracht al onze handelingen, al onze leiders, al onze mannen, die verantwoordelijk heid dragen, in een kwaad daglicht te stellen, Zij overdrijft orize tekortkomingen. Zij verzwijgt de vruchten onzer krachtsinspanningen. De nationaal-socialistische propaganda is geheel gebaseerd op het uitbuiten van de zwakten van het menschelijke hart. Doch na het mislukken van dezen moreelen slag, waarmede de nazi's ons dachten te kun nen knechten en die zij bezig zijn te verliezen blijft nog de materieele kracht van Duitschland Deze kracht is een der geweldigste van de we reld. Alle ontberingen, die het Duitsche volk Sedert verscheidene jaren heeft moeten door- Staan, dienden slechts om het te versterken. Daar verpletterden de dwang en de ontberin gen ieder mensch, doch ieder mensch leeft daar nog slechts, om de kracht der agressie, die Hitler over de wereld heeft ontketend, te doen toenemen. Om haar te breken, moeten ■Wij sterk zijn. Daarom is het noodig, dat zij, die achter het front zijn in een geest van al- geh'sle ontzegging en opoffering, zich wijden aan den arbeid zooals degenen aan het front zich aan den strijd wijden. Dank zij onzen arbeid, onze discipline en ons vertrouwen, zijn *Tj als overwinnaars getreden uit dezen gewel digen strijd, die niet alleen het bestaan der hat.ies, doch geheel onze levensopvatting in het geding brengt. Wij moeten namelijk den oorlog winnen en wij zullen hem winnen, doch wij moeten ook een overwinning behalen, die de over winning der wapens verre te boven gaat. Tegenover de wereld van heeren en slaven, die de dwazen, die te Berlijn regeeren, wilden scheppen, moeten wjj de mensche lijke vrijheid en waardigheid redden. LONDEN, 29 Jan. (Reuter). Uit alle dee- len van Engeland komen berichten over de chaotische toestanden op de wegen en spoor wegen als gevolg van de slechte weersom standigheden. Men kan zich niet herinneren, dat het verkeer ooit zoo in de war is ge weest als dit jaar. Vooral in Noord-Engeland en Schotland zijn de toestanden bijzonder ernstig. Het treinverkeer tusschen bepaalde centra moest geheel worden gestaakt. In Schotland zijn verscheidene treinen inge sneeuwd. Maandag om zes uur is brand uitgebro ken op de bovenverdieping van het Alge meen Weeshuis te Den Burg. Het vuur ont stond bij een schoorsteen en in zeer korten tijd sloegen de vlammen reeds naar buiten. De inwonenden van het huis, de vader, de moeder en een vijftiental weezen, konden zich tijdig in veiligheid stellen. Het getxiuw van het Algemeen Weeshuis te Den Burg staat op de lijst .van Monumenten zorg. In het begin van de dertiende eeuw heeft Gravin Ada van Holland er gevangen gezeten. Verschillende antieke voorwerpen werden door militairen, onder leiding van den secre taris van het Alg. Weeshuisbestuur, naar bui ten gebracht. Hieronder bevindt zich ook een antiek schilderij van Ada van Holland. Nader vernemen wij, dat men den brand om half acht meester was. Het gebouw be staat uit een gelijkvloersch gedeelte met een verdieping erop. De kamers, welke zich op deze verdieping bevinden, zijn geheel uitgebrand. Naar de zolders in de vleugels is het vuur even doorgeslagen. Aangezien het vuur zich tusschen den vloer van de verdieping en het plafond van het ge- lijkvloersche gedeelte nestelde, gebruikte de brandweer groote hoeveelheden water en dit bluschwater heeft aanzienlijke schade aange richt. Deze wordt echter door verzekering ge dekt. Alle voorwerpen van historische beteekenis zijn in veiligheid. Voor de weezen werd bij particulieren onderdak gevonden. Geschut in stelling aan 'het Westfront Duitsche vliegtuigen hebben Maandag krachtiger aanvallen op de Britsche scheep vaart gedaan dan ooit tevoren. De aanval len waren verdeeld over een 650 K.M.- lange kuststrook van de monding van de Tay in het Noorden, tot de kust van Kent in het Zuiden. Zij begonnen even na 9 uur en eindigden tegen het middaguur. Niet tegenstaande het slechte weer en het ge ringe zicht, konden Britsche vliegtuigen den vijand op vele punten verdrijven. Ëen der aanvallende vliegtuigen heeft, naar reeds gemeld is, zeven bommen laien vallen nabij het s.s. Llan Wern in het gebied van de Tyne, zonder het schip echter te treffen. Een ander vliegtuig viel het s.s. Imperial aan ter hoogte van de Schotsche kust, doch bij het verschijnen van Britsche gevechtstoestellen ver dween het in de wolken. Boven het gebied van de Tyne vloog een uit de wolken komende Beinkel-(bommenwerper recht op een groep Britsche gevechtstoestellen. Toen hij het ge vaar zag, klom hij steil naar de wolken en vluchtte, doch niet nadat de Engelsche machi nes het vuur hadden geopend. Voorts zijn vij andelijke vliegtuigen verdreven, terwijl zij aan vallen deden op schepen voor de kust van Yorkshire. Twee der aangevallen schepen waren onverdedigde lichtschepen Later in den och tend ondernamen Duitsche vliegtuigen aanval len op schepen voor de kust van Kent. De schepen Miriam. British Officer, Atholl Monarch, Danny Bryn, Stanburn, Otterpooi, Knitsley en Well Park hebben gemeld, dat ZU zijn aangevallen. Uit Londen verneemt Havas. dat bij de de luchtaanvallen, die Duitsche vliegtuigen Maandag op koopvaardijschepen hebben onder nomen, zeven man gedood zouden zijn. Op de Noordzee is het Letsche sjs. Tautmila aangevallen door een vliegtuig, dat tien bom men liet vallen. Vijftien man en de vrouw van den kapitein konden zich in veilighed brengen. LONDEN, 29 Jan. (Havas). Maandagochtend is in Engeland luchtalarm gemaakt in een ge bied, dat zich uitstrekt tot 60 K.M. van de kust. Toen een Duitsch vliegtuig, naar men meent een bommenwerper, in Noordelijke rich ting vloog, is het luchtdoelgeschut in actie ge komen Op verscheidene plaatsen werd hierop alarm gemaakt. Het Duitsche toestel vloog op tamelijk groote hoogte en is boven zee in de wolken verdwenen, nagezet door Engelsche vliegtuigen. Het geknetter van machinegewe ren wao duidelijk te hooren. Het alarm duurde een haU uur. Ook boven de Shetland-eilanden hebben Maandag Duitsche vliegtuigen gevlogen en een aantal bommen van klein kaliber laten valien. Voor zoover tot nu toe is gemeld, is geen schade aangericht. Uit een stad in Yorkshire wordt gemeld, dat men daar een aantal bombardementsvliegtuigen boven de kust gezien en ontploffingen gehoord heeft. Maandagochtend is aan de kust bij een stad aan de Zuidoostkust een mijn ontploft, waar door een gat in een dijk werd geslagen en de ruiten van een aantal huizen vernield werden. Wat latei zag men een tweede drijvende mijn dicht bij de kust. Door onbekende oorzaak ontstond Maandag avond te Tilburg brand in een oud fabriekspand aan het, Heuvelplein, waarin onderscheiden fir ma's zijn gevestigd. Het vuur woedde in een opslagplaats van kunstwol van de firma De B. en B. Spoedig deelden de vlammen zich mede aan de belendende ruimten, waarin een fabriek van gramofoononderdeelen van den heer M. is ge vestigd. De overige helende perceelen liepen mede groot gevaar. De orandweer bestreed met 15 stralen den vuurpoel, waardoor na eenige uren het vuur kon worden gelocaliseerd. Het wolmagazijn en de gramofoononderdee- lenfabriek gingen verloren. De aangrenzende fabrieksruimte en eenige particuliere woningen liepen veel waterschade op. De schade, welke de brand veroorzaakte, is aanzienlijk VERWACHTING: Matige tot krachtige Oostelijke wind, half bewolkt tot betrokken, plaatselijk eenige sneeuw, matige tot lichte vorst. OVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië neemt nog steeds in betee kenis toe. Het breidt zich langzaam in Zuidelijke richting over het Oostzeege bied uit. Tegelijkertijd dringt de depressie over de. Golf van Biscaye geleidelijk naai onze omgeving door. Tengevolge hiervan neemt de Oostelijke wind in ons land in kracht toe. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Maandagavond te 20.50 uur werd geseind aan alle posten; Weest op uw hoede. Een ambtenaar in Schotland zeide, dat „de toestanden heel erg slecht zijn", doch dat men „in staat zal zijn de sneltreinen te laten loe pen". Sneltreinen uit Noord-Engeland zijn met twaalf uur vertraging te Londen aangekomen en enkele nachttreinen uit het Noorden zijn Maan dagochtend niet op hun bestemming te Lon den gearriveerd. Ook Londen en de voorsteden hebben ernstig te lijden Eenige voorsteden waren volkomen van de stad geïsoleerd en onbereik baar met auto en trein. De verbindingen met voorsteden, die volgens de dienstregeling een half uur vergen, zijn nu slechts in een paar uur mogelijk. Over een verbinding, welke anders drie mi nuten duurt, heeft men in één geval zelfs 37 minuten ncodig gehad. De vertraging is ook groot langs de hoornwegen naar de steden aan de Zuidkust, in het bijzonder Hastings, East bourne, Bognor en Portsmouth. De spoorwegen hebben het publiek aangeraden met de moei lijkheden rekening te houden en daarin te voor zien en ook de mogelijkheid van een staking der diensten niet uit te sluiten. Honderden reizigers, die met weekeinde in treinen hebben doorgebracht, zijn nog steeds niet op hun bestemimng aangekomen. Zij bren gen den avod door in de stations ne restau rants. De spoorwegdiensten naar en van Schot land en Noord-Ierland zijn Maandagavond vol komen stopgezet. In sommige gevallen zijn levensmiddelen gezonden naar passagiers, die in vastgelcope ntreinen zitten en niet weg kun nen. Onder de honderden, die vertraging heb ben. bevindt zich een aantal op den voorgrond tredende personen, o.m. de Finsche gezant Gri- penberg en zijn vrouw, die Zondagavond uit Londen naar Glasgow vertrokken waren en die nog steeds niet verder ziin eekomen dan Carlisle. De luchtlijnen der K.L.M. (Nederland) tusschen Engeland, Nederland en de Scan dinavische landen endervinden tamelijk wei nig hinder. In beide richtingen wordt regelmatig ge vlogen. Hetzelfde is het geval met de dien sten van Sabena en de Deensche luchtvaart maatschappij. De vliegtuigen vertrekken evenwel met vertraging, daar de passagiers te laat op de vliegvelden aankomen. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de bij het expeditieleger in Frankrijk inge deelde Britsche soldaten zich voorloopig niet met verlof naar Engeland kunnen begeven in verband met de slechte weersomstandigheden Over de koudegolf in Amerika meldt Ha vas, dat tengevolge hiervan bijna 400 per sonen in de Vereenigde Staten zijn bezweken. Radiorede van den Franschen premier Daladier. Finsche successen bij Aittojoki en het Ladogameer. Duitsche luchtaanvallen op Britsche schepen; luchtalarm in Engeland. Vele grenskantoren voortaan des nachts gesloten. Brand in het Algemeen Weeshuis te Den Burg. Ministerieel schrijven aan een aantal ge meentebesturen betreffende de jeugd- registratie. Beurs van New York: Stemming on regelmatig. De radio doet ons Huygens beluis teren: „men kan wel jong van jaren maar oud van uren zijn". Daarom: besteedt uw tijd wel. leder uur, iedere minuut, iedere seconde dienen we te benutten. Ook in de jeugd. We moeten oud van uren zijn door ons werken, door onze ondervinding, door ons nut tig besteden van den tijd. De tijd vliedt zóó snel. Eer we ons er goed over kunnen bezinnen is de tijd reeds in de eeuwigheid vergleden. Eens zullen we met dien tijd eveneens verglijden. Wanneer? Hoe? We weten het niet. Maar wel weten we, dat het eens vandaag?morgen?gebeuren zal. Welnu laat ons dan den tijd ge bruiken zooals Hij het wil Die ons straks zal oproepen voor Zijn troon. Dit is geen oratie, geen predicatie, dit is louter een overweging van den een- voudigen mensch. Besteden we onzen tijd wel! BRUSSEL. 29 Jan. (Havas). Tengevolge var. het slecht functionneeren van een wissel, is op hét station van Luttre ir België een per sonentrein tegen eenige stilstaande wagons opgereden. Vijftien reizigers werden gewond, de materieele schade is aanzienlijk. In aansluiting op de publicatie in de Nederlandsche Staatscourant van 6 Novem ber 1939, no. 217, wordt in de Staatscourant van 29 Januari het volgende bekend ge maakt: In verband met de sluiting aan Duitsche zijde van het verkeer te lande over de DuitschNederlandsche grens van 8 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens (Midden- Europeesche tijd), uitgezonderd wat betreft het spoorwegverkeer, 'worden de Nederland sche grenskantoren der invoerrechten aan die grens voor in- en uitvoer langs land wegen, met ingang van 12 Februari tot nader order, gesloten van 20 tot 6 uur (Amster- damsche tijd) en gedurende den sluitings tijd, welke volgens de thans geldende rege ling buiten dit tijdvak valt. Ten aanzien van de openstelling en sluiting LEEUWARDEN, 20 Jan. (Van onzen sportredacteur) Wij zijn dus weer in de Friesche hoofdstad en ditmaal onder heel wat gunstiger ijs- en weers omstandigheden. De Elfstedentocht, die veer tien dagen geleden door dooi en vochtigheid letterlijk en figuurlijk in het water viel, wordt ditmaal niet door deze belemmerende factoren bedreigd. Want de thermometer in het Friesche, die in den vooravond van zes tot acht graden vorst aanwees, zal, of beter gezegd kan nu toch wel niet meer zóó nukkig zijn, dat hij nog roet in het eten kan gooien. Wel dreigden er in den loop van den dag wat sneeuwbuien, maar die zijn overgedreven en, optimistisch als wij ditmaal zijn, vertrouwen wij er maar op dat de sneeuw ook morgen blijft hangen. Ove rigens is de lucht op het oogenblik weer schoon en met sterren bezaaid. Wij spraken nog even met mr. M. 9. Hepke- ma, den voorzitter van de Friesche Elfsteden- vereeniging. Deze deelde mede, dat van alle posten veel medewerking is verkregen en dat alles is gedaan wat maar mogelijk was om het welslagen van den tocht te verzekeren. In Sneek. waar de deelnemers van de eene vaart op de andere moeten overstappen, heeft men zelfs op den weg een ijsbaan geftiaakt om het den rij ders zoo makkelijk mogelijk te maken. Gevraagd naar zun verwachtingen over den tocht zelf, vertelde de heer Hepkema ons, dat zi. de deelnemers de eerste étappe veelal bij elkaar zullen blijven. Zij hebben dan den wind pal of schuin achter tot Stavoren, zooals deze op het oogenblik althans blaast. Van daar af wordt het moeilijker en vooral naar Bolsward wordt de kwaliteit van het ijs minder, terwijl het gedeelte van Dokkum tot Leeuwarden zeer moeilijk te berijden zal zijn. Tusschen Franeker er Barthelhiem, aldus mr Hepkema, zullen m.i. de meeste uitvallers ge boekt worden. Maar in ieder geval hebben de genen, die den strijd moeten opgeven, toch een mooien tocht van meer dan 100 K.M. op goed ijs gehad. Het aantal deelnemers schat mr. Hepkema iets lager dan vóór 14 dagen (3400), maar on geveer 3000 rijders zullen toch wel aan den start verschijnen. Onder hen bevinden zich 900 wed strijdrijders. Tot zoover mr. Hepkema. Op het oogenblik wij schrijven deze rege len in den vooravond begint het al aardig druk te worden en met de treinen, die met on geveer een uur vertraging binnenkomen, arri- veeren nog steeds talrijke schaats-enthousiasten. Wanneer deze korte voorbeschouwing onder oogen van de lezers komt, zijn de deelnemers reeds vertrokken en is schrijver dezes al eeni- gen tijd met genoegen in touw om zijn indruk ken van dezen' grooten prestatietocht weer te geven. Naar wij onofficieel doch uit goede bron vernamen, zou Prins Bernhard hedenavono arriveeren om den Elfstedentocht bij te wonen van de grenskantoren der invoerrechten, aan de Nederlandsch-Belgische grens gelegen, blijven de bestaande regelingen van kracht. De op verschillende wegen in het grensgebied ingevolge art. 195 bis van de gewijzigde alge- meene wet van 26 Augustus 1822 (staatsblad no. 38) aangebrachte of nog aan te brengen douane- slagboomen worden gedurende de tijdstippen, dat de grenskantoren der invoerrechten zijn ge sloten, niet geopend behoudens de hierna be doelde afwijkineen. Tijdens de sluiting van de slagboomen zal het binnenkomen en uitgaan langs de over de Nederlandsch-Duitsche of de Neder landsch-Belgische grens voerende landwegen, met alle goederen, gebezigde vervoermidde len hieronder begrepen, krachtens de arti kelen 135 en 143 van genoemde algemeene wet zijn verboden, met dien verstande, dat het verkeer blijft toegelaten met goederen en vervoermiddelen, welke langs de gesloten boomen kunnen passeeren, voor zoover daar voor geen douane-formaliteiten vervuld be hoeven te worden. De slagboomen bij de grenskantoren Oud- Vroenhoven en Ittervoort worden dag en nacht bediend. De slagboom te Baarle-Nassau wordt bediend van 1 April tot en met 30 September van 6.30 tot 20130 uur, en van 1 October tot en met 31 Maart van 8 tot 20.30 uur. De te Goirle geplaatste slagboom wordt in het tfjdvak 1 April tot en met 30 September van 6.30 tot 24 uur, en van 1 October tot er. met 31 Maart van 7 tot 24 uur bediend. De slagboom te Bergeijksche Barrière word: dag en nacht, en die te Reusel in het tijdvak 4 November tot en met 31 Maart van 8 tot 21.30 uur bediend. De te Putten en te Nispen geplaatste slag boomen worden bediend van 650 tot 24 uur. De te Eede geplaatste slagboom wordt be diend van 7 tot 23 uur die te Kapellebrug van 6.30 tot uur 's nachts, te Sas van Gent dag en nacht, en te Sluis in het tijdvak 4 November tot en met 31 Maart van 7 tot 21.30 uur, en van 1 April tot en met 3 November van 7 tot 050 uur 's nachts. De aandacht wordt erop gevestigd, dat be diening van alle slagboomen op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen zal plaats hebben als op werkdagen en dat buiten de gewone kantooruren het bedienen der slagboomen uitsluitend geschiedt ten behoeve van het verkeer, waarbij geen douane-formaliteiten behoeven te worden vervuld. De Inspecteurs der invoerrechten en accijnzen zijn gemachtigd om voor gevallen, waarin dit door hen noodig wordt geacht, doorloopende of bijzondere afwijkingen voor het passeeren der grenzen onder door hen te stellen voorwaarden toe te staan, met dien verstande evenwel dat indien het passeeren buiten de gewone kantoor uren plaats heeft tusschen zonsondergang en zonsopgang, behalve wanneer het postvervoer of vervoer door andere rijksdiensten betreft, kosten zyn verschuldigd. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1