De Russen bij het Ladogameer verder teruggedreven Hitiers „adelaarsnest" op den Obersalzberg Onlusten in de Sovjet-Unie New-Vorksche Beurs FINLAND HEEFT VOORAL VLIEGTUIGEN NOODIG DE BAROMETER WAAR DE FUHRER ZIJN DAGEN SLIJT DINSDAG 30 JANUARI 1940 De Russische marionettenregeering Kuusinen geeft schatkist biljetten uit Luchtalarm te Helsinki Finland strijdt voor den vrede Twee mïllioen francs voor Finland Amerika's houding tegenover Japan Het nieuwe Spaansche concordaat De Duce confereert met de legerleiders MENAGEGELD BIJ VERLOF Academische examens Machinisten-examen Een interessante brief van Francois Poncet Stemming onregelmatig Gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg STERKE PRIJSVERHOOGING VAN BOONEN Leverings- en betalingsvoor waarden voor leder SCHERMEN NEDO NADI OVERLEDEN T} ut WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Geheimzinnig voorval Vechtpartij in een auto bij Moerdijk Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 29 Januari FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS HELSINKI, 29 Jan. (Havas). Het Fin- •che legerbericht van Maandag luidt; Xe Land; Van de landengte van Karelië valt niets bijzonders te melden. Ten Noord oosten van het Ladogameer is op 28 Ja nuari op verscheidene punten fel gestreden. Alle aanvallen van de Russen werden echter afgeslagen en de Finnen - hebben zich meester gemaakt van enkele steun punten van den vijand. Achthonderd Rus sen zijn gesneuveld, 160 gevangen genomen Bovendien hebben de Finnen vier tanks vernield, alsmede een pantserauto. Vier stukken geschut, vijftien mitrailleurs en vele andere wapens werden buitgemaakt. Ook is een transportcolonne van de Russen met honderd paarden vernield. Te Aittojoki zijn detachementen van de Russen, die poogden een omtrekkende be weging te maken, teruggedreven. De Russen lieten 450 dooden op het slagveld achter. Van de andere sectoren valt niets te melden Ter zee; Niets belangrijks te melden. In de lucht: Zondag hebben Sovjet-Russische vliegtuigen aanvallen gedaan op Kotka, KIo- visa, Hangö, Röma en op plaatsen In Noord- Finland. Te Hyrynsalml en Kummoniemi zijn branden ontstaan. De Finsche luchtmacht heeft verkenningsvluchten uitgevoerd en heeft troepenconcentraties van de Russen gebombar deerd. Op 28 Januari hebben de Russen twee vliegtuigen en één kabelballor; verloren. Maandagochtend is twee keer luchtalarm gemaakt te Helsinki, en in den middag drie keer. Incidenten deden zich evenwel niet voor. Vier Sovjet-Russische toestellen vlogen boven het gebied, waar zich thans de meeste buiten- landsche legaties bevinden, op 20 K.M. afstand van Helsinki. De toestellen vlogen zoo laag, dat het personeel van de Fransche legatie dui delijk de herkenningsteekenen kon zien. In de nabijheid van de stad werd 'n Russisch vliegtuig door de Finsche luchtdoelmitrailleurs omlaag geschoten. De inzittenden, drie Rus sische officieren, werden geaood. Verder wordt gemeld, dat Zweedsche des kundigen de verliezen van de Russen op 80.000 man aan dooden en gewonden ramen, hierbij inbegrepen zij, die zijn omgekomen door de koude, of die bevroren ledematen hebben. Bo vendien zouden sommige commando's reeds drie keer een wijziging hebben ondergaan. Het Finsche parlementslid, dr. Frietsch, heeft tegenover de Zweedsche pers verklaard, dat de onevenredigheid tusschen de getalssterkte van Finsche en Russische troepen wel aanzienlijk is, maar toch niet zoo groot als men over het algemeen denkt. Terwijl de Russen hun troe pen echter steeds kunnen vervangen en onop houdelijk versche strijdkrachten in het vuui kunnen brengen, moeten de Finnen zondei verpoozing en rust vechten. Eenige duizenden manschappen meer zijn niet voldoende en het dienstnemen van vrijwilligers kan aan deze behoefte niet beantwoorden. Finland, aldus dr. Frietsch, heeft dringend afweergeschut, jachtvliegtuigen en bombarde- mentstoestellen noodig. Die vliegtuigen zijn volstrekt onmisbaar. Indien Finland den oorlog zou verliezen, zou het niet alleen deel van het Russische gebied worden, maar ook een land zonder bewoners. De Russen zouden dezelfde barbaarsche me thodes volgen, die zij hebben toegepast in Russisch Karelië, welks Finsche bevolking over het geheele Russische territorium verspreid werd. Finland daarentegen zou door Sovjet burgers bewoond worden. Indien het Finsche leger zou bezwijken, zou Rusland aan de grens van Zweden staan. De Russische marionetten-regeering in Fin land, onder leiding van Kuusinen heeft, naa: het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda' bericht, schatkistbiljetten uitgegeven, welke be ca al baar zullen zijn, wanneer Kuusinen de regeering over Finland zal hebben aanvaard Met deze biljetten hebben de Russische troe pen tot nu toe het vee, dat zij bij Finsche boeren gevorderd hebben, betaald. De Russen verspreiden verder drie 'soorten pamfletten in Finland. In een van deze pam fletten sporen de zoogenaamde Finsche gevan genen hun kameraden aan, over te loopen naar de Russen. Andere hebben betrekking op de overeenkomsten tusschen Kuusinen en het Kremlin. Het derde pamflet spoort de Finnen aan hun officieren te vermoorden, op de eerste plaats den „opperbeul", maarschalk Manner- heim. Het Amerikaansche dagblad „Chicago News stelt in een hoofdartikel voor den Nofc el-prijs voor den vrede dit jaar aan Finland toe te kennen. Het blad schrijft, dat cje belooning voor het behoud van den vrede moet worden gegeven aan het land, dat bereid is de hoog ste offers hiervoor te brengen. „Wij zien met genoegen," vervolgt bet blad, „dat de Zweden en Noren den Finnen ambu.ances, kanonnen, kogels en vliegmachines zenden. Wij zijn er oorstanders van, dat ook ons land deze goe deren levert, maar ten aanzien van den Nobel prijs zijn wij de meening toegedaan, dat de Pinnen dezen voor 1940 moeten krijgen, ook als onderscheiding. „Vrede tegen eiken prijs," zou geen slechte slagzin zijn. De reden, dar deze leuze in discrediet is geraakt, is echter dat degenen, die haar het meest gebruiken, on ophoudelijk uit het oog verliezen, dat de vrede in sommige gevallen slechts dan kan worden verkregen, wanneer er voor gevochten wordt. HELSINKI, 29 Januari. (Havas). Volgens medcdeclingen van Sovjet-Russische krygs- gevangenen in Finland, zeiden den laatsten t(jd herhaaldelijk ongeregeldheden zijn voor gekomen te Moskou en Leningrad. Talrijke hoogere officieren zouden zijn doodgeschoten. Verder verklaarden de krijgsgevangenen, dat de menschen het kond hebben, zij willen eten en kleeding en geen oorlog. Het Is moeilijk na te gaan, in hoeverre deze verklaringen van krijgsgevangenen waar zijn, want klaarblijkelijk willen zij bij de Finnen in het gevlei komen. In Finsche kringen merkt men op, dat de krijgsgevangenen jonge lieden zijn, uit de omgeving van Leningrad afkomstig, die duidelijk antwoord geven op andere vragen, Zicodat het mogelijk Is. dat hun verklaringen juist zijn Stand op Dinsdag 1 uur v.m.; Vorige stand; 166.4 764.1 De Maandagmiddag bijeengekomen Belgische ministerraad heeft besloten, den minister van Buitenlandsche Zaken te machtigen, een aan vullend crediet voor te stellen van 2 millioen francs, teneinde het Roode Kruis een subsidie te verleenen ten behoeve van Finland. Een verklaring van Pittman WASHINGTON, 29 Jan. De democratische senator en voorzitter van dc Amerikaansche senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken Pittman, verklaarde Zondagavond bij zijn te rugkeer van de begrafenis van senator Borah te Boise (Idaho), dat de commissie a.s. Woens dag terstond zal beginnen met be behandeling van de Japansche embargo-maatregelen. Hij zeide, geen critiek punt in de Japansch- Amerikaansche betrekkingen te zien, hetwelk een onverwijld optreden vereischt. Aan den minister van Buitenlandsche Z'aken, Cordell Hull, of aan een anderen lioogen ambtenaar van dit Departement, zal wellicht verzocht worden voor de commissie te verschijnen om de ontwikkeling in de situatie te schetsen se dert het afloopen van het Japansch-Ameri- kaansche handels- en scheepvaartverdrag op Vrijdag j.l. Pittman legde er den nadruk op, dat een toekomstig nieuw handelsverdrag met Japan gebaseerd moet worden op de staking van de Japansche discriminatie tegen Ameri kaansche rechten en burgers in China. Wij willen weten aldus Pittman hoe onze burgers thans behandeld worden, alvorens wij op de embargo-voorstellen mgaan. Dit werd geïnterpreteerd als een waarschuwing aan Japan, dat indien het de nieuwe orde in Oost- Azië wil forceeren met uitsluiting van de Amerikaansche rechten, het Congres verzocht zal worden tot economische sancties te be sluiten. De Senaatsgroep, welke voorstander is van een onverwijlde strafactie tegen Japan, staat onder leiding van Senator Lewis B. Schwellen- bach, democraat uit Washington, die betoogt, dat de Vereenigde Staten zelf het negenmo- gendhedenverdrag schenden, door aan Japan goederen te verkoop-en, welke het in staat stel len den oorlog in China voort te zetten. VATICAANSTAD, 29 Jan. (Havas). Tij dens de onderhandelingen tusschen het Vati- caan en generaal Franco over het sluiten van een nieuw concordaat zijn eenige moeilijkheden gerezen. Deze houden verband met het afschaf fen van zekere voorrechten, die de vroegere Spaansche regeering uit den tijd der monarchie bij de benoeming van bisschoppen voor zich opeischte. Hoewel nog geen oplossing is gevon den, hoopt men te Rome toch dat het mogelijk zal zijn er een te bereiken, welke beide par tijen voldoet. ROME, 29 Jan. (Havas). Mussolini heeft in tegenwoordigheid van den onderstaatssecretaris van Oorlog de generaals Soddu, Monti, Amoroso en Bergia en kolonel Fortunato ontvangen, die hem verslag hebben uitgebracht over den stand van den aanleg der verdedigingswerken aan de grenzen en over de voorbereiding van de ver dediging tegen luchtaanvallen. Mussolini heeft met voldoening kennis ge nomen van de mededeclingen over de verrichte werkzaamheden en nieuwe richtlijnen gegeven voor een verdere versterking der nationale ver dediging, welke boven een uitbreiding der be wapening zal bestaan uit een oproeping van personeel der luchtverdedigingstroepen voor oefeningen. Het tijdvak der oefeningen zal later worden vastgesteld. De communist Wijnkoop heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Defensie: Is het waar, dat bij verlof geen menagegeld (vergoeding wegens gemis van levensmiddelen) uitbetaald wordt aan hen, die voor eerste oefening zijn opgekomen, en tevens dat in het algemeen eerst van 1 December af menage- geld wordt uitbetaald? Wil de minister maatregelen nemen, opdat menagegeld ook aan hen, die voor eerste oefe ning opkomen, wordt verstrekt en dat het in elk geval met terugwerkende kracht van den eersten dag der mobilisatie af wordt berekend? AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand. exa men klassieke letteren mej. A. Leistikow en mej. A F. Dekker. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heeren G. C. Lammers te Gieten en H. F. Tiemens te Gro ningen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A: H. Bostelaar te Vlissingen, L. Blokland te Slie- drecht en J. W. C. van Voorst te Amsterdam. Aan het dezer dagen verschenen Fran sche Geelboek ontleenen wij een belang- wekkenden brief van den Fransehen ambas sadeur Francois Poncet, waarin deze aan Georges Bonnet schrijft over zijn af scheidsbezoek aan Hitier voor zijn vertrek naar Rome. Deze brief, die gedateerd is 20 October 1938, geeft tal van merkwaardige en inte ressante bijzonderheden over Hitiers ver sterkt verblijf by Berchtesgaden, zyn adelaarsnest op den Obersalzberg. „Op den 17en October 's avonds kreeg ik," zoo schrijft Francois Poncet, „de uitnoodiging om den Rijkskanselier zoo spoedig mogelijk te ko men bezoeken. Den volgenden morgen ben ik in een van zijn particuliere vliegtuigen, bege leid door kapitein Stehlin, naar Berchtesgaden vertrokken. WU arriveerden tegen drie urn 's middags en een auto stond gereed, die my niet naar de bekende villa te Obersalzberg waar de Führer woont en waar hü mij reeds ontvangen had, bracht, maar naar de vreemde en byzondere plek waar hij zyn dagen door brengt als het mooi weer is. Uit de verte lykt het op een soort sterre- wacht of het verblijf van een kluizenaar dat daar op twee duizend meter op het hoogste punt van een rotsachtige bergketen neerge- plant is. Men bereikt het eindelyk langs een weg van vyftien kilometer, die stoutmoedig in de rotsen is uitgehakt, een constructie die een compliment beteekent voor den ontwerper, ryksbouwmeester Todt, en ook voor de arbei ders, die dezen reusachtigen wegenaanleg in drie jaar voltooid hebben. De weg eindigt plotseling bij den ingang van een lange tunnel die eveneens in de rotsen is uitgehouwen, en die door een zware en dubbele bronzen deur gesloten wordt. Aan het einde van de tunnel bevindt zich een ruime lift met koperen platen gedekt, die den bezoeker nog bonderd en tien meter in een rotskoker laat stijgen tot men den beganen grond van Hitiers woning bereikt heeft. Hier stijgt de verwondering ten top. De gast bevindt zich voor een vierkant en zeer solide gebouw dat rust op een galerij van Romeinsche kolommen die een enorme ronde zaal insluiten voorzien van nissen in de vensters. Aan een zij de is een groote haard waarin stukken hout liggen te branden en in het midden staat een even enorme tafel waaromheen dertig stoelen. Van de groote zaal kijkt men in een aantal ka binetten, elegant gemeubeld en voorzien van ge makkelijke armstoelen. Uit iedere nis heeft men een uitzicht als bij een raampje van een vlieg machine, op een steeds wisselend Alpen-pano rama. In de verte doemt de stad Salzburg op met zijn krans van dorpjes en daarboven, zoo ver als het oog rij kt, een horizon van bergtoppen en ketenen met wuivende bosschen en sappige weiden die zich aan de berghellingen schijnen vast te hechten. Vlak bij het huis, dat in de ruimte schijnt te hangen, is een loodrecht dalende muur van naakte rots. In de schemering van een mooien herfstdag is de geheele scène zoo grandioos, zoo woest en bijna hallucineerend dat de bezoeker zichzelf afvraagt of hij nu Waakt of droomt. Hij zou willen weten waar ter wereld hy zich bevindt. Is dit dan misschien het kasteel van Monsal- vat waar de Graalridders gewoond hebben; is het de berg Athos waar de kluizenaars in stren ge afzondering leven? Of is dit het mystieke paleis van Antinea in het hart van het Atlas gebergte? Is het misschien een verwezenlyking van een dier stoute ontwerpen waarmee Victor Hugo de bladen van zijn manuscript van de Burg- graves placht te versieren; is het de droom van een milliardair of is het slechts een veilige schuilplaats waar roovers een toevlucht heb ben gevonden om hun schatten te behoeden? Is dit het werk van een normalen geest of dat van een man die schrikkelijk geplaagd wordt door grootheidswaanzin, door een onstuimig verlangen naar heerschen en naar eenzaamheid of is het eenvoudig de wykplaats van een man, die aan den angst ten prooi is gevallen? Eén bijzonderheid trekt nog de aandacht en voor hen die de psychologie van Adolf Hitler bestudeeren is het niet minder belangrijk dan andere kleinigheden: de weg naar de tunnel, de gang naar de tunnel en de onmiddellijke omgeving van het huis worden alle door sol daten bewaakt en zyn beschermd door mitrail leursnesten. Dit is het huis dat Hitier heeft la ten bouwen. Een asyl voor één man". NEW YORK, 29 Jan. (Part.) Het beeld, dat Wallstreet heden bood, vertoonde weinig onderscheid van de houding, waardoor de New Yorksche beurs zich op de laatste dagen der vorige week heeft gekenmerkt. Ook nu weer nam men in meerderheid een afwachtende hou ding aan, zoodat de omzetten klein waren en de tendenz weinig geprononceerd, al kon de ondertoon van de markt niet ongunstig worden genoemd, in zooverre dan, dat kleine koers- verbeteringen in de meerderheid waren. Maar daarmede is men dan ook uitgeput, althans wat het eerste beursuur betreft, want er waren geen teekenen van eenig initiatief en de koersen ble ven gedurende dien tijd dan ook in hoofdzaak om het openingspeil schommelen. Anderzyds reageerde de markt ook niet op enkele minder gunstige indicaties, zooals de verwachte ver dere daling van de bedrijvigheid in de staal industrie in deze week en de zwakkere stem ming op de graanmarkt, die verband schynt te houden met verbeterde weersomstandigheden en onzekerheid omtrent de politiek der regee ring t.a.v. graanleeningen, nu ook in het sche- mg, der katoenleeningen wijzigingen schynen te worden gebracht. De staalwaarden golden mee- rendeels zelfs nog een fractie hooger. Overi gens blijft natuurlyk de toestand in Europa bij voortduring een remmende factor voor de markt, terwyl thans geleidelyk aan ook de bin- nenlandsche politiek weer meer de gedachten gaat bezighouden, nu het Congres weer eeni- gen tijd by een is en bovendien in dit jaar de presidentsverkiezing zal plaatshebben. Reeds thans beginnen zich de voorboden van den strijd om het presidentschap te manifesteëren, wordt hier en daar bereids stelling genomen en is de vraag', of Roosevelt zich opnieuw candi- daat zal stellen en zoo ja, of hij dan herkozen zal worden, nog moeilyker te beantwoorden dan het vorig jaar, toen men verder van de ver kiezingen verwijderd was dan thans. Ondanks dit alles kreeg geleidelijk aan toch een vastere stemming de overhand, hetgeen in het tweede uur tot een lichte, maar vry algemeene koers- verbetei-ing leidde. Deze beweging ging uit van de staalwaarden, die winsten boekten van y, tot dollar. Elders bleven de winsten echter in hoofdzaak tot fracties beperkt, terwyl er ook nog eenige ongunstige uitzonderingen waren. De handel werd door een en ander trouwens niet gestimuleerd. In het eerste uur werden 110.000 shares afgedaan en in het tweede uur eveneens 110.000 shares. Het over de geheele linie verhoogde niveau kon zich in de tweede beurshelft niet handha ven. Een licht afbrokeklingsproces had plaats, welke koersbeweging laatbeurs ietwat sneller in z'n werk ging en het slot kwam in onregel matige houding tot stand, waarbij de nadeelige kleine verschillen iets in de meerderheid wa ren. Het nieuws uit het bedryfsleven was van verdeelde strekking. De bedrijvigheid onderging, zooals verwacht werd, een verlaging, n.l. van 82.2 pCt. tot 77.3 pCt., terwyl nog steeds mel ding wordt gemaakt, dat de orders afnemen. Ook vertoont de algemeene bedrijvigheid in de Vereenigde Staten een teruggang; in de week eindigende 20 Jan., bedroeg het indexcijfer 103,7, tegen 105 in de daaraan voorafgaande Ingediend is een wetsontwerp houdende wij ziging en verhoogihg van het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1940. By de wet van 30 December 1939 is de wer kingsduur van de wet van 4 Maart 1935, hou dende voorzieningen terzake van getneentelyke kosten van werkloosheidszorg, met één jaar, t.w. het jaar 1940, verlengd. Deze verlenging, zoo schrijft de minister van Binnenlandsche Zaken ter toelichting, is ge paard gegaan, door schrapping van art. 8, 3e lid, onderdeel b, met het vervallen van de mo gelijkheid tot toekenning van bijdragen uit het Werkloosheidsubsidiefonds aan de gemeen ten, voor zoover die gemeenten, tengevolge van de inperking van haar belastinggebied, inge volge de bepalingen van de wet, moeilijkheden ondervinden (d. zgn. belastingbydragen). Voorts bestaat het voornemen uit het Ko- ninklijfc besluit van 1 Juli 1937, dat in verband met het vorenstaande wijzing behoeft, even eens te doen vervallen de mogelijkheid van het toekennen uit voormeld fonds aan gemeen ten van extra-bijdragen in de werkloosheids lasten. Zooals in de memorievan toelichting op het ontwerp, dat heeft geleid tot de wet van 30 December 1939 reeds is medegedeeld, ligt het in de bedoeling, ter vervanging van evenbe- doelde uitkeeringen uit het Werkloosheidssub- sidiefonds, aan de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten, voor het jaar 1940 soort gelijke uitkeeringen toe te kennen ten laste van de Rijksbegrooting. De thans voorgestelde post, welks omschry- ving evenals het uitgetrokken bedrag, overeen stemt met hetgeen terzake Is vermeld in de zoo juist genoemde memorie van toelichting, strekt om daartoe de mogelijkheid te openen. Het a.-r. Tweede Kamerlid Amelink heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de Nederlandsche Akkerbouw- centrale Zeeuwsche bruine boonen en Mans- holt-capucijners van de producenten koopt voor den prijs van respectievelijk f 17 en f 18.50 per 100 k.g. en deze beide producten aan den han del levert voor f 23.30 per 100 k.g., zoodat een bruto-winst gemaakt wordt van respectievelyk f 6.30 en f 4.80 per 100 k.g.? Is het voorts juist, dat de bruto-winst, die de Akkeroouwcentrale maakt op het artikel witte boonen, f 7.80 per 100 k.e. bedraagt? Indiër, dit juist is, wil de minister dan maat regelen nemen teneinde deze sterke prijsverhoo- ging tegen te gaan? De Minister van Economische Zaken heeft aan de vaste commissie uit den Economischen Raad verzocht, hem van advies te willen dienen ter zake van een verzoek tot algemeen verbindend verklaring van 'n door de federatie van Vereeni- gingen van Ned. lederfabrikanten en de Vereeni- ging van lederimporteurs genomen bindend be sluit in zake leverings- en betalingsvoorwaarden voor leder. Dit bindend besluit beoogt in de plaats te treden van dat, hetwelk met ingang van 19 Juli 1939 voor het tijdvak t.m, 30 Juni 1940 verbindend werd verklaard. In den ouderdom van 46 jaar is te Rome overleden, de bekende schermer Nedo Nadi. week, hetgeen z'n oorzaak vond in de vermin derde bedryvigheid o.a. in de staal- en auto mobielindustrie en in het vervoer van de spoor wegen. Daartegenover stond, dat de netto be drijfsresultaten over December van de spoorwe gen pl.m. 15 pCt. hooger zyn dan in dezelfde periode van 1938. De zwakke stemming van de meeste productenmarkten bleef ook 's middags haar invloed doen gevoelen; de handel was dientengevolge van zeer kleine afmetingen en zoo nu en dan scheen het alsof deze geheel tot stilstand was gekomen. In het vierde uur ver wisselden slechts 50.000 shares van eigenaar en het totaal gaf een cijfers van 490.000 shares te zien. Met uitzondering van U.S. Rubber en Union Pacific, die een verlies van resp. 1 en 1 dollar te zien gaven, waren de overige af- deelingen zonder uitzondering verdeeld; de ver schillen bleven, zooals gezegd, van kleine pro porties. Laatst gedane koersen Jan. Allied Chemical American Can Co. Am. Car 6? F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. fel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case I resiling Chase National B. Ches. if Ohio Chicago Rock lal. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 'A Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good f'ear Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. n.a Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camble Pubi. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building i - ex dividend 29 27 26 172} 172} 173} 115 115} 115} 25} 25} 26 15 15} 15} 48} 48} 48} 170} 170} 170} 88} 89 89 10| 10} 10} 26} 27 26} 23 22} 22} 5} 5} 5} 73} 73} 73} 4} 5 5 69} 70 70} 34 34} 34} 39} 39} 39} 82} 83} 83} 4} 4} 4} 31 31 31 24} 24} 24} 8~t ~8f 18} 19} 19 83 83} 82} 181 180} 181 160} 160 161 7* 7} 7} 38} 38 38} 52} 52} 52 22} 22} 22} 5} 5} 5} 11 11 56 55} 55} 36} 36} 36} 4 4 4 35} 35} 35} jr i i 51 1 51 52 29 29} 29} 16} 16} 16} 16 16} 16} 25} 25} 25} 22 21 22} 211 2] 1 211 21 21 21 40} 40} 40} 68} 68} 68} 40} 40} 40} 5} 5} 5} 19} 19} 19} 83} 83} 83} 11} Hf 11 11} 11} 11 13} 13 13} 17} 17} 17} 7 7 6} 43} 44 44} 10} 10} 10} 92} 94 94 47} 47 47} 2} 2} 2} 35 36 36* 57} 57} 57} 23} 23} 23} 108} 1-07} 109 40} 40} 40 ex coupon. -)- nieuwe aax ieelen. gedaan en laten, t - pi eden. NEW YORK, 29 Jan. Slotkoersen Jan. 29 27 26 Brussel 16.97 16.94 16.93 Rome 0.05 5.05 5,05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.43 22.42 22.42 Oslo 22.72 22.72 22.72 A'dam 53.09 53.09 53.09 Londen 3.99 3.99 3.98} Parys 2.26} 2.26 2.26 Berlyn 40.20 40.20 40.20 --.13-15 NEW YORK, 29 Jan. 29 Jan. 27 Jan. 29 Jan 27 Jan. Katoen Nieuw contract Jan. Juli 10.16-- Mrt. 10.7810.77-9 Oct. 9.35.- Mei 10.4410.47.8 Dec. 9.27.. Rubber Standaard Jan. 18.48 Juli Mrt. 18.49.— 18.57 Sept. Me) 18.0018.12 Oct Dec. 17.85 18.00 17.7 u 17.85 17.65 17.78 17.55 17.66 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt 1.29 1.29» Mrt 6.25-- 6.26 - Mei 4.31- 4.31* Me) 6.306.31 Juli 4.33 4.33*. Juli 6.35-6.35.- Sept 4 35 4.35* Sept. 6.40-6.41- Dec. Dec. 6.46 6.17.- Suiker Jan Sept 2.04+ 2.05+ Mrt 1.90+ 1.9I+ Nov Mei 1.96+ I.96+ Dec. Juli 2.00+ 2.01+ Jan. 2.01+ 2.03+ Tin Loet 16.00 45.62 in 45.87} 45.37 CHICAGO, 29 Jan. 29 Jan. 27 Jan. 29 Jan 27 Jan. Tarwe Haver Me; 96 -97 Juli 94 1 Sept. 93 - 99 99 96 95 Juli Sept 38 34}.- 32} 39} - 34} 32} Maïs Rogge Mei 56 - Juli 56 Sept 57 - 57}-- 57}.- 57 f le) Juli ,ept 68 - - 67 •- 68} -- 70} 69 J 69} -- Reuzel Jan 5.90* Mrt 0. i 5-j— 5.90 b.20 Mei Juli 6.32 6.52 6.3 3 j.52 29 Jan. Tarwe Mei 84 Juli 85 Oct.86 Rogge ei 76}-- Oct 74 - - -Jul) 70 Haver 27 Jan. 85} 86 f- 87} -- 78} 76 f 71 i WINNIPEG, 29 Jan. 29 Jan 27 Jan Gerst 51}-- 52 - 50}— 51}. Mei Juli Dec. \4ei Juli Oct Lijnzaad 194 4 192 i - 186 Mei Juli 39} 38 40} 38 Oct. 33, 195 192} 187 34} Toen de militaire chauffeur Groen Zaterdag avond laat met een militairen auto van het station Lage Zwaluwe naar zijn kantonnement terugkeerde, bemerkte hij op den weg Lage Zwa luweMoerdijk (dorp) een personenauto, welke langs den weg stond. Bij den auto hield zich op verdachte wijze een persoon in burger op, die een karabijn in de hand hield, aldus bericht de N.R.Crt. Toen deze persoon den militairen auto zag naderen, sprong hy in den personenauto, waarvan de bestuurder onmiddellijk vol gas gaf. om direct daarop snel weg te rijden. Ongeveer 500 meter verder stopte de personenauto op nieuw, waarna de militaire chauffeur, die een en ander niet vertrouwde, eveneens stopte, uit zijn wagen sprong en met de woorden: „Geef die karabijn maar hier", het portier openrukte. In den auto bleken, behalve de bestuurder, twee personen in burger te zitten, terwijl een militaire karabijn tusschen hen beiden stond. Toen Groen naar de karabijn greep, wierpen de twee mannen zich op hem, waar op een worsteling ontstond. Een van de man nen bracht hierbij Groen met een mes een steek in de hartstreek toe, welke echter af stiet op een blikken tabaksdoos, welke Groen in de borstzak van zijn tuniek droeg. De steek werd met zulk een kracht toegebracht, dat de tabaksdoos gedeeltelijk werd door boord. Toen de man daarop opnieuw naar Groen staR, wist deze den arm te grypen en dezen zoodanig om te draaien, dat hy het mes moest laten vallen. Hoewel Groen betrekkelijk klein van postuur is, beschikt hij over zulk een lichaamskracht, dat hij ook den tweeden persoon de baas bleef en hem de karabijn wist te ontrukken. De twee mannen sprongen daarop ijlings in den auto, waai-van de motor was blyven draaien.en die direct in de duisternis verdween. Groen pro beerde den auto nog' te achtervolgen, doch zijn wagen bleek daarvoor niet snel genoeg te zyn. Hij begaf zich daarop naar zijn kantonnement, waar hij het gebeurde aanstonds rapporteerde. Direct werden militaire politie, marechaussee en justitie gewaarschuwd. Bij een met den politiehond Ingesteld on derzoek werden langs den weg een militaire uniform, een paar rubberen laarzen en een gasmasker gevonden, welke, naar uit den onderlingen afstand viel op te maken, ken nelijk uit een rijdenden auto waren gewor pen. Vermoed wordt dat deze uitrustings stukken ergens uit een kantonnement zyiv ontvreemd. Het politioneele en justitieele onderzoek duurt nog voort. Koersen voor stortingen op 30 Januari 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.63, Lires 9.55. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Unilever 91'/2 Van 4.30 uur tot 5 uur Unilever 911491% Holl. Am. lyn 99—99'/2 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Mutatie In het faillissement van Ccrnelis Blonk Sr., rustend landbouwer te Bergambacht is op 26 Januari 1940 tot Curator benoemd: mr. J. C. van Doorninck, Reg. Plantsoen 28 te Gouda. UT vervanging van mr. R. Rensma wegens cl ens benoeming tct Kantonrechter. Surséance van betaling: 25 Januari 1940 is aan Wybe Byisma timmer man en aannemer te Eernewoude voorloopig sur séance van betaling verleend, met benoeming van mr. dr. J. P. Hoogland te Leeuwarden tot bewindvoerder. 25 Januari 1940 is aan P. A. Miedema, hotel- expioitant „Princenhof" te Eernewoude, definitie! surséance van betaling verleénd voor den tyd van één jaar en drie maanden. Bewindvoerder is mr. R. Pc-llema, advocaat en procureur te Leeuwar den. Failliet verklaard: 26 Jan.: Naamlooze Vennootschap Handelmaat schappij „Centra", gevestigd en kantoorhoudende te Rotterdam, Raampoortstraat 22. R.c mr. A. J. Marx Gur. mr. G. J. C. Schilthuis te Rotterdam, (Surs v. betaling is hiermede ingetrokken). 26 Jan.: J. Tesink, steenhouwer. Apeldoorn. R.c. mr. H. L. Wilkens. Curatrice jkvr. mr. W. L. 'van Spengier, te Apeldoorn. 29 Jan.: J. G. Brands, steenhouwer, wonende te Diemen. Raadhuisstraat 12, voorheen zaak drij vende te Amsterdam, Middenweg 80. R.c. mr. A. M Baren van Tuyll van Serooskerken. Cur. mr. B. van der Waerden-, Keizersgracht 219, Am sterdam. H Luteyn, wonende te Amsterdam', Jae Kostveriorenkade 17 huis. R.c. mr. A. M. Baro» van Tuyll van Serooskerken. Cur. mr. B. van der Waerden, Keizersgracht 219. Amsterdam. p Rijnja, aannemer, wonende te Bussurm Vossiusiaan 11. R.c. mr. A. M. Baron van TuyU van Serooskerken. Cur. mr. Th. F Boerlage. Prin sengracht 460, Amsterdam. j. L. J. Stein, vendumeester, wonende te Hilversum. Langestraat 65a. R.c. mr. A. M. van Tuyll van Serooskerken. Cur. mr. J. C. Fn* Loeft, Alb. Perkstraat 2, Hilversum. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fal'" lissementen van: S. A. Schut. Den Haag: Jan van der Woude. arbeider, wonende te Beerser- veld, gemeente Ommen. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 24 Jan.: Leonardus Cornells Johannes Janna, koopman te Bergen op Zoom en aldaar te z a men- met Wilhelmus Johannes Jacobus Jalink, hanü-- lende onder den naam Gebrs. Jalink. Geëlndign door het verbindend worden der uitdeelingslys1- Uitk. 6.15 pCt. 24 Jan.: Wilhelmus Jacobus Johannes koopman, wonende te Bergen op Zoom. en aids te zamen met Leonardus Cornells Johannes J- link, handelende onder den naam Gebrs. Jaiina. Idem. Uitk. 6.26 pCt. t W. F. Kaapaan, Leiden. Geëindigd docfr n* verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. 26 Jan.: R. S. Veenstra, veehouder. Garijp, «c elndi™d door het verbindend worden der een», uitdeelingslijst. Uitk. 12.65 pCt. 27 Jan.: A. H. Kooistra, veehouder, Dantum- woude. Idem. Uitk. nihil aan conc crediteuren- F. Kuipers, schilder. Bilrdaard. Idem'. 1)11 nihil' aan conc. crediteuren. pn H. Lourens, koopman in manufacturen kruidenierswaren-, Zwaagwesteinde. Idem. L nihil aan conc. crediteuren. A. G. Postma, voerman en brandstoiw handelaar. Zwagerbosch. Idem. Uitk. 6 pet. t J. A. Schouw, Den Haag. Geëindigd door n verbindend worden der eenige uitdeelingsli.B AMSTERDAM, 29 Jan. Aardappelen. Noordh - Bevelanders 2.70. Andijker blauwen 3.20. Ana« bonten 3.80. bintjes 3.30. Zeeuwsche eigenneii 3.00 Zeeuwsche bonten en blauwen 4.10, ane« ILL. Aanvoer: 24.000 Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2