Jeugdregistratie verbonden aan de arbeidsbeurs Indië Luchtvaartverkeer m Werkloosheid EN WOESTIJN- RAAKT ZOEK Circulaire van den minister van Sociale Zaken DINSDAG 30 JANUARI 1940 De militaire controle op berichtgeving Ook daarmeq wordt gewaakt voor neutraliteit des lands Pauselijke radiorede tot Nieuw-Zeeland KERKKLOK ONDERWERP VAN RECHTSGEDING ECONOMISCHE SAMEN- WERKING DIEFSTAL VAN f 1300.— OPGEHELDERD ZUIDERZEE-GEMEENTEN Verdere stijging in de eerste helft van Januari VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR CHAUFFEUR Vastenmeditaties van den K. R. O. W er kver ruiming Prins Bernhard woont vergadering Studiefonds bij UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht Onderscheiding Grumman-vliegtuigen in Februari verwacht Naturalisaties Stoomwezen Octrooiraad Centraal Bureau voor de Statistiek Nijverheidsconsulent Burgemeesters FEUILLETON DOOR WILLY WATERMAN De minister van Sociale Zaken heeft aan een 45-tal gemeenten, waar een Ar beidsbeurs gevestigd is en nog geen bureau voor Jeugdregistratie, een schrijven gezon den, waaraan wij het volgende ontleenen: „Hoewel de omvang van de werkloosheid on der de jonge mannen van 14 tot en met 24 jaar den laatsten tijd is verminderd, is deze toch hog van zoodanigen aard, dat de overheid ver plicht is er volle aandacht aan te schenken. Ontegenzeglijk geschiedt op dit terrein reeds veel door tal van organisaties. Echter kan dit en overeenkomstig werk eerst ten volle van beteekenis zijn, wanneer Rijk en Gemeenten goede voorzieningen treffen ten behoeve van de niet-schoolgaande jongeren (mannen) van 14 tot 21 jaar, dat zijn dus zij, die den druk van de werkloosheid kunnen ondervinden. Zooals uw College ongetwijfeld bekend is, be staan deze voorzieningen o.m. in cursussen, kampwerk en centrale werkplaatsen. Zeer veel jongeren hebben in perioden van werkloosheid aan den hier geschetsten arbeid deelgenomen. Echter moet helaas worden vast gesteld, dat groote groepen jongeren dit nog niet deden. Nu kon echter de laatste jaren wor den geconstateerd, dat in die gemeenten, al waar de zorg van gemeentewege ten behoeve Van de hierbedoelde jongeren was samenge trokken in een bijzondere instelling, n.l. een bureau voor jeugdregistratie, het deelnemen van de jongeren aan den genoemden arbeid veel grooter werd dan voorheen het geval was. Het bureau voor de jeugdregistratie moet worden gezien als het centrale punt in een gemeente, alwaar de belangen van de niet- schoolgaande jeugd worden behartigd, in 't bijzonder voor het geval deze jeugd met werkloosheid heeft te kampen. Door een goede samenwerking van het plaat selijk bureau voor jeugdregistratie met de af- deeling Cultureele Zorg en Sociale Jeugdzorg van mijn departement kan bereikt worden, dat deze afdeeling over het materiaal de beschik king krijgt, hetwelk noodig is om landelijk die voorzieningen te treffen, welke het meeste ef fect voor de jonge werkloozen kunnen sorteeren. Een belangrijk uitvloeisel van een goed georganiseerd bureau voor jeugdregistratie is, dat de mogelijkheid tot plaatsing in het vrije" bedrijf wordt vergroot. Zulks is in de practijk reeds bewezen. Teneinde ook hier een zoo groot mogelijk re sultaat te kunnen bereiken is het noodig, dat het bureau voor de jeugdregistratie ingescha keld wordt bij de arbeidsbeurs. Een bureau voor jeugdregistratie bestaat uit een leider, benevens voor zooveel noo dig uit een of meer assistenten. Het aantal hangt, voor de hand liggend, af van de grootte van de gemeente. Wanneer het bureau gaat werken, wor den de namen van alle jongens van 14 tot en met 21 jaar uit de bevolkingsregisters gelicht en voor zoover zij niet school gaande zijn, of dit om andere redenen niet noodig is, persoon voor persoon naar het bureau geroepen, alwaar de leider of een van zijn assistenten niet van achter een loket, doch aan een tafel in het bureau met ieder van de jongens praat. Van alle jongens wordt een z.g. „staat van dienst" gemaakt. Deze gegevens komen in een boekje te staan, dat den jongen wordt uitgereikt, terwijl de gegevens ook op het bureau voor de jeugdregistratie wor den bewaard. In 't boekje wordt, ik moge hierop m-et nadruk wjjzen, volstaan met zakelijke gegevens, terwijl een beoordeeling omtrent de jonge mannen er niet in wordt vermeld. Er moet verder voortdurend worden samen gewerkt met de werkgevers teneinde na te gaan, welke jongemannen nog bij hen wer ken. Dit is noodig, omdat telkens per 2 maan den moet vast staan of een jonge man werkt en zoo ja waar, dan wel, of hij niet werkt. Het resultaat van een dergelijk systeem leidt er toe: a. Dat een volledig overzicht van de arbeids markt van de jongeren van 14 tot en met 21 jaar wordt verkregen. b. Dat de werkgevers beter in de gelegenheid 'zijn betrouwbare inlichtingen te krijgen bij sollicitaties van jonge mannen. c. Dat aan de jonge arbeiders voorlichting wordt gegeven bij de keuze van een beroep, in verband met de kansen op de arbeidsmarkt. d. Dat de jongeren voortdurend worden her innerd aan de mogelijkheden, welke voor hen bestaan om door het volgen van cursussen e.d. hun vakbekwaamheid te vergrooten. e. Dat werklooze jongens worden gewezen op de verschillende mogelijkheden, welke er voor hen zijn om in perioden van werkloosheid niet doelloos rond te loopen. f. Dat de jongeren er in sterkere mate toe Worden gebracht zich bij de arbeidsbeurs te laten inschrijven, waardoor, indien tevens een speciale afdeeling voor arbeidsbemiddeling voor hen bestaat, de plaatsingsmogelijkheid wordt vergroot. Er zijn thans Bureaux voor jeugdregistratie gevestigd in de volgende gemeenten: Almelo, Amersfoort, Arnhem, Breda, Dor drecht, Eindhoven, Gouda, Haarlem, Heeren veen, Heerlen, Den Helder, Helmond, 's Her togenbosch, Leiden, Maastricht. Nijmegen," Roo sendaal, Vlaardingen, Wassenaar, Winschoten, Zeist en Zutphen Ik meen mij op grond van vorenstaande uit eenzetting tot uw college te mogen richten met het dringende verzoek medewerking te willen verleenen, opdat ook in Uw gemeente bij de Arbeidsbeurs een bureau in het leven wordt geroepen als hiervoren is geschetst. In de kos ten van een en ander, voor zoover deze door mij kunnen worden goedgekeurd, draagt het Rijk bij naar het objectief percentage van her werklooshëïdssubsidiefonds, met dien verstan de, dat ten minste 50 procent van de kosten zullen worden vergoed. Indien Uw college, hetgeen ik zeer wensch. in beginsel bereid is aan mijn verzoek gevolg te geven, verzoek ik U mij dit wel te willen berichten. Alsdan zullen ambtenaren van de afdeeling Cultureele Zorg en Sociale Jeugd zorg en den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling met U in na der contact treden, teneinde de zaak verder voor te bereiden." Aan de besturen van die gemeenten, al waar wel een dergelijk bureau is gevestigd, doch waar dit organisatorisch staat naast de arbeidsbeurs, heeft de Minister verzocht het bureau voor de Jeugdregistratie te ver binden aan de arbeidsbeurs Op deze wijze kan mede worden bereikt dat een speciale bemiddeling voor jeugdigen tot stand komt. De minister heeft zich thans ter zake nog niet schriftelijk gewend tot de besturen van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag Het ligt in de bedoeling, omdat in de grootste gemeenten bijzondere problemen aan de orde zijn, zich ter zake binnenkort met deze gemeen tebesturen in verbinding te stellen. pel is geweest. Deze militaire controle heeft geen andere strekking dan te waken voor de neutraliteit en veiligheid des lands en men mag verwachten, dat de corresponden ten der buitenlandsche pers uit eigener be weging met de criteria rekening zullen hou den. De nieuwe voorzitter van de Buitenlandsche Persvereeniging, de heer Paui Derjeu, heeft na zijn verkiezing een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat de correspondenten hier te lande van de buitenlandsche pers nimmer mo gen vergeten, dat de Nederlandsche Regeering en het Nederlandsche volk onder de beproefde leiding van H. M. de Koningin met pijnlijke nauwgezetheid, eerlijk en oprecht, een strikte onzijdigheid naar alle zijden in acht nemen en deze willen doen eerbiedigen. Deze onzijdig heidspoiitiek is in overeenstemming met de beste tradities van het land en in het belang van de ongerepte handhaving van de Neder landsche onafhankelijkheid. Het zou pure dwaasheid zijn, aldus spr., daaraan ook maar een seconde te twijfelen. Spr. hoopte van har te, dat alle correspondenten van de buiten landsche pers hier te lande dit levendig zullen beseffen en zullen blijven beseffen in de over tuiging, dat Nederlands zelfstandigheidspolitiek onverdacht is. Nu is de vorige week, zoo merkte spr. verder op, een circulaire aan de correspondenten van de buitenlandsche pers uitgegaan, namens het hoofd der controle van militair gezag op het telegraaf- en telefoon, ct.. er. in welke circu laire mededeeling is gedaan van de voor naamste richtlijnen, welke worden gevolgd bij de uitoefening van de controle op de nieuws berichten. Het scheen spr. toe. dat enkele be palingen van deze circulaire te rigoureus zijn. Ongetwijfeld zullen de leden der buitenland sche persvereeniging er nimmer toe medewer ken sensationeel en onjuist nieuws naar hun bladen of persagentschappen te zenden, maar naar het spr. voorkwam is het te vreezen, dat correspondenten van buitenlandsche bladen, die wars zijn van elke sensatie en niet anders wen- schen dan zooveel mogelijk serieus en betrouw baar nieuws aan hun bladen te zenden, bij hun berichtgeving belemmering zullen kunnen on dervinden in verband met de interpretatie van den inhoud van hun nieuwstijdingen. Spr. hoopte, dat de autoriteiten de noodige soepel heid zullen betrachten bij de toepassing dezer circulaire. Na afloop der vergadering heeft het bestuur der buitenlandsche Persvereeniging in de salons van Hotel des Indes te Den Heag n thee ge geven voor de chefs en hun medewerkers van de persdiensten van onderscheidene overheids instanties en van andere lichamen of vereeni- gingen. Deze bijeenkomst, welke druk bezocht was en waarop eveneens de vertegenwoordigers van enkele journalistenorganisaties waren ver schenen, was geheel van niet-officieelen aard. Tijdens dit samenzijn heeft de voorzitter, de heer Derjeu, een begroetingstoespraak gehou den, waarin hij o.m. bovengenoemde circulaire weer ter sprake bracht. De heer A. J. Lievegoed, chef van den Re- geeringspersdienst, zeide o.m. met betrekking tot de bewuste circulaire, dat de daarin ver melde richtlijnen niet anders zijn dan een op verzoek van journalisten medegedeeld uittrek sel uit de instructie van het personeel van de militaire controle, welkt instructie reeds sedert weken heeft gewerkt, zonder dat daartegen be denkingen van eenigerlei beteekenis waren ge uit. Hieruit blijkt wel, dat de toepassing soe- De Britsche legatie te 's-Gravenhage deelt ons mede, dat Z.H. de Paus op Donderdag I Frebruari des ochtends 9.20 uur Ned. tijd in de Engelsche taal voor het Eucharistisch Congres in Nieuw-Zeeland een radiotoespraak zal hou den, welke door de B.B.C. zal worden uitge zonden. De afbraak van de St. Jacobuskerk te Vlis- singen was gegund aan den slooper J. B. van H., aldaar, doch met den pastoor was een afspraak gemaakt, dat het volledige toren uurwerk aan de parochie zou blijven. Na eeni- gen tijd kwam de pastoor evenwel tot de ont dekking, dat de groote luiklok, die de heele en halve uren aankondigde, er niet meer by was, hetgeen voor den pastooi aanleiding was. den slooper ter verantwoording te roepen Deze deelde mede, dat hij de klok aan een opkooper in Middelburg had verkocht, ctaar deze volgens hem niet tot het uurwerk behoor de. De pastoor was het daar allerminst mee eens en zoo kwam er een rechtszaak van, die in eerste instantie voor'den Middelburgschen politierechter werd behandeld. De slooper werd vervolgd wegens verduistering, maar de politierechter sprak hem vrij. De officier van justitie te Middelburg tee- kende hooger beroep aan en de zaak diende Maandag voor het Haagsche gerechtshof De pastoor verklaarde als getuige, dat ver dachte er eerst een beetje om heen had ge draaid. Hij had gezegd, dat de klok naar be neden was gevallen en daardoor wat gebarsten was. Een timmerman, die voor den pastoor op onderzoek is uitgegaan, deelde echter mede, dat de klok geheel gaaf bij den opkooper werd aangetroffen. De klokkenmaker, die het uurwerk geregeld onderhield gaf als zijn meening te kennen, dat uurwerk en klok niet bij elkaar hoorden. Het was een' gewone lui-klok, maar door een paar ijzerdraadjes had men haar met het uur werk verbonden. De advocaat-generaal was het daarmee niet eens. Verdachte woont in Vlissingen en heeft de klok voortdurend hooren slaan. Hij wist dus, dat klok en uurwerk bij elkaar hoorden. Spr. vorderde een geldboete van 100 subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, was van meening, dat het hier een zuiver civiel geding betrof, waarvan men door een soort „Coup de force" een strafzaak had gemaakt. PI. vroog vrijspraak of schorsing van de zaak, tot de burgerlijke rechter over het eigen domsrecht van de klak zal hebben beslist. Uitspraak 12 Februari. Zaterdag heeft in Den Haag vergaderd de Permanente Nederlandsch-Belgisch-Luxemburg- sche Commissie; de Belgisch-Luxemburgsche en de Nederlandsche delegatie stonden onder lei ding van hun voorzitters: de oud-ministers Ph. van Isacker en dr. F. E. Posthuma. In deze vergadering werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over de noodzakelijkheid en de mogelijkheden van een zoo nauw mogelijke economische samenwerking tusschen België— Luxemburg' en Nederland onder de huidige in ternationaal zeer zorgvolle tijden. De perma nente commissie besloot te dien einde te on derzoeken, wel^e concrete voorstellen dienaan gaande bij de respectieve regeeringen kunnen worden voorgebracht. In September van het vorige jaar werd te Maastricht ingebroken in de woning van J. aan de Maastrichtersmedenstraat. Er werd een be drag van 1300 gulden ontvreemd. Ofschoon een uitgebreid onderzoek werd in gesteld bleef de dief onvindbaar. Men vermoed de echter, dat de 32-jarige H. L, uit Maastricht meer var. deze inbraak afwist, doch de man was niet te vinden. Zaterdag werd hij echter in Utrecht aangehouden, verdacht van een aldaar gepleegden diefstal. Het bleek echter, dat hij onschuldig was. Van den diefstal in Maastricht- wist hij echter meer af. Na een langdurig ver hoor bekende hij de inbraak. Van het gestolen geld is niets teruggevonden. Zaterdag vergaderde te Amsterdam de In 1925 opgerichte vereeniging van Zuiderzeege- meenten. Nadat de vereeniging sedert gerui- men tijd minder activiteit had ontwikkeld, ten gevolge waarvan verschillende gemeenten als lid bedankten, achtte men thans den tijd geko men, opnieuw door onderlinge samenwerking te trachten de belangen der aangesloten ge meenten en haar inwoners te behartigen. Een plan van actie werd daartoe in groote trekken opgemaakt. Een zevental gemeenten trad als lid toe, waardoor de vereeniging thans 37 leden telt. Jan. Feb. Mrt. Apr. Mei Juni Juli Aug Sep Oct Nov Oec RIJKSDIENST DEB WERKLOOSHEIDSVERZEKERING ARBEIDSBEMIDDELING 30% 30 EKEN 20 Jan. Feb. MrL Apr Mei Juni Juli Aug. Sep. Oct. Nov. Dec. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de ver zameling door het, Centraal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 8 tot en met 13 Januari 1940. Op 13 Januari 1940 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 362.985 werkzoekenden (347.438 mannen en 15.547 vrouwen) Hiervan waren 287.861 (277.128 mannen en 10.733 vrouwen) werkloos en wai"en 58.971 per sonen door overheidssteun tewerkgesteld bij cultuurtechnische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 16.153 personen als werkzoekenden ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 8 t.m. 13 Januari 1940 waren by gesubsidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas aangesloten 593.303 personen, waaronder 75.304 landarbeiders. yan de 517.999 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 27,5 (in de vorige verslagrweek van 27 t.m. 30 Dec. 1939 was dit percentage 24,1 j. Voor de 503.303 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was 't werkloosheids percentage 30,0 (vorige vèrslagweek 26,5). In de overeenkomstige verslagweek van Ja nuari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tus schen, haakjes zijn vermeld de percentages, in dien de landarbeiders buiten beschouwing wor den gelaten): 1932 28,2 (26,5): 1933 35,4 (34,0); 1934 35,4 (31,3); 1935 35,7 (34,7); 1936 38,0 (36,6); 1937 35,7 (32,9); 1938 35,3 (32,5); 1939 31,7 (29,3); 1940 30 (27,5). De grafiek geeft 't beloop der werkloosheids percentages weer in de jaren 1930 tm. 1939. Daaruit blijkt, dat de stijging der percentages, welke in het najaar een normaal verschijnsel is, in 1939 niet is voorgekomen (in December is er een sterke stijging in verband met de in gevallen vorst). Een overeenkomstig beeld geven de cijfers betreffende xhet aantal geheel werkloozen onder de als werkzoekenden ingeschrevenen by de organen der openbare arbeidsbemiddeling. In de afgeloopen zeven jaren werd geregeld een aanzienlijke toename van dit aantal geconsta teerd, zelfs van 82.000 van Juli tot einde No vember. In 1939 bepaalde zich de toeneming in dit tijdvak tot 2000. Men zou hierin een aan wijzing kunnen zien, dat de normale seizoens stijging door de mobilisatie vrijwel is op gevangen. Op 11 October j.l. is een autobus van den Vlaardingerdijk, welke ter plaatse vijf meter hoog is, gevallen, waardoor drie van de acht inzittenden ernstig werden gewond. De chauffeur had zich 16 Januari voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden. Hem werd ten laste gelegd, dat hij te veel naar rechts had uitgeweken en dat doordoor de wie len van den autobus hun steunpunt hadden verloren. De officier van justitie had tegen den chauf feur een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van een jaar en intrekking van het rijbewijs voor den tijd var- een jaar geëischt. Maandag heeft de rechtbank in deze zaak uitspraak gedaan en den chauffeur veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. Naar wij vernemen zullen de vasten meditaties, die telkenjare door den K. R. O worden uitgezonden, dit jaar wordai gehou den door pater A. van den Maagdenberg C.ss R. in de parochiekerk te Driebergen. De Scola Cantorum van het Groot- Seminarie „Rijsenburg" zal muzikale mede werking verleenen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Maandag een vergadering van het Studiefonds voor Werk verruiming bijgewoond. Dit fonds, waarvan voorzitter is ir W. H. van Leeuwen te Delft, is eenigen tijd geleden op initiatief van 'Prins Bernhard tot stand gekomen. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Hilversum: mr. J. P. A. A. Lens, advocaat en procureur te Hilversum. Benoemd is tot substituut-griffier bij de ar rondissementsrechtbank: a. Te Rotterdam mr. J. G. L. Roder, waarnemend griffier bij de ar- rondissements-rechtbank te Rotterdam; b. te Utrecht, mr..J. F. J. H. Loomans, waai- r.emend-griffier bij de arrondissements-recht- bank te 's-Hertogenbosch. Benoemd is tot broeder in de orde van den Ned. Leeuw R. Hartsuiker, concierge, tevens kamerbewaarder bij de AJgemeene Reken kamer. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: G. A. H. van der Stok, secretaris van het schilderkundig genootschap „Puichri Stu dio", te 's-Gravenhage. Benoemd is tot officier in de orde van Oran- je-Nassau: Jhr. mr. C. J. A. den Tex, voor zitter van den Ned. Bond van Vrijwillige Bur gerwachten, wonende te Bloemendaal. Aan de na te noemen personen is verlof ver leend tot het aannemen van de achter hun na men vermelde vreemde eereteekenen: J. Bleaker, burgemeester van Dordrecht, dat van de orde van St. Sava 4e klasse, van Joego slavië; J. J. G. E. Rückert, burgemeester van Naar de Locomotief verneemt, zullen de twee Grumman-viiegtuigen, die door de KN.I.L.M. zullen worden ingezet op de eerstdaags te openen lijn van Makassar naar de groote Oost, tegen het einde van de volgende maand hier te lande aanko men. Verwacht mag worden, dat het mo gelijk zal zijn de lijn MakassarAmbon in den loop van de maand Maart voor het verkeer open te stellen. Aan de voltooiing van den gronddienst wordt momenteel met alle kracht gewerkt. Het ligt in de bedoe ling, dat voor een belangrijk deel gebruik gemaakt zal worden van de bases van den Marine-Luchtvaart-Dienst. Waarschijnlijk zullen op deze lijn tegen het einde van het jaar de dan af te leveren Si- korsky-vliegtuigenworden ingezet. De Grum- mans zullen dan voor andere doeleinden wor den gebruikt. Hierbij wordt gedacht aan de mogelijkheid eener lijn van Java langs de Westkust van Su matra naar Padang of anders aan een ver binding met de Westkust van Borneo. Vast staat hieromtrent nog niets. Wat Padang be treft kan er alleen op gewezen worden, dat de openstelling van het in aanleg zijnde vlieg veld in de hoofdstad van S.W.K. in geen ge val eerder plaats zal kunnen hebben dan tegen het eind van 1941 op de begrooting voor 1940 is uitgetrokken 50 procent van de totale aanlegkosten. Wanneer de rest kan worden opgebracht op de begrooting voor 1941 zou dus op zijn vroegst het vliegveld klaar kunnen zijn tegen het einde, van het volgend jaar. Ingediend is een ontwerp van wet. houdende naturalisatie van Robert Karl Angermann en 19 anderen. Enschede, dat van de orde van St. Sava 3e kl„ van Joego-Slavië; mr. K. F. O. James, burge meester van Gouda, dat van officier in de orde van St. Sava van Joego-Slavië; mr. J. A. E. H. J. van der Dussen, burgemeester van Hengelo (O.), dat van de orde van St. Sava, 5o klasse, van Joego-Slavië: J. A. H. Steinweg, burgemeester van Nijmegen, dat van de orde van St. Sava, 3e klasse, van Joego-Slavië; E. H. Juckema van Burmania baron Rengers. d.d. grootmeester van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, te 's-Gravenhage, dat van commandeur der orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot ingenieur 2e klasse voor het stoomwezen in vas ten dienst ir. P. van Rossen, adspirant-inge- nieur voor het stoomwezsen in tijdelijken dienst te Rotterdam. Te rekenen van 1 Januari 1940, is benoemd tot ingenieur in tijdelijken dienst bij den Oc trooiraad dr. W. Langendijk. Met ingang van 15 Januari is benoemd tot relerendaris bij het Centraal Bureau voor de Statistiek dr. H. J. Keuning, voordien hoofd commies in tijdelijken dienst bij voornoemd bureau. Ir. H. Steketee, nüverheidsconsuient in al- gemeenen dienst, is ontheven van zijn tewerk stelling bij het departement van Economische Zaken. Hij is aangewezen als nyverheidscon- sulent voor het Westen des lands, onder de gelijktijdige ontheffing van den nijverheidscon sulent, tevens directeur van het nijverheidsia- boratorium, ir. H. J. G. F. Grevers, uit voor melde functie. Opnieuw zijn benoemd: Met ingang van 15 Februari, tot burgemees ter der gemeente Helvoirt, mr. E. J. J. M. Bloe men; met ingang van 23 Februari, tot burge meester der gemeente Aalten, A. J. W. Mon nik; met ingang van 15 Februari, tot burgemees ter der gemeenten Hedel en Kerkwijk, H. Dron- kers; met ingang van 1 Februari, tot burge meester der gemeente Numansdorp, J. G. de Zeeuw; met ingang van 11 Februari, tot bur gemeester der gemeente Krimpen aan de Lek, G. J. van Oordt; met ingang van 11 Februari, tot burgemeester der gemeente Poortugaal F. van der Poest Clement; met ingang van 15 Februari, tot burgemeester der gemeenten Lei- muiden en Rynzaterwoude J. A. Bakhuizen: met ingang van 23 Februari, tot burgemeester der gemeente Nieuw-Helvoet, F. W. van Driel; met ingang van 16 Februari, tot burgemeester der gemeente Arnemuiden, H. G. Horninge; met ingang van 28 Februari, tot burgemeester der gemeente Barradeel, B. Anema;'met in gang van 8 Februari, tot burgemeester der ge meente Aduard, J. van Barneveld. 16 En nu komt het mooie: die kerel wou met alle geweld weten, aan wie! Hij zei, dat zooiets toch geen geheim kon zijn en zoo meer. Maar de baas van de schuit liet geen syllabe los; ik had hem trouwens van te voren op het hart ge drukt, in geen geval te laten uitlekken dat wij het waren, die van boord zouden gaan. Enfin, toen ik dat allemaal gehoord had, keek ik toe- vallig naar de deur, die op een kier was blijven staan en ik zag tegen de lichtstreep van de lamp iets langs die deur bewegen. Je kent mijn Wantrouwende natuur, Clim; ik gooide natuur lijk die deur open. Tot mijn spijt deed ik het Wel wat hardhandig en ze kwam met een dave renden klap tegen den neus van onzen dikzak aandim, kerel, je had zijn varkensoogjes bloeten zien tranen! Hij verdween zonder een stom woord te zeggenwaarschijnlijk zit hij hu met zijn neus in een koudwaterbad." Eeter roerde in zijn koffie, wierp een blik op de klok, verwenschte den luidspreker en ging voort: „Maar met dat al is het een leelijk ding, dat er zich een verdacht uitziend persoon hier aan boord bevindt, die ervan op de hoogte is, dat wij vannacht met een motorboot van het schip gaan. We behoeven er heusch geen doekjes om te winden, het is meer dan duidelijk, dat onze nieuwsgierige vriend met het exotisch accent iets tegen ons in zijn schild voert en waar schijnlijk tot de bende behoort, die jouw docu ment belaagt. Tot nu toe hebben de heeren waarschijnlijk nog niet in de gaten gehad, dat wij tweeën onder één hoedje spelen. Dat kan ook bezwaarlijk: we kennen elkaar nauwelijks een paar uur, hier aan boord dan altijd. Maar nu hebben ze ons wel samen gezien, ze hebben mij met den kapitein over de motorboot hooren praten en naar hen informeeren. Als de heeren niet aan zwakzinnigheid lijden, is het hun nu wel zoo klaar als een klontje, dat wij tweeën samen die boot hebben gekocht. Ons eenige voordeel is dus op het oogenblik, dat we hen een dag of wat van het spoor kunnen houden; daarna begint de sport opnieuw. Maar ik hoop dat die paar dagen voldoende zullen zijn!" Hij hield op en wierp een blik op de klok. De wijzers schoven, onrustbarend snel naar één uur. Clim volgde zijn blik. „Als we eens naar onze hutlen gingen en de zaken voor ons aanstaand vertrek in orde maakten? Ik weet niet wat jij hebt gedaan, maar mijn koffers staan nog in mijn hut." „Mijne ook." zei Peter, en wenkte den kcilner. Slaperig kwam die op lien toe, maar hij ont waakte bij het zien van de fooi in Peter's hand en begeleidde hen buigend tot de deur. „Hoe lang heb jij werk?" informeerde Peter, toen ze den rumoerigen rooksalon verlieten en in de koele, rustige gang stonden, „ik wilde zoo gauw mogelijk weg, het kan me geen steek schelen of er nog lui aan boord wakker zijn, die het kunnen zien, er is geen mensch, die ons nu nog kan tegenhouden of volgen." Clim dacht even na. „Over vijf minuten ben ik aan dek, uit mijn hut kan ik wel iemand bellen, die mijn bagage komt ophalen." „Allright," zei Peter, „tot over vijf minuten dan als je tenminste niet weer wordt vast gebonden aan je eigen bed!" Hij haastte zich de gang af en Clim ging, na zich ervan vergewist te hebben, dat zijn re volver in zijn broekzak stak, naar zijn eigen hut. Bij de deur aarzelde hij even, toen hij zich herinnerde hoe hij, enkele uren tevoren, on schadelijk was gemaakt. Toen grinnikte hij om de idiote veronderstelling, dat zijn tegenstan ders hetzelfde trucje voor de tweede maal dien avond zouden probeeren, opende de deur en trad binnen. Er was geen mensch te zien. Hij sloot de deur achter zich, voelde een harden klap, een stekende pijn in het achterhoofd, en zakte dan ineen als een vaatdoek, die op z'n punt op den grond wordt gezet. Peter keerde langzaam tot bewustzijn terug met een ontzettend pijnlijk hoofd, een zwaar gesuis in zijn ooren en de gewaarwording, dat de „New Orleans" op haar kop stond en pirouet ten uitvoerde door het heelal. Het suizen in zijn ooren bedaarde echter snel en hij poogde zich uit zijn liggende houding op te richten. Het was stikdonker om hem heen, zijn hersenen waren nog versuft door den klap op zijn schedel en het duurde even voor hij besefte dat hij aan handen en voeten gebonden was. Op het oogen blik, dat hij zich daarvan bewust werd, herin nerde hij zich plotseling als wat er gebeurd was tot het oogenblik waarop hij zijn hut bin nenkwam. Er had natuurlijk iemand achter de deur gestaan en toen hij niets vermoedend was binnengetreden, had die iemand hem met een niet al te licht en zacht voorwerp een afdoen- den klap op zijn schedel toegediend. Van dien klap begonnen de gevolgen eerst nu te verva gen. Peter boog en strekte zijn ledematen om te weten te komen, op welke manier ze waren vastgebonden. Hij wist het binnen enkele oogen- blikken. Zijn handen waren op zijn rug gebon den, zijn enkels aan elkaar en om zijn middel liep een koord, dat bevestigd was aan een on wrikbare stang, die Peter spoedig identificeerde als de afvoerbuis van de vaste waschtafel. Als er niet een prop in zijn mond was gestopt, die met een handdoek was vasl gebonden, zou hij zeker enkele krachtige termen hebben geuit, om vervolgens een vervaarlijk geschreeuw aan te heffen. Thans bepaalde hij zich er toe, met zijn gebonden handen rond zijn middel te zoeken tot hij in het touw, dat hem aan de waschtafel vastbond, den knoop had gevonden. Hij pro beerde tien minuten lang, de over elkaar geleg de en strak aangetrokken knoopen te ontwar ren, en herinnerde zich dan, dat in een der zijzakken van zijn jas een mes had gezeten zou dat er nog zijn? Hij wurmde heen en weer tot hij een der zijpanden van zijn wit linnen jasje onder zich had, en voelde den zak na. Het eenige wat hij daar vond was een bankbil jet van tien dollar. Het stemde hem hoopvol. De aanwezigheid van dat bankbiljet maakte het zeer waarschijnlijk, dat zijn zakken niet waren nagezocht, dus moest zijn zakmes ook nog aan wezig zijnNa drie moeizame minuten van trekken en sjorren werd hij in het gelijk ge steld. Zoodra hij zijn andere jaspand onder zich had, voelde hij den knobbel van zijn pijp en een lang, smal voorwerp: het mesje. Er volg de een minuut van ingespannen peuteren en het lemmet was vrij Enkele vlugge sneden ruïneerden een zoo goed als nieuw laken, twee handdoeken en enkele meters gordijnkoord, dan krabbelde Peter over eind, rukte de prop uit zijn mond en haalde enkele malen diep adem. Met een hoofd, dat aanvoelde of hij drie dagen en vijf nachten achtereen had gefeest, scharrelde hij naar den schakelaar en draaide dien om. Het plotselinge licht deed zijn oogen pijn, maar hij vergat zoo wel de pijn aan zijn oogen als die in zijn hoofd, toen hij een blik wierp op de wijzerplaat van zijn polshorlogeDe wijzers stonden op kwari over twee! Om één uur zouden Clim en hy per motor boot het schip verlaten hebben.... had Ciim dan niets gemerkt? Was Clim óók vastgebon den?.... Maar dan had de officier van de wacht toch moeten merken, dat er iets niet in den haak was. Peter verspilde geen tijd meer, maar greep den knop van de deur, om tot de ontdekking te komen, dat zij op slot was. Dat was te begrij pen, de kerels, die hem hadden opgesloten, wa ren natuurlijk zoo verstandig geweest, den sleu tel uit het slot te nemen en de deur aan de buitenzijde dicht te draaienmen laat nu eenmaal geen geknevelde lieden in openstaande hutten rondslingeren. Het was Peter nu wel duidelijk, dat Clim een zelfde lot moest hebben ondergaan, maar ter wijl hü met zijn zakmes de eerste der vier schroeven van het slot begon los te draaien, zichzelf vervloekend omdat hij zoo stom was geweest, zijn looper in Clim's hut te laten lig gen, dacht hjj na over het merkwaardige feit, dat het blijkbaar onopgemerkt was geble ven dat zij op het vastgestelde uur niet waren komen opdagen. De officier van de wacht wist toch, dat Clim en hij samen om één uur van boord zouden gaan; de kapitein zelf had hem verzekerd, dat de matrozen, die de boot zouden laten zakken, om kwart voor één gereed zou den staanAls alles in orde is gebracht voor een middernachtelijke ontscheping en de twee hoofdpersonen verschijnen niet, zoodat allen aan dek voor spek en boonen staan, is dat toch wel een reden om een onderzoek in te stellen. Maar blijkbaar was dat niet geschiedHad soms een der leden van de bende, zich voor Clim uitgevend, den officier van de wacht op gebeld om te melden dat de nachtelijke ont scheping niet door ging? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3