®euw: BEV Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? STAD De „Nora" op een mijn geloopen Plaats dan een Omroeper" voor 90.000 gezinnen AS VAN DIESELTRE1N GEBROKEN ONGEREGELDHEDEN TÉ LWOW? DEENSCH EN NOORSCH SCHIP GETORPEDEERD Bemanning in veiligheid EuiiiiiiitnHiiimiiHiiiiniiiiiiiiiiiHiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiuiiiiiiuuiiiinivniiiiiHiiiuiiniiinniiiiiuiimwtMiira DINSDAG 30 JANUARI 1940 üiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimiiuiiiiiitiuitiiiiiiiiiiiiiiiitiiitiiimiiiiiJiitiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiMiuuiiiiiiiufmmHttmmiiiS Het autobusvervoer in Haarlem Krachtsport SCHAKEN Kampioenschap district Haarlem LUCHTBESCHERMING R.K.V.V. „ALLIANCE" De diepspitregeling CULTUUR-TECHNISCHE WER KEN VOOR LAND- EN TUINBOUW Gedroogde in plaats van vernietigde groenten De tuinbouwsteun voor Kennemerland Kruisvaart-cohort St. Paulus UIT DE HOOFDSTAD Hoofdkantoor Gooische tram naar Hilversum Ook tramremise in Watergraafs meer verdwijnt Bejaarde vrouw in brand geraakt TENTOONSTELLING ONZE KUNST VAN HEDEN" V.V.V. dringt aan op verlenging COMMISSIE AANGEHOUDEN LADING Reeds voor 3Y2 millioen gulden vrijgemaakt BRAND IN EEN BOEK BINDERIJ Ernstige vertraging op het Gooische baanvak Oekrdinsche vrijwilligers voor het Finsche leger Het Roemeensche olie commissariaat Optreden der Duitsche luchtmacht Geen Britsche dreiging tegen Roemenië Brand in het kasteel der Esterhazy's TOL OPGEHEVEN Zondagswet overtreden Cassatieberoep directeur Haagsche Dierentuin verworpen De ijsgang op de DRUK BEZOEK AAN URK Wat Clodius te Rome heeft voorgesteld rivieren Veerdiensten DE „MAMURA" KAN REIS VOORTZETTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het antwoord, dat B. en W. van Haarlem hebben gegeven op de vragen van den heer Scholl over het onvoldoende autobusvervoer hier ter stede, kan niet in alle opzichten bevre digend en geruststellend worden genoemd. B. en W. beamen tot op zekere hoogte de door den heer Scholl geuite klachten; deelen mede, dat maatregelen overwogen worden om de frequen tie van de busdiensten op te voeren; consta- teeren zelfs waar de moeilijkheid zit om een goede vervoergelegenheid in Haarlem in te voeren, maar verzuimen de middelen voor een afdoende verbetering aan te geven. De oorzaak van alle onaangenaamheden bij het passagiersvervoer zit natuurlijk in het feit, dat de exploitatie van de buslijnen in handen van twee maatschappijen, de N.Z.H.T.M. en de Haarlemsche Brockway, is. Dit feit, zeegen B. en W., kan men betreuren, bij de beoordeeling van den toestand en bij de beantwoording van de vraag of in dien toestand geen verandering dient te worden gebracht, heeft men niette min met die feiten rekening te houden. Dat is zoo, maar tevens kan de vraag worden gesteld, wie dien toestand geschapen heeft. En dan luidt het antwoord; dat was de raad, die, op voorstel van B. en W. aan de Haarlemsche Brockway-maatschappij gelegenheid gaf als tweede maatschappij in Haarlem autobuslijnen te exploiteeren, wetend, dat zulks den dood in den pot zou beteekenen voor beide exploitan ten. Ware er één maatschappij, dan zou het mogelijk zijn een loonende exploitatie van autobuslijnen te maken en daarboven het fi nancieel risico op zich te nemen van een niet in alle opzichten rendabele nieuwe buslijn. Thans staan beide maatschappijen op den rand van den ondergang of zijn er reeds overheen. Ook met (ie toezeggingen, welke B. en W. thans aan den heer Scholl doen, komt er voor Haarlem geen bevredigende toestand. Wijzen wfj b.v. alleen maar op het feit, dat de eene maatschappij wél retourtjes geeft en de andere niet; alsook op het feit, dat de kaartjes van de eene maatschappij niet geldig zijn op de lijnen van de andere maatschappij. Een af doende verbetering zal er pas komen, als de ex ploitatie in één hand gelegd wordt. Laat men, wat dat betreft, nu eens een breed standpunt gaan innemen. Met „men" bedoelen wij zoowel het gemeentebestuur als de maat schappijen. waarmede onderhandeld wordt. Het gemeentebestuur zal moeten weten te vergeten, dat er vroeger wel eens een onaangename ver standhouding met de N.Z.H.T.M. heeft bestaan en de directie der N.Z.H.T.M. zal moeten toonen. dat zij er is om een publiek belang te dienen. De H.K.V. Achilles deelt mede, dat op 18 en 25 Febr. as. door haar de 2e klasse kamp van Nederland in het Worstelen en Gewichtheffen georganiseerd zal worden. De wedstrijden worden gehouden in de groote saai van Hotel de Leeuwerik. De inschrijving der deelnemers sluit op 31 Januari a.s. De op 11 Januari aangevangen wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van 't R. K. Schaakverband district Haarlem zijn op 26 Januari voortgezet met de tweede ronde in clubgebouw St. Bavo. te Haarlem. In deze ron de is reeds een beslissing gevallen voor wat be treft de voorwedstrijden in de hoofdgroep. Het is den heer A. de Jong gelukt beslag te leggen op het kampioenschap. Hij zal nu met den heer F. Puts, kampioen 1939, den strijd aanbinden voor het kampioenschap 1940. De overige uitslagen waren als volgt: Hoofdgroep B. WalkerA. de Jong Eerste klas J. v. d. MeerP. Stam Tweede klas R. HartochTh. Schoorl W. BoslandN. Hoogland 0—1 afgebr. 1—0 0—1 Op 8 Februari wordt de derde ronde gespeeld in het clubgebouw van Het Witte Paard, café Dunord, Rijksstraatweg 56. De leden van den R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", den R.K. bond van Overheidspersoneel „St. Faulus" en den R.K. bond van Ambtenaren in Overheidsdienst „Arka" zijn uitgenoodigd tot het bijwonen van een lezing met foto-projectie over: „De technische hulpmiddelen bij lucht bescherming" door Ir. A. H. v. Leeuwen, tech nisch adviseur van de Ned. Ver. voor Luchtbe scherming* afd. 's-Gravenhage. Deze lezing vindt plaats op Woensdag 31 Jan. 1940, in het K.S A.-gebouw, Peperstraat te Beverwijk, aanvang te 8.15 uur n.m. Zondagavond gaf de R.K.V.V. „Alliance" ter gelegenheid van haar 17-jarig bestaan in „Domi" te Overveen een uitstekend verzorgd soirée. Bij de opening heette de voorzitter de heer e. Seveke alle aanwezigen hartelijk welkom, speciaal de afgevaardigden van de R.K. Hockeyclub .Alliance", van den R.K. Haarl. Voetbalbond en het bestuur van de „Triniteits- Propagandacommissie". Spreker memoreerde ook de vele „Alhance"-vrienden, die ditmaal vanwege de mobilisatie niet aanwezig konden zijn. Na de opening was de beurt aan „The Rhythm Swingers", die met hun muziek tal rijke dansparen op den vloer brachten. Het dansprogramma werd afgewisseld met een zangwedstrijd en het optreden van „The Hawaiian Syncopathers", die uitstekende mu ziek ten gehoore brachten en een enorm suc ces oogstten. Tot slot dankte de heer Seveke. Welgemoed gaat „Alliance" haar achttiende levensjaar in. In een gisteravond gehouden vergadering van den N.T3. heeft wethouder van Dok medege deeld, dat inzake de diepspitregeling de be scheiden aan de regeering zijn toegezonden. Spr. verwachtte dat binnenkort met de uit voering van de regeling zal kunnen worden begonnen. Voor de leden van den Nederlandschen Tuin- dersbond heeft de heer W. v. Dok gisteravond in het veilinggebouw Kennemerland een lezing gehouden over de beteekenis van cultuur technische werken voor land- en tuinbouw. Op verzoek gaf spr. tevens een uiteenzet ting over het drogen van groenten, om ver nietiging te voorkomen, Spr. stelde voorop, dat vernietiging van groenten in deze tijdsomstandigheden niet meer getolereerd mag worden. Tijdens de laat ste crisisjaren was men tot vernietiging over gegaan door de wanverhouding, welke tus- schen aanvoer en afzet was ontstaan. Nu moge het vreemd klinken, maar in de naaste toe komst dreigt deze wanverhouding nog groo- ter te worden. Velen denken, dat er straks vlodoende afzet zal zijn omdat er overal om ons heen gebrek aan onze producten zal ko men. Spr. verwachtte evenwel het tegendeel. Allereerst moet men rekening houden met transportmoeilijkheden, die ons voor de onmo gelijkheid kunnen plaatsen de producten, waarvoor afzet is, te vervoeren. In Langendijk liggen ongeveer 8 a 10.000 wagons kool. Nor maal moeten de eerstvolgende 14 dagen 250 wagons weggaan, doch er zijn maar 3 wagons per dag beschikbaar. De afzet vervolgens zal veel minder stabiel zijn en daarbij komt nog, dat, volgens het oordeel van deskundigen, straks een veel groo teren aanvoer te verwachten is. Verschillende omstandigheden wijzen in die richting. Het gevaar dreigt ook, dat de conservenfa- brieken niet in staat zullen zijn om het teveel te conserveeren, omdat er gebrek aan blik is en aan ander materiaal voor conserveering, zooals b-v. vaten. Wil men vernietiging van het teveel vermij den, dan is er slechts één oplossing, dat is: de groenten drogen. Daaraan zijn vele voordeelen verbonden, want het moderne drogingsproces is heel wat anders dan het 25 jaar geleden was. Volgens de moderne methode blijft de vitaminenrijkdom in de groenten geheel be houden. Wanneer de regeering den tuinbouw nu eens effectief zou willen steunen, dan zou zij er voor moeten zorgen, dat in elk tuinbouwcentrum één of meer droogmachines werden geplaatst. De veilingen hebben geen geld om installaties, die nogal kostbaar zijn (een machine met een ca paciteit van 10.000 k.g. per etmaal kost 10.000) aan te schaffen. Spr. meende, dat deze zaak voor den tuin bouw van het allergrootste belang is. Het is een middel om te voorkomen, dat de veiling- klok het geheele jaar door op den minimum prijs blijft staan. De georganiseerde tuinbouw zal, volgens spr., bij de regeering aandrang in deze richting moeten uitoefenen. De heer Van Dok wees er verder nog op, dat de volgens moderne methoden gedroogde groenten zeer lang houdbaar zijn; zij vragen een weinig kostbare verpakking (karton) en tenslotte is het tegenwoordig 'n veel gevraagd product. In Amerika b.v. is er een goede afzet voor. Bevoegde kringen hadden spr. verzekerd, dat thans een afzet voor gedroogde groenten aan wezig is. Hierna behandelde de heer Van Dok breed voerig de beteekenis van cultuur-technische werken voor land- en tuinbouw. Spr. ging daarbij uit van de stelling, dat in ons dicht bevolkte land geen woeste gronden ongebruikt mogen blijven liggen. Deze gronden om te wer ken tot goede cultuurgronden zou werkver schaffing zijn in den besten zin van het woord, want op het nieuw gewonnen land zou den producten kunnen worden geteeld, welke wij thans in groote hoeveelheden en voor mil- lioenen guldens importeeren en er zou „levens ruimte" zijn voor duizenden menschen meer. Spr. wees er op, dat ons land een van de dichtstbevolkte landen van de wereld is. Vóór den wereldoorlog verbouwden wij 60.000 H.A. tarwe. Deze oppervlakte is thans 125.000 h.A. en zij zou desnoods tot 160.000 H.A. kunnen worden uitgebreid. Maar zelfs dan nog zouden wij slechts in de helft van onze behoefte aan broodkoren kunnen voorzien. Dat er gebrek aan cultuurland is bewees een enquête van den L.T.B. Van de 60.000 le den gaven 10.000 op, dat zij zonder land zaten. Een ander symptoom van gebrek aan cul tuurgrond is het feit, dat 1000 gegadigden zich aanmeldden voor 40 boerderijen in de Wieringermeer. Spr. gaf hierna een overzicht van de hoeveel heden granen welke ons land importeert voor millioenen guldens. Alleen uit Argentinië im porteerde Nederland in 1937 voor 100 millioen gulden. In verband met dit alles is de uitvoering van cultuur-technische werken van groote betee kenis. Aan de hand van deskundige gegevens becijferde spr. dat een krachtige voortzetting van de Zuiderzeewerken 220.000 H.A. cultuur grond zal opleveren met een levensruimte voor tienduizenden zielen. Er liggen nog 570.000 HA. land met een slechte afwatering. Draineering van een goe den cultuurgrond was noodig. Voorts ligt in ons land nog een oppervlakte van 336.000 H.A. woeste gronden. Hiervan zijn 10.000 H.A. onge schikt of bestemd voor recreatie-oord en cul- tuurschoon. Er Wijven dus nog pl.m. 225.000 HA. over voor ontginning. 500.000 H.A. komen in aanmerking voor ruilverkaveling, waarbij een landaanwinst van 20 pCt. zou worden be reikt. De uitvoering van deze werken zal, volgens spr„ er toe bijdragen om ons te bevrijden uit de greep van de dreigende overbevolking. tan het. door de regeering beschikbaar ge stelde bedrag van steunverleening aan den tuin bouw komt een bedrag van f38.500 ten goede aan onze streek. Hiervan zullen de Vereenigde Veilingen f24.000 uitbetalen en de B.E.T.-vei- ling f 14.500. De K. J. C. in de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad, het Kruisvaartcohort St. Paulus. heeft Zondag wederom een nieuwe ban, be staande uit 11 leden, mogen installeeren. De dag werd begonnen met een H. Mis, waaronder algemeene H. Communie, gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt. Des middags had in de kerk de installatie plaats, welke plechtigheid verricht werd door den directeur, den Weleerw. heer kapelaan L. van Schijndel. De dag werd besloten met een uitstekend geslaagde uitvoering, waarbij een dynamisch tableau in zeven deelen, van Anton Zweers. werd opgevoerd. Het inleidend woord werd gesproken dooi den heraut, den heer Jan Burger, die voorts hartelijk dank bracht aan allen, die hun me dewerking aan de jeugdbeweging verleenen. De heraut deed een beroep, op de ouders, om ook in de toekomst medewerking te blijven ver leenen. Naar wij vernemen, zal binnenkort het hoofdkantoor van de Gooische Tramweg Maatschappij, dat sedert de' oprichting in 1881 aan den Middenweg in de Watergraafs meer gevestigd is, worden overgeplaatst naar Hilversum, waar het zal worden onderge bracht in het stationsgebouw, dat daartoe een verbouwing zal ondergaan. Ook de tramremise, welke zich achter het kantoor-» gebouw bevindt, zal verdwijnen. Over het tijdstip van de opheffing van de tramlijn naar Muiderberg is nog geen beslis sing genomen. De overige diensten van en naar de hoofdstad worden thans, naar men weet, door autobussen onderhouden. Het begin- en eindpunt van de Gooische lij nen zal in de toekomst op de tegenwoordige plaats naast het in afbraak zijnde Weesper- poortstation gevestigd blijven. Maandagmiddag hoorden bewoners van het perceel Jacob van Lennepkade 93 hulpgeroep, dat afkomstig was uit de belétage. Men ver schafte zich toegang en het bleek, dat aldaar een 77-jarige bewoonster, die alleen thuis was, in de keuken met haar kleeren in aanraking was gekomen met £en brandend petroleumtoe- stel. Toen de buren te hulp kwamen, vonden zij de vrouw kermend op den grond liggen. Men slaagde» er in zoo snel mogelijk de vlam men met een tafelkleed te dooven; bij aan komst van den G.G.D., die evenals de brand weer werd gewaarschuwd, bleek de vruwo ech ter zóó ernstig met brandwonden overdekt, dat zij naar het ilhelminagasthuis moest worden overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. De brandweer behoefde geen diensten te ver leenen, daar er geen brand in de woning was ontstaan. De politie van het bureau Raam poort heeft een onderzeok ingesteld. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van de directie van het Rijksmuseum de thans nog geopende tentonostelling „Onze Kunst van He den" op 31 Januari a.s. te sluiten. Op grond van de navolgende redenen meent de V.V.V. te mogen aanbevelen deze tentoon stelling vooralsnog niet te sluiten, doch te verlengen. In de eerste plaats acht men het van inte- •greerend belang, dat Amsterdam in dezen tijd zoo attractief mogelijk zij. Daartoe draagt deze in zoo vele opzichten belangwekkende tentoonstelling van meer dan 3000 doeken van hedendaagsche Nederlandsche kunstenaars ten zeerste bij. Vervolgens is het gewenscht, dat de werken van vele landgenooten en daaronder schuilt onmiskenbaar veel jong talent nog Verder en nog intensiever onder de aandacht van het kunstlievend Nederlandsch publiek worde ge bracht. Tenslotte zou het te betreuren zijn, indien het Rijksmuseum voor onbepaalden tijd weer gesloten zou worden, want deze nationale kunststempel moet ook onder deze bijzondere tijdsomstandigheden bij voortduring onder de aandacht van het publiek blijven. De stichting „Commissie voor aangehouden landing", waarvan op 30 November hier ter stede de notarieele akte werd verleden, seedt sedert iaar opricating alleen in Engelscoe havens in totaal voor een waarde van ongeveer 1'/, mil lioen gulden aan goederen in behandeling ge nomen, waarvan voor 3y„ millioen gulden is vrijgelaten. Dit zijn, globaal geschat, de resultaten van twee maanden werken, ten einde de moeilijk heden, ontstaan door de controle op contrabande in neutrale schepen, m verband met de vrij making van de ladig het hoofd te bieden. Het initiatief tot 't oprichten, van deze stich ting werd genomen op 26 October 1939, toen in kringen van handel en neus trie werd beseft, dat samenwerking trsschen alle Nederlandsche belanghebbenden noodzakelijk was om de vrij making te verkrijgen. Om de werkzaamheden te verdeelen, werden drie subcommissies gevormd voor de lading in Engelsche havens, alsede goederen opgehouden in neutrale vluchthavens. De eerste stap dr commissie was o contact te zoeken met de regeeringen der oorlogvoerende landen en zich nauwkeurig op de hoogte te stelen van de bij het vrijmaken der goederen te volgen procedure. Zoowel te Londen als te Parijs werden eigen vertegenwoordigers aan gesteld, die nauw contact housen met de be trokken ambtelijke instanties. Het spreekt wel vanzelf, dat een goed persoonlijk contacct met debetrokken autoriteiten zeer nuttig is, al was net alleen maar, omdat er altijd kwesties zijn, welke door een persoonlijk onderhoud in enkele minuten kunnen worden geregeld, terwijl, in dien men voor de behandeling uitsluitend op correspondentie is aangewezen, hiermede veel tijdverlies gemoeid is en groote kans bestaat op misverstanden. Ook het in acht nemen van de vereischte formaliteiten is van groot belang voor *n vlotte afdoening van zaken. Wat dit betreft, is de commissie er spoedig in geslaagd de noodige gegevens te verkrijgen en nadat de bij het be gin onvermijdelijke moeilijkheden waren over wonnen, kon de commissie in korten tijd tot een vaste werkwijze komen. Sinds de instelling der commissie werd reeds door een groot aantal ladingeigenaren de be hartiging hunner belangen aan haar opge-ragen. Wat betreft Ce in neutrale vluchthavens opd gehouden ladingen, wordt thans in samenwer king met de Vereeniging voor de be'angen van cognosementhouders te Rotterdam onderhan deld met de betrokken reederijen en men hoopt eerlang tot een vergelijk te zullen komen. Maandagavond omstreeks zeven uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het magazijn van een boekbinderij, gevestigd op de eerste etage van het perceel Noordermarkt 18. Deze binderij wordt gedreven door twee oude dames. De brand brak uit in een stelling waar op papier lag opgestapeld. De brandweer kon met- een straal op de Vechtleiding het vuur blusschen. Naar de oorzaak van dezen brand wordt een onderzoek ingesteld. Verzekering dekt de schade. (Gedeeltelijk gecorrigeerd Maandagavond is tusschen Bussum en Hilversum een vrij ernstige treinvertraging ontstaan ten gevolge van het breken van een wielas van een dieseltrein. Van den uit drie stellen bestaanden trein 131, die om 19.18 van Amsterdam (C.S.) naar Gro ningen vertrekt, geraakte te ruim half acht nabij Crailoo het voorstel defect. Door een breuk in een wielas ontspoorde een truck. Bin nen een korten afstand stond de trein stil. Op dit drukke baanvak beteekende deze ontsporing een ontwrichting in den dienst. De reizigers van het defecte dieselstel liet men overstappen in het tweede en derde stel. De diesel werd naar het station NaardenBussum teruggeleid en over verkeerd spoor naar Hil versum gedirigeerd, vanwaar de trein met groote vertraging de reis voortzette. Tusschen NaardenBussum en Hilversuir. moest de dienst voorloopig over enkel spoor worden onderhouden. Verscheidene treinen liet men uitvallen om ophooping te voorkomen en om de vertraging in te halen. Inmiddels had men aan het de fecte dieselstel een voorloopige voorziening aan gebracht, waardoor deze trein langzaam naar het emplacement Crailoo kon optrekken. Te ruim elf uur had men den trein hier op een zijspoor gebracht, en kon over beide sporen het verkeer worden hervat. CERNAUTI, 29 Jan. (Havas). Op Zondag 20 Januari zouden zich te Lwow ernstige ongere geldheden hebben voorgedaan, ter gelegenheid van godsdienstplechtigheden, die in de kathe draal zouden worden gehouden in verband met de herdenking van den 21sten verjaardag van de onafhankelijkheidsverklaring der Oekraine, die elk jaar door de Oekraïnsche bevolking wordt gevierd. In den ochtend stroomde een groote menigte naar de in het centrum der stad gelegen kathedraal. Sovjet-Russische politie agenten, die meenden met een politieke bètoo- ging te doen te hebben, verspreidden de me nigte. Er ontstond een straatgevecht, waarbij van vuurwapens gebruik werd gemaakt en ver scheidene personen werden gewond. Tal van personen werdén gearresteerd. Naar van Ooekraïnsche zijde aan Havas wordt medegedeeld, is de voorzitter van het nationale Oekraïnsche comité en oud-minister van Bui- tenlandsche Zaken der Oekraïnsche regeering- Petljoera. prof. Szulgyn, te Helsinki aangeko men 'oor het organiseeren van een legerafdee- ling van Ooekraïnsche vrijwilligers, die bij het Finsche leger zal worden ingedeeld. Szulgyn heeft een oproep gericht tot de Oekraïnsche soldaten, die deel uitmaken van het Sovjet-leger, en hen aangespoord, niet te gen Finland te vechten. LONDEN, 29 Jan. (Havas). Het Deenschc schip „Engeland" en het Noorsche schip „Hosanger" zijn door een Duitschen onder zeeër tot zinken gebracht. De eenige over levende van de „Engeland" is opgepikt, na dat hij 82 uur op een vlot had doorgebracht. Drie mannen, die vermoedelijk de eenige overlevenden van de „Hosanger" zijn, zijn door een Britsch schip aan boord genomen. Bovendien zijn zeven opvarenden van het Noorsche schip „Faro", dat vermoedelijk door een Duitschen aanval tot zinken is gebracht, door middel van kabels aan land gebracht, Acht andere opvarenden hadden plaats genomen in een reddingboot, doch deze sloeg om, nadat ze te water was gelaten. Slechts één der inzitten den werd gered. Drie lijken zijn aangespoeld, vier worden vermist. Duitsch rollend materiaal naar Roemenië BOEKAREST, 29 Jn. (Stefani). Maandag avond is officieel het Roemeensche petroleum- coninnssanaat gevormd. De commissaris, Netta, sprak bij deze gelegenheid een redevoering uit, waarin hij het doel der instelling ver duidelijk- te. Wij zijn verplicht, zoo zeide hij o.m.. ons te verbinden tot de levering van petroleum in vol doende hoeveelheid om het hoofd te bieden aan de behoeften der gewapende macht en aan de economische behoeften. Ook zal overgegaan worden tot het industria- liseeren van alle gassen. De petroleumproduc- tie zal zich steeds beschermd moeten gevoelen door den staat. Men wijst erop, dat deze redevoering weder om bevestigt, dat de doelstellingen van het commissariaat van technischen en industriee- len. Roemeenschen ard zijn. Havas verneemt nog uit Boekarest, dat de Duitsche spoorwegen dezer dagen 120 locomo tieven en 2000 wagons naar Roemenië hebben gezonden, ter bespoediging van het transport van Roemeensche petroleum naar Duitschland. Dit was noodig geworden doordat de Roemeen sche spoorwegen niet meer in staat waren spoorweg materiaal aan Duitschland voor deze transporten te leenen, aangezien het Roemeen sche tankwagenpark onvoldoende is om tege lijkertijd te voorzien in de binnenlandsche tran sporten en die naar het buitenland. Het Roe meensche tankwagenpark omvat slechts 10.200 wagens. BERLIJN, 29 Jan. (D.N.B.). Binnen het kader van de verkenningsvluchten van het luchtwapen boven de Noordzee zijn op 29 Ja nuari vijandelijke convooien. gewapende koop vaardijschepen en voorpostenschepen aangeval len. Ondanks zeer krachtig venijandelijk afweer- vuur en ondanks het optreden van groepen jachtvliegtuigen zijn in totaal vernietigd: zeven vijnadelijke, gewapenae koopvaardijschepen en twee voorpostenschepen. Een vijandelijk pacht- toestel werd bij Hartepool neergeschoten Alle eigen vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd LONDEN, 29 Januari (Reuter). In officieele kringen te Londen wordt het bericht van een Amerikaansch persagentschap, volgens hetwelk de Britsche en Fransche gezanten te Boekarest zouden hebben gedreigd de diplomatieke betrek kingen met Roemenië af te breken in verband met de petroleumkwestie, geheel verzonnen ge noemd. BOEDAPEST, 29 Jan. (Havas). Maandag ochtend heeft een felle brand gewoed in het familieslot der Esterhazy's- te Papa. Door net optreden, van militairen kon het vuur worden beperkt.. Toch is groote schade aangericht aan den linkervleugel. Alle kunstschatten konden worden gered. Deraad der gemeente Westbroek heeft be sloten met ingang van 1 Mei a.s. de tol aan den Kerkeinschen vaartdijk op te heffen. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van den directeur van den Haagschen Dierentuin, die zich in eerste instantie te ver antwoorden heeft gehad voor den kantonrechter te 's-Gravenhage, ter zake dat hij eersten Pink sterdag, 28-Mei, van het vorige jaar op een tijd stip, dat de godsdienstoefeningen nog niet ge ëindigd waren, tegen betaling toegang heeft verleend tot het z.g. voorjaarsfeest op het ter rein van den Dierentuin. De directeur werd toen schuldig verklaard aan overtreding der Zon dagswet, zonder oplegging van straf. Dit vonnis werd bij verstek gewezen. De veroordeelde is daarna in verzet gekomen, aannemende, dat hij niet de zeggenschap over de regeling van het voorjaarsfeest heeft, maar de aanwijzingen van commissarissen moet opvolgen. Ook stelde de directeur zich op het standpunt, dat door het betreden van het terrein nog niet de verma kelijkheden worden betreden. Een en, ander werd namens den opposant aangevoerd door mr. J. K. Schellenback, te 's-Gravenhage. De kantonrechter heeft hierna overwogen, dat op de terechtzitting niet was gebleken, dat de opposant daar in persoon is verschenen, ook niet, dat de advocaat bepaaldelijk gevolmach tigde was. Op dien grond verklaarde de kan tonrechter het verzet vervallen. De veroordeelde ging hierna in cassatie en de Hooge Raad overwoog thans, dat wel valt op te maken, dat de kantonrechter aanvankelijk in de meening heeft verkeerd, dat de opposant ter terechtzitting overeenkomstig de wettelij ke voorschriften was vertegenwoordigd, doch geen wettelijk voorschrift dien rechter dwong, zich ook verder naar die aanvankelijke meening te gedragen, nu nadere overweging hem leidde tot het inzicht, dat moet worden aangenomen, dat ten dienenden dage opposant niet in rech ten is verschenen. Het cassatieberoep is op dien grond verworpen Het 229 br. ton metende s.s. „Nora" is gisterochtend vroeg aan de Zuid-Oost-kust van Engeland op een mijn geloopen. Hoewel het schip ernstige averij kreeg, slaagde men er in, het op het strand te zetten. De „Nora" is een stalen motorschip. De „Nora" behoort toe aan de Scheepvaart Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen, directeur de heer C. A. Groenevelt te Voorburg. De „Nora" was Dohderaagmiddag van Harlingen met een lading karton naar Londen vertrokken. Kapitein van c!e „Nora" is de heer L. T. Brinkman uit Gronin gen. Verder waren er nog 5 opvarenden aan boord. Het Nederlandsche motorschip „Nora", dat na de mijnontploffing met vernielden achtersteven op het strand aan de Zuid- Oostkust van Engeland was gezet, is tij dens hoog water afgedreven, recht op een pier fan, welke over een afstand van tach tig meter werd vernield. De „Nora" ligt nu met de stuurboordzijde op het strand. Over de ontploffing, welke het Nederlandsche motorschip „Nora" trof, vernemen wij uit Lon den nog de volgende bijzonderheden: Toen de te hulp geroepen sleepboot bij de „Nora" was gekomen, was het schip reeds zoo ver gezonken, dat slechts de boeg boven water uitstak. De bemanning van de „Nora" slaagde er in een tros aan den boeg vast te maken en aldus gelukte het de sleepboot het half gezon ken schip naar de kust te brengen en daar aan den grond te zetten. De „Nora" ligt nu iet wat ten Noorden van de pier. waarop het tii haar dreef en welke zij daarbij beschadigde. Op het oogenblik dat de „Nora" snel zonk, nam een reddingsboot de bemanning over, Een van de opvarenden. B. Abbas, ont kwam op merkwaardige wijze den verdrin kingsdood. De ontploffing slingerde hem in het water. Hij klampte zich vast aan een plank van het gangboord en dreef een half uur rond, voordat hij werd opgepikt. De kok, Van Es, werd ernstig gewond, toen de sloep, waarin hij zijn toevlucht had ge zocht, stuk sloeg. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen, waar heen ook kapitein Brinkman en stuurman De Vries werden vervoerd om verbonden te wor den. Beiden konden hierna huns weegs gaan. De toestand van het ijs tusschen Urk en Lemmer en Kampen is nog steeds uitstekend. Zondag brachten vijfenveertig auto's een be zoek aan het schiereiland, via het ijs. Deze „toeristen" kwamen uit verschillende deelen van het land. ROME, 29 Jan. (Reuter). De voorstellen, die dr. Clodius hier naar voren heeft gebracht, zijn uiteraard geheim gehouden. Er wordt echter vernomen dat Italië verschillende voordeelen aangeboden zijn, wanneer faciliteiten aan Duitschland zouden worden verleend voor een snelle levering van Roemeensche olie, Italiaansch hennep en Italiaansch rollend spoorwegmate riaal, vrachtwagens en auto's. Men meldt ons uit het gebied van de Mer- wede Toen we de vorige maal betoogden dat het Hollandsch Diep alleszins in staat zou zijn het via de Nieuwe Merwede afgevoerde ijs te ver werken, verzuimden we het bij een zoo grillig iets als ijs nu eenmaal is onmisbare „mits". Mits de Kil zich goed houdt had het bericht moeten luiden. Dat men niet ongetraft zulk een „mits" ver zuimt bewees de afgeloopen Zaterdag, toen zich, waar Kil en Nieuwe Merwede gezamenlijk in het Hollandsch Diep uitmonden zooveel ijs verza melde, dat de vaarweg door de Dordtsche Kil, die de verbinding tusschen aeeland en België verzekert, voor een goed deel verstopt raakte. Dit had mede tot gevolg, dat de veerdienst Wil- drecht's-Gravendeel min of meer werd gedes organiseerd. Men laat zich hier evenwel niet voor één gaatje vangen en hoewel de groote ijsbrekers nog in de omgeving van Woudrichem doende zijn om een aanval op den ijsdam, die zich daar gevormd heeft, te ondernemen, zorgde een an der specimen van deze ijsvernielers ervoor dat ook de Kil weer bevaarbaar werd. De toestand is nu weer zooals hij Vrijdag avond was en dat is de omstandigheden in aanmerking genomen redelijk goed. Van Papendrecht tot Gorkum ligt de Mer wede nog dicht en dat zal voorloopig wel zoo blijven, want men wil daardoor het steeds uit (de Waal vrijkomende ijs dwingen langs de ge heel vrij gemaakte Nieuwe Merwede af te vloeien, een taktiek, die door de jaren heen doeltreffendheid afdoende heeft bewezen. Maar al is er dan vrij veel open water in dit gebied, van scheepvaartverkeer is slechts spora disch iets te bemerken; slecht een enkel stevig schip, dat een stootje velen kan, stoomt een zaam over de anders vrijwel voortdurend beva ren wateren, die nu het domein zijn van aal scholvers en andere vogels, die men anders niet zoo dicht bij de bewoonde wereld aantreft. In Groningen is de scheepvaart op de Eems bi) Delfzijl heden nog slechts mogelijk met krachtige schepen. Wegens slecht zicht is de stand op de Waddenzee bij Den Oever niet te beoordeelen, terwijl de vaart op de Waddenzee bij Den Helder thans nog slechts mogelijk is met speciaal voor de vaart door ijs gebouwde sche pen. Overigens zijn alleen in Zuidholland eenigs- zins. belangrijke wijzigingen in den ijstoestand gekomen en wel op den Rottei'damschen Water weg. Bij Maassluis is de vaart op dit water thans geheel onbelemmerd, bij Vlaardingen ondervindt alleen de zeilvaart hinder en bü Rotterdam is de scheepvaart mogelijk voor krachtige schepen- Op het Hollandsch Diep bij den Moerdijk onder vinden schepen met gering vermogen hinder. De stoombootdienst ZijpeNumansdorp is in beperkte mate hervat. De stuw in de Maas bij Borgharen is thans gesloten. Bij Gorinchem is de Boven-Merwede geheel blank, terwijl zich bü Werkendam drijfijs bevindt over drie-tienden der breedte van de rivier. Het breken wordt nabij Woudrichem voortgezet. Op de Nieuwe Mermede bevindt zich van drie- tot zes-tienden drijsüf» doch de Beneden-Merwede zit vast. Op de Kil is scheepvaart alleen mogelijk met speciaal voor de vaart door ijs gebouwde schepen ten gevolge van het dicht opeengepakte drijfijs. De Noord is open. De dienst van het veer GorinchemSieeswijk in de route UtrechtBreda wordt, naar de K. N» A. C. meldt, thans weer zooveel mogelijk nor maal onderhouden van 5.30 uur 's morgens tot 11.30 uur 's avonds. Dit geldt echter alleen voor personenauto's en ongeladen bedrijfsauto's. Naar wij vernemen, zal het Nederlandsche motortankschip „Mamura", dat op weg va Curagao naar Rotterdam Zaterdag bü Dul" door een explosie werd getroffen, na het ver blijf in Duins de reis kunnen voortzetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4