Haarlem vijftig jaar geleden Laatste Nieuws DE GEBROEDERS„GOOCHEM Haarlem, 30 Jan. De Elfstedentocht 1 Nog enkele bijzonderheden DINSDAG 30 JANUARI 1940 Het havenplan ONTPLOFBARE STOFFEN Gemeenteraad Brandje te Overveen Debat over sneeuw ruimen? Vragen van een raadslid aan B. en W. INSTITUUT MERCURIUS DE WERKLOOSHEID DAALDE Toch kan men deze daling niet gunstig noemen „Het Vaderland Getrouw" De gladheid van den weg Bij het schaatsen gevallen Geslaagd „De Volharding" Studievereeniging van Maat schappelijke Werkers Gevonden voorwerpen Politie en de buitengewone omstandigheden BURGERLIJKE STAND Zwitsersch vliegtuig over Duitsche grens OOST-FRIESCHE EILANDEN MILITAIR GEBIED Adema aan den kop te Franeker Aanvaring tusschen Ned, schepen 20.000 voor Finland SPECIALE VOLMACHT VOOR DUITSCHE AALMOEZENIERS Aantal der mannelijke klooster lingen is in 1938 afgenomen AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 31 Januari Bioscopen Apotheekdiensten VERJAARDAG PRINSES BEATRIX VRACHTAUTO VAN KAMPEN NAAR URK DE NED. GEZANT TE BERLIJN ZILK ZANDVOORT STAD De belangstelling, waarmede onze herinne ringen aan het Haarlem van een halve eeuw terug door velen zijn gelezen, is oorzaak, dat wij het „Jaarboekje voor de stad Haarlem van 1891" nog eens hebben opengeslagen. Op goed geluk af zoo maar. Zoo zagen wij, dat van het hotel „Kenne- rnerland" te Bloemendaal en van het station te Haarlem omnibussen van de Tram-Omnibus- Maatschappij BloemendaalOverveenHaarlem liepen. De Maatschappij was, volgens het Jaar boekje, reeds in 1886 opgericht en stond onder leiding van den heer A. Koolhoven, die ook in latere jaren veel van zich heeft doen spreken. Commissarissen waren de heeren J. H. Bijvoet J. H. Stoel en J. Bispinck, allen van Bloemen daal. Het tarief voor reizigers bedroeg 15 cent voor een rit van Haarlem naar Overveen en 2o cent van Haarlem naar Bloemendaal. Re tourbiljetten, die echter niet op Zon- en feest dagen te verkrijgen waren, kostten 25 cent. Ver der waren er abonnementsboekjes en coupon boekjes verkrijgbaar. Kleine pakketjes konden meegegeven worden tegen een vergoeding van 20 cent, maar ze moesten aan den bus bezorgd en daar afgehaald worden. Het vervoertraject Station HaarlemHaar lemmerhout werd geëxploiteerd door de Haar- lemsche Tramway-maatschappij, opgericht in 1878 en kantoor houdend aan de Baljpwslaan Er waren twee secties, n.l. StationGrcote Markt en Groote Marktden Hout. Het tarief voor elk dezer twee secties bedroeg 5 cent, doch men kon ook abonnementen krijgen tegen TA cent voor den geheelen afstand StationDer Hout. De tramrijtuigen vertrokken van het sta tion des morgens half acht met een acht-minu- ten-dienst tot des avonds half elf en uit Der Hout van des morgens tien vóór acht tot des avonds tien vóór elf. Directeur was de heer J van West Jr., commissarissen waren de deftige Haarlemmers A. C. Kruseman, mr. W. Jager Gerlings, W. de Clercq, J. Krol Kz. en J. J. S. van Hamel. Het sociëteitsleven beleefde in die dagen blijk baar een glorietijdperk. Wij vonden niet min der dan zes sociëteiten opgegeven. Allereerst „Trou moet Blycken" natuurlijk, met een eigen buitensociëteit in den Haarlemmerhout, het tegenwoordige „Dreefzicht". Van „Trou" was de heer Pr. Lieftinck, lid van de Tweede Ka mer, Keizer. De factor en jaarverzenschrijver was de heer H. F. Waller. Het aantal leden was voor het betrekkelijk kleine Haarlem zeer aanzienlijk en bedroeg, volgens de opgave van het Jaarboekje, ongeveer 500, die ieder 35 contributie per jaar betaalden, als zij gewoon lid, en 25.als zij buitenlid waren. Dan was er in Haarlem de sociëteit „De Een dracht". Evenals „Trou" in de Groote Hout straat gevestigd. Hiervan was voorzitter de heer G. J. van Dieren Bijvoet en J. H. Stoel secretaris. Mr. W. Jager Gerlings fungeerde als penningmeester. Het aantal leden hiervan wordt niet" opgegeven; :de cóntributie bedroeg ƒ18 per jaar voor de gewone en 10.voor de buitengewone leden. De sociëteit „Vereeniging", gehuisvest in de Lange Bagijnestraat, telde on geveer 800 leden. Voorzitter hiervan was de heer J. Krol Kz. De contributie was iets bil lijker dan die van „De Eendracht". Zij bedroeg 16.Op de Groote Markt had men veraei de sociëteit „De Kroon", waarvan het aantal leden door het Jaarboekje op 300 gefixeerd wordt. De leden betaalden 10.— contributie, evenals voor de sociëteit „De Phoenix", die ge vestigd was aan de Parklaan en niet minder dan 1000 leden telde. Ten slotte was er dan nog de onderofficieren-sociëteit „Concordia", die haar zetel had in de Infanterie-kazeme aan den Koudenhom. Wat het verdere organisatieleven aangaat vermeldt het Jaarboekje o. m. twee postduiven- vereenigingen; twee schaakgezelschappen; zes kegelclubs; twee kolf clubs; twee cricketclubs (Rood enWit en Excelsior)de Haarlemsche Footballclub met 46 werkende leden en Haitsma Muiier als voorzitter; een Haarlemsche Velo- cipèdeclub; de ijsclub Haarlem en omstreken; acht gymnastiekvereenigingen, waaronder reeds een dames-gymnastiekclub; de roei- en zeilver- eeniging „Het Spaarne" enz. Er was een zwem school aan het Noorder Spaarne, waarvan min der gegoeden tegen betaling van 3 cent per keer gebruik konden maken, en een zwemschool aan de Houtvaart. Beide stonden onder leiding var den heer A. A. Sprenger. De heer A. J. Meijerink had reeds in de Ja- cobijnestraat een inrichting voor heilgymnas tiek, massage, gymnastiek en schermen. Onder de instellingen van weldadigheid staan ver meld de St. Vincentiusvereeniging. Voorzitter van den Bijzonderen Raad was de heer J. A. M Lans. Presidente van de St. Elisabethsvereeni- ging was mevr. F. Schoemaker-Jorritsma. Wij vinden in het Jaarboekje ook reeds de in 1890 opgerichte afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Volksbond vermeld. Het bestuur bestond uit de heeren A. J. de Jong, voorzitter; H. B. Schoonman, onder-voorzitter; C. A. M. v. Dam, penningmeester; J. J. Sanders, 2e penningmees ter; V. C. A. van Dijck, 2e secretaris; D. Wol- denberg, bibliothecaris; H. Leeflang, le comm. en J. van Roode, 2e comm. van toezicht; H. Pe ters, hoofdcommissaris van onderzoek; J. H. van der Stijlen, hoofdcommissaris van orde; P. J. Preyde. hoofdbureaulist. Als onderafdeelingen werden toen al opgege ven: een ondersteuningsfonds, een zangvereeni- ging (met den heer A. Rooyers als directeur), een timmerliedenvereeniging en een rederijkers kamer (voorzitter de hr. A. Lemin. De afdee ling hield haar vergaderingen eiken Maandag avond van 8 tot 10 uur in het Vincentiusgebouw aan de Zoetestraat. De contributie bedroeg 6 ct. per lid en per week. Als doel van den R.K. Volksbond wordt opgegeven: door samenwerking zijner leden, in den geest en volgens de begin selen der R.K. Kerk, vooral den werkmansstand en de kleine burgerij tegen de socialistische dwalingen te beveiligen, inzonderheid door een openlijk en godsdienstig optreden van den bond als zoodanig ook bij vergaderingen en feesten; het houden van vriendschappelijke bijeenkom sten; onderlinge bespreking van wederzijdsche stoffelijke en geestelijke belangen; het houden Van nuttige voordrachten en lezingen; het ver schaffen van degelijke lectuur; het verstrekken van hulp bij hoogen ouderdom en ongeval; het Van bondswege bezorgen van uitvaarten van de gestorven leden in de parochie, waartoe zij be- hooren. Verder vinden wij in het Jaarboekje vermeld een afdeeling Haarlem van de Sociaal-Demo cratische vereeniging; een afdeeling Haarlem Van „De Dageraad" en van de Evangelische Maatschappij; wel zeer sterk moet de Vrij metselaarsloge „Vicit Vim Virtus" zijn geweest, >ant er worden in het Jaarboekje niet minder dan 23 namen van bestuursleden opgegeven. Er Was reeds toen een Haarlemsche Varkenssla- geirsvereeniging, <fie vijftig leden telde; een de batingclub, die zich oefende in de kunst van ®Preken en debgtteeren; er waren, behalve „J. Cremer" en „Door Inspanning Uitspanning" nog drie andere letterlievende vereenigingen en tooneelclubs De heer Robert was directeur van „Toon kunst", van de orkestvereeniging „Euterpe" en van „Zang en Vriendschap"; de heer N. H. An- driessen was directeur van „Crescendo" en de heer Wiegant van „Haarlems Zanggenot". De heer L. Schlegel was directeur van de muziek school van „Toonkunst". Het politieke leven werd in die dagen voorna melijk beheerscht door de Kiesvereeniging „Vooruitgang", die ongeveer 250 leden telde, maar de kopstukken van het openbare leven in Haarlem daaronder telde. Als voorzitter vinden wij opgegeven den heer Mr. Th. de Haan Hu- genholtz, als onder-voorzitter den heer J. H. Krelage, als secretaris den heer Joh. de Breuk. Er was ook een R. K. Kiesvereeniging, in 1886 opgericht, met ongeveer 160 leden, waarvan voorzitter was de heer M. L. van Gemert. De heer J. W. A. Beijnes was secretaris, J. G. La- sance, 2e voorzitter; Ant. Bosse, penningmees ter; J. A. M. Lans, 2e secretaris en H. B. Schoonman. De anti-revolutionnaire kiesveree niging „Nederland en Oranje" telde ongeveer 100 leden. Dan was er nog de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, waarin de latere wethouder van Haarlem, de heer L. Modoo, een leidende functie had. Haarlem telde in 1890 twintig practiseerende geneeskundigen, plus twee heel- en verloskun digen; één oogarts, twee tandartsen; vijf vroed vrouwen,' elf apothekers. Er bestond op het Sta ten Bolwerk een „pneumatische inrichting", welke één kamer of klok en Waldenburg's toe stel ter inademing van verdichte of verdunde lucht bevatte. Het tarief bedroeg voor tien zit tingen in verdichte lucht f 25. Wij moeten ons beperken. Alleen nog dit. Uit de opgaven van de coöperatieve bouwvereenigin- gen met vermelding van de plaatsen, waar zij bouwden, valt op te maken, dat het Leidsche kwartier en de Amsterdamsche Buurt in wor ding waren. Vermeld wordt b.v. „Eigen Haard", opgericht in 1890, dat 20 woningen bestemd voor ambtenaren in aanbouw had aan den Kin derhuissingel. „De Volharding", in 1885 opge richt, bouwde aan de Papentorenvest, Oostvest, Glasblazerstraat, Dijkstraat, Oranjestraat en Verlengde Oranjestraat; „De Voorzorg" zette 63 woningen neer in de De Clercqstraat en de Voorzorgstraat; „De Vooruitgang" 48 woningen in de Zuidpolderstraat, de Verlengde Teyler- straat en de A. L. Dyserinckstraat; „Werkmans- lust" 83 woningen in de Verlengde Brouwer straat, de Verlengde Gasthuislaan en „De Toe komst" 151 woningen in de Verlengde Oranje straat, de Verlengde De Clercqstraat, de Bal juwslaan en de Spoorwegstraat. Men ziet, dat ook in die dagen reeds druk gebouwd werd. B. en W. stellen voor het crediet voor de gedeeltelijke uitvoering van het havenplan in den Waarderpolder te verhOogen met f 25.000. en alzoo te stellen op f 604.474. Dit crediet is noodig, omdat de aanneem- som f 17.000.— hooger is dan verwacht werd; de materiaalprijzen van door de gemeente ter beschikking te stellen materialen met f7.000. zijn toegenomen en er overigens nog eenige hoogere bestekkosten zijn. Het voorschot van het Werkfonds moet dus ook hooger zijn en gesteld wOrden op f 441.654. B. en W. deelen mede, dat van heden op alle werkdagen van 's voormiddags 9 tot 's namid dags 2 uur, Oes Zaterdags tot des namiddags 1 uur, tot 12 Februari e. k. des voormiddags te 11.45 uur ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingediend ver zoekschrift met de bijlagen aan hun College aan Gedeputeerde Staten van Noordholland om vergunning tot oprichting van een bewaar plaats voor ontplofbare stoffen, max. 40.000 slachtpatronen, in het kantoorgebouw (portiers loge) van het Openbaar Slachthuis aan de Oorkondelaan no. 3. De aanvullings-agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, Til Januari 1940 luidt: Wijziging van het Ambtenarenreglement 1934 en van de Verordening gemeente-politie. Verhooging van het crediet, toegestaan voor de gedeeltelijke uitvoering van het havenplan, enz. Maandagmorgen werd de Bloemendaalsche brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand aan de Dompvloedslaan te Overveen. In ons ochtendblad meldden wij reeds, dat de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, benoemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding viel hem ten deel in verband met zijn arbeid als voorzitter van den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Burgerwachten, welke functie jhr. Den Tex thans heeft neergelegd Bij onderzoek bleek, dat een kachelpijp, die door het plafond naar den zolder liep, verhit was geworden en het houtwerk had doen smeu len. De brandweermannen hebben dit gedoofd; men behoefde geen water te gebruiken. Het Vrijzinnig-Democratisch raadslid D. J. A. Geluk zal in de eerstvolgende raadsvergade ring de volgende vragen aan het College van B. en W. stellen: 1. Zijn B. en W. bereid aan den Raad mede te deelen welke maatregelen in de laatste twee weken genomen zijn om althans de hoofdwegen in de stad en de buitenwijken behoorlijk begaan baar en berijdbaar te houden? 2. Is het juist, dat een verder opruimen van de sneeuw de financieele draagkracht van de gemeente te boven kou gaan? 3. Zijn door B. en W. pogingen in het werk gesteld om van de Regeering toestemming te verkrijgen voor het bij wijze van werkverschaf fing wegruimen van sneeuw? 4. Indien genoemde pogingen zijn verricht en de Regeering haar toestemming heeft ge weigerd, is het niet mogelijk alsnog aan de Re geering te verzoeken het ruimen van sneeuw door werkloozen te mogen laten doen, met dien verstande, dat een gedeelte van het uit te be talen loon, gelijk aan het steunbedrag, geacht kan worden als steun te zijn uitgekeerd, zoodat slechts de toeslag boven het steunbedrag geheel voor rekening van de gemeente komt? Onderstaande leerlingen van het Instituut „Mercurius" slaagden voor het examen Engel- sche handelscorrespondentie: de heer H. H. J. v. d. Vlis te Bloemendaal (Federatie van Han dels- en Kantoorbedienden Vereenigingen „Mer curius"), de heer Sombroek te Haarlem („Mer curius" en Vereeniging van Leeraren), mej. Lom- merse te Hillegom (Liteh), de heer j. Zwart te Haarlem (Ver. van Leeraren). Bij de aan het Instituut gehouden examens zijn geslaagd: voof machineschrijven mej. J. J. Vlekke te Haarlem (65 lett.gr. p.'minuut), mej. E. M. Gayaard (40 lgr.), de heer c. J. Gayaard (45 lgr.), mej. A. G. Platerink (40 lgr.), mej. J. Ch. Kemper, allen te Haarlem (50 lgr.) en mej. J. Kranenburg te Santpoort (50 lgr).; voor stenografie Nederlandsch: mej. N. van Deutekom te Haarlem (130 lettergr. per minuut, steno-typiste), mej. W. C. Sram te Santpoort (130 lgr.) en mej. H. J. Bouman te Haarlem (120 lettergrepen per minuut) Het aantal werkloozen bedraagt momenteel 5281. Dit is 39 minder dan vorige week. Deze daling is toe te schrijven aan het feit, dat vele werkloozen een wel zeer tijdelijke boterham verdienen met het ruimen van sneeuw. Het aantal ingeschrevenen bij de Arbeidsbeurs is thans nog 933 beneden dat van verleden jaar en 1043 boven dat van 1932. Slede-ongeval te Bloemendaal Maandag omstreeks twaalf uur kwam mej. S. uit Bloemendaal per slede van het Kopje ge gleden. Langs den weg stonden een paar wa gens van de Reddingsbrigade voor het verzorgen der sneeuwbanen. De juffrouw gleed hier tegen aan, waarbij zij zich vrij ernstig bezeerde; zij werd door de politie voorloopig 'behandeld, waar na dr. Heijmans haar verder behandelde; zij had enkele kneuzingen en een lichte hersen schudding bekomen en werd per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem overge bracht. B. en w. van Haarlem hebben aan de Ver eeniging van Oud-strijders der Zee- en Land macht uit Ned.-Indië „Het Vaderland Getrouw", vergunning verleend tot het houden eener collecte in deze gemeente op 5, 6, 7, 8 en 9 Februari a.s. Deze collecte bedoelt, de weduwen der over leden oud-strijders in de tropische gewesten te steunen. Gisterenmiddag is in de Celebesstraat een 55-jarige dame door de gladheid van den weg gevallen. Zij brak haar rechterenkel. De Onge vallen Dienst verleende de eerste hulp, waarna overbrenging naar de Mariastichting volgde. Op de Jan Gijzenvaart viel gisterenmiddag een 12-jarige jongen, die daar aan het schaatsen was. Hiji brak zijn rechtersleutelbeen. Door den Ongevallen Dienst werd de knaap behandeld. Aan Pereboom's Coupeschool te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen „Coupeuse" de dames G. Jansen te Beverwijk, T. Beentjes en G. de Weerd te Heemskerk; alle dames werden op geleid door mej. J. Kluft te Heemskerk. De ijsbaan van „De Volharding" te Heemstede wordt nog steeds flink bereden. De baan is in uitmuntende conditie dank zij de bijzondere maatregelen, die het bestuur genomen heeft. Men heeft n.l. het ijs besproeid met warm water, waardoor niet alleen de scheuren in het ijs wer den gedicht, maar waardoor ook het ijs een spiegelglad oppervlak kreeg. De verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix zal op de ijsbaan worden gevierd met een spe ciale attractie, morgenavond om kwart voor tien, waaraan extra-prijzen zijn verbonden. De ijs baan zal dan toegankelijk zijn tegen populaire prijzen. De Haarlemsche Studievereeniging van Maat schappelijke Werkers hield gisteravond in hotel Lion d'Or aan den Kruisweg een algemeene le denvergadering. In de vacature mej. Nieuwjaar werd gekozen mej. Maarschalk In de vacature Mr. P. van Driel werd geko zen Mr. J. A. Spijksma. Na het afwerken van de gewone agenda werd een film over Zuid-Afrika vertoond, waarbij de heer H. Bloem, bureauleider der Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging te Amsterdam een toelichting gaf. D, heer Kuijper verzorgde het humoristische gedeelte yan den avond. Maandag werd te Schagen de nieuwe kijkslandbouwwinterschool, gelegen aan den Provincialen weg, officieel ge ogend. Interieur van het scheikunde lokaal der inrichting Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Beeldje: James, Parklaan 15; motorgereed- schapsleutelsSpoor, Brouwersstraat 86; hond je: Wickel, Junoplantsoen 59; armbandhorloge: Smulders, Zuidpolderstraat 78; spanielhond: Kruiten, Stationsweg 11, Velsen; armbandhor loge: Scholten, Gen. Joubertstraat 19 zw.; hondje: Brink, Klein Heiligland 33b; handmof: v. d. Maat, Stuyvesantstraat 50; damesporte- monnaie m.i.: Lindenborn, Middenweg 151; pijp' Beenders Amsterdamstraat 19; rijwielplaatje in étui: Gerritsen. Bantamstraat 81; rijwielplaat je: Kok Rollandstraat 12; sierspeld: Molenaar, Waldeck Pyrmontstraat 29; vulpotlood: Wester kamp, Leidschevaart 102; vulpotlood: Schaart, Trompstraat 10; een paar wollen wanten: Horeman, Nagtzaamstraat 26. De centrale commissie voor georganiseerd overleg en de commissie van overleg voor het politiepersoneel kwam onder leiding van haar voorzitter, den heer M. A. Reinalda in gecom bineerde vergadering bijeen ter behandeling van een in haar handen om advies gesteld ontwerp besluit tot wijziging van het Ambtenarenregle ment 1934 en de Verordening Gemeentepolitie voor zooveel betreft de bepalingen ten aanzien van Je uitbetaling van bezoldiging aan leden van heu gemeentepersoneel, die in verband met buitengewone omstandigheden verplichten wer- kelijken dienst verrichten. Na eenige wijzi ging var, dat ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming tot een gunstig advies besloten. Geboren: 27 Jan.: A. C. Hoogenboom—Ken nis, z.; S. L. HeekSpaan, z.; G. Rooijers Duivenvoorden, z. 29 Jan.: J.KoekOfficier, d. 30 Jan.: Chr. Gigengackde Wilde, z. Overleden: 29 Jan.: J. van Heerden, 62 j„ Pijlslaan; D. D. Cohen, 63 j., van Riebeecklaan; A. Jantz—Vervooren, 84 j., Jan Nieuwenhuijzen- straat. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) BERN, 29 Jan. (Havas) De generale staf va® het leger deelt mede, dat tengevolge van het slechte weer een Zwitsersch militair vliegtuig Vrijdag 26 Januari, om 16 uur 30 de Zwitsersche grens is gepasseerd ten noordoosten van Riet- heim, tusschen Koblenz en Zurbach. Vervolgens vloog het over Duitsch gebied. De pilobt bevond zich gedurende ongeveer twee minuten over de grens. Hij is terstond naar Zwitserland terug gekeerd. BERLIJN, 29 Jan. (DNB)De opperbevelheb ber der Duitsche oorlogsmarine heeft de eilan den Borkum, Norderney, Langeroog, Spiekeroog Wanseroog en Sylt voor den duur van den oor log tot militair gebied verklaard. VINCENTTUS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET UW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 1101* Van Stavoren ging het naar Bolsward, over Hindeloopen en BOrkum. Jongert, Westra en Adema arriveerden het eerst te Bolsward, op den voet gevolgd door Van der Duim en Kei zer, terwijl Geveke reeds tien minuten ten ach ter was geraakt. Via Harlingen werd, vrijwel steeds tegen den wind in, Franeker bereikt en ir, dit stadje vierde Adema, inwoner van Fra neker, een triomph, omdat hij zich als eerste aan de controle meldde. De publieke belangstelling in Bolsward. Har lingen en Franeker was veel grooter dan in Sneek en Stavoren het geval was geweest. Fra neker werd na ruim zeven uur bereikt. Na Ade ma kwamen Franeker binnen Van der Duim, Keizer, jongert en Westra, voor wie allen een zelfde tijd werd genoteerd als voor Adema. Ben kwartier later kwam Dijkstra binnen met Van der Bij. Van het Nederlandsche s.s. „Berkel" dat op weg is van Huelva naar Amsterdam is tijdens 'n oponthoud in Duins het anker gaan sleepen. waardoor het schip tegen de „Montferland" van den Kon. Hollandschen Lloyd is aangedre ven en lichte schade aan den boeg heeft op- geloopen. Of de „Montferland" beschadigd is, is niet bekend. De „Montferland" bevindt zich eveneens op de thuisreis. Het s.s. „Berkel" behoort toe aan de N.V. Houtvaart, te Rotterdam. Naar wij vernemen, heeft de Bataafsche Pe troleum Maatschappij een bedrag van f20.000 beschikbaar gesteld voor de hulp aan Finland. Men schrijft ons uit Berlijn: De katholieke veldbisschop der Duitsche weermacht heeft van den H. Stoel voor alle geestelijken in het leger een speciale volmacht gekregen. Deze geestelijken hebben de vergun ning gekregen, om de H. Eucharistie bij zich te dragen. Zij mogen voorts op elk uur van den dag of van den nacht aan de soldaten de H. Communie uitreiken en kunnen verder zieke leden van de weermacht van hun plicht, om nuchter te blijven, ontslaan, ook indien deze el- ken dag naar de Tafel des Heeren gaan. Indien het aantal soldaten, dat ten strijde moet trek ken, al te groot is, mag de H. Communie ook zonder het afleggen van de biecht uitgereikt -worden; in dit geval moeten de betrokkenen echter van te voren op duidelijke wijze van be rouw blijk hebben gegeven. Volgens het „Kirchliche Handbuch für das Katholische Deutschland" steeg het aantal orden en congregaties van 1937 naar 1938 met 30 op 687; daarentegen daalde het aan tal leden met 605 op 16596; het aantal novi cen daalde met 36,2 pCt. op 998. Het aantal plaatsen, waar zich vrouwelijke orden en congregaties bevinden, steeg met 27 op 7785, het aantal zusters met 1423 op 101525; daarentegen daalde het aantal novicen met 767 op 3687. Deze cijfers gelden voor Duitschland zonder Oostenrijk en Sudetenland. Gebouw St. Bavo: Collectanten-college „St. Anthonius". 8 uur. Voorbidders Stille Omgang, 8.30 uur; St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bu reau, 8 uur; Bestuur Herwonnen Levenskracht, 8 uur. Haarlemsche Kegelbond: Feestavond T. Y. B. B., 8 uur. R. K. Volksbond (Kring Noord)Café Koop man, Rijksstraatweg 360, jaarvergadering. Rembrandt: ..De spionne", boven achttien- jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De Schuldige" en „De geheimzin nige luchtdienst", boven achttien jaar. 2 en 8.15 uur.- Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend vroolijk programma. Spaarne: „Vadertje Langbeen", „De jacht naar sensatie". Dinsdag 30 Jan., 8.15 uur. Abonnement le serie. Het Centraal Tooneel: „De Verstoorde Bruidsnacht". Woensdag 31 Jan., 8.15 uur. Gezelschap Saal- borrk—Parser„Rasmus, de wonderdokter" (voor den Nw. Haarl. Kunstkring). Raadzaal Prinsenhof; Gemeenteraad 2 uur. Rembrandt: „De spionne", boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De Schuldige" en „De geheimzin nige luchtdienst", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals; „Een vrouw wist te veel", boven veertien jaar, 230, 7 en 9.15 uur. Moviac; Doorloopend vroolijk programma. Spaarne: „Vadertje Langbeen", „De jacht naar sensatie". De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Van Rijn, KI. Houtweg 15; C. G. Loomeijer, Zijlweg 34; Schoterboschapotheek, Rijksstraat weg 19. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal sche weg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloe. .endaalscheweg 85, telef. 22181. In verband met den verjaardag van Prinses Beatrix zullen morgenmiddag de departemen ten van Algemeen Pestuur van een uur af ge sloten zijn. Ook zullen er de vlaggen worden uitgestoken, doch op den wensch van Prinses Juliana om bijzondere feestviering achterwege te laten, zullen de gebruikelijke verlichtingen niet branden. Behalve het K. L. M,-vliegtuig heeft vandaag een met duizend kilogram goederen beladen vrachtauto, welke om half negen uit Kampen was vertrokken, communicatie tusschen Urk en den vasten wal tot stand gebracht. De tocht was niet gemakkelijk, omdat het ijs met veel sneeuw was bedekt en men bovendien tegen een har den wind in moest rijden, zoodat de wagen eerst om twaalf uur op Urk aankwam. De Nederlandsche gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, heeft eenige da gen verlof gekregen om hier te lande eenige particuliere aangelegenheden af te doen. „Offensief verwacht". Met genoemd too- neelstuk van R. C. Sheriff, vertaling J. Ros S.J., heeft de tooneelclub der Gezellenvereeniging aan >^en zeer talrijk publiek een avond bezorgd, welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. „Offensief verwacht" of „de gioote reis" is een drama in drie bedrijven, hetwelk speelt in een officiersonderkomen van de Engelsche loop graven bij St. Quentin. Met opvoering van dit ongetwijfeld zware stuk hebben de Gezellen bewezen, ook in staat te zijn een ernstig stuk met succes op te voeren. Dinsdagavond zal deze opvoering worden her haald. Met alle recht mogen de jongens een groote belangstelling verwachten. Hardrijderijen op de schaats. Op de Vij verbaan in plan-Noord zullen Woensdagmid dag om 2.30 uur hardrijderijen voor mannen boven 18 Jaar worden gehouden om prijzen van f 10.—, f 7.50, f 5.— en f 2.50. Aanmeldingen worden ingewacht by den heer Vader, Kerk straat 38 en eventueel by de overige bestuurs leden. „Die heeft tenminste zijn verdiende loon voor de poets die hy ons heeft gebakken," glunderden de broers. Na het opstootje verliep verder alles volmaakt rustig en na afloop keerde ieder yermoeid huiswaarts. „Jongensr zei de hoes' op een dag. „Jullie moet naar den koren molen gaan en elk een baal meel voor nuj halen. „Best base, yidep pit en Fat en welgemoed gingen ae op weg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5