Vouioe E Rome op suiker-rantsoen I Een trieste herdenking van den 30sten Januari HOLLAND OP Z'N SMALST R^fcSLAND 1 Hitler's rede in het Sportpalast te Berlijn Tweede phase van den oorlog begonnen De Adelaar contra den staat 1 GIRALDA GEZONKEN; BEMANNING KWAM OM Wij Romeinen TREKEERSTEVEN JE MELKJE MN" BEATRIX Buitenlandsch Overzicht VOLKENBONDSCOMITE'S KOMEN NMR DEN HMG Voordelig FIXLA.VIW LOT xxHin friesche HEEREN-BAAI ANTON HUNINK WOENSDAG 31 JANUARI 1940 Ander Britach schip Bancreat bij Schotland in nood Roosevelt vraagt om een verjaarscadeau rr K.L.M.-VLUCHT NAAR URK I éen fye 'uyelden fhul- Volgende week besprekingen over economische, sociale en financieele vragen Het lidmaatschap van dr. Colijn Duitsche zomertijd op 1 April Brand op Amerikaansch vliegtuigmoederschip Saradjogloe reist naar Belgrado De ,,Ajax" te Plymouth Britsch protest tegen Wingsang-aanhouding Brazilië neemt de Condor-lijn over Rechter verklaart zich onbevoegd van de vordering kennis te nemen Gevaarlijke wegen in het Zuiden HET FINSCHE ROODE KRUIS Wanneer Holland op de smalle ijzers zwiert, laat het zich ge woonlijk kennen van zijn meest breeden, royalen, jovialen en sportieven kant, maar het beschamend slot van den Elfstedentocht heeft een leelijke inbreuk gemaakt op dezen goeden regel. De afspraak, welke de vijf sterkste schaatsers te Dokkum maakten om geza menlijk en tegelijk door de finish te Leeuwarden te gaan, was in zich onjuist, omdat het hier een wedstrijd gold, waar in ongelijkwaardige krachten zich met elkander moesten meten om de indivi- dueele waarde van elke kracht overeen komstig haar praestatie vast te stellen. Zelfs al zouden de krachten van de vijf schaatsers volkomen gelijk en verre su perieur aan die der andere mededingers zijn geweest, dan nog zouden wij deze afspraak niet hebben kunnen billijken, omdat door zulk een afspraak het risico van eiken wedstrijd bestaande in onvoor ziene omstandigheden bij voorbaat wordt uitgesloten. Wij weten wel, dat bij de wieier- en de bokssport soms zulke af spraakjes meer voorkomen, maar dat heeft de waardeering voor de sportiviteit van deze sporten dan ook in ernstige mate doen dalen. Strikt genomen was dus geen der vijf schaatsers aan deze onjuiste afspraak, ook al werd zij aller minst geheimzinnig, maar openlijk gemaakt, gebonden, maar zij, die op het laatste moment zich van die af spraak losmaakten om het eerst door de finish te gaan, hebben dubbel verraad aan de sportiviteit gepleegd, omdat zij een overwinning wilden behalen met be hulp van een ondeugdelijk middel. Wij begrijpen de uitspraak van de jury dan ook geenszins. Zij had zich ófwel op het standpunt moeten stellen, dat zij met onderlinge afspraken van dé mededin gers niets te maken had en eenvoudig den eerstaankomende tot overwinnaar moeten uitroepen, ófwel zij had de vijf afsprekers op grond van hun afspraak moeten disquaiificeeren en den eerstaan- komenden wezenlijk vrijen mededinger de zege moeten toekennen. Wat thans ge beurd is, kunnen wij in geen enkel op- zicöt bewonderen en dit te minder nu het heeft plaats gevonden bij den ook in het buitenland belangstelling wekkenden Elfstedentocht, die zoo zelden kan wor den gehouden. Er is hier bij enkele deel nemers een gebrek aan sportieve fairness aan het licht gekomen, dat onmogelijk ons aanzien naar buiten goed kan doen. Wij betreuren dit ten zeerste en had den liever gezien, dat zij, die zich daar aan schuldig maakten, gestraft in plaats van beloond waren geworden. LONDEN, 31 Jan. (Havas) Bij de Or kaden is gisteren het 2168 ton metende sa. „Giralda" uit Leith gezonken. De 16 opva renden begaven zich in een kleine boot, die echter op een kwart mijl van de veilige haven omsloeg, met het gevolg, dat de mannen om het leven kwamen. Verder wordt bericht dat het 4450 ton me tende Britsche sa. „Bancrest" noodseinen heeft uitgezonden. Het deelde mede dat het bij de noordkust van Schotland in nood verkeerde. Een ander schip haastte zich hulp te verleenen. Men meent te weten dat de opvarenden, op één na. zijn gered. Een reddingsboot aan ae oostkust heeft getracht zeventien opvarenden van twee te Huil thuisbehoorende treilers, die door Duitsche vliegtuigen waren gebombardeerd, op te sporen. De boot is nog niet terugge keerd. Vijftien andere opvarenden dezer treilers waren eerder aan land gekomen. Omtrent het opueuen van de Duitsche lucht macht boven de Noordzee meldt het D. N. B uit Berlijn nog. dat groepen Duitsche vliegers ook in den loop van 30 Januari verkennings vluchten gemaakt hebben boven de Noordzee en de En elsche kust, van de Orkaden tot aan de monding van de Theems. Daarbij werden wederom zeven gewapende koopvaardijschepen tot zinken gebracht, een achtste zwaar en ver scheidene andere licht beschadigd. Bovendien werden twee Britsche voorpostschepen tot zin ken gebracht. Ondanks zeer krachtig lucht- afweervuur van alle aangevallen schepen en ondanks het optreden van talrijke vijandelijke jachtloestellen wordt 'lechts één eisten vlieg tuig verre'" In wei4iig€4ic*ite siuiaui tc j^onoen ver klaart men volgens Reuter geen enkele bevestiging te hebben van de Duitsche me- dedeeling als zouden bij den luchtaanval van Dinsdag zeven gewapende Britsche, schepen en twee patrouillevaartuigen tot zinken zijn gebracht en een ander schip zwaar beschadigd zijn. WASHINGTON 31 Jan. (Havas). Roosevelt heeft gisteren, ter gelegenheid van zijn 58en verjaardag, een boodschap gericht tot het Con gres, waarin hij goedkeuring vraagt voor credie- ten tot een bedrag van TA tot 10 millioen dollar voor den bouw van een vijftigtal ziekenhuizen in staten of steden, waar dergelijke inrichtingen noodig zijn. doch waar de plaatselijke financiën den bouw er van niet toestaan. Elk dezer zieken huizen zou worden uitgerust met een honderdtal bedden Aldus zou de verpleging van mannen, vrouwen en kinderen tegen geringe vergoeding en zeifs kosteloos mogelijk gemaakt wordén. 9 •JOUBE H Het land van de elfstedentocht en van D E. Echte Friesche Heeren-Baai. Beide zijn beroemd; de elfstedentocht als een zeer bijzondere sportprestatie. D.E. echte Friesche Heeren-Baai door haar bijzondere melange die „Wolken van genot" geeft. /i a (Van onzen Romeinschen correspondent) Nu, wat hebben wij gezegd? De koffie was maar zooveel als het theelepeltje sui ker, dat gepaard pleegt te gaan met den eetlepel levertraan, voorspelden wij, niet achtend het verbod om voorspellingen te doen. En hoe ver zijn wij nu? Per maand en per hoofd nog maar één pond suiker, dat wil zeggen vier en een half ons, want onze kruideniers hebben de gewoonte de ver pakking mee te wegen en ze houden van een degelijke verpakking: hier zege en ze, ik maak voor u een buil uit het zwaarste pakpapier, dat er bestaat, dan komt er geen vocht bij. Toegegeven, dat vochtige suiker erg onvoor- deelig in het gebruik is en dat, als onze krui deniers minder zwaar pakpapier voor hun sui- kerbuilen gebruikten, wij misschien wel een bus moesten aanschaffen, wat ook kost. Maar zoo tegen vocht als onze kruideniers zijn, zoo vóór vocht zijn onze brandstoffenhandelaars. Het brandhout, dat ze ons leveren, doopen ze, vóór ze het afwegen, in water. Op het gewicht maakt dat niet veel uit, zeggen zij, doch wij moeten eens opletten, hoe veel langer wij met nat dan met droc,? hout toekomen, heeft het natuurlijk al begrepen: wanneer er in de krin gen onzer winkeliers uiteenloopende meeningen gehuldigd worden omtrent het al of niet wen- sschelijk zijn van vocht, dan vindt zulks zijn oorzaak in de éénstemmigheid, welke er in die kringen bestaat aangaande het adagium, lui dende: „de klant is koning; alles voor den klant!" Maar om op de distributie van de suiker terug te komen: één pond pakpapier met suiker per maand en per hoofd is niet veel. Dat geven zelfs onze kranten toe, onze kranten, waarvan wij wel eens verondersteld hebben, dat zij haar bestaansreden meenden te vinden in het feit, dat zij het niet met ons eens waren. Zjj schrij ven letterlijk: ..Een pond suiker per maand en per hoofd (over het pakpapier zwijgen zij) is geen overdaad." „Maar," voegen zij er aan stonds aan toe, „het kan er mee door. De lezer merkt wellicht op, dat hij kinderen heeft, die aan suiker in de pap gewend zijn, doch hij zou ook kunnen opmerken, dat zijn kinderen hem hebben en hij met de pap de suiker kan ont beren. Ofschoon dit zoo is, ofschoon met recht verondersteld mag worden, dat hij pap noch suiker behoeft, wordt hij niettemin geaccep teerd als goed te zijn voor het maandelijksche pond suiker. Gelukkig hij dus, die kinderen heeft, wijl zijn kinderen hem en met hem een pond suiker in de maand meer hebben." Hieraan kan men zien, hoe men met de noo- dige scherpzinnigheid zelfs uit suikerdistributie een wapen kan smeden voor de demografische politiek. Er zitten in die suikerdistributie nog veel meer wapenen.' Er zitten, naar wij vree zen, ook gewone wapenen in: bommen en ka nonnen en bajonetten. Sinds wij kleeren dra gen uit melk of glas, gerst voor koffie drinken, alcohol voor benzine gebruiken, goud uit de Po en kaviaar uit, de Arno winnen, verwonde ren wij ons over geen enkele metamorphose meer. Wij zijn op alles voorbereid; wij moeten alleen zoo nu en dan oppassen, dat wij niet in de war komen. Dat wij bij voorbeeld niet tegen onze kinderen zeggen: „Je mag wel naar buiten, maar trek dan eerst je melkje aan", of tegen onze vrouw, als wij naar den inktpot zoeken; „Ik snap niet, waar de kaviaar gebleven is" hetgeen dan verband zou houden met het merk waardige feit, dat, wanneer wij kaviaar uit de Arno hebben gegeten, ons servet inkt vlekken vertoont. Enfin, dat zouden dan nog onschuldige ver gissingen zijn. Maar verbeeld u, dat wij ons zouden kunnen vergissen en zeggen; „Wij heb ben vannacht weer in de schuilkelders geze ten, want er waren weer enkele vijandige sui kerstrooiers op komst." Dat is maar onze groo- te vrees; dat wij op het eene witte goedje, de suiker, sparen om niet zuinig te hoeven te zijn op het andere witte goedje, het kruit. Wat dit betreft, zijn onze kranten weer heelemaal zich zelf; zij schrijven, dat het nonsens is. De sui kerdistributie is puur een voorzorgsmaatregel, schrijven zij. Maar wat zei een dezer dagen Muti, de nieuwe secretaris van de fascistische partij? En wat schrijven onze kranten, wan neer wij doen, alsof wij ze gclooven en op hun gezag aannemend, dat er geen vuiltje aan de lucht is, kankeren omdat de regeering de para- pluie opzet? Dan heet het ineens weer, dat wij het geweer aan den voet moeten houden en waarachtig niet moeten denken, dat wij nooit zullen hebben te vuren. Muti trok van leer tegen de „burgers", ofte wel diegenen onder ons, die hardnekkig „lei" in plaats van „voi" bleven zeggen. Burgers of tewel u- in plaats van gij-zeggers wij vree zen, dat hij daarmede speciaal ons, Romeinen, op het oog had. Wij weten het wel; onze mede burgers niet-Romeinen moeten ons niet. Zij zeggen, dat wij parasieten zijn; dat wij van hun tafel leven, zooals wij altijd gedaan hebben, naar zij zeggen. Als wij ons op groote kunst werken kunnen beroemen, dan is het niet, om dat een der onzen zoo meesterlijk met het pen seel of de teekenstift wist om te gaan, maar wij uit andere steden de kunstenaars naar ons toe wisten te lokken. En zoo is het niet alleen op het gebied der kunst, zeggen zij, maar op alle gebied. Wij bestaan bij de gratie van hun genie, hun energie, hun vindingrijkheid, hun enthousiasme, enfin, ga maar door. Wat wij daarop antwoorden? Het is ons te veel daarop te antwoorden en zjj zouden trou wens, ons antwoord niet begrijpen. Zij begrij pen riiet; hoe het nuttelooze schoon kan zijn en luister kan bijzetten. Laat het waar zijn, dat wij van hun tafel leven, het is evenzeer waar, dat hun tafel zonder ons niet dat cachet zou hebben. Maar hoe kunnen wij dat uitleggen? Wij zijn juist zoo omamenteerend, omdat wij het air hebben geen uitleg te behoeven. Wij zijn zooals wij zijn daarmede is alles gezegd Alleen dit nog: Zij moeten maar niet te hard over hun tafel roepen. Nu, met de distributie en de surrogatenWij, in hun plaats, zouden ons beslist geneeren. En als wij niettemin hun tafel blijven fréquen- teeren, moeten wij dan meteen „burgers" heeten, als wij onder elkaar zoo eens zeg gen, dat het niet meer is wat het vroeger was, niet meer wat wij gewend zijn Woensdagochtend heeft Parmentier met de Fokker „C. T." weer een vlucht naar Urk en terug gemaakt. Op de heenreis werd alleen post medegenomen, van het eiland werden twéé pas sagiers naar Sohiphol vervoerd. Midden in veel donk're dingen Is vandaag iets lichts geweest: Even een klein vreugdeklankje, Even toch iets blij'seen feest. In de koude van den winter Was er toch een ivarm gevoel, Veel gedachten en veel wenschen Gingen er naar 't zelfde- doel: Naar een kindje, dat verjaarde, En welks foto alom. prijkt, Waarop het zoo lief-parmantig, Dapper in de wereld kijkt: Neerlands hoop en Neerlands vreugde Werd vandaag dus reeds twee jaar, In de vreugd om dat gebeuren Vonden Kroon en Volk elkaar, Want met wat Oranje aan gaat Leeft de Nederlander mee, En ten hemeï steeg vandaag óök Voor 't prinsesje meen'ge bêe. Moge zij gelukkig wezen, Doordat zij, ook in deez' tijd, Lijk haar naam zegt, voor heel Neerland Wat geluk om zich verspreidt. HERMAN KRAMER S? T Bi) epoth VERWEKT GEEN KRAMP 10. 30 «n 60 tabletten. Wanneer wij, nadat het donderend applaus, net Sieg Heil-geroep en de klanken van het Deutschland tiber Alles zijn weggestorven, eenige oogenblikken de rede, welke de Duitsche Rijks- Kanselier gisteren in het Berliner Sportpalast hield, op den zevenden verjaardag van de machtsaanvaarding van het nationaal-socialism': overdenken, dan is de eerste reactie: hoe juist heeft de H. Vader onlangs in Zijn antwoord aan president Roosevelt de huidige situatie geschetst toen Zijne Heiligheid met droefheid verklaarde dat de vredeskansen op het oogenbiik zeer ge ring waren. Hoe zeer verschillen de opvattinger van de Geallieerden en het nationaal-socialis- tischc Duitschiand over het huidige en toekom stige Europa en de beklemmende vraag rijst, zijn deze nog wel te overbruggen? De laatste paar weken zijn vrijwel alle leidende figuren in de oorlogvoerende landen aan het woord ge weest; wij kunnen helaas slechts concludeeren, dat vijf maanden oorlog de belligerenten verder dan ooit van elkander verwijderd hebben. Frank rijk zal de wapens niet neerleggen voor het materieele en positieve waarborgen zal hebben verkregen, dat geen Duitsche agressie meer te vreezen Is, zegt Daladier. En Hitier verklaart: geen overeenstemming zonder dat het recht van het Duitsche volk wordt doorgezet. Thans geen vredesaanbod meer, zooals op 6 October 1.1. na de beëindiging van den veldtocht in Polen Het zal voortaan hard tegen hard gaan. De eer ste phase, die der politieke actie, noemde dé Führer haar, Is voorbij. 30 Januari 1933. Ze yen jaren zijn een korte tijd, aldus begon Hitier gisteren zijn rede. Zeven jaar geleden hielpen Von Papen en Hugenberg het nationaal-socialisme aan de macht. Op aan dringen van beiden benoemde Rijkspresident Von Hindenburg den leider der N.S.D.A.P Adolf Hitler tot Rijkskanselier. Wat zou deze immers met een Von Papen en Hugenberg tr: het kabinet kunnen uitrichten zonder nun mede werking en goedkeuring. Maar op dienzelfden avond van den 30sten Januari marcheerden de bruine legioenen door de Duitsche hoofdstad met fakkels en hakenkruis-vlaggen. En Hindenburg en Hitier staarden naar de honderdduizenden die daar voorbij trokken; Hindenburg dacht aan het verleden, toen hij aan het hoofd stond van een zegevierend le ger, dat de Russen verslagen had, maar hij herinnerde zich ook het einde van het jaar 1918 toen het trotsche keizerlijke Duitschiand Ineen stortte en ten prooi werd aan revolutie en al de jaren van ellende, die hierop volgden. Hitier dacht aan de toekomst, aan het nieuwe Duitschiand, dat hfl zou opbouwen. Die avond van den 30sten Januari beteekende een keer punt in de geschiedenis van Duitschiand, van heel Europa. Een hoofdstuk werd afgesloten. Het Duitschiand van na Versailles, de repu bliek van Weimar, gleed weg in het verleden. Een nieuw Duitschiand, geboren uit ontevre denheid, geboren uit de fouten van Versailles stond op. Het zou zich zelf wel recht verschaf- fén. En met het zich verschaffen van dit recht, dat zes en een half jaar onbloedig kon gebeu ren, groeide de tegenstand der anderen, die moesten zwichten voor de Duitsche methodes, Toen, in September 1939, kwam de oorlog. 30 Januari 1940. Geen juichende menigte trekt door Berlijns straten, geen vlaggen, geen leesten; ernstig, somber bijna is de stemming onder het Duitsche volk. Alleen de redevoering van den Rijkskanselier is voor hen een licht punt: Duitschiand zal leven, zal overwinnen, zal nooit capituleeren, zegt de Führer en zij ge- looven in zijn woord. Hitler's rede van gisteravond heeft geen nieu we gezichtspunten geopend. Zijn woorden wa ren fel, vooral tegen Chamberlain; maar ook Daladier kreeg zijn deel. Opvallend was, dat hij zooveel nadruk legde op het koloniale probleem. Interessant was ook zijn verklaring, dat er in de politiek met Italië niets was veranderd. De neutrale staten werden niet genoemd, de Fin- sche kwestie werd niet aangeroerd, een enkel woord slechts was gewijd aan de overeenkomst met Stalin, welke ten doel had Duitschiand in den rug te dekken. Zoo bracht deze rede, op vaak hartstochtelij ken toon uitgesproken, weinig nieuws. En dat Is het belangrijkste: er is niets onherstelbaars ge zegd of gedaan. Daarom kunnen de Geallieer den Hitler's rede met een zekere onverschillig heid voorbijgaan. Ook voor hen is immers de tweede phase van den oorlog reeds begonnen. Nog heeft het gezonde verstand de overhand en aarzelen de oorlogvoerenden dén strijd, die slechts een vreeselijke afslachting- kan worden, in zijn vollen omvang te ontketënen. Zal het gezonde verstand blijven zegevieren? Wij vreezen. De volgende week zullen in het Vredes paleis te Den Haag de zittingen, worden ge houden van twee comité's van den Volken bond. Allereerst dient onderscheid gemaakt te worden tusschen de werkzaamheden van beide comité's. Het eerste comité begint zijn beraadslagin gen, die naar men verwacht vier dagen zullen duren, Woensdag 7 Februari. Het bestaat uit vertegenwoordigers van tien staten, t.w. Australië, België, het Vereenigde Koninkrijk, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Portugal, Zwitserland, Turkije en een Zuid-Amerikaan- schen staat. Nederland is vertegenwoordigd door den minister van Staat, dr. H. Colijn. Het doel van de zittingen van dit comité is de oprichting van een centraal comité voor economische en sociale vraagstukken in den geest als vastgelegd in het rapport van het Bruce-comlté, welk rap port aanvaard is door de Assemblée van den Volkenbond in December j.l. Hierin werd het wenschtlijk geacht, het economische en sociale werk van den bond aan bet toezicht te onderwerpen van een apart lichaam, dat beter dan tot nu toe geëigend zou zijn een coördineerende taak te verrichten. Aan dit werk zouden ook sta ten, niet-leden van den bond, aandeelen moeten nemen. Het tweede comité, de z.g. financieele com missie van den Volkenbond, die toezicht, heeft op de r.egrooting van den bond, komt 9 Februari a.s. in het Vredespaleis bijeen. De beraadslagin gen van dit comité zullen vermoedelijk twee dagen duren. Gewoonlijk vergadert het te Ge- nève, maar wegens reis-moeilijkheden is dit maal Den Haag als vergaderstad uitgekozen. Dit is ook de reden, dat het eerste comité hier bij eenkomt. Voorzitter van de financieele com missie is de heer Hambro, president van het Noorsche parlement. Leden zijn sir Cecil Kisch die in Engeland een vooraanstaande regee- ringspositie inneemt, voorts de heeren De Boi- sanger, onder-gouverneur van de Bank voor Frankrijk, Holma, Finsch gezant in Parijs, Par- do, permanent vertegenwoordiger van Argenti nië bij den Volkenbond, de ministers van Staat graaf Carton de Wiart (België) en dr. H. Colijn. In het begin van de volgende week zullen allen, die aan deze beraadslagingen zullen deelnemen, in Den Haag aankomen. Ver schillende hooge ambtenaren van den Volken bond, die den verschillenden gedelegeerden van advies kunnen dienen, worden dan ook hier verwacht. Tot deze categorie behooren de heeren Avenol, secretaris-generaal van den Volkenbond, en Winant. directeur van het internationale Arbeidsbureau. Ter verduidelijking van hetgeen gemeld is omtrent de beraadslagingen van het eerste Volkenbondscomité, dat de volgende week in het Vredespaleis bijeenkomt, kan nog worden medegedeeld, dat de heer Colijn van het co mité deel uitmaakt a titre personnel, d.w.z. dat het comité zich van de diensten van den heer Colijn heeft verzekerd op grond van de per soonlijke deskundigheid van onzen oud-pi'e.mler Zeer waarschijnlijk zal de heer Colijn met het voorzitterschap van het centrale comité wor den belast. De heer Fentener van Vlissingen nu zal de vergaderingen van het comité bijwonen als ver tegenwoordiger van de Nederlandsche regee ring, dus in officieele hoedanigheid. BERLIJN, 31 Jan. (D.N.B.). Volgens een in het staatsblad gepubliceerde verordening van den ministerraad voor de Rijksverdediging zal dit jaar in het Groót-Duitsche Rijk de zomer tijd beginnen op 1 April om twee uur in den voormiddag en eindigen op 6 October om drie uur in den voormiddag. BOSTON, 31 Jan. (Havas) Volgens „Boston Post" is brand uitgebroken aan boord van het nieuwe vliegtuigmoederschip „Wasp", dat ge meerd lag voor de marinewerven te Quincy, de schade zou 5000 doller bedragen. Naar het blad er aan toevoegt, is het niet de eerste maal, dat brand op dit vaartuig is uit gebroken, hetwelk dertig millioen dollar heeft gekost en binnenkort gaat proevaren. De auto riteiten hullen zich in stilzwijgen, maar er zou een onderzoek worden geopend om na te gaan of hier sabbotage in het spel is. ANKARA, 31 Jan. (Havas) De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjog loe, is naar Belgrado vertrokken om deel te nemen aan de conferentie der Balkan-entente. LONDEN, 31 Jan. (Reuter). De „Ajax", een der drie Britsche kruisers, die tegen het Duit sche slagschip „Admiral Graf von Spee" heb ben gestreden, is vanochtend te Plymouth aan gekomen. SJANGHAI, 31 Jan. (Reuter) De Britsche lootautoriteiten hebben den Japanschen auto riteiten vandaag een vertoog tegen de aanhou ding van de „Wingsang" bij Foetsjau overhan digd. NEW-YORK, 31 Jan. (Reuter). De correspon dent van dé „New-York Times" te Rio de Ja neiro meldt, dat Brazilië de Condor-lijn, die tot dusverre door de Duitsche Lufthansa geëx ploiteerd werd, heeft overgenomen. Bij decreet is vastgesteld, dat de maatschappij onder Bra- ziliaansch beheer geplaatst wordt. Anton Hunink's Gelderse Rook worst is door de bijzondere kwa liteit voordelig in het gebruik. Want de man, die de kwaliteit en de smaak er van kent, zal zeg gen: „Geef me desnoods maar een kleiner stukje, als het maar van Anton Hunink is". Door een bijzondere wijze van roken een verrukkelijk zachte smaak. Er zijn goede redenen voor, dat de naam Anton Hunink op vleeswaren algemeen wordt beschouwd als een garantie voor kwaliteit ANTON HUNINKTGECOERSEWORSf roept mannen aan tafel HOFLEVERANCIER - DEVENTER De president van de Haagsche Recht bank, mr. A. S. Rueb, heeft hedenochtend uitspraak gedaan in een kort geding tus schen de Utrechtsche veevoederfabriek „De Adelaar" en den Staat der Nederlanden. De Staat der Nederlanden heeft pakhuizen van „De Adelaar" doen sluiten en de sleutels van „De Adelaar" bij de politie doen deponee- ren, omdat deze fabriek de haard zou zijn van de huidige miltvuur-infectie. De president van de rechtbank heeft in zijn uitspraak in kort geding - o.m. overwogen, dat de Staat in hetalgeineéri bevoegdMs tot het*1 nemen van maatregelen als bijvoorbeeld eenu vervoerverbod, welk verbod „De Adelaar" in December 1939 heeft getroffen en dat de schuld vraag, n.l. of het hier gewoon beendermeel dan wel o n 11 ij m d beendermeel betreft, hier kan worden voorbijgegaan, omdat de grief van „De Adelaar" In dit geschil betreft den maat regel van den Staat tot het doen sluiten van haar pakhuizen en het doen deponeeren van de sleutels bij de politie. De president overweegt voorts, dat de rechter in kort geding niet bevoegd is, den Staat ten aanzien van zulk een maatregel als waartegen „De Adelaar" opkomt een richtsnoer te geven en dat hij dus onbe voegd is van de door „De Adelaar" inge stelde vordering kennis te nemen. De toestand van de Rijkswegen in Westelijk Noord-Brabant is op het oogénblik bijzonder slecht. Op de drie groote Rijkswegen Breda—Tilburg, MoerdijkBreda en BredaBergen-op-Zoóm ligt het ijs thans een d.M. dik op den weg. De diepe groeven, die door het verkeer in de sneeuwbrei zijn getrokken, zijn thans gehard, waardoor groote gedeelten van deze hoofdwe gen niet te berijden zijn. De automobilisten zien zich genoodzaakt met een vaart van niet meer dan 10 a 15 K.M. te rijden. Men ziet ook langs deze wegen veel wagens staan, met ge broken as of veeren. Ook zijn er die van den weg af in de harde sneeuw van den wegberm zijn vastgeloopen. De toestand wordt dan ook eer erger dan beter, daar de wind nog voort durend nieuwe sneeuw afkomstig van de vel den op de wegen stuift, waardoor de ijsklom pen steeds aangroeien. Bestuurders van klei nere wagens wordt dan ook aangeraden, zoo lang deze toestand voortduurt, de hierboven genoemde wegen te mijden. bestelt1 één of meer exemplaren von hef boekje Mr. J. J. R. SCHMAl voor en over het land der duizend meren oHen die aan de tot stand koming van dit boekie hebben meegewerkt^ gaven hun aroeid en materialen ge heel belangeloos, voor dit goede doel. ALOM VERKRIJGBAAR GEB. f. 1.25 UITGEGEVEN IN SAMENWERKING MET DE NEDERLANDSCH-FINSCHE VEREENIGING DOOR BIGOT VAN ROSSUM N.V A'DAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2