Zware brand woedde in Haarlem Noord N.V. De Kennemer Bankvereeniging WcflUfl&nQ Hoera! ik ben Papa! ABDIJSIROOP [ropenliefde STOFZUIGERS Haarlem, 31 Jan. KERKELIJKE LEENINGEN WOENSDAG 31 JANUARI 1940 Een perceel uitgebrand, ernstige brand- en waterschade aan drie andere perceelen STADSSCHOUWBURG De verstoorde bruidsnacht Genootschap van den Stillen Omgang Van de fiets gevallen Houtplein 8 KOOPT EN VERKOOPT Tel. 13829 (3 lijnen) OBLIGATIEN VAN Aanvallen uit de lucht Broodprijs te Haarlem omhoog Met een cent per 8 ons Gemeenteraad De Stadsschouwburg Benoemingen Het Ambtenarenreglement Het Havenplan Belangrijke voorstellen is zeldzaam fijn en niet duur CHOCOLADEPASTA MAYONNAISE PINDAKAAS HONING enz. De Boetetocht Tot en met 2 Februari kan men zich opgeven De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 BURGERLIJKE STAND f"N De vijf ling en het „booze oog" Het bleek een tweeling te zijn SJ AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 1 Februari Bioscopen Apotheekdiensten Rotterdamsche Bankvereeniging GOED - BETER - BEST Er is GOED brood. Er is BETER brood. Maar VERMAAT'S MELKBROOD IS BEST Vermaat's best melkbrood kost: afgehaald van de bakkerij 14 cent, afgehaald van den Brood-auto 15, cent. toevoeging codeïne AKKER'S vehst&iJdbe. Door Charles Bruce f STAD In de Maasstraat te Haarlem-Noord woedde tegen het middaguur een hevige brand, die 'n catastrophalen omvang dreig de aan te nemen. Door 't kordate optreden der Haarlcmsche Brandweer werd zulks echter verijdeld. Om kwart over elf bemerkte een bewoner der Rijnstraat, die voor zijn raam stond te kijken, dat de gordijnen van perceel Maasstraat 9, een bovenhuis plotseling begonnen te branden. Hij bedacht zich geen moment, maar spoedde zich naar de onder het perceel gelegen manu facturenzaak, wetende dat de bewoners van het brandende huis niet thuis waren. Inmiddels hadden omwonenden de handen uit de mouwen gestoken om uit het brandende huis en uit den manufacturenwinkel alles weg et sleepen, wat weg te sleepen was. De geredde in ventaris werd inderhaast ondergebracht in een nabijzijnd leegstaand winkelhuis. Het vuur greep met een dergelijke snelheid om zich heen, dat toen de brandweer arriveer de, de bovenwoning reeds vrijwel geheel een prooi der vlammen was geworden. Met drie slangen op de waterleiding tastten de brandweerlieden onder leiding van den heer V. d. Broek het vuur aan. Het bleek zeer moeilijk den brand onder de knie te krijgen. Even later sloegen de vlammen vla het platte dak over naar de belendende percee len, waardoor in deze huizen een verstik kende rook ontstond. Ook deze perceelen werden ontruimd en de inboedel opgeslagen in de voortuintjes van overburen. Dat het vuur oversloeg was te wijten aan een foutieve constructie van het platte dak. Tusschen de perceelen was onder het platte dak geen voldoende afscheiding, zoodat onder invloed van den sraffen Oosten wind het vuur zich begon te verspreiden. Onmiddellijk besefte men het groote gevaar, dat de andere huizen bedreigde en de brandweer, indachtig den grooten brand precies op het zelfde punt, eenige jaren geleden, toen de aan grenzende huizen ook gedeeltelijk uitbrandden, hakte groote gaten in het platte dak, zoodat men om één uur het vuur totaal meester was. Dit spel. op naam van Andreas Solt en Ste fan Bekeffi en vertaald door Jan van Ees, is er een, waarmee volwassenen, die nog eenige Uren van vroolijke verstrooiing te goed hebben, een echt genoeglijken Vastenavond kunnen vie ren. Het is ernst in een fleurig maskeradepak, dwaas genoeg om niet te ergeren door zijn vrijmoedigheid, geestig genoeg om door dave renden onzin heen de aandacht te blijven boeien, een mengelmoes van klank en kleur met een overmaat van jolijt en een beetje weemoed er doorheen. Het aardige en ook het knappe van deze klucht is, dat de hoofdpersoon, het bruid je Fernande, zoo'n levendige, volop mensche- lijke figuur vormt, die onmiddellijk onze sym pathie heeft. Zij behoudt deze welverdiend op haar wonderlijken zwerftocht door Parijs in een bruidsnacht, waarbij ze haar statig toilet even min aflegt als haar roerende trouw jegens den bruidegom, een vent om op te schieten. Dat was van Rie Gilhuys een uitstekende presta tie, evenals van Cees Laseur, die bijna zonder grimeering een type van een drogen apotheker gaf en tusschen de bedrijven door nog een ouden baron komisch uitbeeldde. Het wemelt in dit stuk, waaraan het geheele Centraal Tooneel, met doublures, te pas komt, van kostelijke kluchtspelfiguren in grappige si tuaties vol beweging en vaart. Het is weer eens een echte Vaudeville, al wordt er niet in ge zongen, maar dit wordt weer ondervangen door de muzikale begeleiding, die Hans Beuker en Wouter Denijs aan enkele min of meer poëti sche passages geven. Al de uitvoerenden, die op den voorgrond treden, vernoemen is niet mogelijk, al verzwijgen we de namen van Joan Remmelts en Sara Heyblom niet gaarne. Er werd onder regie van Laseur door allen met plezier geacteerd. We vermeldden reeds, dat. het een spel voor volwassenen is en met deze beperking is het nog niet voor iedereen, want wie hier au se- rieux neemt, wat niet ernstig bedoeld werd, en daardoor wellicht voorbij ziet, wat onder meer een levenslesje inhoudt, zal zich gemakkelijk kunnen ergeren. En zulks verdient deze char mante zeepbel niet, waarvan gisteravond een volle schouwburg heeft genoten. H. B. v. d. S. Enorm was de ravage, die het vuur en het water hadden aangericht. Het bovenhuis, waar in de- brand was ontstaan, was vrijwel geheel uitgebrand. Zeer groot was de schade in den manufacturenwinkel en de rook had de ver trekken der aangrenzende huizen totaal onbe woonbaar gemaakt. Daarbij kwam nog, dat het water onmiddellijk bevroor, zoodat het door de gladheid gevaarlijk was om de huizen te betre den. Omtrent de orzoaak tast men nog in het duister, alhoewel het niet onwaarschijnlijk lijkt, dat een te hard gestookte kachel als brand stichter heeft gefungeerd. Vooral de heer Roeland, eigenaar van de manufacturenzaak, is door deze brand ernstig gedupeerd. Of de bewoners al dan niet verzekerd zijn is nog niet vastgesteld. Uitsluitend aan het wakkere optreden van de brandweer, die bij het blusschingswerk zooveel moeilijkheden ondervond tengevolge van de vorst en de sneeuwlaag op het dak, is het te danken, dat deze brand geen catastrophaler vormen heeft aangenomen. In den nacht van Zaterdag 9 Maart op Zon dag 10 Maart zal wederom een groot aantal Katholieken zich opmaken, om een bedevaart t® ondernemen naar de H. Stede te Amster dam. Dit jaar zal deze bedevaart om tweeërlei re den wel een buitengewone beteebenis hebben. In de eerste plaats omdat, gezien den ernst der tijden waarin wij leven, een nog veel groo- ter aantal mannen behoefte zal gevoelen, eens hartelijk en rustig te bidden in de Mirakelstad, om Gods onmisbaren zegen af te smeeken voor behoud van Kerk, Gezin en Vaderland. De algemeene intentie, welke dit jaar voor de deelnemers aan den „Stillen Omgang" zal lui den: „Dat ons Vaderland gespaard moge blijven van de rampen van een oorlog" sluit wel in, dat de deelname weer talrijk zal zijn; redenen, waarom het Genootschap te Amsterdam beslo ten heeft, inplaats van twee nachtelijke bede tochten er thans drie te organiseeren. In de tweede plaats, omdat door het bestuur van het Genootschap te Haarlem een wijziging is getroffen, waardoor men hoopt, dat de deel name ook plaatselijk grooter zal zijn. Zooals voorheen zullen in de.n nacht van 9 op 10 Maart wederom'een duizendtal mannen, na vooraf een kort Lof om 11.15 in de kerk van den H. Joan nes den Dooper aan de Amsterdamstraat te hebben bijgewoond, zich loopende begeven naar de H. Stede, om na aldaar den „Stillen Om gang" te hebben meegemaakt, in de kerk „De Krijtberg" aan den Singel, eerbied en hulde te betuigen aan Jesus in Zijn H. Sacrament door gemeenschappelijk tot de H. Tafel te naderen. In denzelfden nacht zal een tweede groep, die de tocht naar Amsterdam niet loopende mee ka.n maken, om 2.45 uur zich vereenigen in de kerk van den H. Joannes den Dooper in de Amsterdamstraat, om eveneens na een kort Lof zich per tram te begeven naar de H. Stede, om gelijktijdig met de eerste groep loopende man nen, den Stillen Omgang te maken en na af loop in de kerk „Het Duifje" aan de Prinsen gracht eveneens gemeenschappelijk te commu- niceeren. Het bestuur van het genootschap van den „Stillen Omgang" te Haarlem roept allen hier bij op dit jaar vooral aan den oproep gevolg te geven. Bezoekt allen de algemeene vergadering, welke zal plaats vinden 15 Februari a.s., des avonds 8.30 uur in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23, en waar meerdere bijzonderheden en inlich tingen gegeven zullen worden. Bewijs van toe gang tot de kerken in Haarlem en Amsterdam zijn van .nu af verkrijgbaar uitsluitend in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Eveneens zijn in het gebouw „St. Bavo" tram kaartjes verkrijgbaar. Gebedenboekjes waarin tevens de gezangen zijn opgenomen en welke gedurende den tocht van Haarlem naar Amsterdam gezongen wor den, zijn eveneens in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23, te koop. Moge deze machtige manifestatie er toe bij dragen dat de algemeene intentie: „Dat ons Vaderland gespaard moge blijven voor de ram pen van een oorlog" gehoord worde en de vrede spoedig moge terugkeeren. Katholieken van Haarlem, stelt thans een daad en tracht te verkrijgen door uw offer en vurig gebed datgene wat door duizenden zoo zeer verlangd wordt: een duurzamen vrede. Namens het besttuur: J. Ph. H. CASTRICUM, voorzitter. H. N. J. NAELISSEN, secretaris. Karei van Manderstraat 63. Op den hoek SlachthuisstraatKruistocht- straat slipte gisterenmorgen een 40-jarige wiel rijder. Hij viel en brak zijn enkel. Ongevallen Dienst verleende de eerste hulp, waarna over brenging naar het Groote Gasthuis volgde. Des middags om kwart voor vijf kwam in de Spaamhovenstraat een 36-jarige wielrijdster door de gladheid van den weg te vallen. Zij kneusde haar rechterknie en liep een vermoe delijke hersenschudding op. Zij werd naar het Diakonessenhuis vervoerd. Een teeken des tijds is het groote aantal vra gen betreffende den luchtbeschermingsdienst, dat dit jaar door Haarlemsche raadsleden is gesteld in de afdeelingen, waar de Haarlemsche Gemeentebegrooting voor 1940 werd behandeld. Deze vragen en de daarop door B. en W. ge geven antwoorden geven een vrij goed idee van de wijze, waarop gemeend wordt, dat Haarlem in geval van aanvallen uit de lucht, kan wor den beschermd. Het bouwen van schuilplaatsen is blijkbaar geheel losgelaten. Wie, als de nood aan den man komt, nabij zijn woning een loopgraaf, al of niet overdekt en bom- of scherfvrij gemaakt, wil aanleggen, heeft daartoe natuurlijk de vrij heid, doch van gemeentewege worden geen „rattenvallen" gemaakt. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt, dat men zich het best in zijn eigen woning kan beveiligen en ieder zal dus goed doen reeds nu zijn gedachten eens te laten gaan over het beste plekje in zijn huis, dat hij zooveel mogelijk scherfvrij zal kunnen maken. Dat zal waarschijnlijk niet de kelder zijn, want zou het huis bij het sprin gen van een granaat op straat geheel of ge deeltelijk instorten, dan zou ook de kelder een „rattenval" kunnen worden, zooals de burge meester sommige schuilkelders plastisch heeft betiteld. Een of andere gunstig gelegen kamer, gang of trappenhuis, gelijkvloers, zal daar beter voor in aanmerking kunnen komen. Uit de be antwoording van de betreffende vragen door B. en W. blijkt, dat zij er op rekenen, dat bij een luchtaanval de menschen op straat in de particuliere woningen zullen kunnen vluchten. Natuurlijk komen daarvoor ook de openbare ge bouwen zooveel mogelijk in aanmerking. Overi gens heeft de practijk in landen, waar de oor log woedt uitgewezen, dat tegen zoogenaamde „voltreffers", dus als een bom juist op het huis valt, geen beveiliging mogelijk is en men moet dus de hoop koesteren, dat men tot de grootste helft der burgerij behoort, die aan het oorlogs gevaar ontkomt. Het komt B. en W. niet gewenscht voor over te gaan tot aanschaffing van eigen afweerge schut. De actieve luchtbescherming behoort tot de taak van Defensie, meenen zij. Dit standpunt zal velen bevreemden en teleurstel len. Het is nu immers eenmaal bekend, dat de taak van Defensie zóó uitgebreid en veelomvat tend is, dat zij zich niet kan inlaten met extra bescherming van niet-militaire werken. Toch staat het vast, dat vijandelijke bombarde mentsvliegtuigen plekken, waar goed werkend afweergeschut staat opgesteld, plegen te. mij den. Vooral wanneer, zooals met Haarlem het geval zou zijn, met een bombardement geen be langrijke militaire voordeelen zijn te behalen. Als een eventueele vijand weet, dat Haarlem goed voorzien is van afweergeschut, dan zal hij onze stad omzeilen. Zoo heeft men er in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam over gedacht en heeft de bur gerij dan ook bedragen bijeen gebracht om zeil eenige batterijen afweergeschut te koopen en op te stellen. Er zou dus misschien wat voor te zeggen zijn geweest als B. en W. van Haarlem een inzameling voor afweergeschut zouden heb ben geprefereerd boven de aanschaffing van baby-brandspuiten. Tenzij B. en W. de stellige verwachting hebben, dat Nederland buiten den oorlog zal blijven, een hoop, die wij willen on dersteunen. Maar zij hadden dit motief dan beter kunnen mededeelen. Overigens schijnt de Luchtbeschermings dienst in Haarlem wel op den goeden weg te zijn een model te worden voor elke flinke pro vincieplaats. De wijkindeeling onzer stad is nu in orde; de leiders in elk vak zijn aangewezen; er zijn of er worden baby-brandspuiten aan geschaft; er worden oefeningen gehouden voor de geheele burgerij en voor de verschillende speciale afdeelingen: er is een goede samen werking met de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Luchtbeschermingsdienst; er wordt huisbezoek verricht om de bevolking op de hoogte te brengen van de beschermings maatregelen enz. Natuurlijk is nog alles niet volmaakt en zal er nog veel moeten gebeuren, maar wij kunnen tevreden zijn met den nieu wen dienst, die thans reeds in korten tijd uit den grond is gestampt. De groote winst 'er van is, dat de burgerij niet meer, zooals in den zomer van dit jaar nog het geval was, het gevoel heeft geheel weer loos en hulpeloos te staan tegen eventueel oorlogsgeweld uit de lucht. De Nederlandsche Bakkerij Stichting te Den Haag bericht ons, dat met ingang van 1 Fe bruari a.s. de broodprijs in het rayon Haarlem met 1 cent per 8 ons wordt verhoogd. Deze verhooging is gebaseerd op een tusschen de bakkers getroffen overeenkomst, waarbij zoo wel de verhooging als de verlaging van den broodprijs is geregeld en wel op grond van de prijzen van de voor de fabricage belangrijke grondstoffen. Deze verhooging is dus alleszins gemotiveerd. De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om twee uur bijeen in de raadzaal aan het Prinsenhof onder voorzitterschap van den burgemeester, dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk. De VOORZITTER herdacht den verjaardag van H. K. H. Phinses Beatrix en met enkele sympathieke woorden stemde de raad van harte tn. Besloten werd de perceelen Nieuwelandje 3 en 3a uit het woningbedrijf terug te nemen en te sloopen. Goedgekeurd werden de balansen over 1938 van „Eigen Woning" en „Centraal Woningbe- heer". Besloten werd de ontruiming van een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Lange Lakenstraat, de Lange Poellaan, de Lan ge Raamstraat, de Leidschevaart, de Magdale- nastraat, de Rustenburgerlaan en de Tuinstraat uit te stellen tot over zes maanden. De verschillende vergoedingen krachtens de 1. o.-wet 1920 werden vastgesteld. De raad besloot te koopen een terrein aan den geprojecteerden Vondelweg. Voor kosten van aankoop en afrastering werd een crediet van f 3.100 verleend. Besloten werd B. en W, te machtigen medewer king te verleenen aan de uitvoering van de re gelingen betreffende de verbeteringen aan ar beiderswoningen. Een crediet van f 2.600 werd beschikbaar ge steld voor herstelling van den toren der Neder- landsch Hervormde gemeente te Spaarndam en een van f 825 als bijdrage in de herstellingskos ten van de kerk. B. en W. stellen voor te rekenen met ingang van 1 Januari 1940 met f 2.000 te verlagen de pachtsom van den Stadsschouwburg. De pach ter, de heer Ph. Beinum, zal dus in den vervolge f 10.000 per jaar moeten betalen. Aldus besloten. Tot tijdelijke leerkrachten aan de Middelbare School voor Meisjes weiden benoemd mej. D. Geldof an de heer J. v. Ravenswaay, tot on derwijzer aan de Wouwermanschool de heer C. Lorrier. Daar het uitkeeren van de bezoldiging aan ambtenaren in militairen dienst van de gemeen te een uitgave van f 175.000 per jaar vordert, terwijl het Rijk daardoor ontlast is van de be taling van kostwinnersvergoeding, stellen B. en W. voor het ambtenarenreglement zoodanig te wijzigen, dat slechts betaald wordt het gedeelte boven de rijkskostwinnersvergoeding. De heer CASTRICUM (R.K.) meende, dat B. en W. veel eerder met het voorstel hadden moeten komen. Wethouder REINALDA zeide, dat er prac- tisch niets verandert voor de ambtenaren. Het voorstel is van terugwerkende kracht. Goedge keurd. Opmerking van den heer Castricum even eens goedgekeurd. In verband met de hoogere aanneemsom en de stijging van materiaalprijzen, stellen B. en W. voor het crediet voor de gedeeltelijke uitvoe ring van het havenplan in den Waarderpolder te verhoogen met f 25.000 en te stellen op f 604.474. Het voorschot van het Werkfonds moet met hetzelfde bedrag verhoogd worden. Alsnog waren Ingekomen; Vragen van den heer D. J. A. Geluk, lid van den raad, betreffende de genomen en eventueel nog te nemen maatregelen in verband met sneeuwruimen; een voorstel van den heer J. G. van Kessel (R.K.) om B. en W. uit te noodigen de contact-commissie voor levensmiddelenvoor ziening uit te breiden in den geest van de be- staande levensmiddelenraden; een voorstel van denzelfde tot verhooging van post 463 der ont- werp-begrooting voor 1940 met 2340 gld. (ieder raadslid weer een telefoonaansluiting)een voorstel van den heer M. C. Wilbrink (A.R.), lid van den raad, om 1800 gld. ten behoeve van de schooltandverzorging uit te trekken; een adres vah een aantal werklooze leden van de afd Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond om de regeering dringend te verzoeken den steeds stijgenden nood als ge volg van de stijging der prijzen van aardap pelen en groenten te lenigen. (De vergadering duurt voort). De deelname aan de Geestelijke Bedevaart naar O. L. Vrouw van Lourdes van 2 tot en met 11 Februari is verheugend groot en algemeen. Wij herinneren er bij deze aan, dat in Haarlem in de Kathedraal en in de kerk aan het Spaame, de Novene gezamenlijk gehouden zal worden met de intentie van de Geestelijke Bedevaart. Voor de Novene wordt gevraagd: 1 Zoo mogelijk eiken dag de H. Mis bijwonen. 2 Eiken dag 18 Weesgegroeten bidden ter eere van de 18 Verschijningen. 3 Eiken dag bidden de Litanie van O. L. Vrouw. 4 Minstens éénmaal Communiceeren. Voor hen, die hiertoe in de gelegenheid- zijn, wordt deze Novene besloten met een Boetetocht naar de Zoete Lieve Vrouwe van 's-Hertogen- bosch op Zondag 11 Februari (dag der eerste Verschijning van O. L. Vrouw). Door de bereidwilligheid der Nederlandsche Spoorwegen is het uiterste tijdstip waarop men zich kan opgeven om tegen zeer sterk geredu- ceerden prijs een retourbiljet naar 's-Hertogen- bosch te krijgen verlengd tot en met Vrijdag 2 Februari. De reiskosten bedragen per persoon indien men zich bij een van onderstaande adressen tijdig opgeeft f 2.29 per retour. Men reist dan gezamenlijk naar 's-Hertogenbosch, doch kan op eigen gelegenheid naar Haarlem terugkeeren. De adressen zijn: Mej. J. Diepenbrock, Zand- voorterpad 7, Overveen. Tel. 19314; mej. A. Lindner, Wipperplein 14, Heemstede, Tel. 29038; mej. A. Smit, Zijlweg 2 r., Haarlem, Tel. 16383; de heer F. N. Duijn, Azalealaan, Heemstede (post Haarlem), Tel. 26944. 15 bekende merken Ook in hnnrkoop Haarlem Geboren. 28 Januari: M. A. L. ten Brink-Jan sen, z. B. M. M. Wolters-Kersten, z. M. J. Fuijkschot-Hoogiana, d. 30 Jan.: A. W. M. Schuurmans-Brounts, z. 29 Jan.: B. M. van Dijk-Springveld, z. 30 Jan.: M. J. Holtkamp- Viveen, z. A. E. van Ginkel-Jensen, d. 31 Jan.: B. J. M. Berndsen-Meijer, d. 29 Jan.: A. L. G. Schavemaker-Bergkamp, d. 28 Jan.: C A. Groot-Kokkes, d. 30 Jan.: H. Kuiper- Roeland, z. J. Kedde-Smink, z. A. Boven- horst-Strookappe, d. 29 Jan.: A. A. C. de Rooij-van Herpen, z. 30 Jan.: J. M. Tool-Joos- ten, z. J. G. Vooren-Teeuwen, d. Overleden, 29 Januari: J. Th. v. d. Meij 75 j'„ Hagestraat 30 Jan.: A. H. van den Berg 66 j Duvenvoordestraat 30 Jan.: Chr. van der Ree 86 j., Gr. Houtstraat. Ondertrouwd, 31 Januari: N. Stijnman en E. J. Overdam R. Nooi en Chr. v. d. Heide M. Loeraker en L. Vreeken B. Wilkens en W. Knol C. P. Vermeij en W. Ch. Greger W. G. Th. Vermij en M. Dirken P. Vlaskamp en J. Tli. M. van Kordelaar G. Sondorp en J. G. Steenkist J. W. Giebels en A. Hilberts. Getrouwd, 31 Jan.: G. J. Mink en J. de Jong E. J. van Petegem en A. Kok G. H. Spruijt en M. Dirks S. van Dam en B. G. S. Cremer M. Kraaijer en A. Ruijgh A. Oom en S. H. Schoevers L. Minnema en G. A. Veldman P. v. d. Peet en D. P. M. Heesakkers J. Ham en W. H. Balmaekers H. Schrier en M. Paauw C. F. Nupoort en H. H. Fictoor J. B. van der Pol en C. M. Kooien M. Chr. van Aalst en W. R. E. Kasteleijn A. de Graaf en J. van Seijst W. D. Otte en P. P. C. Houweling J. M. v. d. Horst en G. M. H. Schouten P. van Weert en A. Sloof P. Th. van Schaick en G. L. van Dijk H. J. van Galen en A. H. van Leeuwen C. A. Fictoor en A. Abbink A. P. L. Langendijk en A. C. E. Swarte. CAIRO, 30 Jan. (Reuter). De vijfling in Egypte, waarvan de geboorte met zooveel op hef is gemeld, blijkt slechts een tweeling te zijn. De vader, die aangifte kwam doen van de geboorte, was bijgeloovig. Hij wilde „het kwade oog" afweren en daartoe herhaalde hij steeds het getal vijf, niet begrijpende, dat hij zoodoende een vijfling het inschrijven, terwijl er in werkelijkheid een tweeling ge boren was. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Bouw- vakbond, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia. 8 u.; Proza, 8 uur; Cursus Melkhandelaren, 8 uur; O. en O., 8 uur: Afdracht Graf. Bond. 8 uur. Gem. Concertzaal: H. O- V. concert 8.15 uur Rembrandt: „De spionne", boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De Schuldige" en „De geheimzin nige luchtdienst", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw wist te veel", boven veertien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae; Doorloopend vroolijk programma. Spaame: „Vadertje Langbeen", „De jacht naar sensatie". Woensdag 31 Jan., 8.15 uur. Gezelschap Saai- bomParser: „Rasmus, de wonderdokter" (voor den Nw. Haarl. Kunstkring). Gebouw St. Bavo: Bestuur R. K. Volksbond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau. 8 uur; Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; R. K. Militairen, 8 uur; Rechtsk. advies 78 uur; St. Jozefsgezellen, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad 2 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „De spionne", boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De Schuldige" en „De geheimzin nige luchtdienst", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend vroolijk programma. Spaarne: „Vadertje Langbeen", „De jacht naar sensatie". De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Van Rijn, KI. Houtweg 15; C. G. Loomeüer, Zijlweg 34; SchoterboschapotheekRijksstraat weg 19. Na afschrijving op gebouwen en na reservee ring zal de Rotterdamsche Bankvereeniging over 1939 een dividend van 5 pet. (onv.) uitkeeren. DR05ERA van De dubbele samenstelling van Abdijsiroop uit kruiden-extracten en .codeïne" maakt haar werking snel en veelzijdig. Die groote hoest- stillende kracht van Abdijsiroop, die U 's-nachts vrijwaart van dien naren kriebelhoest. heeft haar te recht den naam gegeven van .,'s-Werelds béste Hoestsiroop". Zij helpt U binnen den kortst mo gelijken tijd en op afdoende wijze af van vastzittend slijm,- prikkel- hoest en benauwende hoestbuien. Akker's Abdijsiroop zal U helpen in den strijd tegen ontstoken slijm vliezen en gevoelige luchtpijpen. Sft- ACONITUM f enige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 et-, 11.50.12.40. f 4.20. Alora-verkrijgbaar 46 „.Schitter in onparlementaire uitdrukkingen," zei de dokter, die uit het wagentje sprong dat door den snelsten pony werd voortgetrokken, die er in den omtrek viel te bekennen. „Miss Temple," zei dr. Callaghan, terwijl hij zijn ge- zich in een sympathiekën lerschen glimlach zette, „ik vermoed, dat u weer alle reden hebt, om u over uw broer te beklagen. Zelfs mijn oude zuster kan zich niet weerhouden om van tijd tot tijd te zuchten over de onverschillig heid, waarmede hij haar bescheiden schoon heid negeert. Ik wensch u geluk met uw be houden aankomst. Dat is een heele verlichting, niet alleen voor uw familie, maar voor allen die op het fort en in het moederland- met span ning volgden, hoe het met u gesteld was. Is u heelemaal in orde?" „Volgens haar zeggen, wel Doe," zei Jim die zich onder de dubbele terechtwijzingen een beetje had teruggetrokken. „U zou even met ©ns naar huis kunnen gaan, dan kunt u haar eens kalmpjes bekloppen en beluisteren. Die goede oude moeder van me, is beslist niet ge rust voordat u elk zuchtje van d'r hart hebt totleed." „Jim!" stampvoette Stella. „Dr. Callaghan is een bescheiden man. Stella," zei Jim laconiek. „Arme moeder," züchtte Stella, toen ze even later in den wagen wegreden. „Ze is zeker wel erg overstuur geweest, niet Jim?" „Ja," zei Jim. „Arme stakker. Het was wer kelijk een slag voor haar. Ansokol is eigenlijk de eerste, die haar eens resoluut een spaak in het wiel heeft durven steken. Ze werd er zoo nerveus onder onder jouw wegblijven, bedoel ik dat ik er geen huis mee kon houden en haar gisteren naar een vriendin in Fort Mal- colmo op den trein heb gezet. Ze leefde hier voortdurend onder angstgedachten. Het minste geluid bezorgde haar een zenuwaanval. Ik dacht werkelijk dat ze gek zou worden. En wat erger was, het begon zoo op mij in te werken, dat ik vreesde, dat we er alle twee het verstand bij zouden verliezen. Zij dreef me tot het uiterste. Ik vond het verschrikkelijk, dat ik haar gewoon als een kind op den trein moest zetten, maar achteraf was het de beste oplos sing. Zoodra ik Carruthers' briefje ontving, heb ik haar een telegram gezonden. Als we thuis zijn zullen we er nog een sturen, om te melden dat je veilig en wel bent aangekomen." „Schitterend. Morgenochtend schrijf ik haar een langen brief, dan ziet ze ineens dat ik weer fit ben." „Jij gaat morgenochtend zelf naar Fort Malcolm om je moessie gerust te stellen, als de dokter tenminste goed vindt, dat je een trein reis maakt," zei Jim. ?<e waren ondertusschen voor de bungalow gekomen. Jim's bedienden waren allen in touw. Ze brandden natuurlijk van nieuwsgierigheid. Twee jongens ontvingen hen op de veranda. Uit aller lei schuilhoeken stonden de vrouwen met open monden de komst van de missy af te gapen Dat was iets voor die arme Chineezen en Javanen, die grooten angst hadden voor de Salongs. En nu had een blanke vrouw het be staan om meer dan drie dagen in hun gezel schap te vertoeven zonder gescalpeerd te wor den. Stella lachte hen vriendelijk toe en liet zich onmiddellijk in een gemakkelijken rieten stoel neervallen. Jim bukte zich over haar heen en gaf haar een zoen op haar voorhoofd. „Welkom thuis, kind. Ik kan je niet zeggen, hoe 'n plezier me dat doet, dat jij weer thuis bent, zusje." Ze glimlachte hem vriendelijk toe. Nu hij zijn helm af had, bemerkte ze eerst, hoe mager en afgetobd hij er uit zag. „Arme Jim," zei ze, terwijl ze zijn hand streelde, „jij hebt het ook niet gemakkelijk ge had, is het wel? Ik heb werkelijk met je te doen." „Dat kun jij niet helpen, kind. Jij hebt er geen schuld aan." Het driftige getrappel van den kleinen batak ker en een opgewekte stem: „Mag ik binnen komen?" onderbrak dit tooneeltje, dat veel kans had erg sentimenteel te worden. „Zeker dokter. Kom binnen en kijk ons ver loren zusje maar eens terdege na. Stella, trek maar naar je kamer, dan kan deze mechani cian je bekloppen en betasten zooveel hij wil. Dokter ik hoop dat je ae niet te lang in de reparatie suit Ixmden, want ik wilde ae morgen vroeg al met den. eersten trein naar het fort expedieeren. Wilt u wat drinken dokter, of liever later?" „Even wachten, dank je, Temple. Miss Temple mag ik uw pols eens voelen?" Temple schonk zich een whisky in en liet zich zoo handig in een stoel vallen, dat hij juist voor beiden onzichtbaar werd. „Dat is de eerste whisky die ik weer eens met genoegen drink," zei hij. In zijn vreugde ver gat hij kleine teugjes te nemen, zoodat een tweede werd ingeschonken. Het spuitwater spoot spetterend in het glas. „Ik dacht wel dat Jim een zeer persoonlijke reden had voor zijn bescheiden wegkruipen," zei Stella, terwijl ze den dokter voorging. „Op jouw gezondheid hoor kind," zei Jim. „Dokter zeg maar dat ze vanavond niet meer uit haar kamer mag komen, dan drinken wij een extra glas." „Ik denk er niet aan," zei Stella. „Ik kom minstens meedoen." „Er is geeii iimonade in huis," zei Jim. „Ik heb onderweg leeren kennis maken met cognac.," zei Stella. „Dat gaf mr. Carruthers me om een beetje op te.... op te...." „Op te kikkeren," zei Jim. ,,'n Eng woord," zei Stella, terwijl ae haar neusje optrok. „Maar 'n uitstekend middel," zei Jim. „Ze ziet er tamelijk pips uit," dacht hij, toen Stella met den dokter naar haar kamer was vertrokken, „get zal me benjeuwen hoeveel 2e, zal loslaten. Ik mag ze niet uithooren, zegt Carruthers. Hij kan „Ha, dokter bent u daar weer," riep hij den kleinen lerschen geneesheer joviaal toe. „Daar staan de spullen. Help ypur self en zeg met eens eerlijk, hoe het er mee staat." „Dank je. Jullie mogen aUe-bei van geluk spreken. „Zij is natuurlijk nog moe, of liever gezegd- vermoeid, want het is een krachtsinspanning geweest, die langen tijd het ergste van haar heeft gevraagd. Daardoor is ze ook wat zenuw achtig en gejaagd geworden. Dat gaat wel over. Maar haar voeten zijn er leelijk aan toe. Het kind moet er heel wat mee hebben uitgestaan. Overigens is ze uitstekend. Alle organen zijn in orde, haar ademhaling laat niets te wenschen over," voegde hij er veelbeteekenend aan toe. „Goddank," zei Temple met een zucht. „Dat is een ware nachtmerrie voor me geweest. Je wist maar niet, wat die duivels met haar in den zin hadden. Heeft ze iets losgelaten?" „Nee. Ik heb haar onmiddellijk het zwijgen opgelegd. Daarvoor is het alles nog veel te kort geleden. Er is nog geen voldoende afstand tusschen feiten en herinnering en daardoor worden de zenuwen door de herinnering bijna even sterk gtêfverveerd als door de doorgestane verschrikkingen. Later misschien, maar nu nog niet. Het eenige wat ze noodig heeft is aflei ding. Houd haar al dien tijd zoo veel mogelijk bezig en stop haai- maar goed vol. Ik zal een slaapdrankje laten brengen. Weet je niet iemand die bij haar kan slapen. Het lijkt me goed, dat er steeds iemand op baar kamer is., Ik vermoed, dat ze vooral 's nachts dfkwijta kwade droomen heeft." „O, ja die dikke vrouw van den ouden Antong is vroeger amah geweest. Die is er voor geknipt. Als Stella- wakker is kwebbelt ze zoo, dat mijn zuster uit wanhoop weer gaat slapen. Vergeet ze haar plicht, dan maakt ze door haar snorken Stella wakker." „Goed. Ik ga alweer. Ik feliciteer je, dat aHes zoo goed is afgeloopen." „Nog een oogenblikje, dokter! Hoe staat het nu met dat plan voor Fort Malcolm! Is ze al in staat om een paar uurtjes in den trein te zitten?" „Ik zou niet weten waarom niet.... als ze zelf wil," voegde Callaghan er lachend aan toe, terwijl hij in zijn kleine rijtuigje klom en de teugels nam. „Jij probeert haar natuurlijk weg te krijgen. Ga je gang. Ik heb dat punt daar straks even aangeroerd, maar het is een teere kwestie, ouwe jongen." Temple kwam bij Stella in de veranda thee drinken. Zij lag in een langen stoel. Haar voeten waren keurig verbonden en rustten op een kussen. Haar donker grijze kimono was aan den hals open, zoodat de oranje revers van haar pyama zichtbaar waren. Heur haar glansde van het borstelen. In mooie gelijke golven lag het over haar hoofd. Haar verbrand gezicht had ze met wat poeder een bleeker tint gegeven. Neen, ze zag er werkelijk niet naar uit, alsof ze nog geen vier-en-twintig uur geleden al die kwellingen en ontberingen had doorstaan. Ze lachte hem hartelijk toe. (Wor-dt wervaigd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5