ST.WILLIBRORDUS Wegverkeer kampt met groote moeilijkheden Parijs heeft het erg koud Moeilijke strijd tegen het ijs I Winter 1928-1929 is overtroffen Buitengewoon dienstplichtigen Het nieuws van heden f VELE WEGEN ZIJN NIET TE BERIJDEN FRANSCHE VROUW IS BEWONDERENSWAARDIG Nee-nAKKERTJE SLECHTS WEINIG VOORUITGANG DE BEZORGING VAN ONS BLAD ZWAK GESCHUTVUUR DE BAROMETER N.V. NEDEIRL.VERZ.M'J. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 1 FEDRUARI 1940 - AVONDBLAD CATHARIJNES1NGEL48UTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Autodiensten zijn stopgezet Busdiensten in Waterland „Vrij normaal" D.A.B.O.-diensten gestaakt Rijkswaterstaat werkt hard In den Gelderschen Achterhoek Vorst grens nog ïn het zuiden van ons land Onbegaanbare wegen in het Noorden GEEN VLUCHT NAAR DE WADDEN-EILANDEN Het Weer Velen werkzaam als conductrice, op kantoren of fabrieken Spit, rheumatiekP Militairen assisteeren bij het oprui- mingswerk van de ijsdammen bij Woudrichem Die van 1890-1891 blijft ons echter nog de baas Britsche journalisten protesteeren Waarschijnlijk moeten zij, die vallen in de lichtingen 1938 en 1939, opkomen 63ste JAARGANG No. 22217 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN .PICCADILLY' Fransche versterking bij Saar- lautern vernietigd HET IJS IN KANALEN EN RIVIEREN TRAMDIENST HERVAT Nieuwe leden voor den Duitschen Rijksdag VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het merkwaardig verschijnsel, dat de sterke vorst gepaard gaat met een regenachtïgen neerslag, heeft zich ook vandaag herhaald. Dit verschijnsel houdt, zooals men weet, verband met het feit, dat de damp in warmere lucht lagen uit het Zuiden, die hier ter plaat se boven de koude atmosfeer uitrijzen, condenseert. De regen, die zich vormt, krijgt, al vallende, nauwelijks gelegen heid te bevriezen, zoodat hij slechts spaarzaam met ijzel is vermengd. Zoodra de regen echter de vrieskoude aarde bereikt, gaat de neerslag over in ijs, wat voor het verkeer op de toch reeds zwaar begaanbare wegen nieuwe moeilijkheden oplevert. De toestand op de rijkswegen is West-Bra- fcant is thans van dien aard, dat de A.T.O. vanmorgen bijna alle autpbusdiensten heeft moeten stopzetten. De diensten van Breda op Lage Zwaluwe en Gorinchem zijn geheel ge staakt. De toestand op de wegen is van dien aard, dat autobussen, die onderweg waren, Breda niet konden bereiken. De chauffeurs hebben telefonisch medege deeld, dat zij de bussen langs den weg hebben moeten zetten. Alleen de A.T.O.-dienst van Breda op Til burg wordt, zij het met groote vertraging, on derhouden. De vrachtdiensten van de A. T. O. Zijn geheel stopgezet. Reeds Woensdag hebben deze diensten de plaatsen in het Land van Heusden en Altena niet kunnen bereiken. De B.B. A. (Brabantscbe Buurtspoorwegen en Autodiensten) tracht nog" alhoewel met urenlange vertraging, den dienst gaande te houden, in het bijzonder de lijn van Breda naar de Belgische grens en naar. Roosendaal is na genoeg onberijdbaar. Op den weg BredaMoerdyk zijn vanmorgen tal van particuliere auto's vastgeloopen bij po gingen om de brug bij Terheyden te passeeren. Vandaag kon de N.Z.H. Tram haar diensten ln Waterland nog niet hervatten, aangezien er aan de opstuiving van sneeuw nog steeds geen einde is gekomen. Enkele diensten werden zoo goed en zoo kwaad als het ging. met auto bussen onderhouden, namelijk naar Broek, Edam en Volendam. Tusschen Amsterdam en Nieuwen dam konden de trams nOrmaal rijden. De toestand van de wegen is nog zeer slecht. Overal liggen sneeuwhoopen. welke groote moei lijkheden voor het verkeer opleveren, evenals de plekken, waar de sneeuw is weggewaaid, omdat deze vaak spiegelglad zijn. Vanochtend vrOeg zijn tusschen Purmer- end en Upendam twee bussen blijven steken, doordat een trailer, welke was geslipt en dwars over den weg was komen te staan, door de sneeuw werd ondergestoven Eerst nadat de wagen was uitgegraven, kon het verkeer doorgang vinden. Men zou vandaag met een motorwagen, voor zien van een ijsploeg. een poging doen, eenige trambanen vrij te maken. Naar wij uit Nijmegen vernemen, hebben de Maasbuurtspoorweg en de P.P.M. de verkeers moeilijkheden weer geheel overwonnen. Alle hoofdplaatsen in de omgeving zijn per bussen t^cer te bereiken. Eenige afgelegen dorpen in Maas en Waal liggen diep in de sneeuw en daar stuit men op soms een meter hooge sneeuw. De dienst Huissen-Arnhem ondervond heden nog Vertraging en kon niet gereden worden. Oven- Eens gaat alles „vrij normaal". Even buiten Meppel op de route Meppel-Gro- hingen is vanochtend tengevolge van gladheid van den weg een autobus van de Drentsche Autobusonderneming, D.A.B.O., in een sloot ge reden. De chauffeur en de twee passagiers bleven ongedeerd, terwijl de bus vrijwel onbeschadigd bleef. Te Nijeveen raakte een bus van dezelfde on derneming in de sneeuw vast. Deze kon eerst na geruimen tijd weer vrij worden gemaakt. Alle D.A.B.O.-diensten zijn thans stilgelegd, behalve de dienst Meppel-Nijeveen-Diever, als mede de dienst Groningen-Beilen. De Rijkswaterstaat is met man en macht be zig de rijkswegen berijdbaar te houden of te maken. Behalve met sneeuwploegen wordt gewerkt met auto's, welke zand en zout tegen de glad heid strooien. Zoodra gladheid wordt geconsta teerd, wordt onmiddellijk het noodige materiaal Uitgezonden, ook 's avonds en 's nachts. Het veranderlijke weer maakt echter een de finitief resultaat niet mogelijk. Zooveel mogelijk extra-personeel wordt in dienst genomen, doch op verschillende plaatsen is dit moeilijk te krijgen. Op het traject Utrecht—Rotterdam zijn bijv. in totaal 300 man werkzaam. Het verkeer heeft het in den Gelderschen Ach terhoek tengevolge van den sneeuwval nog steeds zwaar te verduren. Bijzonder moeilijk hebben het de autobusondernemingen, waarvan enkele den dienst moesten staken. Vanochtend werden o.a. die van Zutphen-Steenderen en Doetinchem- Hengelo (Geld.) stopgezet. De treinen komen nog steeds met vertraging In het geheele waarnemingsgebied, blijft de luchtdruk dalende. De luchtdrukverdeeling om dergaat echter geen verandering en hiermede behoudt het weer overal hetzelfde karakter. Het wordt bij voortduring beheerscht door het gebied van hoogen luchtdruk over Scandina vië en de depressie in het Zuidwesten. Door 't ontbreken van ae berichten van Frankrijk en Engeland en van den Oceaan is de ligging van het centrum der depressie en is het verloop van haar storingsfronten niet te localiseeren Het gebied van lagen luchtdruk beslaat een groot oppervlak en reikt tot zeer ver in het Zuiden. In de Poolzee begon de luchtdruk Woensdag avond achter de wegtrekkende depressie sterk te stijgen, waarbij de temperatuur snel daalde. Sinds gisterenavond is de luchtdruk op IJsland geleidelijk dalende. De stations in de Baltische staten melden nog zeer lage temperaturen. In Hongarije en de Balkanstaten is de vorst streng tot matig. Naar het Westen neemt de vorst af. De vorst- lijn lag het laatste etmaal stationnair langs de Zuidgrens van ons land. te Zutphen aan, al is deze niet zoo groot meer als gisteren. De A.N.W.B. deelt ons het volgende mede over de wegen in het Noorden des lands: GroningenWinsumW arf f um gestagneerd Groningen—Assen tamelijk goed. GroningenLeeuwarden niet berijdbaar. GroningenZuid-Laren onbegaanbaar. GroningenMarum tamelijk goed. AssenRoldeGrollo Schoonoord Noord- sleen grootendeels onbegaanbaar. Het lag in de bedoeling van de K. L. M. van daag weer een vlucht met passagiers en post tiaar Schiermonnikoog en Ameland te maken. Deze tocht is evenwel in verband met het slechte weer geannuleerd. De Bilt meldt: VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: IË In het Noorden: Krachtige tot matige, meest Oostelijke wind. Meest betrokken tot zwaar bewolkt. Mogelijk een weinig regen of sneeuw. Strenge tot matige, later wellicht afnemende vorst. In het Zuiden en Midden: Matige tot zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind. Be- 5 trokken met eenigen regen of sneeuw. Matige tot lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Ëj Zon op 7.44 - onder 16.43 - Licht op 17.13 Maan op 1.40 onder 11.11 8 Februari N. M. De strenge winter is oorzaak van groote moeilijkheden in de Dcenschc wateren. Eenige veerdiensten zijn reeds stilgelegd. Een veerpont, die met behulp van een ijsbreker den Grooten Belt trachtte over te steken, liep in het pakijs vast. Op den achtergrond van de foto ziet men de twee met het ijs worstelende schepen (Van onzen Parjjschen correspondent) Het winter-offensief is er niet een van grimmig op elkaar stootende legers, maar van een hardnekkige temperatuur, die de kwikkolom onder het vriespunt gevangen houdt. Voor Parijs is dit wel zoo'n bijzon der evenement, dat men geneigd is er den oorlog voor te vergeten. De koude frischt het geheugen der Parijzenaars op; de kou de werkt aanstekelijk. Men discussieert dus druk over andere winters, die zich evenmin gestoord hebben aan den regel, dat we hier een zeer gematigd klimaat hebben, in '28 en in '10 en in '09. Hoe verder weg, hoe kouder. Dit alles is goed en wel. maar verandert niets aan den huidigen toestand. Het vriest, dat het kraakt en bovendien is het oorlog. Dat het vriest voelt men aan den lijve en de Seine list stil tusschen twee strooken be vroren sneeuw, terwijl reusachtige borstplaten van wit gestreept ijs op het water drijven. Men schrijft ons uit het gebied van de Merweöe: 't Is wel een hardnekkige tegenstand, dien het ijs biedt, maar even hardnekkig is de strijd, dien de Waterstaat daartegenover stelt. Ook al vordert het werk slechts enkele tientallen meter op een heelen dag, de be manningen der iisbrekers, die werktijden maken, die menigeen aan den wal over twee dagen verdeelen kan, houden vol en ver sagen niet. Zij hebben 't eenmaal tegen het ijs opge nomen, zij zullen het, zoolang tenminste de overmacht niet te groot wordt en zij het bijitje er bij moeten neerleggen, volhouden ook. Waterstaat werkt, zooals wij reeds meldden, volgens een vast plan, hetwelk inhoudt, dat kost wat het kost de Nieuwe Merwede, een voor de vaart niet zoo heel belangrijk water, in elk geval vrijblijft, opdat, wanneer eenmaal net ijs los komt. de wentelende, schavende, schurende schotsen een vrijen uitweg zullen hebben, waar langs zij, zonder veel schade aan te richten, vei lig in breed water kunnen worden gespuid. Tot nu toe is alles volgens het plan en dus naar wensch verloopen, al moest daarvoor ook herhaaldelijk opnieuw breekwerk woiden verricht en dat terwijl de machines, die het water ijs vrij hadden gemaakt allang kilometers verder op aan het werk getogen waren. Geen nood! Piet Smit is er nog, die heeft be halve de Siberië en de Amstel, ook nog de „Waal" en de „België" ter assistentie gezonden. Toen ging de Kil weer kuren vertoonen, maar ook dit water werd weer vrij gemaakt, wel niet zoo, dat de vaart op Zeeland en België onbe lemmerd voortgang vinden kan, maar toch wel dermate, dat bijvoorbeeld de veerdienst Wiel- drecht's-Gravendeel gaande kan worden ge- ftouden. Dat tusschen ijsbreken en ïjsbreken nog ver schil bestaat, bemerkten de bemanningen van de Jan Blanken en de Christiaan Brunings, die het ijs rond Dordt als koek hadden gesneden, maar boven Hardinxveld een tegenstand trof fen die hun vooruitgang tot decimeters terug bracht. Zelfs geeft het logboek van den op zichter voor één heelen dag een avance aan van.... vijftig meter. Maar goed, 't was tenminste nog vooruitgang. Dat 't nog erger kan bewees het ijs boven Gor- kurn, dat zich door geen brekers, hoe zwaar ook gebouwd, van hoe krachtige machines ook voor zien, liet ringelooren. 't IJs zat en bleef zittten, vast als een muur niet alleen, maar ook zoo hoog als een muur, die loodrecht op de schotsen stond, zoo ver uit liep en zoo diep onder water stak, dat er geen doorkomen aan leek. Toch zijn ze er doorgekomen, al moet men niet vragen ten koste van hoeveel arbeid, hoe veel stoom, hoeveel kraent, hoeveel energie, hoe vaak voor- en achtlruit, hoevele signalen naai de machinekamer, hoevele mudden kolen op de gloeiend gehouden vuren dat alles gegaan -is. Het heeft, om hot kort 'te zeggen, twee dagen geduurd. En nog is er, in vergelijking tot de immense afmetingen van het ijs, een slechts smalle bres, een kleine geul eigenlijk maar vrij gemaakt. Het overige wordt overgelaten aan de torpe- disten van onze weermacht, die de ijsmassa met een springstof, met trotyl, zullen ondermijnen. Doch het schijnt Of - de compacte blokken glinsterend ijs-beton spotten met de activiteit van de jongens, mei de bekwaamheid van hen die dit werk leiden en met de explosiekracht van het trotyl, waarvan al maar meer kilo's worden aangevoerd om de onwrikbare en on verzettelijke ijs-versperring eindelijk de baas te worden. Want als de eene na de andere explosie heeft uitgedreund en keer op keer ijsfonteinen heb ben opgespoten, blijkt, dat slechts hier en daar een kratertje is ontstaan, lijkt het, of de ge weldige ijsmassa alleen maar wat is afgeschil ferd. Op enkele honderden meters is slechts een veertigtal meters veroverd en dat terwijl toen de niet onaanzienlijke hoeveelheid van ruim 170 K.G. trotyl is verbruikt. Intusschen zijn achter den dam de ijsbrekers gestadig-aan doorgestoomd, met een niet-afla- tende hardnekkigheid, vastbesloten de barrière, waarvoor de barre winter hen heeft geplaatst, dooi te komen. En hun aanhouden wordt beloond, want tot Vuren weten zij open-water te maken. Hier ech ter heeft het ijs hun voor een als we het goed bekijken, niet te overwinnen haiu gesteld, want naar de allerlaatste berichten luiden hebben zij daar den strijd op moeten geven. Hier en daar is de rivier reeds aan één kant dicht en dit alles voorspelt niets goeds. De tijden zijn er niet naar, zoo'n koude-golf, die geen haast heeft verder te gaan, met een opgeruimd gemoed te weerstaan. Het ijsver maak, nu overal de plassen rondom Parijs dicht liggen met de voorgeschreven 10 c.M. dikte, is voor de zorgeloozen. Maar dat zijn er niet veel. In het Bois bijvoorbeeld was ditmaal niets te merken van die dringende menigte welke on geduldig en uitbundig de schaatsen aangebon den heeft. Wat geeft het als de beenen er wel, maar de hoofden er niet naar staan? Het is zeker niet de koude, die de misère vergeten doet, ook al draagt men zijn kruis in stilte. Er is hier bijna geen huisgezin meer gaaf. Vrijwel in alle families lijdt men onder de afwezigheid van ten minste een der dier baren. Zoo'n toestand drukt op het geheele bestaan. Bij het schrijnende inwendige leed voegen zich de dagelijksche zorgen, die men niet overschatten kan. Nagenoeg alle weerbare mannen staan onder de wapenen en het zijn in hoofdzaak de kostwinnaars, die den gezinnen ontvallen zijn. 'Wat de regeering aan toelagen of bijslag uitkeert is in de meeste gevallen on voldoende. De levensstandaard stijgt en de temperatuur daalt. Dit zijn verschijnselen, die men pijnlijk in de portemonnaie voelt. Maar de Fransche vrouwtjes zijn in tijd van nood bewonderenswaardig Dat zij op een charmante wijze de handen uit de mouwen weten te steken, is bekend. Vast te stellen, hoe zij zich hebben aangepast aan een geheel gewijzigde maatschappelijke orde, is een zeldzame vreugde. Het is een élite-leger dat we hier in Parijs kunnen gadeslaan. En dit leger be staat uitsluitend uit vrouwen. Zij hebben zich vrijwillig onder strenge geestelijke discipline gesteld. Het geestelijke noch het materieele bezit maakt een onder scheid. Allen hebben zij gegeven wat ze missen konden en meestal zelfs nog meer. „Ruim vier maanden is mijn jongen al weg", vertelde een vrouw. „Hij is, twintig jaar oud, bij het eerste bevel vertrokken. Wanneer ik hem terug zal zien weet ik niet. Ik heb hem heel alleen grootgebracht, dag en nacht over hem gewaakt. Ik zou zeker geen afstand van hem kunnen doen als het niet voor Frankrijk geweest ware. Zijn,vader heeft zich op de slag velden van den vorigen oorlog als een held ge dragen. Hij viel op het veld van eer. Ik bén overtuigd, dat mijn jongen zijn vader niet be schamen zal." Reeds heeft de moeder in haar lijden zelf den troost gevonden. Het is niet eens meer de gedachte aan het offer, aan de vrucht van een lang en moeizaam bestaan waarvan zij afstand gedaan heeft, die haar vervult. Zij vraagt al leen maar, dat haar jongen zijn vader en zijn vaderland waardig moge zijn. Deze moeder be hoorde tot een der beste families van Frankrijk. Zij bezat de fierheid zich niet te beklagen. En zoo ziin alle Fransche vrouwtjes. Zij hebben hun zonen, hun mannen, hun broeders en hun verloofden afgestaan, niet aan een weerbare afzijdigheid maar aan den oorlog, den oorlog" en zijn gruwelijke realiteit. Zij weten hun dier baren in voortdurend levensgevaar. En alsof dit alles nog niet voldoende is, slaan ook zij de hand aan den ploeg, zwoegen zij in metro en autobus, op de kantoren en in de fabrieken, klagen niet en doen bovendien nog werk voor de soldaten. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zwoegen zij. Ze hebben al zooveel op zich genomen, de koude moet er dan ook maar bij. Immers niets mag haar te veel zijn om de staatsmachine en de activiteit van het land op normalen gang te houden. En tijdens de wei nige rust, die zij zich gunnen, vouwen haar handen zich nog voor het gebed; dan tellen de vingers devoot de kralen van een rozen krans. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in Januari de ochtendtemperatuur 7.5 graad beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 22sten en den 15den, respectievelijk 12 graden en 0.5 graad bene den normaal. Alle dagen waren derhalve te koud. De gemiddelde maximum-tempe ratuur was 7.5 graad en het gemiddelde minimum 8 graden beneden normaal. Op alle dagen was te De Bilt de minimum temperatuur beneden het vriespunt. Het aantal dagen met een maximum-temperatuur bene den het vriespunt bedroeg te De Bilt 22 tegen 4 normaal. De neerslag, die voornamelijk als sneeuw viel, was in de verschillende provincies 30 tot 75 pCt. beneden normaal. Te De Bilt verden 110 uren zonneschijn waargenomen tegen 53 normaal. Te De Bilt was de gemiddelde temperatuut uit de waarnemingen te 8. 14 en 19 uur -5.1 graad. Hiermede is het vroegere Januari- record van Utrecht-De Bilt. namelijk -3.3 graad in 1850, belangrijk overtroffen. Van de 3 wintermaanden December, Januari en Februari is er sedert het begin der waarnemingen in 1849 slechts één ge weest die kouder was, nl. Februari 1855, met -5.3 graad. De in een vorige mededeeling vermelde negatieve temperatuursom, die een maat is voor de ijsvorming, is vandaag (1 Februari) voor De Bilt aangegroeid tot -236 graden, waardoor de winter van 1928—1929 is over troffen. De winter van 1890—1891 blijft het echter voorloopig nog winnen met een temperatuursom van -342 graden, die zich uitstrekt van 26 November 1890 tot 23 Januari 1891, toen flinke dooi intrad. LONDEN, 1 Febr. (Havas). De journalisten hebben gisteravond bij minister Churchill ge protesteerd tegen het feit, dat de admiraliteit de onverwijlde publicatie van bijzonderheden aangaande den terugkeer van den kruiser „Ajax" verhinderd had. De voorzitter der pers commissie heeft het volgende telegram aan den minister gezonden: „De vertegenwoordigers der dagbladen bij het persbureau protesteeren krachtig tegen de on gerechtvaardigde en onnoodige vertraging, wel ke zich heeft voorgedaan, toen de artikelen over den terugkeer van de „Ajax" in Engeland aan de admiraliteit werden voorgelegd, Hoe kunnen wij in deze onmogelijke omstandigheden ons werk verrichten?" De Regeeringspersdienst meldt: Waarschijnlijk zullen de hierna vermelde ploegen buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1938 en 1939 in werkelijken dienst moeten komen. De datums van op komst zjjn hieronder vermeld. Regimenten infanterie (inbegrepen de re gimenten grenadiers en Jagers) 1 April 1940; Korps motordienst 1 April 1940; Bataljon geneeskundige troepen: le ploeg 1 April 1940, 2e ploeg 6 Mei 1940; Regimenten veldartillerie (beredenen en onberedenen) 17 Juni 1940; Regimenten motorartillerie 17 Juni 1940; Regimenten luchtdoelartillerie 17 Juni 1940. Voor zoover deze buitengewone dienstplichti gen nog niet bij een korps zijn ingelijfd, kun nen zij, eventueel met wijziging van daarom trent reeds bij de keuring geuite wenschen, aan den commandant van het indeelingsdistrict nader kenbaar maken bij welk der genoemde korpsen zij gaarne zouden worden ingedeeld. •Het verzoek moet de dienstplichtige met den meesten spoed richten aan den indeelings- districtscommandant, die woont in de hoofd plaats van de provincie, waarin hij voor den dienstplicht is ingeschreven. Hiervan zijn uit gezonderd de dienstplichtigen uit Drenthe, Am sterdam en Rotterdam. Deze zenden hun aan vraag onderscheidenlijk aan den indeelingsdis- trictscommandant te Groningen, Amsterdam en Rotterdam. In de opgaaf vermeldt de dienstplichtige: a. zijn geslachtsnaam en voornamen; b. de gemeente, waar hij woonplaats heeft; c. de lichting, waartoe hij behoort en de gemeente, waar hij voor den dienstplicht is ingeschreven; d. de wenschen omtrent zijn indeeling; e. de reden, waarom op deze indeeling wordt prijs gesteld f. zijn beroep, betrekking en genoten on derwijs; g. of hij met paarden kan omgaan; h. of hij in het bezit is van een rijbewijs A dan wel kan ehauffeeren. Z. H. de Paus richtte zich in een radio rede tot de Katholieken van Nieuw Zee land. Het Britsche s.s. Royal Crown" werd door Duitsche bommen vernield, waarbij elf opvarenden omkwamen. Aan het .Westfront zwak artillerievuur. Overeenkomsten tusschen Nederland en Duitschland betreffende de positie der grensarbeiders. Besprekingen in den Indischen Volks raad; geen instelling van adviseerende raden in de Buitengewesten per 1 Juli a.s. Ontwerp-ordonnantie ingediend bij den Indischen Volksraad tot invoering van een directe algemeene oorlogswinstbe lasting. Stagnaties in het wegverkeer. O DEN HAAG Hofütr. - hoek-Lang**-IN»t«*n Het mooist»* zitje l'r. Keuken. Geyellijfe sfeer Door de gladheid en onbegaan baarheid der wegen vooral van de buitenwegen is het onzen agenten niet altijd mogelijk de cou ranten op den normalen tijd te be zorgen. Terwijl wij al het mogelijke doen om een vluggere bezorging te be werkstelligen, roepen wij de toe gevendheid van onze lezers in voor onze bezorgers, die thans onder zoo moeilijke omstandigheden hun werk. moeten verrichten. DE DIRECTIE. tt ty PARIJS, 1 Febr. (Havas). Het Fransche legerbericht van Donderdagochtend luidt: „Niets te melden". Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte bekend: „In het Westen zwak artillerievuur. Een on zer verkenningsafdeelingen vernietigde op den 30en Januari een vijandelijke versterking in het grensgebied ten westen van Saarlautem en keerde zonder verlies terug. De Duitsche luchtmacht zette de verkennings vluchten tegen Oroot-Brittannië voort." In het noorden des lands is de toestand als Woensdag. Wat Noordholland betreft, is het Noorder Buiten-Spaame (van Haarlem tot Spaamdam), waar gisteren nog doorgang mogelijk was met speciaal voor de ijsvaart gebouwde schepen, ge heel gesloten. In den Rotterdamschen Waterweg voor Rot terdam werd heden de scheepvaart voor stoom- en motorschepen niet belemmerd. De Oude Maas boven het Mallegat was alleen bevaarbaar met speciale schepen. Op het Hollandsch Diep bij Moerdijk was de toestand iets verergerd en de vaart alleen moge lijk voor krachtige stoom- en motorschepen. De veerdienst Dordrecht—Zwijndrecht was alleen in functie per sleepboot voor passagiers. In de Waal was het ijsbreken gevorderd tot Brakelsche veer. Het werd vandaag voortgezet. Te Gorinchem was de rivier blank, bij Werken dam was zij voor een derde met drijfijs gevuld. In de Kil was de toestand vanochtend nog onveranderd. Verwacht werd echter, dat hij zoodanig zou verbeteren in den loop van den dag, dat de vaart weer mogelijk zou zijn. Op Goeree en Overflakfoee is de tramdienst liddelhar.nisOuddorp, welke sinds Maandag was gestagneerd, thans hersteld. De tramverbinding MiddelhamisOoltgens- plaat is nog gestremd. BERLIJN, 1 Febr. (D.N.B.) Teneinde aan de Duitsche burgers in de teruggekeerde Ooste lijke gebieden een vertegenwoordiging te bezor gen in den Groot-Duitschen Rijksdag, heeft de Rijksregeering besloten tot de volgende wet, welke in het Staatsblad wordt afgedrukt: Par. 1. De op den lOen April en den 14er. December 1938 gekozen, door de wetten van der, 13en April 1939 aangevulde Groot-Duitsche Rijksdag zal met zooveel afgevaardigden worden uitgebreid als het getal van zestigduizend be grepen is in het totale aantal der in de inge lijfde Oostelijke gebieden wonende Duitsche burgers, die ouder zijn dan twintig jaar. Par. 2. De volgens par. 1 tot den Groot- Duitschen Rijksdag toetredende afgevaardigden worden aangewezen door den Führer en Rijks kanselier uit het aantal der in deze gebieden wonende Duitsche burgers, die ouder zijn dan 25 jaar. Stand op Donderdag I uur n.rn.: 748.8 Vorige stand; 758.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1