j Een tocht over den afsluitdijk De rede van Chamberlain Politiek van non- belligerentie Finland heeft dringend hulp noodig New-Yorksche Bears Uit Vaticaanstad KEMPINSKI De rede van Arita DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940 De- internationale handel Engeland en Japan „Frankrijk, de vroegere vijand DEJEUNER PARIS1EN f 1.25 „Men mag geen onaf gebroken reeks van wonderen verlangen" Hervorming van het Italiaansche recht Saradjogloe op weg naar Belgrado T ransportmoeilijk- heden in Duitschland Trek van het Westen naar 't Oosten Nog groote pnoeilijkheden voor het vrachtverkeer Na eenige koersverbetering volgde weer reactie De H. Vader houdt een toespraak tot 4000 pelgrims HET IJS IN KANALEN EN RIVIEREN BEGRAFENIS COMMODORE SCHOTT i WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT (Santos) Oct. 341 Slachtoffers van het verkeer f- BABY IN BRAND GERAAKT C. V. RIEMENS Academische examens Machinisten-examen R.K. Universiteit AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 31 Januari Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN (Vervolg van pag. 1) „Aan den anderen kant bedreigt onze vijand het bestaan van staten, die te klein of te zwak of te dichtbij zijn om ze te trotseeren en zij gaan voort een bijna volledige onverschilligheid te betoonen niet alleen voor hun belangen, doch voor de meest gewone eischen van menschelijk- heid. Ons schijnen deze overwegingen voor een groot deel ernstiger dan eenigerlel tijdelijke verstoring van den handel. Tezelfder tijd er kennen wij ten volle, dat een verstoring van den handel der neutralen ernstig voor hen kan zijn." Chamberlain noemde als voorbeeld den in vloed van den oorlog op den Britschen handel naar de Vereenigde Staten. „Laat evenwel niemand veronderstellen, dat wij de maatregelen welke wü hebben genomen, voor eenig ander doel zouden willen gebruiken dan de voortzetting van den oorlog, of dat wij onverschillig zouden zijn voor de vliezen welke de neutralen daarbij zouden kunnen lijden." Na nog gewezen te hebben op de overeen komst ir.et de Vereenigde Staten, welke een jaar geleden is onderteekend, zeide Chamber lain „Deze is gebaseerd op het beginsel van meest begunstigde natie, hetgeen naar onze opvatting in normale tijden de beste mamei was om den internationalen handel te bevor deren en dat wij, wanneer dezen oorlog met succes zal zijn besloten, voornemens zijn tot die gedachte terug te keeren. Wij erkennen dat de internationale handel voor een volle dige ontwikkeling veelzijdige kanalen moet volgen en dat wij een einde moeten maken aan de vicieuze politiek van economisch nationa lisme en autarkie, welke zooveel heeft gedaan om de laatste groote vredesregeling omver te werpen. Een van onze eerste bedoelingen zal zijn een herstel van den Internationalen han del, welke ons voorkomt op zijn beurt de beste gelegenheid te zijn voor een her stel van het standaardleger en de con sumptiekracht der natie. Dit is de politiek welke wij in gedachte hebben wanneer de tijd zal komen, opnieuw van oorlog tot vrede terug te keeren." Tenslotte bracht Chamberlain het jongste in cident „tusschen ons en de neutrale vriend schappelijk gezinde regeering van Japan" ter sprake. „Wy zijn genoopt alle maatregelen te nemen, welke voor ons open staan om de ma chinaties van den machtigen en volkomen mee- dogenloozen vijand te fnuiken, doch zeer zeker is het laatste, dat wij zouden willen doen, het zelfrespect van een vriendschappelijke natie, waarmede wij in vrede wenschen te leven, te trotseeren." f Chamberlain voegde hieraan toe, er van over tuigd te zijn, dat de gevoelens der neutralen en ook hun uiteindelijke belangen „aan de zijde moeten zijn van hen, die trachten de rechten van naties en alle individuen om hun levens te leven vrij van vrees voor agressies of ver volging." Chamberlain besloot met de verwijzing naar een gelijke positie van Groot Brittannie, thans honderd jaar geleden. Vandaag is die vijand van honderd jaar geleden onze innigste en meest getrouwe vriend en bond genoot (applaus). Frankrijk is niet minder dan wijzelf vastbesloten deze zaak door te zetten, totdat ons doel zal zijn bereikt. Zijde aan zijde zullen wij vechten, totdat de vrij heid, welke is aangerand, zal zijn hersteld, totdat vriend en vijand bijeen zullen kunnen zitten om een gelukkige en veilige wereld op te bouwen." I Amsterdam Leidschestr. 95 Feestzalen voor besloten partijen (Vervolg van pagina IJ. Ofschoon de politiek der Japansche re geering ten aanzien van de Chineesche kwestie geenszins de uitscnakeling der wet tige rechten en belangen van de Veree nigde Staten beoogt, doch integendeel ruim, te laat voor hun actieve medewerking in het opbouwen van een nieuwe orde in Oost- Azië, is het onvermijdelijk, dat de handel en andere economische werkzaamheden van derden soms door militaire operatics op groote schaal in het gedrang komen. Onder deze omstandigheden heeft onze regee ring alles in het werk gesteld om de rechten en belangen van derden te beschermen en daarvan hebben onze militaire strijdkrachten dikwijls strategische nadeelen ondervonden. Ik geloof vast en zeker, dat Amerika zich door de totstandkoming en ontwikkeling van de niéuwe orde tenslotte erdoor zal laten overtuigen, dat wij geenszins het Plan hebben, op economisch en handelsgebied een monopolie te vormen. De verdragslooze toestand, die den handel en de stabiliteit belemmert, leidt over het al gemeen tot moeilijkheden tn de betrekkingen, hetgeen noch voor Japan, noch voor Amerika gewenscht is. Wij zijn voornemens, nog meer pogingen in het werk te stellen, in het ver trouwen, dat de Japansch-Amerikaansche be trekkingen hersteld zullen worden op de grond slagen van het normale statuut, dat wil zeggen op den grondslag van een verdrag. Wat de Zuidzeegebieden betreft wenscht de Japansche regeering betrekkingen te onder houden van gemeenschappelijk bestaan en ge- meenschappelijken voorspoed door economische samenwerking en samenwerking voor de ont wikkeling van de natuurlijke» hulpbronnen. Onder de huidige omstandigheden moet Japan zijn uiterste best doen om zijn uitvoerhandel te vermeerderen en zich te verzekeren van de noodige grondstoffenhoeveelheden. Wij hebben met verscheidene landen handelsbesprekingen geopend. Ik heb de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie genoemd, doch daar zijn nog Italië, Frankrijk, Indië en andere Zuid- en Midden-Amerikaansche landen. Sedert het begin van den oorlog in Europa heeft men kunnen vaststellen, dat de econo mische politiek, welke de oorlogvoerenden ge volgd hebben, niet slechts belemmerend werkt op onzen uitvoerhandel of onzen Invoer van onontbeerlijke grondstoffen, doch somtijds ook het recht der belligerenten, zooals dit in de internationale regels is vastgesteld, te boven gaat en leidt tot vernietiging van de handels vrijheid en de vrijheid ter zee. De regeering heeft daarom bij de- betreffende mogendheden krachtige proteststappen gedaan en zij is bezig, andere maatregelen te nemen voor de bescher ming van onze handelsrechten. Bij het begin van den oorlog in September j.l. heeft de Japansche regeering het voor nemen te kennen gegeven, zich niet in het conflict te laten betrekken, doch haar po gingen te concentreeren op een regeling van de Chineesche kwestie. De regiering heeft daarop strikt een politiek van non-bellige- rentie gevolgd. De oorlog moet echter nood zakelijk leiden tot drastische wijzigingen in den algffimeenen toestand in Europa, onaf hankelijk van de wijze waarop hij zal ein digen en derhalve zal de terugwerking ervan op de Chineesche kwestie en de stabilisatie in Ooet-Azië vrijwel zeker verschrikkelijk zijn. De Japansche regeering volgt de ontwikke ling van den oorlog met groote belangstelling en zij is vastbesloten, alle maatregelen te ne men, die mogelijk wijzigingen in den toestand zouden kunnen uitschakelen. De internationale vrede is om verscheidene redenen niet gehandhaafd. Doch tenslotte had de vrede zijn bestaan niet te danken aan het feit, dat enkele naties vasthouden aan hand- PARIJS, 31 Jan. (Havas) Aan een noen maal van de Britsch-Amerikaansche pers- vereeniging te Parijs heeft de Finsche gezant Harri Holma, verklaard, dat Finland drin gend behoefte heeft aan hulp, anders is het ter dood veroordeeld. Er zijn wonderen ge beurd, doch men mag geen onafgebroken reeks wonderen verlangen. Een Finsche geneesheer, Tage Ellinger, heeft aan hetzelfde noenmaal medegedeeld, dat bin nenkort, dank zij den gelden In Frankrijk bijeen gebracht, een veldhospitaal van 100 bedden naar Finland zal vertrekken. Een aantal ambulances zal volgen. De Amerlkaansehe organisatie tot hulp aan Finland heeft 60.000 ampullen vaccine voor Fin land besteld. Het „Institut Pasteur" te Parijs heeft hier zes weken werk aan. Officieel wordt te Helsinki medegedeeld, dat Dinsdag de activiteit van de Sovjet-Russische luchtmacht aanzienlijk minder was dan de vorige dagen. De actie was voornamelijk beperkt tot Noord-Finland, waar een aantal plaatsen zonder militair belang werden gebombardeerd. Slechts materieele schade werd aangericht. Bij de bombardementen van de Sovjet-Russi sche luchtmacht in December en Januari wer den in totaal 357 personen gedood. Over den strijd aan de fronten deelt de Fin sche legerleiding mede: ,jn de landengte van Karelië hebben de Fin nen een aanval der Russen op de rivier Taipale afgeslagen. De Russen hebben zestig dooden op het slagveld achtergelaten. Ten Noorden van het Ladogameer heeft de vijand opnieuw aanvallen gedaan op verscheidene punten der Finsche stel lingen, doch deze aanvallen werden overal afge slagen. Negen Russische strijdwagens werden vernietigd. In de andere sectoren de gewone De- schietingen door artillerie en activiteit van ver kenners. De actie der Sovjet-luchtmacht was beperkt en voornamelijk geconcentreerd op het strijd- tooneel Boven het. binnenland eeniee OD Zich zelf staande vluchten. In den nacht van 29 op 30 Januari heeft de Finsche luchtmacht ver scheiden verkenningsvluchten gemaakt en bom bardementen uitgevoerd. Volgens gecontroleerde mededeelingen werden vijf Russische vliegtuigen door het Finsche luchtdoelgeschut en Finsche jachtvliegtuigen omlaag geschoten." having van een niet-rationeelen en onrecht- vaardigen status-quo in verband met kwesties van ras, geloof, gebied, hulpbronnen, handel, immigratie e.a., en een politiek van exclusiviteit voeren en van hun betere posities misbruik ir.a- ken. Men kan niet verwachten, dat een werke lijke wereldvrede, gebaseerd op rechtvaardigheid, er kan komen, voordat de wortel van het kwaad onderkend en uitgerukt is. Pas dan zullen alle landen de juiste plaats in het gezin der naties kunnen vinden. Thans, nu in Europa het ver langen naar een nieuwe orde met nadruk ge formuleerd wordt en in Oost-Azië vorderingen worden gemaakt op den weg naar dezelfde nieuwe orde, komt het ons voor, dat de mensch- heid een zeldzame gelegenheid wordt geboden de toestanden opnieuw onder de oogen te zien. ROME, 31 Jan. (Havas) Mussolini heeft vandaag Dino Grandi en de leden' van de ju ridische commissie, welke belast is met de stu die van de hervorming van het Italiaansche Wetboek van Strafrecht, ontvangen. In een toespraak wees de Duce op het groote belang van deze hervorming. Het nieuwe Wetboek van Strafrecht moet einde 1940 gereed zijn en zal de gerechtigheid, zooals het fascisme deze ziet, ten uitvoer brengen. Het zal streng, doch men- schelijk zijn. „Terwijl anderen denken aan het gereed ma ken van de wapenen, zoo besloot de Duce zijn toespraak, schept gij, volgens de traditie van Rome, de wet, zonder weike het niet mogelijk is op beschaafde wijze te leven." Grandi las vervolgens een rapport voor over dp politieke en juridische hervorming, waarbij hij in het bijzonder wees op de wetten inzake ce verplichtingen en contracten, welke In de plaats komen van de in 1936 ingestelde en in 1939 weer ingetrokken regeling. Ook kondigde hij aan, dat binnenkort de grondbeginselen van c"e fascistische juridische organisatie zullen wor den gepubliceerd. Deze zullen gegrondvest zijn op het oude Romeinsche recht en de fascisti sche ethiek en zullen een voorbeeld zijn van juridisch j autarkie. ATHENE, 31 Jan. (Havas). De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjog loe, is Woensdagochtend te Athene aangeko men. In den avond is hij naar Belgrado door gereisd, waar hij morgen wordt verwacht.' De conferentie van de Balkan-entente duurt drie dagen. De besprekingen worden gehouden van 's ochtends 10 tot 's middags 12» en van 's middags 5 tot 's avonds 7 uur. Mger dan 100 buitenlandsche journalisten be vinden zich te Belgrado. Zij zullen Zondagmid dag omstreeks 6 uur bijeen worden geroepen voor een persconferentie op het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Hun zal dan het slot communiqué worden voorgelezen. Men meldt ons van de grens: „Wann geht es los?" Dat Is op het oogenblik de allesbeheerschende vraag, welke ln Duitsch land gesteld wordt, zoo vertelde ons dezer da gen een inwoner van Nordhorn, de groote tex tielstad met 'ruim 20.000 inwoners hier even over de grens. En die vraag vindt zijn oorzaak in de benauwenis van het oogenblik, nu de ontzetten de transportmoeilijkheden allerwege werkelijken nood doen ontstaan. Er wordt dan ook vrij veel critiek uitgeoefend, en mogelijk staat hiermee in verband de nieu we verordening van generaal Görlng inzake „die Verwaltung in den Landkreisen". Daarin wordt den Partei-Kreisleiter de totale „Men- schenführung" in handen gelegd en wordt hij verantwoordelijk gesteld voor de stemming en de houding der bevolking in de Landkreisen. De Kreisleiter wordt boven den Staatsambtenaar, den Landrat geplaatst, want deze moet eerst genoemde ln kennis stellen van alle gewichtige voornemens en maatregelen. Hier aan de Oostgrens bemerkte men tot nu toe weinig van den oorlog in Polen en den we deropbouw van de daar geschapen ruïnes. Nu wordt er heel wat vee in deze streken aange kocht, dat naar Polen gaat, om de landbouw daar weer op te richten. Dezer dagen ging een transport van 100 hoogdragende koeien en vaar zen naar het Oosten. Ook de handwerkers kunnen daar nu aan den slag komen en gemakkelijk in het bezit raken van een eigen zaak, nu de Polen zelf daar weg gehaald en in 't Duitsche binnenland aan ge dwongen werk worden gezet. De handwerker, die naar Polen wil, wordt daar in een of andere leegstaande zaak of bedrijf als commissaris en bestuurder of pachter geplaatst. Blijkt hij voor dat bedrijf of die zaak geschikt, dan kan hij op gunstige voorwaarden bezitter worden. 't Is het systeem der Germaniseering van Po len, evenals meri dat met Sudetenland thans nog doet, ofschoon het daar Ariseering gehoemd wordt. (Van onzen redacteur) EWIJKSLUIS, 31 Januari. Zoo zijn wij dus over den afsluit dijk gekomen. Wij vertelden reeds van onzen tocht van het Friesche „vasteland" naar Kornwerderzand, toen we worstelden met de sneeuw, meter voor meter, met vastzitten en uitgraven zonder ophouden. In ver houding tot de moeilijkheden van deze enkele kilometers, was de tocht over den dyk zelf een tamelijk mee vallertje. Voor een luxe-auto was de weg al werd er natuurlek van den berijder veel gevraagd zeer wel berijdbaar en zonder al te veel moeite hebben wij dan ook het bijna 40 K.M. lange traject van Kornwerderzand naar Ewijksluis kunnen afleggen. Grootendeels reden wij in bevroren wagensporen, waarin men zoo nu en dan wegslipte via een sneeuwheuveltje, en af en toe moest er vol gas gegeven worden, wan neer er een groote hoeveelheid sneeuw voor de humoer lav. Maar. zooals wii reeds schre ven, desondanks was de tocht wel te doen. Gezegd dient, dat wij den overtocht onder zeer voordeelige omstandigheden maakten. Wij waren namelijk de eenigen, die de reis naar Noord-Holland ondernamen en dus geen hinder ondervonden van een ongelukkigen autobe stuurder, die zijn wagen in de sneeuw had vastgereden. Een belangrijke factor, omdat van passeeren geen sprake was, daar een auto, die even scheef stond, den weg totaal zou ver sperren. Wel vreezen wij, dat onder dezelfde omstan digheden als wij den tocht maakten, het vracht verkeer een heelen dobber aan den dijk zal heb ben. De vrachtwagens zijn Immers niet zoo snel en zoo handig te besturen als de kleinere wagens, vooral luxe-wagens, en wanneer zij dan ook nog even vastraken, is er zonder hulp niet veel van te maken. Wel is men op verschillende plaatsen, waar de situatie het ergst was, al weer aan het sneeuwruimen gegaan, maar de wind heeft nog niets van zijn kracht verloren. Onder der. gelijke omstandigheden is het dan ook niet te verwonderen, dat er spoedig weer evenveel sneeuw op den weg lag als er was weggeruimd. Toen wy omstreeks half drie Den Oever be reikten, waren wy van Noord-Hollandsche zijde pas één wagen, tegengekomen. By den Oever echter stond de eerste colonne wagens, gereed om de reis in tegengestelde richting te onder nemen. Het meest verrassende van onze eigen ervaringen was wel, dat wij bij onzen terug keer, welke bij de yzlge koude aan het Pool gebied deed denken, in Noord-Holland werden ontvangen meteen regenbuitje. Het Hol- landsch klimaat verloochent zijn waren aard toch maar nooiW NEW YORK, 31 Jan. (Part.). De New Yorksche beurs voegde heden een nieuwe on- belangwekkenden dag toe aan de lange reeks da gen met een richtingloos en weifelend verloop, welke wy reeds achter den rug hebben. Stimu- leerend nieuws was er ook vandaag niet en als gevolg daarvan heeft zelfs de algemeene over tuiging, dat de markt op zijn minst rijp is voor een technisch herstel, geen invloed op de hou ding van de beurs, die er een blijft van afwach ten. De rede van Hitier heeft weliswaar op in ternationaal gebied geen nieuwe ongunstige ge zichtspunten geopend, maar dit wil natuurlek niet zeggen, dat daarom de algemeene situatie verbeterd is en dit, gepaard aan de nog altijd bestaande dalende tendenz in het bedrijfsleven, verhindert elk initiatief. De resultaten der TT.S. Steel komen ongeveer overeen met de ver wachtingen en ook het feit, dat geen dividend op de commons zal worden uitgekeerd, heeft in het algemeen niet verrast, daar men zich daarop in breeden kring reeds had voorbereid. Desondanks laat het natuurlijk zekere sporen na, omdat in verband hiermede de kans, dat het lóopende jaar betere dividendperspectieven zal openen, al zeer gering wordt geacht, nu de gang van zaken inmiddels eenigen achteruit gang te zien geeft, al behoeft dit nog niet te beteekenen, dat een sterke terugslag voor de deur staat. De terughoudendheid en voorzich tigheid, die men t.a.v. de beurs betoont, vindt echter een zekere navolging ln het bedrijfsleven zelf, zoodat hier als het ware een wisselkring bestaat, die niet geschikt is om de vertrouwens crisis, waaronder het land thans lijdt, voor op timistischer opvattingen te doen plaatsmaken. Hoewel er afgescheiden van enkele specialitei ten en sommige laaggeprijsde fondsen weer zeer weinig omging, was de ondertoon van de markt heden echter niét ongunstig, zelfs niet vopr de staalwaarden, die evenals de overige fondsen prijshoudend gestemd waren en ln het verdere verloop bewogen de koersen zich zelfs meerendeels in opwaartsche richting, zij het in zeer kalm tempo en bi" kleine fluctuaties. Eenige belangstelling openbaarde zich voor U.S. Rubber en andere rubberaandeelen in verband met de verwachting, dat de banden- pryzen eerlang zullen worden verhoogd. Ook staalfondsen konden meerendeels iets aantrek ken. De handel bleef daarbij echter van gerin gen omvang. In het eerste uur bedroegen de omzetten 150.000 shares en in het tweede uur eveens 150.000 stuks. De tweede beurshelft gaf weer een koers- reactie te zien. Laatbeurs trad hier en daar op het verlaagde niveau een licht herstel in, waar door het slot niet overal op het laagste punt van den dag tot stand kwam. Het kwam mee rendeels niet tot groote verliezen, met uitzon dering van Chrysler, die ruim 1 dollar moesten afstaan en Douglas Aircraft en Glenn L. Martin met 1 punt verlies. Uit het bedrijfsleven waren eenige berichten, waarvan echter niet veel in vloed uitging. De bedryvigheid in de staalin dustrie werd door Iron Age op 77 pet. geschat. Het blad maakt melding van de verwachting, dat de automobielindustrie de volgende maand in de markt zal komen, doch hiervan ziet men geen uitbreiding van de bedrijvigheid tegemoet. Ook wüzen sommige aanwijzingen op een ver scherping van den concurrentiestrijd, die tot uitdrukking zou komen in prijsconcessies. De prijs voor staalschroot is opnieuw lager afge komen. Het binnenkomen der orders vertoont, volgens Insiders, een lichte toeneming. De be drijfsresultaten van diverse maatschappijen waren zeer gunstig; de netto winst van Du Pont over 1939 vertoonde bijna een verdubbeling, n.l. van 50.190.000 tot 93 220.000. De cijfers in ieder kwartaal vertoonden een flinke toene ming met over het laatste kwartaal de hoogste cijfers. Door South. Railway werd in 1939 een winst van 2.69 per aandeel verdiend, tegen een verlies van 498.000 in het vorig jaar. De I.T.T. sloot 72.000 aansluitingen in 1939 meer aan dan in 1938; 1938 vertoonde een toeneming van 76.000 aansluitingen ten opzichte van het daaraan VATICAANSTAD, 31 Jan. (Havas) Z. H. de Paus heeft Woensdag een toespraak gehou den tot 4000 pelgrims. In het bijzonder richtte de H. Vader zich tot een groep vrouwe:yke aan wezigen, die hij aanspoorde, vooral in dezen moeiiyken tijd met een groot geloof de we- reldsche lichtzinnigheid te verzaken, opdat de menschheid zal terugkeeren tot de algemeene broederlijke liefde, tot het Evangelie en de orde in den wensch tot een werkelijken vrede. In de Waddenzee bij Harlingen Is de toestand van het ijs, by Dinsdag vergeleken, nog iets verergerd. De zeilvaart is er geheel gesloten, zwakkere stoom- en motorschepen hebben moeite, er doorheen te komen. Verder is in het Noorden des lands alles onveranderd, evenals ln het Centrum. Wat Zuid-Holland aangaat, ondervinden voor Vlaardingen op den Rotter- damschen Waterweg stoom- en motorschepen van gering vermogen hinder. De Beneden- Merwede bij Dordrecht Is iets beter bevaarbaar. Het wisselt daar echter door getyde en wind richting. In de Oosterschelde by Wemeldinge komt men alleen door het ys met krachtige stoom- en motorschepen. Beneden Vuren is de Waal voor omstreeks een derde met riryfijs bedekt. Op de Boven- en Nieuwe Merwede was iets minder dryfys. Het water wordt er opengehouden. Op de Kil kan weer gevaren worden, maar alleen met speciaai voor de vaart door Ijs gebouwde schepen. Het breken van het ingedreven ys Wordt voortge zet. De Noord is open. Voor het overige is in het land geen veran dering in den toestand gekomen. BATAVIA, 31 jan. (Aneta). Vanmiddag werd op treffende doch eenvoudige wyze op het kerk hof Laanhof te Batavia het stoffeiyk overschot van Commodore Schott, omgekomen by de ramp van de PK-AFO op Ball, ter aarde be steld. Van militaire zoowel als van ambtelijke zijde werd zeer groote belangstelling aan den dag gelegd, evenals van particulieren. Tallooze kransen gaven uiting aan het mede leven. Aan de groeve spraken de heeren Crena de iongh en versteegh, terwijl de heer van Len- nep, van de Holl. Beton MU„ namens mevrouw Schott dankte voor de belanestelline. voorafgaande jaar. Door de Standard Oil ol Cal. werd een onveranderd kwartaaldividenci van 025 gedeclareerd. Staalwaarden verlieten de markt ln onregelmatige houding; U.S. Steels gaven laatbeurs eenig herstel te zien, doch Bethlehem Steels zakten geleidelijk in. Het wa ren alleen Republic Steel en National Steel, die bij het slot een kleine winst te zien gaven. Ook sporen, koperwaarden, oliefondsen, public-uti lities, luchtvaartwaarden, rubbers en aandeelen in fabrieken van electrische apparaten waren eveneens verdeeld; Westinghousp konden na een lagere opening geleidelijk aan verbeteren en waren bij het slot bijna 1 dollar hooger. Mijnen waren aan den luien kant, terwül equipment- shares, kunstzijde-aandeelen, chemische waar den, tabakken en warenhuisfondsen zich goed prijshoudend betoonden; de koersschommelin gen bleven beperkt. De omzetten bedroegen in totaal 610.000 shares. Laatst gedane koersen Jan. 31 30 29 Allied Chemical 172} 172 172} American Can Co. 114} 115 115} Am. Car F.dry 251 25} 25} Am. Rolling Mills 15 15 15 Am. Smelt Ref. 46} 48} 48} Am. Tel. Tel. 170} 170} 170} Am. Tobacco B. 89 88} 88} Am. Waterworks 101 10| 10 Anaconda Copper 26} 27 26} Atchison Topeke 23} 23} 23 Baltimore Ohio 51 5} 5} Bethlehem Steel 72} 73} 73} Canadian Pacific 5 4} 4} Case Treshrng 66} 67 69} Chase National B. 34} 34} 34} Ches. Ohio 39} 39} 39} Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 80} 82 82} Cities Service 4 4 4! Consol Gas N.Y. 32} 31} 31 Continental Oil 241 24} 24} 7 Dawcsl. 11 1 Hi 5y2 Young 8} 8} 8| Deleware Huds. 18} 18} 18} Douglas Aircraft 81 82 83 Dupont de Nem. 180 179} 181 Eastman Kodak 160 179} 160} El. Bond Sh. 6} 7 7} General Electric 37 38 38} General Motors 52} 52 52} Good Year 22} 22 22} Hudson Motor 5} 5 1 51 Illinois Central 111 11 115 Intern. Harvester 53} 55 56 Intern. Nickel 35} 35} 36} Intern. Tel. en Tel 4 4} 4 Kennecott Copper 35 35} 35} Missouri Pacific Idem pref. i 4 i Montgomery Ward 51} 51 i 51 Nat. City Bank 29 29} 29 Nat. Dairy Prod. 16} 16} 16} New York Central 16 16} 165 North. Am. Av. 24} 25} 25} Nord. Amer. n.a. 21} 21} 22 Norfolk Westerr 213 211 211 Pennsylvania 21 f 21 21 Phillips Oil 39} 40 40 Proctor Chamblc 68 68} 68} Publ. Serv. N. J. 40} 40} 40} Radio Corporation 5} 5} 5} Rep. Steel 19} 19} 19} Sears Roebuck 83} 82} 83} Shell Union Oil 11 i 11} 11} Socony Vacuum 11} 11} 11} Southern Pacific 12} 13} 13} Sotthern Railway 16} 17} 17 5 Standard Brands 7} 7 7 Stand. Oil of N.-J. 43 43 f 43 5 Tidewater Ass. Oil 10} 10} 10 f Union Pacific 93} 94} 92} United Aircraft 47} 47 47} United Corp A. 2} 2} 21 U. S. Leather U. S. Rubber 35 35*} 35 U. S. Steel 56} 57} 57} Western Union 22} 23} 23} Westingh. Electr. 108} 107} 108} vVoolworth Building 40} 40} 40} i - ex dividend ex coupon. -4- nieuwe aan ileelen. gedaan en laten, t Dieden. NEW YORK, 31 Jan. Slotkoersen Jan. 31 30 29 Brussel 16.97 16.94 16.97 Rome 5.05 5.J5 3.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.42 22.43 22.43 Oslo 22.72 22.72 22.72 A'dam 53.09 53.09 53.09 Londen 3.99} 3.99 3.99} Parys 2.26 2.26} 2.26} Berlyn 40.20 40.20 40.20 NEW YORK, 31 Jan. 31 Jan. 30 Jan. 31 Jan. 30 Jan. Katoen Nieuw contract Jan. - Juli Mrt. 10.85-— 10.86-— Oct. Mei 10.48-—10.52Dec. Rubber Standaard Mrt. 18.75-18.65 Sept. Mei 18.3218.18 Oct. Juli 18.15+ 18.05 Des. Jan. Koffie (Rio - Nieuw contract) 4.29 4.31 4.33 4 35 10.181020- 9.39.— 945-. 9..31-937-. 18.C5+ 17.89+- 17.95 17.75+- 17.85+ 17.70+- Mrt. Mei Juli Sept, Dec. Suiker Jan. Mrt. Mei Juli Tin Locc 4.29 Mrt. 6.22-- 6.24 - 4.31 Me) 6.266,28 4.33 Jull 6,316.32.— 4.35 Sept. 6.346.37-- i Dec. 6.41-- 6.44,- 1.89+ 1.94+ 1.99+ 1.89+ 1.95+ 1.99+ Sept, Nov. Dèc. Jan. 2.03+ 2.01+ 2.04+ 2.01+ 45.75 45.62 31 Jan. 30 Jan. Tarwe 96 93 i 93 i 55 f 55-r 165 Mei Juli Sept. Maïs Mei Juli Sept. Reuzel Jan 5.90+ Mrt O.05+ 97 94 i 93 31 Jan. Tarwe Mei 84 Juli 85 1 Oct.. .86+ Rogge j'ei 75 f Oct 72 - - Juli 68 f - Haver 561 -~ 56} 561 5.9C+ 6.07 i 30 Jan. 841 851- 861 *- 761 74 1 70 iijn 45.621 45.371 CHICAGO, 31 Jan. 31 Jan. 30 Jan Haver Mei 39 Juli 34 Sept. 32 1 - Rogge Mei 66 1 - 1 Juli 65 1 Sept. 66 1 38 1 33 1 - 32 671-1 67 1 67 Mei 6.221 6,23+ Juli 6.40+ 6.45+ WINNIPEG, 31 Jan. 31 Janl 30 Jan. Gerst 521-21- 501-511- Mei Juli Deo. Mei Juli Oct. Lynzaad 1921 -I94f -191 .-1911 1861 186 t Mei Juli 401 381 40| 38 i 34 i De cijfers omtrent het aantal verkeers slachtoffers, schrijft de K.N.A.C., zooals gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, geven voor de maanden Oc tober en November 1939 voor wat betreft het aantal gedoode personen een gunstiger beeld dan het voorafgaande jaar, al moet daarbij geconstateerd worden, dat het aan tal ernstige gewonden is toegenomen. De cyfers van de laatste zes maanden, waar over gegevens beschikbaar zyn, zijn als volgt (tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van 1938) Juni Juli Augustus September October November Gedood 77 (66) 54 (71) 92 (68) 68 (68) 76 (90) 59 (68) Ernstig gewond 452 (384) 461 (401) 513 (429) 421 (452) 606 (408) 378 (365) In hoeverre in deze kort na de mobilisatie- maand gelegen periode van afneming of toe neming van het verkeer sprake is, kan nog niet worden nagegaan, omdat de desbetreffende waarnemingen van den Rijkswaterstaat nog niet werden gepubliceerd. Wel was het verkeer in September 1939 in het algemeen geringer dan in September 1938. Woensdagmiddag ontstond een schoorsteen brand in een woning aan den Aweg te Gronin gen, bewoond door de familie J. J. F. Een in de kamer staande wieg vatte eveneens vlam, ten gevolge waarvan de baby van zes maanden ern stige brandwonden opliep. In hoogst zorgwekkenden toestand is de kleine naar het Diaconessenhuis vervoerd. Met ingang van 1 Februari is aan den heer C. V. Riemens op zijn verzoek wegens gezond heidsredenen eervol ontslag verleend als con troleur en kassier van het departement van den Hofmaarschalk, welke functie hij sinds 1 Oc tober 1917 heeft vervuld. AMSTERDAM Geslaagd voor het docto raal examen pharmacie de heer H. de Vries. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts mej. A. K. Visser (Bierüm) en de heeren R. E. v. d. Berg (Rotterdam), Sj. J. de Jong (Lemmer) en P. M. Rood (Bovenkarspel). Geslaagd voor het artsexamen le ged. de heer P. J. Verwoerd (Uithoorn). LEIDEN, Candidaatsexamen wis- en na tuurkunde letter E de heer N. Schwarz, Rot terdam. Doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak wiskunde) de heer H. Bolder, Leid den. Doctoraal examen Zuid-Afrikaansch recht de heer J. de Villiers Trüter, Leiden. Doctoraal examen Nederlandsch recht. mej. M. C. van Leeuwen, Scheveningen; de heer J. Velders, Den Haag. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma A de hee ren W. R. Jonkers te Rotterdam en W. J. van Dié te Barendrecht. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats examen Romaansche taal en letterkunde Fransclr de heer C. A. Daniels, Maastricht. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel 255 2V-A—2iyt 423/8 Van 4.30 uur tot 5 uur Anaconda 21 Koersen voor stortingen op 1 Februari 1940 tegen verplichtingen luidende in Reichsmarken 75,60 en Lires 9,55. ODsréKévén door v. d. Gf&af Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling W. B'ijlsma, te Eerne- woude Het 'verhoor is bepaald op Donderdag 7Maart 1940, des n.m'. 2 uur, in het Paleis van Justitie te Leeuwarden. Surséance van betaling: Door Hendrik Jacob van Mourik. te Arnhem, ho de Firma Repke Faber is bij de Arrondisse- mente-Rechtbank te Arnhem ingediend een ver zoek tot surséance van betaling'. Dd. 25 Januari 1940 \wrloopig verleend. Be- \v mei voerder is mr. J. G. de Vries Robbé te Arn hem. Verhoor: Maandag 20 Februari 1940, des n m2.30 uur, in de raadkamer der Rechtbank, paleis van Justitie te Arnhem' Een ontwerp van een akkoord is niet bij het verzoekschrift ge- voegd. 25 Januari 1940 is voorlooplg surséance van betaling verleend aan W. F. Heinvann. dames- confectiefabrikant te Deni Haag, Hoefkade 9. Ver hoor: Donderdag 22 Februari 1940, v.m. 11 uur, ter raadkamer der Arrondissements-Rechtbank te Den Haag. Bewindvoerder is mr. F. Donker, Cur- tius, te Den Haag. Er is geen ontwerp-akkoord tèr Griffie nedergelegd. Failliet verklaard: 29 Jan P. W. van der Ham, schilder. Den Haag, Welmurstraat 319. R.c. mr. L. Vliegent- hart Cur. mi. D. J. I. van den Oever. Den Haag M. Van den Bosch, te Leiden. Sitterlaan 76. R.c. mr. J. H. van Laar. Cur. mr, C. J. Goudsmit, Leiden. A. A. Beijersbergen, Wassenaar, Kerkstraat 72, expediteur. R.c. mr. F. J. de Jong, Cur, mr. H. Parfumeur, Den Haag. S. P. Belt. handelaar ln zuivel-producten, Deni Haag. Laan van Nieuw Oost-Indië 36a, RJ>. Jhr. mr. C. J. van der Wijck. Cur. mr. B, W. F. Paauwe, Den Haag 30 Jan.: J. Feyer, schipper. Zaandam, Lange- straat 19. R.c. mr. E. W. J. Top, Cur. mr, H. H. Riepma, Edam H. Heinsbergen. schilder, Haarlem, Meeuwen- straat 31. R.c. mr. E. J. W. Top. Cur. mr. W. de Rijke Haarlem. W. P. Ramaker, vertegenwoordiger. Due- huls-Velsen, Zeeweg 381. R.c. mr. E. J. W. Top, Cur. mr. J. A. P. C. ten B'okkeï, Haarlem. j. Tanis, ambtenaar. Bloemendaal, Zoir.cr- zorgerlaan 15. R.c. mr. E. J. W. Top, Cur. mr, 8. Groen, Haarlem Gedeponeerde uitdeelingslijsten 24 Jan.: de nalatenschap van wijlen P. de Jong, gewoond hebbende te Apeldoorn. Geëindigd door het verbindend worden der eenige ultdeelings.yst. Uitk. 100 pCt. aan aïle crediteuren. 27 Jan.: J. H. de Graaft, firmant van de Firma „Graco". bestel- en expeditie-onderneming. Idem. Uitk. 2.275 pCt. 27 Jan.: J. G. Kloppenburg, firmant van de Firma Graco" Arnhem. Idem. Uitk. 2.275 pet. 27 Jan.: W. J. Kloppenburg, firmant van de Firma ..GraCö". Arnhem'. Idem. Uitk. 4.048 pCt. 29 Jan.: C. van de Kreeke, aannemer, Wol- phaartsdijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2