Kampwerk jeugdige werkloozen Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een Omroeper' voor 90.000 gezinnen 1 Afgewezen minnaars luchten hun harten V erkeersperikelen CENTRALE LEIDING BIJ LUCHTBESCHERMING gr?minmmnmmmiiiTyMi!iHiiiiifi!mimiutii!»nfintin»iiiiiwnHPinr!iiiiiiii»iiiiiiiiiiHniiiinnnitmmynmg DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Onze fractie-leider, de heer Klein, geeft geschiedenis over de samen stelling van het college van B. en W. Allemaal moeten we sneeuw ruimen! De begrooting De heer Klein aan het woord De Sociaal-Democraten ,Het kluifje" DE MILITAIREN V^N HET KLEVERPARK Ontspanningsavond op 13 Februari KRAAMVERZORGING Verhooging subsidie Jubileum WATERPOLO H.P.C.—POELMEER 5—1 BEVERWIJK Bloemententoonstelling uitgesteld SANTPOORT Over de verspreiding van deze ziekte weten (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Autobusdiensten gestaakt, vele wegen onberijdbaar Verdere stremmingen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Door bommenwerper tot zinken gebracht De kapitein van de „Highwave" geeft een relaas van het gebeurde IJS BIJ KAMPEN EN URKEN ONBETROUWBAAR Ontploffing op een Britsch schip TREINVERKEER IN ITALIË BEPERKT BABY AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN Luchtbeschermingsoefeningen UIT DE HOOFDSTAD Haarlemmer tram op trailer gebotst SE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiimra STAD In de gistermiddag voortgezette vergadering van den gemeenteraad kwamen aan de orde de vragen van den heer D. J. A. Geluk be treffende de maatregelen in verband met het sneeuwruimen. Wethouder v. LIEMT antwoordde: Het sneeuwruimen noopt tot uiterste zuinigheid, in verband met de finantieele positie der ge meente. Wij komen niet achter bij andere grooïe steden. De Minister laat het ruimen in werkverschaffing niet toe. De ruimers verdie nen 43 cent per uur en 50 cent per dag voor kleeding. Het werken voor steun gaat lijnrecht tegen het wezen van de steunregeling in. Slechts 1/3 van het aantal ruimers is niet-gesteund. Spr. deed ook een beroep op de particulieren. Er is al ƒ20.000 aan dit werk uitgegeven en het wordt voortgezet. De VOORZITTER voegde er bij, dat b.V. 380.000 K.G. zout werd gestrooid; hij noemde verder een indrukwekkend aantal cijfers. De laatste 24 uur is er nog een nieuwe zeex groote moeilijkheid ontstaan. De Oostenwind heeft op de buitenwegen enorme hoeveelheden sneeuw opgetast. Bij de Ringvaart is de sneeuw ploeg zelfs blijven steken. Op den Schalkwij- kerweg moesten tractors te hulp geroepen wor den etc. Aals de dooi krachtig intreedt, moeten de par ticulieren onmiddellijk hun trottoirs schoonve gen. De heer GELUK (V.D.) bracht hulde aan het gemeentebestuur en den Reinigingsdienst. Spr. heeft niettemin eenige aanmerkingen betrel- fende de hoofdwegen in Noord, die gevaarlijk blijven voor de wielrijders. Het publiek vraagt zich af, of de werkloozen niet sneeuw kunnen ruimen voor hun steun. De regeering wil dat niet. Maar de toestanden worden nu abnormaal, zoodat de regeering misschien de bakens zal verzetten en een toeslag zal toestaan. De heer CASTRICUM (R.K.) hoopte, dat de minister voet bij stuk zal houden. Het sneeuw ruimen dient onder de bestaande loonsvoor waarden uitgebreid te worden. Dan stelt men de afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelas ting maar uit. De heer v. KESSEL (R.K.) was dankbaar voor de uitvoerige mededeelingen, die het pu bliek op prijs zal stellen. In de buitenwijken is het echter treurig gesteld! De belastingbe talende burger vraagt zich af of de werklooze zooveel gemeenschapsgevoel heeft, dat hij de trottoirs b.v. voor de huizen van ouden van da gen schoon maakt. Zijn eigen stoep laat hij nog met een vracht sneeuw liggen. De heer NOORDEWIER (C.P.): En wat denkt- u van de renteniers? De heer PEPER (C.P.) noemde sneeuwrui men een verschrikkelijk werk en de belooning een schandaal (de communist bedoelde hier waarschijnlijk, dat het loon te laag is). Waar- cm moet een werklooze speciaal de straten rei nigen? Hij is geen schuldige, maar aanklager in deze maatschappij. De heer VISSER (C.H.) deelde mede, dat hij zijn burgerplicht vertuide en zijn straatje veegde, toen de sneeuw versch gevallen was (hilariteit) De heer NOORDHOFF (S.D.) aanhoorde de debatten met stijgende verbazing. Wat wil de heer v. Kessel toch? De werkloozen zijn door de kapitalistische samenleving uitgeworpen Zijn zij niet minder dan anderen? Het zijn juist de menschen met een goed inkomen, die het hardst roepen en niets uit eigen beweging doen. De dooddoener is. dat ze er toch belasting voor betalen! Wethouder v. LIEMT zette nog eens het standpunt van den minister uiteen. De bedoe lingen van den heer v. Kessel waren zoo kwaad niet. Wanneer hij bij zijn betoog gevoegd had. dat ook de beter-gesitueerden hun plicht slecht deden, zouden zijn woerden een heel wat zach tere beteekenis hebben gekregen. Het debat werd daarna gesloten. De heer PEPER (C.P.) diende een motie in, behelsende uitstel der behandeling, daar de tijd van voorbereiding te kort zou zijn. Deze motie werd niet ondersteund. De heer v. DAM (V.D.) vond het opmerkelijk dat niet de woordvoerders der grootste partijen de debatten willen openen. Zij hebben de VT. voorrang gegeven. Is het nu zóó, dat eerst de officier van justitie het woord heeft en dan pas de beklaagde? (vrcolijkheid). Spr. kwam daarna vanzelf op de samenstelling van het college van B. en W. en meende, dat de Vrijzinnig-Demo craten ongemotiveerd in een hoek gedrongen zijn. Men bestrijdt echter alleen degenen waar men bang voor is! En spr.'s fractie steeg van 2 tot 5 zetels. Als spreker even in de buitenlandsche poli tiek terecht komt, intertumpeert de voorzitter: laten we direct beginnen met de buitenlindsche po'itiek buiten deze zaal te laten. De heer v Dam verdedigde daarna, het stand punt van zijn fractie, nat zij. na de winst bii de verkiezingen, zeker een wethouderszetel had moeten behouden en hekelde de machtsverdee- ling en den „uitruil" tusschen R.K. en soc.-dem. die de burgerij volgens spr. niet wenscht. De V.D. zullen er niet aan denken in de op positie te gaan. hetgeen al bewezen is. Zij zul len het college, zeker in deze moeilijke omstan digheden. steunen. Ondanks alles, zullen zij niet mokken. Spr. wees dan op de maatschappij-beschou wingen en het beleid van zijn partij. Hij brak een lans voor den middenstand, die door dezen tiid hevig getroffen is. De begrooting heeft eigenlijk alleen maar for- meele beteekenis, omdat niemand weet, hoe het dit jaar aal gaan en welke financieele nieuwe else hen aan de gemeente gesteld zullen worden. De heer VISSER (C.H.) besprak ook de wet houdersverkiezing en hekelde de toen door de groote partijen gebezigde argumenten. Er komen nu nog mondelinge argumenten, aldus spr.; of ze even krachtig zullen zijn als ze worden uit gesproken, wil ik afwachten.. Vele bezwaren o.a. tegen de politieke overtuiging van den burge meester, kon de heer Visser niet anders dan kinderachtig noemen. Hij gewaagde zelfs van onoprechtheid. Is de samenwerking tusschen R.K. en S.D. een proefballon? Maar dan zijn er toch zwenkingen geweest. Ik lees in het soc.- dem. „Weekblad", ging spr. voort.... De heer Drilsma; Hoe zegt U? In welk jaar? De heer Visser: In 1913. Maar de soc.-dem. zijn toch hetzelfde gebleven! (Soc.-dem. interrumpeeren: O, ga dan maai door!) De heer Visser verklaarde tenslotte, dat ook zijn fractie het college zal steunen, zij het met tranen in de oogen over het gebeurde, een demonstratie van misbruik van macht. De heer WOLZAK (A.R.) bekeek den finan- cieelen kant der begrooting en schaarde zich als derde in het oppositie-front- tegen de wijze waarop het nieuwe college van B. en W. ont stond. Dat Haarlem tracht met de omliggende gemeenten belangen-gemeenschappen in het leven te roepen de gaslevering aan Heem stede juichte spr. van harte toe. Het op treden van den wethouder van Onderwijs in zake de scholenkwestie, ontstaan door de mobi lisatie, huldigde spreker Een kring van luchtafweergeschut dient op het programma te staan. De burgemeester wijze de burgerij op dezen eisch. De heer PEPER (C.P.) verklaarde, dat hij het peil van de debatten belangrijk zou ver- hoogen, waartoe hij bij de internationale poli tiek en de oorlogen terecht kwam. De VOORZITTER: Blijft u in Haarlem. De heer PEPER: Daar kom ik vanzelf, dat zult u straks wel merken. De VOORZITTER: Ik merk het nu al, wat u wilt. Heusch, ik heb u in de gaten! De heer PEPER diende vervo'gens moties in. waarin hij verzocht bij de regeering aan te dringen op een loonsverhooging van lOpCt. voor het gemeente-personeel en een gelijke ver hooging van den steun en de werkverschaf- fingsloonen; waarin hij den raad verzocht de tarieven van gas en electriciteit. voor de minst- draagkrachtigen te verlagen. Het debat van de avondzitting werd geopend door den heer KLEIN (R.K.), die vaststelde, dat de R. K. Staatspartij bij de laatste verkiezingen behoorlijke winst boekte, dank zij ook den grooten gezinnen en de opgeschroefde zaak Oss. De be sprekingen over de samenstelling van het col lege van B. en W. zijn vanmiddag nogal losgeloo- pen. Spr. zette de voorgeschiedenis uiteen en stelde vast, dat de C.H. en de A.R. de samenwer king met de R. K. hebben verbroken. Het was in het begin van deze eeuw een heele toer voor een katholiek om in den raad te' komen. In 1913 waren er 10 réchtschen in den raad; langzaam groeide dit aantal en werd een combinatie ge vormd, om de grootst mogelijke voordeelen te verkrijgen. In 1916 waren er 16 rechtschen en 17 linkschen en eerst toeri waren de liberalen geneigd om een katholieken wethouder in het college te doen zitting nemen. Gestadig groeide het aantal katholieke raadsleden. Intusschen is het de vraag of de coalitie wel veel vruchten voor de R. K. heeft opge leverd. Bij benoemingen werden de Katho lieken steeds achtergesteld en daaraan hiel pen de prot.-christ. groepen mee. Slechts eenmaal in de 24 Vi jaar, dat spr. raadslid is, werd een katholiek voor een belangrijke positie No. 1 op de voordracht geplaatst. Dat was toen er een directeur van den Genees kundigen Dienst benoemd moest worden. Maar de raad koos No. 2 van de voordracht, zoodat de coalitie-genooten ons in den steek lieten. Maar de samenwerking werd niet ver broken. Ook toen het aantal katholieken in den raad grooter werd en dat der prot.-chr. groepen ver- j minderde, bleef onze fractie de traditie hand- J haven, ondanks de offers die gebracht moesten j worden. Spr. memoreerde deze geschiedenis om aan te toonen, dat de Katholieke fractie niet „klein- zeerig" was. Nu de coalitie op 5 September verbroken is, zijn de onsympathieke en „groote" woorden van de vroegere vrienden los gekomen. Nooit is, na 1915, langer en meer over de sa menstelling van het college gediscussieerd dan in den zomer van 1939. De wethoudersverkiezing is volkomen eerlijk geschied. Een groep van 5 leden uit den raad had reeds een wethouder aan gewezen (spr. zinspeelde op den V. D.), maar vergat, dat de raad het laatste woord heeft. De "Vrijz. Dem. moeten eens in de buurt kijken. Spr. doelde op de samenstelling van het college van B. en W. te Bloemendaal. De katholieken, die tweemaal zoo sterk zijn als de Vrijz. Dem., wer den daar uit het college gestooten, omdat de heer Prinsenberg, die 7 jaar zitting had, niet wenschte te dansen naar de pijpen van de V.D. en de Christ.-Hist. Er is over de democratie, in verband met de verkiezingen gesproken. De katholieken verstaan echter onder democratie wat anders dan de hee- ren v. Dam en Peper; de Pauselijke Encyclieken zijn n.l. het richtsnoer. Spr. meende, dat wet houder Bijvoet nog wel het een en ander op zijn betoog over deze kwestie zal aanvullen. De "moties van den heer Peper hebben iets goeds, omdat de verhooging der noodzakelijke levensmiddelen b.v. voor het gemeente-personeel een intrekken van de 5 pet. korting gerechtvaar digd maakt. Er is echter een centraal orgaan, dat o.a. ook deze kwestie behandelt en we hopen, dat succes niet zal uitblijven. Spr. kantte zich ver der tegen het geven van toelagen aan direc teuren in gemeente-dienst. Als er een direc teur van het Distributiebureau noodig is, wie zal dat worden? Het verheugde spr. dat de burgemeester in zijn nieuwjaarsrede van een „homogeen colle- Te Sassenheim is Dinsdag een groote tulpen- en narcissententoonstelling ge opend. Een gedeelte van de fraaie inzendingen welke te bewonderen vielen ge" kon gewagen. Moge dit ook zoo in de vol gende jaren blijven. Het voorstel tot verlaging der haventarieven stemde spr. dankbaar. De heer KLEIN kon zich niet bij den heer Wolzak aansluiten, waar het ging over de militaire bezetting der scholen. Spr. meent te weten, dat van de drie Huishoudscholen, alleen de R. K. bezet is, van de 31 openbare scholen zijn er 10 be zet en van de 28 R. K. 12, van de 6 cen trale opleidingsscholen 1 en van de 5 R.K. 3 etc. Als deze cijfers juist zijn, moet spr. toch zijn diepe teleurstelling uitspreken. De heer NOORDHOFF (S.D.) hield aller eerst financieele beschouwingen en consta teerde, dat er toch aan den voet bezuinigd is op ieder terrein. Hij ging b.v. de salarissen en loonen na, in 1931 en nu. Toen werd er aan loonen 350.000 uitgegeven, nu 296.000. En zoo is het met alles, ondanks de uitbreiding der gemeente en het toenemende aantal inwo ners. Dat de uitgaven van den gewonen dienst veel grooter zijn dan in 1931 zit in de werk loosheid, waarvoor 2'/, millioen per jaar noodig is. De finantieele verhouding tusschen Rijk en gemeente moet aan deze ellende een einde maken. Spr. diende een motie in, waarin B. en W. worden uitgenoodigd om in samenwerking met andere groote gemeenten bij de regee ring aan te dringen op een betere regeling van de armenzorg. Het gemeente-personeel moet een toeslag hebben, maar gewacht moet worden op een beslissing t.a.v. het rijkspersoneel. Spr. vroeg zich af, waarover dc sprekers van den middag gesproken zouden liebben, als zij „het kluifje" van de samenstelling van B. en W. niet hadden. De heer NOORDHOFF zette vervolgens het standpunt der S.D.A.P. in deze kwestie uiteen. In de dagen van voorbereidende besprekingen las spr. in twee bladen, dat de Vrijz. Dem. op 5 wethouderszetels zou den aansturen. Dat is nooit tegengespro ken. Later werd spr. medegedeeld, dat de prot. chr groepen ook een 5en wethouder wilden. De beslissing lag bij de S.D.A.P., maar spr.'s fractie wenschte daaraan niet mede te werken; zij achtte een 5en func tionaris niet noodig! De heer Peper vroeg aan de S.D.A.P. en de V.D. mede te willen werken aan een sterk de mocratisch wethoudersbiok. Behoeft het be toog, dat hartelijk gepast werd? Spr. trok ver der flink van leer tegen de vrijzinnig-demo craten. Spr. meende, dat er veel meer aanrakings punten zijn tusschen de S.D.A.P. en de R. K. Staatspartij, dan tusschen eenige andere partij. Tenslotte vroeg spr. nadere inlichtingen over de phase waarin de ophooging van de spoorbaan verkeert. Mevr. SCHELTEMA—CONRADI (Lib.) vroeg naar de geraamde opbrengst van de winstbe lasting en waarschuwde voor menschen die uit omliggende gemeenten komen en hier spoedig werkloos worden. Een zeer groot aantal vraag stukken roerde spr. aan. De heer CASTRICUM (R.K.) noemde deze begrooting een copie van die van 1939. Spr. meende, dat, de bezuinigingen in veel te lang zaam tempo ziin uitgevoerd. De tarieven der bedrijven hadden al lang herzien moeten wor den. De gemeente moet zich blijven verzetten tegen het schrappen door net Rijk van kleine bedragen voor sociale doeleinden. Spr. zette van zelfsprekend zijn bezwaar tegen de gedwongeD werkverschaffing weer uiteen en drong aan op gezinstarieven voor gas, water en electriciteit Over het algemeen steunde spr. de moties der communisten omdat de minst-draagkrachtigen daardoor althans eenigszins geholpen worden. De huidige samenstelling van B, en W. kon spr. niet bijzonder toejuichen, hij meende zelfs, dat er in de toekomst een gevaar in zou kunnen schuilen. De vergadering werd daarna geschorst tot hedenmiddag 2 uur. Het comité Kleverparkkwartier voor ont spanning voor militairen organiseert een bij- zonderen feestavond in het Gem. Concertge bouw op Dinsdag 13 Februari om 8 uur. Een extra groot aantal Oranje G. kaarten wordt weer gratis voor de militairen beschikbaar ge steld. Burgers zullen wel als gastheer en gast vrouwen willen fungeeren. Besloten is het te verwachten batig saldo te bestemmen voor de Finsche bevolking. Men kan zich als gastvrouw of gastheer opgeven Verspronckweg 110, tel. 17141. Het programma voor dezen avond, dat in den vorm van een non-stop-revue zal worden gegeven, staat onder aanvoering van Kees Pruis. Ver dere medewerkenden zijn Haarl. dubb. mann. kwartet „Internos", onder Nico Hoogerwerf, Gerrit Kijk in de Vegt, Neely de Bock—Verdel, Annie Hensen, 8 Bulbtown girls, enz. In verband met de stijging van het aantal gevallen waarin hulp verleend moet worden door de R. K. vereeniging „Het Wit-Gele Kruis", de Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp, en het Fonds ter behartiging van de belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen, stellen B. en W. den gemeenteraad voor de subsidie van f 4000, op f 5000.te stellen. Zondag 4 Februari hoopt de heer Jac. de Graaf, Rijksstraatweg 166 te Haarlem-N., den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Kremer's Koffie- en Theehandel, alhier. Het ligt in de bedoeling den jubilaris, die als winkel-magazijnbediende bij de firma begon en thans als chef van de Afd. Pak- kerij werkzaam is, door directie en personeel a.s. Zaterdag 's middags ten kantore der N.V. te huldigen. we nog niet veel. Wel staat het vrijwel vast, dat biadluizen en besmette messen, die bij het kop pen der tulpen gebruikt zijn, de overbrengers kunnen zijn. Het is daarom zaak planten, die van het normale type afwijken, onmiddellijk te verwijderen. Weinig goeds valt over de eerste speelhelft te vermelden. Er wordt door beide teams onbe dachtzaam gespeeld en vooral het plaatsen is zwak. HPC kan niet bepaald het bewijs leve ren, dat het een klasse hooger genoteerd staat dan Poelmeer. Na eenige tevergeefsche prgin- gen scoort Braam eindelijk het eerste doelpunt 1—0. Na de rust treedt HPC overdonderend op en laat thans zien waartoe het in staat is. Braam is als midvOor zeer actief en brengt den stand op 20. terwijl onmiddellijk hierna het 3de noelpunt gemaakt wordt door Kolderie en wei na schitterend combinatie-spel tusschen van Groningen en Braam. Het spel van Poelmeer is uiterst zwak en zonder veel moeite kunnen de Heemstedenaren de score opvoeren. Eerst maakt Mauritz er 40 van en als Heerkens Thijssen den bal goed doorgeeft naar Braam, wiens be waking onvoldoende was, is Braam's hattrick een feit 50. De gelegenheid om door een straf- worp te doelpunten laat Poelmeer onbenut; maar met 7 tegen 6, Heerkens Thijssen moest wegens een overtreding het water verlaten, ge lukt het hun door toedoen van Slechtenhordt de eer te redden. 51. In verband met de aanhoudende vorst, waar door het buitengewoon moeilijk is de bloemen kassen op temperatuur te houden, hebben de organiseerende vereenigingen besloten de bol- bloemententoonstelling, die van 8 tot 12 Fe bruari in het veilinggebouw Kennemerland zou worden gehouden, een week uit te stellen. De tentoonstelling wordt nu gehouden van 15 tot 20 Februari. Selectie bij de teelt van bloembollen Ovet dit onderwerp hield de heer K. Volkersz uit Lisse Dinsdagavond een lezing voor de leden van de afdeeling VelsenSchoten van „Bloembollen cultuur". Na gewezen te hebben op de twee manieren van voortplanting bij bolgewassen, zei de spr., dat de laatste manier de cultuur was, die de kweekers bij tulpen, hyacinten, narcissen en iris sen moesten toepassen. Willen we echter in kracht en kwaliteit niet verliezen, dan dienen we er voor te zorgen uit te gaan van normale planten. Het is daarom zaak, dat men zijn krachtigst groeiende plan ten met het hoogste en breedste kruid en den zwaarsten koker niet allemaal verkoopt. Wie zooveel mogelijk van zijn partij wil trekken en daarvan al het leverbaar uit zijn partij maar verkoopt, handelt dom en tegen zijn eigen be lang in, want tenslotte beschikt hij nog slechts over een doodgeraspte partij. Onze oude kweekers wisten dat wel en hielden er daarom een kweekpartij en een raappartij op na. Die kweekpartij hielden ze op kracht. Dit zou mèn massa-selectie kunnen noemen. Een nog betere selectie is, de partij gedurende haar groei goed te observeeren. En dan is een voornaam punt het controleeren der partij op haar gezondheid door deskundige „ziékzoekers". Het buitenland, bang, dat vreem de plantenziekten geïmporteerd worden, werkt in dit opzicht stimuleerend. Men zou dit de se lectie „gezond-van-ziek" kunnen noemen. Heel wat ziekten zijn al bekend en tal van bestrijdingsmiddelen eveneens, doch het aantal ziekten, waarvan we nog niets weten, is veel grooter. Nog moeilijker wordt de zaak, wanneer we van de ziekte niets afweten en dit is het geval bij de z.g. virus-ziekten. Is bijv. aaltjesziek nog bij de droge bol te on derscheiden en kunnen we dus zelfs dan nog maatregelen nemen, virusziekte verraadt bij droge bollen haar aanwezigheid niet. Verzenden we dergelijke bollen naar het buitenland, dan zal men daar na het planten de ziekte wel consta- teeren, wat veel narigheden oplevert. De minister van Sociale Zaken heeft een commissie in het leven geroepen ter bespre king van de voorzieningen, alsmede voor het houden van geregeld contact op het gebied van het kampwerk voor jeugdige werkloozen. Als voorzitter dezer commissie zal optreden de heer Meyer de Vries, chef van de af deeling cultureele zorg en sociale jeugdzorg van het departement van Sociale Zaken, terwijl als leden zijn aangewezen ambtshal ve: de heer N. H. de Graaf, hoofdcontroleur van genoemde afdeeling, en mej. E. E. de Groot en als vertegenwoordigers der verschillende centrales de heeren G. P. J. Bannenberg en Jos. Veldman van de Nationale R. K. Com missie voor Jeugdwerkloozenzorg te 's-Herto- genbosch, W. J. Hemmes en J. Schipper van de Centrale voor Werkloozenzorg te Utrecht, H. Lindeman en A. de Ruijter van de Moder ne Centrale voor werkloozenzorg, en dr. H. G. W. van der Wielen en W. van Vliet van de stichting „Nederlands Volkskracht". Ten gevolge van sneeuwverschuivingen is het verkeer op den Rijksstraatweg Amsterdam- Utrecht op sommige gedeelten geheel ont wricht. Onder de gemeente Abcoude ondervin den de automobilisten en andere weggebrui kers den overlast van de sr. eeuw. Het verkeer tusschen Nieuwersluis, Vinkeveen, Wilnis en Mijdrecht is geheel gestremd. Op de Vinkeveen- sche Zuwe staat een auto. die al meer dan drie dagen is ingesneeuwd. Niets is meer van het voertuig te onderscheiden; net is slechts een sneeuwhoop. Met man en macht is het perso neel van den Rijkswaterstaat bezig den weg sneeuwvrij te maken. De A. N. W. B. heeft de volgende berichten ontvangen, over den verkeerstoestand Arnhem: Route Hoenderloo—Schaarsbergen in gesneeuwd en onberijdbaar. De A. A. A.-bus via Hoenderloo naar Arnhem rijdt van Apel doorn naar Hoenderloo, hier linksaf naar Woestehoeve, vandaar wordt de hoofdweg ge volgd tot den Koningsweg, verder via Schaars bergen naar Arnhem. Hoofdweg Arnhem—Apel doorn zeer glad bij Grcenendaal. In de Betuwe zijn alle binnenwegen inge sneeuwd en onbegaanbaar. Over de Veluwe over het algemeen binnen- we.sen glad, hoofdwegen vrij goed berijdbaar. In Arnhem momenteel groote sneeuwval. Breda: wegen onbegaanbaar en met ijs be dekt, speciaal voor kleine auto's het rijden on doenlijk. Maastricht: Door regenval zeer gladde wegen. Amsterdam: Route AmsterdamUtrecht tus schen Duivendrecht en Abcoude onberijdbaar. Route AmsterdamWeesp slecht, maar be rijdbaar. Route WeespMuiden onberijdbaar. Route AmsterdamHet Gcoi goed De kleinere wegen over het IJ zijn niet te berijden. De route Amsterdam—Den Haag is van Am sterdam uit met voorzichtigheid te berijden De bus over den Afsluitdijk zal den tocht trachten te maken; naar alle waarschijnlijkheid is het echter niet mogelijk. Groningen: Tóestand der wegen normaal. Zuidholland: De weg Den Haag—Bodegraven is goed berijdbaar. De weg van Woerden langs de Linschoten is onberijdbaar. De weg Rotterdam Nieuwerkerk is slecht berijdbaar. Al is de opeenhooping van sneeuw in de om geving van Zutphen niet zoo erg als in de an dere deelen des lands, toch ondervond het ver keer Woensdag in den loop van den middag nog aanzienlijke moeilijkheden. Zoo werd de autobusdienst ZutfenLaag Keppel van de G.T.W. in den namiddag ge staakt. Ook het treinverkeer ondervond vertraging. De trein uit Leeuwarden kwam Woensdagmid dag met vijf kwartier vertraging aan. Dit was niet zoozeer te wijten aan het ondersneeuwen der wissels, als wel aan een order om op dit tra ject langzamer te rijden. De burgemeester van Haren (N.B.) deelt mede, dat de weg Oisterwijk—Haren gestrema is. Het verkeer is alleen mogelijk via de Heus- densche baan eri Holeindstraat. De autobus- dienst gaat dan over Rijksweg—Stopplaats bij het Groot-Seminarie. Bij den A.N.W.B. is Woensdagmiddag bericht ontvangen, dat de weg Amsterdam-Purmerend evenals de weg Amsterdam-Monnikendam wei berijdbaar is, maar dat met groote vertraging rekening moet worden gehouden. De weg van Amsterdam naar Utrecht is in de richting komende uit Amsterdam afgeslo ten. De weg Amsterdam—Den Haag is glad we gens ijzel. De weg AmsterdamAlkmaar is on begaanbaar, zoodat de route via Haarlem moet worden genomen. De weg AlkmaarDen Helder, dus de verbinding naar den Afsluitdijk is zeer glad. De diensten van den autobusdienst Noord- Holland te Alkmaar naar Den Helder, St. Maar ten en De Zijpe zijn met ingang van Woens dag wegens gladheid van de wegen gestaakt. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken deelt de minister mede, dat dezer dagen de benoeming te verwachten is van eenige des kundige krachten, die onder centrale leiding ieder voor een eigen rayon de daarin gele gen gemeenten van voorlichting kunnen dienen. Over het tot zinken brengen van 't Enge- sche stoomschip „Highwave" waarvan, zooals gemeld, de bemanning door het Nede'- landsche motorschip „Rian" gered en ',e Vlissingen aan land gebracht werd, verni- men wij van den kapitein van de „Higk- wave", dat zijn schip Dinsdagavond om streeks vijf uur werd aangevallen door een viermotorigen Duitschen bommenwerper. De „Highwave" was onbewapend en lag ten anker op ongeveer dertien mijl uit de En- gelsche kust. Het vijandelijke vliegtuig vloog tot vier maal toe laag over het schip en het daarbij telkens vijf bommen vallen, terwijl het schip met ma chine-geweervuur werd bestookt. Slechts bij de vierde maal, dat het vliegtuig een lading van vijf bommen liet vallen, werd het schip door één bom getroffen. Deze bom richtte enorme schade aan en tet schip begon onmiddellijk te zinken. De bemanning begaf zich in de sloepen an nauwelijks had men het schip verlaten of jet verdween ir de diepte. Het geheele drama was gevolgd door d« bemanning van het Gronmgsche kustvaar tuig „Rian", dat op slechts 200 tot 3O0 meter afstands voer. Ook dit schip werd door de ontploffing van oe bommen in zee ongeveer vier voet uit het water gelicht. Nadat het vliegtuig nog over de „Rian" had gevlogen, verdween het. De achttien schipbreukelingen van de „Higli- wave" werden door de bemanning van de „Rian" aan boord genomen. De tweede stuurman had een kogel in het been gekregen en een matroos was aan den schouder gewond. Kapitein Grünefeld van oe „Rian" besloot naar Vlissingen te varen, waar het schip Woensdagavond aankwam. De tweede stuurman werd, na door een marinedokter te zijn behandeld, naar het zie- kenhuis overgebracht. Woensdagmiddag om ongeveer twee uur is te Lemmer een achttal grossiers uit Kampen aangekomen, die na hun tocht van Kampen naar Urk via het ijs, geen kans meer zagen de terugreis tot een goed einde te brengen. Op het ijs. dat hier en caar scheuren vertoonde, lag veel opgewaaide sneeuw, zoodat net traject daardoor onbetrouwbaar geworden rs.. Ten einde weer thuis te komen, neeft men gebruik gemaakt van den autodienst van Urk naar Lemmer om verder over land naar Kam pen terug te reizen. ATHENE, 31 Jan. (Havas'. Dinsdagochtend heeft een ontploffing plaats gehad aan boord van het Biitsche schip „Abey", dat in de haven van Limmi op het eiland Eubora mineralen, be stemd voor Engeland laadde. De materieêle schade is aanzienlijk en met bijna bovenmen- schelijke pogingen slaagde de bemanning er in het schip drijvende te houden. Twee reddings booten zijn uit Piraeus vertrokken om het schip bjj te staan. De ontploffing heeft zich voorgedaan in het ruim en men veronderstelt, dat een tijdbom was aangebracht Minister-president Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met ingang van 1 Februari het ministerie van Marine verant woordelijk zal zijn voor het bouwen en herstel len van koopvaardijschepen. ROME, 31 Jan. (D.N.B.) Met ingang van 12 Februari a.s. zullen in Italië ongeveer 130 trei nen vervallen ter besparing van steenkolen. Eenige treinen zullen door extra-snelle motor- treinen worden vervangen. O.m. vervallen eenige doorgaande sneltreinen MilaanRome en Tu rijn—Rome. die slechts met eerste klasse wagons reden. Het zes maanden oude dochtertje van de familie F. te Groningen, dat, zooals gemeld, Woensdagmiddag bij een onbeduidend binnen brandje zware brandwonden opliep, is in den loop van den avond aan de bekomen verwon dingen overleden. Hedenavond zullen verduisteringsoefeningen worden gehouden in de gemeenten Groningen, Wageningen, Tiel, Doetinchem, Beduin, Eist (G.), Oldebroek en Beesd. Woensdagavond zijn op den Admiraal de Ruy- terweg bij de kruising Bosch en Lommerweg een tramtrein, welke in de richting Haarlem reed, en een trailer op elkaar gebotst. De trailer kwam uit de richting Bosch en Lommer en wilde de trambaan passeeren. De chauffeur kon echter de bocht niet meer halen en zette zijn wagen achteruit. Op dit oogenblik naderde een tram in de richting Haarlem. Hoewel de bestuurder alle moeite deed een botsing te voorkomen, ge lukte dit niet meer. Met een hevigen slag liep de tram op den auto in en beide voertuigen werden zeer ernstig beschadigd. Het tramver keer in beide richtingen had ruim 35 minuten vertraging. De politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg heeft proces-verbaal tegen den bestuurder van de trailer opgemaakt. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4