ropenliefde Uit den gemeente raad COGNAC „AUTHENT1QUE" 3 STER SANOSTOL Haarlem, 1 Febr. DE BUS IN DE BRANDING I Holland's welvaren DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940 Het begrootingsfestijn Machine-herstelplaats i. Villi. MAAGDENBERG Tien jaar kinderpolitie En tien jaar vreemdelingendienst FEESTAVOND IN HAARLEM-N. Als er gevaar is, komt het op den kapitein aan GELOOF EN WETENSCHAP „De lijkwade van Turijn" ALBERDINGK THIJM VIERT EEN BONTEN AVOND Ondanks verhoogde prijzen in Cognac en slerk geslegen vrachipr. tijdelijk onze bekende (raffia-verpakking) van f 3.25 voor f2.50 Deze aanbieding geldi onherroepelijk slechts iof 11 Februari a.s. Het Spaarne weer open gebroken De taptoe op de Markt Zeldzaam jubileum LEDENCONCERT H.O.V. Solist: George Robert (orgel) GROOTE OPENBARE NOVENE In de Spaarnekerk bij de Lourdesgrot Het lekkere levertraan-product AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten Gemeenteraad BURGERLIJKE STAND Loon en salaris in Spanje verhoogd f Door Charles Bruce „Ja, jongejuffrouw - wat heb je nog op je hartje?1 STAD Het vrijzinnig-democratische raadslid mr. L. van Dam verbeeldde zich nogal wat, toen hij ^ch gisteren bij den aanvang der algemeene beschouwingen over de gemeente-begrooting- in den Raad aandiende alsde officier Van justitie, die het woord zou voeren, alvo rens de „beklaagden" gingen spreken! Voor insiders stond het tevoren reeds vast Qat de aanklacht valsch zou blijken en nu de eerste etappe van de openbare, mondelinge be handeling der begrooting is afgelagd, nu de ka tholieke en de sociaal-democratische fractie leiders nog maar in eerste instantie gesproken ebben, is het al lang niet twijfelachtig meer, °e de uitspraak der eerlijke publieke opinie al luiden, ook al wist mr. van Dam met be- lulp van een allergeestigst en allervernuftigst ekensommetje te „bewijzen", dat de overgroote heerderheid der Haarlemsche kiezers tegen het eo lege van B. en W. in de huidige samenstel- hng gekant is: Met pathos declameerde hijtwee derden der Haarlemsche kiezers stemmen niet in met de beginselen der S. D. A. P. en twee derden richten zich tegen die der katholieken; het col- e8e heeft dus de groote meerderheid tegen zich. De anders steeds zoo schrandere advocaat vergat ditmaal, dat hij, die teveel wil be wijzen, niets bewijst: of is het niet al te M'as, dat een college van B. en Wvier berden der bevolking tegenover zich zou vin oen Hoeveel eenvoudiger kan men intusschen zijn echt en zijn gelijk aantoonen, wanneer men eide werkelijk aan zijn zijde heeft: wij behoe ven slechts te wijzen op den uitslag der ver- 'lezingen, op de op de katholieken en de so ciaal-democraten uitgebrachte stemmen en op fle «j btvumicu till up door hen diensvolgens in den Raad bezette ~®tels; de Raad telt 39 leden, en 13 12 en 39 25 14. Duidelijk, niet waar? Jawel, zegt echter mr. van Dam, maar aldus Oemonstreert zich juist de machtswellust der 61'oote partijen, die overigens te log zijn om Zl°h aan nieuwe eischen van den tijd te kun- hen aanpassen, wat natuurlijk beteekenen ™oet, dat kleine partijtjes, als die van mr. van Dam, het politieke ideaal geacht moeten wor den. Wij voor ons stellen voorloopig toch nog hiaar méér vertrouwen in de kracht en het da den-vermogen van een groote partij als de katholieke en dat zoo'n partij niet „leg" behoeft te zijn en zich zeer wel kan aanpas- ®en aan nieuwe eischen van den tijd bewees hir. van Dam zelf, toen hij in zijn betoog con tra de S. D. A. P. aantoonde, dat in menig op richt de maatschappij zich economisch en so ciaal ontwikkelt volgens de denk- en richtlij- hen der katholieken. Hebben de katholieken en de sociaal-demo- pi'atcn nu werkelijk hun machtswellust willen botvieren? - Och kom! Volkomen volgens hun recht heb ben zij gehandeld, zij hebben een eind ge blaakt aan den dwazen toestand, dat een hand jevol leden van den Raad de helft van het aantal wethouderszetels toegewezen was, ter wijl de overgroote meerderheid zich met de ®hdere helft moest vergenoegen. Inderdaad zal de demonstratieve, principieel liberale houding van den burgemeester ertoe hebben bijgedragen, dat een herziening op dit stuk urgenter dan tevoren werd geacht; een verwijzing naar het feit. dat de vorige burge meester zich ook wel tot lid van de Provin ciale Staten liet kiezen, is van geen betee- kenis; de vorige burgemeester was eerder het tegendeel van een markant-politieke figuur. Van teleurgestelde zijde o. a. door den christelijk-historischen heer Visser is de op merking gemaakt, dat er toch zwenkingen in Politieke overtuigingen moeten hebben plaats gehad, als katholieken en sociaal-democraten, die vroeger zoo fel tegenover elkander stonden,- thans broederlijk samenwerken in het college. Nu hebben wij al meermalen betoogd, dat °°k ons de huidige oplossing niet het ideaal is» maar dat er zoolang het college niet werd Uitgebreid geen andere eerlijke oplossing te vinden ware. Dat die uitbreiding niet heeft plaats gevon den, mag niet aan de katholieken geweten wor den, ofschoon dezen natuurlijk naast het vóór °°k wel het tégen daarvan zullen hebben inge zien; de sociaal-democratische fractieleider, de heer Noordhoff, heeft nu openlijk in den Raad verklaard, dat de beslissing hieromtrent in han den gelegd is van de S.D. A. P., die echter voor Uitbreiding niets voelde. Als er intusschen sprake moet zijn van zwen kingen in politieke overtuigingen, dan is het geen geheim, waar die gezocht dienen te Worden. En de heer Visser moet wel een vreemdeling AMSTERDAM Verricht: Draai-, Schaaf- cn Fraiswerken Telefoon 47148 in Jeruzalem zijn of de laatste jaren als een Robinson Crusoe op een politiekloos eiland heb ben vertoefd, als hij niet weet, dat de huidige sociaal-democraten niet meer dezelfden zijn als die van de Spoorwegstaking in 1903, als die van den greep naar de macht in 1918, als die van de verheerlijking der muiterij op de „Zeven Provinciën" in 1933. „Er schijnt zoo om de vijftien jaar telkens „iets" met de S. D. A. P. te moeten gebeuren," merkte de heer Visser nogal guitig op, maar komaan, we schrijven nog niet het jaar 1948, en dan zullen de katholieken er ook nog zijn om de toestanden te beoordeelen en naar be vind van zaken te handelen. Daarbij zullen zij niet eens de suggesties, noch ook de adviezen van den heer Visser noodig hebben. Als een afgewezen minnaar heeft de chris- telijk-historische spreker er ook over geklaagd, dat de katholieken zich zoo ondankbaar zou den hebben getoond tegenover de protestantsch- christelijke groepen, die de katholieken voor heen zoo vertroeteld hadden Na de geestige en gedocumenteerde rede van den katholieken fractieleider, den heer Klein, zal hij wel begrepen hebben, dat de katholie ken er nu juist niet diep van overtuigd zijn, het voorwerp van vertroeteling te zijn geweest; en de vraag, die de heer Klein stelde of n.l. de coalitie wel veel vruchten voor de katholie ken heeft opgeleverd was natuurlijk dan ook zuiver rhetorisch bedoeld; het antwoord daarop is welbekend, zooals ook wel bleek uit de nadere adstructie van 's heeren Klein's be toog; men leze er het uitvoerig verslag in ons Ochtendblad nog eens op na! Al met al is het intusschen een verheugend en te waardeeren feit, dat verschillende woord voerders der teleurgestelde groepen verklaard hebben, niet in de oppositie te zullen gaan, nu zij hun zin niet kregen, en dat zij loyaal en royaal met het college van B. cn W. zullen blijven samenwerken. Dat belooft veel goeds voor de toekomst. Den len Februari van het jaar 1930 wer den in de Lange Wijngaardstraat, aan den achterkant van het hoofdbureau van poli tie, twee belangrijke afdeelingen van het politie-apparaat gevestigd. De Kinderpoli tie en de Vreemdelingendienst vonden er een onderdak. Dit feit zal niet herdacht worden, maar het is toch een gereede aanleiding om nog eens te wijzen op den velen en vruchtbaren arbeid door deze beide diensten in de afgeloopen jaren ver richt. Talrijk zijn de kinderen, die door het preven tieve werk van de kinderpolitie niet in aanra king met de politie kwamen. Haar doel is kin deren uit bepaalde gezinnen langs den rechten weg te leiden en er voor te waken, dat zij niet het pad der misdaad betreden. Soms, indien de toestanden in enkele gezinnen dat noodza kelijk maken, moet wel eens radicaal worden opgetreden, maar de preventieve taak blijft toch de hoofdzaak. Na de eerste leidster van den dienst, mej. Braat, is thans mej. mr. C. J. Krim reeds vier jaren inspectrice der kinderpolitie. Zij heeft ook o.a. de controle op de gezinnen, waarin pleeg kinderen zijn opgenomen. Het arbeidsterrein van een inspectrice bij de kinderpolitie is zeer uitgestrekt. In Haarlem wordt zij bijgestaan door rechercheur Dijkstra, tot voor kort was het de thans eervol ontslagen rechercheur Wedekind. De Vreemdelingendienst, waarvan het leider schap wordt waargenomen door inspecteur Keesom, daar inspecteur de Fouw in militairen dienst is, bevindt zich ook in het gebouw aan de Lange Wijngaardstraat. Rond 3000 vreem delingen staan er ingeschreven en daaronder zijn een zeventigtal Duitsche vluchtelingen. De controle was natuurlijk omvangrijker toen nog duizenden Duitsche dienstmeisjes in deze om geving een werkkring hadden gevonden. Ille gale vluchtelingen, die zonder geldige papieren in Haarlem verbleven, hebben den dienst veel last bezorgd. Vóór inspecteur De Fouw was de leiding van den dienst toevertrouwd aan inspecteur Ver schoor. De thans overleden inspecteur Swart werkte er tien jaar geleden. Rechercheur Vis heeft al die jaren bij den vreemdelingendienst gearbeid. Gisterenavond heeft het comité O. en O. afd. Haarlem-Noord aan de daar gelegen militairen een feestavond aangeboden in de cantine van de J. P. Coenschool. De Kon. Erkende Tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning" kwam, onder be kwame leiding van haar regisseur den heer A. Mourik, met het Amerikaansche blijspel „Petroleum" voor het voetlicht. Dat het stuk buitengewoon in den. smaak viel bij de militairen bleek wel uit het spon tane applaus dat na ieder bedrijf uit de zaal opsteeg. De voorzitter van O. en O. afd. Haarlem- Noord, de heer W. Pappot, die met een enkel woord den avond opende, stelde in een kort slotwoord voor den feestavond, ter gelegenheid van den verjaardag van ons geliefd prinsesje Beatrix, te besluiten, met het zingen van het Wilhelmus. Spontaan en uit volle borst weer klonk ons volkslied. Hierna was nog even het woord aan kapi tein E. H. Huizinga, die met een enkel woord dank bracht aan het burger-comité O. en O.. afd. Haarlem-Noord, voor zijn werkzaamheden en de vereeniging „Door Inspanning Uitspan ning" voor haar verdienstelijk en zoozeer ge waardeerd spel. Ten slotte dankte regisseur A. Mourik nog even voor de tot hem en zijn gezelschap gerichte woorden; hij sprak den wensch uit spoedig nog eens een avond te mo gen verzorgen voor de militairen van Haarlem- Noord. De tranen schieten ons in de oogen, wan neer wij de vele klachten van wachtenden op autobussen, grijzen of roode, aanhooren of nauwkeurig lezen. Er zijn brieven bij. die het ergste voor het leven van de directeu ren der twee Maatschappijen doen vreezen. Eerlijk gezegd, er blijken zelfs in dezen bar ren winter menschen te zijn, die zich niet kun nen aanpassen en mopperen, omdat alles niet zooals altijd gaat. Laten we op deze» dwazen geen acht slaan. Mar er zijn ook vele menschen. die met reden mogen beklagen over dingen die hun niet aanstaan en die wijzen op gebrek aan organisatie, hoewel de schuld heel handig op „den winter van 1940" geschoven wordt. En zoo schrijft een abonné het stadsver voer in onze inderdaad mooie autobussen, be mand met over het algemeen heel vriendelijke chauffeurs, lijdt aan een hevig gebrek aan or ganisatie. Om u een voorbeeld te noemen: gis teren hebben de bewoners van het geheele Kle- verparkkwartier geen kans gekregen om met bus A naar de stad te gaan. Reeds voor de bus sen Bloemendaals grondgebied verlieten waren ze overvol, zoodat de chauffeurs linea recta naar het station reden, waar van de wachten den slechts weinigen kans kregen om mee te „mogen." Ik begrijp de moeilijkheden, zoo schrijft deze lezer, ik weet dat de Maatschappij voor overmacht staat, maar het is juist, de meester, die in zulke omstandigheden conservatisme ver weg werpt en handelt naar de eischen van het oogenblik. Wat er dan had moeten gebeuren? Men had bussen moeten laten loopen van het Kleverpark naar de Groote Markt, heen cn weer, in snel tempo. De dienstregeling lag toch in de war, die heeft trouwens alleen beteekenis als er zoo goed als geen klanten zijn. Ik begrijp, dat de wegen in Bloemen- daal en Heemstede wat is die lijn A krankzinnig lang en uitermate geschikt voor stroppen! glad zijn, zoodat opschie ten niet goed mogelijk is. Maar laat de Maatschappij dan toch de bakens verzet ten en het geheele stadsverkeer niet in de war laten loopen door de strubbelingen op een onderdeel van de lijn. Tot zoover deze ontevredene, die zelf groote zaken heeft en dus wel wat v/.n organisatie af weet. We behoeven er werkelijk niets aan toe te voegen. Vanmorgen werd het systeem van twee bus sen achter elkaar op de berucht geworden lijn A van de N. Z. H. T. M. weer toegepast. Om streeks half tien zoo deelde ons een gedu peerde mede was het systeem zoo geperfec- tionneerd, dat er zes bussen achter elkaar re den, .zoodat de passagiers, die een half uur tot drie kwartier moesten wachten, ruime keuze hadden. En het heele stelletje bussen hobbelde naar de stad. Ook deze klager vraagt zich af, waarom de lange lijn in deze dagen niet in stukjes gehakt wordt, d.w.z. extra diensten tus- schen drukke onderdeelen van het traject. Maarwe vragen ons zooveel af ten opzichte van het stadsvervoer. Gelukkig komt de kwestie dezer dagen in den raad. Laat men er rustig een uurtje aan beste den, het gaat om een groot stadsbelang. Laat men den strijd aanbinden tegen con servatisme! Want het conservatisme en het gebrek aan handelen op een bepaald mo ment, veroorzaken grootendeels de duizen den klachten. Op de twaalfde bijeenkomst van de vereeni ging „Geloof en Wetenschap" op Vrijdag 9 Fe bruari in den Stadsschouwburg, zal de zeereev- waarde pater prof. dr. Alb. Raignier S. J., te Leuven, een voordracht met lichtbeelden hou den over: „De moderne wetenschap en tech niek over de Lijkwade van Turijn". Op Zondag 4 Februari geeft de R.K. Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" in de groote zaal van „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat haar jaarlijkschen bonten avond voor donateurs en introducé's. Afgewerkt wordt een programma van klein- tooneel, van een liedje en een praatje, terwijl een stemmingsorkest van Jan Nibbering voor muzikale illustraties zal zorgen. i jij, Lon» 4,®» Tot Donderdag heeft de sleepboot-ijsbreker „Clasina Maria" van Kaarseladeveer de vaar geul in het Spaarne open gehouden. Daar van het Spaarnewater in de eerstkomende dagen door de booten van K. V. geen gebruik meer zou behoeven te worden gemaakt, bleef de boot thuis. Gisterenmiddag echter moest weer een belangrijke lading papier naar den Waarder- polder worden vervoerd, waartoe Clasina Maria haar ijsbrekersneus weer opzette en het zeer dikke ijs begon te breken. Om Half drie vertrok de boot en om 6 uur was kapitein de Boer op de plaats van bestemming. Het ijs was hier en claar 25 tot 27 c.M. dik. terwijl het toch de vorige week meermalen was opengebroken. Clasina heeft deze reis niet zonder ongelukken kunnen volbrengen, want toen zij thuis kwam constateerde de kapitein een ernstige beschadi ging aan de schroef. Deze 31ste Januari had wel heel weinig weg van dezen zelfden dag twee jaar geleden. Be paald druk werd er niet gevlagd, veel oranje hebben we niet gezien, de Groote Markt was overdag piecies hetzelfde zooals de Markt iede- ren dag is; alleen hing or een vlag van het stadhuis Degenen, die gelezen hadden, dat gisteren avond ongeveer om half negen op de Groote Markt door de Haarlemsche militaire autori teiten een taptoe aan de burgerij zou worden aangeboden, hebben een half uur staan te ver nikkelen van de kou. Zij stonden weggescholen in portieken, met de kragen op. Na een marsch door de stad vanaf de Cru- quiusstraai arriveerde het muziekcorps van het zevende bataljon voor Brinkmann aan de Groote Markt, waar vele officieren en hoofd officieren hijeen waren. Het programma, dat werd afgewerkt onder leiding van sergeant M. A. J. van Kerkhof, werd voor het restaurant aangehoord door overste luitenant-kolonel Zon- nevylle en door majoor Duijn, De sergeant-dirigent, die de verschillende nummers op krachtige, fraai-gestyleerde wijze liet uitvoeren, werd na de- taptoe door overste Zonnevylle gecomplimenteerd. De belangstelling was grootendeels ten ge volge van de kou niet overweldigend. De politie, die de afzetting op de Groote Markt verzorgde, had het gemakkelijk. Op 31 Jan. 1940 herdacht mej. A. de Zwart den dag dat zij 30 jaar geleden als huishoudster in dienst trad bij de familie Feye, Raamvest 53, alhier. Het was een geheel aan werken van Fransche componisten gewijd programma, dat Marinus Adam voor dit concert op den laatsten Januari had samengesteld. En allen waren het compo nisten van de laatste helft der twintigste eeuw, waarvan er twee nog in leven zijn, te weten Gabriel Pierné (van 1863) en Marcel Dupré (van 1880). Op Saint-Saëns na. dien men tot de Fransche romantici rekent, dus een vrij mo dern programa als inleiding. Want, zoowel het werk van Pierné, de inlei ding tot het 2e deel van het Oratorium „La Croisade des enfants", als de Symphonie in g. kl. t. (Op. 25) van Marcel Dupré, hebben een uitgesproken moderne allure, waarbij de laat ste het zeker van den eerst.e nog wint in mo derniteit. De ouverture van Pierné, die we nog j.l. Zondag hoorden op het Zondagmiddagcon cert. klonk, op een enkele rhythmische ongelijk heid na in het aanvangstempo, bevredigender, zoowel wat den algeheelen klank als wat de af werking betreft. De Symphonie in g. kl. van Dupré is ons eerlijk gezegd, bij deze eerste auditie niet mee gevallen. Het kan natuurlijk zijn dat dit hoofd zakelijk te wijten is aan het gebrek aan vol doende kleurschakeering. aan een te veel in een lijn gehouden dynamiek. Want de rhythmische afwisseling is in het werk zelf in voldoende mate aanwezig. Zoozeer zelfs, dat het voortdu rend strak gehouden snelle, gesaccadeerde rhythme, ook in de langzame deelen. tot een obsessie wordt en zoo sterk alle orkestrale kleur en allen aanwezigen melos en dat is bij Du pré niet vèel eenvoudigweg verbdringt. 't Werk lijkt ons dan ook meer van overwegend rhyth- mischen aard. en, ook dit moeten we erkennen, het lijkt ons daarin dan ook interessanter, dan in de aanwending van de orgelpartij. Immers, het orgel heeft meer dan één langdurig „tacet" en een waarlijk imponeerende orgelklank komt in dit werk slechts sporadisch voor. Contrapun- tisch is het werk van Dupré overigens ongetwij feld van den allereersten rang, maar behalve in het Adagio, hebben we weinig lyriek bespeurd. In het Scherzo doen enkele zeer typische aan wendingen van het orgel in zeer lichte regi stratie geestig aan, hoewel men van den ande ren kant het gevoel krijgt dat aan de verhe venheid van het instrument wel eenigszins ge weld wordt aangedaan. Het langdurige, geest driftige applaus gold dan ook ongetwijfeld meel den arbeid der executanten, van George Robert op het orgel, en van Marinus Adam en de zij nen, die met toewijding musiceerden, al klonk een en ander rhythmisch nog al eens onvast. De derde Symphonie van Saint-Saëns ken nen we van vorige uitvoeringen. We geven er, n'en déplaise de meer voor de moderne allure van Pierné geporteerden, gaarne de symphonie van Marcel Dupré voor. In het werk van Saint- Saëns toch ziet het orgel zich een fraaie bege leidende en aanvullende taak toegewezen, die, zoowel in de snellere als in de langzamere dee len, waarlijk des orgels is. De rijke kleur en het innig religieuze komen naast het imposante effect van het volle werk in klassieken eenvoud, maar ook in klassieke pracht tot gelding. Al kan men in het slot-deel enkele goedkoopere effecten aanwijzen, het geheel blijft bekoren door den grandiozen vorm en de rijke harmoni satie. Terecht werd George Robert voor zijn aan deel hierin hulde gebracht, en zeer terecht be trok deze Marinus Adam en het orkest(bene- vens de dames Nederkoorn en Koopman aan den vleugel) in dezen lof, want men bleek in dit werk van Saint-Saëns waarlijk uitstekend op dreef. Waarvoor ook van hier nog onze hulde. J. S. Zooals een advertentie, elders in dit nummer, vermeldt, zal in de Spaarnekerk, van Zaterdag 3 Februari tot en met Zondag 11 Februari, een novene worden gehouden ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes, als voorbereiding op Haar feestdag. lederen middag, Zaterdag te beginnen, zal 's middags om half vier een godsdienst-oefening worden gehouden, welke voor iedereen toe gankelijk is. Ieder Maria-kind (en welke katholiek is dat niet?) zal er een eer in stellen, te beant woorden aan den oproep van het Hoogwaardig Episcopaat, om door innig en vurig gebed tot de Machtige Maagd, door Haar voorspraak te verkrijgen: vrede onder de volken, zegen over onze gezinnen, bekeering der zondaars, troost voor onze zieken, versterking van het geloofs leven en heiliging der zielen. Ach en wee roepen over de slechtheid van het leven en over de bitterheid van deze dagen geeft geen oplossing voor onze moeilijkheden. Wij moeten kracht zoeken daar, waar die te vinden is! En daarom onze toevlucht nemen tot dien Toren van David, zooals de Kerk Maria noemt. Daar zullen wij steun vinden en troost ïn onze bekommernissen en zielesterkte tegen de aanvallen van den vijand. Vanuit Haar heiligdom te Lourdes heeft Maria aan ongetelde duizenden haar moeder liefde getoond op tastbare en afdoende wijze. Nu dit genade-oord voor haar kinderen onbe reikbaar is, zal zij ongetwijfeld met vreugde en dankbaarheid onze hulde aanvaarden, die wij Haar brengen, zij 't op bescheiden wijze, in de Haar-toegewijde Lourdes-kerk, in gebed ver- eenigd rondom de Lourdesgrot. Maar niet alleen zal die Goedertieren Maagd onze hulde aanvaarden; Zij zal ook met liefde luisteren naar onze smeekingen en ieders bij zondere nood zal haar ter harte gaan. Daarom bestaat voor een ieder de gelegen heid om zijn. bijzpndere intenties in de bus van de pastorie (Spaarne 99) te werpen. Al deze intenties zullen aan de voeten van het Lieve- Vrouwebeeld in de Grot worden neergelegd en wij zullen gezamenlijk om verhooring bidden. Blijmoedig zullen wij opgaan naar de Grot. vol vertrouwen dat Maria van Lourdes ons zal aanhooren en verhooren. Sanostol, het natuurlijke levertraan product met sinaasappelsmaak, be hoedt hem voor het in Nederland (óók in den zomer) steeds dreigende vitaminen-tekort. Het lekkere lever traan-product dat ook de allerklein sten dolgraag lusten en dat hun spelenderwijs een ongekend gehalte aan groei-vitaminen toevoert. Ook voor volwassenen is er geen beter tonicum dan Sanostol. Per flacon f. 1.40; voordeeliger is de „familieverpakking", die 2>/j maal zooveel bevat en slechts f. 2.75 kost. BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA Gebouw St. Bavo: Bestuur R. K. Volksband, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau. 8 uur; Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; R. K. Militairen, 8 uur; Rechtsk. advies 78 uur; St. Jozefsgezellen, 8 uuj. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad 2 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „De spionne", boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De Schuldige" en „De geheimzin nige luchtdienst", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30. 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend vrooliik programma. Spaarne: ..Vadertje Langbeen", „De jacht naar sensatie". Donderdag 1 Februari, 8.15 uur: Het Neder- landscli Tooneel: „Schijn en Werkelijkheid". Vrijdag 2 Februari, 8 uur: R. K. Ver. Luda- mus: „De Wrekende God" (voor O. en O.) Zondag 4 Februari, 2 uur: Kinderoperette door Haarl. Kinderkoor (voor Haarl. Middenst. Operette). Zondag 4 Februari. 8.15 uur: Het Residentie Tooneel: .Nummer Zes". Maandag 5 Februari, 8 uur: Ital. pianoduo „SempriniBormioli" (voor Ned. Mij. tot be vordering v. Toonkunst). Woensdag 7 Februari, 8 uur: Leerlingenuit voering (voor Muziekschool Toonkunst). Donderdag 8 Februari. 8 uur: Chaja Goldstein (zang en dans) (voor „Voor de Kunst"). De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Van Rijn, Kl. Houtweg 15; C. G. Loomeijer, Zijlweg 34; Schoterboschapotheek, Rijksstraat weg 19. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloe: endaalscheweg 85, telef. 22181. De raad zette hedenmiddag de behandeling van de begrooting voort. De heer VAN KESSEL (R.K.) drang er op aan. de bestaande contactcommissie zoodanig uit te breiden, dat daardoor haar werkzaamhe den in de naaste toekomst weer zullen gaan in, de richting, waaraan de bestaande levensmid-; delenraden zich plegen te houden. Een van de wethouders dient aan het hoofd, van dien raad te staan en niet een der be drijfsdirecteuren. Men dient zooveel mogelijk belanghebbende instanties in dezen raad samen te laten wer ken. Er is een debat gehouden over den melk prijs en de vakbond is niet eens gehoord! Zoo iets moet eigenlijk niet voorkomen. De heer NOORDEWIER (C.P.) meende, dat er niet voldoende wordt gedaan voor de werk- loozen in deze koude periode. De B-steun, dien wij zelf in handen hebben, moet in ruimere mate verstrekt worden. (De vergadering duurt voort.) Geboren: 30 Jan. E. H. Petersen—Noppen z; 31 Jan. A. A. Brusseevan der Slinter. d; 31 Jan. A. M. Hopmanvan Avezaath, z; 30 Jan. J. KolderieSmit, z; 30 Jan. W. Tiemego van Duijn, d; 29 Jan. C. E. N. Vogel—de Haar, d; 31 Jan. E. OudHartog, z; 1 Febr. W. L. VerspyckSuijling, d. Ondertrouwd: 1 Februari: G. Timmer en B. C. Hofland; W. G. F. Ch. Sherer en H. Klijzing; G. P. de Leth en M. Snoeks; G. J. P. H. van Hemsbergen en J. H. Sproet. Gehuwd, 1 Februari: J. Luber en Chr. van Looij; J. Bokkers en A. C. Verhulst. Overleden: 31 Jan. H. R., 7 d.. zoon van P. van Veen, van Oosten de Bruijnstraat; 31 Jan. V. BennettOxley. 56 j., Saenredamstr.; 31 Jan. H. W. Sonnemans, 72 j., Koudenhom; 31 Jan. W. A. Verkaden, 73 j., Hoogerwoerd- straat; 1 Febr. J. van de Merkt,, 94 j„ Scho tersingel. MADRID, 1 Febr. (Havas) Daar volgens een officieele verklaring de kosten van levenson derhoud met 40 procent zijn gestegen, heeft Franco in een gisteren gehouden rede gezegd, dat de loonen en salarissen verhoogd moeten worden. De ambtenaren-salarissen zijn bij de creet met 30 procent verhoogd. Se „Nu moet JU thee schenken, Jim. Ik ben wer kelijk te lui vandaag. Wat is dat leuk." „Jullie vinden alles leuk, als je niets behoeft te doen," zei Jim. „Wat mopper je toch, Jim?" plaagde Stella', >»*Jat ben ik niet van je gewoon. Nee, nog een schepje suiker, ja, zoo dank je. Heeft die dok ter veel gelogen?" „Hij zei, dat je een beetje rust moest nemen. Ik heb uit Londen een schat van een jonge verpleegster laten komen. Ze Is wat bruin van tint, heeft de zeven kruisjes al achter den rug en een zwerm van rond de honderd kleinkin deren vermoed ik. Die zal probeeren om je een beetje aan den praat te houden. Die pillen draaier wil het nu eenmaal hebben." Jim," zei Stella, terwijl ze de hand, waar mee hij haar thee aanreikte even vast hield, «je moet je voor mij niet zoo verbergen achter die gemaakte grapjes. Ik weet, dat jij meer ge leden hebt dan ik. Dat vind ik zeer sympathiek van je, Jim." „Het was een hel, een absolute hel," ant- Staardde hij norsch. „Ik geloof dat ik geen oog meer heb dichtgedaan, sinds jij vertrokken bent. Ik heb al die dagen als 'n bezetene op de onder neming heen en weer gedraafd. Telkens me verkleeden, boodschappen doen, die al lang ge daan waren, naar de rivier, opbellen, informee- ren of er op het fort of op het kantoor van Carruthers niks bekend was en alles zoo ge jaagd, dat je voortdurend liep te zweeten. Gisterennacht heb ik geprobeerd of ik me zelf niet in slaap kon drinken, maar geen kans," zei Jim. „Dat verwondert me niets," zei Stella lachend. „Och ja," zei Jim, „wat zouden we er nog langer over zeuren. Het is voorbij, jij bent terug. We hebben onze portie al weer gehad." „Ja Jim, alles is geleden. Ik zal nu eens voor ziekenverpleegster gaan spelen over jou. Maar ik verzeker je, dat ik geen whisky als slaap middel voorschrijf, hoor." „Stella Temple," begon hjj quasi bevelend, „jij vertrekt morgenochtend om acht vijf en twintig met den Bomeoschen luxetrein naar de beroemdste badplaats van geheel Borneo, Fort Malcolm. Daar kun je dansen en baden en dineeren en alle genietingen smaken, die het groote leven in de oost je maar bieden kan." „James Temple, Esq." deed ze even officieel, „directeur der onderneming Sebrang, j'y suis, j'y reste." Zij kwam recht zitten in haar stoel. „Jim, ik moet eens verstandig met je praten en jij moet eens goed naar me luisteren. Ik moet hier blijven. Want," ging ze even blozend ver der, en toen aarzelde ze, als een schoolkind, dat stout is gewsSst en het niet zeggen durft, „want. ik zcrn niét graag zoo ver weg willen zitten van Sebrang, omdat.... toe vervelende knul kun jij ook niet eens wat zeggenbe grijp je dan nietMr. Carruthers is terug gegaan naar die verschrikkelijke kerels en zou jij dan niet bang zijn, Jim? Ik weet nu wat voor duivels het zijn. Hij is de eenige blanke onder al die inboorlingen. Het komt vast en zeker tot een gevecht en ik heb zoo'n voorge voel, ja ik kan je niet zeggen waarom, maar ik ben vreeselijk bang, dat hem iets zal over komen. Als hij eens gewond werd, Jim, en ik was er niet bij om hem hier te verplegen, zou je dat niet verschrikkelijk vinden? Zie je niet in, dat ik werkelijk niet vertrekken mag?" Jim begon te fluiten. „O, zit de zaak zoo? Nou kind, je behoeft daar geen kleur voor te krijgen. Ik kan het me best indenken hoor. Jammer voor Carruthers. Hij begon een aardige vrijgezel te worden." „Jim." „Is er iets gevallen?" vroeg Jim laconiek, toen Stella hem woedend dit eene woordje toe- gilde. „Carruthers is een zeer geschikte kerel en ik weet, dat hij gek op je is." „Hoe weet jij dat?" vroeg ze, terwijl ze weer rechtschoot, en hem strak in zijn gezicht keek. „Heeft hij.... neen, dat kan niet, natuurlijk nietdat is niet mogelijk," voegde ze er ver legen aan toe. „Dat hebben de vogeltjes me verteld," zei hij lachend. Daarna weer ernstig: „Maar luister nu eens, lieve kind. Ik zou niet weten, wat er met hem moest gebeuren. Die districtsbestuur ders hebben altijd dergelijke karweitjes op te knappen." „Ik weet het zeker," zei ze. „O, ik voel het, dat hij op het oogenblik in gevaar is," snikte ze. Jim trachtte haar wat te kalmeeren en legde beschermend zijn hand op haar schouder. „Laat me los!" deed Stella woest. „Wat weet jij daarvan? Je bent nooit verder geweest dan je vreedzame onderneming. Je hebt immers nooit een voet in de wildernis gezet. Wat wil jij meepraten over dingen, waar je geen verstand van hebt? Ik zet geen voet meer uit je huis, begrepen? Ik laat me niet als, een kind naar Fort Malcolm sturen. Dansen en baden en dineeren, terwijl hij, daarginds ligt te kreunen en te kermen van de pijn, terwijl hij daarginds in wanhoop ligt te vechten tegen den wreeden dood. „Stella, wees redelijk...." „Ja, daar trachten jullie altijd een vrouw mee te troosten. Wees redelijk! Is een vrouw ooit redelijk? Ik wil niet redelijk zijn! Ik wil hem hier opwachten, als ze hem bleek en afge- magerd binnen dragen. Ik wil zijn wonden uit- wasschen, en bü hem zijn als hij voor het eerst ontwaakt uit zijn urenlange bezwijming." „Maar Stella, al zou hij daarginds mi een schrammetje oploopen, wat zou jij dan nog kunnen beginnen, beste meid. Hij zit in het binnenland en jij bent hier?" „Dan brengen ze hem natuurlijk onmiddellijk naar jou, snap je dat niet? En dan zou ik hem kunnen verplegen. Ik heb je toch gezegd, dat ik mijn E. H. B. O. heb. Toe Jim, laat me hier blijven. Ik zal je heusch niet in den weg loopen. Ik zal alles doen wat je zegt. En zal niet meer zoo onaardig tegen je zijn en aoo driftig tegen je uitvallen," zei ae zachter. „Maar moeder dan?" „Ja, daar heb ik ook al aan gedacht. Hoe vreeselijk ik het voor haar vind, geloof ik, dat ze wel zal begrijpen, waarom ik hier niet van daan wil.... zeker, als ik haar schrijf waarom." Jim dacht een oogenblik na. „Daar is nog een maar," zei Jim. „Veronder stel dat Parker het niet veilig voor je vindt, dat je hier blijft. Dan heb ik niets te vertellen en blijft er voor mij niets anders over, dan je met den eersten trein naar het fort te sturen. Hij komt morgen dezen kant uit en ik zal een goed woordje voor je doen. Maar dat op één voorwaarde. Je moet me beloven, dat je die zult aanvaarden en nakomen." „Zeg maar op. Het kan me niet schelen op wat voor manier je misbruik wilt maken van mijn verlegenheid. Als ik maar blijven mag." „Dat je geen voet buiten dit huis zet zonder geleide. Ik zal morgen met den ouden Minan- dong een regeling treffen, zoodat er altijd iemand voor je beschikbaar is. Ik zou geen oogenblik rust meer hebben, als ik wist, dat jij op eigen houtje aan het rondzwerven was." „Afgesproken. Jim, je verbaast me door je edelmoedigheid." „Afgesproken dan. Ik laat je nu weer alleen. We zullen hier dineeren en ondertusschen kun jij aan den brief voor je moeder beginnen." „Jim," riep ze, toen hij de deur bijna achter zich gesloten had. „Wanneer kunnen we berichten u(t het bin nenland verwachten, denk je?" „Ja, dat is moeilijk te zeggen. Ik weet op geen stukken na, waar hij naar toe is of wat hij daar uitspookt. Ik zal het eens voor je zien uit te visschen. In dit deel van de wereld versprei den de nieuwtjes zich sneller dan in Londen. Daar sta je verbaasd van. Als er in Bond Street een dame beroofd, vermoord en ontvoerd wordt heb je best kans dat je er nooit iets van te booren krijgt, ais je toevallig dien avond je Times hebt laten liggen. Hier kan er geen Javaan gescalpeerd worden of denzelfden dag is heel het eiland er vol van. Doch maak je niet ongerust. Dat kereltje van jou zal de zaak netjes opknappen, wees daar zeker van. Die verstaat zijn vak uitmuntend hoor." „Och, dat is gemakkelijk genoeg gezegd: maak je niet ongerust. Maar als je hier moet zitten wachten, doelloos en werkloos moet zitten wachten, met niets anders dan verschrikkelijke herinneringen, ben ik wel ongerust, Jim, evenais jij voortdurend over mij in angst hebt gezeten. Of is dat niet waar soms?" „Zeker, kind. Ik begrijp je best," zei Temple vriendelijk, „maar ik vond het niet noodig, om je nog beroerder te maken dan je al bent. Ik heb erg met je te doen. Ik heb nooit kunnen denken, dat we nog voor zulke heete vuren zouden komen te staan. Probeer je zelf zooveel mogelijk moed in te spreken, Stella. Hij zal spoedig genoeg terug zijn, geloof me, ik spreek in trast, ea dan....." (BtnK Mffvigdi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5