Tomatensap Royal Crown" door Duitsche bommen gezonken Schijn en werkelijkheid in het Britsche Empire ZIJN WIJ HEBBERS? k.... Canada's Sturm- und Drangperiode Grensarbeiders in Duitschland JUIST NU! De aanvallen op koopvaarders ELF OPVARENDEN OMGEKOMEN MINSTENS 287 ROODE VLIEGTUIGEN VERNIELD Buitenlandsch Overzicht Ondanks eenige wanklanken staan allen achter Engeland H. VADER SPREEKT TOT KIEUW-ZEELAND HEFFING OORLOGSWINST- BELASTING IN INDIË DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940 -- UW BRON VAN GEZONDHEID Saradjogloe over de positie van Turkije Uitingen van vriendschap met de Geallieerden Grieksch schip vergaan bij Noorwegen De ondergang van de Duitsche duikboot AMERICAN CIGARETTE Nieuwe Russische aanvallen werden gisteren afgeslagen „Osservatore" over de rede van Hitier Tientsin nog sterk geblokkeerd Mussolini spreekt tot Fascistische Militie Geen vervolging tegen Staf de Clercq Nieuwe overeenkomsten getroffen Ontwerp-ordonnantie bij den Volksraad ingediend Queipo de Llano bij den H. Vader Grensbesprekingen te Charbin gestaakt Aardverschuiving in Turkije Deensche defensie zal worden versterkt Hongarije wil vrede De onderscheiding tusschen „haves" of hebbers en „have-nots" of niet- hebbers doet nog altijd propagan distisch opgeld in die staten, die naar gi'oote levensruimte streven. Ook in zijn Jongste rede in het Sportpalast te Ber lijn heeft Hitier haar weer eens naar voren gehaald. Onder de „haves" Worden dan die mogendheden ge rangschikt, die naar den smaak van de expansie-zoekenden genoeg, meer dan genoeg of eigenlijk te veel van de oppervlakte der aarde, van den grond stof fenrijkdom enz. bezitten, terwijl zij, die zich tot „have-nots" wenschen te stempelen, zich meenen te moeten be klagen over een zóó ernstig tekort aan al die kostbaarheden, dat zij op grond van hun recht op een behoorlijk bestaan desnoods met geweld zich van het noo- dig geachte, eventueel ten koste van an deren, mogen meester maken. Deze on derscheiding werd uitgevonden en voor 't eerst gelanceerd in die landen, die ha den wereldoorlog van 19141918 het gelag moesten betalen of minder profijt van hun deelname aan de zijde der Ge allieerden trokken dan zij hadden ver wacht en hun zelfs was toegezegd. Wordt het Britsche imperium als de hreest egoïstische in overdaad zwem mende hebber beschimpt, het Duitsche Kijk geeft zich ook na het slaken van de boeien van Versailles en na den An schluss van Oostenrijk en de verove- fihg van Bohemen en Moravië en de helft van Polen nog uit voor de „have- n°t" par excellence o.m. omdat het geen huiten-Europeesche koloniën bezit. Het sbreekt wel van zelf, dat de theorie van de „haves" en de „have-nots" en de haaruit naar believen te trekken conclu des en consequenties een zeer eenzijdig °Pgezet en uitermate subjectief spel letje is om een en ander een schijn van Rechtvaardiging te geven, dat op geen andere wijze ook maar eenigszins aan vaardbaar zou gemaakt kunnen worden. Wij zouden ons van deze „Spielerei" niets behoeven aan te trekken, indien hiet af en toe „ergens in Europa" erop gezinspeeld werd, dat ook Nederland een onevenredig groot koloniaal bezit heeft ®h dus in aanmerking zou kunnen ko men om ter wille van een „rechtvaar dige" grondstoffen- en grondgebied- verdeèling als een der „haves" een veer laten. Ons land heeft nóch met den gang van den wereldoorlog van 1914 1918, nóch met het daarop ge volgde dictaat van Versailles en de daarin getroffen regelingen iets uit staande gehad. Het heeft toen een even strikte neutraliteit gehandhaafd als thans, nu er weer een oorlog is uitge broken, waar het zich buiten wenscht te houden. Voor zoover dus de „have" eri de „have-not"-theorie zich grondt °P de onrechtvaardigheid van Versail les kan zij ons niet deren of raken. Maar behoort ons land wezenlijk tot de hebbers in den door sommige niet- hebbers gewilden zin? Op voortreffe lijke en niet te weerleggen wijze heeft minister van Kleffens in zijn Eerste Kamer-rede een afdoend antwoord ge geven. Vergeleken met andere staten, che bestaansruimte zoeken voor hun be- volkingssurplus, heeft Nederland een buitengewoon groot bevolkingsover schot. Op ons Europeesch gebied moet °hs land per vierkante mijl 618 men- schen voeden, d.w.z. meer dan ander half maal zooveel als het zich tot stik- kens toe overbevolkt wanende Duitsch- land, drie maal zooveel als Frankrijk ®n nog altijd niet minder dan 100 zielen meer dan het Vereenigd Koninkrijk. "Terecht noemde Z. Exc. het voeden van &cht en een kwart millioen menschen in ®eh land, welks bodem slechts vier mil- 'oen in het leven kan houden een kunststuk, dat slechts door groote krachtsinspanning mogelijk is. Dit kunststuk zou dan ook onmogelijk zijn, mdien wij niet de hulp hadden van on- Ze overzeesche gebiedsdeelen, ofschoon heze niet geschikt zijn voor duurzame Vestiging van Europeanen en hier en haar zulk een bevolkingsdichtheid ver- toonen, dat zij een probleem op zichzelf v°rmcn. Wij kunnen dus van onze over zeesche gebiedsdeelen niets missen, daarvan iets prijs geven zou de be staansmogelijkheid van ons volk direct aantasten. Indien anderen zich op grond van overbevolking tot have-nots meenen te mogen verklaren, dan heb- 1 Wij dat zelfde recht in veel sterkere mate. Bovendien sluiten wij onze kolo niën niet af, maar heeten er ieder wel- ~°m, die onder onze milde wetgeving ons bestuur wil medewerken aan e Welvaart daarvan. Men kan ons dus erminst egoïsme verwijten. Wij wor- en door geen enkele hebzuchtige be geerte, naar wat een ander rechtens behoort, geplaagd, en wenschen i °cbts ons zelf te zijn en te blijven en e houden wat wij hebben. Indien ook aar één vinger naar ons reeds eeuwen oud bezit zou worden uitgestoken, zou den wij toonen, hoe ontzettend vasthou- chde houders wij zijn en ook moeten UQ, Daarom is 't te hopen, dat zoo spoe- lg mogelijk een beslissing valt over de eest doelmatige en voor onze middelen reikbare versterking van de militaire efensie van Indië. De daad van zulk ®en versterking zal wellicht nog dui- elijker verstaan worden dan de krach je en waardige woorden van onzen ewindsman aan buitenlandsche zaken. en is tegenwoordig helaas ontvanke- •Uker voor de taal van materieele be dieningen dan voor die van recht en fede, Het rijke vitami- nengehalte van Hero tomatensap is 'n noodzakelijke aanvulling van ons winter-menu. Drinkt Hero Tomatensap, het houdt U slank en fit, gezond en krachtig ionoif Winkelprijs 14 ci. ANKARA, 1 Febr. (Stefani). Alvorens naar Belgrado te vertrekken heeft Saradjogloe tegen over de vertegenwoordigers van de pers ver klaard er van overtuigd te zijn, dat de confe rentie der Balkanentente goede resultaten zal opleveren en de solidariteit der aangesloten landen zal versterken in de verwarde interna tionale omstandigheden van thans. Turkije is niet neutraal, maar alleen niet-oorlogvoerend. Bijgevolg staat het niet onverschillig tegendver de internationale gebeurtenissen en neemt het alle noodige maatregelen om het hoofd te bie den aan een eventueele uitbreiding van den oorlog. De politiek van Turkije is voorzichtig en duidelijk. Het land heeft geen enkele geheime verbintenis. Wanneer het niet het slachtoffer wordt van aggressie en wanneer de gebeurte nissen het niet dwingen zich te houden aan de aangegane verplichtingen, zal het krachtig den weg van den vrede volgen. Verder meldt Havas dat de president der republiek, Ismet Inonoe, die op 10 Decem ber na zijn dagelijkschen rit te paard op de Fransche ambassade een bezoek kwam brengen aan Massigli, den Franschen am bassadeur, Dinsdag onder gelijke omstan digheden een bezoek gebracht heeft aan den Engelschen ambassadeur. Dit nieuwe bewijs van sympathie jegens een vertegen woordiger van een verbonden nattie heeft te Ankara diepen indruk gemaakt. Eveneens wordt bericht dat Saradjogloe op zijn reis naar Belgrado wordt vergezeld van een groep journalisten en dat deze op 5 Februari uit Belgrado naar Parijs zullen vertrekken. Zij zijn door de Fransche regeering uitgenoodigd om een bezoek te brengen aan de Maginotlinie. LONDEN, 1 Febr. (Havas). Vijftien op varenden van het Britsohe s.s. „Royal Crown" (4364 ton) uit Newcastle zijn Dins dagmorgen in 'n haven op de Oostkust aan land gebracht. Het schip is door bommen van een Duitsch vliegtuig vernield. Later zijn zeven lijken van andere opvarenden op do kust aangespoeld. Woensdag bij laag water kwam het wrak van de „Royaj Crown" bloot, en kon men er vier verminkte lijken uit bergen van ma trozen, die waren gedood bij den luchtaan val. Een der overlevenden verhaalde dat een Duitsch vliegtuig op geringe hoogte de brug van het schip met mitrailleurvuur bestook te en den kanonnier doodde vóór deze het geschut kon bedienen. Vervolgens liet de vlieger een brandbom vallen, waardoor de machines onklaar raakten. De kapitein van den trawler .Hussel" uit Grimsby, wiens schip gisteren door Duitsche vliegtuigen is aangevallen, verhaalde dat een der vijndelijke vliegers brandbommen had uit geworpen en ook „iets dat leek op een groot aantal kleine pijlen", die alle hun ^oel misten. De trawler geraakte op vele plaatsen in brand, maar men wist het vuur meester te worden en de haven te bereiken. Vogens een Havas-bericht uit Oslo heeft het 2000 ton metende Grieksche s.s. „Elli" ter hoogte van Liliesand schipbreuk gele den. Het stootte op een wrak of een klip. De 22 opvarenden begaven zich in de sloe pen en werden door een kustvaarder opge nomen. Te Kristiansand zijn zij aa,n land gegaan. LONDEN, 1 Febr. (Havas) Gisteravond werd officieel verklaard, dat de duikboot, waarop Chamberlain in zijn jongste rede doelde, voordat zij tot zinken gebracht werd, het in konvooi varende Britsche ss. „Vaclite" (5062 ton) in den grond had ge boord. De bemanning van de „Vaclite" werd door een Italiaansch schip aan boord ge nomen. De escorte-vaartuigen wierpen dieptebommen uit, doch verloren ten slotte het contact met de duikboot. Later zag een Britsch watervlieg tuig den onderzeeër, die blijkbaar niet meer in staat was te duiken, het vliegtuig liet bommen vallen, waarop de duikboot het vuur opende, dat met mitrailleurs werd beantwoord. Ook het vliegtuig verloor daarop de duikboot ten ge volge van de bewolking uit het oog, doch meldde de positie aan de schepen. Toen deze ter plaatse aankwamen was de duikboot ge zonken. Eenige overlevenden der bemanning, die in een rubberboot ronddreven, alsmede eeni ge anderen, die zich boven water hielden, wer den opgepikt. Volgens later bericht werden de over levenden van de Duitsche duikboot, die Dinsdag tot zinken is gebracht, vandaag in Engeland aan land gebracht. De meesten hunner leken nog geen twintig jaar te zijn. Zij verlieten de haven van ontscheping in twee bewaakte auto's. HELSINKI, 1 Febr. (Havas). De pers dienst van het leger publiceert een rapport over de tweede oorlogsmaand, waarin on der meer gezegd wordt, dat gedurende Januari 136 Russische vliegtuigen zijn neer gehaald, waardoor het totale aantal neer geschoten Sovjet-toestellen tot minstens 287 is gestegen. De correspondent van het Norsk Telegram- byraa meldt, dat de Russische troepen Woens dag van Hoyenjarvi zijn opgerukt, geholpen door een krachtig optreden der luchtmacht. In Kirkenes hoorde men het geluid van een hevig bombardement op de Finsche linies en de ontploffing van bommen. De Russen zijn echter in den namiddag teruggeweken en de stellingen leken ongewij zigd. De speciale correspondent van „Tidnin- gen" in Finland meldt, dat in Karelië de Finsche troepen vier stukken antitankge- schut op de Russen hebben buitgemaakt. De Finsche batterijen hebben een Sovjet colonne, die op marsch was, gedecimeerd en een batterij artillerie vernietigd. Aan het Karelische front zijn Woensdag geen belangrijke gevechten voorgekomen, veeleer een reeks kleine offensieven, vooral op Kaitale, een plaatsje waaraan de Russen een zeer groot belang schijnen te hechten Nieuwe gezant biedt geloofs brief aan H. M. de Koningin heeft hedenmiddag 12 uur ten paleize Noordeinde, Den Haag, dr. José Rafaël Montilla ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Venezuela bij Hr. Ms. Hof, alsmede van den terugroepingsbrieg van zijn ambtsvoorganger. Er is vóór het uitbreken van dezen oorlog vaak beweerd het was een geliefkoosd onder werp in de Duitsche pers dat bij het minste of geringste stootje het Britsche Imperium uit elkaar zou vallen. Britsch-Indië zou zich los scheuren, Zuid-Afrika was onbetrouwbaar, Ier land zou misschien wel de zijde van Engelands vijand kiezen en Canada zou zich niet door Londen op sleeptouw laten nemen. De oorlog kwam en wat zagen wij gebeuren? Allen schaar den zich achter Engeland of misschien nog juister: beschouwden Duitschland ook als hun vijand. Maar heeft in Indië de Congrespartij zich dan niet heftig tegen de Britsche politiek verzet; traden er uit protest geen regeeringen af; woedt er in Zuid-Afrika dan geen heftige strijd tus schen de aanhangers van Smuts en Hertzog omdat de eerste Duitschland den oorlog ver klaard heeft en de laatste dit besluit weer on gedaan wil maken; zet het blijkbaar onuitroei baar Iersche Republikeinsche leger Engeland niet overal den voet dwars en is in Canada eenige dagen geleden niet de Kamer ontbon den om een nieuwe uitspraak der kiezers uit te lokken of ze het met de politiek der regee ring eens zijn? Het zijn alle vragen, waarop men, als men de verhoudingen oppervlakkig beziet geneigd zou zijn bevestigend te antwoorden. En toch wordt ook hier weer het spreekwoord „schijn bedriegt" bewaarheid. Het is zeer begrypelyk, dat Gandhi bijvoor beeld van de moeilijke positie, waarin Engeland door den oorlog in Europa verkeert, gebruik maakt om Londen tot concessies over te halen ten aanzien van een meer zelfstandigen status voor Britsch-Indië binnen het Imperium, döch dit wil daarom nog niet zeggen, dat het niet volkomen achter Engeland in dezen oorlog staat. Zei de Mahatma niet onlangs, dat hij ver wachtte spoedig tot een accoord te komen met den onderkoning? En Zuid-Afrika? Bij de stem ming in het parlement eenige dagen geleden Werd de motie van generaal Hertzog om dc oorlogsverklaring aan Duitschland terug te trekken en verder neutraal te blijven, met een behoorlijke meerderheid voor de regeering- Smuts verworpen. Ierland heeft in deze vijf maanden oorlog jegens Engeland een welwil lende neutraliteit betoond. Het zou immers niet anders kunnen, daar het economisch en mili tair volkomen van Engeland afhankelijk is. En Canada? Inderdaad heeft premier Mackenzie King van de federale regeering te Ottawa het parlement ontbonden, omdat de provincie On tario hem verweet datde regeering zich niet voldoende inspande om Engeland in dezen oor log te helpen. Teneinde de situatie goed te begrijpen, moet men weten, dat Canada een zelfstandig Domi nion is. Het is een bondsstaat en de leden hier van, provincies genoemd, hebben een eigen par lement en regeering. In de hoofdstad Ottawa zetelt de federale regeering, waarvan Mackenzie King minister-president is. Na eenige aarzeling nam het Canadeesch par lement op 9 September van het vorig jaar het besluit aan Duitschland den oorlog te verkla ren. Maar nauwelijks was dit geschied of Ca nada's eenheid werd bedreigd. Op 24 Septem ber ontbond Duplessis, minister-president van Quebec de meest Fransche provincie het gewestelijke parlement en kondigde nieuwe ver kiezingen aan. Hij ontzegde Ottawa het recht zijn leger uit te breiden en zei, dat de wet, waarbij een aantal oorlogsmaatregelen werd goedgekeurd, niets anders was dan een ver kapte poging om Quebec te berooven van zijn door den tijd gegroeide vrijheden. Zijn woor den wekten opschudding in heel het land. Als Quebec hem opnieuw koos, zou Canada onder ling verdeeld worden en zou de tegenstelling tusschen Engelsch- en Franschsprekend Canada nationale krachtsinspanningen voor langen tijd onmogelijk maken. Maar niet alleen koos Quebec Duplessis niet opnieuw, maar het liet hem zelfs een zware nederlaag lijden door de libe ralen met een groote meerderheid aan de macht te brengen. De vorm van Canada's oorlogsverklaring toont, dat het nu zijn eigen buitenlandsche po litiek in handen heeft: de verkiezingen in Que bec toonen dat het ook zichzelf in de hand heeft. Beide zijn zij voorafgegaan door veel ar beid, en niemand zou een half jaar geleden hebben durven voorspellen, dat een periode van Sturm und Drang zoo gelukkig zou ein digen. Strikt militair beschouwd is Canada's hulp niet van zoo heel groote bcteekenis. Bij het uit breken van de vijandelijkheden bestond het actieve leger uit niet meer dan 43.000 man. Jarenlang had het bestaan uit een instructie- corps voor de reserves, te zamen 86.000 man. Het materiaal was en is nog in verwaarloos den toestand. De Koninklijke Canadeesche Zee macht telde officieel 150 officieren en 1.822 man, maar dit. was volgens de wet en niet vol gens de werkelijkheid het maximum; de reser ves telden 500 man. De vloot had 6 torpedoja gers, 5 mijnenvegers en 3 hulpschepen. De Canadeesche luchtmacht is voor Enge land echter bijzonder waardevol. In 1918 waren bijna 4<J pet. van alle piloten in Britschen dienst Canadeezen. In de lente van 1939 bestond de actieve luchtmacht uit 261 officieren en 1930 manschappen met 1100 man nog als reserve. Volgens de jongste verklaringen is Canada in staat 25000 piloten per jaar te trainen. In dezen ooi-log hebben de woorden, die ko ning George V op Kerstmis voor de radio sprak bijzondere beteekenis gekregen: „Als leden van één gezin willen wij altijd medeleven met die andere nabestaanden wien het slecht gaat. Bijzondere groeten zend ik den volken van mijn overzeesche Dominions. Door hen is de familie een bondgenootschap van vrije naties geworden en zij hebben de herinneringen aan de tradities van het moederland mee naar hun eigen huis gevoerd. De band van onzen gemeenschappelijken geest kent geen grenzen van ruimte." Engeland heeft tot nu toe niet te klagen over de medewerking van de leden van het Empire, al werd dan ook nu en dan een ernstige wan klank gehoord. Nick mee blijven dccrlccpcn. Direct bettrijden mek het onovertroffen geneesmiddel bij griepi ASPIRIN. Zorg vooral in grieptijd ASPIRIN bij de hand ta hebban VATICAAN-STAD, 1 Febr. (Stefani.) Z. H. de Paus heeft vanmorgen per radio in het Engelsch gesproken tot de katholieken van Nieuw-Zeeland. Hij zeide o. a., dat het dezer dagen aldaar te houden Eucharistische Con gres de eerste betooging is aan het einde der eerste eeuw en aan het begin der tweede eeuw van het Katholiek Geloof in Nieuw- Zeeland. Zijn toespraak beëindigend, sprak de H. Vader den wensch uit, dat God het land moge bewaren voor de verschrikkingen van den oorlog, en gaf hij Zijn Apostolischen Zegen. WELLINGTON, 31 Jan. (Havas). De Pau selijk Legaat op het Eucharistisch Congres in Nieuw-Zeeland, mgr. Panico, heeft een krans gelegd bij het monument, dat is opgericht ter gedachtenis aan de Nieuw-Zeelanders, die in den grooten oorlog zijn gevallen. Later werd een receptie gehouden. Hier heeft de minister van Gezondheid, Fraser, een rede gehouden, waarin hij zeide te hopen, dat de samenwerking van den H. Vader met Roosevelt resultaten zal hebben. VATICAANSTAD. 1 Febr. De „Osservatore Romano" zegt in een vergelijking tusschen Hit ler's en Daladier's rede, dat de rijkskanselier weer spreekt over de levensruimte voor de Duit- schers en de Fransche premier over de levens ruimte van verschillende volkeren, zooals de Tsjechen, de Oostenrijkers en de Polen, die niet hun koloniën, maar hun vaderland verloren heb ben. Hitier spreekt over de bezittende en niet-be- zittende volken, Daladier wijst er op, dat meer dan één land door Duitschland ook zijn vrijheid en onafhankelijkheid verloren heeft. Verder zegt de Fuehrer dat de geallieerden aansturen op een nieuw Versailles. Maar het verdrag van Versail les heeft Duitschland geen Weenen, Praag of Warschau ontnomen, want die steden behoorden vóór 1914 niet tot Duitschland. Volgens Daladier willen de geallieerden niet het Duitsche volk, maar het nationaal-socialisme vernietigen, niet als binnenlandsch politiek stelsel, maar als re- geeringsstelsel. dat de internationale politiek be- invloedt en met geweld aan andere volken op gelegd werd. LONDEN, 1 Febr. (Havas)Uit Tientsin wordt aan Reuter ..gemeld, dat de Britsche consul- generaal, Oswald White, met Japansche autori teiten onderhandelingen heeft geopend ter ver krijging van een verzachting der beperkingen, die opgelegd zijn aan de grenzen der Britsche concessie en waardoor de prijzen der levensmid delen aanzienlijk zijn gestegen. De besprekingen zouden een bevredigend verloop hebben. Hoe wel de Japansche militaire woordvoerder ont kend heeft, dat een verheviging der blokkade beschouwd moet worden als een represaille voor het incident van de „Asama Maroe", her innert de toestand van thans aan die van den zomer in 1939 toen de blokkade het hevigst was. ROME. 1 Febr. (Stefani).Ter gelegenheid van den 17den verjaardag der oprichting van de Fascistische Militie heeft Mussoiini zich van morgen naar het hoofdbureau hiervan bege ven, waar hij hulde bracht aan alle militiele den, die gestorven zijn voor de revolutie en ge sneuveld zijn in de veldtochten van Abessinië en Spanje. Na geluisterd te hebben naar een rapport van Starace, den chef van den staf der militie, hield Mussolini een korte toespraak, waarin hij er aan herinnerde, dat de strijd het devies en de bestaansgrond is van deze orga nisatie. BRUSSEL, 31 Jan. (Belga). De Belgische Kamercommissie voor Justitie is Woensdag bij eengekomen om het verzoek tot machtiging voor een vervolging te onderzoeken, dat door het parket was ingediend ten laste van den Vlaamsch-nationalistischen afgevaardigde Staf De Clercq, wegens een artikel in het dagblad „Volk en Staat". De commissie heeft dit verzoek met zeventien tegen drie stemmen, bij een onthouding, afge wezen. Volgens mededeelingen van zeven leden der commissie was de commissie van meening, dat het geïncrimineerde artikel niet het karakter heeft van een voldoende gepreciseerd delict en dat het verzoek van het parket overigens in zekeren zin een blanco volmacht beteekende. Het voorstel van de heeren De Schryver en Huart, waarin zij aan het ministerie van Justi tie vragen, eveneens andere bladen te vervolgen, die zich in gelijke termen als Volk en Staat hebben uitgedrukt, werd verworpen, nadat de heer Brunet het woord had gevoerd. De Regeeringspersdienst meldt: Tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche en van de Nederlandsche regee ring zijn te 's-Gravenhage opnieuw onder handelingen gevoerd en zijn overeenkom sten getroffen, die het verder verrichten van arbeid door de wederzijdsche onderda nen in beide Staten mogelijk maken. O.a. werd overeengekomen, dat aan de Ne derlandsche arbeiders en bedienden, die in December 1939 en Januari 1940 tengevolge van de opheffing der gunning tot het mede- nemen van deviezen den arbeid moesten neer leggen en die hun vroegeren arbeid in 't grens gebied weer wenschen op te nemen, de ver- eischte toestemming moet worden verleend. BATAVIA, 1 Fel*. (Aneta). Bij den Volksraad is ingediend een os'werp-ordon nantie tot invoering van een directe alge- meene oorlogswinstbelasting. De belasting wordt geheven over elk jaar, eindigend met of na 1 Januari 1939. De memorie van toelichting wijst er op, dat aan de voorliggende ontwerp-ordonnantie ten voorbeeld strekte de oorlogswinstbelasting- ordonnantie 1917, welke op haar beurt was op gesteld in overeenstemming met de Nederland sche wet op de oorlogswinstbelasting 1916. Evenals bij deze regelingen wordt ook thans voor de bepaling van het inkomen en de winst vermeerdering (waarvan de als oorlogswinst wordt aangemerkt) aansluiting gezocht bij de fiscale voorschriften, welke bestaan'voor de vaststelling van die inkomsten en winsten. Echter diende thans onderscheid te worden gemaakt tusschen natuurlijke personen, wier inkomen volgens ae ordonnantie op de inkomstenbelasting 1932. en de lichamen welker winsten ingevolge de ordon nantie op de vennootschapsbelasting 1935 moe ten worden berekend. Als resultaat van ampele overwegingen werd het percentage van de heffing vastge steld op 35 procent met belastingvrijen af trek van f 2000 of (bij belastingplichtigen wegens vermeerdering van het inkomen) 50 proeent van het voor-oorlogsche inkomen met een maximum van f 2000. Het ontwerp houdt voorts voorzieningen in voor compensatie met oorlogsverliezen, voor koming van dubbele belasting, e.d. De bedoe ling is dat artikel 16 van de Indische compta biliteitswet ten aanzien van deze ordonnantie buiten werking zal worden gesteld. De ordonnan tie heeft terugwerkende kracht tot 1 Septemlr 1939. VATICAAN-STAD, I Febr. (Stefani). Z. H. de Paus heeft vanmorgen den Spaan- schen generaal Queipo de Llano in audiën tie ontvangen. MOSKOU, 1 Febr. (Tass.). De gemengde commissie voor de nauwkeurige afbakening van de grens tusschen de Mongoolsche Volksrepubliek en Mandsjoekwo, in het gebied waar zich kor telings een conflict heeft voorgedaan, heeft het volgende gemeenschappelijke communiqué uit gegeven „In den loop. van 16 zittingen der com missie, gehouden van 7 tot 25 December 1939 in Tsjita en van 7 tot 30 Januari 1940 in Charbin, is duidelijk geworden, dat het standpunt van de SovjetMongoolsche en dat der Japansch Mandsjoekwosche delegatie over de nauwkeurige afbakening van de grens volkomen tegengesteld zijn. Met het oog op het volkomen verschil van de standpunten der partijen heeft de commissie in haar laatste zitting op 30 Januari 1940 onder voorzitterschap van den vertegenwoordiger der Japansche regeering, Kubota, besloten haar werkzaamheden niet voort te zetten". ANKARA, 1 Febr. (Stefani). De linkeroever van de rivier de Sinekli is over grooten af stand weggedrongen als gevolg van een aard verschuiving, die zich met een snelheid van twintig centimeter per dag voltrekt. Tweehon derd huizen loopen gevaar in te storten. Intusschen hebben de Turksehe autoriteiten, teneinde nieuwe overstroomingen van de Kom- chadji te voorkomen, besloten, den loop er van te verleggen, zoodat deze rivier dan uitstroomt in de Zee van Marmora. KOPENHAGEN, 1 Febr. (Havas), De minister van Defensie heeft medegedeeld, dat de regee ring overweegt de aanschaffing van materiaal voor leger en vloot uit een directe belasting te bestrijden. De regeering wil twee mijnleggers, twee tor pedobooten, een duikboot, een patrouillevaar tuig en eenige kleine eenneden aanschaffen. Voorts zullen luchteskaders vernieuwd worden en ongeveer 10 stukken luchtdoelgeschut wor den gekocht. BOEDAPEST, 31 Jan. (Havas) De uiteen zetting van minister Csaky in den Senaat was m de groote lijnen identiek aan zijn rede in de Kamer. In politieke kringen zegt men, dat tijdens ae beice bijeenkomsten alle vraagstukken van buitenlandsche politiek bestudeerd zijn. Men verzekert, dat Hongarije niet van de aan spraken. welke het steeds gesteld heeft, afziet, doch ae thans niet naar voren brengt, omdat het in den tegenwoordigen stand van zaken vreae wil bewaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9