I Russen vallen uiterst hevig aan in Karelië '&r*0p; Trein uit Hoorn bleef in de sneeuw steken I Goederentrein bij Utrecht hedennacht ontspoord I Het nieuws van heden Pantsersleden en tanks overdekken het Niemandsland terwijl artillerie en vliegtuigen hevig bombardeeren OFFENSIEF TOT NU TOE GESTUIT Gestrand tusschen Oosthuizen en Middelie DE BEZORGING VAN ONS BLAD VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS SCHOENEN Het betere merk DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 - AVONDBLAD lik} ZEER OUDE GENEVER KI P.MELCHERS D1ST1 Finsch succes bij Kuhmo „Arresteert alle priesters" De druk van de sneeuw was zóó sterk, dat de trein vóór- noch achteruit kon Balkansteden door de kou geïsoleerd Geen persoonlijke ongelukken Treinverkeer in de richting Amers foort en Hilversum onder vond stagnatie Oorzaak staat nog niet vast Stremming opgeheven 63ste JAARGANG No. 22219 Het Weer DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Waarom nog elders ergernis wanneer „de Roemer" prima is 't HILLETJE KOOTWIJK A vaivG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MY HOME MYCA5TLE A CASTLE in MY HOME LANGE HAVEN 74-76 5CHIEDAM1 Een succesvolle proefneming. Rijkswaterstaat heeft Donderdag op den verkeersweg tusschen Zaltbommel en Vianen een zandscliuiver in dienst gesteld voor het opruimen der sneeuwmassa's. De nieuwe sneeuw ploeg aan den arbeid STOCKHOLM, 2 Febr. (Havas) De correspondent van de „Stockholm Tidnin- gen" aan het front in Karelië meldt, dat het Russische offensief, hetwelk men ver wachtte, aan dit deel van het front ia in gezet. Gedurende zes uur bereidde de Russische artillerie den aanval voor. Daarna golfden de infanteriemassa's naar de Finsche li nies. Generaal Stern, de Russische bevel hebber, maakte aaarbij van een geheel nieuwe strijdmethode gebruik. Sleden, die drie meter lar.g en twee meter breed waren en door tanks werden getrokken, werden naar voren gezonden. De Russen waren zoo volkomen tegen het Finsche machinege weervuur beschermd, zoodat slechts de ar tillerie en het tankafweergeschut den aan val, welke met een onverwachte snelheid Werd ondernomen, konden beantwoorden. Tegelijkertijd vielen 170 bombardements vliegtuigen en jagers de Finsche linies aan. Er werden bommen geworpen, terwijl de jagers de opstelling der Finsche batterijen moesten ontdekken en de eigen artillerie en bombardementsvliegtuigen daarvan op de hoogte moesten stellen. Van het begin van den aanval af concen treerden de Russen hun geschutvuur op de omgeving van Summa. Hierheen zonden de Pinnen dan ook in allerijl de onontbeer lijke versterkingen. Gepantserd Russisch detachement stuitte ®P uiterst heftigen tegenstand. Niettemin onder bonden de Finnen groote moeilijkheden bij het *oneentreeren van hun vuur, doordat de Sov jet-tanks achter een rookgordijn naar voren *Wamen. Het nieuwe offensief is zeker het hevig ste, dat tot dusverre op het front in Kare lië ten uitvoer is gelegd. Urenlang duurde de verwoede strijd. Doordat de Russen op dit punt aanzienlijke strijdkrachten hadden geconcentreerd, zagen de Finnen zich ge dwongen steeds meer afdeclingen in den strijd te werpen. Zelfs gedurende den nacht duurden de gevechten voort. Het Russische geschut staakte zijn vuur niet, om de aan komst van Finsche versterkingen te ver kinderen, terwijl wel nieuwe Russische troepen in het vuur werden gebracht. Ondanks de groote krachtsinspanning d©r Russen mislukte het offensief. De Fin hen, die op een gegeven oogenblik in moei lijken toestand verkeerden, zegevierden ten slotte over de nieuwe Russische tactiek. De Eussen bereikten de Finsche linies niet en de strijd werd in het „niemandsland" ge voerd. De Finsche artillerie kon een Russische co- lohne met 70 paarden en vijf stukken veldge- Schut vernietigen. Zeven tanks en verscheidene aUto's werden onbruikbaar gemaakt. Het Fin- 6che geschut heeft vijftien Russische batterijen kbbombardeerd. Berichten, die door Havas te Stockholm laat den nacht werden ontvangen, bevestigen, dat Russische aanval op de Karelische landengte °hgekend l.eftig is geweest. !n het begin van den oorlog zond het Russi- ®che opperbevel vóór de aanvallende infanterie ^hks in het vuur. Toen deze methode mislukte, b'erd de infanterie naar voren gestuurd, ge deund door gevechtswagens. Gisteren werden ïeUsachtige gepantserde sleden, bezet met sol daten en voorzien van machinegeweren, in het buur gebracht. In de tweede linie dus anders dan aanvankelijk gemeld volgden de tanks. z°o werden de infanteriemassa's door een muur Tan staal beschermd. De ooggetuigen zijn het er over eens, dat de roode troepen nog nooit een zoo groote krachtsinspanning hadden ontplooid, yol- gens een Zweedsch correspondent was het Niemandsland letterlijk met sleden en tanks van verschillende soort overdekt. De omvang der Russische verliezen is nog niet bekend. Het Finsche geschut heeft een vijandelijk vliegtuig neergeschoten Verder meldt de correspondent van „Svenska Dagbladet" aan het front bij Kuhmo, dat de Finnen gedurende de ge vechten van gisteren 120 machinegeweren en een stuk veldgeschut op de Russen heb ben buitgemaakt en vier tanks vernield hebben. Bevestigd wordt, dat een Siberisch bataljon, hetwelk tegen de Finsche linies in het vuur gebracht was, vernietigd is. Zooals de Evangelische Persdienst te Bern meldt, trachten de Sovjet-Russische godloozen de Russische volksmassa wijs te maken, dat de christelijke kerk schuldig is aan den Finschen oorlog. De Russische soldaten, die aan het front in Finland strijden, ontvangen vlugschriften, waarop o.a. te lezen staat: „Bet doel van onzen strijd is een nieuwen, voor honderd procent atheïstischen staat te stichten. Een godloos Finland zal een zeer groote steun zijn voor onze beweging in het Noorden. Allen, die thans nog een godsdienst belijden, zijn de vijanden van uw land en van Stalin, Denkt er aan, dat alleen op aanstichting der kerken de mijnen werden gelegd. Arresteert alle priesters, die gij zult ontmoeten, uit vrees hen later als vijanden tegen te komen. Denkt er aan, dat gij sterft, om de wereld de overwin ning van net atheïsme te brengen." Volgens hetzelfde protestantsche orgaan zou den op verzoek van den bond van godloozen bin nenkort „atheïstische attaché's" verbonden wor den aan de Russische ambassades en legaties Verder zouden de bolsjewistische atheïsten aan de regeeringen van Moskou en Berlijn heb ben voorgesteld, gelijktijdig een dergelijken maatregel te nemen. Berlijn zou weigeren eenige verklaring af te leggen over het denkbeeld van een eventueele samenwerking tusschen Duitsch- land en Rusland tegen het christelijk geloof. Bescherm U bijtijds door f)anflavin-past/LLFs lederen dag opnieuw plaatst het winterweer ons voor onaangename verrassingen. Nu eens maakt de gladheid van de wegen ieder ver keer Vrijwel onmogelijk, dan weer sneeuwt het zoo hard. dat voertuigen m de opgewaaide sneeuwhoopen blijven steken. De spoorwegen moeten uiteraard alle krach ten in het geweer roepen om de onvermijde lijke vertragingen zoo klein mogelijk te maken Tot nu toe was men daarin zoo goed mogelijk geslaagd. De treinen kwamen altijd, zij het soms met vertraging, op de stations van be stemming aan. De sneeuwval van den afgeloopen nacht en den vroegen morgen heeft nieuwe moeilijkhe den veroorzaakt. Op sommige plaatsen in het noorden van ons land is zooveel sneeuw ge vallen, dat de eerste treinen de grootste moei te hadden zich een weg door de witte massa te banen. De eerste trein uit Hoorn, die om 6.26 u. via Purmerend en Zaandam naar Amsterdam vertrekt, heeft den strijd tegen de sneeuw tusschen Oosthuizen en Middelie moeten op geven. De locomotief trok de wa gens moeizaam tot vlak voor het station Oosthuizen, doch daar werd de druk van de sneeuw zoo sterk, dat de trein onmogelijk verder kon. De chef van het station Hoorn liet onmiddellijk een losse loco motief uit Hoorn komen, ten einde den trein op te duwen. Inder daad slaagde deze manoeuvre aan vankelijk, doch ongeveer een kilo meter verder kwam de trein tus schen de stations Oosthuizen en Middelie opnieuw tot stilstand. De locomotief kon noch voor-, noch achteruit en gaf de pogingen, om Purmerend te bereiken, voorloo- pig op. Om 6.46 moest deze trein volgens de dienst regeling in Purmerend zijn, doch om 9 uur stonden de wagens nog „ergens op de baan' welke geheel voor het verkeer gestremd is. De stationschef in Zaandam nam dadelijk de noodige maatregelen. Reizigers voor Pur merend worden op de normale wijze vervoerd, doch reizigers voor Hoorn worden over Alk maar naar de plaats van bestemming ge bracht. Ook het treinverkeer van Hoorn naar de hoofdstad wordt over Alkmaar geleid. Uit Hoorn en uit Zaandam vertrokken losse locomotieven en werkploegen, ten einde te trachten den trein uit de sneeuw te bevrijden. Ook de reizigers moeten in veiligheid worden gebracht na hun gevan genschap van enkele uren in het Noord- hollandsehe landschap. Waarschijnlijk zul len zij naar Hoorn terugkeeren om van daar over Alkmaar naar Amsterdam te reizen. (Van onzen specialen verslaggever) Op onzen tocht van Hoorn uit langs de spoorlijn moesten wij enkele kilometers door een sneeuwmassa van meer dan een halven me ter hoog onzen weg banen. De sneeuw was op verscheidene plaatsen tot meer dan kniehoogte boven de rails opgewaaid. Als de wind blijft aanhouden, ziet het er naar uit, dat de misère hier voorloopig nog niet voorbij is. Om onge veer half 12 was men bezig de locomotief, die vanuit Hoorn ter assistentie gezonden was, uit de sneeuw te bevrijden. De enkele rijtuigen, van den eerstentrein naar Amsterdam, had men vrijgekregen, maar men had de grootste moeite met de locomotief. Een viertal arbeiders schep ten de sneeuw tusschen de rails weg en stapel den haar op langs de spoorbaan. De locomotief stampte en stoomde, de wielen draaiden door, de vonken vlogen er af, doch er was slechts weinig beweging in te krijgen. Om twaalf uur gelukte het een loco-motor van Hoorn uit door de sneeuw cie locomotief te bereiken. Een oogenblik leek het er op, dat hij zou stranden, doch met de grootste krachtsinspanning mocht het gelukken, door de een halven meter hoog liggende sneeuw te komen. Naar men ons mede deelde zal waarschijnlijk in den middag een 40-tal militairen uit Hoorn gezonden worden, om ie baan vrij te maken. Zoodoende is net wellicht mogelijk, dat de baan voor het trein verkeer vrijgegeven zal worden. Blijft de wind echter aanhouden, dan zijn de rails in een om mezien weer bedekt. De arbeiders, die gedurende eenige uren aan het vrijmaken van de locomotief werkten, achtten den toestand vrijwel hopeloos. Mis schien kan het verkeer vandaag doorgaan, zei den zij, maar morgen is het weer hetzelfde. Wij kunnen wel blijven ruimen. Tegen den middag kwam een hoofdinspecteur van de Nederlandsche Spoorwegen, de heer Van Berlikum uit Amsterdam, den toestand ter plaatse opnemen. De oorzaak van deze sneeuw- opeenhooping schijnt gelegen te zijn in het feit, dat de spoorbaan tusschen Middelie en Oost huizen voor een gedeelte beplant is met griend, waardoor de stofsneeuw blijft liggen en dien tengevolge de opeenhoopingen ontstaan, dis voor het verkeer zulke lastige gevolgen mee brengen. BELGRADO, 2 Febr. (D.N.B.). In Zuid-Servié en Bosnië zijn niet slechts tal van dorpen, doch ook verscheidene steden volkomen van de bui tenwereld aigesneden. Het spoor- en autobus- verkeer is ofwel geheel gestaakt of loopt zeer onregelmatig. In Belgrado zijn door de gladde wegen en straten talrijke ongelukken gebeurd. In verband met de a.s. uitzending van Finland, is dr. C. H. Winckel heden per vertrokken, om vandaar naar een Nederlandsche ambulance naar vliegtuig van Schiphol naar Stockholm Finland door te reizen Aan een wissen dood ontsnapt. Op den onbewaakten overweg op de lijn Den Bosch-Eindhoven slipte Donderdagavond een auto, die even daarna door een electrischen trein gegrepen en vermorzeld werd. De chauffeur kon zijn. wagen tijdig verlaten Omstreeks kwart voor drie in den afgeloopen nacht is een gedeel te van een goederentrein, welke op weg was van Amersfoort naar Utrecht, ter hoogte van de vroegere halteplaats Blauwkapel bij den overweg aan den Hilversumsche straatweg ontspoord. De trein passeerde met een snelheid van ongeveer 50 K.M. per uur genoemden overweg, toen de tiende wagen van dén uit ongeveer 40 wagons bestaanden goederentrein ontspoor de, waardoor deze geheel buiten het treinver- band kwam te staan en over een grooten af stand werd meegesleurd, daarbij als het ware zwevende boven de aan de linkerzijde van dezen trein liggende spoorrails. Over een groo ten afstand werden de bedieningsdraden ver nield van de wissels en seinen, welke van de wachtpost BlauwkapelWest uit worden be diend. Van den ontspoorden wagon werd het onderstel geheel afgerukt, hetgeen op enkele meters afstand van het wachtershuisje, gele gen aan den Hilversumsche straatweg, werd teruggevonden. Behalve deze wagon, waarvan natuurlijk niet veel meer gaaf is gebleven, ontspoorden nog enkele wagons. Deze bleven evenwel in het treinverband, zoodat geen noe menswaardige grootere schade werd aange richt. Deze ontsporing heeft gelukkig geen per soonlijke ongelukken ten gevolge gehad. De treingeleider, die zich in den achtersten wa gen bevond, voetate een hevigen schok, als ge volg van het in werking treden van het auto matische remsysteem. Voor zoover in de duisternis van dezen kouden nacht was te zien, waren beide sporen dusdanig versperd, dat het trein verkeer ter plaatse langen tijd volkomen gestagneerd zal zijn, hetgeen zeggen wil, dat de treinen in het op- en afgaande treinverkeer in de richting Amersfoort en Hilversum niet langs de plaats van het dé raillement zullen kunnen passeeren. Uitgebreide maatregelen werden direct ge troffen om dit treinverkeer te doen geschie den over de oude lijn Lunetten-station Malie baanstation Biltstraat naar Blauwkapel. Daar deze oude lijn hierop niet berekend is, beteekende dit natuurlijk een belangrijke stag natie. De ontspoorde wagon werd op het in de nabijheid liggende enkelsporige lijntje, een af takking ter plaatse naar de Utrechtsche gas fabriek, gesleept. Men is daarmee terstond begonnen met behulp van een montagewagen, welke omstreeks 5 uur uit Utrecht arriveerde, nadat ir. Goedhart ter plaatse een onderzoek had ingesteld. De ontsporing is gepaard gegaan met een ge weldigen slag. „Het was", zoo deelde de in de nabijheid wonende aansluitingswachter J. Ver meulen ons mede, „alsof er een bominslag ge schiedde. Ik, had geen dienst en lag te bed, toen ik den geweldigen slag hoorde. Terstond ben ik opgestaan, heb vlug wat kleeren aangeschoten en ben gaan kijken wat er gaande was. Mijn collega, die nachtdienst had, den aansluitings wachter A. Helsdinger, trof ik gelukkig in Ma kenden welstand, doch eveneens hevig ge schrokken in den wachtpost aan. Hij is inder daad door het oog van een naald gekropen. De ontsporing moet immers op enkele meters af stand van hel wachtershuisje zijn geschied, want de assen én wielen van den totaal ver nielden wagon liggen op nauwelijks vier me ter afstand van het huisje, waarin Helsdinger zich bevond. De wagen is toen rakelings langs het huisje gesleurd, zonder hier evenwel schade aan te richten. Ook de spoorboomen bij den overweg aan den Hilversumschen straatweg zijn er goed afgekomen, doch een tiental meters ver der zijn de bedieningsdraden van de seinen en wissels, welke toch verder van de spoorrails af liggen, volkomen vernield." Helsdinger zelf verklaarde, dat hij plotseling een donderend geraas hoorde en een sneeuw- hoos voorbij de ruiten van het wachtershuisje zag komen. Nog nooit had hij in de dertien ja ren, welke hij op dezen post dienst doet, zoo iets meegemaakt. Daar het ongeluk zich in de nabijheid van het dicht bewoonde Tuindorp (Maartensdijk), grenzend aan Utrecht, afspeelde, zullen onge twijfeld vele bewoners den zwaren slag hebben gehoord. De belangstelling was evenwel in den nacht niet groot, vooral daar de duisternis het zicht op de spoorbaan belemmerde en de koude een lang verblijf in de buitenlucht vrijwel on mogelijk maakte. Omtrent de oorzaak van deze ontsporing kan nog niets worden medegedeeld. Ir. Goedhart zeide ons in den afgeloopen nacht, dat hij na het vooiloopige onderzoek nog geen enkele con clusie had kunnen trekken. Aanvankelijk rees het vermoeden, dat het wisseleomplex, dat na bij het wachtershuisje Blauwkapel-West ligt, waar de lijn naar Hilversum uitkomt op de lijn naar Amersfoort, de ontsporing had veroorzaakt, doch aan de rails ter plaatse was daarvan geen enkel spoor te vinden. Mogelijk zal het later onderzoek opheldering omtrent de oorzaak van deze ontsporing kunnen geven. De opruimingswerkzaamheden verliepen echter vlugger dan men oorspronkelijk had verwacht. Reeds oir. kwart voor negen gelukte het, het opgaande spoor naar Amersfoort vrij te maken. erwacht wordt, dat in den loop van den dag het andere spoor eveneens vrij zal komen. Na controle der verschillende lijnen en wissels zal het treinverkeer ter plaatse wederom normaal kunnen passeeren. Hedenochtend half elf was de stremming van het spoorwegverkeer bij Blauwkapel, als gevolg van de ontsporing van den goederentrein, opge heven. De Bilt meldt: Verwachting geldig van hedenavond 5 H tot morgenavond 19 nor; H In het Noorden en midden: Matige tot zwakke oostelijke wind. Be- trokken tot zwaar bewolkt met kans op eenige lichte sneeuw. Strenge tot matige vorst. In het Zuiden: 5 Zwakke uiteenloopende wind. Nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, met nu en dan lichte regen of sneeuw. Lichte tot H matige vorst. De Bilt meldt: ET Zon op 7.43 - onder 16.44 - Licht op 17.14 Maan cp 2.49 onder 11.51 8 Februari N. M. iiiiillllilllllllllllllllliilllllllllllllllilillllllililiilllllllllllillilllllllllllll Treinontsporing tusschen Utrecht en Amersfoort. Trein tusschen Hoorn en Amsterdam in de sneeuw blijven steken. Prof. dr. A. Slijpen S. J. overleden. O BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V. Keizersgracht 767 Amsterdam - Telef. 42167-3S540 OORLOGSCHADE- (MOLEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip of auto, met en zonder Requisitie en/of Inbeslagname. Onze premies zijn meestal lager dan de bestaandetarieven. Door de glhdheid en onbegaan baarheid der wegen vooral van de buitenwegen is het onzen agenten niet altijd mogelijk de cou ranten op den normalen tijd te be zorgen. Terwijl wij al het mogelijke doen om een vluggere bezorging te be werkstelligen. roepen wij de toe gevendheid van onze lezers in voor onze bezorgers, die thans onder zoo moeilijke omstandigheden hun werk moeten verrichten. DE DIRECTIE. HEILIGEWEG 39-45 - A'DAM - A, J. v/d MADE LOGIES M. ONTBIJT 2.—. Prima Holl. keuken SPECIALITEIT INDISCHE RIJSTTAFEL voor WEEKEND of VAC AN TIE WILDDIKERS Dir. BROEKMAN Jr. TELEFOON 10 Stand ep Vrjjdag 1 nur mm.: 757J) Vorige stand: 756-1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1