Uit het land van GROENENDAAL 68 95 Uit den gemeente raad Haarlem, 2 Febr. KOUSEN VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 De tweede dag „LACH ER MAAR OM!" Feestavond voor R.K. militairen Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap Gevonden dieren en voorwerpen Jeugdregistratie NUMMER ZES NAAR DE NIEUWE GEMEEN- SCHAP BONTE AVOND „ALBERDINGK THLJM" UITSPRAKEN RECHTBANK Faillissementen Hinderwet BURGERLIJKE STAND HAARL, BACHVEREENIGING Zondagmiddagconcert H.O.V. Distributie Extra verstrekking van margarine en vet Gepensionneerd Spoor- en Trampersoneel Huldiging van den heer L. Bruinenberg Een mooi werk SLECHT IJS Jubileum bij Goldschmeding Haarlemsche Weer- en Sterren kundige Kring DAMMEN H.R.K. DAMBOND SCHAKEN St. Bavo BILJARTEN De plaatselijke kampioenschappen AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 3 Februari Apotheekdiensten WANDELSPORT Beatrixmarschen uitgesteld ZIJN VROUW MISHANDELD Pi VAN MORGEN STAD Over de resultaten van den tweeden dag der begrootingsraadsdebatten kunnen wij heel kort Zijn; er zal zéker na de vlotte en puntige rede van wethouder Bijvoet wel voor nie mand meer iets raadselachtigs schuilen in de ten aanzien van de wethoudersbenoeming ge troffen oplossing; duidelijk is nu gebleken, dat mr. Van Dam zelf aanvankelijk niets heeft wil len weten van een vijfden wethouder en eerst later, toen de besluiten omtrent de benoeming van twee katholieke en twee sociaal-democrati sche wethouders vaststonden, voor uitbreiding van het aantal wethouders is opgekomen; mr. Van Dam heeft dus zelf helpen verhinderen, dat op deze op zichzelf overigens weinig plausible wijze de moeilijkheden van te wei nig ..vertegenwoordiging" in het college van B. en W. omzeild zouden worden. Zeer juist heeft wethouder Bijvoet ook de nieuwe verhouding der katholieken tot de so ciaal-democraten geteekend: in vele opzichten zijn de laatsten dichter bij de katholieken ge komen. en met voldoening mag worden gecon stateerd, dat de S. D. A. P.-ers in den raad bij monde van wethouder Reinalda een groot en juist een heel belangrijk deel van het verleden der S. D. A. P. in Nederland hebben Verloochend, zóó zelfs, dat de heer Reinalda zijn tegenstanders vriendelijk verzocht „den rooden haan te doen kraaien in hun knipselmagazijn": een fiere erkenning, dat bedoeld deel van het roode verleden verkeerd geweest is. Financieel is er in den raad eigenlijk niet Veel te beschouwen geweest; inderdaad is deze begrooting meer een formeel document dan een vóórspiegeling van een reëele toekomst; alles Staat op losse schroeven, alles is speculatief, en we mogen slechts wenschen, dat de werke lijkheid niet boosaardiger zal zijn dan de ver onderstellingen, die aan deze begrooting ten grondslag liggen. Uit de rede van wethouder Van Liemt sprak Wederom het goede hart en de diepe deernis met het lot der werkloozen en armlastigen; de heer Van Liemt schakelt daarbij het nuchter en gezond verstand echter niet uit, als hij b.v. de moeilijkheid van vestiging in Haarlem van Werkloozen e.d. uit andere gemeenten moet be handelen. Zeer belangrijk was 's heeren burgemeester's Verklaring, dat de samenwerking in het college Van B. en W. niets te wenschen overlaat, en dat het peil der besprekingen in de besloten ver gaderingen van B. en W. hoog te noemen is, Iets, waaraan wij voor ons intusschen niet ge twijfeld hebben. In de groote tooneelzaal van gebouw St. Bavo Werd gisteravond voor talrijke militairen een Vroolijk non-stop programma gegeven. Deze feestavond, georganiseerd door het Centraal Comité voor R.K. Militairen, werd bijgewoond hoor luitenant Hausschild, contact-officier van en O., wethouder W. J. B. van Liembt en echtgenoote, oud-Kamerlid Ch. van de Bilt en hen zeereerw. heer Pater v. d. Werf, directeur Van het R.K. Militair Tehuis in de Zoetestraat. De vele medewerkers aan dezen vroolijken kvond wisten in een vlot en levendig tempo het UJk gevarieerde programma af te werken. Het debuut van Het Vroolijke Trio bracht al b'ij de opening een feestelijke stemming in de zaal. Dit klein gezelschap, dat met zijn humoristische schetsen, waarvan wij o.a. noemen „Crisis Di- her", „Voor den dokter" en „Het verwende kindje", de hoofdschotel van het programma Uitmaakte, heeft weer eens laten zien, dat met Weinige, doch goede krachten en een behoorlijk speltempo veel te bereiken is. Van hun dolle kluchten hebben de aanwezige militairen dan °°k ruimschoots genoten. Het comité, dat dezen feestavond organiseer de, heeft goed gezien welke vroolijke noten er hioeten klinken om een soldatenhart goed te hoen. Daar zorgde niet alleen Het Vroolijke Trio Voor, maar ook het duo The Funny's, gerouti neerde accordeonnisten, dat met zeer veel succes enkele populaire nummers ten gehoore bracht, cm. de slow-fox „South of the border" en de bekende potpourri uit de film „Alexanders Rag time Band". Dat goochelen nog steeds een kunst is vertelde phs mr. Lawoe, die met zijn vele goocheltrucs de saai van de eene „ontgoocheling" in de andere bracht. Ook als xylophonist en jongleur gaf hij Verscheidene nummers ten beste. Na de pauze sprak de directeur van het R.K. Militair Tehuis, pater v. d. Werf, een kort woord tot de militairen. Spreker wees er op, dat niet alleen wanneer een feestavond georganiseerd Wordt de militairen van harte welkom zijn, maar hat zij ook op andere avonden moeten profitee- fen van de huiselijkheid, die er in de R.K. Mili taire Tehuizen te vinden is. Van belang was zijn hiededeeling, dat op verzoek van den Bisschop voortaan op den tweeden Donderdag van eiken h'aand voor de militairen in de St. Antoniuskerk °P de Groenmarkt 's avonds een Lof zal worden Secélebreerd. Dit is een godsdienstoefening, die biet als -verplichtend staat aangegeven, maar sPreker hoopte toch, dat alle militairen, die in staat zijn te komen, van deze gelegenheid ge bruik zouden maken. Hoewel niet op het programma vermeld, gaf he sergeant, de heer Weidinger, twee stemmige t'cdeien ten gehoore, Ave Verum van Mozart en Ave Maria van Ch. Gounod, welke een zeer koede vertolking vonden. Het optreden van de medewerkers aan het Vroolijke non-stop-programma „Lach er maar °in!", onder leiding van Piet Dieben, is een groot S'ucces geworden en de aanwezige militairen zul- len aan dezen feestavond een prettige herinne- rjng hebben. Een woord van lof voor de mede- Werkers en voor het Ensemble Nibbering, dat °°k dezen keer een voortreffelijke muzikale Medewerking verleende. Op Maandag 4 Maart houdt het Hollandsch ^loembollenk weekers Genootschap zijn alge- Mecne vergadering in café Brinkmann aan de Groote Markt. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- hestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Spronk, v. Egmondstraat 17; cein- 'Mur, Camclissen, Atjehstraat 53; doos met gas- k°usjes, Hit tingen, Bantamstraat 17; gewicht en stUk lood, Hulscher, Haitsma Mulierstraat 50; hondje, IJlstra. v. 't Hoffstraat 264; zakmes, v. h. Hout, Rozenhagenstraat 49; portemonnaie m. inh., Derr, Sterreboschstraat 10; damesringetje, v. d. Meulen, Maasstr. 10; rozenkrans in etui m. sleutel; Driessen, Oranjestr. 38; rozenkrans, Por- tegies, Magdalenasteeg 5; kinderschortje, v. d. Storm, Muiderslotweg 129; damesschoen, Droog, Leeuwerikstraat 41; slede, Kok, Lange Heeren straat 24 rood; kindergymnastiekschoen, Log- tenberg, Esschilderstraat 10 rood. Nu 1939 weder achter ons ligt en de statis tieken zijn opgemaakt, kan worden geconsta teerd dat de niet meer schoolgaande jeugd hoe langer hoe meer het nut van een Gemeentelijke Jeugdregistratie gaat begrijpen en dat op het bezitten van een Staat van dieftstboekje zeer veel prijs gesteld wordt. Dit boekje dat, behalve naam, adres en ge boortedatum tevens genoten school- en vakon derwijs alsmede behaalde diploma's aangeeft bevat bovendien in volgorde een opsomming van de patroons waar men werkzaam is of ge weest is met vermelding van den datum van in diensttreding en ontslag. Het is in het afgeloopen jaar duidelijk geble ken dat op de medewerking van vrijwel alle werkgevers in- en zelfs buiten Haarlem gere kend kan worden. Zonder noemenswaardige uit zonderlingen worden de Staat van dienstboek- jes door de werkgevers in bewaring genomen (zooals dit ook met rentekaarten geschiedt) en bij het verlaten van den dienst, voorzien van datum ontslag met stempel en/of handteeke- ning, aan den persoon teruggegeven. De jongelui kwamen dan in de meeste ge vallen uit zich zelf het bureau der Jeugdregi stratie hun ontslag of verandering van werk gever opgeven om dan dikwijls tegelijkertijd een praatje te maken of vragen te stellen op het gebied van Sociale maatregelen. Deze vragen werden steeds naar genoegen beantwoord en den vrager de noodige inlich tingen en raadgevingen verschaft. Veelvuldig kwamen zelfs de ouders van gere gistreerde jongens eens op het Jeugdregistra- tiebureau om inlichtingen. Zooals bekend mag veronderdeld is dit bureau zijn werkzaamheden begonnen op 3 Mei 1938. Op 31 December 1938 waren er reeds 5794 jongens geregistreerd en even- zooveel Staat van dienstboekjes uitgereikt. Per 31 December 1939 bedroeg dit aantal reeds 7850. Uit de per 31 December 1939 opgemaakte statistiek blijkt dat er op dien datum 518 jongens werkloos waren. Dit steekt bij de 610 jongens per 31 December 1938 gunstig af, doch rekening moet gehouden worden dat de in 1939 plaats gehad hebbende mo bilisatie hieraan niet vreemd is. Voor deelname aan jeugdwerkkampen was veel animo, zóó zelfs, dat wegens gebrek aan plaats in die kampen verschillende jongens tij delijk teleurgesteld moesten worden. Het blijft dus raadzaam met een verzoek tot deelname niet tot het laatste oogenblik te wachten. Hoe het den jongens in zoo'n werkkamp be vallen is getuigen de, op het bureau der Jeugd registratie, aanwezige attesten. Wellicht ten overvloede wordt er hier nog eens speciaal op gewezen dat alleen zij, die bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs staan ingeschre ven, aan een of anderen vorm van cultureele zorg mogen deelnemen. Laat iedere jeugdige zich dus, zoodra hij werkloos raakt, als werkzoekende laten in schrijven bü de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Het Residentie-Tooneel, directeur Dirk Ver beek, geeft zondagavond 4 Februari in den Stadsschouwburg een voorstelling van „Num mer Zes", een thriller in zes tafereelen van Edgar Wallace. Medewerkenden zijn de dames en heeren; Dirk Verbeek, Adolphe Engeds, Jacques de Haas, Philippe la Chapelle, Henk van Buuren, Annie van Duyn, Tine Opscholtens, Caro van Eyck, Max Croiset, Jan Kelling, Hans v. d. Werff-, Just Chaulet, Bob Oosthoek, Herman Haye. Regie en décor; Johan de Meester. Vertaling: Th. de Meester. Décors uitgevoerd door Wil lem Deering Onlangs werd door de Haarlemsche Werk groep „Naar de Nieuwe Gemeenschap" in Restaurant Brinkmann een bijeenkomst gehou den, tezamen met de volledige besturen van de bij haar aangesloten organisaties. De voorzitter van de Werkgroep, mr. F. P. Th. Rohling, opende den avond met een uit eenzetting over de beteekenis, de samenstel ling en de oprichting' van deze Werkgroep. Deze tracht allereerst propaganda, te voeren in de verschillende Haarlemsche vereenigin- gen en heeft door afgevaardigden daarvan zich uitvoerig doen inlichten over de moge lijkheden op dit terrein. Een openbare demon stratieve bijeenkomst organiseeren lijkt voor alsnog minder geschikt. Eerst moet een goede kern worden gevormd, die weet wat het doel is. De door de afgevaardigden ingediende rap porten waren van zeer uiteenloopenden aard. Volkomen bevredigend is tot dusverre alleen nog maar hetgeen door de Katholieke Jonge Werkgevers Vereeniging en de St. Jozefsgezel len gedaan wordt. Het is belangrijk in iedere organisatie deze actie met kracht in te zetten en mr. Rohling eindigde met van elk minstens één vergade ring over de Nieuwe Gemeenschap nog in dit seizoen te vragen. De toezegging van een vergadering in het loopende seizoen aan dit onderwerp te zullen wijden, werd achtereenvolgens door de ver schillende tegenwoordige besturen gedaan, Hierna ontspon zich nog een discussie over enkele punten. Mevrouw Lucas (R.K. Vrou wenbond) wilde vooral de propaganda onder de jongeren niet te negatief, te uitsluitend als critiek op den thans bestaanden maatschappij- vorm ingekleed zien. Zuster Christiana (R.K. Leerarenvereeniging St. Bonaventura) ge waagde van groote belangsteling bij de rijpen de jeugd voor deze vraagstukken, waaraan ook bij het gewone onderwijs telkens aandacht wordt geschonken. Rector van Zon (K. J. C.) berichtte, dat in het volgende seizoen pogingen zullen worden gedaan, ook systematisch de jongens zelf te bewerken; nu is men reeds hier en daar er mede bezig. Praeses De Beer lichtte toe, hoe het geheele streven van de St. Josephsgezellen reeds in de richting van de Nieuwe Gemeenschap gaat. De heer Tel (R.K. Werknemende Middenstand) hield een vurig en enthousiast pleidooi voor een beteren gemeenschapszin onder de Katholieken, een nauwer samenwerken van de verschillende organisaties. j Het bestuur van de R.K. Rederijkerskamer „Alb. Thijm" verzoekt ons mede te deelen, dat aan de meeste adressen, vermeld in de circu laire, geen kaarten meer beschikbaar zijn. De nog beschikbare plaatsbewijzen moeten vanaf heden uitsluitend worden aangevraagd bij J. Leeflang, Nagtzaamstraat 36, of G. Nielen, Hasselaersplein 35. Tevens wordt er aan her innerd, dat morgen, Zaterdag, van 7 tot 8 uur gelegenheid is tot plaatsbespreken in de studio, Lange Wijngaardstraat 17. Ook daar zijn op genoemd tijdstip event, overgebleven kaarten alsnog op de bekende voorwaarden verkrijg baar. De bonte avond heeft plaats as. Zondag te 8 uur precies in Hotel „De Leeuwerik." Aan de zaal worden geen plaatsbewijzen verkocht. We gens voorheen geconstateerde fraude wordt na drukkelijk medegedeeld, dat ook tijdens het bal de toegangsbewijzen aan het bestuur getoond moeten kunnen worden. Het bal staat onder leiding van den heer Th. Vreeswijk. De costumeering van den bonten avond wordt voor een groot gedeelte verzorgd door „Alberdingk Thijm" zelf. Het kapwerk is van André Steenmann, terwijl Jan Nibbering de zorg op zich neemt voor de volledige muziek- arrangementen. C. C. O., aannemer, wonende te Zaandam. Ap pèl overtr. Motor- en Rijwielwet. f 25.boete subs. 15 dagen hecht. o.v. S. S., zonder beroep, wonende te Santpoort, thans ged. Overtr. art. 250 W. v. Str. Ontslagen van alle rechtsvervolging en plaatsing gelast in een Krankzinnigengesticht gedurende een proef tijd den termijn van één jaar niet te boven gaande. W. C., los arbeider, wonende te Velsen, thans ged. Diefstal. Vijf maanden gev.straf m. aftr prev. hecht. o.v. A. N., stoker, wonende te Velsen. Vrijge sproken. M. de J., hvr. B., wonende te Krommenie, thans ged.; C. K„ hvr. de J„ wonende te Krom menie, thans ged. Diefstal. Ieder vier maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. J. K., landbouwer, wonende te Aalsmeer. Vrijgesproken. 1 N. A., arbeider, wonende te Zaandam; A. P. S., los werkman, wonende te Zaandam. Appèl overtr. Visscherijwet. vonnis Kantonrechter Zaandam bevestigd. 1 Februari 1940 is door de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem in staat van faillisse ment verklaard: Arend Tibbe, schilder, wonende te Heemstede, Landzichtlaan 26. Rechter-Commissaris: Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Curator: Mr. W. de Rijke, advocaat en procureur te Haarlem. B. en W. van Haarlem doen weten, dat bij hun beschikking van heden, aan het Dagelijksch Bestuur der Coöp. verbruikersvereeniging „De Eendracht" U.A., alhier, vergunning is verleend tot uitbreiding van de broodfabriek aan het Donkere Spaarne. Geboren: 31 Jan. J. T. M. Jacobs—Loots d.; 30 Jan. M. Ch. M. MannaertHegger d.; 1 Febr. P. Strijbis—de Voogd z.; J. Dohvan Dus- schoten d.; 2 Febr. M. C. Tervoort—Verhappen d.; 1 Febr. W. StormHangjas z.; M. E. Ver- beemSpronk d.; A. M. BruijnJungfermann z.; E. PtepersNederstigt z. Overleden: 1 Febr. A. H. de Meijerevan Dam 69 j., Leidschevaart; 31 Jan. L., z. van M. Rits, 13 m„ Kamperlaan; 1 Febr. H. Geerlings, 65 j., Hazepaterslaan; G. M. Dammiaans, 58 j., Korte Heerenstraat; G. J. West, 74 j., Gen. de Wet straat; W. H. F. Bonke, 66 j„ Spaarndamsche- weg. Het vijfde concert van de Haarlemsche Bach- vereeniging wordt gegeven op Dinsdag 6 Fe bruari, des avonds om kwart over 8 in de Gem. Concertzaal. Het Concertgebouworkest van Amsterdam zal c. 1. v. Eduard van Beinum werken uitvoeren van Handel, Bach, Bruckner. Solist is Ferdinand Helmann, viool. Marinus Adam heeft de leiding van het concert, dat Zondagmiddag as. door de H.O.V. zal worden gegeven. Geopend wordt met de bekende serenade „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart, waarna de pianist Peter de Kleer, het Krönungskonzert van denzelfcen compo nist zal vertolken. Na de pauze wordt een herhaling gegeven van de derde Symphonie van C. Saint-Saens, die op het ledenconcert van Woensdag j.l. werd uitgevoerd. Dit naar aanleiding van het groote succes. Solist hierin is ook nu weer George Robert, aan den vleugel Bets Nederkoom en Betsy Koopman. Door het departement van Sociale Zaken wordt ten behoeve van werkloozen en armlas tigen beschikbaar gesteld groenten in blik (ge sneden boenen), ter verstrekking aan hen, die krachtens de geldende bepalingen ook voor to matensoep in blik in aanmerking komen. Aan gezinnen tot en mét vier personen zal één bus en aan grootere gezinnen zullen twee bussen per week worden verstrekt. De prijs van deze groenten bedraagt f 0.13 per blik en woidt uitsluitend op geldige bons, vanaf Donderdag 8 Februari a.s. in deze gemeente verkrijgbaar gesteld bij de kruideniers, belast met de distributie van tomatensoep. Tijdelijk zullen nader te bepalen tomaten soepbons voor het verkrijgen van groenten wor den aangewezen. De bekendmaking op welke bons zal worden verstrekt zal op de gebruike lijke wijze bij de kruideniers geschieden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de distributie van groenten in blik plaats vindt naast die van tomatensoep, zoodat belangheb benden gerechtigd zijn beide producten te be trekken. De distributie van de door den minister van Sociale Zaken, in verband met de aanhoudende koude, extra beschikbaar gestelde hoeveelheid margarine en vet ten behoeve van werkloozen en armlastigen zal ook in deze gemeente aan vangen in de week van 5 tot en met 10 Februari 1940. Daartoe zal aan belanghebbenden een extra distributiekaart, genummerd 44A, geldig voor een tijdvak van drie weken, in het begin van de volgende week worden toegezonden. Deze extra-verstrekking bestaat uit: a. aan alleen-wonenden één pakje bak- en braadvet van 'A k.g. per week; b. aan de overige gezinnen één pakje mar garine van Yk k.g. en 1 pakje bak- en braadvet van K k g. per week. Vanaf Donderdag 8 Februari as. zal op de bons no. 76a bij de kruideniers de extra toe gewezen hoeveelheid margarine en vet verkrijg baar zijn tegen betaling van het verschuldigde bedrag. De Bond van Gepensionneerden bij de Spoor- en Tramwegen afd. Haarlem belegt op Maan dag 5 Februari in „Concordia", Ged. Oude gracht 129, een jaarvergadering, des middags om drie uur. Als eenig deelnemer van het Haarlemsch politiecorps aan den Elfstedentocht is Donder dag j.l.. des n.m. te half vier, de heer L. Brui nenberg door zijn collega's in de recherche kamer gehuldigd in tegenwoordigheid van den inspecteur der recherche, den heer Keesom. De militaire invasie die eind Aug. ook een deel van ons geliefd Heemstede stormenderhand doch gelukkig zonder bloedvergieten veroverde, heeft als vanzelf in vele opzichten haar stem pel gedrukt op ons heele bestaan. Er is slechts het verschil, dat de Heemstedenaren vier maan den geleden hun oogen uitkeken als er 'n troep militairen passeerde en dat zij nu alleen nog maar in beweging komen, als er een muziek korps bij is! We zijn er aan gewend geraakt en het zal ons straks alleen vreemd aandoen, wan neer we heelemaal geen militairen meer zien. De komst van de soldaten is aanleiding ge weest tot het organiseeren van menig goed werk ten behoeve van onze gemobiliseerde landge- nooten. Militaire tehuizen verschenen spoedig, een centraal comité voor O. .en O. .eveneens; als Groenendaeler goed is ingelicht, tellen we nog steeds twee brei-comité's, één voor de stelling A'dam en één voor de hier gelegerde militairen; en ontspanningsavonden zijn er georganiseerd, met meer of minder succes, allemaal voor de militairen. Dat echter door de komst van de soldaten een mooi werk ontstond, waarvan tot op den dag van heden vele burgers met hunne gezinnen profiteeren, is minder bekend en door hier de aandacht op te vestigen, lost Groenen daeler tevens zijn belofte in. Al heel spoedig'bleek, dat er voor de soldaten meer voedsel werd gekookt, dan zij konden ver orberen en dies stapte op een middag een man met een emmer bij zich naar een van de mili taire keukens en vroeg of er misschien nog een maaltje middageten voor hem over was. Hij kreeg het en na hem kwamen anderen, die het, evenals hij, best konden gebruiken en ook zij kregen een middagmaal. Zoo duurde het niet lang of tegen den tijd dat de soldaten het mid dagmaal gingen gebruiken, stond voor en ach ter de militaire keukens een vrij groot aantal gegadigden. Tegelijk met de stijgende belangstelling ont stonden ook minder gewenschte toestanden en om nu moeilijkheden te voorkomen en te berei ken, dat het voedsel in die gezinnen kwam, waar 't inderdaad noodig was, greep Maatschappelijk Hulpbetoon in. Er werd een bon-systeem inge voerd en daarmede werd althans bereikt, dat de houders van deze bons allereerst aan de beurt kwamen. Dit was wel een verbetering, maar toch functionneerde dit systeem niet zoo goed, als men aanvankelijk had verwacht. Na korten tijd werd in overleg met- de militaire au toriteiten besloten, het teveel gekookte voedsel in ketels te verzamelen, deze naar een centraal punt te transporteeren en daar aan gegadigden, al naar de grootte van het gezin, uit te reiken. Daarvoor werden knipkaarten uitgereikt, die 'n maand geldig zijn en werd een legertje dames en heeren gemobiliseerd voor de uitdeeling en de controle. Het gemeentebestuur stelde een deel van het houten gebouw aan den Cruquis- weg ter beschikking en op 14 November vond de eerste uitreiking plaats. Natuurlijk liep alles niet direct op rolletjes en dat mocht ook nie mand verwachten, maar het hoofddoel was be reikt; voortaan was er geen gedrang meer voor de keukens en men wist nu met zekerheid, dat de gezinnen, waarin het meest behoefte was aan warm voedsel, weliswaar niet eiken dag. maar toch meerdere malen per week. aan de beurt zoude,n komen voor een goed en stevig maal. Zoo kon het b.v. gebeuren, dat in de maand De cember 9000 porties voedsel werden uitgereikt en als daarbij in aanmerking wordt genomen, dat in totaal 114 maandkaarten zijn uitgereikt, kan men wel nagaan, dat er in die maand weinigen zonde-r voedsel naar huis zijn gegaan. Het ligt voor de hand, dat werkloozen en zij, die bij Maatschappelijk Hulpbetoon in zorg zijn, liet eerst in aanmerking komen voor een kaart Eveneens is het begrijpelijk, dat de uitgaven voor warm voedsel in de gezinnen, die eenige malen per week warm voedsel ontvangen, eenigszins dalen, al zal dit voordeeltje geen tientallen guldens bedragen. Maar wel mag wor den aangenomen, dat er onder de goedwillen- den onder deze menschen geen bezwaar zal be staan tegen de voorgestelde spaarregeling, waarover Groenendaeler in de „Nieuwe Haar lemsche Courant" van 25 Januari een en ander mededeelde. Het spreekt vanzelf, dat hier allerminst ge suggereerd wordt, dat de werkloozen en onder steunden als gevolg van deze voedselverstrek- king plotseling in weelde zouden baden; geens zins, zij blijven leven onder moeilijke omstan digheden. Daarom juist zullen zij de kans, die zij krijgen door wekelijks een bedragje te spa ren, waar de gemeente eveneens een bedragje bijlegt, niet zonder meer laten voorbijgaan. Na tuurlijk zal er gemopperd en gekankerd worden, maar er zijn gelukkig onder hen nog tal van ilinke kerels, die, als ze eens met moeder de vrouw over de spaarregeling praten, zich niet lang zullen bedenken, maar zich metèen als spaarder zullen opgeven, indien daartoe de ge degenheid wordt gegeven. Het is de eerste stap naar self-supporting en zoo schakelt het eene nooie werk het andere in. GROENENDAELER. Alle rechercheurs en de hondenbrigade wa- ren bij deze huldiging aanwezig. De hoofdagent-rechercheur J. Doombosch hield een korte toespraak en prees de prestatie van den heer Bruinenberg, die door het vol brengen van dezen tocht het Haarlemsche politiecorps hoog heeft weten te houden. Daarna las de heer Doornbosch een gedicht voor, dat door een van zijn collega's was ge maakt, waarna hij den heer Bruinenberg na mens de rechercheurs en de leden van c:e hondenbrigade een aandenken aanbood. Bruinenberg die schijnbaar niet op een hul diging had gerekend, dankte zijn collega's voor de prettige ontvangst en zeide dat, wanneer er weer een Elfstedentocht zou worden gehouden, hij weer van de partij zou zijn, doch hij hoopte dat er dan meer van het corps hieraan deel zouden nemen. Verder zeide hij dat het wel zwaar is, doch dat het met een beetje goeden wil wel te bereiken is. Met een driewerf hoera was hiermede de huldiging geëindigd. De IJsvereeniging Haarlem en Omstreken, onderafdeeling van den Ijsbond Noordholland, deelt mede, dat het ijs in en om Haarlem on berijdbaar is door sneeuwval. De baan aan den Kloppersingel is gedeeltelijk in orde. De omT trek van Broek in Waterland is evenals die van Zaandam door sneeuw voor de schaatsensport uitgeschakeld. Gelijktijdig met zijn 12 w -jarig huwelijksfeest herdenkt heden de heer J. Schipper, boekhouder bij de firma Goldschmeding, Groote Markt 8. Haarlem, het feit, dat hij 25 jaar geleden bij genoemde firma in dienst trad. Directie en per soneel lieten zich niet onbetuigd om aan dezen dag een feestelijk karakter te geven door aan bieding van cadeaux en bloemen. Eerst ten kantore en later in huiselijken kring werd dit feit feestelijk herdacht. Voor den H. W. S. K. zal vanavond om kwart over acht in „Lion d'Or" dr. P. Th. Ooster- hoff uit Leiden spreken over „Veranderlijke sterren". De clubcompetitie heeft dit jaar een zeer spannend verloop, daar de krachtverhoudingen elkaar niet veel ontloopen. St. Bavo A en H. R. K. D. voeren een feilen strijd om de bovenste plaats, doch ook D. I. D. en T. E .P. hebben nog behoorlijke kansen. De stand is momenteel: gesp. gew. gel. verl. punt. 1 St. Bavo A 6 5 0 1 10 2. H. R. K. D 6 4 1 1 9 3. D. I. D. 6 3 1 2 7 4. T E. P. 5 2 1 2 5 5. Ontwikkeling 6 1 1 4 3 6. St. Bavo B 5 0 0 5 0 Dezer dagen werden voor de Schaakclub Sint Bavo de volgende partijen gespeeld: C. Weber—M. Goedemans 01 L. SchreursL. v. Kessel 10 W. de Boer—W. NOy 1—0 F. FictoorF. Puts 01 L. StevensB. v. Meer 10 C. Bottelier—M. Goedemans 'A L. SchreursG. Mathot 10 F. FictoorL. Schreurs 10 De „bijzondere omstandigheden" hebben ook haar stempel gedrukt op de jaarlijks georgani seerde tournooien om het kampioenschap van Haarlem en omstreken le en 2e klasse klein biljart Cadre. Het aantal deelnemers aan den Rembrandt: „Hoera, ik ben papa", boven, achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Onderzee-patrouille", .Het meisje met de zeven bontmantels", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Dat komt ervan", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Wapensmokkelaars" en „Onge schreven wet", boven 14 jaar. Vrijdag 2 Februari, 8 uur: R. K. Ver. Luda- mus: „De Wrekende God" (voor O. en O.) Zondag 4 Februari, 2 uur: Kinderoperette door Haarl. Kinderkoor (voor Haarl. Middenst. Operette). Zondag 4 Februari, 8.15 uur: Het Residentie Tooneel: Hummer Zes". Maandag 5 Februari. 8 uur: Ital. pianoduo „SempriniBormioli" (voor Ned. Mij. tot be vordering v. Toonkunst). Woensdag 7 Februari. 8 uur: Leerlingenuit voering (voor Muziekschool Toonkunst). Donderdag 8 Februari, 8 uur: Chaja Goldstein (zang en dans) (voor „Voor de Kunst"). Gebouw St. Bavo: Geel Wit. half zeven; Ge wone zittingen, vier en zeven uur. Kunsteaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Van Rijn, KI. Houtweg 15; C. G. Loomejjer, Zijlweg 34; Schoterboschapotheek, Rijksstraat weg 19. Steeds geopend zijn; C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek. Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloe. endaalscheweg 85, telef. 22181. wedstrijd om den hoogsten titel was te gering om het treffen interessant te doen zijn. Er zijn echter „comingmen" genoeg, die via de reserve-klasse een kansje willen wagen, een volgende maal gerechtigd te zijn voor het hoofdioumooi te mogen inschrijven. Aan de B.V. D. E. S. is dan ook opgedragen, in haar clublokaal, Rest. „Bolwerk" de kracht meting om het kampioenschap van Haarlem 2e klas te organiseeren in de maand Februari 1940. Zoo noodig worden voorwedstrijden ge speeld. Data en namen van de deelnemers wor den nader bekend gemaakt. Door de ongunstige weersomstandigheden heeft het bestuur van Sportief Haarlem beslo ten om de Beatrix-marschen. die gehouden zouden worden op 3 en 4 Februari, uit te stellen tot 24 en 25 Februari. Zoodoende is de sluiting van inschrijving ver lengd tot 21 Februari. Inschrijvingen en inlichtingen bü den heer G. A. Mol, Gr. Willemstraat 12, Haarlem Oost. In een woning aan de Balistraat te 's-Gra- venhage ontstond Donderdagnacht omstreeks half vier oneenicheid tusschen den 37-jarigen bewoner H. van S. en zijn 32-jarige echtgenoo te. De man sloeg daarbij zijn vrouw met een kolenkit op het hoofd, waardoor zij enkele onbelangrijke verwondingen bekwam. De G. G. D. heeft haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, vanwaar zij, na verbonden te zijn, huiswaarts kon gaan. De man is in voorloopiae politiebewaking gesteld ter zake van poging tot zware mishandeling. in de afdeling WASZUDE - fijn weefsel, in moderne kleuren, zeer voordelig, lb. sortering.... LINKS GEWEVEN zeer fraai weefsel, in moderne kleuren lv Mtdthuirf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5