Orde en tucht in Spanje New-Yorksche Beurs Jakkerende, rammelende auto's, die de voet gangers belagen ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940 MADRID, DE LUIDRUCHTIGSTE STAD VAN DE WERELD Nieuw reddingspak voor schipbreukelingen Verliezen der Duitsche luchtmacht Vragen aan den minister van Justitie Gevaarlijke raadgevingen van kantonrechter en ambtenaar te Haarlem Drie Stille Omgangs nachten Zondag groote bijeenkomst in Krasnapolsky Natuurlijke koffeïne- vrije koffie SKI-WEDSTRIJDEN TE VELP KOPERDRAAD STUKGEKNIPT EN WEGGENOMEN AANBESTEDING Herstel ingetredenlater brok kelde koerspeil weer af; slot prijshoudend BOEK EN BLAD 6 J i 21' WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 97 i 94 s i 93* - I 55* 55* :5* 96 - J 93* 93 f - 54 f - 54 f 55 i If) 44.87 45.37 WIELRENNEN Scherens klopt Van Vliet Intern, wedstrijden te Antwerpen Academische examens Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 2 Februari (Van onzen Spaanschen correspondent) De zorgen, waarmede Spanje te worstelen heeft, drukken zwaar. Sommige ervan zijn ech ter ook nog vervelend, en dat is erger, al zijn zij dikwijls schilderachtig en een bron van ver maak. Tot deze zorgen behooren ook de pogin gen, welke Madrid sedert eenige dagen in het werk stelt, om zijn chauffeurs aan het verstand te brengen, dat het hun, aardschen stedelingen, niet gegeven is om met 90 K.M. snelheid door het roode licht heen te rijden, terwijl de voet gangers leeren moeten, dat een trottoir niet zoo zeer gemaakt is om er naast als wel om er op te wandelen. Deze dingen lijken simpel, maar ze zijn het niet. De Spanjaard is individualistisch tot ver over de grenzen van de anarchie heen. Hij vormt als het ware een geestelijke autarchie, ofschoon, evenals de Amerikaan een wonderlijke combi natie van geslepenheid en kinderlijke naïviteit toont, ook in Spanje een fantastische Rück- sichtslosigkeit hand in hand gaat met de tref fendste blijken van courtoisie. Voorloopig echter heerscht er in het openbaar toch een chaotische janboel, waarvan ieder het 6lachtoffer is en welke men nu in iets dat op orde en tucht gelijkt wil laten overgaan. Daar is bijvoorbeeld het lawaai. Madrid is ver en breed de luidruchtigste stad tan de aarde en het gaat daar ook trotsch op. De menschen spre ken er niet, maar ze gillen. In een café is geen koffie te krijgen, maar wel oorverdoovend spek takel. Auto's mogen van oudsher geen geluidssig nalen geven, maar daarom doen ze het juist. Nu wordt de luidruchtigheid daardoor eenigs- zins getemperd, dat iedereen er verkouden is Geen land op de wereid, waar zooveel verkouden menschen rondloopen als in Spanje. Ook de tuberculose maakt er veel slachtoffers. Men wil deze kwaal op alle wetenschappelijke manieren gaan bestrijden, maar veronachtzaamt het huismiddeltje. De Spanjaard kent namelijk nier, de goede gewoonte, zijn hand voor den mond te houden, wanneer hij hoest. Iedereen hoes: ongegeneerd, recht voor zich uit. De kellner hoest, alvorens het soepbord neer te zetten, er eerst nog eens flink in. Het kamermeisje hoest bij het opmaken van het bed over kussens en lakens heen. De voorbijganger op straat hoest de andere voorbijgangers vlak in het gezicht En de bezoekers van theaters of bioscopen on derbreken hun luidruchtige conversatie slechts om degenen, die voor hen zitten, pal in den hals te hoesten. Enfin, iedereen in dit land vormt een soort van hermetisch afgesloten autarchie en bekreunt zich niet om de rest. In het licht van deze gegevens kan men zich reeds een zwak idee maken van het autover keer in een stad als Madrid. De auto's in Spanje liggen hoofdzakelijk nog op het kerkhof. Geen stad of zij bezit een inrichting van dien aard Want de oorlog heeft vreeselijk huisgehouden onder deze vehikels. Madrid heeft wel een dozijn autokerkhoven, waar tanks, vrachtwagens, li mousines, fietsen, enz. in hooge bergen opgesta peld liggen. Sommige auto's zijn slechts half dood. In dat geval is het veel erger, want dan moeten ze nog dienst doen. Hun lampen functionnee- ren 's nachts niet en hun remmen weigeren bij voorkeur overdag te werken. Hun lede maten worden met ijzerdraadjes tezaam ge houden, maar men heeft er even weinig meelij mee als met een ezeltje en raast er mee door de straten. Men kent ook geen meelij met de voetgangers, doch deze betalen hun bela gers met gelijke munt. Chauffeurs en wande laars voeren met elkaar een fideelen en to talen oorlog. En het is niet gemakkelijk, uit te maken wie er het minst benijdenswaardig aan toe is. Inmiddels was het dus wel hoog tijd ge worden, dat de autoriteiten ingrepen. Franco trok op 28 Maart Madrid binnen en tot op 17 April dienvolgende reden er maar drie taxi's in de groote stad rond. Op 18 April kwamen er twee tegelijkertijd bij. En nu staan er in Madrid al weer 6.000 auto's ingeschreven. Dit cijfer zal voorloopig nog zwellen, waar mede de eisch van tucht er. orde i4 gesteld. Het gemeentebestuur heeft krasse maatrege len genomen; 500 jongelui zijn als verkeers agenten geworven en 60 andere op motorfiet sen gezet, ook al om het verkeer te regelen. Er is een dagorder uitgevaardigd waarin chauf feurs en wandelaars op hun plichten gewezen worden. Deze zijn dezelfde als in alle steden van de aarde, dus voor den Madrileen eigenlijk veel te hoog. Alle partijen hebben echter veer tien dagen tijd gekregen om aan de nieuwig heid te wennen, en daarna nog eens tien da gen om er heelemaal aan te wennen. Maar dan kunnen overtreders op boeten rekenen, die ter plaatse geïncasseerd zullen worden. Het aardige van deze nieuwigheid bestaat daarin, dat ze al oud is. De regeling, ook die der boeten, bestaat al lang. Maar leve de anarchie! Er circuleeren vele anecdoten van de manieren, waarop de Madrileenen voor den oorlog de verkeersregeling saboteerden. Daar was bijvoorbeeld de deftige aristocraat, die zich tegen het roode licht vergreep en den verbou wereerden verkeersagent, die hem om een boete van 50 centimos aansprak, een biljet van 1.000 pesetas in de hand stopte. Daar wa ren de studenten, die met honderd tegelijk verkeerd overstaken en dan midden op den rijweg een machtigen en langdurigen veldslag gingen leveren wie het eerst betalen zou. Daar was het publiek, dat dikke drommen vormde en streed om het geluk, de boete te mogen ver effenen, die een politieman zich gedwongen zag aan een arm meisje op te leggen. Enzoo- voort. De tegenwoordige regeering echter heeft autoriteit en laat niet met zich spelen. Zij zal zeer zeker iets bereiken. Haar agenten zijn nu al bezig met de meest rudimentaire bezwering van den janboel en de menschen komen daar naar kijken als naar een fabuleuze vermake lijkheid. Maar straks zullen ze zelf tucht en orde. moeten beoefenen. En dan zal er een groote droefenis over Madrid neerstrijken. Want wat heeft men nu aan een auto wan neer men geluid niet meer tot een onbeperkt aantal decibels uit den claxon kan persen; wat nut brouwen verkeersagenten en licht signalen wanneer men niet precies tegen hun draad in kan handelen? STOCKHOLM, 2 Febr. (D.N.B.) De Zweedsche ingenieur graaf Moemer heeft een nieuw red- dingspak voor schipbreukelingen ontworpen, waarvan reeds een groot aantal is besteld. Het pak is uit gummi vervaardigd en bekleedt het geheele lichaam. Het kan als een ketelpak in enkele oogenblikken worden aangetrokken. Het drijfvermogen wordt verkregen door een voering van kapok, die tegelijk de koude weert. De uitvinder heeft in het Malormeer bij Stock holm een demonstratie gegeven. Hij steeg met dit pak in het ijskoude water en het zich af drijven temidden van de ijsschotsen, terwijl hij in alle rust een cigaret rookte. Toen men hem weer uit het water haalde, kroop hij droog en warm uit het reddingspak. Van verscheidene zyden zou reeds een groot aantal bestellingen op dit pak gedaan zijn. LONDEN, 2 Febr. Luchtvaartdeskundigen te Londen stellen het aantal Duitsche militaire vliegtuigen, dat sedert het begin van den oorlog door Britsche lucht- en vlootstrijdkrachten is neergehaald, op minstens honderd, terwijl er waarschijnlijk nog twintig meer zijn vernield. De Britsche verliezen zijn officieel als 31 op gegeven. Geen enkel Britsch gevechtsvliegtuig is vernietigd. Daarentegen hebben de Duitschers, naar men meent, 37 gevechtsvliegtuigen, waar onder 19 van het nieuwste type Messerschmidt 110, verloren. De heer Van Braambeek heeft de volgende vragen gericht aan den minister van Justitie; Wil de minister doen onderzoeken of de amb tenaar van het openbaar ministerie bij het kan tongerecht te Haarlem op 22 Januari jj. op een terechtzitting o.a. de volgende opmerking heeft gemaakt: ,De tram is het grootste gevaar voor het verkeer in Haarlem. De manier, waarop be stuurders, door onophoudelijk bellen de weg gebruikers zenuwachtig maken, is zeer laakbaar. Wij laten ons niet van de rails verdrijven, doch het groote publiek wel. De schuld ligt dan ook vrijwel geheel bij de tram"; waarbij de kan tonrechter zich zou hebben aangesloten met O.a de volgende opmerking: „Je moet kalm voor de tram blijven rijden. De bestuurder ziet je heusch wel en zal dan wel vaart verminderen?" Indien het onderzoek moclit uitwijzen, dat de ambtenaar van het openbaar ministerie en de kantonrechter deze aansporing in bovenstaande bewoordingen of in bewoordingen van soort gelijke strekking hebben gegeven, is de minister dan ook van oordeel, dat hier voor de veilig heid van het verkeer een zeer gevaarlijke raad Is gegeven? Acht de minister gezien het derde lid van art. 11 van het reglement voor de tramwegen dat o.m. als volgt bepaalt- 3. ..Bij tramwegen of tramweggedeelten, wel ke op openbare wegen zijn aangelegd, is het bovendien verboden: a. Met of zonder voertuig op den tramweg te verblijven of paarden, vee of andere dieren daarover te drijven, wanneer een trein in aan tocht is, en dezen daardoor of op eenigerlei an dere wijze in zijn loop te belemmeren"; deze aansporing niet strijdig met de wet? Zoo ja, wat denkt de minister dan te doen om er voor te zorgen, dat ook de bedoelde kanton rechter en de ambtenaar van het openbaar mi nisterie niet aansporen tot het handelen in strijd met bovengenoemd artikel 11 en bij het opleggen en eischen van straffen overeenkom stig den inhoud daarvan handelen? Zondag zal te Amsterdam een groote verga dering van alle bestuursafgevaardigden van organisaties van den Stillen Omgang uit heel het land gehouden worden. In een huishoudelijke bijeenkomst te elf uui in Krasnapolsky zullen door het Amsterdam- sche hoofdbestuur worden aangegeven de maat regelen voor dit jaar, nu voor het eerst de nachtelijke Stille Omgang in Maart over drie nachten wordt verdeeld. De groote uitgroei der deelneming van elders bracht mede, dat met r.ame de spoorwegen in dezen mobilisatietijd de honderdduizenden niet meer tijdig naar en uit Amsterdam konden vervoeren. Daarom heef het Amsterdamsché bestuur moeten besluiten dit jaar althans den nachteiijken omgang te doen plaats hebben in de Zondagnachten (van Zaterdag op Zondag) van 3 10 en 17 Maart. Dit brengt een geheel andere verdeeling van de pelgrimsgroepen van elders, van de kerken enz. met zich mee. Daarom is de vergadering van Zondagochtend voor alle bestuurderen van groot gewicht. De vice-voorzitter, de heer L, A. P. M. van den Broeke. zal te 10 uur reeds in Krasnapolsky aanwezig zijn om met de dan aanwezige be stuurderen een kleinen rondgang door de oude stad te maken ten einde hen vertrouwd te ma ken met de historische bijzonderheden betref fende den omgang en het gebeurde van en na 1345. Om twee uur begint in Krasnapolsky een openbare vergadering voor alle katholieken waarop pater Heideman C.ss.R., directeur van het retraitehuis te Amersfoort, als oud-Amster dammer het woord zal voeren. Het jongenskoor van het St. Ignatiuscollege, onder leiding van pater Smits van Waesberehe S.J.. verleent zijn medewerking. Daarna zal er weer gelegenheid zijn voor de besturen het museum Amstelkring O.Z. Voorburgewal 40 te bezichtigen. Er zal speciaal voor hen een zeer korte rondleiding worden gehouden. Hoewel ongetwijfeld geheel Europa heden ten dage zijn hart aan de koffie verloren heeft met welk een kwalijk verborgen helmwee naar een kopje echte mokka in het hart drinken onze Duitsche broeders niet hun gebrande gerst? is het ternauwernood drie en een kwart eeuw geleden, dat deze schoone natuurgave haar ze getocht door ons werelddeel begon. Men zegt, dat in 1620 in Rome het eerste kopje koffie ge dronken werd In Londen verscheen in 1562 met de eerste krant de eerste kop zwarte kof fie, en telde daar reeds spoedig vele hevige be wonderaars. Immers, in 1675 dreigden de Lon- densche koffiehuisbezoekers met oproer, als het sluitingsgebod voor koffiehuizen, dat Karei II uit politieke overwegingen uitgevaardigd had, niet zou opgeheven worden. Het feit, dat zij hun zin kregen bewijst wel, dat zij, óf door hun aantal, alhans door hun invloed, wel iets in de melk te brokkelen hadden, In Amsterdam dronk men pas koffie in 1666, en het schijnt in elk geval ons, Europeanen, geen kwaad gedaan te hebben, al voelde Frederik de Groote zich eens verplicht op te merken, dat „Zijne Koninklijke Majesteit in zijn jeugd met biersoep was opge voed, wat gezonder was dan koffie." Tot Hoogstdezelve verontschuldiging valt echter aan te voeren, dat het weer omwille van de politiek was, dat hij aldus schreef. Wat is het toch, dat generaties achtereen de menschen zoo aangetrokken heeft in deze klei ne bruine koffieboon? Het is die geheimzinnige werking welke men, voor dat Ferdinand Runge In 1821 ons haar be kend maakte, slechts wist te omschrijven met de woorden van een Arabischen dichter: „De koffie is een neger, die ons den slaap ont rooft." Deze roofzieke neger is de merkwaar dige stof, die in overmaat gebruikt hartklop pingen, slapeloosheid, alsmede andere zware beschadigingen van het zenuwstelsel veroorzaakt, het alkaloid koffeïne. En zoo is in onzen tijd het probleem gere zen, de koffie van deze stof te ontdoen. Pritzker en Jungkunz hebben onlangs twee proefjes koffieboonen onderzocht, die van op Madagaskar in het wild groeiende koffiesoor- ten stammen. De eene soort (C. Rubardi) toon de een opvallend hoog extragehalte der ge brande bOonen, n.l. van 36.7 pet. Interessant is echter, dat in beide proeven geen koffeïne aan getoond kon worden. Het heeft er dus den schijn van, alsof er ook in de natuur koffeïnevrije koffiesoorten voorko men. Zondag 4 Februari zullen te Velp Nationale Ski-wedstrijden worden gehouden. De bestaande attractie-commissie van V.V.V. heeft nog enkele andere heeren bereid gevon den in hun commissie zitting te nemen, zoodat deze commissie thans bestaat uit de heeren. W. R. C. de Roo, voorzitter; F. v. Rijckevorse! secretaris; A. v. d. Waal, penningmeester; H. M. A. van Kuipers, Arnhem, wedstrijdleider (voorheen secretaris der Gymnastiekvereeniging Udi), D. Hartman en L. P. Roelofsen. Deze commissie is nu met haar plannen gereed. Onder auspiciën van de Vereeniging vo^r Vreemdelingenverkeer voor Velp en Rozen- daal zullen Zondag 4 Febr. a.s., twee uur n.m. ski-wedstrijden gehouden worden in afdaling, slalom en afstand van 2 K.M. op den Zy- penberg te Velp. Inschrijving staat open voor iederen ski-looper in Nederland. Het inschrijfgeld bedraagt 0.50 per nummer te voldoen aan den start. De inschrijving voor de deelnemers buiten Velp en omstreken staat open Zondag 1.15 tot 1.45 aan den koepel Zypenberg. Deelnemers van Velp en omstreken kunnen reeds van heden af inschrijven bij V. V. V., Hoofdstraat, Velp. Deelnemers gelieven de route te nemen via Hotel Beekhuizen, waar gidsen aanwezig zijn om de deelnemers naar het secretariaat te brengen. Als prijzen worden beschikbaar gesteld: wisselbekers, medailles en kunstvoorwerpen. Zoowel voor de dames als de heeren worden afzonderlijke prijzen beschikbaar gesteld. De zilveren wisselbeker te winnen door dame is geschonken door mevr. H. B. de Roo van Capelle, terwijl de zilveren wisselbeker te win nen door heer is geschonken door den heer W. R. C. de Roo. Deze wisselbekers moeten om eigendom te worden tweemaal achtereen of driemaal in totaal gewonnen worden. Verder worden zoowel voor dames als heeren voor ieieren wedstrijd drie plaquettes uitgeloofd. Als le prijs verguld zilveren, 2e prijs zilveren en 3e prijs bronzen plaquette. Bovendien een aantal kunstvoorwerpen. De Skilehrer Hans Hotte uit Tirol, verbonden aan het Ski-sporthuis „Klarenbeek", heeft zich belangeloos beschikbaar gesteld voor het geven van demonstraties in stijgen, dalen en slalom. Ook is hij bereid de commissie in haar taak bij te staan, van welk aanbod door de com missie gaarne gebruik zal worden gemaakt. Vanaf Garage De Koning, vooraan Velp, zul len speciale ritten zijn naar het ski-terrein. Wij wekken onze lezers op Zondag deze wedstrijden te gaan zien. Vo.'gens deskundigen is het terrein bijzonder geschikt en fraaier dan op andere plaatsen. Twee montagewerkers, die aan den spoorweg ArnhemNijmegen werkzaam waren, hebben te samen koperdraad stuk geknipt en weggenomen toebehoorende aan de A. E. G. N. V. Electr. Mij. Een der montagewerkers gaf aan een werkman uit Nijmegen meerdere malen geld ten geschen ke, terwijl deze wist dat dit geld deel uitmaakte van de opbrengst van door diefstal verkregen koperen kabel- en koperdraad. Dit ging eenigen tijd goed, totdat op 4 Jan. een van hen betrapt werd. Vrijdag kwam deze diefstal-affaire voor den Arnhemsehen Politierechter. De montagewerker A. A. K. uit Nijmegen wist te vertellen, dat hij het koperdraad gevonden had. De politierechter was het daarmee niet eens en merkte op: „Je moet de zaak niet zoo hul peloos voorstellen". De vele tirades van den verdachte kwamen hierop neer. dat hij bleef volhouden, het draad gevonden te hebben. De officier eischte voor K. zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Tegen den verdachte J. twee maanden. De raadsman wees er in zijn pleidooi op dat verdachte K. nog nooit voor ernstige feiten met den rechter in aanfaking was geweest en vroeg clementie. De politierechtei veroordeelde K. ten slotte tot 3 maanden onvoorwaardelijk met aftrek en 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. J. conform den eisch. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks, waterstaat te Haarlem heeft aanbesteed het onderhoud van rijkswegen in de provincie Noord-Holland, gedurende het jaar 1940, in zes perceelen. Voor de perceelen een en twee in massa was de laagste inschrijfster de N.V. Mabuwat te Willemstad, voor f 34.951, voor de perceelen drie en vier in massa was de eenige inschrijver R. de Biiker te Haarlem voor f 23.000. Voor de perceelen drie, vier en viif in massa was de eenige inschrijfster de N.V. Leidsche Zand- en Grlntmaatschappij N. V. J. M. Sam son te Leiden, voor f 56.000. Laagste inschrijfster voor perceel zes was de firma H. Bunschoten en Zn. te Santpoort, voor f 10.447. Tevens is aanbesteed het onderhoud van de rijkszee. en havenwerken op Urk, gedurende 1940. De laagste inschrijver was J. Dikkerboom Jzn te Den Oever, voor f 5.285. Voorts werd aanbesteed het onderhoud van de Heldersche zeewering, gedurende 1940. Laagste inschrijver was J. de Vries, te Den Helder, voor I 12.368. NEW YORK, 2 Febr. (Part.). Hoewel ook vandaag groote terughoudendheid bleef bestaan en de markt dientengevolge een aarzelend voor komen behield, was de stemming toch iets beter dan op de vorige dagen en dit demonstreerde zich ook in de omzetten, die weliswaar nog van weinig beteekenis waren, maar ten opzichte van de voorafgaande dagen eenige uitbreiding te zien gaven. Er was geen nieuws, waaraan men deze gewijzigde houding kon toeschrijven, want in het algemeen duidden de berichten uit het bedrijfsleven nog niet op een beëindiging van de jongste neerwaartsche beweging van de be drijvigheid. Men moet dus wel aannemen, dat het herstel, dat heden is ingetreden, en dat trouwens, afgescheiden van enkele leidende fondsen, geen groote afmetingen aannam, in hoofdzaak een techisch karakter droeg. De lei ding bij deze beweging hadden de vliegtuig fondsen, die reeds direct bij opening goede koerswinsten konden boeken en deze in het verdere verloop nog konden uitbreiden. Hier heeft men wellicht niet zoozeer met een uit vloeisel van de technische marktpositie te doen, omdat een verklaring voor de betere stemming dezer fondsen kan worden gevonden in de aan wijzingen, dat er van de zijde der regeering thans hard aan gewerkt wordt, de productie der vliegtuigindustrie zoo veel en zoo snel mogelijk t'e coördineeren, waarvan men een aanzienlijke uitbreiding van de productiemogelijkheden ver wacht. De vaste stemming voor de vliegtuig fondsen plantte zich echter naar de meeste andere afdeelingen over, in het bijzonder naar de staalfondsen, die na goed prijshoudende opening tijdens de eerste beursuren vrij belang rijk konden oploopen en winsten boekten van Y, tot 1 dollar. Een en ander had ook elders eenige verbetering tot gevolg, al bleven de win sten in de meeste gevallen tot fracties beperkt. Ook koperwaarden waren vast, ondanks de gis teren gemelde verdere verlaging van den bin- nenlandschen koperprijs en de vermindering van het binnenlandsche verbruik in Januari. Rubberwaarden waren weinig veranderd, hoe wel men verwacht, dat de prijsverhooging van Goodrich voor enkele soorten de voorloopster zal zijn van een algemeene prijsverhooging voor banden. In het tweede uur zette de koersstij ging' zich in kalm tempo voort, doch de handel bleef kalm en de omzetten namen geleidelijk aan zelfs weer iets af. In het eerste uur be droeg de omzet 140.000 shares en in het tweede uur 120.000 shares. Nadien verkreeg de markt een uiterst luste loos verloop. Koersfluctuaties van eenige be teekenis waren niet te registreeren. De verkoo- pers hadden hierbij echter eerder de overhand en in langzaam tempo brokkelde het koerspeil af, waardoor de winst in de meeste gevallen tot een minimum gereduceerd werd. Het slot ver toonde slechts een zeer bescheiden herstel en kwam over het algemeen in prijshoudende stemming tot stand. De voordeelige verschillen hadden daarbij de overhand. Het aanbod werd eenigszins geremd door de betere stemming voor meerdere producten, w.o. granen. Lucht vaartwaarden stonden het meest in de belang stelling van het publiek, waarbij de verwach ting, dat aan de militaire luchtmacht een groo te uitbreiding zal moeten worden gegeven, een rol speelde. Douglas Aircraft liepen gestadig op, tot het slot een winst te zien gaf van l'A dollar. Ook de overige luchtvaartwaarden ver toonden winsten tusschen V, en 7/8 punt. De goede bedrijfsresultaten van de National Steel YAMBOYO. De Vestiging van een Missiepost in het hart van Afrika. Door Frans van der Made, mis sionaris van Mill-Hill. 1940. Verkrijgbaar bij den schrijver en bij N.V. Gooi en Sticht, Hilversum Een missionaris uit de Congo schrijft tijdens zijn vacantie een boekje over zijn zwoegen onder de negers in het oerwoud. Het werd een zeld zaam boeiend relaas, dat ons met bewondering vervult om wat in acht Jaar tijds te Yamboyo werd bereikt: een kunstmatig meer gevormd, een electrische centrale gebouwd, fabrieken opge richt, een kerk, een school en een heel dorp in baksteen en cement opgetrokken, en door dit alles duizenden inboorlingen binnen de Kerk gebrachtDaarover, en over nog veel meer, vertelt Father van der Made op zulk een wijze, dat men het boekje in één adem uitleest. Wij wenschen het een ruime verspreiding toe, te meer omdat de opbrengst hiervan bestemd is dit missiewerk tot nog grooteren bloei te brengen. MEDICAL OPINIONS ON WAR. Published on behalf of the Ne therlands Medical Association by Elsevier Publishing Co., Am sterdam, London, New-York. Dit is een verzameling van vijftien opstellen door medici, allen of bijna allen psychiaters, over de middelen om oorlog te voorkomen. Het is gepubliceerd door een geneeskundige vereeni ging van pacifistischen aard en ingeleid door den Nederlander dr. J. Roorda, secretaris van het comité voor ooriogsprophylaxe. Daar de psychiaters een groot gehoor hebben, is het de moeite waard, in het kort aan te ge ven, wat de strekking is dezer bijdragen. Dr. I Atkin zegt, dat het z.g. agressie-instinct niet een duivel is. die op de meest onverwachte tij den te voorschijn springt, maar dat oorlog voortkomt uit omstandigheden. Indien dus1 de economische omstandigheden voor eenieder goed georganiseerd worden en er 'n andere, niet zoo enge sexueele moraal komt, kan met groote inspanning van krachten de oorlog worden afgeweerd. Dr. Robert Thompson, psychiater te Axmagh (Ierland), beschouwd den oorlog psychologisch als het gevolg van beleediging van het gevoel van eigenwaarde. Sommige beleedigingen zijn niet als zoodanig gemeend, maar staatslieden maken er soms beleedigingen van. De pers even wel moest fatsoenlijk zijn in de bespreking van andere naties en bespotting van regeeringsvor- men van andere volkeren moest eenvoudig ver boden worden. (Dit is zeer waar, maar indien het eene land in een ander land openlijke en geheime propaganda voert voor zijn eigen ..ideologie" of staatsvorm, wordt de zaak moei jker). Dr L. F. Browne, psycholoog te Londen, merkt op, dat vrede niet slechts is afwezigheid van oorlog, maar ook harmonie en vertrouwen tusschen dè volkeren. Niet alle opstellen in dezen bundel zijn evei* goed; maar allen tezamen zijn zij zeer geschikt om den oorlog, bij wijze van spreken, te ontmas keren. En vooral deze oorlog, die een zoo groote dwaasheid is. Een bijzonder interessant stuk is van de hand van een dr. Arthur Brock uit Edin burgh. Het heet „Terug naar het land" en toont aan. dat de massale oorlogswaan alleen maar mogelijk is bij de mentaliteit der groote stads bevolking. anderzijds dat de moderne oorlog, en vooral het luchtwapen, juist daarom zulk een geweldige bedreiging vormt, omdat de onmete lijke groote steden zulk een onverdedigbaar doel vormen en de groote stadsbevolking bij een to oien oorlog eenvoudig slachtvee wordt. De collectie opstellen is in 't algemeen zeer humaan, maar niet uitgesproken christelijk. Niettemin géven zij een belangrijk inzicht. Dr. TH. H. SCHLICHTING in het vierde kwartaal van 1939, die een ver dubbeling te zien gaven ten opzichte van de zelfde periode van 1938, deden nog hun invloed gelden, hetgeen resulteerde in een winst van bijna 2 dollar. De overge staalwaarden stelden zich eveneens op hooger niveau, doch voor deze fondsen bleef de winst van kleine afmetingen. Ook rubbers, oliewaarden, warenhuisfondsen, kunstzijde-aandeelen, aandeelen in telegraaf- maatschappijen, tabakken verlieten de markt eveneens in prijshoudende stemming. Sporen, automobielfondsen, koperwaarden, public-utili ties en aandeelen in fabrieken van electrische apparaten lagen verdeeld in de markt, doch hier kwam het evenmin tot groote verschillen. Chemische waarden lagen gedrukt. De omzet ten bedroegen in totaal 510.000 shares. Het laat ste uur gaf eenige uitbreiding van de affaire te zien, n.l. 120.000 stuks, nadat in het vierde uur slechts 60.000 stuks van eigenaar verwisseld waren. Laatste gedane koersen Febr./Jan. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topckc Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel ICennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. Nord. Amer. n.a. Norfolk Westerr Pennsylvania Phillips Oil Proctor Chambk Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. (Voolworth Building I ex dividend ex coupon, -t- nieuwe aanieelen. gedaan en laten, t - bieden. 2 1 31 171 171 172 113 114* 114* 23 23* 25* 14* 14* 15 47* 47 46* 171 170* 170 90 89* 89 10 10 10* 26* 26 26* 23 23* 23* 5* 5* 5* 74 73* 72* 4* 4* 5 68 68 66* 34* 34* 34* 39* 39* 39* 80* 81 80* 4* 4 4 32 31* 32* 23* 24* 24* 11 Ui 8* 8* 18* 18* 18* 82 80* 81 179* 179* 180 159* 159* 160 6* 6* 38* 38* 37* 52* 52* 52* 22* 22* 22* 5* 5* 5* 11 11* 11 i 53* 53* 53* 35* 35* 35* 4 4 4 34* 35* 35 oV Tê X 4 51 51 i 51 29 29 29 16* 16* 16* 16 15* 16 25* 25 24* 21 21 21 213 213 213 21* 21 21 39 38 39* 68* 67* 68 40* 40* 40* 5* 5* 5* 19* 19* 19* 82* 82* 83* 10* 10* 11 11 11 11 12* 13 12* 17* 17* 16* 7* 7* 7* 43* 43 43 10* 10* 10* 93* 94 93* 48 48 47 2* 2* 36* 36 35* 56* 56* 56* 22* 22* 22* 108* 108* 108* 40* 40* 40* Brussel 16.94 16.97 Rome 5,05 3.05 Madrid 9.95 9.95 Bern 22.42 22.42 Oslo 22.72 22.72* A'dam 53.09 53.09 Londen 3.97 3.97 Parijs 2.25* 2.25* Berlijn 40.20 40.20 NEW YORK, 2 Febr. Slotkoersen Febr./Jan. 2,1 31 16.97 5.05 9.95 22.42 22.72* 53.09 3.99 2.26 40.20 NEW YORK, 2 Febr. 2 Febr. 1 Febr. 2 Febr, 1 Febr. Katoen Nieuw contract Jan Juli 10.2810.23- Mrt 11.00-— 11.00Oct. 9.47.— 941 Mei 10.5710.56Dec. 9..39—932-.— Rubber Standaard Mrt 18.65- 18.66+— Sept. Mel 18.1918.23+— Oct. Juli 18.C0+ 18.05 Dec. Jan. Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt 4.244.24 Mrt. Me) 4.26 4.26 Mel Jul) 4.284.28 Juli Sept 4 304.30 Sept. Dec Déc, Suiker 17.75 17.93 - 17.75 17.83 - 17.6c+ 17.73 - 17.55+- 17.73 (Santos) 6.17- 6.21- 6.25- 6.28- 6.3p- 6.16 6.20- 6.24. 6.2 7- 6.34. Jan Mrt Mei Jul) Tin Loct 1.85+ 1.86+ 1.92+ 1.92+ 1.97+ 1.97+ 45.12 45.62 i Sept Nov Dec. Jan. 2.0C+ 2.00+ 1.97+ 1.97+ 2 Febr. 1 Febr. Tarwe Me) Juli Sept. Maïs Me) Jul) Sept Reuzel Mrt 6.17-i Mel b.30+ CHICAGO, 2 Febr. 2 Febr. 1 Febr. Haver 'ft) 38 38 - •Juli 33 33 - Sept. 31 - 31 -- Rogge de) 64 J 64 J Juli 64 64 Sept 65 64*- 2 Febr. Tarwe Mei 84 Juli 85 Oct ^6 Rogge Mo 75 f Oct 72 - - Jul) 68 Haver Mei 40 Julj 38 6.05 6.22 1 Febr. 84 84 J 85 5 72 71 f 66 f Julj 6.50 6.40+ Sept. 6.70-f- 6.60 WINNIPEG, 2 Febr. 2 Febr. Gerst - Mei 32 f Juli 51 - Dec. Lijnzaad Me) 193 Juli 191.- 189 Oct 185l84* 1 Febr. 51*. 50- 191 40 38 Oct. 34 34 j Vrijdagavond werden in het Sportpaleis te Antwerpen ter gelegenheid van een zesdaagsche, internationale wielerwedstrijdien gehouden, waarbij het duel tusschen Scherens en van Vliet in het middelpunt der belangstelling stond. In den eersten rit nam Scherens de leiding. Ondanks een uiterste krachtsinspanning op de laatste 100 meter wist van Vliet niet voorbij te komen, zoodat Scherens won met 20 c.M. ver schil. Tijd laatste 200 meter 13 2/5 sec. In den tweeden rit vertrok van Vliet van kop, waarbij Scherens op korten afstand volgde. Op het laatste gedeelte ontstond er een- prachtige gevecht en zoowaar slaagde Scherens er in nog juist over van Vliet heen te vliegen en met 10 c.M. verschil te winnen. Tijd laatste 200 M. 12 2/5 sec. Een wedstrijd op eigen kracht over 20 K.M. werd door den Nederlander Martens In 27 min. 14 2/5 sec. gewonnen. De overige uitslagen luiden: Ploegachtervolging over 5 K.M. max. Ploeg Schulte, Huys, van Simaeys en van der Voort, wonnen met 5 meter van de ploeg van Amsterdam, Somers, Slaats en Clautier in 6 min. 15,9 sec. Tijd ploeg van Amsterdam 6 min. 16,1 sec. over 5 KM. Van beide ploegen gaven twee renners op nl. Huys, Van der Voort, Slaats en Clautier. Ploeg Buyen, Vissers, Romain Maes wint van de ploeg Kint, Thyssen en Bruneel na 3,790 K.M. in 4 min. 40 sec. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen klassieke taal- en letterkunde: de heer H. Kamps, Venray. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen rechten: de heer D. C. L. Reinders en mej. C. de Boer. DELFT Geslaagd voor het candidaats- examen voor werktuigkundig ingenieur: J. A. Wijsman, 's-Gravenhage. LEIDEN. Geslaagd voor het economisch doc toraal examen indologie; de heer P. J. A. Mo lenaars, Breda; artsexamen le ged.: mej. C. A. Jansse, Rotterdam en de heeren C. Kuypers, Rotterdam en P. L. Kreling, Boskoop. Bevorderd tot arts: mej. D. J. M. Hinrichs, Groningen en de heer L. N. J. Kamp, Leiden. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlandsch recht de heeren Tj. G. Bu- ning, Den Haag; C. A. Geurs, Den Haag. Koersen voor stortingen op 3 Februari 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken 75.60, Lires 9.55. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V, Mutatie 9 januari 1940 is in het faillissement van Cle mens Dëvenijns van dem Brekel, hotelhouder „De Lindeboom'", wonende te Xilbung, Heuvel, tot curator benoemd mr. Jos. de Voort, advocaat,- precureür, wonende te Tilburg, Spoörlaan 3, ter vervanging van mr. E. J. J. M. Bloemen, inmid dels benoemd tot andere functiën. Surséance van betaling: De bewindvoerder in de surséance van betaling van de N V. Groot Badhotel te Zandvoort. brengt ter kennis: 1. dat een ontwerpakkoord ter. Grif fie van de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem' is nedergelegd; 2. dat door gemelde Recht bank is bepaald: a. dat de schuldvorderingen, teti aanzien waarvan de surséance werkt, bij den be windvoerder moeten worden ingediend uiterl: 3c 16 Februari 1940: b. dat het verhoor zal plaats vinden op Zaterdag 2 Maart 1940. des V.m. te 9 45 uur, in Raadkamer der Rechtbank. Bewindvoer der is mr. dr. F. A. Bijvoet, Ged. Oude Gracht 54, Haarlem. Failliet verklaard 31 Jan.: W. van Keulen, wonende te Amsterdam, Kinkerstraat 87. R.c. mr. A. C'. N. P. Ruys. Cur. m'r. S. Gerbrandy. Nassaukade 352, Amsterdam. G. ter Brugge, muzikant, wonende te Am sterdam, Benkoelenstraat 4 I. R.c. mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. mr. J. Heii'. Oosteinde 25, Amsterdam. C. Lek, wonende te Utrecht, koloniale wa ren, Amstardamschestraatweg 304, aldaar han delende onder den naam ..Groothandel Matos". R.c. mr. H. P. J. M. Loeff. Cur. mr. J. Goslinga, Utrecht. J. E. F. Huddleston Slater, student, Rotter dam. Mathenesserlaan 306. R.c. mr. A. J. Marx. Cur. mr. H. Bavinck, Rotterdam. 1 Febr.: Piet Verduin. schipper. Akersloot, Mo lenbuurt. R.c. mr. H. M. Fruin'. Cur. mr. H. Schof ten Alkmaar. Arend Tibbe. schilder, Heemstede. Itfmd- zichtlaan 26. R.c. mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Cur. mr. W. de Rijke, Nwe. Gracht 11, Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van': G. J. Verwer, vrachtrijder. Haar lem: B'. van Gelder, manufacturen. Amsterdam: G. Vleeming, schilder en E. J. Vïeeming. lood gieter heiden te Amsterdam (Firma Gebrs. Vlee ming). Geëindigd door homologatie van het accoordï 25 Jan.: H. J. Scholte. loodgieter, Bentveld. Gedeponeerde uitdeelingslijsten L. Snijders, fruithandelaar. Den Haag. Geëin digd door het verbindend worden der eenige uit- dcelingslijst. 27 Jan.: J. W. P. M. Vermolen, vroeger het sliji- tersbedrijf uitoefenende te Arnhem, thans zonder beroep te Amsterdam. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 72.26 pCt. pref. en nihil aan conc. crediteuren. 27 Jan.: R. van Zweden, kok. Amsterdam. Idem. Uitk. 3 pref. f 254.50: geen concurrente. 28 Jan.: C. Boog. caféhouder. B'laricum. Idem. Uitk. 100 pCt. 1 pref.; 54 pCt. 2 pref.; nihil rest pref. en conc. crediteuren. 28 Jan.: A. M. Leefïang bloemenwinkelier. Am sterdam. Geëindigd door het verbindend worden dar uitdeelingsliist. Uitk. 100 pCt. pref. en nihil conc. crediteuren. Failüssementsstatistiek over Januari 1940. Sa mengesteld door afd. Handelsinformaties v. <L G'"aaf Co.. N.V., Amsterdam: Noord-Holland (cxcl. Amsterdam") 22, Amster dam 22. Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rot terdam). 23. Den Haag 14. Rotterdam 10. Utrecht R. Gelderland 21. Noord-Brabant 11. Limburg 3, Zeeland 4. Friesland 3. Groningen 9. Drente 4. Overiisel 6. TotaRl 158 faillissementen. Totaal 'elfde tijdvak vorig jaar 165 faillissementen. 's-HERTOGENBOSCH, 2 Febr. N.V. Boter- mijn. Aanvoer 9700 kg. Hcogste prijs 1.67, laag ste prijs 1.63, middelprijs 1.66 per kg. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L Slijper)' Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie 25314253 Aku 38-%38% Anaconda 21 V. S. Steel 42 Beth. Steel 54% Rep. Steel 15 11/16 Shell Union 87/a Van 4.30 uur tot 5 uur Beth. Steel 54 15/16 St. Brand. 6 li

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2