Droevig incident in de R.K. fractie se Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan een „Omroeper' voor 90.000 gezinnen PROLOOG VA MIDDELENRAAD M I ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940 GEMEENTERAAD De heer Castricum uitte zijn wan trouwen jegens de 4 wethouders en toen hij zijn verklaring niet terugtrok, werd hij uit de fractie gebannen De verklaring-Castricum De Levensmiddelenraad Het incident Kringetjesspuwen De moties Pater Zacharias spreekt over Estland Spreekuur wethouder Ouwehand CINEMA-PALACE Onderzee-patrouille LUXOR-THEATER 3e week „Goodbye Mr. Chips" SPAARNE-THEATER „De wapensmokkelaars van Ma nilla" en „De ongeschreven wet MOVIAC-THEATER Een vroolijk non-stop-programma HOERA, IK BEN PAPA Een amusante film met Heinz Rühmann in Rembrandt Heinz Rühmann heeft ongetwijfeld eigenge- aarde komische kwaliteiten en in de onderha DAT KOMT ERVAN! Humoristische film in Frans Hals Een Britsch-Fransch protest te Kaunas (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Explosie op Duitsch gebied bij Bazel Bouw van twee zee sleepbooten Vacant ie met behoud van loon Commissie van advies over voorontwerp benoemd DM komt er van" (Jtans Hals), BILJARTEN De a.s. Nederland— België-wedstrijd Bruto-inkomsten voor O. en O. êiiiHHniiHMiiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuMiiiinnuiiiiiHUUuinwjffliuiiiUiiHiuui) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiwMiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiMMuiiiiiiiHiiiMiiMiimnmitmiiffiiiS STAD Gistermiddag om 2 uur werden de debatten over de gemeente.begrooting voortgezet. Aan de orde waren de replieken op de algemeene beschouwingen. De heer WOLZAK (A.R.) ging de geschie denis van de sociaal-democratie nog eens na, bleef bij zijn betoog in eerste instantie en dus klagen over de huidige samenstelling van het college van B. en W. Er zijn factoren in het spel geweest, die niet ter tafel zijn gebracht, meende spr. De heer v. DAM (V.D.) noemde de SDAP niet meer zoo gevaarlijk, hij meende eerder, dat de partij een leeuw is, die nog wel brult, maar niet meer klauwt (vroolijkheid). De V.D, hadden graag met de R.K. willen samenwerken en in het verleden heeft spr.'s partij nooit de katholieken bij benoemingen achtergesteld Ook dit betoog culmineerde ten tweeden male in spijt over het gebeurde op 5 September. Spr. kon zich echter de moeilijkheden van de R.K. fractie wel voorstellen; de persoons. wisselingen der laatste jaren maakten het in derdaad noodzakelijk, dat de invloed dezer fractie in het college versterkt werd. Maar da» de sociaal-democraten daartoe werden inge. schakeld, ontging den heer van Dam. Spr. diende vervolgens een motie in, waarin de raad als zijn meening uitspreekt, dat B. en W. dienen te overwegen het in het leven roe pen van contact-commissies uit georganiseerde maatschappelijke groepen. Namens alle groote fracties stelde spr. ten slotte voor, het subsidie voor de cursussen voor de schoolvrije jeugd van f 500 op f 1000 (even. als verleden jaar) te brengen en den post daar toe naar een ander hoofdstuk van de begroo ting over te hevelen. De heer VISSER (C.H.) begaf zich ook weer op het pad der afgewezen minnaars en kon niet nalaten zijn visie op het ontrouwe meisje te prolongeeren. De SDAP noemde spr. een smeulend vuur, dat straks weer rustig rood kan opvlammen; deze partij is opportunistisch, concludeerde hij. De heer KLEIN (R.K.) stelde vast, dat het nieuwe college volledige vrijheid van handelen heeft, evenals het vorige. Er is geen sprake van „geteekende contracten". Wat de sociaal democraten betreft, spr. heeft overal in den lande gezien, dat de wethouders uit deze party steeds de verantwoordelijkheid durven dragen en dat de samenwerking met anders georiën. teerden in die colleges niets te wenschen over laat. Ten aanzien van den wethouder van onder wijs had spr. wel eenige grieven. De geschie denis met de U. L. O-school aan de Ged. Oudegracht was spr. nog niet vergeten er. met de bezetting der scholen is het °ok niet zoo geweldig; de wethouder heeft n.l. in zijn lijstje de U. L. O.-scholen opgesomd. De heer KLEIN, meende, dat door de mili taire autoriteiten met den directeur van Open. bare. Werken overleg werd gepleegd over de scholenkwastie. Hierop interrumpoerde d,e voorzitter; „Och, mijnheer Klein, vertelt u toch niet zulken daverenden onzin De heer Kleir. toonde zich over deze interruptie zeer boos, maar aan het eind van de zitting maakte de voorzitter zijn excuses en zeide, dat hij zijn uitlating betreurde en dat zij hem was ont snapt door den ongemotiveerden heftigen aan. val van den heer Klein op een zijner wet houders. De heer PEPER (C.D.) feliciteerde de SDAP met een reclasseeringsambteuaar als de heer Bijvoet. De heer NOORDHOFF (S.D.) sprak over „den leeuw" van den heer van Dam. Als spr. even in den dierentuin mag blijven vertoeven, zou hij de V.D..partij willen aanwijzen bij de afdeeling cameleons. Mevrouw SCHELTEMA-CONRADI (V.B.) wees er op, dat degenen die iets boven de nood. lijdenden zijn gekomen, het soms zwaarder heb ben dan de noodlijdenden. Zij missen ineens zooveel faciliteiten, dat ze er soms even zwaar voor staan als de gesteunden. De heer CASTRICUM (R.K.) bleef er bij, dat verlaging der tarieven voor gas en electrlciteit grooteren afzet tengevolge zou hebben en dus meer winst. Men moet aan de minst „draagkrachtigen even goedkoop gas leveren als aan Heemstede. Spr. zal zijn hobby van twintig jaren niet prijs geven. Spr. meende, dat hij, met' slechts enkele andere raadsleden, de ware democratie, dat wil volgens spr. zeggen, „zorgen voor de minstbe-r deeld:n", tot praktijk kan brengen. De denk. teelden van dien heer Visser over werkver schaffing, lage loonen etc. worden thans bijna door d"n geheelen raad gedeeld, hetgeen spr. betreurde. Tegen den voorzitter zeide spr., naar aanlei ding van een oude kwestie; ik vertrouw, dat, nu een college is samengesteld, dat meer op machtsvorming is ingesteld aan op het dienen van het algemeen belang, de Raad in groote meerderheid achter u zal staan, wanneer het algemeen welzijn in het gedrang komt en u daartegen een waarschuwende stem zult doen hooien. (De heer Castricum las deze verkla ring van een stuk papisr voor). De heer v. KESSEL (RKj was niet tevreden met het antwoord van den voorzitter over het vormen van contactcommissies en den Levens, middïlenraad. Spr. is en blijft een groot voor stander van die instanties. Hij wilde zijn voor. stel echter intrekken, indien er een onderzoek naar de mogelijke verwezenlijking van zijn wenschen zal worden ingesteld. De heer SCHOLL (S.D.) handhaafde zijn meening, dat in den gewenschten Levensmidde- lenraad groepsbelangen boven algemeene be langen kunnen staan, waardoor de consument in het gedrang komt. Hij verwees daartoe naar een rapport uit Amsterdam. WU men dus zoo n raad, dan moet men met alle instanties reke ning houden en dus eerst gegevens verzamelen. Bij het begin van de avondzitting maakte de heer KLEIN (R.K.) zijn excuses, omdat hij niet onmiddellijk bereid was het bovengenoem de incident door een shake hands te beëindi gen. De Katholieke fractie-voorzitter moest daarop een belangrijke verklaring afleggen. Art. 76 van de gemeentewet geeft u de be voegdheid, mijnheer de voorzitter, (aldus spr.), van bepaalde besluiten, in het college van B. en W. genomen, in beroep te gaan. Daar door den heer Castricum uw behoed zaamheid was ingeroepen tegen de vier thans zittende wethouders, terwijl daarvoor geen enkele aanleiding is te vinden, wenschen wij. dat de heer C. zijn verklaring, in den middag- afgelegd, zal terugnemen, omdat er een niet te tolereeren wantrouwen uit spreekt. Geeft de heer C. geen gevolg aan ons verzoek, dan wordt hij niet meer als lid van onze fractie beschouwd. De heer Castricum: ik neem deze mede- deeling voor kennisgeving aan. De voorzitter deelde mede, dat het college zich beraden heeft over het al of niet uitbrei den en wijzigen van de contactcommissie inza ke de levensmiddelenvoorziening. Het is het col lege na de discussies raadzaam gebleken, dat de raad een commissie uit haar midden be noemd, die deze materie grondig gaat bestu- deeren. Inplaats van den directeur van het Markt wezen heeft het college wethouder Bijvoer in deze commissie aangewezen. Als leden kunnen zitting nemen de heeren v. Kessel en Scholl. Dezen namen hun benoeming aan. De voorstellen en moties vervielen daardoor. Wethouder BIJVOET (R.K.) noemde dezen dag een gedenkwaardigen, omdat hem na 16 jaar was gebleken, dat zijn dissertatie niet alleen door den promotor en den zetter was gelezen, maar ook door den heer v. Dam, die er uit ci teerde hetgeen spr. in die dagen en op den aanvalligen leeftijd van 23 jaar over excessen in de democratie aan den volke bekend maak te. (De heer Van Dam had daarin een argu ment gevonden voor een college van B. en W. op breede basis). Spr. zette daarna nog eens glashelder de voorgeschiedenis van de wethoudersverkiezing uiteen. Met groot genoegen heeft de wethouder intusschen vernomen en hij had eigenlijk niet anders verwacht dat geen oppositie van de teleurgestelden te wachten is. Mijner zijds is deze kwestie nu van het tapijt, besloot hij. Bij de bedrijven is wellicht nog gelegenheid op enkele verlangens van den heer Castricum te antwoorden. De schriftelijke verklaring van dit raads lid die Mr. Bijvoet nauwkeurig herhaalde had spr. diep gegriefd. Er is veel over 't college gezegd, maar niet een der sprekers, behalve de heer C., heeft wantrouwen te genover een der vier wethouders persoon lijk geuit. De heer C. is bij voorbaat uitge gaan van de gedachte, dat de wethouders geen rekening zullen houden met het alge meen belang en dus hun eed zullen breken (de heer C. lacht en de wethouder maakt zich daarover boos). Het is treurig en be droevend, dat er iemand in den raad is, die in staat is zulke krasse beschuldigingen zonder motief uit te spreken. Wethouder REINALDA (S.D.) stelde er prijs op te verklaren, dat met kracht moet worden opgetreden tegen de jongeren, die op de brug gen staan en kringetjes spuwen. Ze zijn werk loos, maar ze willen niet naar dè vakscholen en cursussen, die juist voor hen in het leven zijn geroepen. Voor deze jongemannen moet een verplichting komen om te werken, hoewel spr. begrijpt dat de demagogen daar wel weer munt uit zullen slaan. Spr. hekelde 't optreden van de commu nisten en nam ook de gelegenheid te baat om hulde te brengen aan en zijn groote bewondering te uiten jegens den wethouder Van Liemt, die dag en nacht op de bres staat om de groote groep van werkloozen te helpen en er voor te doen wat ook maar eenigszins mogelijk is. (Applaus). Den heer Castricum kan spr. in den vervolge niet meer met de gewone bereidwilligheid te gemoet treden. Wethouder VAN LIEMT persisteerde bij zijn meening, dat nog te vele werkloozen om on gezonde redenen naar Haarlem komen. Spr. beantwoordde nog verschillende vragen over de werkloozenzorg, voornamelijk door de communisten „zoo maar" gesteld. Voor de zoo- veelste maal ontzenuwde spr. een aantal klach ten, die door deze heeren zonder eenige fun datie geuit waren. Demagogie was weer troef. B-steun wordt gegeven waar dit noodig is en op het bedrag wordt niet gekeken. De rekening over Januari is stukken hooger dan verleden jaar. Wethouder WESTERVELD (S.D.) kwam nog even terug op het incident-Klein, n.a.v. de scholen-kwestie. Het gemeentebestuur stond en staat niet vrij en juist omdat gedaan is wat maar mogelijk is, klinkt het verwijt niet pret tig. Spr. gaf nu ook een oplossing van de bezet te Ulo-scholen. De-VOORZITTER wenschte ook nog eeni ge woorden over 't geval-Castricum te zeg gen. Hij verzette zich met klem tegen de opvatting van een raadslid, die den burge meester tegenover de vier wethouders wil stellen. Ik stel er prijs op te verklaren, aldus spr., dat ik met buitengewoon genoe gen met het vorige college samenwerkte en dit ook met het huidige college doe. Er heerscht het volste vertrouwen in elkanders eerlijkheid en capaciteiten. De algemeene beschouwingen werden daarna gesloten. De moties der communisten werden verwor pen met gioote meerderheid (loontoeslagen van 10 pet. etc.). Goedgekeurd werd de gewijzigde motie-Noord- hoff van den volgenden inhoud: De Raad overwegende, dat de financieele moeilijkheden, waarmede vele gemeenten en ook V - v «Tv -;-*■># r v? 1 1 - - - ----- - Heinz Rühmannde held in de film „Hoera, ik hen papa!" (Rembrandt) de gemeente Haarlem te worstelen hebben, in hoofdzaak, zoo niet alleen, het gevolg zijn van de kosten der Armenzorg, welke in de crisis jaren op onrustbarende wijze gestegen zijn. spreekt als zijn meening uit, dat een betere regeling van de financiering der Armenzorg, in den geest van die der thans bestaande Werk - loozenzorg, waarbij het Rijk het grootste deel der kosten voor zijn rekening neemt, urgent moet worden geacht, noodigt B. en W. uit, in samenwerking met andere geementen, stappen bij de Regeering te ondernemen, ten einde te bewerkstelligen, dat de gemeenten van dezen druk kenden last wor den bevrijd, gaat over jet de orde van den dag. Aangenomen werd het voorstel om den post van f 500 ten behoeve van de cursussen voor de schoolvrije jeugd te verhoogen van f 500 tot f 1000. Een commissie werd benoemd die zal onder zoeken of het wenschelijk is dat maatschap pelijke organisaties van gemeentenaren bij het regelen en besturen van de huishouding der ge meente worden ingeschakeld. Bij de behandeling van 't hoofdstuk Algemee ne Zaken vroeg de heer VAN DAM (V.D.) of het mogelijk is een aparte verificatie-afdeelin? ten stad.hu ize in het leven te roepen. De heer VAN KESSEL (R.K.) verdedigde zijn voorstel o-n den leden van den raad gratis tele foon te geven. Hij sprak niet voor eigen pa rochie. omdat hij reeds een gratis telefoon heeft De heer GELUK (V.D.) zou de grens voor toeslag op de loonen van het gemeente-perso neel niet willen trekken bij de allerlaagst- bezoldigden, maar iets verder omhoog. De heer CASTRICUM prefereerde hulp krachten boven overwerkers ten stadhuize. Spr. besprak vervolgens de achterstelling van katho lieken bij benoemingen en vroeg een staat om te zien of er al verbetering is te bespeuren. Als men hem niet inlicht, zal hij tot de hoogste instantie klimmen. De vergadering werd daarna tot Woensdag middag verdaagd. De dames en heeren, die aan de uitnoodiging van de studieclub „Graficus" gehoor hadden ge geven, om deze actueele lezing van pater Zacha rias, welke met lichtbeelden werd afgewisseld, bij te, wonen, zullen zeker daarvan geen spijt hebben gehad. Ondanks de hevige koude, welke ook merkbaar was in de zaal, werd met aandacht naar den eerw. spr. geluisterd, die uitvoerig het „hereenigingswerk onder de Russen in Estland" behandelde en tevens vertelde uit zijn levens ervaringen als missiepriester in deze streken. Ook de verschillende ritussen werden door spr. behandeld. Aan het slot van zijn lezing vroeg spr. een gebed voor het hereenigingswerk in Estland. Het was een leerzame avond, waarvan wij graag een reprise zouden zien, maar dan op een avond met een soepeler klimaat. In April vertrekt de pater weer naar zijn missie. De wethouder van Publieke Werken te Bloe- mendaal, ir. J. Ouwehand, is a.s. Maandag ver hinderd zijn gewone spreekuur te houden. Wie voor het eerst kennis maakt met het le ventje. dat Amerikaansche officieren en matro zen zich veroorloven op den onderzeeër S.C. 599, moet geen verheven indruk krijgen van dezen dienst. Van orde en discipline is niet veel meer te bespeuren en ieder trekt zich weinig aan van de geldende bevelen en orders. Is het dan te verwonderen, dat Perry Towns- end, 't millionnairszoontje, dat vrijwillig dienst neemt bij de marine, deze houten, vieze boot uitscheldt voor een vuilnisschip wanneer hij zich aan den bevelvoerenden officier moet mel den? k Deze chef is evenwel nergens te vinden en zoo installeert Perry zich zoo goed mogelijk vol gens de aanwijzingen, welke zijn luidruchtige kameraden hem geven. Niet te verwonderen is het evenmin, dat hij na den eersten afkeer te hebben overwonnen, zich gewillig laat meesleuren in het vlotte leven, dat de anderen aan den wal voeren. Op een be paald moment wordt hij zelfs de vroolijke aan voerder zijner kameraden. 'Erg lang blijft hij echter niet rondhangen in de matrozenkroeg, waar hij de kennismaking hernieuwt met de knappe, charmante dochter van kapitein Leeds, eigenaar van een koop vaardijschip. Met Susan Leeds beleeft hij een prettigen avond, waaraan papa Leeds, vol bezorgdheid voor zijn dochter een bruusk einde forceert. 't Zal trouwens niet de eenige hardhandige aanval van die zijde blijven, welken Perry te incasseeren krijgt. In het luie leventje aan boord komt echter plots een eind, als de luitenant Drake bevel voerder wordt en een geheime opdracht krijgt uit te voeren, die later blijkt te bestaan uit con- vooidienst in de Middellandsche Zee. Het schip, dat men te bewaken krijgt, is de „Maria Ann", waarop zich kapitein Leeds en zijn dochter be vinden. Eenmaal in het gevaarlijke vaarwater begint 't al meteen duchtig te spoken. De storm is evenwel niet het grootste gevaar al valt er wei nig tegen uit te richten. Grooter onheil dreigt van een onderzeeër, die de „Maria Ann" in den grond wil boren. Dat dit niet gelukt, is alleen te danken aan de geweldige activiteit van de S.C. 599, die den vijand onder water dadelijk onschadelijk maakt. Te Brindisi stelt Perry alles in het werk om in het geheim met Susan te kunnen trouwen. Als alles goed schijnt te gaan is daar weer de vertoornde vader van Susan, die alle hoop bij beide verliefde jonge menschen den bodem inslaat. Hoe alles toch voor elkaar komt en welk ge weldig avontuur de S.C. 599 wereldberoemd maakt, verklappen we liever niet. Voor de pauze kan ..ren Simone Simon be wonderen in „Het meisje met de 7 bontman tels", een charmante film, waarin ook Robert Young en Don Ameche volop gelegenheid krij gen om den filmkijker een vroolijk uurtje te be zorgen, (voor 18-jarigen). Het kan niet beter! Wie voor vastenavond nog eens uit wil gaan en een goede, opvoedende film wil zien, verzuime niet naar het Luxor- Theater te gaan. Voor de 3de week draait daar „Goodbye Mr. Chips", waarover wij reeds enthousiast schreven. Van harte aanbevolen! 1 „De wapensmokkelaars van Manilla" is een film van James Cruze, naar een sensationeel gegeven. De hoofdrollen worden vertolkt door Richard Cromwell, Marsha Hunt, Bruce Mac- Parlane, Leon Ames, Edward Brophy, Robert Sarwick, Howard Hickman en James Bush. Het is een vlotte rolprent vol spirit en vol sensatie, prettig samengesteld en frisch van inhoud. Buitengewoon fraai is de film: „De ongeschre ven wet' die geheel in kleuren is opgenomen, iets wat de bezoekers van „Spaarne" zeker zul. len waardeeren. De hoofdrollen worden ge speeld door Sylvia Sydney en door Fred Mac- Murray. Het verhaal speelt in de bergen, waar moor den de gevolgen zijn van familietwisten; het is het verhaal van twee mannen, die strijden om de liefde van een meisje. Een film, die om meerdere redenen belangsteiiing en waardee ring verdient. Moviac heeft veel succes met zijn vroolijke non-stop.programma's. Waarom zou het ook niet? Ook het vroolijke doorloopsnd program ma van deze week is weer met zorg samenge steld en het succes is dus bij voorbaat ver. zekerd. Het bestaat uit teeken- en muziekfilms, terwijl de komiek Mac Duffy in een dolle klucht de bezoekers zal laten schateren. vige film demonstreert hij deze op zulk een onweerstaanbare wijze dat men niet anders dan bewondering kan hebben voor het vakmanschap en het animeerend optreden van genoemden heer. In langen tijd zagen wij geen Duitsche film die zoo geestig en zoo amusant was als dit ingewikkeld verhaal waarin wel een vader er. een kind aanwezig zijn maar waarin de moeder zich om begrijpelijke redenen schuil houdt. Heinz Rühmann is de vader, althans de vrij gezel, die een charmanten knaap van drie en een half jaar toegeschoven krijgt en daarvoor een ontroerende toegenegenheid koestert. Het is echter billijk dat ook de moeder zich om het geval bekommert en dus wordt er een speur tocht naar deze dame ondernomen. De dame in kwestie, gedreven door moederlijke instinc ten, verhuurt zich als kindermeisje bij den va der, die ondanks zijn goede bedoelingen per saldo weinig van opvoeden weet. Is het nog noodig te zeggen dat vader en moeder elkaar vinden? Wij verraden er geen geheim mee, maar wat tevens gezegd mag wor den is, dat er zeer veel geestigheden in diver se lachwekkende situaties ten tooneele komen vooraleer het „happy end" bereikt is. Deze grappigheid danken wij grootendeels enkel en alleen aan Rühmann. Hij geeft een uitzonderlijke creatie, en vooral in de momen ten waar hij alleen, hulpeloos en medelijwek- kend optreedt, bewijst hij zijn komischen aan leg. (Voorbehoud voor volwassenen). De journaals geven weer beelden van alle fronten, zoowel van het bedrijvige en voor de Finnen zoo succesvolle Finsche slagveld, als van het rustige en lankmoedige Westfront. Zelfs is er nog gelegenheid om een rondgang te maken door een munitiefabriek, waar de wapens en de kogels worden gereed gemaakt. Als men dat laatste zoo ziet, dan begrijpt men eigenlijk niet dat wederzijdsche vijanden vijan den elkanders munitiefabrieken niet bombar deeren, plekken, w'elke zij toch ongetwijfeld van elkaar moeten kennen. Enfin dat zullen wel een der raadselen van hoogere oorlogstac tiek zijn, waarmede wij ons maar niet zullen inlaten en zeker niet tijdens een filmpraatje. De strijd tegen het ijs in onze rivieren en de elfstedentocht, vormen verder naast andere actualiteiten de binnen, en buitenlandsche nieuwtjes. Dan een aardige teekenfilm over de leugens van een jager op groot wild en op het tooneel een goochelaar, die me.t succes eenige bekende kunstjes vertoond. Blijkbaar vervangt hij de Four Rhythmaces, die vermoedelijk ergens in Nederland in de sneeuw zijn gestrand en die eigenlijk het specialiteitennur.imer zouden ver zorgen. De variété-artiste Rita Rivelli is ontstemd omdat er vóór haar zang en dansnummer een paar chimpansees optreden, waardoor naar zij beweert, het effect van haar optreden voor een groot deel verloren gaat. Zij zoekt dan naar een doktersattest, waaruit blijkt dat apenlucht niet goed voor haar is en dat het nummer van de chimpansees dus verschoven moet worden. De dokter die hiervoor moet zorgen blijkt een oude jeugdvriend te zijn, maar hem overhalen om het attest te geven kan ze voorloopig toch niet. Wel is het een bonte avond en nacht ge worden, waarvan onze dokter tegen den och- tens met confetti en ballons eenigszins in stem ming huiswaarts keert. Zijn vrouw heeft ech ter argwaan gekregen en vraagt hem om uit leg. De ongelukkige boemelaar, die juist zijn post in handen heeft, leest daarop den naam Lammerherr en verklaart dat hij met zijn vriend dr. Lammerherr, een studiegenoot op stap is geweest. Zijn vrouw geiooft dit absoluut niet, maar een schrijver die juist voor het open raam op zijn bus staat te wachten hoort het twistgesprek en besluit den dokter te redden, door zich als den bewusten vriend Lammerherr te gaan voorstellen. Maar al te graag vat de dokter dit leugentje aan om zich uit de penarie te verlossen, maar hij voorziet niet de vele complicaties, die hem met dit leugentje te wachten staan. Want zijn vrouw is het type van de ouderwetsche be proefde gastvrijheid en zij noodigt den vriend op het ontbijt, hetgeen ook al weer verschil lende pijnlijke situaties tengevolge heeft. Wan neer de gast verklaart dat hij zijn vrouw van het station moet gaan halen, wordt het nog erger, want nu worden de jeugdvriend en zijn eehtgenoote beiden bij den dokter te logeeren gevraagd. Nu is de reddende engel heelemaal niet getrouwd en dus ziet het er somber voor hem uit, als de oude heer van het dokters echtpaar, die speurderstalenten meent te heb ben hem zelf naar het station wil brengen. Gelukkig herinnert hij zich het adres van Rita Rivelli, die in het Palace-holel logeert en hij maakt den ouden heer wijs, dat zijn vrouw al lang gearriveerd moet zijn en in het hotel haar intrek zal hebben genomen. Hij gaat daar naar Rita Rivelli en zet haar de pijnlijke zaak uit een. omdat zij alles wil doen om het begeerde doktersattest in handen te krijgen, willigt de chanteuze zijn verzoek in om voor enkele uren zijn eehtgenoote te zijn. Aanvankelijk schijnt alles goed te zullen verloopen. maar toch ziet het er heel somber uit, wanneer de echte me vrouw Lammerherr op zakenbezoek komt. Hoe het geval tenslotte weer netjes op zijn pootjes terecht komt mogen volwassenen gaan zien. KAUNAS, 2 Febr. (D.N.B.) De Britschs zaakgelastigde en de Fransche gezant hebben bij den Litauschen minister van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd wegens de slechte behan deling, die de Polen in Litauen zouden moeten ondergaan. In Litausche kringen staat men, volgens het Duitsche Nieuwsbureau, tegenover dezen stap scherp afwijzend. Nog onlangs zijn kort na el kaar twee Poolsche, tegen den Litauschen scaat gerichte geheime organisaties te Wilna verboden. Daarbij kwam vast te staan, dat drie kwart der gearresteerden bestond uit niet ter plaatse gevestigde personen. De organisaties werkten, aldus 't D.N.B., met buitenlandsch geld. BERN, 2 Febr. (Reuter). Te Bazel werd van nacht te omstreeks een uur een luide ontploffing gehoord, welke zich op ongeveer 15 K.M. over de grens op Duitsch grondgebied moet hebben voor gedaan. Zwitsers hebben later een groot vuur gezien, dat gepaard ging met verscheidene an dere ontploffingen. L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst NA', en de N.V. Intern. Sleepdienst Maatschap pij te Rotterdam hebben opdracht gege ven aan L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werk tuigbouw N.V. te Kinderdijk tot den bouw van twéé motorzeesleepbooten. Deze sleepbooten zullen zusterschepen worden. De hoofdafmetin gen zijn als volgt: Lengte tusschen loodlijnen: 40 M.; breedte en spanten 8 M.; holte in de zijde 4.55 M. De voortstuwingsinstallaties zullen bestaan uit Buimeister and Wain-motoren, wel ke een vermogen ontwikkelen van 1200 I.P.K. en zullen worden geleverd door de N.V. Machine fabriek en Scheepsbouwwerf van P. Smit Jr. te Rotterdam. De schepen zullen worden gebouwd onder toe zicht van de Scheepvaart-inspectie en worden geclasseerd 100 a.i. bij Lloyd's. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter, leden en plaatsvervangende leden van de commissie, die prae-advies zal hebben uit te brengen over het voorontwerp van wet Vacantie met behoud van loon; Voorzitter: Prof. mr. A. C. Josephus Jitta. Leden en plaatsvervangende leden: J. C. Blankert (pl.v.v. G. D. Hoekstra) (Kon. Ned. Middenstandsbond), H. Botterweg (plaatsverv. mr. A. Hoekema en mr. C. H. Meyer) (Chr. Werkgeversverbond), F. Brussel (pl.verv J. G. B. Drübers) (R.K.W.V.), Mr. A. M. Engels, G. F. Evelein pl.vv. mr. A. J. R. Mauritz) (Verbond van Ned. Werkgevers), F. P. Fuykschot (plvv. J. Schipper) (C.N.V.), Dr. ir. A. H. W. Hacke (plvv. ir. N. C. Winkel), Dr. J. L. J van de Kamp, Mr. J. H. Klatte, Dr. L. G. Korten- horst (plvv. mr. B. J. M. van Spaenaonck en mr. dr. J. E. M. H. Jaspar) (Alg. Kath Werk- geversvereeniging)J. Kupers (plvv. G. Akker man) (N.V.V.), G. van der Lende (plvv. F. S. Ncordhoff (N.V.V.), Prof. mr. M. G. Levenbach, Mevr. Mr. C. F. Baronesse Mackay-Katz, Mej. H. Rutgers, Mr. A. Schrijvers (plvv. C. J Noten boom de Bruyn) (Ned. R.K. Middenstands bond), Mr. B. C. Slotemaker (plw. mr. P. Steinz) (verbond van Ned. Werkgevers). A. Sta pelkamp (plvv. W. de Jong) (C.N.V.) Mr. H. J. van Urk (plvv. H. B. Berghuys en A. Vermeu len) (N. V. C.), Jos. Veldman (plvv. J. A. Schut te) R.K.W.V.)Prof. dr. J. A. Veraart, C. Ver- woerdt (plvv. C. Plomp) (Chr. Middensvandsb.) W. H. Vliegen. De landenwedstrijd tusschen Nederland en België belooft zeer belangwekkend te worden. De vereeniging „K.R.A.S." heeft de organisatie in handen en naar wij vernemen ligt het in ae bedoeling de bruto inkomsten van dit toumooi af te dragen aan O. en O., een loffelijk stre ven, dat veel waardeering zal ondervinden. Het staat vast, dat in den vervolge een dergelijke landenwedstrijd elk jaar op het programma zal voorkomen. Mocht België in 1941 niet ia de gelegenheid zijn de ontmoeting te organisee- ren, dan zal „KR.AH." opnieuw gastheer zijn. De beide ploegen zijn door de respectieve biljartbonden samengesteld. Eén ding is wel zeker; men zal op 8, 9, 10 en 11 Februari de beste spelers van Nederland en België in de drie genres, 45/2, 71/2 en driebanden, aan het werk kunnen zien. In tegenstelling met wat de laatste jaren gewoonte was, zal slechts op éen tafel worden gespeeld, zoodat de belangstelling van de toeschouwers op één partij kan wor den samengetrokken. Vermelden wij ten slotte nog het programma. Donderdag 8 Februari 20 uur: Vingerhoedt B. Koopman N. driebanden; 22 uur Claeys B. van Vliet N. 45/2. Vrijdag 9 Februari 14 uur: De Sutter B. De Leeuw N. 71/2; 16 uur: Baudart B. Dom- mering N. 71/2: 20 uur: Van Belle B. Sen- gers N. driebanden; 22 uur: Claeys B. Sweering N. 45/2. Zaterdag 10 Februari 14 uur; De Sutter B. Dommering N. 71/2; 16 uur: Gabriels B. Sweering N. 45/2; 20 uur: Vingerhoedt B. Sengers N. driebanden; 22 uur: Baudart B. De Leeuw N. 71/2. Zondag 11 Februari 14 uur: Van Belle B. Koopman N. driebanden; 16 uur: Gabriels B. Van Vliet N. 45/2. Zondagavond 20 uur zullen de heeren Koop man en Vingerhoedt een demonstratie geven san fantasie classiqae.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4