Uit den Gemeente raad RADIO MARINE Kaan „De Wolbaai" Haarlem, 3 Febr. KOORD WOL? 59 c(. bloemendaal ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940 De teerling zij geworpen NUTSSPAARBANK Overzicht over Januari Politierapport Haarlemsche Lotta's Een vrijwillige vrouwen-organisatie HET STREEKPLAN Bloemendaal wil in beroep gaan bij det Kroon DE TENTOONSTELLING VAN „ONDERLING GENOEGEN" GUNNINGEN Gouden feest Kindervoeding ST. JOSEPHGEZELLENVER. Haarlem I Frans Halsplein 7 Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie Federatie Wilskracht COMITÉ VAN KATH. ACTIE Ijsbaan Kleverlaan Beroepscommissie R.K. scholen Geschiedenis bij de opheffing in het Dekenaat Haarlem PHILIPS en ERRES HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 Nieuws R.K. Sport- bureau Hebt u al gebreid met onze pracht waschecht 100 gram Gen. Cronjéstraat 129 Tusschen vuur en ijs Drie jongens op avontuur UIT DEN OMTREK AERPENHOUT AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 4 Februari Bioscopen 5 Februari Bioscopen Apotheekdiensten HEEMSTEDE STAD Het klinkt paradoxaal, het schijnt een tegen- 6trjjdigheid, maar in feite is het de waarheid, ®h niets dan de waarheid, dat in katholieke Kringen met een zucht van verlichting de bij zonderheden omtrent het incident-Castricum in "e raadsvergaderingen van gisteren zullen zijn hernomen. Er moest ten slotte éénmaal een einde ko llen aan den ongehoorden toestand, dat een lid Öer katholieke raadsfractie zich jaar in jaar bit de vrijheid veroorloofde geheel zijn eigen en 'igenzinnigen weg te gaan, telkens weer een i'c-rklaring af te leggen, dat hij niet accoord Êing met de zienswijze der. katholieke fractie, telkens weer. beschouwingen te leveren, waarin Enerzijds onverantwoorde buitenissigheden wer- öen aangeprezen, anderzijds geen middelen berden genoemd om een en ander te bekosti gen, telkens weer te coquetteeren met de communisten in den Raad, daarbij den indruk bekkend, alsof zijn mederaadsleden, de katho- ,*eken incluis, den minder-bedeelden het brood te den mond niet zouden gunnen. Jarenlang hebben de katholieke kiezers en de katholieke raadsleden den heer Castricum in fcijn gedragingen als raadslid geduld, allereerst, °mdat zij ervan overtuigd waren, dat de heer ^astricum, die als vroom .katholiek voor velen ten voorbeeld mag heeten, met eerlijke en on baatzuchtige bedoelingen een ideaal meende te teoeten nastreven, en vervolgens, omdat zij ten conflict met het katholieke raadslid, dat z'ch zoo uitzonderlijk gedroeg, zoolang moge- tek wilden uitstellen, gedachtig de spreuken: •Komt tijd, komt raad", en „Alles sal reg kom". Jarenlang is vooral de katholieke raadsfractie b'terst lankmoedig geweest, en deze lankmoe digheid zou misschien nog langen tijd beoefend 2Ün, als de heer Castricum zelf het proces van yin ondergang als katholiek raadslid niet had tetgelokt en bespoedigd. Nadat de heer Castricum zich in de avond vergadering van Woensdag reeds de vrijheid veroorloofd had, na den officieelen woordvoer der der R. K. fractie zich nog een onevenredi- ten spreektijd toe te kennen, waarin hij her haaldelijk van zijn afwijkende meeningen blijk Saf, is hij er gisteren toe overgegaan in den Haad een schriftelijke verklaring af te leggen, b'aarin. hij zeide te vreezen, dat het nieuwe Vtethouderscollege méér op machtsvorming, dan &P behartiging van het algemeen belang zou 2iJn „ingesteld", en waarin hij zijnerzijds de hoop uitsprak, dat de Raad in groote meerder heid achter den burgemeester zal staan, als deze den wethouders een waarschuwende stem zai doen hooren in het geval, dat het algemeen b'elzijn in het gedrang komt. Bedoeld was natuurlijk: tengevolge van ®hoode handelingen der wethouders. Hier werd de liberale burgemeester dus door ten Katholiek verzocht het algemeen belang in bescherming te nemen tegenover vier democra tische wethouders, die dit algemeen belang z°udcn belagen. In de avondvergadering heeft de heer Cas tricum het nog bonter gemaakt. Nadat de katholieke fractievoorzitter, de heer tHein de belangrijke verklaring had afgelegd, b'aarin hij den heer Castricum sommeerde zijn s middags afgelegde verklaring in te trekken ?P straffe van royeering als lid der fractie, heeft het recalcitrante raadslid meenen te mo ten volstaan met de mededeeling, dat hij ae Sommatie „voor kennisgeving" aannam. Nadat wethouder Bijvoet de beteekenis an 5 heeren Castricum's verklaring duidelijk in t licht gesteld had, daarbij diepe verontwaardi ging uitsprekende over het feit, dat de heer Castricum persoonlijk wantrouwen ten opzichte van een der vier wethouders had uitgesproken bP bij voorbaat uitgegaan was van de gedach te, dat de wethouders geen rekening zullen houden met het algemeen belang en dus hun ted zullen schenden, bepaalde de heer Castri- cum zich tot een irriteerend lachje, alsof zoo- iets de hoogste wijsheid is in de moeilijk te beoefenen gemeente-politiek. Qe heer Castricum heeft overigens geen sue des beleefd met zijn katholiek beroep op ."ten liberalen burgemeester tegen de Katholieke en sociaal-democratische wet houders: de burgemeester verklaarde nadruk- helijk, dat hij zich door niemand wilde laten stellen tegenover de wethouders, met wie hij te het volste vertrouwen in elkanders eerlijk- heid en capaciteiten gaarne samenwerkt. Het spijt ons zeer, dat wij eindelijk! h® waarheid omtrent de „politiek" van den heer Castricum moeten openbaren. Het spijt ons zeer, omdat ook wij er voor alsnog van overtuigd zijn, dat de heer Castri- cten de eerlijke meening en bedoeling heeft, P6t algemeen en het katholiek belang, ja, het belang der universeele samenleving, te dienen. Het spijt ons zeer, omdat ook dit conflict weer tehige verwarring zal veroorzaken in de hoof den van enkelen. De heer Castricum heeft ae raadsfractie en °Ps echter gedwongen tot deze beoordeeling van *Ün geval, enzuivering moet er komen! .In dien zin, dat de katholieke raadsfractie 'teh verder niet mag laten tegenwerken door ten mede-lid, dat wellicht de beste bedoelingen heeft, doch door zijn gedragingen in den raad tie openbare katholieke zaak ernstige schade toebrengt, daarbij in communistischen geest aS«erende, blijkbaar blind voor wat het commu nisme op den dag van heden presteert en voor den gepresteerd heeft. legen het katholicisme! En tegen den vrede! Het spijt ons zeer, dat de heer Castricum h'et tot wethouder is verkozen; veel onaange- team. debat zou daardoor voorkomen zijn, teaar het algemeen belang, waarvoor de heer tetricum met een beroep op den burgemeester PPkomt, zal ondanks alles wel veilig gesteld De heer Castricum make zich niet ongerust. Het algemeen belang gaat bij de raadsleden te by ons vóór alles! Aantal behandelde posten 18281 (v. j. 21586) fteital inlagen 11818 (v. j. 13685)aantal terug- tetalingen 6463 (v. j. 7901). Ingelegd f 446.793.26 :v- j. f 570.713.46); terugbetaald f 544.278.94 (v. j 1 625.491.79. Minder ingelegd f 97.485.68 (v. j 1 OZS.49.L.7» t 54.778.33. EUWS Gisterenmorgen fietste een 18-jarige couran tenbezorger op d£n Harmen Jansweg; door de gladheid van den weg kwam hij in aanraking met een vrachtauto. Hij werd naar het St. Eli- sabethsgasthuis vervoerd, waar men een gebro ken enkel constateerde. Om een uur fietste een 17-jarig meisje met haar fiets op den hoek van den KruiswegKen- nemerplein. Zij werd aangereden door een vrachtauto, die vlag achter haar reed. Met een gebroken of gekneusde knie is zij naar het zie kenhuis vervoerd. Gisterenmiddag zakte een 65-jarige heer eter perceel Rijksstraatweg 65 plotseling in el- jter. Hij werd in een woning binnengedragen, ffter de dokter dood door hartverlamming con- teiteordö. w Evenals in tal van andere plaatsen, zal ook te Haarlem een corps van vrouwelijke vrijwil ligers worden gevormd. Het Landelijk Contactbureau voor Vrijwillige Vrouwelijke Organisatie heeft uit de vrouwen groepen van alle politieke partijen een kern ge vormd van dames, welke het werk zullen begin nen. De organisatie zal de volgende takken van dienst omvatten: 1. Luchtbescherming, welke voor vrouwen met gezinnen aal bestaan uit zelfbescherming; voor vrouwen zonder gezinnen uit daadwerke lijke medewerking met den luchtbeschermings dienst 2. geneeskundigen dienst; eerst zullen cursussen worden georganiseerd; 3. vervoer, en economischen dienst, w'elke zich onder meer be zig houdt met o.m. vrachtvervoer en eventueel verkeersregeling; 4. verbindingsdienst tot het onderhouden van telegraaf- en telefoonverbin dingen en voorts verrichten van ordonnans diensten; 5. huishoudelijken dienst ten behoeve van vrijwilligers, vluchtelingen, geëvacueerden en geïnterneerden; 6. socialen dienst voor nulp aan gemobiliseerden, b.v. aan kleine zelfstandi gen, die geen plaatsvervanger in hun zaak kun nen bekostigen en hulp aan kinderen van gemo biliseerden; 7. administratie ven dienst; 8. spe- cialen dienst voor vrouwen met bijzondere ken nis, b.v. voor tolkdiensten ten behoeve van vluch telingen. Te Haarlem zal binnenkort een propaganda- avond worden gehouden, waarop nadere mede- deelingen zullen worden gedaan. Reeds is een financieele en een propagandacommissie in het leven geroepen. De Haarlemsche Vrijwillige Vrouwenorganisa tie staat onder leiding van mevr. van Nispen van Wely, adres Wagnerkade 53, Heemstede. Secretaresse is mej. C. J. W. Spoor, Fontein- laan 7, Haarlem. B. en W. stellen voor bij de Kroon be roep in te stellen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij op grond van artikel 46, lid 2, der Woningwet aan de ge meenten Haarlem, Velsen, Heemstede, Bloe mendaal, Zandvoort, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Bennebroek de verplich ting wordt opgelegd, om met overeenkom stige toepassing van artikel 45 der Woning wet te geraken tot de vaststelling van een streekplan voor Kennemerland-Zuid. De inschrijving voor de zesde Nationale Ten toonstelling van binnen- en buitenlandsche vogels en bastaarden door de club van Volière houders en Vogelvrienden „Onderling Genoegen" sluit op 15 Februari. Inschrijfformulieren zijn te verkrijgen bij den heer P. Reekers, Uranusstraat 25, Haarlem Noord. De tentoonstellingscommissie bestaat uit de heeren: F. Assendelft, J. Nijenhuis, M. Schuur man en P. Reekers. Keurmeesters zijn de heeren W. W. Diedrich uit Wassenaar en de heer O. Veeninga uit Haarlem. De tentoonstelling zal worden gehouden op 2 en 3 Maart in Dreefzicht aan de Fonteinlaan; de expositie is geopend op Zaterdag 2 Maart van 10 uur v.m. tot 9 uur n.m. en Zondag 3 Maart Van 10 uur v.m. tot 8 uur n.m. Op Vrij dagavond 1 Maart zal de expositie geopend zijn van 8.30 uur tot 10 uur n.m., echter alleen voor leden en genoodigden. Voorwaarden, waaraan de in te zenden vogels moeten voldoen: De vogel moet goed gezond en levendig zyr en een frisch uiterlijk hebben. De kleuren diep en vol, en voor beide li chaamshelften zooveel mogelijk symmetrisch. Bij wildzang bastaarden moet de teekening de voornaamste karakteristieke trekken van wild zang vertoonen. Voor parkieten moet de kleur ook -Werkelijk overeenstemmen met de aangegeven kleurscha- keering. De veeren moeten glad aanliggen, de vleugels goed gesloten gedragen, gave staart. De pooten en snavel moeten schoon en vol komen gaaf zijn. De oogen helder. De vogel mag niet uitermate schuw zijn en moet een natuurlijke houding hebben. Als fouten worden o.a. aangerekend: Vergroeide snavel of teenen, evenals het mis sen van één of meer nagels, wonden, enz. Afgestooten, afgebroken of loshangende vee ren, beschadigde staart, kreupelheid, of andere lichamelijke gebreken, magerte, enz. Het ophoogen van den om te leggen Spaam- damscheweg tusschen de Jan Gijzenvaart en de Bantamstraat is gegund aan de firma Verheul en Brouwer te Haarlem. Het verrichten van grond- en rioleringswer ken ten behoeve van de industriehaven in den Waarderpolder en het maken van een walmuur en beschoeiingen van gewapend beton, ten be hoeve van bovengenoemde haven, is gegund aan de Commanditaire Vennootschap Utili teitsbouw Bloemendaal, M. C. Bolsenbroek en Co. te Bloemendaal. 12 Februari hopen de heer Meijer en mevrouw Meijer—Boogaard, wonende aan dë Jan Nieu- wenhuijzenstraat 13, hun gouden huwelijks feest te herdenken. Het zal hun dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Beiden genieten nog een zeer goede gezond heid. Door „Kindervoeding" werden in de week van 22 tot 27 Januari 1940 verstrekt 5154 porties warm eten: Rijksstraatweg 1044, Weltevveden- plein 1197, Zoetestraat 1045, Buitenrustlaan 948, Teylerpiein 728, voorm. Spaarndam 192. Zondag 4 Februari: 12 uur Beatrixmarsch. 36 uur Tafeltennisclub Oranje-Zwart. 9 uur examen voor de aspiranten. Maandag 5 Febr.: TEP IIODI damcompe- titie; half 9 St. Genesius (jongeren). Dinsdag 6 Febr.: St. BavoTEP; 9 uur Scola Cantorum. Woensdag 7 Febr.: half 9 Mariacongregatie. Donderdag 8 Febr.: geen commissarissenver- gadering. 9 uur Scola Cantorum. Vrijdag 9 Febr.: kwart over 8 zelafricenbijeen- komst. Half 9 Rederijkerskamer St. Genesius. Zaterdag 10 Febr.: Tafeltennisclub, onder linge competitie. G. DE BEER, pr., Praeses Op Vrijdag 9 Februari, 8.15 uur wordt in het Cirkelhuis, Spaarne 93, de tweede avond van den practischen leidsterscursus gegeven, n.l. handenarbeid. De cursus is zoowel voor leidsters, die reeds pra'ctisch werkzaam zijn, als wel voor diegenen, die tot leidster willen opgeleid worden. Eventueel nieuwe opgaven te richten aan: Cirkeldepartement, Koningslaan 30, Amster dam-Zuid. De federatie hield haar tweede jaarvergade ring in café Sportlust, Kleine Houtstraat. Het bestuur stelde zich wederom herkiesbaar. Nadat de voorzitter een overzicht had gegeven over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar kreeg de secretaris gelegenheid het jaarverslag uit te brengen. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG 4 Febr. 8.30 uur: Carnavalsfeest K. J. M. V. „St. Augustinus" bij Brinkmann, Groote Markt. MAANDAG 8.15 uur: Cursus Wijsbegeerte G. en W. in het St. Elisabethsgebouw, Jans straat 49. DINSDAG 10.3012 u.: spreekuur van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in de R. K. school aan het Zandvoorterpad. Wegens vastenavond geen repetities of cur sussen. WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R.K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. DONDERDAG: 10.30—12 uur: Spreekuur van D-e R.K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau van de vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse". Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.16 uur Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor dames in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Domi" in het R.K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Vergadering R.K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thalia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. VRIJDAG 6.45 uur: Oefenuur van de R.K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen- bad voor meisjes 7 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafdeeling van de Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school Tempeliersstraat. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdlngk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Lezing van „Geloof en Wetenschap" in den Stadsschouwburg. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.RK. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief"; star ten vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling. R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliersstraat. ZATERDAG 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen- bad voor jongens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt alle R.K. Vereenigin- gen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. De IJsbaan aan de Kleverlaan is vanavond ook geopend. Op den lsten Februari j.l. hield de Commis sie van Beroep voor de R.K. Bijzondere Scho len in het Dekenaat Haarlem en Omgeving haar laatste vergadering in verband met haar op heffing tengevolge van een besluit van den Bis schop van Haarlem. Dit besluit was genomen op aandringen van de Kath. Onderwijzersver- eeniging „St. Augustinus" in het Bisdom Haar lem. Tot nu waren in ons Bisdom negen van deze commissies werkzaam, doch met ingang van 1940 hadden de R.K. Scholen zich aange sloten bij twee commissies die te Amsterdam en Den Haag haar zetel hebben. De andere zeven commissies verloren daardoor haar recht van bestaan. Nadat in de vergadering de maatregelen be sproken waren, die verband hielden met de op heffing van de Haarlemsche Commissie en de overdracht van geldmiddelen, archief en andere bescheiden aan de Commissie te Amsterdam, gaf de secretaris, de heer W. G. van Seggelen, een kort overzicht van de geschiedenis van de opgeheven Commissie, waaraan we het volgen de ontleenen: 't Was den 9den December 1905, dat zes hee ren in het St. Bavogebouw aan de Smedestraat bij elkaar kwamen, gekozen als ze waren door de schoolbesturen en onderwijzers van dertien katholieke scholen in het Dekenaat Haarlem tot het vormen van een Commissie van Beroep, zooals de Wet voorschreef. Deze heeren waren M. Dirken, J. Beynes en W. J. Schoemaker, ge kozen door de schoolbesturen en dr. E. A. M. Droog, E. J. van Kessel en mr. F. A. Bijvoet, ge kozen door de onderwijzers. Van deze heeren is thans allee» dr. Droog nog lid van de Commissie. Hij heeft dus van 't begin af al het wel en wee van haar meege maakt en in waarheid is hij de werker, die de hitte van den dag gedragen heeft vanaf het eerste uur. In die vergadering werd de eerste voorzitter gekozen; dit was de heer C. G. Loomeijer en in de volgende vergadering kon de eerste secre taris, n.l. de heer W. Schoemaker. worden be noemd, die het secretariaat tot 28 Augustus '22 zou vervullen. De Commissie heeft achtereenvolgens vijf voorzitters gehad, n.l. de heeren C. G. Loo meijer tot 1912, M. L. van Gemert tot 1914, Ign. Bispinck tot 1920, mr. Th. J. A. Nuyens tot 1924 en mr. F. Vorstman tot heden. Het secretariaat werd verzorgd door de hee ren W. J. Schoemaker tot 1922, de heer J. F- M. Preijde tot 1935 en de heer W. G. van Seg gelen tot heden. In het geheel waren van 1905 tot heden ne gentien personen lid van de Commissie, waar onder verschillende bekende Haarlemsche Ka tholieken voorkomen. Ook Mgr. Aengenent was voor zijn Bisschopskeuze enkele jaren lid van de Commissie. Op het oogenblik van de opheffing waren be halve de voorzitter en secretaris lid dr. E. A. M. Droog, mr. J. H. J. Simons, notaris R. C. A. v. Cranenburg, drs. A. J. C. Blaas en mr. dr. A. F. H. Schreurs. Het werk van de Commissie leek in den aan vang niet zoo belangrijk te zijn, want na de installatiewerkzaamheden behtwfde de com missie de eerste jaren niet meër bij elkaar te komen. Waren de eerste vier vergaderingen ta melijk snel op elkaar gevolgd, tusschen de 4e en 5e vergadering lag een tijdsruimte van twee jaar en de 6e vergadering kwam weer ander half jaar later. Het lidmaatschap leek weinig te beteekenen tot in de 7e zitting het eerste beroep werd aan gekondigd, dat het heö9e jaar 1910 zou vullen. Ook in 1911 kwam de Commissie verscheidene malen bij elkaar ter berechting van een oneer vol verleend ontslag, waartegen de ontslagene in verzet was gekomen. Beide keeren werd het ontslag vernietigd. Nog een derde en vierde maal werd in de ja ren van het bestaan van de commissie bij haar in beroep gekomen door een niet eervol ont slagen onderwijzer. Het derde beroep kon niet worden berecht, doordat aan de formeele voor waarde van zegel en registratie niet was vol daan en het vierde beroep eindigde met de handhaving van het ontslag. Was de Commissie begonnen "met een groep van dertien scholen, langzaam aan steeg in het Dekenaat Haarlem het aantal Katholieke Scho len zóó, dat bij het einde van 1939 63 scholen waren aangesloten. Vooral de gelijkstelling van het Bijzonder Onderwijs had hierop girooten invloed uitgeoefend. In dezelfde wet, waarin deze gelijkstelling werd geregeld, werd ook voorgeschreven, dat een zestal plaatsvervangen de leden naast de gewone leden moeten worden gekozen. De zwaarste jaren kwamen voor de Com missie, toen door het terugloopen van de welvaart de verschillende gemeenten zich verplicht zagen, haar boventallige leer krachten te ontslaan en als gevolg daar van ook de bijzondere scholen deze leer krachten niet konden handhaven. OOK ENT HUURKOOP TELEFOON 13762 HAARLEM R. K. Turnver. Blauw-Wit: Maandag van 7.45—8.45 uur Repetitie voor asp. dames van 14 t.m. 16 jaar. Donderdag van 56 uur Kleuters beneden 10 jaar. Donderdag van 6.05—7.05 Meisjes van 10 en 11 jaar. Donderdag van 7.10—8.10 uur Meisjes van 12 en 13 jaar. Donderdag van 8.30—9.45 uur Dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school der Eerw. Broeders, Nachtzaamplein. R. K. Turnver. F. E. L.: Woensdag van 8.30—9.30 uur tumrepetitie voor dames. Donderdag van 5.15—6.15 uur Tumrepetitie voor kleuters en aspiranten. Beide repetities in de Mariaschool, Koning straat. R. K. Turnver. Hercules, afd. Dames. Dinsdag van 4.30—5.30 uur Tumrepetitie voor meisjes van 5—9 jaar. Dinsdag van 5.30—6.30 uur Tumrepetitie voor meisjes van 1013 jaar. Deze repetities zijn in de R. K. Jongens school, Zandvoorterpad. Donderdag van 5.106 uur Repetitie voor meisjes van 59 jaar. Donderdag van 67 uur Repetitie voor meis jes van 1013 jaar. Donderdag van 7.158.15 uur Repetitie voor groote meisjes van 1316 jaar. Donderdag van 8.3010.15 uur Repetitie voor dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school Tempeliers straat. R. K. Turnver. Leonidas: Maandag van 5.306.30 uur tumrepetitie voor meisjes van 6—13 jaar, Maandag 6.45—8 uur voor meisjes van 13—16 jaar. Deze repetities zijn voor de afdeeling Timor- straat en in de school aan het Junoplantsoen. Woensdag tumrepetitie voor meisjes van 69 jaar van 56 uur. Woensdag van 67 uur Meisjes van 913 jaar. Woensdag voor meisjes van 1316 jaar van 7—8 uur. Woensdag voor dames boven 16 jaar van 8.30 —10.15 uur. Deze repetities zijn voor de afdeeling Klever park en in de school aan de Tetterodestraat. Vrijdag van 5.306.30 uur tumrepetitie voor meisjes van 69 jaar. Vrijdag van 6.30—7.30 uur voor meisjes van 9—13 jaar. Deze repetities zijn voor de afdeeling Eem- straat en in de Koningin Emmaschool aan de Roerdompstraat. R.K. Turnver. D. O. S. Santpoort. Dinsdag van 7.30—8.30 uur tumrepetitie voor adspiranten; 8.309.30 uur tumrepetitie voor dames boven 16 jaar. Deze repetities zijn in het gymnastieklokaal van school F. R. K. Hockeyclub Quick; Zondag van 24 uur hockeyen op het veld aan de Jan Gijzenkade. .E. H. R. K. Wandelsportver. „Sportief", afd. dames. Donderdag van 8.15—10 uur Trainingstocht voor dames en meisjes. Vertrek vanaf Graaf Willemstraat 12 H. O. R. K. Zwemver. V.O.Z., afd. dames: Dinsdag van 9.3010.30 uur zwemuur voor dames. Vrijdag van 6.458.15 uur zwemuur voor da mes en meisjes. Beide zwemuren in het Sportfondsenbad. Opgaven voor deze rubriek uiterlijk Donder dags bij nvej. T. Middeldorp, Warmoesstraat 20, Haarlem. Al deze ontslagen eischten de bemoeienis van de Commissie, daar alleen dan aan deze ontslagen leerkrachten wachtgeld werd ge geven, wanneer het ontslag door de Com missie van Beroep was gehandhaafd. De afvloeiing begon reeds in 1930 en bereikte haar grootste hoogte in 1934 met 9 zittingen van de Commissie in 1935 met 10 zittingen. In elke zitting werden meerdere verzoeken behan deld en al waren daaronder verschillende ver zoeken om handhaving van het ontslag, om in het genot te komen van wachtgeld, velen vroe gen ook vernietiging van het ontslag, omdat zij meenden niet de personen te zijn. die het eerst voor ontslag in aanmerking kwamen. En het waren vooral deze beroepen, die dikwijls moeilijke problemen ter oplossing aan de Com missie voorlegden. De normen, die de R-K Onderwjjzersvereeni- ging in het Bisdom Haarlem voor de afvloeiing van boventallige leerkrachten had opgesteld en die door de Commissie van Beroep gaarne aJs billijk werden erkend, en de toelichting en adviezen, die Gemeentebesturen en Rijksschool- toezicht verschaften, hielpen echter mede de problemen op te lossen. Dat niet altijd de tegenover elkaar staande partijen even bevredigd huiswaarts keerden is te begrijpen en dat ais gevolg daarvan de Com missie wel eens minder vriendelijke opmerkin gen in ontvangst had te nemen (evenwel niet op de zitting) is te vergeven. Een schoolbestuur, dat een ontslag van een onderwijzer zag vernietigd, legde de beschikking aan een bekend onderwijsdeskundige voor, die de uitspraak zonder meer absurd vond, doch tevens den goeden raad gaf zich aan de uit spraak te onderwerpen. Het was niet vriende lijk, dat dit oordeel met groote haast onder de aandacht der commissieleden werd gebracht. Dat de Commissie door een ander school bestuur achteraf als anti-elericaal werd ver dacht, omdat achtereenvolgens twee ontslagen aan eenzelfde school werden vernietigd, was al evenmin vriendelijk bedoeld, maar de Commis sie kwam weer in evenwicht, toen bij een an dere gelegenheid een ontslag werd gehand haafd en een katholieke onderwijzersvereeni- ging een motie van afkeuring in het beleid van de Commissie aan den secretaris toezond. Over het algemeen was echter de indruk gunstig en menige belangrijke beslissing van de commissie werd in de vakpers opgenomen. Aan het slot van deze laatste vergadering werden woorden van waardeering gesproken aan het adres van de leden en de goede geest geroemd, die altijd in de Commissie heeft ge- heerscht, zoodat ook bij verschil van meening vruchtbare samenwerking niet ontbrak. Wederkeerig werden den voorzitter dank ge bracht voor de wijze, waarop hij vergaderin gen en zittingen leidde en den secretaris voor het werk, dat hij voor de commissie verrichtte. Zondag vertoont het Rembrandt Theater in zijn serie Zondagochtend-voorstellingen een niet alleen uit documentair oogpunt interes sante film, maar een film, die tegelijk een vlot en boeiend jeugdverhaal is geworden door de geschikte wijze, waarop een aardig, avontuur lijk gegeven door de documentatie heen is ge weven. Opzet was een reeks interessante beelden uit Zwitserland te toonen. Drie vrienden, drie padvinders, maken een reis door Zwitserland en hun avonturen zijn al eveif boeiend als de mooie streken, die zij doortrekken. Om slechts enkele hoofdpunten te noemen; Luzem, Vierwaldstattermeer, Axenstrasse, Sint Gotthard, Furka en Grimselpas, Bern, Bieler- meer, het Rhönedal en ten slotte den Sint Bernard. Fadvindersavonturen ontbreken al evenmin, zelfs Lord Baren Powell ontmoeten zij. Terwijl het slot van de film een spannend en gevaarlijk avontuur op ski's op den Sint Bernard is, waarbij de monniken en hun be roemde honden op het beslissende oogenblik nog redding weten te brengen. Het meebeleven van allereisongemakken, jongensavonturen, jongensleed en jongensdurf zal ongetwijfeld een groot succes hebben, niet het minst bij de jeugd. Ned. Ver. voor Luchtbescherming Op Vrij dagavond 9 Febr. houdt de onderafdeeling Aer- denhout—Bentveld van bovengenoemde ver eeniging haar jaarvergadering in hotel Boe- kenroode. Aan de orde komt o.a. bestuursverkiezing we gens aftreden van mr. A. Bos, enz. Deze huishoudelijke vergadering vangt aan om 7.30 uur. Om 8.30 uur zal de heer J. M. Hartdorff, in structeur van de Bloemendaalsche Vrijwillige Brandweer, een voordracht met lichtbeelden houden over het onderwerp ,De eeuwige strijd van den mensch tegen het vuur". Folitie-Sportclub op de schaats Op de Haailemsche ijsbaan aan de Kleverlaan te Haarlem, welwillend door het bestuur beschik baar gesteld, had een korte baanwedstrijd plaats voor leden van de Politie-Sportclub Bloemen daal. Gereden werd over 160 M. De best gemaakte tijden waren; J. J. Post in 19.5 sec., P. Bierdra ger 19.9 sec., O. de Vries 20 sec., P. Smid 21 sec. Dezen kwamen voor een prijs in aanmerking. Niettegenstaande het zeer ongunstige weer woonde de burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex de wedstrijden bij. De commissaris van politie was hiertoe verhinderd. Gemeenteraad De Raad komt bijeen in 'n buitengewone openbare vergadering, op Maan- Gebouw St. Bavo: Geel Wit, half zeven; Ge wone zittingen, vier en zeven uur. Rembrandt: „Hoera, ik ben papa", boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Onderzee-patrouille", „Het meisje met de zeven bontmantels", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftijden, 280, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Dat komt ervan", boven 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. MoviacDoorloopend programma. Spaarne: „Wapensmokkelaars" en „Onge schreven wet", boven 14 jaar. Zondag 4 Februari, 2 uur: Kinderoperette door Haarl. Kinderkoor (voor Haarl. Middenst. Operette) Zondag 4 Februari, 8.15 uur: Het Residentie Tooneel: „Nummer Zes". Maandag 5 Februari, 8 uur: Ital. pianoduo „SempriniBormioli" (voor Ned. Mij. tot be vordering v. Toonkunst). Woensdag 7 Februari, 8 uur: Leerlingenuit voering (voor Muziekschool Toonkunst). Donderdag 8 Februari, 8 uur: Chaja Goldstein zang en dans) (voor „Voor de Kunst"). Gebouw St. Bavo: R.K. Bouwvakbond, 8 uur. ,.De Leeuwerik". Kruisstraat: Kunstzaal Leffelaar; Expositie 2—4 uur. Frans Halsmnseum: Expositie 25 uur. Rembrandt: „Hoera, ik ben papa", boven 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Tusschen vuur en ijs", 11.30 uur. Cinema; „Onderzeepatrouille", „Het meisje met de zeven bontmantels", boven 18 jaar, 2, 5 en 8.15 uur; „Sneeuwwitje", half 12. Luxor: „Goodbye Mr. Chips". Alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; ..Mannen in het wit", half 12, boven 18 jaar. Frans Hals: „Dat komt er van," boven 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 8.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Wapensmokkelaars". „Ongeschre ven wet", boven 14 jaar. Gebouw St. Bavo; Haarlem's Zanggenot, 8 u.; R.K. Bevolkingsbureau. 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum Expositie 105 uur. Rembrandt: Hoera, ik ben papa", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Onderzeepatrouille", „Het meisje met de zeven bontmantels", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uurv Luxor. „Goodbye Mr. Chips", alle leeft., 280, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Dat komt er van", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Wapensmokkelaars", „Ongeschre ven wet", boven 14 jaar. .De Zondag- en avonddiensten der apotheken j zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door; Bosch- en Vaart-apotheek, B. en Vstraat 26; H. Remmers en Zoon, Kruis- str. 6; Noorder-apotheek. Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn; C. E. Schotman, Binnen weg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemendaal sche weg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloe. endaalscheweg 85, telef. 22181. dag 5 Februari 1940, des nam. 2 uur, ten Raad- huize te Overveen. De agenda vermeldt: 1. Bespreking Streek plan Kennemerland-Zuid; 2. Intrekken en op nieuw vaststellen verordening verbod om het strand te betreden of daarop te verblijven. Vergadering Eerste Hulpbrigade. Vrijdag avond hield de afd. Heemstede der Eerste Hulp brigade haar eerste jaarvergadering in haar nieuwe formatie van Reddingbrigade en E. H. B. O. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer L. Band, volgden enkele mede- deelingen, o. a. een bestuursvoorstel om de ge- mobiliseerden vrij te stellen van contributie, dat zonder stemming werd aangenomen. De jaarstukken werden goedgekeurd. Als hoofdinstructeur afd. Reddingbrigade werd benoemd de heer H. Hessels. Het bestuur werd bij acclamatie definitief gekozen, met toevoeging van den heer J. Vaiks, tijdens den militairen dienst van den heer R. Abrahams. Besloten werd dr. Mauve aan te zoeken om op te treden als medisch leider bij de oefenin gen der gediplomeerde leden der afdeeling E. H. B. O. Het is reeds lang den wensch van het be stuur en zeker ook van de leden om op de drukste punten in de gemeente eenige hulp kasten te plaatsen met compleet E. H. B. O- materiaal. Om dit doel te bereiken is door B. en W. toestemming verleend, om op Zaterdag 2 Maart een speldjesdag te organiseeren. Be halve op de leden zal het bestuur een beroep doen op collectrices. Personen boven 16 jaar kunnen zich daarvoor aanmelden bij den heer Tj. Veenekamp, Havenstraat 12, De militaire revue voor de burgerij „Een avondje bij onze Veld" was eenige weken ge leden door en voor de militairen opgevoerd en met zulk een succes, dat de leider, opperwacht meester J. M. Knoop, natuurlijk.met toestem ming van de bevoegde militaire autoriteiten, besloot deze revue ook eens voor genoodigden voor het voetlicht te brengen. Onder de talrijke aanwezigen, die Vrijdagavond de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw bijna geheel vul den, waren om. aanwezig burgem. jhr. J. P. W. v. Doorn, 't burgercomité O. en O., de commis sieleden der verschillende militaire tehuizen e» velen die militairen ingekwartierd hebben of hun huizen openstellen voor de militairen, voor het geven van wat huiselijkheid. Verder waren aanwezig Overste Drijfhout van Hoof, verschil lende officieren, onderofficieren en enkele man schappen. Kapitein Oortman Gerling heette de aanwezigen welkom en zeide. dat deze avond is aangeboden uit dankbaarheid. Spr. deed echter een beroep op de aanwezigen er rekening mede te houden, dat alle medewer kenden militairen en dilettanten zijn en dat de inhoud der revue zoowel als de décors en het kapwerk (behalve dan de costumes die vervaar digd zijn door de fa. Mary van Ek-Koning uit Haarlem) eigen fabrikaat is. Van deze revue hebben wtf reeds eerder een beschrijving gegeven. Het geheel ging vanzelf sprekend r^g vlotter! Een collecte voor het Grijze Huis in Putten, waar oud-kolonisten een o&aerdak vonden, bracht op t MJSS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5