A 32 Spookschip op den IJsel Xa de Wasch Wij luisteren naar... FINANCIEN MIJNHARPT'S Kerkelijk leven Dagfilm ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940 Het leven in een mannen-wereld op ingevroren schepen Oproep voor hulp aan onze vogels Restaurant DÜRRIUS RAAD VAN BEHEER A.N.P. BOETETOCHT NAAR 's-BOSCH R.K. HOTELPERSONEEL Aan de gevolgen overleden Paters Carmelieten te Oss Hun komst 50 jaar geleden zal feestelijk herdacht worden De accountantsaffaire in Indië Moet het land een ton opnieuw uitbetalen? Steeds de nieuwste creaties ÏOOOO boete opgelegd aan fabriekseigenaar De G.-G. naar Sumatra KOLONISATIE DOOR NEDER LANDERS NA HET AUTO-ONGEVAL TE SOEKABOEMI Telefoongebouw te Katwijk aanbesteed TAFELTENNIS R. K. Nat. Clubkampioenschappen VOETBAL MEAZZA KAN NIET MEER VOETBALLEN Wedstrijd Roode Duivels- Zwaluwen uitgesteld Fransch voetbalelftal samengesteld WIELRENNEN Dit jaar geen Fransche wieler kampioenschappen WAT DOET GE LIEVER? N.V. Bouwkas „ROHYP", A'dam-C., Spuistr. 219-221 Felle brand te Enschede Voormalig hotel-café-restaurant „Twente" een prooi der vlammen Zondag 4 Februari Maandag 5 Februari Minister Steenberghe weer terug UeAAxifie. CucM onthoudt die ook uw banden nietOnthoudt vóór alles, dat ook ban den door gebrek aan lucht overlijden Controleert regelmatig de banden spanning, vooral thans, nu de banden- handel aan banden ligt is dat noodig 1 I a xe er- tabletten werken zacht en zekerl DOOS eocr VKLJT'S Academische examens MARKTEN Waar rook is. daar is vuur, en daar zullen ook wel menschen zijn, was onze conclusie toen we ln de verte een ijl pluimpje rook zagen krin gelen boven de schcorsteenen van de ..Zuider zee" en de „Abraham van der Schuyt" die in den IJsel bij Wijhe liggen ingevroren. Eerst werd Abrahem aan een inspectie on derworpen, maar die gaf niet-thuis. We stap ten over op de Zuiderzee. Ook die zat &1 even potdicht als het IJselmeer. Een trommelvuur op de metalen wanden werd beantwoord. Een ijzeren deurtje ging open en op het mannen- gelaat, half clean, half zeep, dat om een hoekje kwam kijken, lag een uitdrukking van verba- Zing. Nog voor we een verklaring voor onze aan wezigheid hadden gegeve 1, werd ons de weg gewezen: Links om, derde deur! Wat wist die man wie we waren en wat we wi den? Enfin, we deden wat ons geraden was. en strompelden stuntelig een trapje af, de duis ternis tegemoet. Er; ens achter een wand klon ken mannenstemmen die verstomden toen wc onaangemeld in de deuropening verschenen. In het Geheimzinnig donker moesten mannen staan of zitten, hun blikken op ons gericht, maar we zagen ze niet. Onze tocht begon te lij ken op een avontuurlijken rondgang op een heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. spookschip. Zouden de onzichtbaren denken een middernachtzendeling voor zich te hebben of een lid van de commissie tot zedelijke verbete ring van bootslieden? ..We komen van de krant" zeiden we tot de onwezenlijke duisternis. ..Van welke krant," kwam uitdagend uit de duisternis terut. We noemden onzen naam. Teen was. althans in figuurlijken zin, het tjs gebroken. „Kom binnen, ga zitten, de thee is klaar!" t Klonk hartelijk en gastvrij, maar r.og altijd wisten we niet waar we ergens ston den en temidden van welk gezelschap. De situa tie deed even denken aan de avontuurlijke verhalen van Edgar Allen Poe. Bij een flak kerend lucifervlammetje vonden we een bank en daarom heen zittende en liggende schim men van zeven of acht menschen. Langzaam begonnen onze oogen aan de dui sternis te wennen. Vertrouwelijk kwam een jid van de bemanning die met Bram werd aange sproken, naast ons staan: ,.Je moet me goed Begrijpën, maar niet alle kranten zijn even wei- kom. We hebben er ook eens een gehad, liegen dat ie deedBrammet je sloeg wat door, kennelijk verwarde hij een tikje fantasie met leugen. Toen kwam het gesprek op wat» we wtl- den weten. De vijfde week van „gevangenschap" waren ze ingegaan. Aangenomen dat het van daag zou -'aan dooien, zou het nog wel veertien dagen duren voordat het ijs zijn prooi zou los laten. „■Zou er gevaar kunnen ontstaan als straks...." Och meneer, de menschen die er geen klap van weten schrijven over gevaar of het zoo niks is. We liggen hier lekker in het haventje van Wijhe. Zeker, ijs is onberekenbaar en het kan verraderlijk wezen, maar zooals 't er nu voor staat, bij dezen waterstand, zal het nog wel losloopen. Het komt me voor dat er tus- schen Zwolle en Wijhe een dam is ontstaan. Het is hier overigens best uit te houden. De bemanningen van beide schepen vormen één groot gezin en we kunnen best met elkaar over weg. Om de beurt mag een van ons een nacht thuis slapen, maar hij moet des morgens vroeg terug zijn, want hier is nog een en ander te doen. De schepen zijn gelost en nu krijgen de buitenwanden een goede beurt. Toen de ketel schoongemaakt moest worden, hebben we deze kachel geleend van het raadhuis in Wijhe. Nu brandt ze niet meer, we hebben centrale ver warming want de ketels moeten onder stoom blijven, anders maakt de vorst stukken. Bram stak een petroleumlamp aan. Nu kon den we ook de omgeving opnemen. We bevon den ons in een ruim vertrek. Op een der ta fels lag een pak worsten, op de bank in een hoek een zak aardappelen, verder op een teil met snijboonen. Triomfantelijk bracht Bram de in grediënten voor het volgende middagmaal onder de lamp: Kom morgen precies twaalf uur terug, dan kun je mee eten. 't Is hier opperbest van eten en drinken. Schrijf maar gerust dat de le vensgeesten (hy bedoelde levensomstandighe den) hier best zijn. De hofmeester viel hem bij. Hij had nog nooit 100 zien eten als gisteren, niettegenstaande er grieppatiënten waren. Kliekjes kennen we hier Biet. Een patiënt, een jonge vent, was overeind ge komen. Z'n beurs had de aspirine-cognac-kuur niet kunnen volhouden, anders Bram die overdag de huid van de boot bikt, d'r tusschen door aardappelen jast en ook de vaat wascht, is er ziekenverzorger bij. Hij is eigenlijk van alles, en daarom is vrouwenhulp volkomen overbodig. Een vrouw in dit wereldje van mannen zou maar ruzie geven, 't Was beter zóó. dan bleef de stemming gegarandeerd goed. Overdag werken, 's avonds een kaartje leggen en zoo tegen middernacht naar kooi. Deze kant van den boosaardigen winter was Biet de slechtste, filosofeerde Bram, die alweer toebereidselen maakte voor 't avondeten. Straks souden kapitein H. Schippers van de „Zuider zee" en kapitein Bastiaan van de „Abraham v. de Schuyt" aan boord komen, dan was de be manning op den verlofganger na. weer com pleet. En morgen zou zijn als vandaag, bikken, ja-een. wasschen, eten, drinken, kaarten en slapen. En zoo iedere volgende dag, totdat het gcriruisch van kruiend ijs het oogenbük zal aankondigen dat de kluisters worden verbroken en de vaart weer vrij zal zijn. Tot dan hebben we ons volgend bezoek uit gesteld. Maar klokke twaalf zullen we er zijn. want dan brengt Bram dampende schotels bin nen. En nergens is de keuken zoo goed als op de „Zuiderzee". Het hoofdbestuur der Ned, Ver. tot bescher ming van vogels schrijft ons: Door het langdurige en strenge winterweer verkeeren zeer veel in het wild levende vogels in ernstigen nood. Sinds geruimen tijd zijn onze wateren toegevroren en onze velden met een dikke sneeuwlaag bedekt. Het behoeft geen be toog, dat Dientengevolge alle ir. het wild levende dieren zeer moeilijk en zeer onvoldoende in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Reeds thans ttaat vast. dat de winter 19391940 voor vele soorten als een ramp moet worden beschouwd en nog dagelijks neemt de omvang vy die ramp toe. Het is thans de plicht van het Nederlandsche tolk om te trachten den nood onder de dieren, N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN a LA CARTE in het bijzonder onder de vogels, te lenigen, zooveel niaar eenigszins mogelijk is. Het best kunnen onze zangvogels geholpen worden en nogmaals vestigen wij er de aandacht op. dat zij, die zich met wintervoeding willen inlaten, kosteloos een brochure kunnen aanvragen ten kantore der vereeniging, Reguliersgracht 9 te Amsterdam. Maar cok tal van andere vogelsoorten hebben onze hulp dringend noodig. Eenden, koeten, rei gers. ganzen, zwanen enz. zijn reeds in grooten getale omgekomen en velen meenen. dat wij tegenover een dergelijke sterfte vrijwel machte loos staan. Inderdaad, lang niet alle ellende, zal gekeerd kunnen worden, maar het zou on juist zijn, de handen niet uit de mouwen te steken. Velen zullen gelegenheid hebben bijten te hakken en bij de verblijfplaats van vogels voedsel te brengen. Voor het maken van bijten ook in ondiep water, kieze men plaatsen, waai zich gaarne vogels ophouden en waar de verwij dering van 't ijsdek geen gevaar voor den mensch oplevert. Vischafval en slachtafval mogen thans niet verloren gaan; dergelijke stoffen behooren. in kleine stukjes gehakt, ter beschikking van de vogels te werden gesteld. Ook afval van groente, gesneden aardappelschillen, gesneden vruchtenschillenen allerlei andere etensresten kunnen menig vogelleven ree den. Niet alleen voor particulieren is hier een taak weggelegd, doch ook voor allerlei plaatselijke en andere verenigingen, terwijl gemeentebesturen, militaire commandanten en wellicht Ook de rijksinspecties voor de werkverruiming hun be middeling voor het verleenen van deze dien sten kunnen geven. Men zij zich er wel van bewust, dat alleen dan hulp aan de vogels aan de bedoeling kan beantwoorden, indien zij al gemeen wordt toegepast. Nu vele soorten voer moeilijk en dan nog in beperkte mate te krijgen zijn, willen wij oök nog de aandacht vestigen op het gebruik maken van oud brood, dat, in kleine stukjes gesneden, voor vele dieren een uitkomst zal blijken te zijn. Dringend doen wij een beroep op het Neder landsche volk. om den vogels de behulpzame hand te bieden en de achtervolging, van welke vogelsoort ook, te staken onder deze hoogst on gunstige omstandigheden. In de vacatures in den Raad van Beheer der stichting A. N. P., ontstaan door het aftreden om gezondheidsredenen van den heer H. Nijgh, directeur van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, als lid en voorzitter, en door het perio diek aftreden van den heer R. W. P. Peere boom. directeur-hoofdredacteur van Haar- lem's Dagblad, als !id (na het aftreden van een heer Nijgh, tevens voorzitter), is onlangs voorzien. De Raad van Beheer van het A. N. P. is thans samengesteld als volgt: H. Kuypers, di- lecteur van De Maasbode, voorzitter. L. Evers, directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, vice-voorzitter; Y. G. van der Veen, algemeen directeur van c'e Arbeiderspers, secretaris; H. Diemer, directeur-hoofdrs: acteur van de Rot terdammer; C. M. Dosker, directeur van De Nieuwe Koerier; P. H. H. Herold, directeur- generaal van de Uitg. Mij. Neerlandia; Th. M. Houwert, directeur Twentsch Dagblad Tubantia, leden. In verband met de groote belangstelling zul len de Ned. Spoorwegen een extra-trein van Amsterdam naar 's-Hertogenbosch laten loo- pen op Zondag 11 Februari. Deze trein vertrekt van Amsterdam C.S. 8.37, van Amsterdam M.P. 8.43 uur en van het Amstelstation 8.49. Aankomst te Den Bosch is 10.10. Voor de terugreis is het vertrek uit Den Bosch bepaald op 16.52. Aankomst Amsterdam Amstelstation 18.10, Amsterdam Muiderpoort 18.16, Amsterdam C.S. 18.24. De kaartverkoop geschiedt te Amsterdam aan het Centraal Station tot Vrijdag 9 Februari. Men schrijft ons: Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëmployeer den St. Antonius was dezer dagen te Utrecht in vergadering bijeen. Een voornaam punt van bespreking was de algemeene ledenwervings actie van het R. K. Werkliedenverbond, waar voor de heer Beumer een uiteenzetting gaf, ge richt ook op de actie voor het bedrijf. Vervol gens was de organiseering van musici-, huis- en bioscooppersoneel aan de orde, waartegen eenige bezwaren bij den rijksdienst der werkloosheids verzekering bestonden. Een andere vorm van organiseering zal in overleg met het Verbond worden bezien. De afdeeling Eindhoven stelde voor, een ge salarieerd propagandist aan te stelleiji. Op de reglementen voor het pensioen en het overljjdensfonds waren eenige amendementen binnengekomen. Het hoofdbestuur stelt voor, deze niet aan te nemen, doch de voorgestelde reglementen eerst drie jaren te laten werken. Rondom het „fooienstelsel" werd met genoe gen kennis genomen van eenige toenadering tusschen werkgevers en werknemers. De bondsraad zal 27 Maart in het gebouw „Unitas" te Nijmegen worden gehouden, waar bij tegelijkertijd het 10-jarig bestaan der af deeling zal worden herdacht. De 37-jarige melkbezorger P. Wolters, die op 17 Januari in de Allard Pieisonstraat te Rot terdam bekneld raakte tusschen zijn handwagen en een vrachtauto en daarbij ernstige verwon dingen opliep, is Vrijdagavond in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de gevolgen van de aanrijding bezweken. Op initiatief van het Paterskoor „Cantemus Domino" heeft zich te Oss een comité gevormd, dat zich zal belasten met de voorbereiding en verzorging der feestelijkheden ter herdenking van het 50-jarig verblijf der Paters Carmelieten te Oss op 2 Juni van dit jaar. Dit wordt voor deze plaats van zoo groote beteekenis geacht, dat bereids een grootsche opzet aan de vorming van het feestcomité is gegeven. Behalve een hoofdcomité zijn nog vijf sub-commissies in het leven geroepen. nJ. voor pers en propaganda, voor programma en ver slagboek, voor de versiering, voor de regeling bij ontvangst in kerk en op de receptie en voor de opvoering van een herdenkingsspel. De voorzitters van deze commissies hebben zitting in het hoofdcomité, waaraan nog is toegevoegd een vice-voorzitter, een secretaris en een penning meester. Het geheel staat onder leiding van den voorzitter mr, G. Konig, Naar het Bataviasch Nieuwsblad verneemt, begint het er gaande het onderzoek hoe lan ger hoe somberder uit te zien voor de alge meene ontvangers te West-Java, die betrokken zijn bij de uitbetaling van belastingrestituties aan den accountant E. F. J„ zonder zich er van naar behooren te hebben overtuigd, dat deze tot de in ontvangstname daarvan gemachtigd was. Hoewel terzake voorloopig nog geen beslissing zal worden genomen en wellicht zelfs het einde der strafzaak zal worden afgewacht, begint men er in de kringen der desbetreffende gouverne mentsdiensten meer en meer voor te vreezen, dat het land een bedrag van ongeveer een ton opnieuw zal moeten uitbetalen. Het totale bedrag van de aan J. uitbetaalde restituties is hooger, doch ln bepaalde gevallen schijnt de uitbetaling gedekt te zijn. In de overige gevallen bestaan soms in het geheel geen machtigingen. J. heeft verschei dene malen data en nummers van acten van machtigingen opgegeven, die in het geheel niet bestonden. In die gevallen had men zich bij 's lands kas natuurlijk van het bestaan der machtigingen behoorlijk moeten overtuigen. De Rekenkamer zal straks aan de regeering hebben voor te stellen, of en zoo ja, voor welk gedeelte de betrokken ontvangers aansprakelijk gesteld moeten worden. let op nr zooimerk SOERABAJA, 3 Febr. (Aneta.) De landraad heeft den eigenaar van een vuurwerkfabriek te Rembang, waarin destijds een ontploffing is voorgekomen, tengevolge waarvan verscheidene personen om het leven kwamen, aanvankelijk veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Dit vonnis had de Raad van Justitie ln revisie veranderd in zes maanden gevangenisstraf. De veroordeelde diende een verzoek om gratie in, dat thans in zooverre is ingewilligd, dat de zes maanden gevangenisstraf werden omgezet in een boete van 10.000. Hierbij gold ook het argument, dat het bedrijf zou moeten worden stilgelegd, indien de betrokkene gevangenisstraf zou moeten ondergaan. MED AN, 3 Febr. (Aneta.) Blijkens het voor loopig programma van het bezoek van den gou verneur-generaal aan Noord-Sumatra, arriveert deze met zijn gezelschap 4 Maart per vliegtuig te Medan. vanwaar het gezelschap den volgenden dag naar Atjeh vertrekt. 10 Maart kc-mt het gezelschap aan de Kradje, waarna men op 12 Maart zich inscheept op de „Wega" naar Meulaboh. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan Atjehs Westkust, vanwaar men op 15 Maart, evenes met de ..Wega", naar Nias vertrekt. 17 Maart vertrekt het gezelschap naar Sibolga, waarna vervolgens een bezoek wordt gebracht aan verschillende plaatsen in Tapanoeli, waar na de aankomst te Brastagi is vastgesteld op 24 Maart. Na een bezoek aan Pematang Siantar gaan de gouverneur-generaal en zijn gezelschap 27 Maart van Medan per vliegtuig naar Java terug. BATAVIA, 3 Febr. (Xneta.) De goedkeuring op het bovenstaande voorloopige programma voor de reis van den gouverneur-generaal is thans afgekomen. Het gezelschap zal bestaan uit den gouver neur-generaal, mevr. van Starkenborgh, den algemeenen secretaris, den intendant en den adjudant van den gouverneur-generaal, de jong ste freule Van Starkenborgh en freule De Ville- neuve. Tijdens dezen tocht zal o. a. een bezoek wor den gebracht aan het Atjeh-museum, de be graafplaats Peutjoet, het Terpentijnbedrijf te Takengan, het bedrijf van de B.P.M. te Pang- kalanbrandan en enkele ondernemingen van de H.V.A. te Pamatang Siantar (vezel, oliepaimen). Voorts zal een krans worden gelegd op het marechausseemonument. BATAVIA, 3 Febr. (Aneta.) Het lid van den Volksraad, de heer Roeloffs (Vad. Club), stelde verschillende vragen aan de regeering betref fende de pogingen van kolonisatie door Neder landers in Ned.-Indië. De heer Roeloffs vraagt hierin of de huidige pogingen niet in hoofdzaak hebben geleid tot teleurstelling, mislukking en verspilling van landsgelden en of het niet gewenscht moet wor den geacht, dat de regeering zelf een of meer goed voorbereide experimenten onder eigen ver antwoordelijkheid ter hand neemt, ter stimu leering van het particulier initiatief, waarbij de leiding dan gelegd moet worden in de handen van een centrale officieele instantie, onder be drijfskundige, landbouwtechnische leiding, met volledige, directe inschakeling van deskundige regeeringsinstanties, als het binnenlandsch be stuur, het departement van Economische Zaken, de dienst voor Volksgezondheid, enz. BATAVIA, 3 Febr. (Aneta.) De toestand van alle leden der familie Zeylemaker, die bij een auto-ongeluk te Soekaboemi werden gewond, is beterend. Mr. Zeylemaker, referendaris bij het Boschwezen, verlaat vandaag het hospitaal. De chauffeur kon reeds gisteren het hospitaal ver laten. Hier worden thans nog verpleegd pro fessor en mevrouw Zeylemaker en de leeraar Zeylemaker. De rijksgebouwendienst heeft aanbesteed het bouwen van een telefoongebouw te Katwijk. Laagste inschrijver was C. A. D. Schaap te Den Haag voor 21.670, Zondag begint weer de competitie voor het R.K. Nationaal Clubkampioenschap. De deel nemende teams zijn: Jong Leven I (Amster dam), Winfried I (Haarlem)D.S.B. I en II (Den Haag), V.I.F. (Hilversum) en Steeds Voorwaarts (Hilversum Jong Leven I ontvangt Zondag DSB I en DSB II. Vooral de wedstrijd Jong Leven I con tra DSB I zal' uiterst spannend worden. Deze ontmoeting heeft plaats in het „Tafeltannis- huis". Snoekjesgracht 10, aanvang 12 uur. Om 5 uur speelt Jong Leven 1 tegen DSB II in de zelfde zaal. De bekende Italiaansche voetballer Guiseppe Meazza, aanvoerder van Milano, internationaal van vermaardheid, zal 't spel niet meer kunnen beoefenen wegens stoornis in den bloedsomloop waardoor hij een voet niet meer kan bewegen. Het bestuur van de vereeniging „De Zwalu wen" deelt ons mede, dat de wedstrijd Roode Duivels—Zwaluwen, welke Dinsdag 6 Februari te Drussel zou worden gespeeld, in verband met de weersomstandigheden tot naderen datum is uitgesteld. De samensteller van het Fransche voetbal elftal, Gaston Barreau, heeft thans de ploeg gekozen, die op 11 Februari in het Pare des Princes zal spelen tegen Engeland. Dit elftal ziet er als volgt uit: Doel: Hiden; achter; Van Dooren en Mattier; midden; Bourbotte, Jor dan, Diagne; voor: Courtois, Hl tl, Koranyi, Heisserer, Veinante. De scheidsrechter voor deze ontmoeting zal zijn de Belg Frankel; de grensrechters ser geant-majoor Slater (Engeland) en Tibaldi 'Frankrijk). Het bestuur van den Franschen Wielerbond heeft besloten dit jaar geen Fransche wieler kampioenschappen te laten verrijden, noch op de baan noch op den weg. In de plaats hiervan zullen twee nationale criteriums worden georga niseerd, één op den weg, waarvoor waarschijn lijk het parcours van Monthlery zal worden aangewezen en een ander op de Pare des Princesbaan te Parijs. Duur wonen in een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of Goedkoop wonen in een eigen huis en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? Hooge Hypotheek-rente betalen of het rente-bedrag gebruiken om Uw schuld af te lossen? Vraagt inlichtingen by de Vrijdagavond heeft een felle brand het hotel „Twente", gelegen tegenover het vliegveld aan den Ouden Deventerweg te Enschede, voor een groot deel in de asch gelegd. De heer Busschers, die zich om kwart voor elf per fiets van de stad naar zijn woning aan den Vliegveldweg begaf en reeds op eenigen afstand een vuurgloed waarnam, ontdekte den brand. Aangezien het hotel eenigen tijd onbe woond is. spoedde de heer Busschers zich naar het stationsgebouw van den K. L. M., waar po litie en brandweer werden gewaarschuwd. De brand bleek te zijn ontstaan aan de ach terzijde van het hotel in de bijkeuken, waar zich ook de ketel van de centrale verwarming bevindt Het vuur had zich direct aan de keu ken medegedeeld en verspreidde zich daarna in het woonhuis, dat beneden uit een kamer en een serre en op de eerste verdieping uit eenige slaapkamers bestaat, waarboven dan nog een zolder gelegen was. Aangewakkerd door den wind, sloegen de vlammen met geweid naar buiten, terwijl een vonkenregen over de omgeving neerüaalde. ▲is een brandende fakkel stond het hotel daar te midden van het eenzame en witbe- sneeuwde landschap. De brandweer arriveerde met een motorspuit, doch kwam voor 'n zware taak te staan, daar in deze omgeving geen brandputten op de waterleiding zijn aangeslo ten. Er werd toen een slang uitgelegd naar 't zwembassin bij het voormalige theehuis „Ica- ros", doch toen de brandweerlieden het ijs hadden stuk gehakt, bleek de druk niet vol doende, om het water over een afstand van 700 a 800 meter naar het brandende perceel te stuwen. Eerst nadat een spuit van grootere capaciteit was aangekomen, kon water worden gegeven. Het was toen half één geworden en in dien tijd hadden de vlammen zóó snel om zich heen gegrepen, dat van de woning niet veel meer dan de muren waren staande gebleven, waartusschen de vuurzee met veel kracht haar werk voortzette. De brandmuur, welke het woonhuis van 't eigenlijke café scheidt, hield zich staande, zoo dat dit gedeelte van het gebouw gespaard bleef. Aangezien het gebouw onbewoond was, was er geen inventaris in. Het laatst heeft de heer Mulder, oud-direc teur-havenmeester van het vliegveld „Twen te", het huis bewoond. Het hotel was eigen dom van den heer A. Sprakel. die eenige uren voor den brand werd ontdekt, in het ketelhuis was geweest, aangezien de verwarming wegens de vorst werd gestookt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door on achtzaamheid of te hard stoken. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd en dateerde van 1933. Het nablusschen nam nog vele uren in beslag. HILVERSUM II, 301.5 M. 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.45 KRO 9.30 Gramofoonmuziek, 10.00 Hoogmis, 11.15 Gramofoonmuziek, 12.15 Causerie „Opvoeding en onderwijs voor het plattelandsmeisje", 12.35 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Boekbespreking, 1.20 Rococo-octet, 2.00 Vraag en antwoord, 2.45 Gramofoonmuziek, 3.00 Pia- noduo en gramofoonmuziek *4.00 Ziekenlof, 4.55 Gramofoonmuziek, 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.), 7.45 Berichten, 7.50 Gramofoonmu ziek, 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, 8.15 ,.Les contes d' Hoffmann", opera 9.109.30 Reisvertelling, 11.00 Berichten ANP, 11.10 Epi loog, 11.30—11.45 Esperanto-nieuws. HILVERSUM I, 1875 en414.4 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.30 VARA, 8.0012.00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek 9.05 Tuinbouwhalf- uur, 9.30 Orgelspel. 12.00 Filmpraatje, 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gra mofoonmuziek, 1.00 Viool en orgel, 1.30 Cau serie ,,De gesproken mailbrief" 1.50 Luister- vinkenkoor (opn.), 1.55 Declamatie, 2.00 Boekbespreking, 2.30 Het Concertgebouw orkest en solisten 3.303.45 Causerie over schilderkunst, 3.50 Omroeporkest, solisten en spreekster (opn.), 4.55 Sportnieuws, 6.00 „Bra- vour en Charme", 6.30 Sportpraatje, 6.45 Sportberichten ANP, gramofoonmuziek. 7.28 Rosianorkest, 8.00 Berichten ANP, 8.20 AVRO- Amusementsorkest, koor en solisten, 8.50 Ra- diotooneel, 9.20 Omroeporkest en soliste, 10.00 Causerie over Hollandsche namen, 10.15 Aeolian-orkest en soliste, 11.00 Berichten ANP 11.1012.00 AVRO-Dansorkest en gramofoon muziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 11.20 Muzikaal tusschenspel, 11.50 Piano voordracht, 12.35 B. Crean's orkest, 1.20 Be richten 1.30 Kenilworth-octet, 2.05 BBC-Koor, 2.50 BBC-orkest en solist, 3.50 Ch. Ernesco's kwintet, 5.05 Kutcher-strijkkwartet, 6.20 Be richten, 6.55 BBC-Harmonie-orkest, 7.55 Or gelspel, 9.05- Zang, 9.20 Berichten, 9,35 BBC- Schotsch orkest. 11.50 Mantovani eri zijn Ti- pica-orkest 12.20 Berichten t RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Zang, 12.35 en 1.05 Piano en viool, 1.35 Zang, 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Vioolvoor dracht, 2.30 Klarinetvoordracht, 3.35 Triocon cert, 4.20 Zang, 4.35 Chansons 5.50 Sympho- nieconcert, 7.05 Zang, 9.05 ,.Ein Walzertraüm", operette, 11.05 Gentil-ensemble, 12.0512.20 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Havencöncert, 7.30 Gramofoonmuziek, 8.509.50 Zang, viool, piano en orgel, 11.20 Omroepork. en solist, 1.15 Tusschenspel, 1.35 2.15 Populair concert, 2.45 Tusschenspel 3.20 Weermachtconcert, 7.35 Omroeporkest, Om roepkoren en solisten, 9.5012.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek, 10.20 Zang, Musette, ensemble en gramofoonmuziek, 11.35 Zang, 12.05 Gramofoonmuziek, 12.20 en 1.302.20 André Felleman's orkest, 2.50 Gramofoonmu ziek, 3.35 Pianovoordrach-t en gramofoonmu ziek 4.05 Antwerpsche Bünd'en-accordeonclub en gramofoonmuziek, 6.20 Vioolvoordracht, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek, 10.3012.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek, 11.20 Het koor ,.L'Orphéon de Huy", 11.35 Gramofoonmuziek, 12.05 Pianovoordracht 12.35 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.301.50 Radio-orkest, 2.50 Gramo foonmuziek, 3.20 Concert en soliste en gramo foonmuziek, 5.20 Gramofoonmuziek, 5.50 Mili tair concert, 7.15 en 7.35 Gramofoonmuziek, 8.50 Radio-orkest, Omroepkoor en solisten. 10 30 Omroepdansorkest 11.2012.20 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II 301.5- M. NCRV-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmu ziek. 12.30 Berichten ANP. ca. 12.35 Krontjong band en gramofoonmuziek. 1.00 Orgelspel. 2.35 Gramofoonmuziek, 3.00 Keukenpraatje 3.30 3.55 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 6.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoonmu ziek, 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-be- richten, 8.15 NCRV-Salonorkest en vocaal kwartet. 9.30 Vervolg concert 10.00 Berichten ANP, 10.30 De Vedelaars, 11.1512.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor, 11.00 Voor de vrouw, 11.10 Vervolg van 10.35, 12.00 Gra mofoonmuziek. 12.15 AVRO-Dansorkest. 12.45 Berichten ANP. hierna: Gramofoonmuziek, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.45 Het Sylvestre- trio 2.30 Omroeporkest en solist, om ca. 3.35 Perskroniek. 4.30 Causerie „Nationale en in ternationale kleinkunst", 5.30 AVRO-Amuse- mentsorkest, en solist (opn.), 6.10 Secco en zijn ensemble, 7.00 Pianovoordracht, 7.30 Re portage „Delfzijl een nationale haven", 8.00 Berichten ANP, 8.15 De Twilight Serenaders en solist. 9.00 Radiotooneel, 9.45 AVRO-Sympho- nië-orkest en solisten (opn.), 10.45 Gramofoon muziek, 11.00 Berichten ANP hierna: Lili Mathé en haar ensemble, 11.3512.00 Leo v. d. Spall en zijn Band'. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Orgelconcert, 12.50 Variété-orkest, 1.20 Berichten, 1.30 Orgelspel. 1.50—2.20 Reginald Klng-kwartet 3.20 Harry Leader's orkest, 4.35 BBC-Northern-orlcest, 5.50 Koperorkest, 6.20 Berichten. 6.55 Zang. 9.20 Berichten, 10.20 BbC-orkest en solist, 11.00 Jack Payne en zijn Band 12.00 Rhythmische muziek, 12.20 Be richten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Zang. 12.20 Jane Evrard's damesor kest, 1.05 Pianovoordracht, 1.35 Zang, 2.00 Gramofoonmu'X'k, 2.05 Vioolduetten, 2 30 Fluit en piano, 3.20 Orgelconcert, 5.20-Chan sons 5.35 Brussel's pianokwartet. 6.35 Piano voordracht, 7.20 Giardino-orkest. 9.05 Sympho_ nleconcert. 11.35 Zang, 12.05—12.20 Raymond Legrand en zijn Jazz, orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.408.50 Leo Eysoldt's orkest en soliste. 10.50 en 11 20 Gramofoonmuziek, 12.30 Militair orkest 1.15 Tusschenspel, 1.302.20 Populair concert, 2.45 Gramofoonmuziek, 4.30 Zang, 5.10 Cembaio- muziek en declamatie. 5.45 Twee hobo's, fagot en hoorn, 6.00 De „Drei Musikanten" en solis ten. 6.50 Concert, 7.35 Gramofoonmuziek, 8.25 Gramofoonmuziek. 8.45 Koorzang (opn.), 9 05 —9.20 Hans Busch en zijn orkest (gr.pl.). 9.50 Otto Dobrindt's orkest, il.3012.20 Nachtcon cert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20, 1.30—2.20, 5.15. 5.55 en 7.20 Gramo foonmuziek, 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest, 1.50—2.20 Gramofoonmuziek, 5.20 en 6.00 Radio-orkest, 6.35 Cellovoordracht, 6.50 Gramofoonmuziek, 7.05 Zang, 8.50 W. Ruhlmann's orkest en solisten, 9.35 Viool en piano, 10.3011.20 Omroepsymphonie-orkest en het Omroepkoor. De minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, heeft heden, na beëindiging van een kort verlof, zijn werkzaamheden ten de- partemente hervat. De Standard Oil of New Yersey heeft van de I. G. Farben Industrie de rechten ver worven voor de productie van kunstmatige rubber en op haar beurt de licentie aange boden, welke de Amerikaansche rubber- mijen voor eigen behoeften gebruiken. De rubberprijs te Londen daalde met 1/16 d. tot 11 d. per lb. De rubberverschepingen uit Malakka be droegen in Januari 56.214 ton, tegen 41.508 ton in December j.l. De koper-uitvoer van Amerika bedroeg in December j.l. 50.010 ton en was het grootst sedert langen tijd. Rusland kocht 15.230 ton, of 10.149 ton meer dan in November; Japan kocht 15.035 tontegen 12.610 ton; Frankrijk 9164 ton, tegen 5357 ton. De American Rolling Mills keert een on veranderd kwartaal-dividend uit van 0.25 per aandeel. De Union Pacific boekte in December j.l. een exploitatiewinst van 3.16 mill., tegen 2.30 mill, in December 1938. In het geheele jaar 1939 20.23 mill., tegen 19.80 mill, in het geheele jaar 1938. Sears Roebuck keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0,75 per aand. De Texas Corvoration sal naar verwacht roordt in 1939 een netto-winst behaald heb ben van 3 per aandeel, tegen 2.13 p. a. het vorig jaar. Spiegel Incorporation boekte in Decem ber j.l. aan netto-verkoopen 6.65 mill., tegen 5.60 mill, in December 1930. In het geheele jaar 1939 52.98 mill, of 6.53 pet. Vieer dan in het geheele jaar 1938. De New York Telephone, dochtermij. van de American Tel. and Tel., boekte in De cember een netto-winst van S 9.83 mill., tegen 7.90 mill, in December 1938. In het geheele jaar 1939 35.37 mill., tegen 29.37 mill, in het geheele jaar 1938. De American Tel. and Tel. keert over 1939 een onveranderd dividend uit van 9 per aandeel. Buitendien is er een surplus van 4.26 mill., tegen een deficit van 15.75 mill, het vorig jaar. De Standaard Brands boekte in 1939 een netto-winst van 7.35 mill, of 0.51 per aandeel, tégen 8.72 mill, of 0.62 p. a. het vorig jaar. De New York Chicago and St. Louis boekte in 1939 aan netto-inkomsten 3.27 mill,, tegen een deficit van 1.16 mill, het vorig jaar. De Southern Pacific is voornemens haat1 financieele positie te verbeteren, o.a. door den verkoop van sommige spoorlijnen en door het staken van de electriciteitsvoorzie- ning van de North Western Pacific, den ver koop van de bezittingen van de Inter-Urban Electric, het sluiten van de Southern Pacif ic of Mexico en het herstellen van de Pacific- electrische lijnen. Volgens het reorganisatie-plan van de Missouri Pacific zal het kapitaal van 671.2 mill, tot 8 560.48 mill, worden verlaagd en de jaarlijksche lasten van S 29.11 mill, tot 21.69 mill, worden verminderd. De rente lasten verminderen van 24.77 mill, tot S 7.28 mill. Gewone en pref. aandeelen wor den waardeloos. De houders krijgen geen deel in de nieuwe aandeden. 134 Amerikaansche Sporen eerste klasse boekten in December aan bedrijfsontvang- slen 345.25 mill., of 26.97 mill, meer dan in December 1938; een bedrijfswinst van 60.95 mill, of 11.53 mill. meer. Woolworth boekte in 1939 een netto-winst van 29.31 mill, of 3.02 per aandeel, tegen 28.58 mill, of 2.95 p.a, het vorig jaar. De automobiel-productie in de Vereen. Staten en Canada bedroeg in deze week naar raming 101.240 auto's, tegen 106.400 wagens in de vorige week. WAGENINGEN. (Landbouwhoogeschool)Ge slaagd voor het ingenieursexamen kolonialen boschbouw, de heeren L. F. Abell, geb. te Wo- nosobo; H. S. de Koning, geD. te Soekaboemi; T. Maas, geb. te Vrouwenpolder. UTRECHT. Geslaagd voor het semi-arts- examen J. J. Dagevos, C. K. J. Kaaijk, J. M. A. Ph. M. van Miert, M. P. Schoenmaker, M. j. w. Sluijter, Geslaagd voor het arts-examen: H. R van Dop, L v. d- Giesen, E. H. v. Leeuwen, W. Smit. Voor het candidaatsexamen Nederl. recht; D. Putman Cramer, j. H. Smeets. Taalkundig candidaatsexamen indologie: J. A. M. Verdonk. ALKMAAR, 3 Jan. Boter, groothandel 82.5— 85, kleinhandel 90 cent. Eieren groothandel kipeieren 4.204.50. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Febr. 46900 kg. Roode kool 5 105.90, 145400 kg. Gele kool 4 4.50 34700 kg. Deensche Witte kool 3.103.80, 80C0 kg. Uien 4.705, grove 4.204.40. drielingen I.60—1.80, 3300 kg. Peen 2.50—3.10, 1850 kg. Bie ten 2.50—3.60. NOORDSCHARWOUDE, 3 Febr. 36800 kg. Roo de kool 5—5.70. 34000 kg. Gele kool 4—4.50, 29800 kg. Deensche Witte kool 33.40, 5400 kg. Uien 4.905 50, grove 55.20, drielingen 2.80. LEIDEN, 2 Febr. Veemarkt. Aanvoer 272 runde ren, 276 kalveren. 1120 schapen. 133 varkens. Stieren 260.00330 per stuk, 6270 cent per kg. schoon gewicht, matig. 65 kalf- en melkkoeien ioo.oo300. zeer matig. 90 varekoeien 90.(0190, tamelijk. 111 vette ossen en koeien 190.00335 p. stuk, 6886 cent per kg. schoon gewicht, matig. 16 vette kalveren 90.00145 per stuk, 100135 cent per kg. schcon gewicht. 260 nuchtere kalve ren 6.0012. matig. 300 vette schapen 18.00 30, vlug. 820 vette lammeren 14.0022, vlug. 96 mestvarkens 20.0036. matig. 33 biggen 8.(XL 13, matig. 4 zeugen 40.0075, matig. LEIDEN, 2 Febr. Kaasmarkt. 4 partijen Goud- sche kaas: I 3031.50, II 29.00, 3 partijen Leid- sche kaas 2626.50. Per 50 kg. Handel matig. HOOFDDORP. 1 Febr. Granen en Zaden. (Boe- lennoteeringen). Rogge 8.759.25, Chevalier Gerst 9.159.65. Wintergerst 8.759.25. Haver 7.75 8.25, Duivenbopnen 11.7512.25, Faardenboonen 1010 50, Groene Erwten 10.00—11. Vale Erwten 16.00—17. Gele Mosterd 30.0033, Kanariszaad II.0012, Karwijzaad 3434.50, Blauwmaan* Baad 36.00—37, Koolzaad 13.00—15. Per 100 k*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6