Hat Sovjet-offensief in zijn beginstadium gestuit „Den oorlog winnen" en vrede blijvend maken den Engelands Luchtraid van Duitsche vliegers aan Engelands Oostkust Saito treedt uit de Minseito Het nieuws van heden Vierhonderd, Russische vliegtuigen vlogen boven Finsch gebied; dertien neergehaald RYTI: WIJ VERDEDIGEN ONZE VRIJHEID Stanley's eerste rede als minister van oorlog DRIE DUITSCHERS NEER GEHAALD FRANSCH AMBASSADEUR VERLAAT MOSKOU DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t325. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 4 FEBRUARI 1340 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22222 Het Finsche legerbericht Een onderhoud met Ryti Geef ons vliegtuigen!" Moskou weet van geen offensief 99 99 Finsch schip aangevallen De Bilt meldt: „Met ziekteverlof" Na een geruchtmakende rede in den Japanschen Landdag Japansche nota in Londen ontvangen „Onderhandelen heeft geen zin" Incidenten tijdens de rede Spaansche 112-jarige vrouw gestorven DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Drie nachten „Onze vrijheid is onze groote kracht" Een toespraak van minister Eden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 58 et lr»gei mededeetlngen SO cent; Idem op peg eén 65 :ent per tegel BIJ contract sterk verlaagde p-IJzen Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek HELSINKI, 3 Fcbr. (Havas). Zaterdag iti het begin van den middag is in Hel sinki luchtalarm gemaakt. Achttien Rus sische vliegtuigen werden op groote hoogte buiten de stad waargenomen. In het Noor den werden zware ontploffingen gehoord. Over het jongste Russische offensief schrijft Renter's militaire medewerker. De groote slag van Summa, op de Karelische landengte, is door de Finnen in het begin stadium gestuit. De moderne oorlogstactiek vereischt dat aan ballen van dezen aard in drie phasen onder, bomen worden, willen zij slagen. De eerste Phase is het optrekken met gepantserde divi sies, teneinde den weg voor de infanterie vrij te maken. De Russen probeerden dit wel, doch ®ij kwamen niet verder dan het Niemandsland, "aar de Finnen hun eiken meter grond be twisten. Het schitterend werk van de Finsche batterijen schijnt hierop van invloed geweest te 2>jn. Vijftien Russische batterijen zouden tol zwijgen zijn gebracht. De tweede phase van den aanval, namelijk de doorbraak door de hoofdverdediginglinie werd daardoor tegengehouden. De derde phase 2ou bestaan in het bezetten van de stellingen eh het aanvoeren van versterkingen. In ver scheidene sectoren, met name aan het Ladoga- hicer, schijnen de Russen hun aanv^lspoginger, te hebben prijsgegeven. Voorloopig schijnen de tergeefsche aanvallen op de Mannerheim-lini* het Russische voornemen verijdeld te hebben Het Finsche legerbericht van Zaterdag luidt: Op de Karelische landengte richt de vijand zijn Sanvallen dezen keer op Summa. Na voorbe reiding door de artillerie in den ochtend var. Vrijdag, begon de infanterie des middags den aanval. welke des avonds werd afgeslagen. De Bevechten duurden des nachts voort in de Hchting Summa. De vijand leed zware verlie ten. Op andere punten van de landengte was ten soms hevige activiteit van de artillerie. Ten Noordoosten van het Ladoga_meer veroverden he Finsche troepen eenige steunpunten. De vijand verloor 200 dooden en 70 krijgsgevange hen. De Finnen veroverden 25 strijdwagens. Waarvan sommigen vooraf vernield waren, loorts drie kanonnen, verscheidene machine- Weren en ander materiaal. Tijdens de gevech ten aan het Ladogameer vielen aan Russische 2Ude 150 dooden. De Finnen vernielden 11 strijdwagens, drie kanonnen en transportcolon- hes. in de richting Salla sloegen de Finnen de Hussische aanvallen af De vijand liet op dit front 200 dooden achter. Overigens aan het teemt activiteit van patrouilles, waarbij ver- teheidene Russische patrouilles vernietigd Werden. In de lucht was er in den nacht van 1 op 2 Februari activiteit van de Russische luchtmacht, hie bommen wierp op Abo, Hangö en Ekenas. DP 2 Februari werden drie ziekenhuizen in het Zuidwesten gebombardeerd. Ook de steden Raumo, Êjöneborg. Ekenas, Hangö en Salo Werden gebombardeerd. In Midden-Finland werden Kuopio en Piek- SEwnaki verscheidene malen aangevallen. Vol gens tot dusver ontvangen inlichtingen zijn ln totaal twintig personen gedood en dertig gewond. Vierhonderd Sovjet, vliegtuigen vlogen Over ons gebied. Ook op de Karelische land engte was de Russische luchtmacht actief. De Finsche vliegers maakten verkennings-, bombardements- en vcrdedigingsvluchten. Tijdens luchtgevechten en met hun lucht doelgeschut haalden de Finnen dertien toe stellen neer, waarvan de val werd waarge nomen, cn zes waarvan dit niet werd ge verifieerd. De Finsche minister-president, Ryti, heeft in een onderhoud met Ilavas o.a. gezegd, dat de Russische aanval op Finland, hoewel indirect veroorzaakt door den Europeeschen oorlog, van het begin af een afzonderlijke gebeurtenis was. Wij verdedigen onze vrij heid en onze onafhankelijkheid, alsook het bestaan van ons volk cn wij zullen dit met *1 onze krachten blijven verdedigen, aldus Ryti. Finland is zooals voorheen bereid met liin machtigen buurman een overeenkomst te sluiten, doch het kan dit slechts doen op één voorwaarde: dat zijn heilige rechten Piet in gevaar worden gebracht. Indien de Sovjets hierin toestemden, zou de oorlog in Finland afloopcn ongeacht of de Europeesche oorlog doorgaat of niet. In dien de oorlog in Finland voortduurt, zal hij vroeg of laat waarschijnlijk een deel Worden van den Europeeschen oorlog. Daarna besprak Ryti het vraagstuk van Fin- a'icts economische en financieels stabiliteit. Hij teidc o.a., dat de productie in sommige opzich ten intenser wordt voortgezet dan in vredes- ongetwijfeld, aldus Ryti, zijn buitenland- che credieten en financieele hulp voor ons on- °ntbeerlijk De crediteuren kunnen vertrouwen ®telien in onze betalingscapaciteit, gezien het eit. dat wij in zes jaren tijds onze buitenland tehe schuld van tien milliard mark verminderd hébben tot minder dan een milliard. De hulp Vad de leden van den Volkenbond is van zee- ®te*>te waarde, maar zal niet voldoende zijn ^inland neeft noodig munitie vliegtuigen en wat onontbeerlijk is om oorlog te voeren Finland moet de middelen hebben om een over- machtigen vijand af te slaan. Vooral hebben wij ook moderne wapens rvoodig. Ouderwetsch materiaal kunnen wij niet gebruiken. Ook lucht doelgeschut kan men ons verschaffen, alsmede moderne snelle vliegtuigen en bombardements toestellen. Door ons de hulp te geven, die wij noodig hebben zou men ons een grooten dienst bewijzen en zou men een menschlievend werk verrichten. Hoewel dankbaar voor de buitenlandsche hulp, die ons vc-rschaft wordt, willen wij de geheele wereld nog eens de oude waarheid voorhouden: Hoe sneller de hulp komt. hoe doeltreffender zij is. De Finsche athleten Paavo Nurmi en Taitso Maki zijn te New-York aangekomen. Nurmi verklaarde, dat Finland het meest behoefte heeft aan vliegtuigen teneinde de burgerbevol king tegen de Russen te beschermen. De beide Finnen zijn naar de Ver. Staten gekomen om deel te nemen aan wedstrijden, waarvan de op brengst aan Finland ten goede zal komen. Na hun ontscheping begaven zij zich naar het stad huis, waar zij door burgemeester Laguardia ontvangen werden. Met dezelfde boot is te New- York aangekomen een zuster van maarschalk Mannerheim, die in de Ver. Staten lezingen komt houden over Finland. Het hoofdkwartier van het Russische mili taire district Leningrad heeft de berichten tegengesproken, als zouden Finsche vliegtuigen Sovjetdistricten hebben aangevallen en Russi sche oorlogsschepen in Kroonstad hebben ge bombardeerd. Hoewel de Finsche luchtmacht aldus het hoofdkwartier, de modernste vlieg tuigen verkregen heeft uit Engeland, Frankrijk de Ver. Staten, Zweden en Italië, heeft zij niet slechts geen aanvallen ondernomen, doch bleek zij niet in staat de Finsche punten te bescher men. Voorts spreekt het hoofdkwartier tegen, dat de Sovjet-troepen een groot offensief op de Karelische landengte hebben ontketend. Het betreft slechts schermutselingen van zuiver plaatselijken aard. Oliver Stanley LONDEN, 3 Febr. (Reuter) „Wij kennen slechts één oorlogsdoel: den oorlog te winnen, en één vredesdoel: den vrede blijvend te ma ken," aldus verklaarde Oliver Stanley, de nieuwe minister van Oorlog, in een Zaterdag gehouden redevoering te New-Castlc. Hitier, vervolgde de minister, heeft een ver dediger in Hertzog, die in een onlangs gehouden rede de schuld voor al onze zorgen op het ver drag van Versailles legde. Dat verdrag, hoe on- LONDEN, 3 Febr. (Reuter). Duitsche vliegtuigen zijn Zaterdag waargenomen op velschillende punten langs dc Engelsehc kust van Norfolk tot Northumberland. Er wordt melding gemaakt van talrijke aan vallen op schepen. Zoo hebben twee Duit. schc toestsellen aan de ku-t van Yorkshire Zaterdagmorgen een treiler met machine geweren beschoten. Britsche gevechtsvlieg tuigen stegen op. In Yorkshire werd een Heinkel.toestel neergehaald, na van de zee verdreven te zijn. De Russische bombardementen richten in Finland groote verwoestingen aan. Ook op kerkhoven vielen bommen neer Een andere bommenwerper werd neer gehaald aan de kust van Northumberland. Verder is bericht ontvangen, dat de Brit sche luchtmacht nog in een derde geval met succes tegen vijandlclijke vliegtuigen aan de kust is opgetreden. Even voor elven is bij de Tyne een vijandelijk toestel neer- geschoten. Een schip is uitgevaren om de inzittenden te redden. De Royal Air Force heeft dus wel zeer snel wraak genomen op de Duitsche bommenwerpers, Eén der Heinkel-toestellen, dat in Yorkshire werd neergehaald, kwam, zooals reeds in een deel der vorige oplage van ons blad gemeld werd. terecht naast een boerderij. Een lid der bemanning werd gedood en drie werden ge wond. van wie één later in het hospitaal is overleden. De overige inzittenden staken het toestel in brand. Eenige minuten tevoren had den andere Britsche gevechtstoestellen aan de kust van Northumberland twee Heinkels aan gevallen, die bommen hadden uitgeworpen op koopvaardijschepen nabij de Fame-eilanden Eén Heinkel verdween met een defecten motor, en de andere wist, blijkbaar te ontkomen. Op zes mijlen ten Noordoosten van Flam- borough Head aan de Engelsehc kust is een Finsch vaartuig aangevallen door een Duitsch vliegtuig. Het vliegtuig heeft enkele bommen laten vallen en bestookte het schip daarna met machincgeweervuur. Of er schade is aangericht, werd nog niet bekend. Naar nader gemeld wordt is het aangevallen Finsche schip het 3232 ton metende ss. „Wii- ma" van de reederij A. Wihuri te Helsinki. Het schip werd in 1897 gebouwd te West Harlepool. Vliegtuigen van de R. A. F. zijn opgestegen om het bedreigde schip, dat op weg was naar een Engelsche haven, te hulp te snellen. VERWACHTING: Matige tot zwakke Oostelijke tot Zuid oostelijke wind, meest nevelig tot betrok ken, tijdeljjk opklarend. In het Noorden cn midden matige vorst tot temperatuur om het vriespunt, des ochtends plaatselijk nog strenge vorst. In het Zuiden: Temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi. Plaatselijk eeni ge regen of sneeuw. OVERZICHT: Het weer blijft beheerscht door het stationnairc gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Zweden en de diepe depress/ie op den Oceaan. Deze laatste vertoont ech ter geen groote activiteit, de randstorin- gen blijven ver in het Zuiden cn veroor zaken hevige regens in Portugal en Span je. In Hongarije is de temperatuur om het vriespunt en valt veel neerslag. Dc vorst- lijn loopt nog steeds over het Zuiden van ons land. PARIJS, 3 Febr. (Havas). Maggiar, de ambassadeur van Frankrijk te Moskou, zal onverwijld uit - Moskou met ziekteverlof naar Frankrijk vertrekken. Tijdens zijn afwezigheid zullen de zaken van de am bassade behartigd worden door den gevol machtigd minister Paypart, als zaakgelas tigde. (Zooals bekend is, werden in Frankrijk reeds geruimen tijd stemmen gehoord, die er op aan drongen om alle relaties met de Sovjet-Unie te verbreken. De regeering schijnt dit besluit waarschijnlijk nog niet te hebben willen nemen en het initiatief daartoe liever aan de tegen partij te Moskou te willen overlaten. Red.) TOKIO. 3 Febr. (D.N.B.). In de bijeen komst van den Japanschen Landdag heeft Saito, de 70-jarige leider der Minseito, een duidelijke uiteenzetting van het Japansche oorlogsdoel in China verlangd. Hij zeide, dat de verklaring van December 1938, door Konojc afgelegd, te idealistisch was. De nieuwe Chineeschc regeering is, aldus Saito, zonder leger te zwak om het bezette gebied te kunnen beheersehen. De geschiedenis heeft geleerd, zeide Saito, dat slechts een sterk land vrede moet aanbie den. Nadat de andere partijen heftig gepro testeerd hadden, verklaarde de minister-presi dent, dat de Japansche politiek in China on veranderlijk is en dat de nieuwe Chineesche regeering gesteund zal worden. Japan hoopt, dat de regeering te Tsjoengking zoo spoedig mogelijk in die regeering zal worden opgeno men Het leger beschouwt de uitlating van Saito als een openlijke beleediging De regeering, de partijen, het leger en de pers staan op het standpunt, dat Saito de Japansche politiek in China heeft aangevallen. De minister van oorlog, Hata, heeft namens het leger verklaard, dat men door den oorlog tot een vriendschap pelijke samenwerking wil komen, het commu nisme wil afweren en economische samenwer king met China en Mandsjoekwo tot stand wil brengen. De verklaring van Konoje heeft dit doel duidelijk aangegeven. In het geloof aan deze idealen zijn reeds vele soldaten met vreugde ~evallen, aldus Hata. Nader werd nog vernomen, dat Saito ont slag heeft genomen uit de Minseitoparty, Saito De vergadering van den Landdag werd twee uur uitgesteld, aangezien de chefs van het departement van Oorlog en andere voor aanstaande politieke leiders confereerden, naar men veronderstelt, over een besluit om een verzoek in te dienen Saito uit den Landdag te stooten. Reuter verneemt van gezaghebbende zijde, dat de Japansche nota van antwoord op de nota van de Britsche regeering inzake het geval met de Asatna Maroe in Londen is ontvangen. Het incident blijft het onderwerp van welwillende diplomatieke besprekingen vormen. Reuter ver neemt officieel, dat de correspondentie tusscher beide regeering over eenige dagen zal worden gepubliceerd. volmaakt ook, werd geïnspireerd door het denk beeld de volkeren van andere nationaliteiten te bevrijden van een Duitsche overheersching. Nu wij in de afgeloopen maanden gezien hebben, wat een Duitsche overheersching beteekent, kan iemand nu beweren, dat wij ongelijk hadden en dat het denkbeeld verachtelijk was? Laten wij het vragen aan de Tsjechen, wier land is over rompeld, wier studenten doodgeschoten, wier leiders in concentratiekampen zijn, wier arbei ders moeten zwijgen en wier cultuur en bodem vertreden worden. Laten wij het vragen aan de Polen, die behandeld zijn als geen ander land sinds de Middeleeuwen, wier bevolking, als vee bijeengedreven, verhongert en omkomt. Laten wij het vragen aan de Oostenrijkers, die den Anschluss beschouwden als de intrede in het beloofde land, en bemerkten, dat het een land was overvloeiend van melk en honig alleen voor de partijleiders en de bandieten in uniform. Laten wij het vragen aan de Joden, waarvan dui zenden voor Duitschland gewerkt en gevochten hebben, wier vaders voor Duitschland gesneuveld zijn en wier eenige fout hun ras was. Laten wij het vragen aan de katholieke en protestantsche geestelijken, wier godsdienst zoo schadelijk was, dat hij met knuppels eruit geslagen moest wor den. Laten wij rondgaan in Europa en het vra gen aan de kleine neutrale landen, die elk oogenblik een aanval vreezen. Stellen zij vertrou wen in Hitier? Denken zij veilig voor hem te zijn, indien er geen werkelijke geschillen tus- schen hun landen bestaan en indien hij geen werkelijke grieven heeft welke zij weigeren te herstellen, of voelen zij zich voor hem alleen veilig, indien zij niets hebben, dat hij wenscht of niets, dat hij kan krijgen? Voor ons zelf. zoo vervolgde Stanley, willen wij niets van Duitschland of van de Duitschers. Wij willen hun vernietiging niet. wij zijn niet af gunstig op hun welvaart, wij willen van hen geen heloten maken, zooals zij er millioenen ge maakt hebben, wij willen van hun land geen woestijn maken, zooals zij een vierde deel van Europa gemaakt hebben, wij wenschen hen te maken tot vreedzame, gelukkige leden van een vreedzaam, gelukkig Europa. Maar nooit weer onder dezen leider of een anderen leider, onder dit bewind of een ander bewind, moet het hun mogelijk zijn de wereld te dompelen in ellende en lijden zooals zij tweemaal in ons leven gedaan hebben. De menschen praten over een vrede door onderhandelen. De hemel weet, dat niemand dezen oorlog een minuut langer wil laten duren, dan noodig is, en dat geen leven ver loren gaat, dat gered zou kunnen worden. Met beide handen dienen wij een vrede aan te grijpen, die gewaarborgd en blijvend is. Maar welk soort vrede zouden wij krijgen door onderhandeling? Een vrede, welke niets zou regelen, welke geen waarborgen zou ge ven voor het heden en geen veiligheid voor de toekomst, een vrede, welke de geschillen en gevaren onaangeroerd zou laten bestaan. Wij zouden geen blijvenden vrede verkrijgen, maar een zorgvollen wapenstilstand. Binnen enkele maanden of jaren zouden wij be merken, dat wij niet denvrede gewonnen hadden, maar de overwinning opgeofferd. Wij strijden tegen een dapper, meedoogenloos, vastberaden volk. Er kan geen overwinning zijn zonder tranen. Wij, in Engeland, kunnen de waarheid onder oogen zien. Wij behoeven niet. zooals de Duitschers, te worden afgescheept met sprookjes. De overwinning zal komen, maar als resultaat van vasthoudendheid, opoffering en moed. Alles, wat wij bezitten, moet in de schaal geworpen worden. Sprekende over het leger zeide Stanley: Bij al onze plannen moeten wij altijd aan twee dingen vasthouden: 1. Aan onze fiere bondgentooen een maximum aan militaire hulp verleenen, min stens even zoo groot als in den vorigen oorlog. 2. De vreeselijke fouten van den vorigen oorlog vermijden, toen duizenden in den strijd werden geworpen zonder voldoende opleiding en uitrus ting, teneinde wel moedig, maar met ontzet tende verliezen te strijden. De groote proef voor de Britsche troepen in Frankrijk is nog niet gekomen, maar wanneer die komt, twijfelt niemand eraan, of zij zullen zich de groote tradities van het Britsche leger waardig toonen. Na nog verwezen te hebben naar de hulp uit het Britsche rijk, sprak Stanley ten slotte nog over zijn werk aan twee departementen: Handel en Oorlog. (Voordat hy minister van Oorlog werd, was Stanley minister van Handel). Hy betoogde, dat de waarde van den Britschen export in December het maandelijksche gemid delde van voor den oorlog heeft overschreden en merkte op, hoe volkomen deze getallen de leu gens der Duitsche propagandisten weerleggen, die de wereld willen wijsmaken, dat wij op een belegerd eiland wonen, en die onzen klanten over de geheele wereld het denkbeeld willen opdrin gen, dat wij niet in staat zijn hun de goederen te leveren, welke zij noodig hebben. Tijdens de redevoering van Stanley te New castle is het herhaaldelijk tot interrupties ge komen van een kleine groep uit het gehoor, dat uit 3000 personen bestond. Na herhaalde waar schuwingen werden zes personen uit de zaal ge zet. Pamfletten met „De oorlog is ijdel" werden tweemaal van het balcon geworpen. Stanley hield een pauze in zijn rede en verwees onder daverend gelach naar „misleidende Duitsche propaganda over een papiertekort in Engeland". Toen een man uit de zaal was gezet, zeide Stan ley: ,.Hij is de straat opgegaan. Onder een an der systeem zou hij in een concentratiekamp gezet worden." Aan het eind van zyn betoog werd Stanley geestdriftig toegejuicht. MADRID, 3 Febr. (D.N.B.) In het Andalu- sische graafschap Roda is een der oudste vrou wen van Spanje gestorven. Zij bereikte een leef tijd van 112 jaar. Tot aan haar dood toe is zij in het volle bezit van haar geestelijke vermo gens gebleven. Stanley's eerste redevoering als Britsch minister van Oorlog. Bij een Duitsche luchtraid aan Engelands Oostkust werden drie Duitsche bommen werpers neergehaald. Saito treedt af als leider der Minseito- partij in Japan, na een geruchtmakende rede in den Landdag. De Fransche ambassadeur verlaat Mos kou „met ziekteverlof'. Mislukte overval te Utrecht. Hr. Ms. flottieljevaartuig „Flores™ na een langdurig verblijf in Indië te Nieuwe- diep teruggekeerd. Begrooting van het Leeningfonds 1940 bij de Tweede Kamer ingediend. Gedenkraam onthuld ter herinnering aan de automatiseering van Het telefoondis trict Maastricht. Samenstelling van de nieuwe krijgsraden te 's Gravenhage en Utrecht. Heffing op technische vetten verwerkt in zeep. Beurs van New York: Stemming prijs houdend. De nachtelijke Stille Omgang in 1SS1 met enkele mannen begonnen om een oude, steeds in eere gebleven de votie ten algemeene te doen herleven tonder molest en stoornis groeit dit jaar uit tot drie nachten. De tien tallen werden honderdtallen, de hon derdtallen duizendtallen, de duizen den tienduizenden. Dat is geen werk van menschenhanden, geen gevolg van propaganda, van uiterlijk vertoon. Want er valt niets te genieten met het oog. noch met het oor, alleen met het warmkloppende katholieke hart. God- delijke Providentie. Dit jaar kunnen de spoorwegen de tienduizenden niet meer over twee nachten naar en ran de Mirakelstad brengen de pelgrims van Leeuwarden en Maastricht, van Vlissingen en Den HelderHet ge tal dat eens een ochtenduur vulde en de kleine Bagijnhofkerk, is nu gewor den een stroom van biddend manne lijke kracht die alle kerken van Am sterdam drie volle nachten van noode heeftWe worden stil bij dit ge beuren. Vit heel het land ter Eucha ristisch gebed samenvloeiend in de hoofdstad. Symbool en Daad.' Nu de - bestuurderen uit alle streken tezamen zijn gekomen om de voorbereiding te treffen, overdenken we even in stilte dit, buiten alle menschelijk vermogen, wonderlijk gegroeide LONDEN, 3 Febr. (Reuter). Britsche minister van Koloniën. Eden, heeft Zaterdagavond ge sproken in het Shakespiere Memorial Theatre te Stratford-on-Avon. Hij betoogde o.a. het vol gende: Het Britsche rijk heeft zijn kracht ge toond. Onze groote kracht ligt in onze grootere vrijheid. Alle voorspellingen van onze vijanden, dat het Britsche Rijk zou uiteenvallen beteeke- nen niets, wy vechten voor de mogelijkheid van een waren vooruitgang in de vrijheid van verstand en geest. Van zulk een vooruitgang is het Britsche gemeenbest een levend voor beeld en het Derde Rijk een verzegeld graf. Kort gezegd, is het oorlogsdoel: Het recht te verkrijgen voor alle volken, groot en klein, hun eigen leven te leven, te denken als zij willen, te belijden wat zij wenschen, in vrijheid en vrede te werken, het recht om vrij te zijn. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 758.3 Vorige stand; 759.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1