De ingesneeuwde spoorbaan New-Yorksche Beurs D.W. BRAND De Vijand lacht! Nog weinig uitzicht op verbetering ZONDAG 4 FEBRUARI 1940 Japansche aanval op Fransche spoorlijn Amerikaansche kanonneerboot bij Woehoe beschoten Benoemingen in het protectoraat Duitsche treinverbinding met Slowakije hersteld Britsch-Turksche han del en clearing De aardschokken in Griekenland De tentoonstelling te Rome van 1942 Beperkt verlof voor Britsche troepen Bommen in garages te Birmingham DUITSCHER IN TUNIS TER DOOD VEROORDEELD SOVJET-DUIKBOOT EN IN DU IT SC HEN DIENST? Oud-gediende van H. M. de Koningin overleden Nieuwe methode voor alkaloïdsynthese AANKOMST H.M.'s F LORES Na vele Indische jaren in het vaderland terug DR. WINCKEL IN STOCKHOLM HET NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN DIALECTEN- EN VOLKS- KUNDE-COMMISSIES Nieuwe vragenlijsten Oostenwind bemoeilijkt het opruimingswerk Uitdam heeft gebrek aan brandstof Onder den rook van Amsterdam Door de lucht naar Ameland Ook het veevoer raakt op Vlieland geïsoleerd Beton voor de boerderij „Geschiedenis van den Soldaat" De banden-vijand, die nóóit slaapt, maar altijd op de loer ligtdie vijand lacht, als hij u kan hóóren remmen I Alléén in noodgevallen is bruusk remmen geoorloofd, want banden-zuinigheid is een nationaal belang! De weekprijzen WIELRENNEN Slaats gewond SCHAATSENRIJDEN Kampioenschap schoonrijden van Nederland Omzetten: 290.000 shares Stemming: Prijshoudend - ex dividend 4- nieuwe aax ieeien. gedaan en laten t - oieden. 4 35 i 4 ■h U i 13 17} 7} 43 10} 94 48 ex coupon. WISSELKOERSEN Slotkoerscn Febr. Brussel Rome AMERIK. GOEDERENMARKT 1.Ó7+ Jull Oct. MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Instelling 3 militaire arrondissementen Academische examens Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN PARIJS, 3 Pebr. (Reuter). Groepen Japan sche vliegtuigen hebben Zaterdag tweemaal de spoorlijn tusschen Haiphong (Fransch Indo china) en Joennan gebombardeerd. Vijf Euro peanen en twintig Chineezen en Annamieten werden gedood. De Fransche autoriteiten zijn niet voornemens hieromtrent een démarche te Tokio te ondernemen, aangezien het bombarde ment wordt toegeschreven aan gebrek aan dis cipline bij de plaatselijke Japansche luchtmacht. Uit Nanking verneemt Havas, dat Vrijdag middag op twintig mijl van Woehoe zeven pro jectielen zijn afgevuurd op de Amerikaansche boot Luzon, waarop zich de ambassadeur der Ver. Staten in China, Nelson Johnson, bevond. De projectielen vielen in het water. PRAAG, 3 Febr. (D.N.B.) Staatspresident Hacna heeft heden graaf Nikolaus von Buzna- Lititz benoemd tot minister van Landbouw en dr. Kratochwil, den plaatsvervangenden direc teur van den bond van grondbezitters te Praag, tot minister van Handel. Voorts benoemde de regeering den minister van Justitie, professor dr. Krejci, tot nieuwen plaatsvervanger van den minister-president. De Duitsche rijksspoorwegen hervatten a.s. Maandag het doorgaande verkeer van Duitsch- land naar Slowakije op het traject Oderberg Cados via den Jalunka-pas. Deze belangrijke verbinding was sinds begin September gestag neerd, daar de Polen bij het uitbreken van den oorlog den tunnel door den Jalunkapas hadden opgeblazen, waardoor de beide uitgangen vol komen met puin waren verstopt. In drie ploegen is gewerkt om den tunnel zoo snel mogelijk weer toegankelijk te maken. Soms werden 800 werk lieden tegelijk gebruikt. Het herstel van den tun nel maakt weer het rechtstreeksche treinverkeer mogelijk naar Slowakije en vandaar naar Hon garije en Roemenië. LONDEN, 3 Febr. (Reuter). Zaterdag is in Londen een Britsch-Turksche handels- en clearingovereenkomst geteekend. De nieuwe overeenkomst consolideert en wij zigt een weinig de bestaande in 1936 gesloten overeenkomst. De onderteekening geschiedde namens Engeland door Lord Halifax en na mens Turkije door den Turkschen ambassadeur en Sanus, den leider der Turksche handelsde legatie, welke m Londen de besprekingen heeft gevoerd ATHENE. 3 Febr. (D.N.B.) De veelvuldige aardschokken in de buurt van Katerini bij Sa- loniki hebben zich ook in den afgeloopen nacht herhaald. De bewoners zijn tot dusver niet in hun huizen teruggekeerd, daar zij verdere schok ken vreezen. ROME, 3 Febr. (Havas) Mussolini heeft de richtlijnen aangegeven voor de werkzaamheden aan den opbouw van de Wereldtentoonstelling te Rome in 1942. Hij besloot voorts, dat de groote vergadering over deze tentoonstelling onder zijn leiding op 20 April zal worden gehouden op het Kapitool. De bladen publlceeren uitvoerig de in structies van den Duce en wijzen erop. dat Italië, ondanks den oorlog, zijn vredeswerk weet voort te zetten. Duizenden arbeiders zullen aan de tentoonstelling werken, waar. volgens de bladen, 350 congressen gehouden zullen worden. LONDEN, 3 Febr. (Reuter) Het Britsche mi nisterie van Oorlog deelt mede, dat op 6 Februari een beperkt verlof voor het personeel van het Britsche expeditieleger in Frankrijk hersteld zal worden, met bestemming voor alle stations in het Vereenigd Koninkrijk. Het verlof werd opge schort wegens het slechte weder en later hervat tot beperkte gebieden in Groot-Brittannië. LONDEN, 3 Febr. (Reuter) Zaterdagochtend Zijn in de in garages te Birmingham staande autobussen brandbommen gevonden, nadat er een was ontploft. Er is niemand gewond. PARIJS, 3 Febr. (Havas). De Duitsche on derdaan Amheim Hans is door de militaire rechtbank in Tunis wegens spiormage ter dood veroordeeld. OSLO, 3 Febr. (Havas) Volgens berichten, waarvan het moeilijk is de juistheid na te gaan zouden de Sovjets aan Duitschland veertien duikbooten geleend hebben, welke zouden ope- reeren in de Noordzee met Duitsche bemannin gen en onder Duitsche vlag. Russische marine officieren zouden zich echter aan boord bevin den, teneinde op de hoogte te geraken van den duikbootenoorlog. Een te Bennekom zeer geziene figuur, „de oude heer Hus", gep. jachtopziener van H. M. de Koningin, is aldaar overleden. De begrafenis zal Maandag te Bennekom plaats hebben, waarbij de jagen--""ter van de Koningin in Gelderland, de heer W. Brantsma, aanwezig zal ziin. Aan Prof. dr. Schoepf, leider van het Insti tuut voor Organische Scheikunde der Tech nische Hoogeschool te Darmstadt, is het gelukt een aantal alkaloïden synhetisch te bereiden, onder voorwaarden zooals die ook in de levende plantencel aanwezig zijn. Wellicht zal men op deze wijze, onder physiologische voorwaarden, ook verschillende medische prepagaraten kun nen bereiden, die tot nu toe slechts uit tropische planten konden worden gewonnen. Aldus be richt het D.N.B. uit Berlijn. Na een verblijf van vele jaren in Ned. Oost-Indië, waar het schip gestarionneerd was, is Zaterdagmiddag het flottielje- vaartuig „Flores", onder commando van kapitein luitenant ter zee J. C. A.- Scholte om kwart over een in Nieuwediep aange komen. Aanvankelijk zou het vaartuig om negen uur des morgens binnengeloopen zijn, doch tenge volge van den ijsgang in het Marsdiep was de aankomst vertraagd. De ijsbreker „Halicon" voer voor de „Flores" uit en maakte een vaar geul voor het binnenkomende schip. Ter verwelkoming was aan het havenhoofd opgesteld het stafmuziekkorps der Koninklijke Marine, onder leiding van kapelmeester L. F. H. Leistikow, dat bij de aankomst, het „Wil helmus" ten gehoore bracht. Op het fort Louise waren aanwezig de T.ari- ne-commandant, schout-bij-nacht H. Jolles met zijn luitenant-ter-zee le klasse B. J. Vel- derman, de chef van den marinestaf kolonel J. G. van den Berg, de kapitein van den generalen staf I. L. Uyterschout en enkele andere auto riteiten van land- en zeemacht. Overigens be stond de belangstelling hoofdzakelijk uit de aanwezige manschappen van land- en zee macht, daar de koude en de vertraging de be langstellenden uit de burgerij weerhouden had den van een gang naar de haven. Na het spelen van het „Wilhelmus" bracht de adjudant van den marine-commandant een drie werf hoera voor Harer Majesteits „Flores" uit, waarmee alle aanwezigen op den wal instem den, en welke groet van boord van de „Flores" direct beantwoord werd. Tot slot bracht de staf- muziek nog de manoeuvre-marsch ten gehoore, welke echter tengevolge van de koude halver wege geëindigd moest worden. Dr. Ch. W. F. Winckel, die Vrijdag per vlieg tuig van Amsterdam naar Stockholm is ver trokken om besprekingen te voeren, betreffen de de uitzending van een Nederlandsche am bulance naar Finland, verklaarde bij zijn aan komst aldaar, dat hij eenige daigen in de Zweed- sche hoofdstad zal blijven om in contact te treden met de vertegenwoordigers van het Zweedsche Roode Kruis. In de eerste dagen van de komende week zal hij naar Finland vertrek ken. De datum van zijn terugkeer staat nog niet vast. Het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt mede. dat de ontvang sten over Januari hebben bedragen f 28.812.58. zijnde f 7.023.95 uit de periodieke bijdragen en f 21.788.63 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak be droegen f 17.776.79 De plaatselijke commissies van samenwerking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bijeen f 29.481.51, zoodat in die maand aan aanvragen, verdeeld over 103 ge meenten. een bedrag van f 47.258.30 kon worden uitgekeerd. Versterking der geldmiddelen blijft noodig. Het gironummer van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden te 's Gravcnhagc is: 272727. De dialecten-commissie der Koninklijke Ne derlandsche Akademie van Wetenschappen heeft dezer dagen haar zevende en achtste vragenlijst ter voorbereiding van den Nederlandschen taal atlas tegelijk, uitgezonden. De zevende lijst bevat de namen van een aantal kleine zoogdieren (bunzing, hermelijn, wezel, das, mol, eekhoorn, enz.), reptielen (hagedis, salamander, enz.), in secten (krekel, sprinthaan) en een aantal vragen betreffende de melk- en kaasbereiding. De acht ste lijst stelt enkele vragen van aigemeenen aard betreffende het dialect, die zich minder goed leenen om in kaart te worden gebracht, maar die voor het dialectonderzoek hier te lande niet temin van groot belang zijn. Zoo wordt o.a. ge vraagd welke markten de inwoners geregeld bezoeken, noeveel kinderen thuis nog volop dia lect spreken, enz. Tegelijkertijd heeft de volkskunde-commissie der akademie haar vijfde vragenlijst uitgezon den. Als grondslag voor deze lijst zijn de vragen genomen, die de International Association for European Ethnology and Folklore heeft voorge steld voor een internationale vragenlijst. Enkele vragen van deze lijst moesten echter vervallen, aangezien ze reeds op de oudere lijsten der commissie voorkwamen. Gevraagd wordt o.a. naar vreugdevuren, den meest gebruikten vorm van de wieg, de vormen van het dagelijksch brood, de namen van het onze-lieve-heersbeestje en den meikever en de liedjes met betrekking tot deze insecten, vereenigingen van jongens en jonge mannen die in het dorpsleven een bepaal de plaats innemen, enz. De volkskunde-commis sie heeft tegelijk met deze lijst aan haar mede werkers een geïllustreerde circulaire doen toe komen, waarin gewezen wordt op de beteekenis van het Nederlandsch openluchtmuseum op „De Waterberg" bij Arnhem. De secretaris der beide commissies zal aan belangstellenden gaarne een exemplaar van een of beide lijsten ter invulling toezenden, na aan vraag aan zijn bureau, Kloveniersburgwal 29, Amsterdam C., telef. 48487. (Van onzen specialen correspondent) Nadat Zaterdagmorgen in de vroegte om vier uur een ploeg mili tairen, voorzien van lantaarns en schoppen, naar de ingesneeuwde spoorbaan te Oosthuizen was gezon den en daar tot twaalf uur bijna onafgebroken had gewerkt, is een tweede ploeg van 150 militairen haar komen aflossen. Zaterdag, tegen het vallen van den avond, hebben wij nogmaals een bezoek gebracht aan het, ingesneeuwde gedeelte van de spoorbaan. Met gezichten, rood van de vinnige koude en met de kwartiermuts diep o< er de ooren ge slagen, waren de soldaten aan het werk. Met schoppen en houwselen sloegen zij de sneeuw, die aan de rails vastgekoekt zat, stuk. Zij schepten de sneeuwmassa tusschen de rails vandaan en wierpen deze op de spoorbaan, zoodat aan beide zijden van de rails een wal ter hoogte van ongeveer twee meter ontstond. Men had goede hoop spoedig klaar te komen met het geheel sneeuwvrij maken van de baan. Het was een fantastisch schouwspel, deze frissche jongens in de barre sneeuwwoestenij aan het werk te zien. Zij waren zeer opge- ruimd en zongen onder den zwaren arbeid het hoogste lied. 2?ij dachten niet aan den vinnigen wind, die in den loop van den avond en nacht de spoorbaan weer geheel met sneeuw zou kunnen bedekken. Wijhadden op de spoorlijn een onderhoud met den wegopzichter der Nederlandsche Spoorwegen, den heer J. Plieger, die mindei optimistisch gestemd was. „De wind is vandaag wel niet zoo sterk als Vrijdag, zei hij, maar wint toch steeds meer in kracht. Als vanavond de wind niet gaat liggen doch van dezelfde kracht blijft, is de spoor baan binnen enkele uren weer geheel onderge sneeuwd. Hij wees hierbij in de richting van het IJselmeer en de landerijen, gelegen ten Oosten van de spoorbaan. „Al deze sneeuw komt bij Oostenwind dezen kant op. Bij een feilen wind stuift de stofsneeuw op de hooge wallen, die door het ruimen van de sneeuw zijn ontstaan en dan is de spoorlijn weer ge blokkeerd. Dan kunnen de jongens opnieuw aan het werk. Alles hangt af van het weer. Gaat de wind liggen en sneeuwt het vannacht niet, dan kan het verkeer Zondag doorgang vinden." Intusschen zei de heer Plieger ons, dat de vroegtrein hedenochtend nog niet zou vertrekken. Eerst zou een ploeg arbeiders en spoorwegpersoneel uitgezonden worden om de baan te verkennen. Is de baan vrij, dan zullen in den loop van den ochtend of middag waarschijnlijk de treinen rijden, is de baan echter weer ingesneeuwd, dan komt er van herstel der diensten voorloopig niets en zal men weer aan den slag moeten. De groote hoopen sneeuw, die langs de spoor lijn zijn opgetast en die inmiddels in ijs massa's zijn veranderd, reiken tot ongeveer manshoogte. Zocals bekend vindt de opeenhooping van sneeuw voornamelijk haar oorzaak in de aan wezigheid van het griendgewas langs de baan. waardoor de sneeuw vast blijft zitten. De heer Plieger noemde nog een andere oorzaak en wel, dat de Oostenwind vanuit het IJselmeer pal op de spoorlijn staat. Dat de toestand zeer ernstig is blijkt wel hieruit, dat de tegen den spoordijk opgewaaide sneeuw een hoogte van ruim vier meter heeft bereikt. Op den terugweg naar Hoorn zagen wij, dat door den wind inmiddels op enkele plaatsen de rails weer bedekt waren met sneeuw. In het isolement van verschillende gemeenten ten Noorden van de hoofdstad komt thans in betrekkelijken zin verbetering. De verbindingen met Ransdorp en Durgerdam, van Schelling- woude uit, zijn thans weer hersteld via den Lierschouw en den Zeedijk. Het autoverkeer ondervindt echter nog steeds groote moeilijk heden en het busverkeer is aan ook nog steeds niet hervat. Holysloot is nog niet bereikbaar, dan per slede en met de grootste moeite. De weg tus schen Ransdorp en Durgerdam is ook nog steeds onbegaanbaar. De voorziening van vleesch en vet voor de bewoners van Uitdam is nog niet opgelost. Een slager uit Durgerdam, die reeds gisteren een poging had ondernomen om per auto Uitdam te tereiken, heeft vandaag een tweede poging van Ransdorp uit ondernomen. Een kilometer buiten Ransdorp moest hij den strijd tegen de sneeuw echter staken. Per slede met een paard heeft hij Holysloot kunnen bereiken, doch ver der kon hij niet komen. Een hoeveelheid gist voor den bakker in Uitdam, die aan dit artikel gebrek heeft, zou per sleden van Holysloot uit gebracht worden. Of deze poging is gelukt, was nog niet bekend. Zondagmorgen cm zes uur zal een viertal mannen van Durgerdam ver trekken en trachten Uitdam te bereiken, In dit dorpje heerscht nl. langzamerhand aan ver schillende levensbehoeften gebrek. Er is gebrek aan brandstof, aan ceel en aan veevoeder. Mocht de expeditie via den Waterlandschen Zeedijk morgen niet slagen, dan zal getracht worden Uitdam per ijsvlet te bereiken. Een KL.M. A vliegtuig, bestuurd door den vlieger Parmentier, bracht Zaterdagmiddag te Hollum 300 K.G. post en acht passagiers uit Eelde aan. De groote hoeveelheid post was oor zaak, dat eenige personen de vlucht niet konden meemaken. Zij moesten de volgende gelegenheid afwachten. Om dezelfde reden kon de verbinding met Ameland en Schiermonnikoog niet met één vlucht worden afgedaan. Voor elk der eilanden werd een afzonderlijke vlucht van Eelde uit gemaakt. Behalve de brandstoffenscb «f rschte dreigt nu ook een tekort aan veevoer op Ameland. Het is bij lederen handelaar uitverkocht. Ge zien den kleinen voorraad hooi en de onmo gelijkheid om voorshands de scheepvaart te hervatten, ziet de toestand er ten deze verre van rooskleurig uit. Men hoopt dat de autoriteiten dezen moeilijk heden het hoofd zullen weten te bieden. Sedert drie dagen heeft Vlieland geen verbin ding met den vasten wal. Ook voor heden schijnt er weinig kans te zijn. dat men de Friesche kust bereikt, want voor de haven heeft zich een stevige ijsdam gevormd. De Verkoopassociatie Enci cemij te Amster dam zendt ons een boekje, getiteld: Nieuwe bouwmaterialen voor moderne boerderijen. De heer A. D. van Eek, hoofd der bouwkundige afdeeling der Wieringermeerdirectie, schreef voor dit boekje een voorwoord. Verder bevat dit werkje een aantal uitmuntende foto's, waarop men kan zien op welke wijze beton ge bruikt wordt bij het bouwen van nieuwe boer derijen in de Wieringermeerpolders. In het Gebouw voor K. en W. te Den Haag Al op het Diligentia-Concert op 7 Februari a.s Ramuz' „Geschiedenis van den Soldaat" een première voor Pen Haag, die, juist op het oogenblik, de aandacht verdient. De soldaat uit deze geschiedenis is het sym bool van den soldaat, van den man in het algemeen. De Nederlandsche tekstbewerking is van Martinus Nijhoff en de muziek van Igor Stia- winsky. Het stuk wordt gelezen door Paul Huf en gespeeld door Annie Heukers, Adriaan Hooykaas en Ben Groenler. De regie berust bij prof. dr. Lothar Wallerstein en de décors zijn ontworpen door dr. Fr. W. S. van Thienen. Het orkest bestaat uit zeven leden, terwijl het geheel staat onder leiding van Frits Schuur- map. Indexcijfer groothandelsprijzen 1936—1938 is 100. Aug. Dec. 23 30 1939 1939 Jan. Jan. Plantaardige voedings middelen Dierlijke voedings middelen Totaal voed in gsm. Grondstoffen Afgew. producten Algem. indexcijfer 92,9 106,5 111,7 111,3 101,3 97,3 96,8 101,8 99,8 120,7 114,0 137,0 117,7 119,9 124.1 118.2 140.7 119,9 122.8 123.6 117,8 141.7 120,0 123,0 Wat het verloop van de kleinhandelsprijzen betreft, geven de volgende gewogen indexcijfers van winkelprijzen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de berekening zijn prijzen opgenomen van aardappelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vet ten en kruidenierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stijging van 9,6 pCt. der prijzen van voedingsmiddelen een stijging veroorzaakt van de uitgaven voor hét geheele gezinsbudget van 3,8 pCt., waarbij aan genomen is, dat 40 pCt. van de gezinsuitgaven besteed wordt aan voeding. Augustus 1939 is 100. Aug. 1939 100,0; Dec. 1939 108,4. 23 Jan. 108,8; 30 Jan. 109,6. Tijdens den eersten avond van de Zesdaag- sche te Antwerpen vond er een valpartij plaats, waarbij Sscherens en Slaats betrokken waren. Op advies van den geneesheer is Slaats, die klaagde over pijn in arm en schouder, naar het ziekenhuis overgebracht. Daar zal worden vast gesteld van welken aard zijn verwondingen zijn. Nader wordt gemeld, dat van Slaats in het Casman-ziekenhuis te Antwerpen een Röntgen foto is gemaakt. Het blijkt thans, dat zijn arm niet gebroken is, doch gekneusd. Voorts is een spier van den linkerschouder gescheurd. Slaats zou nog Zaterdag het ziekenhuis kunnen ver laten, doch van verder deelnemen aan den zes- daagsche zal natuurlijk geen sprake meer zijn. Zaterdag zijn te Groningen wedstrijden om het kampioenschap van Nederland in het schoon rijden voor dames en heeren gehouden. Het ijs van de banen van de ijsvereeniging was uitste kend ondanks lichte sneeuw. Vele toeschouwers volgden den strijd der 40 deelnemers (25 heeren en 15 dames). Bij de dames won mevrouw SchoorlKeetman uit Barsingerhorn den titel voor mevr. Stuur man—van Vliet (Gouda). Bij de heeren zegevierde Timmerman uit Scha- gen, terwijl Lautenbach uit Rotterdam hier twee de werd. De uitslagen luiden: Dames; 1. en kampioene: mevr. E. Schoorl— Keetman (Barsingerhorn), 2. mevr. M. Stuur manvan Vliet (Gouda)3. mevr. T. Blaauwboer (Overveen), 4. mej. M. Timmerman (Schagen). Heeren: 1. en kampioen: C. P. Timmerman Schagen), 2. E. Lautenbach (Rotterdam), 3. T. G. van Dalen (Den Haag), 4. A. Bakker (Hilver sum). Op de ijsvereeniging te Groningen zijn ook wedstrijden voor paren verreden. Van de vijf tien paren plaatsten mevr. SchoorlKeetman met den heer Timmerman zich als eersten voor mevr. Blaauboer en Lautenbach. De uitslag van den wedstrijd voor paren luidt: 1. mevr. E. Schoorl—Keetman (Barsinger horn) en C. P. Timmerman (Schagen)2. mevr. T. Blaauboer (Overveen) en Lautenbach (Rot terdam): 3. mevr. Stuurmanvan Vliet en D. Stuurman (Gouda); 4. mevr. M. Loggers— Boontjes (Huizen) en C. Meeuwich (Hoofddorp). Laatste gedane koersen Febr. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topekc Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. ölA Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kemiecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat, Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. Nord. Amer. n.a. Norfolk Westen Pennsylvania Phillips Oil Proctor Chainbl< Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Scars Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass, Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building 3 2 1 172 171 171 113 113 114} 24 23} 23} H} 14} 14} 47} 47} 47 171 171 170} 90} 90 89} 9} 10 10 26} 26} 26} 2 4 5 23 23} 5} 5} 5} 73} 74 73} 4} 4} 68 68 68 34} 34} 34} 39} 39} 39} i 4 81 80} 81 4} 4} 4 31 32 31 24} 23} 24 i 11 8 8 I 18} 18} 18} 82} 82 80 1/9 179} 179 158 159} 159} 7 6} 6} 38} 38} 38} 82} 52 52} 22} 22 22} 5} 5} 5} 11 i 11 i 53} 53} 53} 35} +T 52 29 17 16} 25} 21 J 213 21 39 68 i 40 6 19} 83 11 11 12 17} 7} 43} K 90 48 J 2} 26 56} 23 1 u8 40} 35} 4 34} IT T« 51 29 16} 16 25} 21 213 21} 39 68} 40 j 5} 19} ■82} 10} 11 i 12} 17} 7} 43} 10} 93 48} 2} 36} 56} 22 108} 40 t 35} 4 35^ t 51 29 16 1=1 25 21 2)3 21 38 67 40} 5} 19 82 10} 25 36 56 22} 105 1 40 NEW YORK, 3 Febr. 3 2 2 16.92 16.94 16.97 5.05 5.j5 5.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.42 22.42 22.42 i Oslo 22.72 22.72 22.72 i A'dam 53.09 53.09 53.0 k Londen 3.98 3.97 3.97 j Parijs 2.25 2.25 2.25 Berlijn 40.20 40.20 40.20 3 Febr. NEW YORK, 3 Febr. -2 Febr. 3 Febr. 2 Febr, Katoen Niéuw contract Jan Jul) Mrt. 10.9711.00.— Oct. Mei 10.56-— 10.57Dec. 10.23-10.28-- 947 .48 9.47.- 940-.— 9..39- Rubber Standaard Mrt 18.69t- 18.65- Sept, 17.83f 17,75 Mei 18.19+-18.19Oct, 17.73 - 17.75 Jull 18.01— 1SA0+ Dec, 17.62+- 17.6,+ Jan. 17.55+-17.55+- Koffie 1 Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt 4.24 Mel 4.26 Juli 4.28 Sept 4.30 Dec. Suiker Jan. 4.24 Mrt 6,21 4.26 Me) 6.25 4.28 Juli 6.29.- (30-- Sept. 6.32-- Dec. 6.39.- Mrt Me] Jul) Tin LOCO 1.85+ 1.92+ 1.98} i .83+ 1.92+ 1.97+ Sept. Nov Dec. Jan. 45.00 45.62 1 -2 Febr. t 3 Febr. Tarwe vlei 96 Juli 94— Sept 93 Maïs Mei Jul] Sept Reuzel Mrt 6.17} Mej 6,37 3 Febr. -2 Febr, Tarwe vlei 84 54} 54 55} 97}-} 94} 93 55} 55} -5 2.01 L98+ 44.75 CHICAGO, 3 3 Febr. Haver 38 ■- 33 -- 31} Rogge 64 64 65} viei Juli Sept. Mel Juli ~«pt 6.17 6.21 6.25- 6.28 6.3) - 2.0C+ 45.37 Febr. 2 Febr. 38 g 33} 31 64 64 i 65 Jul) Jet 86 Rogge Mei 74 Oct 72 Jul) 69 Haver Mel Juli 6.17}-+ fuli 6.57} 6.50 6.30+ Sept. 6.726.70-+ WINNIPEG, 3 Febr. 3 Febr. 2 Feb. Gerst 53 52 - 51}. 51} i4 Me) 85- Jul) 56 Dec. Lijnzaad 40 38 J 75| 72} - - 68 -- 40 f 38 Me) 193} 193 - 191 191. - Oct 185} 185 - 34} 34 MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Rotterdam 1937 (kl. cp.) sy2 8514% Centrale Credietbank (kl. cp.) 4'/2 85 Gruno's Grondbezit 2 y2 15 Handel, Industrie en Landbouw Maat schappij voor Nederland 3 85 Nederlandsche Grondbriefbank (kl. cp.) 4 75 Vaderlandsche Bank voor Belaste Waar- den (kl. cp.) 4 22 22y2 /o Vereeniging tot Stichting en Instandhou ding eener Christelijke Kweekschool voor Zeeland te Middelburg 4 92V2% OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Augustinus Stichting te Ubbergen 4 92 Carmelitessen, E.E. Zusters te Sittard 1 20 Christus Koning, R.K. Kerkbest. der Par. van te Hillegersberg 3 62'/,% Dominicanen Collegium Albertinum, College der E.E. P.P. te Venlo 3'/2 40 Huize a'e la Salie te Boxtel 4 87 Maria Magdalena, Par. H.H. te Amsterdam 3>/2 75 Rotterdamsche Commissie v. Roomsch- Katholieke Vacantie Kolonies te Rot terdam 2 (6 30 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Caritasverband te Trier 8 8%% Confraternitat, Roomsch-Katholiek Zie kenhuis te Weenen 8 10 Familie van Nazareth, Congr, v. d. H. te Rome 4 of„ 72 Goddelijke Heiland, Congr. Zusters v. d. H. te Weenen 8 10 Redemptoristen, E.E. P.P. te Brussel 6 95 PANDBRIEVEN Algemeene Friesche Hypotheekbank (kl cp.) 3>/2 82 Groningsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3(4 81'/,% Haarlemsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3'/, 81(4 HollandNoord-Amerika Hypotheekbank (kl. cp.) 6 5(4% Maastrlchtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 86 Nieuwe Nederlandsch-Amerikaansche Hy potheekbank (kl. op.) 5 22 Rotterdamsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3'/, 78 Vaderlandsche Hypotheekbank (kl. cp.l 4 1 (5 75 Zuider Hypotheekbank (kl. cp.) 3(4 81 Zuid-Nederlanö'sche Scheepshypotheek- bank (kl. cp.) 4'4 86(4% AANDEELEN Amsterdamsche Volksbank 60 Bervoets' Kleedingbedrijven, Gebrs. (Pref.) 77(4% Cobra, Koloniale Brouwerijen 65 Fuchs en Rens, Maatschappij tot Voort zetting der Zaken v.h135 Goedhart's Aannemingbedrijf Gebrs. ..30 Haagsche Buurtspoorwegen (Cert.) 42(4% Hegoma Handel Maatschappij 27 Internationale Sleepdienst Maatschappij 140 Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg is Zoon 150 Leidsche Broodfabriek 44 Maatschappi) voor Chemische Waren (Cert.) 20 Nederlandsche Fabriek van Bakkerijwerk tuigen v.h. G- J. Benler (f 27.75 Nederlanicïsche Grondbriefbank 56 Nederlandsche Middenstandsbank 27(4% Neptunus. Maatschappij tot Bouwing en en Expl .van Huizen 35 Oost-Java Prauw Maatschappij 65 Petoeng Omboh. Maatschappij tot Exploi tatie van het Land (f 500.30 Sphinx, Kristal-, Glas. en Aardewerkfa briek De 56 Vereenigde Industrieën Rotterdam te Rotterdam 150 Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maat schappij 1%% ZutpbenEmmerik, Tramweg Maatschap- Pil 2 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845 75 gestort 260 Nationale Levensverzekering Bank 10 gestort 425- 415 420 Residentie Hypotheekbank 35 gestort f 150— toe Rotterdamsche Scheepsliypotheekbank 10 ge stort f 350.— toe OPRICHTERSBEWIJZEN Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij f 20.— Hollandsche Kunstzijde Industrie f 87.50 Javaschc Cultuur Maatschappij f 295.— Linkungan Borneo Rubber Maatschappij f 2. WINSTBEWIJZEN Koninklijke Paketvaart Maatschappij f 2350.—% f 2400.— DIVERSEN Koninklijke Vereenigde Taphtfabrieken (Amort.bew.) f 117.50 Nationale Voorschotbank (Rest.bew) 2 Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maat schappij (Bew. v. Deelger.) f 125. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest.- bcw.) f 8. Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 1 1% LOTEN Rotterdamsche Schouwburg f 0.65 1 Zaterdag is uitgegeven Staatsblad no. 281, besluit van 3 Februari 1940, tot vaststelling van den datum van inwerkingtreding van het Ko ninklijk besluit van 21- December 1939, Staats blad no. 286, tot Instelling van drie militaire arrondissementen. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- exanien rechten Mej. m. J. A. Teunissen, Nu land en de heer J. A. Woltrjng, Amsterdam. LEIDEN. Geslaagd voor doctoraal examen klassieke letteren mej. J. C. A. Klink, Den Haag. Koersen voor stortingen op 5 Februari 1940 tegen verplichtingen luidende in Reichsmarken f 75,60, Lires 9,55. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 2 Febr.: Antonie van den Beem'd, landbouwer, Klein Zundert, gemeente' Zundert. R.c. mr. F. Bielders. Cur. mr. O. A. Ch. Verpaalen, Breda, Sophiastraat 28. E. W. Hekman, muziekhandelaar expl, tooneelfonds Festa, wenende te Winschoten, Langestraat 54. R.c. mr. J. G. A. Kattenbusch, Cur. rr.r. E. Post. Winschoten. S. P. Smid. Stadskanaal, O. Burg. Rein- dersstraat 5. R.c. aer. J. G. A. Kattenbusch, Cur. mr. H. F. R. Reitsma, Stadskanaal. Hoofdkade. In de week van 29 Januari t.m. 3 Februari 1940 werden in Nederland 29 faillissementen uit gesproken'. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fai'.l, van: F. van den Hoonaard, eleotricien, Rotter dam; G. A. A. van Onna, Doesburg; J. B. Visse, Monster; A. van den Nieuwendijk Voorhout; J. Chr H. Stoop, Den Haag; de N.V. Vcrboons Ga ragebedrijf Reisbureau Stoop. Den Haag. Vernietigd op grond van verzet het faill. van: H. Smit. Groningen. Gedeponeerde uitdeelingsli'sten 29 Jan.: J. C. van der Poel. weduwe van -A, Spoon Gzn., Nieuwenhoorn. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeeiingslijst. Uitk. 86.4843 pCt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2