Nederland voor een groot deel een modderpoel m mm Generaal Reijnders gaat heen F De stad Viborg in vlammen De Mannerheimlinie houdt stand ja Nieuwe aardbeving in Turkije Eindelijk dooi! Het nieuws van heden TURKENBURG „SINT PETRUS' Maar de wegen werden spiegelglad INBRAAK BIJ JUWELIER TE ROTTERDAM Na een Sovjet-bombardementwaarbij 500 bommen op de stad werden geworpen, ligt deze grootendeels in pain KINADRUPPELS BODEGRAVEN ZADEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPl Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering m- In Midden-Drente Toestand der wegen Noordzeekanaal ijsvrij Ver keer sstag natie in W aterland Twee autobussen ingesneeuwd De Bilt meldt: Verschil van inzicht met de Re geering ten aanzien van vraag stukken van technisch- militairen aard Generaal Winkelman volgt hem op Voor meer dan een halve ton aan kostbaarheden gestolen Finnen vreezen het voorjaar 63ste JAARGANG No. 22223 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Dr. H. NANN1NG'» II 3 fü bloedarmoede bleekzucht Twee dorpen geheel verwoest Ook aardschokken in Noord-Zweden OVER HET IJS GELOOP EN NAAR SCHIERMONNIKOOG Drie leden van het gezelschap keeren per vliegtuig terug Het Russische legerbericht VRAAGT PRIJSCOURANT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - s f MALIEBAAN 50 UTRECHT De door velen zoo lang verbeide dooi is in getreden. HU heeft zich kenbaar gemaakt door een sluier van regen, die gestadig neer daalde. Alhoewel velen de verhoogde tem peratuur met genoegen zullen begroeten, heeft deze nog vele moeilijkheden gescha pen. Het water, dat Zondag op de straten neerkwam, bevroor bij aanraking van den grond onmiddellijk en vormde een spiegel gladde baan, die voor het meerendeel der Weggebruikers een groote hinderpaal bleek. Alom hadden diegenen, die zich te voet dan Wel per as op straat waagden, de grootste moeite boers te houden, en voor tal van personen bleek tie gladheid een onoverkomelijke hinderpaal. Sun werden wel bijzondere eischen gesteld. Wielrijders hadden de moeilijkheden, verbon- tien aan twee smalle rubberbanden en een spiegelglad wegdek, mgezien en dit vervoermid- tiel dan ook wijselijk thuisgeiaten. Wel konden Vele glijpartijen voorkomen en bestreden wor- tien door het strooien van asch. Wij zagen auto mobilisten met sokken over de schoenen om hun wagen heenloopen, asch voor de wielen strooiend om een steunpunt daarvoor te ver brij gen en in ieder geval een kans te loopen om te kunnen wegrijden. In de omgeving van Beilen zijn vanochtend overal ploegen vrijwilligers begonnen de wegen sneeuwvrij te maken. Er zijn honderden men- Schen aan het werk. Tegen den middag zullen tie snecuwbarrières op den hoofdweg Beilen Assen Zijn opgeruimd. Zoolang"' de zandstrooier niet is rond geweest, blijft deze weg echter nog Seer gevaarlijk, omdat de sneeuwvrije gedeelten hl den afgeloopen nacht met een dikke ijskorst bijn bedekt. De busdiensten lagen vanochtend om tien uur hog stil, doch zouden in den loop van den dag hl Noordelijke richting waarschijnlijk hervat bunnen worden. Het verkeer Beilen—Hcogeveen kan vermoe- tielijk vandaag nog niet worden hersteld. De host van Zaterdagavond lag Maandagochtend hog in Beilen. De melk werd gedeeltelijk met boerenwagens haar de zuivelfabrieken gebracht. Een ploeg recruten kon niet vertrekken. De A. N. W. B. bericht, dat de hoofdwegen hitidom Arnhem met groote voorzichtigheid te herjjden zijn. Schaarsbergen—Hoenderlo onberijdbaar. Weg ApeldoornArnhem bij Woeste Hoeve beer glad. De wegen in de Betuwe zijn vrijwel onberijd baar, busdiensten worden zooveel mogelijk on- tierhouden. De toestand van groote en binnenwegen in kroningen is zeer slecht. Sneeuwophoopingen en fcïoote gladheid belemmeren het verkeer, trit Ben Helder ontving de A.N.W.B, bericht, de boot op Texel slechts éénmaal per dag Hart. i Dc ingevallen dooi heeft in de steden de straten in modderpoelen veranderd. Men komt handen te kort om dc verstopte rioolputten weer schoon te maken, opdat het overtollige sneeuwwater, dat hoog opspuit, als een auto er door heen rijdt snel zal kunnen wegvloeien Men legt niet aan te Oude Schild, maar bij 't Homtje, vandaar tracht men den dienst op Den Burg te onderhouden met bussen, wat van daag in verband met de gladheid wel met groote moeilijkheden gepaard zal gaan. De toestand van de wegen rondom Breda is tameifjk goed, in de omgeving van Dinteloord is hij echter nog slecht. De binnenwegen zijn onbegaanbaar, vooral in het Gooi en ten Noorden van het IJ. De weg Alkmaar—Den Helder is zeer glad. De A. T. O.-bus Alkmaar—Afsluitdijk—Leeu warden heeft den dienst nog niet hervat. Zondagmiddag zette de dooi in ons land in en hedenochtend zou men in het 26 K.M. lange Noordzeekanaal tevergeefs naar Us hebben uitgezien. Van het begin van hét kanaal tot zée was het wederom één watervlakte over de volle lengte en breedte van het kanaal. De drie ijsbrekers van de Vereeniging voor Algemeene Scheepvaartbelangen hebben Zon dag den geheelen dag nog hard gewerkt om het ijs te breken en Waterstaat spuide dit ijs zoo krachtig mogelijk weg. Het heden bereikte resultaat geeft een goed beeld van het zeer vele werk, dat door de ijsbrekers in de achter ons liggende vier weken is verzet. Ook hier is bewezen, dat ijsbreken gecombineerd met ijs- spuien voor dit voor Amsterdam zoo belang rijke kanaal de juiste methode van ijsbestrij- ding is. Het verkeer in Waterland is Zondagmorgen weer volkomen in de war geweest. Zaterdag kon de dienst van de Noord- en Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij van Amsterdam naar Monnikendam voor het eerst na vele dagen weer onderhouden worden, doch Zondag l^eek dit opnieuw onmogelijk. De trams kwamen niet verder dan Zunderdorp, waar de sneeuw onge veer een meter hoog lag. Met man en macht toog men aan het werk om de baan vrij te ma ken. Voor het eerst in dezen winter was ook het autoverkeer van Amsterdam naar Pur- merend langs den weg over Watergang on mogelijk. Bij het Schouw lag de sneeuw hoog over de geheele wegbreedte. Een bus van de W.A.CO is hier ingesneeuwd. In den loop van den middag slaagde men er in de trambaan AmsterdamMonnikendam voor de tweede maal sneeuwvrij te maken. De^tramdiensten van de N.Z.H.T.M. naar Broek in Waterland werden terstond hervat. Later werd ook doorgereden naar Monniken dam. Vertraging kon echter niet worden voor komen. De busdiensten van de N.Z.H.T.M. van Amsterdam naar Purmerend. die men, nadat de weg via Watergang en Ilpendam onberijd baar was gebleken, via Monnikendam en de Purmer wilde onderhouden, zfjn thans gestaakt. Abonnementen van deze maatschappij zijn op dit traject geldig voor den trein. Ook de W.A. C.O .-diensten waren op deze route tot vier uur gestaakt, doch zijn nadien hervat. Men was Zondag doende den weg van het Schouw tot Purmerend sneeuwvrij te maken met behulp van een tractor. Vanmorgen zou ook de N.Z.H.T.M. trachten de trambaan langs dezen weg weer berijdbaar te maken. De invallende dooi heeft de wegen in Noord-Holland, ten noorden van de hoofd stad, in spiegelgladde ijsvlakten herscha pen. Het busverkeer van de N.Z.H.T.M. is daardoor totaal gestremd. Slechts de tramdienst Amsterdam—Monni kendam kan normaal onderhouden worden. Op het traject Edam—Monnikendam zijn twee autobussen ingesneeuwd. Met man en macht wordt thans gewerkt deze voertuigen te bevrijden. Tevens is men doende met behulp van een sneeuwploeg het traject Schouw Purmerend vrij te maken. Over het algemeen zijn de wegen met een twintig centimeter dikke laag ingereden sneeuw bedekt, welke een harde en door den regen zeer gladde korst heeft gevormd. Het zal niet eenvoudig zijn deze korst te verwijde ren, doch de dooi, welke naar het zich laat aanzien zal doorzetten, is een goede bondge noot. De gemalen van het hoogheemraadschap Waterland zijn vanochtend in werking ge steld. VERWACHTING geldig van hedenavond tol morgenavond ongeveer 19 uur: In het Noorden: Meest matige Ooste lijke tot Zuidoostelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt «iet mist. Tijdelijk lich te vorst tot temperatuur om het vriespunt. In het Zuiden en midden: Zwakke lot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt met mist. Tijdelijk lichte regen. Lichte tot matige dooi. Zon op 7.38 onder 16.52. Licht op 17.22. Nieuwe Maan 8 Febr. Zooals uit de Staatscourant van hedenavond zal blijken, is aan ge neraal I. H. Reijnders, opperbevel hebber van land- en zeemacht, op een daartoe door hem gedaan ver zoek, door H.M. de Koningin eer vol ontslag uit den. militairen dienst verleend, onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem in verschillende gewichtige betrek kingen en in buitengewoon moei lijke omstandigheden bewezen, en is tot zijn opvolger benoemd de ge- pensionneerde luitenant-generaal H. G. Winkelman, sedert het intreden van den mobilisatietoestand com mandant van den luchtverdedigings kring Utrecht-Soesterberg, terwijl dj; laatstgenoemde tegelijkertijd bevor derd is tot generaal. Naar wij vernemen, heeft in hoofdzaak verschil van inzicht met de Regeering ten aanzien van vraagstukken van technisch-mili- tairen aard tot de ontslagaanvrage van generaal Reijnders geleid. De nieuwe opperbevelhebber generaal H. G. Winkelman In den nacht van Zaterdag op Zondag is een brutaje inbraak gepleegd in de juwc- licrszaak van de firma A. Sicbel Jr., geves tigd aan den Binnenweg 6, te Rotterdam. Toen in den vroegen ochtend de chef der firma naar de centrale verwarming in het pand zou gaan kijken, ontwaarde hij tot zijn verba zing, dat het slot van het rolluik geforceerd was en dat inbrekers zich op deze wijze toegang tot den winkel hadden weten te verschaffen. Reeds bij den eersten' aanblik ontwaarde hU, dat 'vrijwel alles wat zich in den winkel aan waarde bevond, tot goeden prijs was verklaard Bij onderzoek bleken te zijn vermist 675 gouden verlovingsringen, 150 gouden hor loges, 250 ringen met brillanten, 250 gouden polshorloges, 1200 gouden zegelringen. 100 gouden horlogekettingen. 150 a 200 gouden armbanden en 100 gouden colliers. Naar ruwe schatting bedraagt de waarde van liet gestolene tusschen de vijftig- en zestigdui zend gulden. Een twaalftal jaren geleden is bij dezelfde firma eveneens inbraak gepleegd. De fa. Siebel is tegen inbraak verzekerd. ff;-. HP De Russische bombardementen richten in de Finsche steden groote verwoestingen aan. Op onze foto het vernielde Nederlandsche consulaat HELSINKI, 5 Febr. Een speciale corres pondent van Reuter seint: Een deel van Viborg stond Zondagavond nog in vlammen, als gevolg van de vijfhon derd bommen, die door 47 Russische vlieg tuigen Zaterdag op de stad zijn geworpen. De persoonlijke verliezen waren gering, aan gezien 85 pCt. der bevolking reeds ge- cvacueerd is. Honderdveertig gebouwen, on der welke de oude kathedraal, werden rechtstreeks door bommen getroffen. Een blok van tien huizen staat nog in lichter laaie. De brandweerlieden werken bij een temperatuur van 22 graden onder nul. In den loop van den Zondag zijn verder Ekenas en Abo door Sovjet-vliegtuigen gebom bardeerd. Op verscheidene plaatsen braken branden uit, maar er vielen geen slachtoffers. Ook an dere plaatsen in het Noorden van Finland wer. den gebombardeerd. De schade was onbeteeke- nend. Zaterdag, te laat om nog gemeld te wor den in het officieele Finsche communiqué, heb ben de Russische luchtstrijdkrachten Sortavala gebombardeerd, ten Noorden van het Ladoga- meer. De schade was vrij ernstig en er vielen enkele slachtoffers. Zaterdag zou voorts een door de Russen geworpen bom zijn neergekomen op een ziekenhuis in Oost-Finland, dat van duidelijke kenteekenen was voorzien. De speciale correspondent van Reuter op de Karelische landengte meldt, dat in strijd met de verwach ting het Russische offensief aldaar Zondag den geheelen dag met on verminderde kracht is voortgezet. Dit offensief heeft den Russen reeds ongeveer 3000 dooden gekost. De Finnen strijden onder een enorme spanning, maar schijnen hun posities hecht te handhaven. Zij hebben nu geleerd, hoe zij moeten optreden tegen de nieuwe Russische tank sleden. De Russische aanval begon vroeg in den mor gen. Tanks verschenen, met sleden achter zich Des nachts hadden de Finnen nieuwe vuurpo- sities in orde gebracht voor him antitankge- schut en de Finsche soldaten hadden zich on. der dekking van de duisternis ingegraven in diepe holen in Niemandsland. Toen de tanks verschenen, werden zij niet alleen ontvangen door zwaar geschutvuur, maar ook door een regen van handgranaten, die uit deze holen naar hen werden geworpen. Tegen den avond trokken de Russen terug. Zij schijnen krachtige versterkingen, zoowel op de landengte als aan het front bij het Ladogameer te hebben ont vangen. Het Finsche legerbericht tot Zondagmiddag 12 uur luidt: Te land: Op dc landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen op de Finsche stellin gen te Summa voortgezet. Vier aanvallen wer den ondernomen, die alle werden afgeslagen De Sovjets verloren meer dan 1000 man en 9 tanks. Ten Oosten van Muplojarvi werden de aan vallende Russen met verliezen teruggeworpen. Op andere punten van Karelië constateerde men levendige artillerie-activiteit en de Finsche batterijen hebben verscheidene vijandelijke bat terijen tot zwijgen gebracht. Ten N. O. van het Ladogameer was het be trekkelijk kalm. In het gebied van Kuhmo is een Russische aanval op een van te voren door de Finnen opgeworpen stelling afgeslagen. Op andere punten van Let front te land activiteit van patrouilles. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: In den nacht van 2 op 3 Fe bruari vlogen Russische vliegtuigen over het gebied van Hangö, Ekenas en Koivisto. Zater. dag ondernam de Russische luchtmacht aan vallen op Manti.uoto, Ekenas, Kerava, Dousa. Kotka, Seinajoki en Kuopio. in het gebied van Petsamo bombardeerden Russische toestellen Noutsi en Ivalo. De bombardementen veroor zaakten branden en volgens tot dusver ontvan gen inlichtingen werd een veertigtal burgers gedood en een vijftigtal gewonu. Op de landengte van Karelië was de activi teit der Russische luchtmacht grooter dan op voorgaande dagen. O.a. Viborg werd verschei dene malen gebombardeerd. Zaterdag heeft de Finsche luchtmacht deel genomen aan verscheidene gevechten en ver kenningsvluchten en vijandelijke troepen en bases oer Russische luchtmacht gebombardeerd. Volgens de inlichtingen, die tot dusver ontvan gen en gecontroleerd zijn, werden gisteren elf Sovjet-vliegtuigen neergehaald. Voorts zijn Zondagochtend te Helsinki biljet ten aangeplakt, waarin bevolen wordt, dat de mannen van 13 tot 60 jaar, die nog niet be hulpzaam zijn bij verdedigingswerken of werken van openbaar nut. zich voor 12 Februari bij de bevoegde bureauen laten inschrijven, opdat van hun diensten gebruik kan worden gemaakt bij de verdediging des lands. Militaire waarnemers zijn verrast over den verwoeden strijd der Russen op de Karelische landengte. Een zoo intensieve actie was te Hel sinki voor den herfst niet verwacht. Het is mo gelijk, dat de Russen gehoopt hebben de Fin nen onverwacht te kunnen overvallen. Wan neer dat het geval is, zUn zij waarschijnlijk te leurgesteld, want de Mannerheimlinie is bij zonder sterk. Sedert den aanvang van den oorlog zijn nog aanvullende defensielinies achter de hoofdlinie aangelegd, zooals in Frankrijk achter de Ma- ginotlinie gebeurd is en wanneer de Russen zouden willen doorbreken, zouden zij zich een weg moeten banen door een terrein van dertig tot veertig K.M. achtereenvolgende verdedi gingswerken. die zich uitstrekken tot voorbij Viborg. De correspondent van de „Stockholm Tidnin- gen" te Helsinki meent, dat het Russische op perbevel besloten heeft Viborg tot eiken prijs te verwoesten en dat dit plan samenhangt met het groote offensief tegen Summa. Nadat de prachtige kathedraal van Viborg door een zware bom vernield was, vereenigden de geloo- vigen zich in gebed bij het ongeschonden geble ven altaar. Verder meldt deze correspondent, dat ook het door 12.000 menschen bewoonde stadje Sor tavala Zondag gedurende 24 uur hevig door de Russische vliegtuigen gebombardeerd is. Het stadje biedt een droevigen aanblik. Het is voor drie vierden verwoest. De Luthersche kerk is ge heel. een ziekenhuis voor de helft vernield. Een ambulance-trein werd ernstig beschadigd. Reizigers, die onlangs uit Finland naar Zwe den zijn teruggekeerd, hebben verklaard, dat de Finnen, wanneer zij geen aanzienlijke hulp ontvangen, omstreeks Juni in een ernstige po sitie zuilen Komen te verkeeren. Wanneer de zomer komt zul-en de Russen geholpen worden door de volgende factoren: 1. Het aantal uren daglicht zal toenemen In het midden var. den zomer is het slechts on geveer twee uur duister, zoodat de aanvallen van de Russen gedurende 22 uur bü daglicht kunnen geschieden. 2. Wanneer de dooi voorbij is, zullen de we gen begaanbaar worden voor het zware verkeer van de Russische troepen en tanks. 3. Met het verdwijnen van de sneeuw zullen de Finsche skipatrouilles hun beweeglijkheid verliezen. 4. Het gevaar van boschbranden zal toe- I nemen. De stad Viborg ligt grootendeels in puin na een bombardement der Russen: hevige gevechten op de Karelische land engte. De Balkan-conferentie werd Zondag be sloten. Twee dorpen in Turkije door een aard beving verwoest. Generaal I. Reijnders gaat heen als op perbevelhebber van land- en zeemacht; generaal H. G. Winkelman volgt hem op. Mgr. Th. Bekkers benoemd tot eere kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Haarlem. Ontploffing aan boord van het tankschip „Ceronia". Geen persoonlijke ongeluk ken. Brutale inbraak in juweiierszaak te Rot terdam. O bM BH Htt aangewezen middel bij' kLü^ Hf MALARIA GEBREK AAK EETLUSTeas. Men lette op den naam ,.Dr. H. Nanning buiten op de roode doos en op de flacon. Prijs f L30 Pr. H NANNING'i Pbtm ara. F.kriek. N.V.. OEN HAAG. ANKARA, 5 Febr. (Reuter). Een he vige aardbeving heeft Zaterdagavond twee dorpen in het gebied van Erzindjan in Ana- tolië volledig verwoest. Als gevolg hiervan zUn 45 personen om het leven gekomen en tientallen ernstig gewond. In Noord-Zweden zün Zondag eveneens drie lichte aardschokken gevoeld. Op vele plaatsen werden de ruiten vernield. Drie leden van het gezelschap van zes personen, dat den tocht over het ijs van Groningen naar Schiermonnikoog maakte, en na aankomst op het eiland in Hotel v. d. Werff verpleging vond, zullen Dinsdag per vliegtuig naar het Westland terugkeeren. Het zijn Mevr. Dijkhuis en dochter en de heer K. Sterkenburg. Van de overige drie is de toestand van den heer en mevrouw Beukcma van dien aard, dat zU nog eeni- gen tyd zullen noodig hebben om van de doorstane ontberingen te bekomen. 5. Wanneer oe Oostzee ijsvrij wordt zal ook de Sovjet-Russische vloot vrijkomen en kan men een felle strijd ter zee verwachten in de Oostzee en de Botnische goll. Een hoopvolle factor voor oe Finnen is even wel dat door het ontdooien van de meren, de Russische troepen slechts over betrekkelijk smalle strooken land kunnen oprukken. Het legerbericht van den Sovjetstaf van het militaire district Leningrad luidt: „Op 4 Februari ir, hoofdzaak bedrijvigheid van verkenningsaf- deelingen. In het gebied ten Noorden van het Ladogameer zijn botsingen tusschen infanterie- afdeelingen begonnen. De Sovjetluchtmacht heeft verkennings- en bombardementsvluchten ondernomen". BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V. Kelzeregracht 767 Amsterdam Telef. 42167-33540 OORLOGSCHADE- (MOIEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip of auto, met en zonder Requisitie en/of Inbeslagname. Onze premie» zijn meestal lagerdandebestaandetarieven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1