Het H. Misoffer en het gebed Bronnen van genade en kracht Autoverkeer rondom Haarlem uren lam geslagen Haarlem, 5 Febr. O- lr* Vastenbrief van Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers DRAAITOLLEN OP GLADDE WEGEN MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 *De booze geesten, die thans over de wereld zijn losgelaten, drijven wij niet uit dan door vasten en gebed" Wat zijn wij dan bevoorrecht, dat wij bij ?'t offer mogen tegenwoordig zijn. Bij ft Kruis werden slechts weinig getrouwen °e8elaten: bij dit offer echter worden wij allen, ?°hder onderscheid, opgeroepen. De propheet b&d het reeds voorspeld: „Van den opgang der tot haren ondergang" d.i. op alle plaatsen er wereld, op ieder uur van dag en nacht "^ordt aan Mijn Naam een onbevlekt offer gedragen. Want groot is Mijn Naam onder e volkeren." STADSSCHOUWBURG „Toontje heeft een paard geteekend" WÊmmÊm WÊM Hr. Ms. Flores keerde Zaterdag uit Indië te Den Helder terug „Nummer Zes' Z. H. Exc, Mgr. J, P, Huibers AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten „ALBERDINGK THIJM" Een geslaagde bonte avond in Hotel De Leeuwerik Mgr. H. Taskin 75 jaar HET HUWELIJK VAN DEN DAG BURGERLIJKE STAND STAD JOANNES PETRUS HUIBERS door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Bisschop van Haarlem Aan de Geestelijkheid en Geloovigen van Ons Bisdom ZALIGHEID IN DEN HEER! Het H. Misoffer, dat dagelijks op onze altaren Wordt opgedragen, is de voortdurende gedach tenis en de onbloedige hernieuwing van het bloedig Offer, cat Onze Goddelijke- Zaligmaker eens opdroeg aan het Kruis van Golgotha. Aan dat Kruis heeft Hij door Zijn smartelijk lijden en sterven voldaan voor al onze zonden Haar bracht Hij aan God de hoogste eer en aan be wereld de redding uit den dood. Alle goed, dat wij en alle menschen hebben ontvangen of 'hogen verwachten in tijd of in eeuwigheid, is te danken aan het Kruis van Jezus. Het offer van Jezus aan het Kruis, voor de beidenen een spot, voor de Joden een ergernis, Scheen de diepste vernedering, j-a zelfs Zijn volkomen ondergang. In waarheid echter is het de grootste en zegenrijkste van alle gebeurte nissen uit geheel de geschiedenis der menschen. Opdat wij dat Kruisoffer altijd goed voor hogen zouden hebben, heeft Onze Goddelijke 2aligmaker op den avond vóór Zijn lijden als 6®n treffende gedachtenis en een voortdurende hernieuwing ingesteld het blijvend offer der H. Mis. Eon treffende gedachtenis. Immers in de H. Mis zien wij onzen Goddelijken Zaligmaker in 0ns midden, even waarachtig als Hij was op **°lgotha. Al toont Hij ons niet Zijn bloedige wonden, wij schouwen Hem in den staat van de diepste Vernedering onder de gedaanten van brood en wijn als levenloos Zijn lichaam als vernietigd Zijn bloed als uitgestort juist Zo°als Hij was op Calvarie. Veel treffender dan ®en beeld of een voorstelling herinnert ons de levende Christus aan Zijn lijden en dood. H. Mis is ook de voortdurende hernieu wing van het Kruisoffer en de eindelooze voort zetting daarvan. Wat Christus deed op het Hruis, doet Hij ook op het altaar: Hij biedt zich den Vader aan om de hoogste eer te geven aan de Godheid en redding en zegen uit te storten °Ver de menschen. Dit is het verschil: Aan het Kruis leed Hij op bloedige en smartelijke wijze: in de H. Mis d'laagt Hij zich op zonder bloedvergieten en Zonder smart. Aan het Kruis heeft Hij den zegen voor ons Wrdiend: in de H. Mis worden de schatten 2'jner verdiensten aan de menschen uitgedeeld Aan het Kruis droeg Hij zich aan den Vader I zonder iemands hulp: in de H. Mis bedient Hij zich van de tong, van de hand, van de hulp Vah den priester ,°P het Kruis w-as Hij omringd door woedende Vijanden: in de H. Mis verdringen zich om het altaar des Heeren dankbare en biddende geloo- ^gen. Maar zoowel op Golgotha als op het altaar is bet een en dezelfde Christus, die biddend Zich °Hert aan den Hemelschen Vader voor de eer Van God en het geluk en de zaligheid der men- Schen. Voor het oog van de menschen schijnt ook dit bffer gering en zelfs een voorwerp van spot en bfgernis. Maar voor het oog van God en Gods beüigen is er niets op de wereld zoo groot en waardevol als de H. Mis. Win de groote voorrechten welke wij bezitten ~J°°r de H. Mis te mogen bijwonen willen Wij °°ral op twee Uw aandacht vestigen, die van grootste beteekenis zijn zoowel voor ons lycn als voor anderen. Vooreerst op de zeer bijzondere kracht van bs gebed. lh de H. Mis zijn niet wij de voornaamsten bidden, maar het is Onze Heer en Zalig maker, Gods Zoon zelf. Maar wij mogen Hem ®bze wenschen kenbaar maken. Wij mogen Hem rfggen voor wie wij verlangen dat Hij bidt, °or wie wij willen dat Hij zijn offer opdraagt Hat te zeggen is de taak van den offerenden briester. Maar niet van den eigenlijken priester jbieen: heel het volk mag als een echt priester lik volk mede zijn verlangens, zijn beden op altaar neerleggen en aandrang uitoefenen 2b het Hart van den Goddelijken Hoogepriester als die verlangens overeenkomen met het Goddelijk welbehagen, dan zijn zij niet meer °hze verlangens en onze gebeden, maar dan bfcemt Onze Goddelijke Zaligmaker ze aan als de 'jhe en biedt ze aldus den Hemelschen Vader Hoe worden onze nietige gebeden dan van ontzaggelijke waarde! En inniger neemt onze Goddelijke Meester ons gebed in het Zijne op, naarmate wij inniger deelnemen aan Zijn H. Offer door grootere aandacht bij ons ge bed door deelname aan het H. Offermaal in de H. Communie door het verstrekken van een aalmoes om de H. Mis te doen opdragen. Wanneer wij dan zooveel waarde kunnen ge ven aan ons gebed, wat kunnen wij dan veel meer dan anderen doen voor den zegen over de wereld door deelname aan het H. Misoffer. Het tweede groote voorrecht is: een onmete lijke overvloed van genaden voor onze persoon lijke heiliging. Wij staan bij de Bron van alle genaden zoo dicht als Maria en Joannes stonden aan den voet van het Kruis. Wanneer wij volgens den geest der H. Kerk in de H. Mis letten op de lessen van onzen Gaddelijken Verlosser, dan leeren wij daar vooral nederig en zachtmoedig van harte te zijn. Daar leeren wij God liefhebben en elkander liefhebben, zooals Hij ons heeft liefgehad. Daar leeren wij ons lijden en onze moeilijkheden dra gen zooals Hij ze voor ons gedragen heeft. Daar leeren wij ook op God te vertrouwen en nooit te wankelen, zelfs niet in de grootste gevaren, zelfs niet als alles verloren schijnt, omdat het zwaarste Kruis tot de hoogste glorie voert. En wat wij daar leeren ontvangen wij ook. als wij het vragen: de kracht om onze gebreken af te leggen en meer en meer te worden zooals Jezus was en te leven als een Kind van God op deze wereld. Dat is een onwaardeerbaar geluk voor ons zelf. Maar het is ook een groote zegen voor de wereld. Wanneer er ooit een nieuwe wereld orde wil ontstaan, waar liefde en rechtvaardig heid heerschen, dan kan zij alleen gedragen wor den door menschen, die zelf veranderd zijn, die in nederigheid en opofferende liefde bereid zijn tot alle offers, omdat zij Christus dragen in hunne harten. Ziet daartoe zijn wij ge roepen op de eerste plaats, die genade ver krijgen wij boven alles in de H. Mis. Wat is het ongelukkig, dat vele Katholieken niet schijnen te begrijpen wat groote gave wij bezitten in de H. Mis. Wanneer wij de onver schilligheid zien van menschen, die om niets waardige redenen zelfs des Zondags de H. Mis verzuimen, dan vragen wij ons met droefheid af waar is hun dankbaarheid aan God? Wat willen zij van Hem hopen? Waar is hun geloof? Wat zullen zij eens een zware verantwoording moeten afleggen bij den eeuwigen Rechter voor het minachten en het verwaarloozen van die grootste aller gaven. Daar moest eigenlijk geen gebod noodig zijn. En voor ware geloovigen is het ook niet noodig. Voor hen is het bijwonen der H. Mis niet een last, maar een vreugde, ja zelfs een behoefte des harten. Ook op de dagen waarop zij'er niet door een kerkelijk gebod toe verplicht zijn, zullen zij er een vreugde in stellen zooveel mogelijk zelfs dagelijks de H. Mis bij te wonen. Wij zeggen zooveel mogelijk. Want Wij weten zeer goed, dat velen door ambtelijke of huiselijke plichten óók om andere geldige redenen -daar toe verhinderd zijn. En het zou zeker niet goed zijn de H. Mis bij te wonen, maar in zijn andere verplichtingen te kort te schieten. Maar ook zijn er zeer velen, die met een wei nig goeden wil meermalen in de week en zelfs iederen dag de H. Mis konden bijwonen. Daar zijn er ook, zoo vreezen Wij, die zich laten te genhouden door sleur, door gemakzucht, door ongewoonte. Dierbare geloovigen, wat verzuimen wij, als wij zonder goede reden die gelegenheid van groote genade ongebruikt laten voorbijgaan! Wat doen wij te kort aan de eer Van God, wat doen wij schade aan ons zelf en aan anderen! Luistert toch naar de herhaalde lessen en aansporingen van uw priesters, denkt aan den nood waarin de wereld verkeert en waarvan Jezus alleen ons redden kan, aan den invloed dien gij in de H. Mis kunt uitoefenen op Zijn H. Hart en komt naar de H. Mis. Komt in grooten getale. Komt, zooveel gij kunt, dagelijks. Maakt er een gewoonte van. Dan zal spoedig het bijwonen der H. Mis u een vreugde en een dagelijksche behoefte zijn. Welk een geluk en wat een zegen voor een parochie, wanneer daar eiken dag ieder gezin, al ware het maar door één lid, bij de H. Mis vertegenwoordigd was. In de heilige Vasten gaan wij het bitter lijden en sterven overwegen van onzen dierbaren Za ligmaker. Gij zult Hem ook volgen op den Kruis weg meer en beter dan anders. Maar boven alles: neemt zonder uitzondering dagelijks deel aan dat Offer, dat van het Offer des Kruises de treffendste gedachtenis en de voortdurende hernieuwing is. Kost het u moeite? De Vasten is een tijd van boete en versterving, en de ver sterving, die ge u daarvoor oplegt, zal u tot bij zonderen zegen zijn. De dagelijksche H. Mis zal u ook de liefde en de kracht geven om in den geest van boet vaardigheid de Vastenwet zelf zoo goed gij nunt te onderhouden en alles te vermijden wat met den geest van boetvaardigheid en versterving in strijd is. En dat is in onzen tijd, nu de wereld in alge- meenen nood is, van het hoogste belang. Want de booze geesten, die thans over de wereld zijn losgelaten, drijven wij niet uit dan door vasten en gebed. Bidt, dierbare geloovigen, veel en voortdu rend voor onzen H. Vader den Paus, opdat Ctod Hem zegene in zijn moeizame en onafgebroken pogingen om een algeheelen ondergang te voor komen en vrede en liefde te brengen aan de strijdende wereld. Bidt voor Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, die ons zulk een heerlijk voorbeeld van Godsvertrouwen en blijden moed voor de bestuurders van ons vaderland, opdat wij van de rampen van een oorlog worden bewaard en God ook in het openbaar wordt gediend en verheerlijkt. Bidt voor alle oorlogvoerenden, voor allen die in nood zijn, voor de zondaars vooral, opdat zij zich mogen bekeeren en God aan de wereld spoedig den vrede moge schenken, die alle be grip te boven gaat in Christus Jezus, Onzen Heer. En zal dit Ons Herderlijk schrijven op Zondag Quinquagesima in alle kerken en kapellen, waar over een Rector is aangesteld, op de gebruike lijke wijze onder alle H.H. Missen worden voor gelezen. Gegeven te Haarlem, 21 Januari 1940. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. Hoogw. Excellentie, H. W. AGTEROP, Secretaris. Het ging Zaterdagavond in den Stadsschouw burg ten bate van Maatschappelijke Zorg voor Zieken, waarbij de Mariastichting, het Diaco- nessenhuis, het St. Elizabethgasthuis en St. Joannes de Deo zijn aangesloten. Voor dit jaarlijksch terugkeerende liefdadig heidsfestijn was een eere-comité gevormd, met A. A. baronesse Röellbaronesse de Vos van Steenwijk aan het hoofd, en daarnaast een uit voerig werkend comité met vele echtgenooten van medici uit Haarlem en omgeving. De zaal was bijna geheel gevuld met dames en heeren in avondtoilet, in den foyer bevond zich een champagnebar en werden dranken en versna peringen tegen fancy-prijzen aangeboden kortom, het zag er naar uit, dat het comité met deze weldadigheidsvoorstelling ten bate van be hoeftige verpleegden succes zou boeken. Toch moest de presidente van het Werkend Comité, mevrouw L. M. A. van Dijkvan Lies hout, in haar openingswoord verklaren, dat de kaartverkoop dezen keer veel moeite had opge leverd wegens het ongunstige weer. Maar de zelatrices hadden doorgezet en waren in hun taak toch nog schitterend geslaagd. Spreek ster wekte de aanwezigen op om in dezen tijd vooral mede te willen zorgen voor de kinderen en de ouden van dagen. Voor dezen avond had men de medewerking verkregen van „Het Residentietooneel", dat onder regie van Bets RanucciBeekman een blijspel van Lesly Storm opvoerde, met den alledaagsch klinkenden en daarom lang niet alledaagschen titel: „Toontje heeft een paard geteekend!" Het feit, dat een rakker van zeven jaar zeer natuurgetrouw een paard op den gangmuur tee kent, houdt weleen vergrijp in tegen de orde in huis, waarop dr. Howard Fleming uitermate is gesteld, maar het behoefde toch niet tot ge volg te hebben, dat de vader en moeder van den jeugdigen kladder elkaar in woede den rug toekeeren en daarbij lichtelijk voorbarig over een scheiding voor altoos spreken.... Toch gebeurt er nog veel meer. De revolu- tionnaire daad van Toontje heeft niet alleen zijn jonge moeder, Clare Fleming-, opstandig ge maakt, maar werkt ook aanstekelijk op andere familieleden. Het onnoozele voorval lijkt eenigs- zins op de bekende vonk in het vermaarde kruit vat. Er is op gewacht, er broeide iets. Wanneer een dame als Mrs. Parsons, Claire's moeder, vele jaren lang met beschaafde en ethisch getinte tirannie haar man onderdrukt, dan kan het op eens gebeuren, dat zoo'n pantoffelheld uit den knellenden band springt. Het is misschien vreemd, dat hij, die door zijn vrouw wordt voor bestemd om eenmaal Lord-mayor van Londen te worden, op een rumoerige volksvergadering met zwaar gehavende kleedij wordt aangetrof fen, maar de werkelijkheid is nooit bang voor verrassende effecten. Het laat zich zelfs be grijpen, dat Clare, onschuldig uitgaande met den verloofde van haar zuster, in een avontuur verdwaald geraakt, dat op haar een smet dreigt te werpen en den zwager-bruidegom voor het oogenblik onmogelijk maakt. Alles lijkt dan wel hopeloos in de war, maar inderdaad is er niets kapot en dezelfde Toontje, die door zijn muurschildering onwetend een reeks familie drama's onketende, brengt door een nieuw meesterstuk de gansche schare weer vreedzaam bijeen. Dat is wel een uitgezocht stuk voor een breed opgezetten liefdadijjheidsavond. De situaties megen soms nog zoo kluchtig zijn, zij worden doorsponnen van een kostelijke geestigheid, en V S W - als een enkele maal door een vrijmoedigen sprong het zedelijk evenwicht verloren schijnt, dan blijkt aanstonds daarop, dat de auteur luchthartigheid alleen waardeert als reactie op onoprechte degelijkheid. De regisseuse laat het stuk met zijn zes le vendige tafereelen in een tempo uitvoeren, dat aan elke scène het volle pond geeft. Dat kun nen we apprecieeren, als er zoo voortreffelijk gespeeld wordt, dat de ruimschoots aanwezige humor va.n goed gehalte blijft. Wat Fie Carelsen bijvoorbeeld in de rol van de zelfverzekerde Mrs. Parsons bood, was in dit genre onverbeterlijk. Die figuur een van de weinige markante ka rakters overigens in het stuk maakte alleen reeds den avond goed. Maar we moeten ook met veel lof Mimi Boesnach noemen als de vrijge vochten Clare, met naast haar, even conse quent, Richard Flink als den stijven Howard. Paul Steenbergen was goed op dreef als de in het nauw gebrachte bruidegom, van Piet Bron kre gen we een volkomen aanvaardbaren pipa te zien en van Jan C. de Vos een komischen opa. Daar sloten zich de kleinere partijen goed bij aan. Het tooneel was keurig verzorgd, een or kestje bracht aangename afwisseling in de entre-actes, de voornaamste actrices werden met bloemen gehuldigd, het publiek was klaar blijkelijk hoogst voldaan over zoo'n pleizierige vertooning- van zoo'n pleizierig stuk in één woord, het was een alleszins geslaagde uitvoe ring, waarvan de aanwezigen veel genot hebben gehad, terwijl de maatschappelijke zorg voor zieken er ongetwijfeld wél bij zal varen. H. B. v. d. S. Als we zeker wisten, dat het Residentie Too neel niet het snood te noemen voornemen koes terde, om na dezen Zondagavond nog eens met dit stuk naar Haarlem te komen en velen in griezelige spanning te brengen, zouden, we ons misschien aan het vertellen van den in houd wagen. Misschien want het moet een waar kunststukje zijn, met weinige regels aan onze lezers duidelijk te maken, wat voor hen, die de voorstelling bijwoonden, urenlang een op eenstapeling van raadsels is geweest. Van die taak mogen we ons dus ontheven achten, waar bij we het aardige voorwendsel kunnen laten gelden, dat we voor de toekomstige griezelaars het plezier niet willen bederven. Natuurlijk mogen we wel verraden, dat een der hoofdpersonen van het crimineele drama de aartsschurk Caesar Benvenuto is, een man, die beweert een afstammeling van den beruch- ten Cesar Borgia te zijn, een waanzinnig- hoogmoedige misdadiger, die niet alleen op de eigendommen van zijn medemenschen aast, maar dezen ook zonder eenig gewetensbezwaar naar de andere wereld helpt. Dat hij voor dit lugubere werk doorgaans handlangers gebruikt, die hij wel zorgt in zijn macht te houden, maakt den man niet sympathieker. Met zóó'n figuur en al de geheimzinnigheden, Wie gisteravond tusschen zcs en negen uur de straat op moest, heeft kunnen profi- teeren van de vele capriolen, die auto's en voetgangers op de spiegelgladde wegen maakten. We zijn al heel wat gewend in den laatsten tijd, maar de gisteren ingevallen dooi heel't de leiders van de openbare vervoermiddelen voor zulke groote problemen gesteld, dat ze gedwongen waren op de anders zoo kostbare Zondagavonduren het vervoer geheel of ge deeltelijk prijs te geven. Op onzen reportagetocht ontmoetten wij een bus van de Stormvogels, die drie uur noodig had om van IJmuiden naar Haarlem te komen. Als de wagen twee meter vooruitgegaan was, was hij drie meter uit den koers geraakt en herhaal delijk moesten de passagiers uitstappen om het voertuig met vereende krachten weer eenigszins in het rechte spoor te krijgen. De passagiers haalden dan sneeuw van de kanten en maakten een opritje voor de vier wielen. Er was geen taxi te krijgen. De chauffeurs konden op de buitenwegen met geen mogelijk heid vooruit komen en als de snelheid ook maar even boven de vijftien kilometer werd opgevoerd, begon zijn wagen als een tol te draaien. De ondernemers hadden flinke hoeveelheden zand meegegeven, maar de gladheid overwon in alle opzichten. De wandelaars, gewapend met oude sokken over stroeve overschoenen en met stevige bergstokken, kwamen eigenlijk nog het best vooruit. Fietsen was geheel en al onmogelijk. Het was dus een geluk, dat de regen op een Zondagnamiddag viel, want op een werkdag had men op de spitsuren wat kunnen beleven! De N.Z.H.T.M. had ditmaal het strooien van zand gedeeltelijk voor haar rekening genomen. Eigen vrachtwagens strooiden op de routes van de buslijnen zand en pekel, maar de gladheid overwon opnieuw, zoodat de diensten eenige uren volledig gestaakt moesten worden. De trams konden wel rijden, maar door allerhande oor zaken lag ook dit verkeer in de war vooral ook later in den avond toen gelukkig de auto bussen weer op den weg verschenen. Ook de Brockway, die voornamelijk in de buitenwijken rijdt, had zeer veel moeite met het onderhouden van het vervoer, totdat dit gedeel telijk moest worden gestaakt en ook thans nog niet is hersteld. In Noord en Zuid reed lijn I niet meer, omdat men zich niet in de buitenwij ken durfde te wagen. Lijn I reed toen van den Rijksstraatweg naar de Hoofmanstraat. Lijn II en III waagden zich niet meer benoorden den Vergierdeweg en ook niet meer verder dan de Nagtzaamstraat. Het vervoer kon onderhouden worden, doordat de vertraging, die II en III ondervonden, werd opgeheven door de bij uit zondering op ongeveer dezelfde route rijdende lijn I. De bussen van de Stormvogels, die de verbin ding met de omliggende kleine plaatsen onder houden, hadden het eveneens zeer moeilijk. De lijn, die langs Santpoort en de Ruïne voerde werd niet meer gereden. Ook de dienst op Spaarndam was opgeheven, terwijl de andere zeer onregelmatig werden onderhouden. Bij Driehuis stonden op een gegeven moment vier bussen, die geen van alle weg konden komen! Niettegenstaande de groote gevaarlijkheid van dc wegen is ook hier alles zonder ongelukken afgeloopen. De zandstrooiers, die op de wegen langs de vaarten hun werk moesten doen, vonden hun werk niet zoo gevaarlijk als anders. Zij waren ervan overtuigd, dat het ijs sterk genoeg zou zijn, om hun auto te dragen, als ze van de kaden of wallen zouden glijden. Maar ook hier geen ongelukken! Later op den avond begon in de binnenstad zich een ander euvel voor te doen. Overal ont stonden kleine meertjes, doordat de putten het overtollige water niet konden verwerken, of nog door sneeuwkorsten verstopt waren. In dit verband moet de opmerking ge maakt worden, dat de beleefdheidscam pagne van de K.N.A.C. niets heeft uitge haald. Het aantal onbeschofte automobilis ten was legio. Langs de vluchtheuvels, waar tientallen menschen op een vervoermiddel wachtten, reden vele automobilisten met zoo'n snelheid, dat de sneeuwmodder meters ver weg spatte. Wat maakte die vertraging van vijf of tien minuten door een rustiger gang nu uit ten opzichte van de vertraging, die de menschen zonder auto ondervonden? Maar afijn, dat is een kwestie van be schaving. die zich rondom hem voordoen, is de sfeer al spoedig benauwend en zij wordt nog beduidend versterkt door den traditioneelen sluipenden bediende. Als men dan bedenkt, dat de auteur een re volver met geluiddemper en een met richtlan- taarn laat gebruiken, dat hij met enerveeren- de lichteffecten, donderslagen, 'n beweegbaren kamerwand en een doodskist met een levend lijk laat werken, terwijl de toeschouwers vaak niet weten, wie nu wel een boef en wie een po litieman zal zijn, dan kan men zich voor stellen, dat het aan elementen van zenuwprik keling, spanning en verrassing niet ontbreekt. Maar de schrijver, wijlen Edgar Wallace, was geen onmensch en de kranige spelers van Het Residentie Tooneel, die onder leiding van Johan de Meester al die verschrikkingen op dienden, zijn het evenmin. Het mankeert er niet aan momenten van herademing, welke de humor oplevert, en zelfs niet aan een liefdes idylle, waarmee een spel van misdaad en ge slepenheid waardig sluit. Dirk Verbeek is van top tot teen een duivel achtige gentleman-boef en hij zou zijn rol niet zoo knap spelen, als hij in de speelmogelijkhe- den geen plezier had, maar naast hem treedt Adolphe Engers op. Nu stelt deze ook wel, bijna tot het einde, een misdadiger voor, maar het is er een, die vol grappen zit, waarvoor ten deele de auteur, doch niet minder de acteur verantwoordelijk is. Aan zijn weergalooze komi schen zin danken wte het, dat we niet met ge havende zenuwen naar huis gaan. De dames hebben in „Nummer Zes" niet zoo veel te beteekenen, maar de lieftallige Stepha nie van Annie van Duyn behoort toch tot de aangename herinneringen van den avond. Ver der worden we vergast op interessante typen van Philip la Chapelle, Bob Oosthoek, Jacques de Haas, Max Croiset. in drie rollen liefst Jan Kelling, Henk van Buuren, Hans van der Werff èn Just Chaulet, die zich allen met suc ces inspanden "om het spel tegelijk boeiend en amusant te maken. Het zegt ook iets voor het peil van de opvoering, dat er van het decor zooveel werk was gemaakt. Misschien is dit crimineele spel de mindere van een ander, dat het gezelschap vorig seizoen op zijn repertoire plaatste de onwaarschijn lijkheden hoopen zich wel erg op maar on derhoudend is het in elk geval. Zoo hebben er ook degenen over geoordeeld, die gis teravond naar den schouwburg gingen, al was het gebouw door den toestand der wegen bij na onbereikbaar. H. B. v. d. S. Gebouw St. Bavo; Haarlem's Zanggenot, 8 U" R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt: „Hoera, ik ben papa", boven 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Onderzeepatrouille", ..Het meisje met de zeven bontmantels", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor; „Goodbye Mr. Chips", alle leeft., 2.30, 7 en B.15 uur. Frans Hals: „Dat komt er van", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaame„Wapensmokkelaars", „Ongeschre ven wet", boven 14 jaar. Maandag 5 Februari, 8 uur: Ital. pianoduo „SempriniBormioli" (voor Ned. Mij. tot be vordering v. Toonkunst). Woensdag 7 Februari, 8 uur: Leerlingenuit voering (voor Muziekschool Toonkunst). Donderdag 8 Februari, 8 uur: Chaja Gold6tein (zang en dans) (voor „Voor de Kunst"). De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door: Bosch- en Vaart-apotheek. B. en V.straat 26; H. Remmers en Zoon, Kruis- str. 6; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 18L Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloe. endaalscheweg 85, telef. 22181. In de tooneelzaal van hotel De Leeuwerik werd gisterenavond voor donateurs en genoodig- den een bonte avond gegeven door de R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm Voor dezen vroolijken feestavond, die door de tijds omstandigheden niet het cachet van een Car navalsfeest had, maar wel de stemming, was een bont programma samengesteld, een aan eenschakeling van dolle kluchten, geestige schetsen en gezellige liedjes. Als openingsnummer werd opgevoerd „Come- die", een schijnbaar dramatisch gevalletje, dat achteraf echter er nog niet zoo somber uitziet, want als de punten op de i gezet worden, blij ken de betrokken personen een voor een come- dianten te zijn, die elkaar eens goed bij den neus hadden genomen. Het gezelschap, dat het klein-tooneel verzorg de, was goed op dreef en mocht met zijn gees tige schetsen veel succes oogsten. Van de meest geslaagde nummers noemen wij „De held bij den tandarts", „Op audiëntie", „Een eeuw achter" en „De noodhulp-behangers", die door een behoor lijk speltempo en de rolvaste houding der spelers goed tot hun recht kwamen, al stak laatstge noemd nummer meer uit naar banaliteit. Zw'empie en Zwampie zijn ongetwijfeld de meest geliefde acteurs geweest van den avond. De zaal heeft genoten van de oer-komische gees tigheden van Zwempie (G. Nielen), die in zijn optreden als conferencier en acteur met de potsierlijke vermomming a la Buziau, bijgestaan door zijn geestesbroeder Zwampie (J. I. v. Dijk), de magneet op de lachspieren was. Voor de pauze werd de apotheose opgevoerd „Bede om den Vrede",, die tot strekking had: „Draagt wereldvrede in uw vlag en vaan". Dit nummer, van meer ernstigen aard en goed pas send in onze tijdsomstandigheden, is een suc ces geworden door zijn goed verzorgde voordracht en uitstekende costumeering. Het declamatorium werd geschreven door G. Nielen en W. J. Teeu- wissen. Dirk Vreeswijk bracht als refreinzanger de vroolijke stemming door zijn liedjes, met mede werking van de „Girls". Het meest geslaagde zangnummer was „Meisje", een satyre op het „moderne", nuftige meisje. „Njonja Kepieting" en'haar partnerin brach ten in hun Krontjong-repertoir enkele zeer goed geslaagde Indische liederen. Als speciaal num mer bracht de violist „Tiliaevir" de „Serenade" van Tosselli. De bonte avond-uitvoering van de R. K Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" is ook dit jaar goed geslaagd en voor alle genoodigden zal het spel van de medewerkenden aan dit bonte programma een prettjge herinnering zijn. De costumeering werd grootendeels verzorgd door „Alberdingk Thijm" zelf; het kam werk was var, André Steenman. Jan Nibbering en zijn ensemble belastten zich met de volledige muziekarrange- menten. Na afloop van het bonte programma werd een bal gegeven, waaraan vele prijzen waren verbonden. Leiding had Th. Vreeswijk. Zondag herdacht de oud-praeses van het groot-seminarie te Warmond, de hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin. proost van het Haarlem- sche Kathedraal Kapittel, die sedert het vorige jaar verblijft in „Huize St. Bavo" te Heemstede, zijn 75sten verjaardag. Hoewel het in de bedoeling van Zijn Hoog eerw. lag dezen dag onopgemerkt te laten voorbijgaan, mede ook omdat in ..Huize St. Bavo" het Veertigurengebed gevierd werd. is deze dag voor den hoogbejaarden priester toch een onvergetelijke geworden. Mede met het oog op de viering van het ker kelijk feest had Mgr. J. P. Huibers reeds Don derdag met o. m. de beide secretarissen van het Bisdom, met Rector Joës. Ch. Aalbersen, Offi- ciaal, en den hoogeerw*. heer Mgr. N. L. A. Am- merlaan, Vicaris van het Kapittel, aan Mgr. Taskin een bezoek gebracht. De feestdag werd aangevangen met een plech tige H. Mis in de kapel van Huize St. Bavo. door Mgr. Taskin zelf gecelebreerd. Om kwart voor elf was er receptie voor de bewoners van „Huize St. Bavo". die, voor zoover daartoe in staat, den jarigen priester kwamen feliciteeren, terwijl Mgr. daarna zelf een bezoek bracht aan de ouden van dagen, met wie Z. hoogeerw. zich eenigen tijd onderhield. Daar er verder geen tijd Was bepaald voor een felicitatiebezoek, stroomden den geheelen dag de vrienden van Mgr. toe, om hem te felici teeren. Hieronder bevonden zich o. m. de heeren Regenten van Huize St. Bavo, de hoogeerw. heer A. J. C. Melchers, Deken van Haarlem, den hoogeerw. heer Regent en het meerendeel der professoren van het seminarie Hageveld. als mede vele professoren van 't seminarie te War mond. pastoors en kapelaans van de parochie Heemstede en vele priesters en leeken uit Haar lem en omstreken. Het aantal telegrafische en schriftelijke felicitaties was enorm groot, terwijl vele bloemstukken de kamer van zijn hoogeerw. sierden. De oudjes van Huize St. Bavo deelden in de feestvreugde door een extra-tractatie. Maandagmorgen werden in de St. Pavokerk te Heemstede in den echt verbonden de heer P. Erens, zoon van den bekenden heer E. Erens, en mej. C. Leeuwenberg, dochter van den heer A. Leeuwenberg. In de pastorie werd na de Huwelijksmis een receptie gehouden, waarbij aan den heer Leeu wenberg Sr. werd medegedeeld, dat het Z. H. den Paus had behaagd hem te benoemen tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Geboren: 31 Jan. M. de GrootSchouten zoon; 1 Febr. A. W. E. Overtoom—Ramler, zoon; 3 Febr. M. G. TerhorstJoores, dochter; 2 Febr. K. P. A. Aarts—Honijk, zoon; 3 Febr. W. Th. GlebbeekDams, dochter; 5 Febr. C. M. W. de Jongvan Looij, zoon; 4 Febr. A. E M. Kloppersvan Leuven, zoon; 3 Febr. E. BloemPoepjes, dochter; 4 Febr. J. van den Broekvan Eijck, dochter; 5 Febr. J. M. Dobbe Boere, zoon; 2 Febr. J. KanKeur, dochter; 3 Febr. L. Maasde Zwart, dochter; 4 Febr. A. HarkmansTurk, dochter; 2 Febr. I. van Baekelvan der Meer, dochter; 4 Febr. M. E. Buijsvan Zanten, zoon; 3 Febr. A. Rood Dekker, dochter; 2 Febr. L. A. K. Kramer— Strathe, zoon; 3 Febr. E. M. van Herwerden Meijer, dochter. Geboren: 1 Febr. A. J. M. BiomNagel, zoon; 2 Febr. H. den DaasHollenaar, dochter; 2 Febr. J. A. HartmanWapperon, dochter; 1 Febr. 2. RietmanKoning, zoon; 1 Febr. M. L. ZomerSchoolderman, dochter; 2 Febr. M. C. IerschotGrossouw, zoon; 2 Febr. M. Kra- winkelde Zwart, dochter; 2 Febr. M. A Zuid- wegKruyver, zoon; 3 Febr G. JansenRoo sendaal, zoon. Overleden: 3 Febr. J. P. van Kolk, 88 jaar, Westerhoutpark; 2 Febr. R. van Zanten, 84 jaar, Rijksstraatweg; 2 Febr. A. Groeneveld, S3 jaar, Welgelegenstraat; 3 Febr. IJ. Prins Leistra, 65 jaar, Oosterstraat; 3 Febr. Ph. F. Dammers, 80 jaar, P. Kiesstraat; 2 Febr. A. A. Mulder, 65 jaar, Raafstraat; 2 Febr. J. P. A. de Nijs, 46 jaar, Kampeiiaan; 3 Febr. F. Witkamp, 61 jaar, Koudenhorn; 3 Febr. C. Fortgens, 74 jaar, Parklaan; 4 Febr. M. J. Kor remans, 79 jaar, Holsteijnstraat; 3 Febr. A Hilterman, 84 jaar, A. L. fi^serinckstraat; 2 Febr. L. C. Jutten, 73 jaar. Kamperstraat; 4 Febr. J. Bouwman, 86 jaar. Marnixstraat; 4 Febr. H. J. de Leeuw, 55 jaar, Scheeperstraat; 3 Febr. M. E. van der HulstHulsebosch, 33 jaar, Kamperlaan; 4 Febr. M. C. van Vliet Jansen, 86 jaar. Schotersingel; 4 Febr. C. Boon, 69 jaar, Ged. Voldersgracht. Overleden: 1 Febr. Jhr. M. Rappard, 70 jaar, Hazepaterslaan; 2 Febr. C. J. van EekVer. meulen, 72 jaar, Eschdoomstraat; 1 Febr. J. H. P. Schuijff, 44 jaar, Hazepaterslaan; 2 Febr. A. J. P. van der Velde, 70 jaar Hagestraat. «imiiiimniiimimmmiiiiminiiMHiiiimnmmtiinii G od bwproatt h*t r» lutuil dia EB] het m*»rt bemint

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5