GRIEP! Gestorven zooals hij geleefd heeft: Ontploffing op tankschip R.K. Staatspartij KINDER VERKOUDHEDEN Wij luisteren naar... FINANCIEN WOPKE FENENGA, DE EILAND-PIRAAT W ater standen Jeugdcommissaris benoemd Dagfilm 2 3 MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 Bij reddingspoging op Wadden-ijs omgekomen Een glas rhum, de onafscheidelijke cigaret, een glas bier: Wopke Fenenga in zijn element Geen persoonlijke ongelukken schip kan zijn reis vervolgen Van onze Oostgrens Zonder bonnen wel haas, maar geen boter om hem te braden Slachtoffer van de gladheid Tramconducteur verongelukt Postboot overwint het ijs „Noord-Nederland" tot Vlieland doorgedrongen De Waal raakt los Delf zijl'gestrand Op Schotsche kust geworpen GENNEP ONBEREIKBAAR DORP LANGWEER (FR.) ONTOEGANKELIJK TREINVERTRAGING TE GRONINGEN Woonschuit uitgebrand dubbel qevaarlijlcbii Dinsdag 6 Febr. De Reiger" op den terugweg Zondag te Nairobi aangekomen SOCIALE LIEFDE Mgr. Th. Bekkers Tot eerekanunnik benoemd Brand verwoest café Brandweer kon niet door de sneeuw 482ste STAATSLOTERIJ MARKTEN p, - B 8 fj g a r o 1 s a C co* o.co o.oo c.oo o._ o._ a— (Van een onzer redacteuren) Wopke Fenenga dood! En gestorven zoo- als h]j leefde: zoekend het avontuur, voor niets en niemand vervaard, altijd voorop als de nood aan den man was en dus ook nu leider van de reddingsploeg, die uittrok van Schiermonnikoog om de zes vermiste wandelaars op het Waddenijs te zoeken. Kort na het vertrek werd hij onwel en keerde naar het eiland terug. Daar vond men hem later aan den binnenkant van den. dijk, bezweken aan hartverlamming. Eenzaam, ondanks al zijn vrienden, was zijn leven geweest. Alleen heeft hem ook de dood gevonden. Wij zouden dit alles waarschijnlijk niet we ten en schrijven als wij dien wonderlijken ke rel niet zelf hadden gekend. Een Pinksterfeest, enkele jaren geleden -op Schiermonnikoog, bracht ons in aanraking met Wopke Fenenga. Pinksteren op Schiermonnikoog, dat was dus 't aloude, folkloristische Kallemooifeest, waarbij een geroofde haan (van den minst populairen eilandbewoner, die dientengevolge het feit zorg vuldig verzwijgt) Pinksteren vieren moet in 'n mand aan 'n hoogen mast, midden in 't dorp. Dat Kallemooifeest met al zijn ceremonieel stond, zooais al jaren, onder beproefde leiding van Wopke Fenenga. Zoo maakten wij kennis met Wopke aan de stamtafel van Hotel v d. Werff, waar hij troonde in een wijden kring van jonge eilan ders, als de held, de aanvoerder, de onge kroonde koning van die kleine samenleving tusschen de dreunende branding van de Noord zee en het wijde, grijze, verraderlijke Wad. Daar zat Wopke en het was een der merk waardigste menschen die wij ontmoetten. Een flinke veertiger, lang, mager, getaand door zeewind en schroeiende zon. Hij droeg een zwierige zeilpet, zooals trouwens elke jonge borst op bet eiland, die zichzelf respecteert, en daaronder stond zijn smal. gebruind gezicht in altoosdurenden grijns. Dat kwam van het eene oog, dat hij miste, waardoor zijn gelaat vertrok. En met dat eene Ioensche oog in die ver- pekelde tronie, toch mannelijk en zelfs smart, zooals de Engelschen dat, onvertaal baar. zeggen, leek hjj ons, achter zijn glas Jamaica-rhum. waarin het lamplicht gloei de als heel oud goud, een Boekanier, een eiland-piraat, jutter en roover in het groot en met eere. Daaraan ontbraken nu slechts de roode doek om het blinde oog, de haak uit het rechter mouwgat en de beenstomp onder tafel. Maar overigens: Simon de Danser, Klaas Compaan en hoe of zjj ook geheeten mogen hebben, zij waren weer levend geworden in dezen wonderlijken sin jeur. Wat men ons van hem vertelde en wat wij uit z'n eigen mond vernamen, 't paste daarbij vol komen. Een avonturier was Wopke van kindsbeen af. Hij had het gebracht tot tweede stuurman ter koopvaardij en alle zeeën bevaren. In den wereldoorlog was hij, - nog geen dertig jaar, schipper op een ouden schoener, de ,.Mars" ge naamd. waarmee hij duizend gevaren trotseer de. Hij maakte er reizen mee naar IJsland, hij bracht visch van Zeeland naar Frankrijk en alleen die jaren reeds vormen een roman op zich. Het verlies van een zijner oogen bracht een keerpunt in zijn leven. Van een wrak, op het Bornrif gestrand, had hij met anderen goederen geborgen, o.m. voorraad vuurpijlen. Wopke bewaarde de pijlen en bij de eerstvolgende fees telijke gelegenheid zou hij ze ontsteken. Een der pijlen, die niet goed bevestigd was, trof hem in het oog en het gemis daarvan beteekende 't einde van zijn stuurmanscarrière. Sedert leefde Wopke Fenenga op z'n eiland, op Schiermonnikoog. Verstokt vrijgezel, woonde hij bij zijn bejaarde moeder, de eenige wellicht die den onstuimigen, driesten zoon heeft begrepen en wist hoe onder z'n uiterlijk wilden overmoe- digen. al te gretigen aard 'n warm, nobel hart klopte en het verdriet schrijnde om het ge strand-zijn, onvolwaardig met zijn eene oog om nog een schip door zee te mogen brengen. Want de zee was Wopke's lust en leven, al hleef het nog slechts de branding voor zijn kust of het wad met zijn geulen en slenken. Waar van hij bestond wist eigenlijk niemand. Hij deed alles en was overal. Jarenlang exploiteerde hij een kustbootje. „de Monnik", en organiseerde .Maanlicht-excursies" voor vreemdelingen;- den laatsten tijd bezat hy nog slechts een motor sloep en bracht passagiers naar Oostmahom. Was hy ook strooper. jutter? Sloop hy in het duister, als een nachtdier, als 'n rot. langs het naadje van de kust, door het duin om te grijpen en te jatten wat van zün gading was? Voor geen hel of duivel was hij bang, bij alle feestjes nummer één. Een Jan Plezier, een Uilenspiegel, een zilte Bohemien. Zoo zag je hem overal en zoo zag je hem op heel Schiermonnikoog niet meer. Hij terrori seerde op zijn manier het eiland. Wee den kroegbaas, die bij Wopke uit de gunst was; hij kon zdn zaak wel sluiten. Heele avonden zat hij in den kring der Zeevaartscholieren, die argelooze zee-baby's, die hem bewonder den en vereerden, aan zijn lippen hingen en voor wie hjj de baarlijke vervulling was van hun zeemans-ideaal. Eilander in hart en nieren. Uren lang kon hy de oude, byna vergeten rymen en verzen van Schiermonnikoog declameeren, de oude volks melodieën zingen. Hij hield van zijn geboorte grond als geen ander, zooals hij van het leven hield met een bsffre onstuimigheid. De heer S. v. d. Werff, de eigenaar van het bekende hotel op Schiermonnikoog, was Wopke's vaderlyke beschermer, de eenige die het verstond zyn branie in te toornen, die het beste voor had met dien vreemden snaak, dien duivelschen kerel, die als allen meenden dat iets niet kon, zei dat het. nu juist gebeuren moest. De heer v. d. Werff heeft destijds zijn uiterste best gedaan om de thans te Oostmahorn gestationneerde moderne motorreddingsboot „Insulinde" op Schiermonnik oog te krijgen. Wopke Fenenga zou de schipper worden en niemand beter dan hij, dapperder dan de dappersten als het gold een menschenleven te redden. Maar de „Insulinde" kwam te Oost mahorn. Wopke verspeelde zijn kans; wel werd hij schipper van de oude roeireddingsboot op het eiland zelf. Wopke is' in het harnas gestorven. Bij een reddingspoging is hy omgekomen. Schièrmc-nnik- dög, hoe het ook over hem heeft gedacht, zal den wilden, overmcedigen, maar toch nobelen schipper niet vergeten. Bij de directie van de petroleum- maatschappij „La Corona", een dochter maatschappij van de Koninklijke Shell, is hedenochtend een telegram ontvan gen van den kapitein van het motor tankschip „Ceronia", waarin medege deeld wordt, dat hedennacht omstreeks half vier een ontploffing midscheeps heeft plaats gehad. Deze ontploffing veroorzaakte nogal wat schade. Het schip kan echter zijn reis vervolgen. De kapitein seinde nog aan de reederij, dat aan boord van de „Ceronia" alles wel is, zoo dat geen persoonlijk letsel zou zijn toegebracht. De „Ceronia" was op weg naar Rotterdam en de ontploffing heeft vermoedelyk vlak bij de Engelsche kust plaats gehad. Het schip is onder commando van kapitein Velthuis en heeft een bemanning van 53 koppen aan boord. Dit zyn 14 Europeanen en 39 Chineezen. Het Partijbestuur heeft onlangs besloten, zoo lezen we in „De R. K. Staatspartij", een aan vang te maken met een andere meer ge- eigence methode van verzorging van de contac ten tusschen jeugd en Partij. Daarbij heeft als doelwit voor oogen gestaan: een geleidelyk doch stelselmatig en bewust doordringen met de idealen en beginselen van onze Partij, en later: met de algemeene beteekenis van onze Partij in het gedachtenleven der jongere generatie (1825 jaar) en dit door middel van jonge menschen, bij voorkeur uit hun eigen kring, in ieder geval ooor jonge menschen, die geheel vertrouwd zijn met het gevoels. en gedachten- leven van het jongere geslacht. In herhaalde besprekingen met de leiders van de katholieke jeugdbeweging in cjen ruimsten zin, is het denkbeeld ter sprake gekomen en ge leidelijk aan gerijpt, om. als middel tot het hier gestelde doel, aan het Algemeen Secretariaat en bureau der Partij een persoon te verbinden, wiens taak het zou zijn het contact met de jeugd en de jeugdbeweging in haar verschil lende schakeeringen te onderhouden, leiders en leidinggevende instanties van die beweging te ieeren kennen, zich op de hoogte te stellen van organisatie, werkmethode en mentaliteit der onderscheidene jeugdgroepeeringen, stu. ie degen, congressen en andere bijeenkomsten der jeugd- vereeniging by te wonen en mede te maken; en in een verder stadium, in samenwerking met het jeugdwerk kern. of leidersbijeenkomsten te organiseeren voor de rijpere jeügd, waarin staatkundige onderwerpen en vraagstukken worden behandeld, en zoo voorts. Het Partijbestuur heeft met ingang van 1 Fe bruari mr. B. W. M. Drion te Breda met de bovengeschetste taak van Jeugdcommissaris der Party voorioopig belast. De heer Drion zal na een passenden tijd van voorbereiding en ex ploratie op dit hem toevertrouwde gebied, aan het Partijbestuur rapporteeren omtrent de uit voering van deze opdracht, meer bijzonder de doelmatigheid en geschiktheid van de daaraan ten grondslag liggende methode van verzorging van de contacten tusschen jeugd en Partij. Het Partijbestuur vertrouwt langs dezien weg het immer actueele vraagstuk: Jeugd-Partij 'n goed eind dichter by zyn oplossing te zullen brengen. Wy vernemen van de Oost-Geldersche grens, dat de controle van de Duitsche autoriteiten in het grensgebied niet alleen scherp is, maar ook in eigen land, wat betreft de rantsoenee ring van levensmiddelen en kleeren en ook van brandstoffen met alle gestrengheid wordt doorgevoerd. Mogen in het Oeldersch—Rijnlandsche grensgebied de Hollanders niet eens meer ge woon verkeeren met hun Duitsche buren, die messtal huisvrienden van hen zyn. thans is zelfs het verbod uitgevaardigd, dat de katho lieken in het Nederlandsche grensgebied, die de gewoonte hadden de kerken over de Duit sche grens op Zondag te bezoeken, deze niet meer mogen betreden. Als men aan Duitschers vraagt, waarom door hun autoriteiten de hooge hekken van harmo nicagaas aan de grenszyn opgetrokken, dan kunnen zij daarop, zelf. geen afdoend antwoord geven. De een zegt, dat deze maatregel gericht is tegen buitenlandsche spionnen, of tegen smokkelaars, de ander zegt dat men gewapend wil zijn tegen eventueelen uittocht van eigen landgenooten. Intusschen wordt ook het bonnenstelsel in Duitschland ernstig doorgevoerd. Wij verna men van zakenlieden, die geregeld Duitschland bezoeken, dat zij, in tegenstelling met de pe riode van 19141918, thans voor het beste geld geen artikelen kunnen krijgen als zij niet tegelijkertijd bonnen kunnen overleggen, waarop deze artikelen worden beschikbaar ge steld. Men kan een restauratie binnentreden en daar b.v. gevogelte, haas of visch bestellen, welke artikelen zonder bon verkrijgbaar zijn. Zou men daarbij evenwel verzuimen, den vetbon over te leggen, voor de noodige gram men boter en vet ter bereiding van het wild, dan kan met den besten wil ter wereld de beste kellner dien men kent u dat niet ver schaffen. Als men ergens gelogeerd is of men komt Duitschland binnen, dan is een der eer ste noodzakelijke eischen waaraan men te vol doen heeft, het zich verschaffen van de noo dige bonnen. Zondagavond is te Koedijk op de wisselplaats van den tramweg AlkmaarBergen een doo- delijk omgeval gebeurd. De spoorwegarbeider ten H. uit Alkmaar had op een der laatste trams dienst als conducteur. Te Koedijk moest hij den wissel omtrekken. Nadat hij dat gedaan had en de tram voorbij den wissel was gereden, kwam hij niet terug. Toen men op onderzoek uitging vond men ten H. dood achter de tram op de spoorbaan liggen. Vermoedelijk is hij door de gladheid tegen de langzaam rijdende tram gevallen en aldus om het leven gekomen. Hij was vry zwaar gewond aan borst en hoofd. De postboot „Noord-Nederland" had op zijn jongste reis van Harlingen naar Terschelling passagiers en post medegenomen, bestemd voor Vlieland. Het was tot nog toe niet mogelijk van Terschelling uit verbinding met Vlieland te krijgen. Zondag heeft de „Noord-Nederland' echter een overwinning op het ijs weten te be halen en is het schip tot de reede van Vlieland doorgedrongen, waar de postboot „Vlieland" de „Noord-Nederland" tegemoet kwam varen om post en passagiers over te nemen. Men bericht ons uit Nijmegen, dat Zaterdag de Waal 13 c.M. gewassen is en Zondag daar nog weer 12 c.M. bijgekomen is, wat beteekende ruim een kwart meter was in één etmaal. De rivier stond Zondag op 10.10 M. plus N.A.P. Naar wij van goede zyde vernamen, beeft bet ijs aan de kanten voor Nijmegen en lager reeds losgelaten en drijft het stijgende water het ijs- dek steeds hooger op, zoodat men nu wel kan zeggen, dat de Waal los-vast zit. liet kan best gebeuren, dat bij een stevige bries, gepaard met sterken dooi, het ys in de 'rivier vandaag kan loswringen. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat zich tusschen Nijmegen en Druten geen gevaarlyke plekken in 't ijs hebben voorgedaan. Gelijk men weet is de rivier reeds tot voorbij Brakel opengebroken. Het Nederlandsche motorschip „Delfzijl" (400 ton) liep op de kust van Schotland en werd tengevolge van de hooge zeeën op het strand gedrongen. Hoewel de bemanning angstige uren door maakte werd niemand gedood of gewond. Sinds de veerdienst te Gennep, welke de ver binding tusschen den Limburgschen en Bra- bantschen oever van de Maas onderhoudt, ruim een week geleden werd gestremd, konden voet gangers en Wielrijders via de spoorbrug de rivier oversteken. Deze brug was Zondag voor het verkeer gesloten, zoodat Gennep alleen pet trein te bereiken was. Het dorp Langweer in Friesland is reeds zes dagen vrijwel onbereikbaar voor alle verkeer. De eenige toegangsweg tot het dorp is over een lengte van V/2 tot 2 K.M. geheel bedekt met sneeuwduinen, ter hoogte van 1 tot 2 Meter. Daar opruiming met handkracht niet doenlijk is, heeft men thans een zandschunf machine ge- requireerd, die Zondag met haar werk is begon nen. Men hoopt in 2 a 3 dagen den weg weer berydbaar te maken. De dieseltreim die Zondagavond te 21.19 uit Groningen naar het Zuiden moest ver trekken, is bij het rangeeren, vermoedelyk doordat de wissel tengevolge van de vorst niet goed werkte, gedeeltelijk op een ver keerd spoor geraakt. De trein trof daarbij een lichtmast, die on der de wagens terecht kwam en het daardoor onmogelijk maakte den trein te verplaatsen. In plaats van den diesel is met 26 minuten vertraging een andere trein naar het zuiden vertrokken. Ook de binnenkomende treinen moesten over een ander spoor geleid worden en hadden daar door een half uur en meer vertraging. Men was druk bezig de post te verwijderen. Indien blijkt, dat de sporen intact zyn ge bleven, hetgeen op het oogenblik nog niet te constateeren is, zal de stremming wel spoedig kunnen worden opgeheven. Van den diesel zyn enkele ruiten gebroken. In de Drecht te Leimuiden raakte een woon schuit in brand. Aanvankelijk kon de brandweer niet tot by het schip doordringen en toen het dat wel gelukt was, mocht zij zich bepalen tot het nathouden van de omliggende boerderijen Van den inboedel werd niets gered. De brand ontstond door een lek in de rookleiding Nu meer dan ooit, kan een ver onachtzaamde kou leiden tot in fluenza en bronchitis Maar te veel „innemen" is ook gevaarlijk, omdat het zoo vaak de maag in de war brengt, juist wanneer het weerstandsvermogen van het kind op peil moet blijven. Omdat Vicks VapoRub uitwendig gebruikt wordt, mag het rijkelijk aangewend worden zonder vrees voor maagbederven. Wrijf het alleen maar op borst en keel tegen bedtijd. Verlaagde prijs 90 et HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.05—9.15 en 10.00 Gra- mofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-orkest, 12.45 Be richten ANP en gramofoonmuziek, 1.10 Ver volg concert, 2.00 Voor de vrouw 3.00 Mode cursus, 4.00 Orgelconcert, 4.254.35 Gramo foonmuziek, 5.00 Musiquette, 5.45 Felicitaties, 6.05 Rococo-octet, 6.35 Sporthalfuur, 7.0Ö Be richten, 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe Ge meenschap", 7.35 Militaire muziek, 7.50 Repor tage, 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, 8.15 KRO-Symphonie-orkest, 9.00 Voor de jeugd, 9.20 Gevarieerd programma, 10.30 Berichten ANP 10.40 Willy Lewis en zijn ensemble (opn.), 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-Üitzending 8.00 Berichten ANP, 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel, 8.50 Gramofoonmuziek, 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Ensemble Rentmeester, 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Ensemble Rentmeester, 12.15 AVRO-Amusementsorkest, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.00 Ensemble „De Vagebonden" en soliste, 1.45 Gramofoonmu ziek, 2.00 Voor de vrouw, 2.10 Omroeporkest, 2.45 Knip- en naaicursus 3.45 Zang met pia nobegeleiding, 4.05 Pianovoordracht, 4.30 Kin- a'erkoorzang, 5.30 Omroeporkest en gramofoon muziek, 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Kinder koor „Zanglust" met pianobegeleiding, 7.30 Engelsche les, 8.00 Berichten ANP 8.15 Inter nationaal overzicht, 8.35 Bonte Mobilisatie- trein, 9.45 Verzoekconcert (gr.pl.), 10.30 Ver volg van 8.35, 11.00 Berichten ANP, 11.10 12.00 AVRO-Dansorkest en gramofoonmuz. ENG-ELAND, 391 en 449 M. 12.20 BBC-Salonorkest, 1.20 Berichten, I.30 BBC-Schotsch orkest 2.002.20 Orgel spel, 3.20 Jack Payne en zijn Band, 3.50 De BBC-Zangers, 5.50 Cello en piano, 6.20 Be richten, 6.35 BBC-Harmonie-orkest, 7.05 Phil- harmonisch orkest, 8.20 Pianovoordracht, 8.40 BBC-Theaterorkest, 9.20 Berichten 9.50 BBC- Harmonie-orkest, 11.20 Jack Harris en zijn or kest, 11.50 Het Menges-qctet, 12.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12:05 Zang, 12.35 en 1.05 Cello en piano, 1.35 Zang, 2.0Ó Gramofoonmuziek, 2.05 en 2.30 Harp-sextet, 3,20 Cello en piano, 4.50 Piano voordracht, 5.35 Kwartet, 6.35 Piano en viool, 7.20 Derveaux-orkest, 7.50 Nationaal orkest, 10.35 Pianovoordracht, 11.05 Raymond Legrand en zijn Jazzorkest 12.0512.20 Gramofoonmu ziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest, 7.408.50 Gramofoonmuziek, 9.30—9.50 Pianovoordracht, 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten, 1.15 TuSschenspel, 1.30 2.20 Populair concert, 2.45 Tusschenspel, 3.20 Het Omroeporkest en solist 5.45 Gramofoon muziek, 6.50 Concert. 7.35 Gramofoonmuziek, 8.25 Gramofoonmuziek, 9.05 Gramofoonmu ziek, 9.5012.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om roeporkest, 1.502.20, 5.20 6.50 en 7.20 Gra mofoonmuziek. 9.20 en 10.30 Omroepsympho- nie-orkest, 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.). 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Radio orkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 6.35 Or gelconcert, 8.50 Radio-orkest en solist, 10.30 II.20 Gramofoonmuziek. PROGRAMMA VAN RADIO VATICANA Weekprogram vanaf 1 Januari 1940 De uren, hieronder aangegeven, zijn volgens Greenwich-tijd'. ZONDAG 10.00 31.06 M. Godsd. praatje Fransch; Europa. MAANDAG: 1.30 19.84 M. Inlichtingen Por- tugeesch; Brazilië. 2.00 48.47 M. Inlichtingen Fransch; Canada. 2.30 48.47 M. Inlichtingen Engelsch; Noord-Amerika. 11.30 31.06 M. In lichtingen Italiaansch; Europa. 18.30 48.47 M. Inlichtingen Italiaansch; Europa. 19.00 48.47 M. Inlichtingen Nederlandsch; Europa. DINSDAG: 13.30 25.55 M. Inlichtingen En- go'sch; Philippijnen. 15.00 25.55 M. Inlichtin gen Engelsch; Indië en Australië. 19.00 48.47 M. Inlichtingen Engelsch; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Duitsch; Europa. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Portugeeseh; Europa. WOENSDAG: 19.00 48.47 M. Inlichtingen Fransch; Europa. 19.30 31.06 M. Inlichtingen Fransch' Afrika. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Spastisch; Europa. DONDERDAG: 11.30 31.06 M. Godsd. praatje Italiaansch: Europa. 18.30 48.47 M. Godsd. praatje; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Oekrainsch; Europa. VRIJDAG: 1.30 19.84 M. Inlichtingen Spaansch; Z.-Amerika. 2.00 25.55 M. Inlichtin gen Spaansch; Midden-Amerika. 2.30 48.47 M. Godsd. praatje Engelsch; N.-Amerika. 19.00 48.47 M. Godsd. praatje Engelsch; Europa. 19.30 48.47 M. Godsd'. praatje Duitsch; Europa. ZATERDAG: 18.30 48.47 M. Godsd. praatje Duitsch; Europa. 19.00 48.47 M. Conferentie Fransch; Europa. 19.30 48.47 M. Inlichtingen Poolsch; Europa. 20.00 48.47 M. Inlichtingen Spaansch; Europa. Verzoeke rekening te houden met het ver schil van tijd. Het K.L.M.-toestel „Reiger" heeft den terugtocht van Zuid-Afrika naar Europa aanvaard. Zaterdag hebben bemanning en passagiers na een verblijf van zestien dagen afscheid genomen van Johannesburg en legde het toestel de eerste korte etappe naar Bulawayo af. Zondag werd de reis van Bulawayo via M'pika en Dodoma naar Nairobi voortgezet, waar de machine in de middaguren geland is. Heden zou naar Khartoem gevlogen wor den. In het kader van de actie Naar de Nieuwe Gemeenschap spreekt Dinsdag 6 Februari van 7.157.35 uur voor den K.R.O. Pater J. Jacobs M.S.C. over; Sociale Liefde. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Hoogeerw. en Doorl. heer Mgr. Th. M. P. Bekkers, Rector van Huize Bijdorp te Voorschoten, benoemd tot Eerekanunnik van het Kathedraal Kapittel van Haarlem. Zondagavond omstreeks vijf uur heeft 'n felle brand het café van den heer W. Dam te Luks- wolde, gemeente Opsterland, geheel verwoest. De brand was ontstaan door een defect in den schoorsteen. Binnen een- half uur was het ge bouw totaal afgebrand, niets kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. De brandweer van Gorredijk, die trachtte hulp te bieden, kon, doordat de weg geheel met een dikke laag opgestoven sneeuw was bedekt, Lukswolde niet bereiken. (Niet officieel) 5de klasse, 13de lijst Trekking van Maandag 4 Februari 1940 Hooge Prijzen 1000.— 8757 400.— 7215 10120 11933 200.— 3425 5706 8079 14752 15876 19490 19869 100.— 3629 8101 8666 8913 12842 13571 14396 16443 21713 21875 Prijzen van 70. 1025 1235 1266 1394 1400 1478 1555 1586 1674 1843 2069 2130 2279 2304 2313 2372 2411 2422 2801 2802 2836 2983 3064 3117 3296 3324 3343 3352 3479 3655 3772 3889 4023 4219 4288 4306 4404 4487 4684 4696 4714 4832 4870 4949 5006 5042 5114 5214 5298 5369 5385 5419 5483 5518 5708 5734 5772 5907 5941 6044 6047 6401 6450 6481 6520 6899 7033 7042 7053 7117 7202 7208 7258 7378 7534 7625 7735 7748 7806 7859 7961 7980 8074 8203 8288 8310 8316 8479 8520 8616 8659 8823 8880 8951 9115 9533 9551 9637 9642 9845 9880 9969 10061 10091 10200 1034U 10430 10532 10538 10642 10925 10944 10984 10994 11082 11461 11462 11602 11705 11760 11829 11974 11998 12162 12169 12318 12339 12374 12445 12479 12588 12640 12752 12760 12806 12875 12891 12896 12947 13001 13030 13060 13110 13255 13495 13628 13689 13759 13799 13824 13851 13963 13996 14200 14206 14283 14330 14348 14490 14588 14709 1472/ 14743 14793 14991 15228 15352 15511 15517 15589 15622 15759 15830 15858 16000 16093 16217 16424 16671 16675 16706 16906 16912 17036 17135 17250 17299 17307 17417 17471 17685 17802 17853 17864 17886 17987 18056 18093 18111 18133 18136 18439 18465 18488 18503 18610 18647 18692 18719 18722 18825 18866 18909 18971 19087 19165 19441 19631 19722 19783 19793 20000 20051 20141 20193 20210 20465 20560 20602 20695 20704 20723 20825 20968 20993 21093* 21234 21250 21518 21530 21562 21695 21827 21834 21884 21956 Nieten 1039 1040 1052 1091 1098 1111 1119 1133 1145 1151 1207 1216 1255 1272 1278 1309 1319' 1366 1425 1494 1580 1598 1611 1620 1628 1692 1724 1730 1746 1806 1813 1846 1872 1906 1913 1929 1945 1964 1974 1983 2002 2032 2033 2051 2087 2108 2192 2194 2199 2207 2226 2255 2261 2275 2293 2300 2312 2381 2388 2390 2430 2466 2472 2488 2606 2608 2621 2624 2637 2661 2739 2840 2850 2894 2915 2921 3027 3029 31Ö2 3142 3190 3251 3282 3293 3308 34U 3415 3437 3453 3501 3525 3539 3555 3559 3598 3638 3651 3686 3687 3730 3737 3741 3755 3786 3836 3851 3876 3906 3918 3948 3954 3955 3998 4080 4106 4114 4117 4144 4145 4151 4154 4243 4257 4301 4303 4373 4375 4378 4417 4428 4433 4437 4449 4521 4549 4552 4606 4626 4855 4657 4659 4729 4835 4848 4875 4880 4992 5011 5019 5020 5045 5062 5098 5101 5105 5118 5142 5176 5182 5225 5237 5239 5241 5277 5282 5288 5293 5300 5308 5313 5335 5359 5453 5469 5475 5501 5508 5540 5607 5657 5716 5720 5752 5792 5842 5844 5860 5868 5983 6017 6048 6087 6088 6140 6149 6169 6196 6210 6223 6253 6271 6284 6364 6366 6391 6510 6512 6538 6542 6559 6603 6722 6727 6775 6894 6925 6978 7021 7056 7085 7109 7137 7161 7216 7248 7262 7272 7279 7341 7345 7369 7416 7429 7433 7450 7454 7458 7462 7490 7520 7548 7592 7684 7706 7746 7796 7837 7902 7920 7926 7986 8023 8030 8052 8070 8077 8119 8122 8124 8135 8158 8193 8211 8215 8290 8293 8303 8345 8359 8390 8404 8434 8483 8502 8508 8597 8753 8843 8911 8916 8928 8939 8941 8961 8968 8996 8998 9032 9051 9062 9074 9152 9181 9193 9196 9197 9210 9214 9256 9289 9315 9319 9327 9427 9462 9550 9554 9587 9591 9614 9625 9669 9703 9706 9710 9716 9717 9727 9736 9831 9882 9897 9955 9965 10035 10059 10092 10095 10171 10172 10185 10190 10357 10398 10431 10462 10612 10623 10629 10647 10673 10719 10763 10790 10805 10810 10824 10855 10864 10877 10891 10920 10953 10959 10967 10970 10974 10987 10996 10998 11003 11026 11047 11245 11253 11269 11321 11336 11376 11388 11443 11467 11508 11567 11579 11620 11640 11651 11674 11704 11725 11739 11746 11751 11808 11861 11867 11896 11936 11984 11995 12073 12113 12135 12157 12161 12179 12186 12248 12266 12279 12324 12350 12393 12397 12401 12460 12520 12533 12545 12601 12621 12626 12690 12703 12768 12770 12777 12818 12841 12973 13006 13033 13115 13138 13142 13154 13168 13169 13213 13244 13248 13260 13262 13294 13295 13319 13369 13386 13394 13407 13472 13543 13547 13550 13553 13559 13601 13612 13665 13705 13712 13727 13746 13754 13862 13873 13910 13955 13972 13973 13984 13985 13990 14006 14070 14077 14164 14160 14187 14212 14226 14248 14290 14320 14395 14512 14514 14518 14574 14583 14621 14632 14637 14698 14713 14721 14753 14758 14772 14776 14797 14825 14836 14856 14863 14883 14997 15001 15028 15040 15047 15058 15119 15154 15156 15174 15189 15239 15307 15313 15358 15379 15383 15408 15416 15453 15530 15573 15581 15653 15691 15725 15843 15878 15880 15929 15958 15974 16017 16022 16043 16061 16069 16085 16115 16128 16142 16152 16156 16178 16220 16228 16306 16383 16394 16448 16469 16488 16518 16542 16574 16698 16710 16757 16791 16810 16832 16842 16890 16931 16941 16943 16985 17014 17026 17027 17060 17091 17096 17124 17139 17168 17173 17175 17198 17217 17326 17334 17339 17344 17347 17357 17371 17470 17501 17506 17531 17588 17615 17670 17691 17849 17885 17927 17949 18008 18100 18118 18162 18163 18201 18223 18227 18251 18259 18236 18299 18369 18380 18383 18403 18412 18474 1819C 18498 18529 18555 18564 18601 18639 18666 18718 18724 18785 18855 18868 18886 18893 18943 1894 18872 18987 19011 19048 19059 19085 19121 1913 19200 19239 19242 19288 19430 19451 19459 19434 19509 19554 19588 19603 19609 19727 19775 198C 19812 19828 19870 19881 19895 19907 19924 19928 19949 19970 20098 20103 20107 20140 20150 2016 20174 20179 20201 20203 20272 20302 20368 204 IS 20439 20461 20481 20502 20540 20542 20543 2054i, 20625 20879 20682 20735 20787 20896 20941 20945 20971 20985 20999 21018 21081 21134 21152 2116c 21173 21193 21207 21215 21238 21247 21295 2129. 21331 21361 21397 21410 21411 21475 21482 2153(. 21591 21602 21665 21704 21718 21758 21760 2183S 21840 21918 21985 21088 Verbetering der 5e Klasse 12e Lyst: 14977 m z. 14977 70 De National Steel Corporation boekte in het vierde kwartaal een netto-winst van 5.292.000 of 2.40 per aandeel. In het geheele jaar 1939 een winst van 5.71 per aandeel. De United Fruit boekte in 1939 een netto winst van 14.10 mill, of 4.86 per aandeel, tegen 0.27 mill, of S 3.50 p. a. in 1938. De Youngstown Sheet and Tube boekte in 1939 een netto-winst van 5.00 mill., tegen een verlies van 5 659.000 het vorig jaar. De staalproduclie in het Youngstown- district wordt thans op 46 pet. der capaci teit geraamd, tegen 66 pet. in het begin der vorige week en 70 pet. in de hieraan vooraf gaande week. In het Pittsburgh-district op 68 pet. tegen respect. 76 en 79 pet. AMSTERDAM, 5 Febr. Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 346 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 80 90, 2e kw. 68—78, 3e kw. 54—64 (magere lager) per kg. slachtgewicht; 70 melk- en kalfkoeien 180—260 per stuk; 21 vette kalveren: 2e kw. 68—74, 3e kw. 60—66 per kg. levendgewicht; 85 nuchtere kalveren 912 per stuk; 64 schapen 16—30 per stuk; 248 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 7174; zware varkens 7174; vette varkens 7174 (enkele hooger) per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen: Matige aanvoer, stugge handel, prijshoudend. Melkkoeien: Ma tige aanvoer, kalme handel. Vete kaltveren: Zeer matige aanvoer, gedrukte handel, onver anderde prijzen. Nuchtere kalveren: Matige aanvoer, vlugge handel, prijzen constant, doch zwaarder soorten hooger. Schapen: Matige aanvoer, vlugge handel, hoogere prijzen. Var kens: Zeer matige aanvoer, gedrukte handel, prijzen vast, eenige prima vleeschvarkens iets hoogere noteering. ALKMAAR, 5 Febr. Veemarkt. Aangevoerd: 62 vette koeien f 125—280, handel goed; 4 gras kalveren f 50—80 51 nuchtere slachtkalveren f 6—16 per stuk; 42 vette schapen f 24—30; 181 vette varkens zw. f 0.620.68 per Kg. Handel goed. N. V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer 150.000 kipeieren 56/58 f 4.40 5.25; kleine f 4.254.40. LEIDEN, 3 Febr Botermarkt. Prima fabrieksbo- ter (contr.) 1.70, prima boerenboter 1.601.67 per kg. Aanvoer 90 kg. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 29 Jan.3 Febr. Geen aanvoer. Prijzen lange turf 9.0010 per 1000 st. HOORN 3 Febr. Veemarkt. Geen aanvoer. AMSTERDAM, 3 Febr. Aardappelprijzen. N. H. Bevelanders 3.00. Bintjes 3.50, Zeeuwsche blauwe en bonte 4.25, alles per H.L. Aanvoer 20.000 kg. OUDEWATER 5 Febr. Kaasmarkt. Heden geen aanvoer. NOORDSCHARWOUDE, 5 Febr. 18000 kg. Roode kool 5—5.90, 20300 kg. Gele kool 4—4.60, 23500 kg. Deensche Witte kool 3.103.70, 2600 kg. Uien 5.405.50, grove 4.405.10. UTRECHT, 5 Febr. Paardenmarkt. Aanvoer 700 stuks paarden en veulens. Handel kalm. Luxe-paarden f 400500; werkpaarden f 300— 350; oude paarden f 100—175; 1-jarige paarden f 125—175; 2-jarige paarden 200—260; hitten f 80150 per stuk. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Febr. 21000 kg. Roode kool 5.30—6.20, 56000 kg, Gele kool 4— 4.60, 20500 kg. Deensche Witte kool 3.60—3,90, 4200 kg. Uien 4.90—5.10, grove 4.40—4.60, 1400 kg. Peen 3.20—3.30. ROTTERDAM, 3 Febr Veemarkt. Totaal-aanvoer 2362 stuks: 630 vette runderen 141 vette kalve ren, 18 nuchtere kalveren, 945 schapen en lam meren, 628 varkens. Prijzen per kg.: vette koelen 84, 70, 48 cent, vette ossen 80, 70, 4858 cent, vette kalveren 145 125, 95105 cent, varkens (le vend gewicht) 6463—60 cent, schapen 5045 40 cent, lammeren 524742 cent. Prijzen per stuk: schapen 30.002217. lammeren 20.00- 17—12. Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer iets korter, handel levendig, prijzen goed prijshou dend, prima koe 90 cent, prima os 83 cent. Vette kalveren aanvoer gelijk vorige week handel tame lijk, prijzen stabiel, pr. 1.55. Schapen en lammeren aanvoer ruimer, handel vlot. prijzen van de vorige week konden niet goed handhaven. Varkens aan voer korter, handel stug, prijzen iets lager. Eenige partijen schapen werden voor export verkocht. Aardappelen: Brielsche Eigenheimers 3.103.25, Zeeuwsche Eigenheimers 33.25, idem Bonte 3.70 4, Zeeuwsche Griesche 5.00 Bintjes 2.753.65, Zandaardappelen 3.503.60 per H.L. De aanvoer was geheel voor de regeering. Vlasaanvoer. 11715 kg. blauw schoon 0.901.10, 9750 kg. Hollandsch geel 0.90—1.20, 5070 kg. Dauwroot 6080 cent per kg. Op het land was er weinig handel. Ook hier er beurze was de vraag zeer beperkt. De handel ging traag met zwakke prijzen. Een groot gedeelte bleef onverkocht. MAANDAG, 5 Fehr. O) «3 Sedert -3 w <6 to Gisteren to KJ .fl t> 60 u 53 O G 2 CO CA 03 60 d d r-e Keulen 6 u 39.56 38 52 J. 98 j.00§ Lobith 13.10 13 54 0.10 J.C0 Nymegen 10.75 10.21 ..14 0.0 0 St. Andr W 5.56 5.19 0.10 J.00 Arnhem 10.52 10.02 0.13 O.CC* Vreeswyk 1 w 3.00 10.47 0.08 O.OC* Westervoort tl.li 10.67 0.15 Deventer 5.16 3 30 0.13 J.00 Kampen O.OC 0.08 0.01 0.0C* Mastr His 0.53 41 95 0.43 0.00 1) Borgh 43.10 10 97 0.29 ..00 Belfeid 14.23 0 01 Venlo 13.70 0.CI Grave 0— 0— 0.0C 2) Sluis 7.61 5,77 C. 18 O.OC* Lith 0.82 10.46 0.09 COC* Kruiend drijfys. ys vast. Stuwen open te Linne, Roermond. Belfeid, Sambeek en Lith. AMSTERDAM Kanaalwater Amstelwatei 8 u 0,47— AP 12 u 0.45— AP 2 u 0.46- AP Stadswatej 8 u .47AP 12 u 0 45— AP 2 u 46 AP 8 u 0,47- AP 12 u U.45 - AP 2 u 0 46- AP IJselm watei 5 u J.03AP 12 u J.03AP 2 u J.C4- AP W ATEKS'l AND OP DEN RIJN Rhelm BreisacI KehJ Maxau Mannh L'»tu Mainz Emgen Caub Febr. 3 Febr. 5 Febr. 3 Febr. 0.— o. Jubieni 2.96 2.C8 0<— rrier 1.81 1.47 Keulen 2.58 1.63 3.76 3.7b 'Ousseic J vj. 2 62 2.72 Ruhror' 0.20 ^.34 j. 0— Duisburg 0.13 0.04 2.78 3.09 Schwem' 1.00 1.05 3.52 4.42 Wurzburg 1.23 1.25 4.82 4.48 S trass b. 0.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6