HEIMAT! EK Slachtoffers der Duitsche luchtaanvallen Stanley's rede viel op door verbeten en feilen toon Gemeenschappelijke wil tot vrede in Zuid-Europa ju HET VOETSPOOR VAN ROMME Machine intact gebleven De injecties van Italië en Turkije DUITSCHE WAPENS NAAR RUSLAND? De Laertes-ramp LONDEN ACHT BERLIJNS LEZING ONZINNIG Buitenlandsch Overzicht Balkan-conferentie zonder ongelukken geëindigd ■Aoottth, /uusf De Balkan-conferentie gesloten STERKERE ONDERLINGE SAMENWERKING MAANDAG 5 FEBRUARI 1940 Von der Schulenburg zou onderhandelingen voeren Euch. Congres te Wellington gesloten Ook neutrale schepen getroffen Uit den vastenbrief van Kardinaal van Roey Spoorweg gebom bardeerd De vier landen wenschen de onaf hankelijkheid en integriteit van hun gebied te handhaven „Volkomen harmonie „Niet langer een haard van onrust" Eerste resultaten Voldoening in Parijs „Regionale" neutraliteit Hoog water in Spanje Bij de controverse Colijn-Romme, die een einde maakte aan de sa menwerking tusschen de Christe lijke partijen in het vierde kabinet-Co lijn, hebben volgens sommigen de plan ben voor een uitgebreide en doelmatige ieugdwerkloozenzorg en de kosten, die daarmee gepaard zouden moeten gaan, een groote en zelfs beslissende rol ge speeld. Wij voor ons hebben daarin hooit zoo heel erg geloofd, want deze stok leek ons te klein voor den hond, dien men wilde slaan. Bovendien had ihinister Romme met een volgens an deren zelfs te ver gaande souplesse zich bereid verklaard aanzienlijke financieele concessies te doen ter wille van het be houd van de samenwerking. Tot princi- Pieele concessies was deze bewindsman echter terecht niet genegen en het vier de kabinet-Colijn viel dan ook o.i. uit- eeh, omdat Colijn principieel wilde af kijken van den gezamenlijk in 1937 vast- Sestelden en goedgekeurden koers. Had het vierde kabinet-Colijn nog de regee- rihgszaken moeten leiden in de geldver slindende oorlogsdagen, die wij thans boeten beleven, dan gelooven wij, dat °°k minister Romme nog wel voor ver dere beperking van zijn plannen in- zake de bestrijding van de jeugdwerk- losheid zou zijn te vinden geweest, kant van werkelijkheiszin was deze •binister geenszins gespeend. Dat minis- bh1 van den Tempel in de huidige fi nancieel uiterst moeilijke, ja, welhaast hachelijke omstandigheden niet met een leUgdwerkloozenprogram voor den dag Z°U komen, dat identiek zou zijn aan dat van minister Romme kon ieder op «in vingers natellen. Maar dat hij niet- temin zoo zuiver het voetspoor van zijn v°organger in deze aangelegenheid k%t als hij in zijn circulaire aan tal Van gemeentebesturen heeft gedaan, stemt tot groote voldoening. Ook Dr. van den Tempel wenscht jeugdregistratie en een zakelijk staat-van-dienst-boekje, alleen kil hij de jeugdregistratiebureaux niet daast, maar verbonden met de arbeids beurzen inrichten. Minister Romme be trok ook de plattelandsgemeenten in de legistratie, maar Dr. van den Tempel beperkt zich tot de groote gemeenten, ^ij het dan ook in beperkter mate; het voortreffelijke, hoogst noodzakelijke kerk der cursussen, kampen en cen trale werkplaatsen ter bestrijding van öe werkloosheid onder de jonge mannen thsschen de, 14 en 21 jaar, zal wederom ter-ihand worden genomen en naar wij v ^Vachten mogen met energie worden Voortgezet. Zooals vanzelf spreekt, zijn kij daarover van harte verheugd, niet aheen ter wille van de betrokken jonge hienschen zelf, die daardoor aan den demoraliseerenden invloed der werk loosheid juist in de jaren, waarin zij v°or zulk een demoralisatie buitenge- koon ontvankelijk plegen te zijn, zullen korden onttrokken, maar ook voor de feestelijke en sociale weerbaarheid van °bs volk en ons land, welke bij een in tensieve en goedgerichte jeugdwerk- ioozenzorg slechts zal kunnen winnen, h'at Dr. van den Tempel in dit mar kante voetspoor van Prof. Romme treedt, siert den huidigen minister van Sociale Zaken evenzeer als het zijn Voorganger in het hoogst gewichtige en Verantwoordelijke ambt eert. ï-ONDEN, 5 Febr. Een speciale correspondent Van ,de Daily Telegraph- in Stockholm meldt, Jat Duitschland wapens zendt naar Rusland. correspondent seint: Twee Duitsche schepen uit een Oostzeehaven hebben, naar te Stockholm vernomen wordt, Vf'jdagmiddag Noorsche loodsen aan boord ge- bomen iir de territoriale wateren ten Zuiden van Oslo. De schepen bleken geladen met ge- ^hut en munitie voor kleine wapens, bestemd v°or de Russische troepen, die hun basis heb- h in Petsamo en Moermansk. Men verwacht, deze stoomschepen aan het einde van deze keek in Petsamo zullen lossen. Ik verneem aldus gaat de correspondent Order dat dit Duitsch-Russische verkeer, dat ,c laatste maand gaande is geweest, deel uit hakt van veel breedere ontwikkelingen, welke Verband staan met onderhandelingen, die hans in Berlijn worden gevoerd. De terugkeer i?11 den Duitschen ambassadeur in Moskou, .Oil der Schulenburg, staat, naar men gelooft, j verband met deze onderhandelingen. Er ver- jb'dt verder, dat Duitschland Russische duik- j^°ten wil koopen Rusland wenscht grootere v bitsche eenheden, ter vervanging van het Allies van den kruiser Kirof en van twee slag je hepen, die bescnadigd zijn door de Finsche if batterij en te Hangö en later weer bij den ]jCbtaanval op Kroonstad. Volgens mijn in entingen zullen vijftien Russische duikboo- jb ingeruild worden tegen een Duitschen jb'ser en waarschijnlijk nog een oorlogs chip. ^ELLINGTTON, 5 Febr. (Havas). In te- jf'hvoordigheid van 50.000 geloovigen is Zondag Nationale Eucharistisch Congres van Nieuw- ®land geëindigd. Tienduizend geloovigen liepen mee in de H. cïamentEprocessie door de stad, E>e winter van '90 leeft in veler verbeelding nog voort als een afschrikwekkend voorbeeld, hoe wintersch een Nederlandsche winter wel zijn kan. Maar de winter van '40 zal ook menig een heugen, vooral den menschen, die zich in de dagen van kou en sneeuw Rheumatische pijn op de leden hebben gehaald. Duizenden zijn de lijders aan deze rampspoedige kwaal en ieder jaar opnieuw worden de gelederen aan gevuld met nieuwe en nieuwe slachtoffers. Maar ook duizenden hebben met succes den strijd aangebonden met deze geesel der menseh- heid: Rheumatische pijnen! Dat zijn de mannen en vrouwen die bijtijds Kruschen Salts namen. Dit heilzame middel zuivert Uw bloed van de schadelijke zuren die de pijnen verwekken, die zich ophoopen in spieren en ge wrichten en daar de bron vormen van steeds weer nieuwe vinnige en ondragelijke aanvallen. Doe toch óók een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Laat Kruschen ook Uw lever, nieren en ingewanden die aansporende werking geven, waardoor ze weer krachtig gaan werken als vroeger en zoodoende frisch en zuiver bloed door Uw aderen doen stroomen. Uw lichaam heeft Kruschen's zes minerale zouten hoog en hoog noodig; ze zullen U goed doen en U be schermen tegen en verlossen van de Rheuma tische pijnen, die U verhinderen Uw werk te doen en die de oorzaak zijn van Uw slapelooze nachten en alle ellende die daaraan gepaard gaat. Vraag Uw apotheker of drogist van daag nog Kruschen Salts. ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland)Opger. 1756 Adv. Het stoomschip Laertes, dat, zooals ge meld, bij het lichtschip „Royal Sovereign" nabij Beachy Head in het Engelschc ka naal op een mijn geloopen is, stoomde Zondagochtend naar Londen op. De ma chine is intact gebleven. De opgeloopen schade, waarvan de omvang nog niet be kend is, verhinderde het schip op volle kracht te varen. Men verwachtte, dat de „Laertes", met de 52 opvarenden, Zondagavond laat te Londen zou aankomen. De Laertes" kwam uit Batavia met een la ding stukgoed en was, na een betrekkelijk kort oponthoud in een der Engelsche contrölehavens, op weg naar Amsterdam. Gezagvoerder is de heer C. Koningstem uit Haarlem. Aan boord bevinden zich o.m. een hoeveelheid regeeringsgoederen en een belang rijke partij Delitabak. LONDEN, 5 Febr. Van bevoegde zijde werd aan Reuter medegedeeld, dat dc Duitsche bewering volgens welke bij de luchtaanval len van Zatcidag 14 schepen tot zinken zou den zijn gebracht, „onzinnig" is. Ofschoon het niet mogelijk is, te zeggen hoeveel bommenwerpers aan de aanvallen hebben deelgenomen, wordt hun aantal op hoog stens twaalf geschat en, gezien het feit, dat minstens drie hiervan zijn neergeschoten, is het een onmogelijkheid, dat zulk een gering aantal aanvallende vliegtuigen zoo veel schade zou hebben aangericht als be weerd wordt. Met betrekking tot de Duitsche bewering, dat tusschen 21 en 31 Januari 145.603 ton aan ge allieerde en neutrale schepen tot zinken is ge bracht, raamt men niet-officieel, dat tusschen genoemde data 73.027 ton aan geallieerde en neutrale schepen tot zinken is gebracht, t.w 16 neutrale schepen met een tonnage van 46.475 ton, 7 Britsche schepen met een tonnage van 18.236 ton en 3 Fransche schépen met een to tale tonnage van 8.316 ton. De balans van de Duitsche luchtaanvallen op schepen toont, volgens Reuter, dat drie Duit sche Heinkeltoestellen neergehaald zijn. Het is niet waarschijnlijk, dat een vierde naar huis kon terugkeeren. Minstens zeven Duitsche vlie gers zijn gedood. Zes zijn gevangen genomen. Een neutraal schip is tot zinken gebracht, een Engelsch schip is in brand gestoken. Het Britsche kolenschip Yewdale (823 ton) is Zaterdag ongeveer één mijl uit de Britsche kust door twee Duitsche vliegtuigen met machine geweren beschoten. De kapitein werd gedood, terwijl twee anderen gewond werden. In hetzelfde gebied werd een stoomtreiler, de „Rose of England" (223 ton) door machine geweervuur beschadigd, doch niemand werd getroffen. Twee aan de Britsche Oostkust gestation- neerde reddingbooten zijn uitgevaren op zoek naar de bemanning van het s.s, „Kildare' (3.877 ton), dat noodseinen had uitgezonden, met de mededeeling dat het door vliegtuigen werd aangevallen en dat de bemanning zich in de booten begaf. Bij den aanval werden 6 leden der bemanning gedood. Vijftien overlevende- zijn veilig aan land gebracht. Een visschersvaartuig heeft een redding boot binnen- ebracht met alle acht leden der bemanning van het s.s. Harley (44 ton), dat zij bij een aanval door vijandelijke vliegers hadden verlaten. Het Britsche s.s „Corland" (3431 ton) is aan gevallen, doch kon een haven binnenloopen Omtrent de schade wordt niets medegedeeld De Britsche treiler „Harlech Castle" heeft Zondag drie Duitsche vliegers en het lijk van een vierde aan wal gebracht. Zij waren leden der bemanning van den bommenwerper, die Zaterdagmorgen had deelgenomen aan den aanval op de Tyne. Een der Duitschers was ongedeerd, twee hadden verwondingen in de beenen. Zij moesten op draagbaren aan land en naar een ziekenhuis worden gebracht. De vierde is overleden, terwijl de treiler lag te wachten om de haven binnen te loopen. De kapitein van den treiler verklaarde, dat hij getuige was geweest van het gevecht tusschen het Duitsche toestel en Engelsche machines. Het Duitsch toestel was dicht bij zijn schip neergekomen en hij was er in geslaagd de viel man, die rond zwommen, aan boord te nemen In de baai van Druridge in Northumberland zijn verder lijken van drie Duitsche vlieger? aangespoe'd Thans wordt medegedeeld, dat acht overle venden van het Noorsche s.s. „Tempo" in En geland aan land zijn gebracht. Onder hen be vindt zich de kapitein Knudsen. Nog twee lij ken, behalve de twee, die reeds opgepikt wer den, zijn geborgen. Het Belgische kustvaartuig „Charlotte" heeft het al heel zwaar te verduren gehad, ver moedelijk zijn zes personen omgekomen, terwijl ook twee mannen van de reddingbooten ver dronken zijn Onder welke omstandigheden het scheepje verloren gegaan is, wordt niet ge meld. Het had Zaterdagavond noodseinen uit gezonden, waarop de reddingboot uitvoer. Vier der tien Opvarenden van de Charlotte zijn Zondagochtend aan land gebracht. De zes overigen, die zich met behulp van een vlot in veiligheid 'wilden brengen, worden vermist. Twee reddingbooten zoeken op het oogenblik naar hen, doch daar een vlot op het strand is geworpen en ook het lijk van een man is aan gespoeld, vreest men, dat zij het leven hebben gelaten. Er bestaat verder te Oostende ongerustheid over het Belgiische s.s. „Charles", waarvan men eenigen tijd geen berichten heeft ontvan gen. Onder de bemanning bevindt zich een Ne derlander, namelijk de tweede stuurman Ma- rinus de Boer, afkomstig uit Hellevoetsluis. BRUSSEL, 5 Febr. (Belga). In den Zondag voorgelezen vastenbrief raadt Kardinaal van Roey, de aartsbisschop van Mechelen, den Bel gen aan, hun rust en koelbloedigheid te bewa ren. In de huidige omstandigheden moet elkeen zooveel mogelijk zijn normale leven voortzetten. Vervolgens spreekt de Kardinaal zijn afkeuring uit over de geestelijke en moreelc anarchie, welke de bron is van alle kwaad. Ook de paarden in het leger vragen hun portie en onze militaire etappendienst zorgt er voor, dat de viervoeters op tijd hun maaltje krijgen Precies vier weken nadat Londen het zoo veel sensatie en gerucht verwekkende nieuws be kend maakte, dat de populaire Hore-Belisha als minister van Oorlog was afgetreden en op gevolgd door den schijnbaar veel gematigder en minder dynamischen Oliver Stanley, hield deze laatste een rede over Engelands oorlogs- en vredesdoeleinden, welke in vele opzichten zóó fel en verbeten was ten aanzien van Duitschland, dat Churchill haar nauweijks zou hebben ver beterd. De weersomstandigheden werken nog steeds niet mee om den oorlog te land wat inten siever te gaan voeren ter zee laat men zich niet door het weder afschrikken en woedt de strijd juist de laatste dagen in een ongekende hevigheid en daarom duurt het woordenof fensief, dat de tweede phase van dezen oorlog waarover de Britsche en Duitsche staatslieden hebben gesproken, blijkbaar moet inlei den, onverminderd voort. Het rumoer rondom het ontslag van Hore Belisha is spoedig geluwd evenals dat destijds rondom Eden, toen hij werd gedwongen als minister van Buitenlandsche Zaken heen te gaan. Chamber lain weet, hoe hij zulke kwesties moet aan pakken en in het kahneeren van den storm schijnt hij veel van Neptunus geleerd te hebben. Tumida aequora placat collectasque fu- gat nubes solemque reducit. Hij brengt de ge zwollen zee tot bedaren, verdrijft de saamgc- pakte wolken en laat het zonlicht weer stra len. Nu de storm bedaard was, kon Hore Bc- lisha's opvolger Stanley zijn eerste toespraak houden, maar zonlicht bracht hij niet. Geen schoonklinkende phrases hoorden wij van den nieuwen minister van Oorlog, maar in één zin definieerde hü Engelands oorlogs. en vredes- doel: „Wij hebben maar één oorlogsdoel, name lijk den oorlog te winnen, en wij hebben maar één vredesdoel, dat is een blij venden vrede te stichten." Om dien blij vendun vrede te berei ken wil hij thans van geen onderhandelen met den vijand weten. Stanley past volkomen in het nieuwe stadium, waarin de oorlog is gekomen: ook uit zijn woorden viel duidelijk op te ma ken, dat de strijd van hard tegen hard nog moet komen. Er kan geen overwinning zijn zonder tranen. De overwinning zal komen, maal ais het resultaat van offers en moed." Het is hetzelfde onheilspellend geluid, dat wij reeds van Chapiberlaiil, Halifax, Churchill en Da- ladier hoorden. Terwijl uit het Westen het onweer steeds dichterbij schijnt te komen, terwijl boven de Noordzee uit de zwarte wolken felle bliksems schieten, die tientallen schepen in vlammen zetten, is de conferentie der Balkan-Entente, waarop diplomaten en staatslieden wekenlang al hun belangstelling en activiteit geconcen treerd hadden, zonder eenige, voor de buiten wereld tenminste sensationeele gébeurtenis ge sloten. Deze bijeenkomst demonstreerde weer eens, welk een „vreemde oorlog" er eigenlijk wordt gevoerd, want bij een normalen oorlog zou toch zeker de Balkan, in de geschiedenis terecht Europa's heksenketel genoemd, niet op het appèl hebben mogen ontbreken. Genoot de Balkan niet de twijfelachtige eer haantje de voorste te mogen spelen voor de groote mogendheden, wanneer er een oorlog in aantocht was of pas uitgebroken? En zie: vijf maanden duurt reeds de oorlog- en toch is in alle rust en vreê te Bel grado de conferentie beëindigd der Balkan- Entente, waarvan de leden Roemenië, Joego slavië, Turkije en Griekenland de levendige illustratie zijn van Versailles en zijn vele fouten. De Balkan-Entente is immers ontsproten uit dit verdrag, al werd zij dan ook eerst zes jaar ge leden 9 Februari 1934 opgericht en haar doel was immers geen ander dan handhaving van den status quo op den Balkan, hetgeen tevens beteekende: verzet tegen de revisionisti sche eischen van de door de na-oorlogsche ver dragen zoo verminkte landen, Hongarije en Bul garije. De ministers, die aan de bijeenkomst deel namen, zijn zoo verstandig geweest met geen woord over dit doel te reppen. De injecties var, Italië en Turkije hebben haar uitwerking niet gemist. Roemenië en Joego-Slavië zijn bereid tot concessies, alleen nu nog niet, na den oor logEn Hongarije en Bulgarije leggen er zich bij neer, voorloopig althans. Zij zullen den vrede op den Balkan niet verstoren; maar wat ge beurt er als Rusland of Duitschland tóch eens hun handen uitstrekken naar de rijkdommen, die hier liggen opgestapeld? Voor Roemenië kon Bessarabië wel eens een minder gevaarlijk be zit zijn dan zijn petroleumbronnen. Bulgarije werd voor zijn goed gedrag door de Entente blij gemaakt met de belofte, dat Tur kije en Griekenland den wensch van Bulgarije om een uitweg naar de Aegaeische Zee te krij gen in overweging zouden nemen. Mussolini kan tevreden zijn over zijn werk; er zijn te Belgrado ten minste geen ongelukken gebeurd. Alleen, dat Turkije het wagen dorst zich ook, net als Italië, non-belligerent te noemen, in plaats van neutraal, vond de Duce niet prettig. Non-belligerent zijn is een luxe, die alleen groo te, sterke mogendheden zich kunnen veroor loven; het beteekent: ik wacht nog even, voor ik in den mallemolen spring; misschien spring ik ook heelemaal niet. Maar stelt u voor, dat Italië en Turkije beide eens tegelijk in den mallemolen aouden springen en op hetzelfde paard!. Het Zweedsche s.s. „Me r tain en" (4531 ,on) werd tweemaal door vliegtuigen aange vallen. De eerste maal vloog de machine vlak boven het schip en beschoot de bemanning, die ongewapend was. Blijkbaar had de machine geen boommen, want zij vloog weg en keerde terug met een ander Duitsch vliegtuig, dat twee bommen liet vallen, waarvan een het schip beschadigde. De vliegers slooegen er blijkbaar geen acht op, dat het schip de Zweed sche vlag voerde en dat bok op de zijkanten de Zweedsche kleuren aangebracht waren. De 36 opvarenden waren eerst in de booten gegaan, aoch zijn later teruggekeerd. Geen hunner was gewond. De ..Mertainen" liep een Oost- Engelsche haven binnen met de vijf mannen van een reddingboot, die hulp wilden verleenen. TOKIO, 4 Febr. (Domei). Japansche marine vliegtuigen hebben Zaterdag volgens een be richt in de bladen wederom een aanval gericht op den Joenan-spoorweg, die de verbinding vormt tusschen de provincie Joenan en Fransch Indo-China. De Japansche vliegtuigen lieten bommen vallen op een spoorwegbrug en op de rails, die vernield werden. Er heerscht weer griep! Dut waabiaamheid it gebe den Bij de eertte griepver- tchijntelen direct ASPIRIN nemen. Zorg ASPIRIN bii de hand te hebben. BELGRADO, 4 Febr. De Balkan-con ferentie is Zondag besloten met de publi catie van een slotcommuniqué. Hierin wordt de nadruk gelegd op den wensch van de vier landen der Entente om den vrede in Zuid-Oost-Europa en de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van hun grondgebied te handhaven. Het communiqué werd voorgelezen door den voorzitter, den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken Gafencoe. Het luidt al- volgt: ,,De gedachtenwisselingen, die in een geest van hartelijkheid en vertrouwen gevoerd zijn maakten het mogelijk eensgezind het volgende vast te stellen: lo. Het gemeenschappelijke belang der viei staten bij de handhaving van den vrede in orde en veiligheid in het Zuid-Oosten van Europa. 2o. Hun vastbeslotenheid om hun uitgespro ken vredespolitiek voort te zetten, door hand having van hun standpunten ten aanzien van het huidige conflict, ten einde dit deel van Europa de beproevingen van een oorlog te be sparen. 3o. Hun wil binnen de Entente eensge zind te blijven, welke Entente slechts haar eigen doeleinden nastreeft en tegen niemand gericht is, en de wil gemeenschappelijk te waken voor de eerbiediging der rechten van elk hunner, de eerbiediging van de onaf hankelijkheid en van het nationale grond gebied. 4o. De oprechte wensch de vriendschappelijke betrekkingen met de nabuurstaten te hand haven en te ontwikkelen, in een geest van ver zoening) wederzijdsch begrip en vreedzame samenwerking. 5o. De noodzakelijkheid de economische banden en verbindingen tusschen de Balkansta- ten nauwer aan te halen resp. te vervolmaken speciaal door uitbreiding van den handel tus schen de leden der entente. 6o. De verlenging, van het Balkanpact voor een nieuwe periode van zeven jaar, ingaande 9 Februari 1940. 7o. De vier ministers besluiten onderling een nauw contact te blijven onderhouden tot de volgende gewone zitting van den permanen ten raad, welke in Februari 1941 te Athene bijeenkomt." De eerste, die het woord voerde op de bijeen komst der journalisten, was minister Gafencoe die het volgende zeide: „Ik heb niets toe te voegen aan het commu niqué, dat iederen commentaar overbodig maakt Mijn opvattingen over de doeleinden en me thodes der Balkan-Entente kunt gij overigens vinden in mijn rede, die, naar ik hoop, duidelijk genoeg was." „Als oud-journalist (en als men eenmaal journalist geweest is, blijft men het altijd een beetje) heb ik den persoonlijken plicht en het genoegen alle sensationeele geruchten tegen tt spreken, die blijkbaar over onze conferentie verspreid zijn. De zenuwachtigheid, die zich soms voortplant, als zooveel eminente collega's als gij elkaar ontmoeten, is niet doorgedrongen tot onze conferentiezaal. Wij hebben absoluut kalm en in volkomen harmonie gewerkt." „Ik ben er zeker van, dat gij, nu gij de re sultaten kent, bij de openbare meening de tol ken zult zijn van ons oprecht streven, om een werk van vrede en consolidatie te verrichten en ik wil u bij voorbaat danken voor uw loyale medewerking. „Deze paar dagen, die wij te zamen door gebracht hebben, stelden mijn collega's en mij in staat vost te stellen, dat wij eensgezind wil len blijven, de gemeenschappelijke rechten en belangen ontwikkelen, den vrede loyaal dienen en onze vriendschappelijke betrekkingen met onze nabuurstaten uitbreiden. Wij zijn over tuigd," besloot Gafencoe, „dat onze entente meer en meer een nuttig instrument wordt voor den vrede en de veiligheid van ons land. nuttig ook voor onze buren en voor de Euro- peesche idee, die in deze dagen zoozeer op de proef gesteld wordt en die wij des te meer trouw blijven." Minister Saradjogloe verklaarde: „Ik ben verheugd over den gelukkigen afloop der acht ste zitting van den raad. De Entente heeft een nieuwe bladzijde van haar bestaan geschreven. Wij zijn met recht trotsch op de Entente en dat is volkomen gerechtvaardigd, wanneer men de reeds verkregen resultaten beziet en wan neer men kijkt naar de nog schitterender re sultaten, die wij met reden in de toekomst mo gen verwachten. De Balkan, die vroeger een klassieke en niet te corrigeeren haard van onrust was, geeft de wereld, die gekweld wordt door het onbekende en den angst, die haar te wachten staan, een voorbeeld van deugd, wijsheid, bezonnenheid, solidariteit, eenheid en waakzaamheid, die onze landen en volken buiten de beproevingen van het huidige conflict zullen houden." De Grieksche premier, Metaxas, sprak de overtuiging uit, dat dank zij den geest van de volkomen solidariteit en nauwe samenwer king de vrede in dezen hoek van Europa be waard zal blijven. Ten slótte zeide de Joego-Slavische minister Markowitsj, dat de resultaten weldoende ge volgen zullen hebben voor de toekomstige ont wikkeling der gebeurtenissen in den Balkan en het Donaubekken. Iedereen zal kunnen vast stellen, van welk belang dat werk geweest is voor de handhaving van den vrede in ons ge bied en voor de samenwerking tusschen alle Balkanstaten. De eerste stappen in de richting van een uitbreiding van den regionalen Balkanhandei zijn reeds genomen. Deze actie zal verder gevoerd worden op een bijeenkomst in midden Februari van het per manente economische comité der Entente. Reuter verneemt, dat Zondag a.s. een Bul- gaarsche handelsdelegatie onder leiding van den Bulgaarschen minister van Handel in Bel grado zal aankomen. Zes dagen later zal een Joego-Slavische delegatie naar Sofia gaan, In verband met de territoriale herziening op den Balkan verneemt Reuter, dat de raad be sloten heeft, dat het huidige oogenblik niet opportuun was voor het ter tafel brengen van' dit onderwerp. De Roemeensche minister van. Buitenland sche Zaken verklaarde, dat een dergelijke ac tie in de naaste toekomst niet iri het beste be lang zoü zijn van de Entente en zijn opvatting werd, aanvaard na vele besprekingen.. Overeengekomen werd, dat Saradjogloe op zijn thuisreis de Bulgaarsche regeering een overzicht zou geven van de besprekingen der conferentie. Naar verluidt zal hij Kiosseivanof de verze kering geven, dat te Belgrado warme waar deering is gevoeld voor de vreedzame houding van Bulgarije en dat de positie van Bulgarije op zeer vriendschappelijke wijze is besproken. Hij zal échter naar voren brengen, dat voor het oogenblik territoriale eischen'ter zijde zul len moeten worden gesteld om in een later stadium bespioken te worden. Niet officieele Hongaarsche waarnemers toonen teleurstelling over het besluit om een onmiddellijke behan deling der Hongaarsche eischen uit te stellen. De resultaten der conferentie in Belgrado zijn te Parijs met voldoening vernomen. De so lidariteit der Balkanlanden is bevestigd in nauwkeuriger bewoordingen dan de grootste optimisten hadden verwacht. De vier staten hebben verklaard eensgezind te zijn om te wa ken voor het behoud niet alleen van de rech ten van een ieder hunner, maar „voor zijn on afhankelijkheid en zijn nationale gebied". Men wijst ook op de wijze, waarop het slotcommuni qué de gemeenschappelijke positie der vier mogendheden als leden van den Balkanbond in overeenstemming brengt met de onderschei denlijke omstandigheden van elk afzonderlijk. Zoo zijn door Turkije als onderteekenaar van het accoord van Ankara met Frankrijk en Engeland aanvaarde verplichtingen geheel in overeen stemming met zijn plichten jegens de drie an dere staten der entente. Ook de economische resultaten acht men uiterst bevredigend. Onder het opschrift „Balkanstaten sluiten zich nauwer aaneen" publiceert de „Timeseen ar tikel van haar correspondent te Be grado. w aar in gezegd wordt, dat de Balkanconferentie heeft geleid tot de voltooiing van een solidariteit, die het kader van de gebruikelijke phasen over neutraliteitspolitiek ver te buiten gaat. Hst woord neutraliteit, dat tot dusverre aldus deze correspondent op zooveel verschillende manieren is uitgelegd, is thans duidelijker be paald door de toevoeging „regionale". Het is bovendien aangevuld door de overtuiging, dat 'n bedreiging jegens een der Balkanstaten door óe andere wordt beschouwd als een bedreiging ook voor die andere. Volgens de „Daily Telegraph" zou men tus schen de regels van het communiqué kunnen lezen, dat naar de meening der Balkanstaten hun veiligste kansen liggen in het gemeenschap pelijk streven een buitenlandsche mogendheid geen voorwendsel voor interventie te geren. Een dergelijk voorwendsel zou gemakkelijk gevonden kunnen worden bij een conflict tusschen de Balkanstaten. MADRID, 4 Febr. In verschillende Spaan- sche provincies is weer zooveel regen geval len, dat de rivieren opnieuw aan het wassen zijn. Te Sevilla kon men van een ware wolk breuk spreken, die tot gevolg had, dat het laag gelegen deel der stad onder water kwam te staan. Het water in de Guadalquivir staat vier meter boven normaal en op slechts veer tig cM. afstand van het ondergedeelte der brug. De haven van Sevilla is tijdelijk voor de scheepvaart gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9