Thans Russische divisie bij Kitela vernietigd Is hoog water te wachten? Ingesneeuwde trein is uitgegraven Britsche mijnveger dicht bij de haven gekapseisd De Jaardienst voor Paus Pius XI Oorlogsraad te Parijs bijeen Het nieuws van heden ALARMEEREND BERICHT UIT DUITSCHLAND MEN TELT S DOODEN EN 49 VERMISTEN JAPANSCHE BOMAANVAL EISCHTE 101 DOODEN DE BAROMETER Mannerheimlinie hierdoor tegen omsingeling behoed Zweedsch en Noorsch schip worden vermist VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS IUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No 22224 Duïtschers mogen niet in Finland strijden De luchtaanvallen hun Finsche successen in de lucht c-Mmm Nuntius bij H. Vader De Bilt meldt: 16 K.M, ijs drijft van Koblenz naar de Nederlandsche rivieren Spoorlijn Purmerend-Hoorn vrij reizigersverkeer normaal Rust aan het Westfront Oliebesprekingen van Rome met Boekarest Engelsch schip door een mijn vergaan De Noorsche verliezen ter zee Sloep van de Orazio gevonden Fransch protest na het bombar dement op den spoorweg HaifongJoennan Zweedsche ambulance gebombardeerd Motorpech op luchtlijn V astenavond Autobus door trein gegrepen; ÏO dooden Velerlei nooden in het aardbevingsgebied NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen reae' SO et Inpez mededeetlngen 50 cent; Idem op peg één 55 :ent per regel BI) contract sterk verlaagde p-ijzen voor de kleine annonces .Omroepers" z'e de rubriek HELSINKI, 5 Febr. (Reuter). De geheele achttiende Russische divisie is te Kitela, ten noordoosten van het Ladogameer, vernietigd. Omtrent het vernietigen van de acht tiende divisie van het roode leger door de Pinnen wordt nader gemeld dat deze di visie meer dan een week ten noorden van het Ladogameer heeft gestreden. Tusschen 15 en 20 duizend man zijn gesneuveld, ge vangen genomen, of van koude en honger omgekomen. De overwinning van de Finnen beteekent de mislukking van de poging der Kussen de Mannerheimlinie van het Noorden uit te omsingelen. Het officieele Finsche legerbericht van Maandag luidt: Te land: Op de Karelische landengte heb ben vijandelijke afdeelingen aanvallen on dernomen aan het front van Summa, doch zij werden alle afgeslagen. De vijand heeft ïich hierop verschanst, doch hij werd later Verdreven. Op andere punten van het front alge- meenc activiteit der artillerie. Ten Noord oosten van het Ladogameer hebben de Fin sche troepen vijandelijke aanvallen op de eilanden afgeslagen en hun posities ge handhaafd. De Finnen hebben zich van een basis in dezen sector meester gemaakt, Waarbij de vijand 500 dooden verloor, als mede zeven tanks, vier kanonnen en een groote hoeveelheid anderen oorlogsbuit, o.a. meer dan dertig auto's van velschillende typen. De vijand ondernam aan het front vaar Ait- tojoki zwakke aanvallen, doch overal werd hii tot zijn vroegere stellingèn teruggeworpen. Aan net front van Kuhmo duren de gevechten voort. Aan het front van Salla hebben de Finsche troepen een aanval op Markajarvi afgeslagen, y^n de overige deelen van het front is niets belangrijks te melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft op 4 dezer met succes verkenningsvluchten uitgevoerd en vijandelijke troepen en lucht- bases gebombardeerd. Vijandelijke lucht aanvallen zijn gemeld op de Valamo-eilan- ben, het Ladogameer en Koivisto. Officieel ®jn negen vijandelijke vliegtuigen neerge haald, van vier andere is dit nog niet be vestigd. t Tengevolge van luchtaanvallen op hetkloos- er te Valamo zijn branden uitgebroken. Op Udere plaatsen was de activiteit in de lucht geringer. In Zuidwest-Finland werden bommen ««worpen op Mantyluoto, Turku, Ekenaes, Rii- Uimaki en Hamenlinna. Kleine vijandelijke es- Adrilles verkenden de kustdistricten van Lo- lsa en Sekkijarvi. In Noord-Finland werden ommen geworpen op Nurmes, Kajaani en «miisarno, terwijl in Lapland Ivalo en Inari ei den gebombardeerd, als gevolg waarvan rand uitbrak in een kerk en een pastorie. In °taal vielen één doode en drie gewonden. Het Finsche Telegraafagentschap te Helsinki taede 0V6r de RuSSische luchtaanvallen nog öe vijandelijke luchtmacht heeft gisteren Aar aanvallen op de burgers voortgezet en in steden Kotka en Lovisa (Zuid-Finland) "Ommen laten vallen, die branden hebben ver- ?°rzaakt. Verscheidene burgers zijn gedood bij ct bombardement van Pori (Zuid-Finland). ®meld wordt, dat ook bij het bombardeerer ah Seinajoki dooden te betreuren zijn. Vijandelijke vliegers hebben hun bomactie «econcentreerd op Juopio, waar, voor zoover is cmeld, dertig slachtoffers zijn. Er zijn alleen Urgers gedood. Militaire doelen zijn in het ge- cel niet aangevallen. E>e autoriteiten van de luchtbescherming doen h beroep op degenen, wier werkzaamheden aanwezigheid te Helsinki niet noodzakelijk ?aken, in het bijzonder ten aanzien van kin- eren. die onlangs naar de stad zijn terugge- e®rd, om weer naar het binnenland te vertrek- zij verzekeren daarbij schuilruimte voor eu. die ter plaatse belangrijk werk moeten cirichten. Verder wordt bericht, dat dr. Mayer, een be- ehd chirurg uit Brussel, zijn diensten heef) geboden aan het Finsche Roode Kruis. Uit het rapport van de autoriteiten der Tinsche passieve yerdediging blijkt, dat de Sovjet-vliegtuigen in de week van 28 Ja- huari tot 3 Februari 6800 bommen van ver- Schillend type hebben neergeworpen. Hier door werden 145 Finsche burgers gedood en *?9 gewond. De Russen blijven pamfletten, Sericht, tot de burgerbevolking, omlaag wer den. meest tegelijk met de bommen. hfaar de diplomatieke correspondent van Reu- ver meldt, "is te Londen bevestiging ontvangen ah de verbazingwekkende successen der Fin- he luchtmacht in den strijd tegen de Russen. Hsn schat, dat de rooden tot dusver niet min- Tr dan 240 vliegtuigen hebben verloren tegen J* finsche machines, die neergehaald zijn. De ^yssische machines zijn voor het meerendeel J1 luchtgevechten neergeschoten; sléchts 20 recent der verliezen is veroorzaakt door het JVur van het luchtafweergeschut. Hierbij moet jy aanmerking worden genomen, dat de Rus- zijn begonnen met een frontlinie-sterkte van meer dan vijfduizend toestellen, de Finnen daarentegen met niet meer dan een klein dee! hiervan. De Sovjet-vliegtuigen zijn. hetzij geheel, het zij bijna verouderd, met een maximum-snelheid van 385 tot 420 K.M. per uur. De machines waarover Finland beschikt, en welke toch ook niet geheel nieuw meer zijn, hebben het reed.» met succes tegen deze Russische toestellen kun nen opnemen. Wanneer eenmaal de nieuwe Britsche en Amerikaansche vliegtuigen ge bruikt kunnen worden, mag een belangwekken de ontwikkeling van de Finsche positie in de lucht verwacht worden. Een D. N. B.-bericht uit Berlijn antwoordt ■op de bewering der „Daily Express", dat Duitschers toestemming hadden verkregen, vrijwillig dienst te nemen in het Finsche leger. Van bevoegde Duitsche zijde wordt hier omtrent- vastgesteld, dat aan deze bewering iedere grond ontbreekt. Op 10 Februari a.s. zal in den Sint Pieter een plechtige Requiem worden opgedragen voor de zielerust van wijlen Paus Pius XI, op den eersten verjaardag van zijn sterven. De pre fect van de pontificale ceremoniën, Mgr. Res- pichi, heeft in het officieele orgaan van het Vatikaan de „Intimatio", de officieele uit- noodiging tot de kardinalen en leden van het Pauselijk hof, de plechtigheid bij te wonen, gepubliceerd. Uit deze uitnoodiging blijkt, dat deze eerste verjaardag van het overlijden vai? Pius XI zal worden gevierd met een buitenge- wonen luister, zooals in de annalen van het Pauselijk hof nog niet is voorgekomen. i Een der eerste vliegtuig-zendingen uit Am.erika is in Engeland aangekomen. Hel uitladen der machines in een der havens PARIJS, 5 Febr. (Reuter) Vandaag is te Parijs de vijfde vergadering van den Op persten Oorlogsraad der geallieerden ge houden. Engeland was vertegenwoordigd door minister-president Chamberlain. Lord Halifax, Churchill Kingsley Wood en Oliver Stanley. Frankrijk werd op de vergadering vertegen woordigd door minister-president Daladier, de ministers Campinchi, Guy Lachambre en Cham- petier Desribes, alsmede Alexis Leger. generaaJ Gamelin, admiraal Darlan. generaal Vuillemin en generaal Decamp. Aan Britsche zijde waren nog tegenwoordig sir Dubley Pound, sir Ed- mond Ironside en generaal Ismay. Daladier verklaarde te betreuren, dat hij ten gevolge van het ongeval, hetwelk hij onlang: heeft gehad, niet naar Engeland had kunnen komen; Chamberlain wenschte Daladier spoe dige beterschap. De raad besprak den huidigen toestand, alsmede de samenwerking. Ook hel vraagstuk der ravitailleering werd behandeld Omtrent alle punten werd overeenstemming bereikt. ROME, 5 Febr. (D.N.B.). Z.H. de Paus heeft vandaag den apostolischen nuntius bi.i het Quirinaal in audiëntie ontvangen. iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiH IN HET NOORDEN EN MIDDEN: Matige tot zwakke, Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt met mist, weinig of geen neerslag, matige vorst tot temperatuur om het vriespunt. IN HET ZUIDEN: Meest zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen, betrokken tot zwaar bewolkt met mist, tijdelijk ccnige regen, matige tot lichte dooi. OVERZICHT: Zoowel In het Zuiden als in het Oosten bleef de luchtdruk Zondag in den loop van den dag stijgen, het meest echter in het Oosten. Hierdoor vormt zich een uit breiding van het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië naar Polen en Zuid-Oost en Zuid-Europa. De activi teit van de Oceaandepressie neemt steeds meer af. De hoofdingenieur-directeur in de directie algemeenen dienst van den Rijkswaterstaat deelt mede, dat blij kens bericht het ijs van de Moezel Zondag over 90 k.m. is losgekomen. De kop van de bewegende ijsmassa is Zondag 1 uur Koblenz gepas seerd. In Duitschland verwachtte men, dat Maandag te middernacht deze kop Wezel zou bereiken. Zooals bekend, is van een punt, eenige kilometers beneden Wezel, tot in Nederland de rivier de laatste dagen vast geweest. Men achtte in Duitschland een was van het water van drie meter mogelijk. Hoe zich de water stand op de bovengedeelten der Nederland sche Rijntakken zal ontwikkelen is thans nog niet te voorspellen. Sterke was is niet temin waarschijnlijk. Bij Orsoy, gelegen op ongeveer 19 k.m. boven Wezel, steeg' Maan dagmiddag het water 4 centimeter per uur. Het is niet onmogelijk, dat heden in den loop van den dag het ijs op de bovenge deelten van Rijn en Waal in beweging zal komen. Uit Nijmegen meldt men ons: Nu de dooi ingevallen is en de Waal ge durende iwec etmalen bijna een halven me ter is gestegen en de stand thans zoo hoog is, dat het ijsdek bijna over de lage kade ge schoven kan worden, komen de mcnschen los, om te gaan kijken naar mogelijk kruien van de rivier. Maandagmiddag bleek het water het üs reeds zoo hoog opgestuwd te hebben, dat het ijs over den strekdam bij de Waal brug geperst was. Maandagavond zat de ijs korst eigenlijk los. Aan de oevers dringt het water op en stroomt over het ijs heen verder. Er heeft zich Maan dagmorgen aan den lagen loswal, nabij de spoorbrug, reeds een groot wak gevormd, hetwelk tot zwemkom dient van wild© eenden en meeu wen. De indruk van deskundigen is, dat de Waal voor Nijmegen wordt vastgehouden tusschen de zware pijlers van de spoorbrug èn van de Waal brug. Wanneer het water nog meer stijgt en er wind komt opzetten, is het best mogelijk, dat het ijs in beweging komt. Maandagavond was er op de Waal geen was. De stand blijft vrijwel con stant, dan een meter val, dan weer was, zoodat de stand ongeveer blijft 10.25 tot 11.30 N.A.P. Nu er uit Duitschlan^ alarmeerende be richten gekomen zijn van zwaren ijsgang op de Moezel, welke zich reeds voortgezet heeft op den Rijn tot voorbij Koblenz, is de ver wachting, dat op de Waal hiervan de in vloed loskomt tegen Dinsdag in den voor middag. In Duitschland wordt tusschen Keulen en Wezel, gelijk men weet, twee tot drie meter was verwacht. Deze was zou, naar verwacht werd, Maandag nacht wel tot Wezel doordringen en zich dan Dinsdag in den loop van den dag te Nijmegen laten gelden.Tot Maandagmiddag was er op den Rijn bij Lobith nog geen beweging van het ijs waargenomen, maar deskundigen zeggen, dat het Dinsdag zeer goed mogelijk is. De Water staat rekent daar ook op en heeft de ijsbrekers iets verder de Waal opgestuurd, zoodat men Maandag reeds tot voorbij Zaltbommel geko men is. Men beschikte Maandagmiddag niet over voldoende gegevens, om een zuivere diag nose te stellen. Men kan wel zeggen, dat er zich tusschen Nijmegen en Druten geen belangrijke iisverdikkingen in de Waal gevormd hebben, want dan zou zich ongetwijfeld een veel hoogere waterstand bij Nijmegen hebben voorgedaan. Wat de Maas betreft, kunnen wij meedee- len, volgens inlichtingen van den ingenieur van Rijkswaterstaat te Nijmegen, dat de bo venloop dezer rivier tot voorbij Sambeek open is. Men kan daar reeds de stuwen weer opzetten en daardoor overtolligen watertoe voer naar Grave, waar de rivier Maandag avond nog vastzat, voorkomen. Het ijs in de Maas smelt blijkbaar sneller af dan in de Waal. Over de zoogenaamde ijsverdik- king tusschen Megen en Maasbommel vernemen wij, dat deze tot Maandagavond weinig gevaar heeft opgeleverd. Deskundigen verwachten, dat de snelle stroom in de Maas dit ijs voordeelig zal afschuren. Mocht de rivier hier tot kruien ko men, dan heeft de Waterstaat reeds de noodige maatregelen getroffen, om ernstige gevolgen te voorkomen. Maandagavond laat vernamen wij nog, dat er vanaf Koblenz 1 6 K.M. ijs in aantocht is naar de Holland- sche rivieren. De vraag is maar, of het ijs op onze bovenrivieren dezen schok zal kunnen weerstaan. Nadat de dienst van weg en werken, ge assisteerd door een ploeg militairen, twee etmalen lang ingespannen heeft gearbeid om den tusschen Oosthuizen en Middelic ingesneeuwden trein uit te graven, is men daar Maandagmiddag laat in geslaagd, zoodat de lijn thans weer vrij is. Het reizi gersverkeer tusschen Purmerend en Hoorn is hersteld. PARIJS, 5 Febr. (Havas). Het Fransche legerbericht van Maandagavond luidt: „Niets te melden." ROME, 5 Febr. (Havas). Tusschen Rome en Boekarest worden onderhandelingen gevoerd over de levering van Roemeensche petroleum aan Italië. Van Italiaansche zijde poogt men de meest voordeelige voorwaarden te verkrij gen, aangezien door de jongste maatregelen van de Roemeensche bank de wisselkoers van de Roemeensche munt met 35 procent is ver hoogd, hetgeen schadelijk was voor de Ita'iaan- sche aankoopen op de Roemeensche markt,- LONDEN, 5 Febr. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche mijnveger „Sphinx" is gezonken, terwijl hij naar een haven werd gesleept. Er zijn vijf opvaren den gedood, 49 worden vermist. Men vreest dat zij verdronken zijn. Over deze ramp heeft de admiraliteit het vol gende communiqué uitgegeven: „De secretaris van de admiraliteit betreurt te moeten mededeelen, dat Z.M. „Sphinx" (een mijnveger), commandant J. R. M. Paylor, bij zwaar weer is vergaan, terwijl dit schip met onklaar geraakte machines een haven werd bin nengesleept. Er stonden zeer hooge golven, toen de kabel brak en het schip ten slotte kapseisde. De „Sphinx" was Zaterdag j.l.tijdens vijan delijke luchtaanvallen beschadigd. De bevelvoe rende officier en vier minderen hebben, naar bekend is, het leven verloren. Vier officieren en 45 minderen worden vermist. Gevreesd wordt, dat zij zijn omgekomen. De geredden, twee officieren en 44 min deren, zijn aan land gebracht. De „Sphinx" (875 ton) is een van de zeventien schépen van de Halcyon-klasse van mijnvegers. Het schip was op 7 Februari 1939 te water ge laten. Volgens een bericht van het Noorsch Tel Ag. uit Oslo vreezen de reeders van het Noor- sche stoomschip Segovia" (1387 br. ton), dat dit schip, hetwelk met een bemanning van 22 personen en een passagier van Portugal op weg was naar Noorwegen, verloren is gegaan. Op 20 Januari was het laatste bericht over de Segovia" ontvangen. Het bevond zich toen in de Golf van Biscaye. Eveneens heeft men naar 't Zweedsch Tel. Ag. uit Stockholm meldt geen berich ten meer ontvangen over het stoomschip ..Andalusia" (1300 ton), afkomstig uit Goe- teborg, dat op 17 Januari van Bordeaux naar Goeteborg was vertrokken. Men vreest dat het schip verloren is gegaan. Het had een bemanning van 21 koppen aan boord. Zobals verder wordt bericht heeft 't Zweed- sche stoomschip „Mertainen", dat Zaterdag j.l. door Duitsche vliegtuigen was gebombardeerd, slechts onbelangrijke schade opgeloopen. Er zijn geen gewonden. Tijdens het weekeinde is naar Reuter uit Londen bericht het Britsche s.s. „Portelet" (1.064 ton) in de Noordzee op een mijn geloo- pen, tengevolge waarvan twee leden der be manning werden gedood. Negen overlevenden zijn in een haven aan de Britsche Oostkust aangekomen. De kapitein verklaarde, dat het schip na de c.ntploffing nog anderhalf uur was blijven drij ven; er konden echter geen booten uitgezet worden. Ten slotte kwam een Finsch schip te hulp. dat de overlevenden aan boord nam. In de afgeloopen dagen, terwijl de strijd in de lucht boven de Noordzee heviger is geworden, hebben de Fransche en Britsche zeestrijdkrachten de jacht op vijandelijke onderzeeërs voortgezet. Aldus meldt Havas uit Parijs. In Fransche vlootkringen wordt medegedeeld, dat de Britsche zeestrijd krachten talrijke aanvallen hebben gedaan op vijandelijke onderzeeërs. Ten aanzien van den strijd in de lucht merkt men op. dat de Duitsche vliegtuigen gebruik maken van de slechte weersomstandigheden om aanvallen te doen op koopvaardijschepen. Plotseling komen zij uit de wolken te voor schijn om bommen te werpen en mitrailleur- vuur te openen. Zij verdwijnen weer in den mist zoodra de Britsche jachtvliegtuigen komen. Het Noorsche telegraaf agentschap deelt mede: mede: Sinds het uitbreken van den oorlog zijn on geveer 40 Noorsche schepen verloren gegaan bijna 250 zeelieden zijn om het leven gekomen. Het laatste slachtoffer van den oorlog ter zee is de „Tempo", die Zaterdag op de Noordzee ge bombardeerd en met macliinegeweervuur be stookt is. Publiek en pers nemen met stijgende verontwaardiging kennis van elk nieuw geval van tot zinken brengen van Noorsche schepen. Het s.s. „Angloi" uit Haugesund is Zaterdag ternauwernood aan den ondergang ontkomen: op 200 meter van het schip deed zich een ont ploffing voor. waarschijnlijk van een magneti sche mijn. Men zag geen ander schip of vlieg tuig in de buurt, zoodat men vermoedt, dat een magnetische mijn te vroeg ontploft is. In de kerk der H. Drieëenheid te Oslo is Zon dagavond een indrukwekkende plechtigheid ge houden ter herdenking van de Noorsche zeelie den, die het leven hebben verloren. De namen der omgekomen schepelingen uit Oslo werden voorgelezen. De Godsdienstoefening werd door den Koning en de hoogste marine-autoriteiten bijgewoond. Aan de kust van Sardinië tusschen Kaap Argentiere en Caccia is een sloep van de Orazio aangespoeld. Aldus meldt Havas uit Rome. Vermoedelijk is dit een van de drie sloepen, welke zich van het brandende schip verwijderden, voordat hulp was genaderd. Waarschijnlijk zijn de inzittenden omgeko men. PARIJS, 5 Febr. (Keuter). Officieel wordt vernomen, dat Vrijdag 101 personen zijn ge dood bij den Japansehen luchtaanval op den spoorweg van Joennan, welke door een Fran sche maatschappij wordt geëxploiteerd. Naar Domei uit Tokio bericht, heeft de Fransche ambassadeur aldaar, Arsène Hen ry, Maandag bij den vice-minister van Bui- tenlandsche Zaken Tani geprotesteerd tegen het bombardeeren van de spoorlijn Hai fongJoennan. Tanin heeft hierop geant woord, dat het om strategisch belang nood zakelijk was den spoorweg te bombardeeren. Japan is bereid de zaak op vriendschappe- pelijke wijze te regelen, nadat een nauw keurig onderzoek ter plaatse zal zijn in gesteld. In welingelichte kringen te Washington wordt volgens Havas vernomen, dat de ambas sadeurs van de Vereenigde Staten te Parijs en Tokio opdracht hebben gekregen de aandacht van de Japansche en de Fransche regeering te vestigen op het belang dat de regeering van de Vereenigde Staten stelt in den spoorweg HaifongJoennan, welke Fransch Indo-China met China verbindt en welke als de normale weg voor het handelsverkeer wordt beschouwd De regeering te Washington is van oordeel, dat zekere operaties langs dezen spoorweg de be langen der Vereenigde Staten schaden. Deze stappen zijn gedaan, voordat de Japan sche luchtmacht op 2 Februari een trein heeft gebombardeerd, waarbij vijf Europeanen en 20 Chineezen werden gedood. De Amerikaansche regeering motiveert haar protest met het feit, dat langs dezen spoorweg het vervoer der goederen van en naar de Ver eenigde Staten geschiedt, terwijl Amerikaan sche onderdanen veelvuldig van deze lijn ge bruik maken. Ook is er op gewezen, dat het vervoer van Amerikaansche goederen op deze lijn groote vertraging ondervindt. STOCKHOLM, 5 Febr. (Zw. Tel. Ag.) Naar uit Helsinki wordt gemeld, is de Zweedsche am bulance in Finland in de afgeloopen dagen ge bombardeerd. De schade is echter van weinig beteekenis. Geen der leden is gewond, doch eenige soldaten, die in de ambulance verpleegd werden, zijn door glasscherven licht gekwetst. KOPENHAGEN, 5 Febr. (Ritzau). Het Zweedsche lijnvliegtuig AmsterdamMalmoe heeft tengevolge van een motorstoring, die zich boven de Noordzee had geopenbaard, een tus- schenlanding moeten maken te Esbjerg. De passagiers zijn verder vervoerd niet een uit Malmoe ontboden Zweedsche machine. De achttiende Russische divisie werd bij Kitela vernietigd. De Britsche mijnenveger „Sphinx" ge zonken: 5 dooden en 49 vermisten. De Opperste Oorlogsraad der Geallieer den vergaderde te Parijs. Het Britsche s.s. „Portelet" door een mijn vergaan: een Zweedsch en een Noorsch schip vermist. Een communiqué over besprekingen van Gandhi met den onderkoning van Britsch-Indië. Fransch protest te Tokio over den bom aanval op de spoorlijn Haifong-Joennan. Behandeling in den Volksraad van wij ziging der Indische staatsregeling. Opdracht tot bouw van een nieuw schip voor de Ver. Ned. Scheepvaart maatschappij en. Hoog water te wachten'J De tusschen Oosthuizen en Middelie in gesneeuwde trein is uitgegravep. Stagnatie op de lijn AmersfoortApel doorn door het breken van trein-as en beschadigen van wissels. 25-jarig rectoraat var Mgr. Th. M. P. Beckers herdacht. New-Yorksche beurs: stemming prijs houdend; slot onregelmatig. O De vastenavond luidt den grooten vastentijd in. Nog eenmaal doen we ons te goed aan hetgeen we straks moeten derven en 't smaakt ons nu dubbel lekker: dat verboden e van meerdere volgende dagen. Vasten! Christus is ons in de woestijn voorgegaan. We moeten Zee- ren ons van veel te onthouden in het leven.... niet omdat iets voor ons slecht is, maar omdat we den geest van of- fervaardigheid en boetvaardigheid ons moeten eigen maken. Hoeveel is de strengheid van de vasten in den loop der eeuwen, ja in den loop van een menschengeslacht in onze eeuw, ge milderd. Doch de vasten bleef als in stelling. Want de mensch heeft noodig een tijd van inkeer, van gebed, van overdenking en onthouding. Hoevele niet-katholieke geleerden en wijzen hebben de waarde van ons vasten ook in bloot natuurlijk opzicht niet gereleveerd. Maar de geestelijke beduidenis ervan is het grootst. Wanneer we ons op Aschwoensdag met het aschkruisje laten teekenen dan overdenken we de diepste betee kenis van den vastentijd: „gedenk, o mensch, dat ge van stof zijt en tot stof zult wederkeeren"Maar uw ziel zal leven in eeuwigheid! Want Paschen ligt aan 't eind! MUNSTER (Westfalen), 5 Febr. (D.N.B.).Op een onbewaakten overweg op het traject OcholtCloppenburg is een autobus door een goederentrein gegrepen. Hierbij zijn tien per sonen gedood LONDEN. 5 Febr. (Reuter). Sir Wyndham Deedes. die voor het Britsch-Turksche steun comité naar Turkije is gereisd, heeft medege deeld. dat er schoeisel, dekens, spijkers, ven sterglas en golfijzer noodig is in het door de aardbevingen geteisterde gebied. Ook is er be hoefte aan medicamenten, daar er gevaar voor epidemieën dreigt. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.; Vorige stand: 756.4 755.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1