Niet „ergens" maar overal in Nederland Aarzeling om den openingszet KOMINTERN-CARNAVAL Kou en kolen in Duitschland Wie zal het initiatief nemen? HOEST FAMEL Wat de Geallieerden hopen en Duitschland vreest SOLD A TEN STUDEEREN Buitenlandsch Overzicht Dr. J. B. MEENK DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 VEERDIENSTEN HERVAT VERKOUDHEID BRONCHITIS SIROOP Zoeklicht als bureau lamp? EEN OOGGETUIGE OVER DEN OORLOG IN POLEN Meisje doodgereden Slachtoffer van onbewaakten overweg Gesprekken met Indië Het radio-telefoonverkeer in Januari WERKLOOZEN MOGEN GEEN SNEEUW RUIMEN REIGER NADERT EINDPUNT DIENST DER N.Z.H.T.M. HERSTELD BOUW VAN VIADUCTEN OPGEDRAGEN MATROZEN VEROORZAKEN ONGELUKKEN DE „STASSFURT" MGR. DR. H. POELS De bevolking aan vreeselijke ellende ten prooi Menagegelden voor zeemiliciens In de Russische Komintern, de Mos- kousche centrale voor de propagan da en organisatie van de bolsjewisti sche wereldrevolutie, speelt de Bulgaar Dimitrof, bekend uit het beruchte pro ces van den brand in het Duitsche Rijks daggebouw, een rol van groote beteeke- nis. Deze „professor" in de bolsjewisti sche wereldrevolutiekunde is er zooveel als de balletmeester en de costumier van het communistische politieke carnaval. Hij ontwerpt en verordonneert de tac tiek, volgens welke de trawanten van Moskou in alle landen hebben te ma noeuvreeren, hij berekent en schrijft voor, hoe zij moeten draaien en dansen cm de toeschouwers zoo duizelig en dol te maken, dat zij omvallen of mee gaan doen, hij beslist ook welke pakjes daarbij moeten worden gedragen. Zoo gaf hij enkele jaren geleden het wachtwoord van de Volksfronterij uit. De communis ten moesten de roode beulsuniform van Tsaar Stalin bedekken met een braaf fcurgerpakje van gemoedelijk democra tische snit en met alle niet-autoritaire partijen aanpappen om te komen tot een „democratisch" éénheidsfront tegen nationaal-socialisme en fascisme. Het nationaal-socialisme, waarmee hij tij dens het Rijksdagbrandproces zoo gron dig had kennis gemaakt, beschouwde hij evenals t fascisme als den grootsten en eerst uit den weg te ruimen hinderpaal voor de uitbreiding van het Sovjet-para dijs op aarde. Een tijdlang heeft de be drieglijke Volksfront-politiek in bepaal de landen een zeker succes kunnen boe ken. Er bleken heel wat roode en rose vliegen met democratische stroop te vangen. Tenslotte echter is de Volksfronte rij, juist in die landen, waar zij aanvan kelijk het grootste resultaat scheen te bereiken, op een totale mislukking uit- geloopen, met name en in het bijzonder in Spanje en Frankrijk. De democrati sche stroop, made in Russia, bleek te dun om den Stalin-houdenden bloed- smaak er geheel onder te krijgen. Al was de leugen van Moskou nog zoo snel, de waarheid- achterhaalde haar wel. Spanje werd door Franco met hulp van het Duitsche nationaal-socialisme en het Italiaansche fascisme van den rand van den bolsjewistischen afgrond wegge sleept. Frankrijk kwam eerst later na het uitbreken van den oorlog tot natio nale bezinning. De doodstraf, waarmede Stalin zijn eigen mislukkingen op an deren pleegt te wreken, werd den listi- gen Bulgaar bespaard. Hij behield zijn functie in de Komintern. Blijkbaar heeft de roode Tsaar van Moskou te veel waar- ceering voor Dimitrof's lenigheid, die aan deif rekstok van het bolsjewisti sche wereldrevolutie-ideaal even gemak kelijk en vlot reuzen- of apenzwaaien maakt als Stalin zelf. Het accoord tusschen het nationaal- socialistische Duitschland en de bolsjewistische Sovjet-Unie en de zuiver imperialistische aanval van Rusland op Polen en Finland hebben voor goed een einde gemaakt aan de mogelijkheid van succes van de Volks- frontcarnavalspret. Dimitrof, die reeds in 1935 openlijk beleed, dat hij in staat was totaal van tactiek te veranderen, indien de omstandigheden zulks eisch- ten, en in het bestieren van de verwe zenlijking van het onveranderlijke bol sjewistische wereldrevolutie-ideaal vol komen opportunist is, wil niets meer van een samengaan van de communisten met wie dan ook, tènzij met de natio- naal-socialisten, weten. De volgelingen van Stalin kunnen de democratische burgerplunje, die hun zoo ongeloof waardig stond, weer opbergen en zij mogen, ja moeten zich weer in het bloedroode beulspak vertoonen. Met een welhaast verbijsterend „a plomb" do ceert hij thans aan de proletariërs en arbeiders aller landen, dat er voor de arbeidersklasse maar één weg open ligt, n.l. deze: de onverzoenlijke moedige strijd tegen den imperialistiscWen oor log, de strijd tegen de schuldigen en voorvechters van dezen oorlog vooral in eigen land. Indien de communisten zui ver consequenties zouden trekken uit dit advies, dan zouden zij dus een onver- zoenlijken strijd moeten voeren tegen de voorvechtende bondgenooten van Moskou, die Stalin de gelegenheid te schoon hebben gemaakt om dien impe- rialistischen oorlog niet te wagen. Men weet niet waarover men meer verbaasd moet zijn, over de brutaliteit, waarmede dit advies wordt gegeven, of de volko men stompzinnigheid, waarmee het door de volgelingen dwars tegen de wer kelijkheid in wordt uitgelegd. Op het Komintern-carnaval geldt ech ter het devies: Ons is niets te dol, als het maar overal een even groote janboel wordt als in Sovjet-Rusland. De kans daarop is aanmerkelijk gestegen nu Rus land en Duitschland elkander gevonden hebben. Finland, hoe heldhaftig het ook moge strijden, is alleen niet bij machte een einde aan dit gevaarlijke carnaval te maken. Nu de maskers zijn gevallen, moeten iij alle landen de wereldrevolu tie-stokers en hun trawanten zonder pardon en zoo snel mogelijk worden ge liquideerd. Er moet een machtige uni- verseele en weerbare anti-Komintern ge vormd worden van allen, die nog prijs- stellen op het bezit en behoud van gods dienst, vrijheid en beschaving. Vanmiddag zijn de veerdiensten te Gennen, Boxmeer. Cuyk en Mook over de Maas voor alle verkeer, op normale wijze hervat. Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 (Van onzen Berlünschen correspondent) De felle koude, die Duitschland nu al weken lang heeft geteisterd, heeft tallooze moeilijk heden met zich meegebracht, waarmee de ver antwoordelijke organisaties kennelijk niet vol doende rekening gehouden hadden. Een groot gedeelte der bevolking zit al weken lang zon der brandstoffen. Weliswaar weet men in de mijnstreken niet, waar men met de enorme hoeveelheden kolen, die geproduceerd worden, moet blijven, maar men is er nog steeds niet in geslaagd, om de moeilijkheden, waarmee het transport door de strenge vorst en het te kort aan locomotieven te kampen heeft, te overwinnen. Bij het verdeelen van de brand stoffen moeten naast de partij organisaties en de Poolsche gevangenen ook de militairen meehelpen. Zoo heeft Göring duizenden mo torlorries van de luchtmacht voor het trans port van kolen ter beschikking gesteld. De koude heeft voorts de autoriteiten tot het ne men van een aantal maatregelen van zeer in grijpenden aard gedwongen. Bijvoorbeeld heeft de ministerraad voor de Rijksverdediging be paald, dat de scholen een gedeelte van hun voorraad aan brandstoffen aan de „kriegswich- tige Betriebe" moeten afstaan. Hierdoor heeft men een groot aantal scholen voorloopig moe ten sluiten, terwijl in andere scholen slechts enkele dagen per week les gegeven wordt; het komt ook voor, dat leerlingen van verschillen de scholen afwisselend in eenzelfde schoolge bouw onderwijs genieten. Op dit gebied is de toestand echter in de verschillende deelen van het Rijk nogal uiteenloopend; in West-Duitsch- land, waar men voldoende kolen heeft, zijn de schoten als gewoonlijk geopend, terwijl in Württemberg alle scholen gesloten zijn. Aangezien de spoorwegen hun materiaal thans in de eerste plaats voor het vervoer van kolen moeten gebruiken, is het aantal treinen voor hèt publiek sterk verminderd. Van Berlijn naar Miinchen loopt slechts een trein per dag. Er worden geen reducties meer op de spoorwegen afgegeven, en de kranten doen een beroep op het publiek, zoo weinig mogelijk te reizen. Ook de treinen voor verlofgangers heeft men moe ten laten vervallen. Onder deze omstandighe den doet het ietwat zonderling aan dat de in ternationale wedstrijden te Garmisch-Parten- kirchen toch doorgaan. Aan den eenen kant heeft men propaganda voor de wedstrijden gemaakt, terwijl het onder deze omstaadigheden voor het publiek nauwelijks mogelijk is, deze plaats te bereiken. Wegens de schaarschte aan brand stoffen heeft de Burgemeester van Berlijn voorts alle zwembaden verloopig gesloten en zullen de woningen nog slechts twee dagen per week van warm water worden voorzien. Intusschen worden de wallen van sneeuw, die zich langs de straten van Berlijn uitstrek ken, hooger en hooger. Naast het gemeenteper - soneel moeten ook Joden, die niet in eigen on derhoud kunnen voorzien, bij het opruimen hei pen. Daarnaast zijn echter ook de bewoners van elk huis verplicht, de straat voor hun huis schoon te houden, maar tot dusverre is de bevolking slechts ten dcele dit bevel nagekomen. De straten zijn met een dikke ijslaag bedekt, waarvan het verkeer ondanks het strooien van zand veel last heeft Zoo brengt dus deze barre winter voor het Duitsche volk nog meer nood en ontbering met zich mede, en heeft men nooit meer dan nu gehoopt, dat bet milde jaargetijde spoedig een einde aan de koude en haar gevolgen moge maken. Zwakke schaakspelers laten het graag aan de tegenpartij over, den openingszet te doen, want ze hebben geen plan en hopen, dat hun er later een invalt. Bijna zou men kunnen meenen, dat in dezen oorlog beide zijden het dooiweer in precies dezelfde houding afwachten en deze- indruk wordt nog versterkt, doordat men steeds weer te hooren krijgt: de verdediger staat ei thans veel beter voor dan de aanvaller. Hier wordt echter op leeken-manier uitleg gegeven aan de stelling, dat voor de verdediging zwak kere krachten voldoende zijn, wat echter nog lang niet beteekent, dat het absoluut goed is den tegenstander het initiatief te laten, wat toch ook altijd zekere voordeelen meebrengt. De indruk, dat elke zijde het erop aanlegt de andere den eersten slag te laten doen, is dus onjuist, ook al daarom omdat de situatie, waarr in de Geallieerden verkeeren, geheel anders is dan die der Duitschers. Het voornaamste ken merk van dezen oorlog zijn niet de meer of min der ondoordringbare linies aan dezen en genen kant, maar is het feit, dat dank zij dezen linies, beide partijen over vrij beweeglijke millioenen- iegers beschikken. Deze oorlog zal hoogstwaai- schijnlijk niet aan de FranschDuitsche grens beslist worden, maar éigens anders. En hierun volgt het verschil, dat misschièn op de volgende vrij ze gedefinieerd zou kunnen worden: de Geallieerden hopen, dat Duitschland ergens aanvalt, de Duitschers vreezen dat de Geal lieerden het doen. De motiveering bestaat uit twee deelen: Ter. eerste: elk schot dat de Duitschers lossen, elke Het werk van de langzamerhand het meest genoemde sectie van het Algemeen Hoofdkwartier omvat naast de ontspanning van de soldaten ook de ontwikkeling, een taak, waaraan over het algemeen bij de publicatie minder aandacht Is besteed, hoe wel zij tóch als eerste haar naam aan de Sectie V heeft gegeven. O. en O. omvat de zorg voor den vrijen tijd van de solda ten, welke kan worden besteed aan ont spanning of aan ontwikkeling. Vooral dit laatste is van groot belang, want het is algemeen bekend, dat men tegenwoordig zelfs voor de meest eenvoudige betrekking nooit uitgestudeerd raakt en dat men in het burgerleven een groot deel van den vrijen tijd moet besteden aan studie om vooral bij de technische vakken, steeds op de hoogte te blijven van de nieuwe vindin gen en van den vooruitgang der weten schap. Hoeveel te meer klemt dit dan voor hen, die' bij deze mobilisatie weer onder de wapenen zijn geroepen, die voor het over- groote deel geen aanraking meer zullen hebben met hun vak én die vaak in het burgerleven bezig waren met de studie voor een of ander diploma. De leiding van ons leger heeft ingezien, dat zü in dit opzicht een zekere verplichting had en dat zij het peil der ontwikkeling, waarop de militairen bij het begin der mobilisatie sten den, niet mocht laten dalen, en dat zij de militairen gelegenheid moest geven om hun studie voort te zetten, voorzoover dit zou kun nen overeenkomen met de belangen van den dienst. Zij behaalde op deze wijze vele voor deelen, waarvan de voornaamste zijn, dat zij de mannen behoedt voor verveling, dat het ge middelde peil van ontwikkeling omhoog wordt gebracht, dat de mannen het contact met het burgerleven niet verliezen en hun belangstel ling blijven richten op hun werk in de burger maatschappij. hetgeen allemaal tot gevolg heeft, dat de geest van den troep op behoor lijk peil blijft. Het is voer de legerleiding van niet te over schatten beteekenis geweest, dat zij bij het oreaniseeren van het werk voor de ontwikke ling der militairen de beschikking had over vaklieden en dat zij de practische uitwerking kon opdragen aan menschen, die ten aanzien van het onderwijs konden bogen op een ruime en rijke ervaring. De practische uitwerking immers is in han den gegeven van twee onderwijsinstituten en wel aan het I. V. I. O. voorzoover het betreft het algemeen ontwikkelend en vormend onder wijs; en aan het P. B. N. A. voor zoover het betreft het lager en middelbaar technisch on derwijs, waarbij een aantal aanverwante vak ken zeoals wiskunde, natuurkunde en schei kunde gerekend moeten worden. Dit onderwijs is schriftelijk en individueel. Men kan ten aanzien van het onderwijs van meening verschillen over de voor- en nadoelen van mondeling en schriftelijk onderwijs. Voor beide systemen zijn vele argumenten aan te halen, doch aan welk van beide men ook de voorkeur mag geven in het burgerlijke leven, het mag niet worden ontkend, dat het schrif telijke onderwijs voor militairen zeer groote voordeelen heeft. Er bestaat bij de cursisten een verschil van aanleg en interesse, maar bij de militairen bestaat daarnaast nog een groot verschil van mogelijkheid. Hoe vaak immers worden zij overgeplaatst. Bij mondeling onder wijs zouden zij voortdurend met andere leeraren te maken krijgen, terwijl bij een schriftelijke cursus alleen een nieuw adres be hoeft te worden ingeschreven. Voorts gaan de meeste militairen eenmaal per veertien dagen met verlof; zij hebben dikwijls verschil van dienst, waardoor zij des avonds gebonden zijn Zij zouden daardoor een aantal lessen missen bij mondelinge cursussen, terwijl zij nu eenige uren of eenige dagen later hun lessen weer voor den dag kunnen halen en kunnen voort- liter benzine, aie hun vliegtuigen gebruiken is om zoo te zeggen niet meer te vervangen. Aan Duitsche zijde zijn voorraad en aanvulling be grensd. Aan Geallieerde zijde zijn zij practisch onbegrensd. Elke uitbreiding van het front is voor de Geallieerden een voordeel, voor de Duitschers bêteekent zij een versplintering van Krachten. Daarbij komt op de tweede plaats een nog belangrijker feit. Het doel van de Geallieerden is: de Duitschers door de blokkade murw te maken. De Duitschers beweren, dat zij door een tegenblokkade hetzelfde doel tegenover Enge land nastreven, maar dat is een redeneering, waaraan het Duitsche regime natuurlijk geer.- oogenblik gelooven kan. Het werkelijke doel dat Duitschland nastreeft is; zijn tegenstanders genoeg van een oorlog te laten krijgen. Op zekeren dag zullen de volkeren van Engelane en Frankrijk tot hun regeeringen zeggen: „maakt er een eind aan, het komt tóch niet tojt een beslissing, dus onderhandelt met Hitier!" Dat is een politiek op lang zicht en zij Kan slechts dan succes hebben, wanneer Duitschland ge noeg voorraden heeft en ze ook kan aanvullen Dat gaat echter niet door den oorlog in zijr. vollen omvang te doen losbarsten, maar slechts door een voortzetting van den onbloedigen oorlog, die eigenlijk daarin bestaat, dat Duitsch land zich door militaire dreiging economische voordeelen verschaft. We hebben trachten duidelijk te maken, waar om de Geallieerden hopen op een Duitschen aanval en waarom Duitschland een aanval var. de Geallieerden vreest. Hieruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat de oorlog in de lente slechts dan beginnen zal, als de Geal lieerden hiertoe 'besluiten. En wanneer $eze conclusie logisch is, dan hebben de dreigingen van Duitschland naar alle zijden voóral ten doej den Geallieerden de keus zoo moeilijk mogelijk te maken, tot welke aanvalsactie zij zuller besluiten. De bewering, dat elke uitbreiding van het front voor de Geallieerden winst zou beteekenen is pas na de ervaringen van den Russisch-Finschen gaan, waar zij de vorige maal zijn opgehouden. Het onderwijs wordt aan de militairen gege ven op dezelfde wijze als aan de burger-cursis ten, alleen de wijze van administratie verschilt. De stof is niet speciaal voor deze gelegenheid gekozen, de lessen bevatten de normale stof, welke voor een examen noodig is en ook de examens worden normaal afgenomen. Zooals bekend kan men twee dagen verlof krijgen om een examen te gaan afleggen. De organisatie van dat onderwijs verschilt dus in niets van het gewone en het heeft daarom wei nig zin hierover uit te weiden. Ieder, die wel eens een schriftelijken cursus heeft gevolgd, is ervan op de hoogte. Iets anders is het met den administratieven kant van dit geval. Daar O. en O. met I.VJ.O. en P. B. N. A. een voordeelige overeenkomst heeft afgesloten, mag ook de administratie van deze cursussen bijna niets kosten. De cursisten betalen een kwartje per les, en O. en O. even eens. Hiervoor krijgen de cursisten boeken in bruikleen en daarenboven schrijf- en teeken- materiaal ter beschikking. De lessen worden verzonden naar de kantonnementen en daar gedistribueerd onder de cursisten door den P. M. L. (plaatselijk militair leider). Deze krijgt later het schriftelijke werk weer in handen en stuurt dit naar het instituut. Tevens zorgt hij, dat de cursisten hun kwartje per les aan hem betalen, hetwelk hij dan weer verder expedi- eert. Daar bij het verzenden van lessen en bij het terugsturen van schriftelijk werk geen porti verschuldigd is, behoeft deze administra tie niet duur te zijn. Dit onderwijs wordt zeer gewaardeerd, hetgeen bewezen kan worden door het feit, dat in vrij korten tijd reeds 7500 cur sisten ingeschreven zijn voor het technisch onderwijs. Hiervan zijn er 2500, die eind examen H. B. S. hebben, ongeveer 1000 met diploma M. T. S., terwijl er ook een aantal bij zijn met universitair examen. De cur sussen omvatten bouwkunde, waterbouw kunde, werktuigbouwkunde, electrotech- niek, chemie, handel en wiskunde. Een aantal cursisten, dat reeds met een of an dere studie bezig was, heeft zich eenvou dig laten overschrijven en zet nu de in het burgerleven begonnen studie voort. Anderen weer maken van deze gelegen heid gebruik om hun kennis op te fris- schen door herhalingslessen, ofwel hun kennis uit te breiden door het volgen van speciale cursussen over een of ander on derdeel van hun vak. Ook zijn er jongelui bij, die voor de mobilisatie een M. T. S. bezochten en die thans in overleg met den directeur van hun school op deze wijze hun studie voortzetten. Het voordeel van deze studie is, dat de cur sisten haar kunnen vervolgen, wanneer de de mobilisatie zou komen voor zij hun doel heb ben bereikt. Duurt de mobilisatie lang, dan kunnen zij tijdens den duur hiervan hun examen halen en het bezit van het diploma zal hun bij hun terugkeer in de burgermaatschap pij in ieder geval voordeel bezorgen. Een ander voordeel is, dat men niet zoo maar in het wilde weg studeert, dat men niet den vrijen tijd doorbrengt met het doorwerken van een of ander studieboek, maar dat men een bepaald doel voor oogen heeft en de stof sys tem ati'sch vefwerVtt.' Op een dezer dagen te Den Haag 'gehouden persconferentie, welke stond onder leiding van den heer F. Wind van de directie van P. B. N. A. en waar de commissie van O. en O. vertegenwoordigd was door den luitenant A. Boogaerts, leider der afdeeling Ontwikkeling van O. en O., werd de mededeeling gedaan, dat het werk der militairen de verwachtingen ver te boven gaat en dat het resultaat zeer gunstig genoemd kan worden. Degenen, die de cursussen volgen, werken zeer hard en ne men de vrijwillig opgenomen taak ernstig op. Hier en daar ontmoet men bezwaren met studielokalen, die vooral in de kleinere kan tonnementen niet altijd kunnen voldoen aan de eischen, welke men er redelijkerwijze aan zou mogen stellen. Maar dat doet geen afbreuk aan den ijver der studeerenden. Met „ergens in Nederland", maar overal in Nederland kan men deze studeerenden vinden; menschen, die zich hun vrijen tijd ten nutte oorlog gepermitteerd, want tevoren was Londen althans erop bedacht niets te doen wat een Duitseh-Russisch blok zou hebben kunnen be gunstigen. Sinds men niet meer bang is voor de Russen, kan men zich met de gedachte ver trouwd maken, dat Duitschland en Rusland wat grondstoffen betreft als een eenheid zijn te be schouwen, daar Rusland immers de grootste opening in den blokkade-ring is, die om Duitsch land gelegd zal worden. Maar daarom betee kent ook elke staal- en benzinegebruik van de Russen een verzwakking der Duitschers. Hieraan moet nog toegevoegd worden, dat het voor de Geallieerden veel moeilijker is dan voor Duitschland het front uit te breiden, daar zü er niet verantwoordelijk voor willen zijn ergens de neutraliteit te schenden. Daarom Is voor hen de Finsche oorlog een geschenk van boven en daarom zijn zij zoo gevoelig, wanneer het den Duitschers zou gelukken, Roemeensche petroleum-leveranties zonder oorlog af te dwingen. De Finsche zaak wordt, zooals de Zweedsche minister van Buitenlandsche Za ken gezegd heeft, steeds meer de zaak van Zweden, en dat kan geheel nieuwe mogelijk heden bieden. Van den anderen kant zouden de Geallieerden moeilijk werkeloos kunnen blij ven toezien, wanneer Roemenië zün neutrali teit slechts in schün zou ophouden, maar haar in werkelijkheid, door een verder toegeven aan de Duitsche wenschen, zou prüsgeven. Tenslotte zij er nog aan herinnerd, dat de Ge allieerden nog een andere mogelijkheid hebben om aan te vallen en het front te vergrooten, n.l. In het luchtruim. Steeds vaker gaan er den laatsten tüd in Engeland stemmen op, dat men nu eindelijk toch eens moet beginnen met het bombardeeren van Duitsche industrie-centra en de havens en de Duitsche tegenactie maar op den koop toe moet nemen, daar men slechts op deze wijze de Duitsche ijzer- en benzine voorraden zou kunnen aantasten. Winston Churchill heeft onlangs duidelijk gezegd, waar om dat tot nu toe niet gebeurd is. Men wilde eerst ongestoord den Duitschen bewapenings- voorsprong Inhalen. Wij vermoeden, dat men pas tot deze wüze van uitbreiding van het front zal besluiten, wanneer men een sterker over wicht in de lucht bereikt heeft en slechts dan, wanneer er ergëns anders geen mogelijkheid open blijft om aan te vallen. Hoe vreemd het misschien ook moge klinken, wü gelooven steeds meer dat de Geallieerden op zeker oogenblik het initiatief zullen nemen. Een groepje studeerende militairen, zooals ze overal in Nederland te vinden zijn maken om hun kennis te verrijken. Er zün groote groepen bij, in de grootere kantonne menten, waar men tientallen cursisten kan vinden, maar er zijn ook kleine groepen, voor al bij de zoeklichten van de kustwacht, waar soms één man de gansche groep vormt en waar deze man dan zün eigen P. M. L. is. En als het hem dan toegestaan, is wat echter wel niet het geval zal zün zün zoeklicht te gebruiken als bureaulampje op zijn schrijfta fel, zal hij in ieder geval niet erover kunnen klagen, dat het te donker is om te kunnen werken. De ZeerEerw. Pater Maurus O.C., daartoe uitgenoodigd door de R. K. Middenstands- vereeniging St. Paulus te Glanerbrug, gaf in Café Ter Haar sive Droste aldaar een lezing over: „De oorlog en zijn gevolgen m Polen". Pater Maurus, die 7 jaren in Polen is ge weest en den 9den December j.l. in Holland Is teruggekeerd, noemde als oorzaken van den oorlog: de minderheidskwestie, ver keerde inlichtingendienst en hoogmoeds waanzin, de ligging van Polen, onvoldoende militaire maatregelen, vooral verraad door snionnage. Wat het punt spionnage betreft wist spr krasse staaltjes aan te halen, waarbü minis ter-president Beek, 7 generaals en nog 3 andere ministers als hoofdverraders werden beschul digd. Dezen lichtten de bevolking verkeerd In. waardoor men de Duitschers onderschatte. Zij verstrekten den Duitschers alle mogelijke in lichtingen omtrent militaire aangelegenheden, zoodat deze laatsten de stafkaarten van Polen bezaten, die bü vele Poolsche officieren ontbra ken. De generaals hadden er voor gezorgd, aat 2 dagen voordat de oorlog uitbrak alle comman danten van de onderscheidene legeronderdeeien naar andere gedeelten van het land waren overgeplaatst, waardoor deze geheel in een vreemde omgeving kwamen en zij zoodoende van de voorraadschuren e.d. niets afwisten. Misbruik makend van het Katholiek geloof in Polen, wer den de Duitsche spionnen, gekleed in priester- kleeding met parachutes achter de fronten neer gelaten, die daardoor weinig argwaan wekten. Mede door dezen perfecten spionnagedienst kon den de Duitschers reeds na 3 uren oorlog op 3 vliegvelden 200 Poolsche vliegtuigen, die klaar stonden voor den start, vernietigen, terwijl te vens 80 vliegerofficieren werden gedood. Over het bombardement van Warschau me moreerde spr. de verschrikkelükste tafereeltjès. In de laatste 36 uren zouden hierbü 100.000 men schen omgekomen zijn. Dertig procent der wo ningen werd gebombardeerd, waarbij de mees te met den grond werden gelük gemaakt. De Duitschers voerden meestal de bombardementen als volgt uit: zü wierpen eerst een bom op een bepaalde plaats uit, waarna direct daarop een brandbom volgde. De bevolking snelde hierdoor hevig verschrikt naar buiten, om een schuil plaats te zoeken, waarbij ze door snel terugkee- rende vliegtuigen met mitrailleurs werden be stookt. In de straten werden z.g. loopgraven aangelegd, doch hierin werden de dooden be graven, die overal verspreid lagen, omdat er geen tijd en plaats was om de lijken elders te bergen. Mede hierdoor ontstonden vele besmet telijke ziekten, o.a. typhus. De bevolking, die nog vluchten kon, ging meestal zeer dom te werk. Ze nam soms nog vee mede, waardoor het vluchten zeer vertraagd werd. Zij gingen meestal in noordelijke richting naar de Russi sche grens. Daar aangekomen, merkten zij, dat de Russen ook hun land binnenrukten, waar door zü in groote haast terug moesten, zoodat ze vaak honderden kilometers aflegden, om ein- delük weer in hun eigen woonplaats terug te keeren, waar ze dan hun huis leeggeplunderd terugvonden. De Poolsche officieren vluchtten meestal naar Roemenië, waarbü ze gebruik maakten van particuliere auto's, die zij z.g. in beslag namen voor militaire doeleinden Daarna kwam spr. aan de belevenissen, die hij persoonlijk meegemaakt had. Hij verhaalde hoe hij twee keer van een wissen dood bleef ge spaard, van een vlucht van eenige paters en broeders, waaronder een pater van 65 en een broeder van 81 jaar, die, nog niet bekomen van drie meegemaakte bombardementen, van schrik den geheelen dag in den kloostertuin op den grond onder de boomen zich verscholen; hoe een groot aantal bewoners 4 dagen en 4 nach ten in den kelder van het klooster doorbracht; van Duitsche gemotoriseerde afdeellngen, die van 's morgens 6—11 en van 127 uur on afgebroken door het plaatsje, dichtbij Lublin, waar het klooster stond, waarvan Pater Maurus rector was, trokken. Op een nacht werd spr. door den portier gewekt, die vertelde, dat er eenige officieren waren, die hem wenschten te spreken. Toen de pater aan de deur kwam, werd hem om nachtlogies gevraagd, waarbü men hem een revolver onder den neus drukte en de an deren naar binnen drongen, en het gebouw zorgvuldig doorzochten. Een anderen keer ar riveerde de Gestapo, die een huiszoeking wenschte te doen. Er waren nl. geheime archie ven van den kardinaal in dit klooster verbor gen. Dit was blükbaar verraden. Toen de pater weigerde Iets mede te deelen, werd hü met de twee andere paters in een refter opgesloten, waaromheen mitrailleurs werden opgesteld. De wünkelder en alles wat men gebruiken kon. werd buit gemaakt. Zelfs de püstof, die nog in voor raad was, werd medegenomen. Daarna werd men voor de keuze gesteld, de plaats van de geheime archieven te wijzen of tegen den muur gezet te worden, waarbü men de wü'ste partü maar koos. Spr. haalde tenslotte nog verschil lende gevallen aan van de maatregelen, die ge nomen werden als er één of meerdere Duitsche soldaten gedood werden en sprak de hoop uit, dat Holland gespaard moge blijven van de vreeselijke gruwelen van een oorlog. Vanochtend omstreeks half tien is het zeventienjarige meisje De H. uit Rijen door een trein, die uit de richting Breda kwam, aangereden en gedood. Het slachtoffer reed per fiets met een meisje uit Rüen op den Oosterhoutschenweg. Zij lie ten een trein uit Tilburg den onbewaakten overweg aan de Vijf Eiken te Rijen passeeren, maar bemerkten niet, dat uit de richting Bre da eveneens een trein naderde. Toen zij den weg overstaken, werd mej. De H. door dezen trein gegrepen en gedood. Haar vriendin was juist den overweg gepasseerd. In Januari 1940 werden in het radioteléfoon- verkeêr met Ned.-Indië in totaal 2126 gesprek ken gevoerd (Januari 1939: 1221). Hiervan wer den 688 in Nederland en 1438 in Indië aange vraagd. Van de in Nederland aangevraagde ge sprekken waren 465 gewone en 56 goedkoope familiegesprekken, terwijl 167 Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken werden gevoerd; voor de in Indië aangevraagde gesprekken bedroegen deze getallen resp. 667, 266 en 505. Voorts kwamen 27 verzamelgesprekken tot stand, van welke 8 in Nederland en 19 in Indië werden aangevraagd. Van andere landen uit kwamen via Nederland met Ned.-Indië in totaal 15 gesprekken tot stand, n.l. uit België en Italië elk 2, uit Duitsch land 4 en uit-Zwitserland 7. Het verkeer met Malaya is voorloopig ge staakt; in het verkeer met de Philippynen wer den geen gesprekken gevoerd. Als uitvloèisèl van de regeling der menage - gelden, welke onlangs voor de landmacht in werking is getreden, zal dra oók een gelük- soortige regeling gelden voor de zeemiliciens, tijdens hun verlof. In verband met technische moeilijkheden kon het departement van De fensie niet eerder tot uitvoering van dezen maatregel overgaan. .in Zenuwhoofdpijn Gebruikt niets anders dan een hoofdpynpoeder van Deze werken uitstekend 5 ets. per poeder, étui*g van 6 p. 28 ets. Alléén echt met de Driehoek E. M. B. Het gemeentebestuur van Den Briel deelde j aan het Vaderland mede, dat het zich, na een spoedeischende vergadering van het college van B. en W„ tot het departement van sociale zaken had gewend met het dringende verzoek de 53 ondersteunde werkloozen in die gemeente als werkverschaffing aan het sneeuwruimen te zetten, welk werk in die gemeerlte natuurlek ook dringend noodig is. De minister heeft dit verzoek afgewezen. Van de zijde van het departement werd te vens medegedeeld, dat men van zeer vele ge meentebesturen dergelijke verzoeken had ont vangen, maar dat die alle waren afgewezen. De PH-ALR, de „Reiger", die Maandagmiddag te Khartoem was aangekomen, is Dinsdagmor gen zeer vroeg vandaar vertrokken. Het toestel startte te kwart voor vijf Amsterdamschen tijd en landde om kwart voor acht te Wadi Haifa. Na een oponthe-ud van een uur steeg de „Reiger" weer op met bestemming naar Luxor. Aan boord van de „Reiger" is alles wel. Het toestel heeft in Khartoem nog 'n passagier op genomen, die zal meevliegen naar Alexandrië, waar men Dinsdagmiddag hoopte te landen. Te Alexandrië zal worden overnacht, waarna Woensdag de laatste etappe naar Napels zal worden gevlogen. Op de heenreis werd niet Alexandrië, doch Cairo aangedaan. De dienst van de N.Z.H.T.M. naar Edam en Volendam is weer normaal. De Directie van den Waterstaat heeft den bouw van vier viaducten van gewapend beton, voor den weg no. 16 in de gemeenten Zeven bergen en Terheijden opgedragen aan de N.V. Koninklüke Rotterdamsche Beton- en Aanne ming Maatschappij v.h, Van Waning en Co., te Rotterdam-Zuid. voor de som van f 159.440. BATAVIA, 6 Febr. (Aneta). Maandagavond hebben twee Europeesche matrozen, nadat zij flink óp stap waren geweest, met geweld een Chineeschen bestuurder van een particulieren auto uit zün wagen gehaald, waarna zü er zelf met den wagen vandoor gingen. De tocht ein digde, nadat zü eerst door een fietsenstalling waren gereden ,in een pagar bij het pandhuis op Glodok, waarbü drie inlanders zwaar wer den gewond. De matrozen zün dóór de politie aan de marine-autoriteiten overgegeven. TJILATJAP, 6 Febr. (Aneta). Gisteroch tend is men met de „Stassfurt'' gereedgekomen met het lossen van 1700 tons van de lading, waarna het schip wederom werd vastgelegd. Op verzoek van de eischende partü zün de machi nes onklaar gemaakt. Naar we vernemen is in den toestand van Mgr. dr. H. Poels, die buiten Heerlen wordt ver pleegd, eenige verbetering ingetreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2