Vuiltjes rond den vuilnis ophaaldienst Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j 1 Personeel? i De conferentie in Den Haag Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen BLOEMENHULDE MN VOORZITTER DE NIEUWE FINSCHE ZEGEPRAAL Bwwiniiiimmin'tiniiiiiiiiiiiiiiiinmiiiinmHmiiiiimwiiiiiiiiniuiimnmmtimmnmwnmimiimimnmB i I DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 De schoolkwestie Bezwaren Schoolbestuur Ged. Oudegracht niet ontvan kelijk verklaard ZONDAGNAMIDDAGCONCERT H.O.V. Solist Peter de Kleer (piano) Gevonden dieren en voorwerpen CENTRAAL BURGER COMITÉ „O. O." W eekprogramma JAARFEEST KATHOLIEKE GRAFISCHE BOND Bruid en bruidegom in het Haarl. Tehuis voor Ouden van Dagen BEVERWIJK BLOEDTRANSFUSIEDIENST Het vereischte aantal donors bereikt Toezicht op bioscopen De gladde weg IJMUIDEN VERKEERSONGEVAL O. O. Leidsche Kwartier KUNSTKRING HERWONNEN LEVENS KRACHT GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL De raad gaat in beroep bij de Kroon, omdat de geschiede nis van het streekplan hem niet bevalt Het streekplan Bobsleden kostte geld Het ophalen van huisvuil De afgetreden opperbevelhebber generaal I. H. Reynders De nieuwbenoemde Opperbevelhebber Zes Polen kwamen over de grens Oude vrouw levend verbrand (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het gebombardeerde klooster te Valamo Nederland gekozen ïn raad van het I.A.B. De „Mamura" kwam te Rotterdam aan Ankerde het schip aan den rand van een mijnenveld Algemeene Publiciteits Unie ^hiw» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iniiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimifiiniiiniiiiiü STAD Naar wij vernemen, hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland niet ontvankelijk verklaard .de bezwaren, die het schoolbestuur van de R. K. Uloschool aan de Gedempte Oude gracht had ingebracht tegen het besluit van den gemeenteraad van Haarlem, waarin de on derbrenging van de school naar een bestaand en te restaureeren gebouw aan het Leidscheplein werd verwezen. Het schoolbestuur wilde op de plaats, waar de school nu is, een nieuw gebouw hebben, om verschillende ock in ons blad uit gesponnen redenen. De beslissing van Gedeputeerde Staten is zuiver formeel en gegrond op den aard van het bezwaarschrift, er wordt niet in gezegd of het schoolbestuur dan wel de raad het juiste inzicht had. In het bezwaarschrift zegt het bestuur nameljjk, dat de gemeenteraad medewer king heeft geweigerd. Dat is niet juist. De raad gaf medewerking, maar op een andere wijze dan het schoolbestuur wenschte. De kwestie zal dus bij de Kroon aan hangig moeten worden gemaakt. De eerste helft van het programma van dit Zondagmiddagconcert, dat door Marinus Adam werd geleid, en zich in een vrij druk bezoek mocht verheugen, was gewijd aan Mozart. Het orkest speelde van den onvolprezen grootmeester uit het Weenen der achttiende eeuw het voor strijkorkest geschreven „Elne kieine Nacht- musik", terwijl als pièce de résistance, de solist Peter ae Kleer, ons op het „Krönungs- concert'' vergastte. Wat het eerste werk betreft, we hebben het eerlijk gezegd, onder Adam wel eens met grooter raffinement hooren vertolken. We mis ten j3p verschillende oogenbiikken in dat waar lijk meesterlijk opus de fijne, hoofsche gra tie, de galante beminnelijkheid, het scherpe rhythme, de correcte eenheid, waarmee ons H. O. V.-ensemble dit reeds zoo talrijke malen ten gehcore bracht. Romance en Menuet klon ken nog het voordeeligst, zoowel wat het ihythme als de homogeniteit van klank be treft. De aanwezigen bleken nochtahs géést - driftig gestemd, ondanks het gemis aan fijne afwerking, welke nochtans, we schrijven er dit hier nadrukkelijk bij, niet in overgevoelig heid of precieusheid mag vervallen. Maar dat goed gekende en veel gespeelde leidt nogal eens gemakkelijk tot een wat lossere, minder geacheveerde weergave. Het Piano-concert in D gr. terts, dat later den naam kreeg van ..Kroningsconcert", naar aanleiding van de uitvoering op 15 Oct. 1790. ter gelegenheid van de Keizer-kroning van Leopold IX. c'ateert van Februari 1788, het jaar. waarin Mozart drie zijner schoonste Trio's en zijn drie schoonste Symphonieën schiep. Henri Ghéon noemt dit werk ,,een wonder van vreugde en kleurigheid". Hoe conventioneel het hoofdthema van het eerste deel ook zij. als inleiding maakt het ondanks alles een nuttig effect; de solist krijgt er, met de tal rijke toonladders, gelegenheid tot brilant spel. Maar het Larghetto is daarentegen vol bekoor lijke gratie, en het eveneens brilante Rondo, een staai van schitterende bewerking, met ge durfde modulaties, bijvoorbeeld van B-cur over b-moll naar G-dur! De pianist De Kleer wist in een fijn gescha keerde weergave alle uiterlijke effectjagerjj in het eerste deel te vermijden, en de klare compo sitie voor zichzelf te doen spreken. In het Larghetto greep hij de gelegenheid tot gevoelig, bekoorlijk spel gretig aan. om in het brillante Rondo wat pittiger uit te komen tegen het over het algemeen dynamisch goed afgewogen tegenspel var. het orkest. De solist had dan ook groot en welverdiend succes, wat hij welverdiend met dirigent Adam en de zijnen deelde, en waarvoor hij spontaan dankte met een toegift van moderne allure, waarmee hij blijkens het geestdriftige applaus de toehoorders zeer aan zich verplichtte. Hij bewees met deze bri lant gespeelden dans. dat hij ook andere dan zurer klassieke kleuren en tonen op zijn muzikaal palet heeft. Een aan leiding misschien, om bij een volgende gelegen heid eens met een moderner compositie te komen. De derde Symphonie (met orgel) van Camille Saint Saëns. welke we in ons laatste verslag reeds bespraken, vulde de tweede programma helft en werd ook nu een groot succes voor alle uitvoeren - envoor George Robert aan het orgel, de dames Nec'erkoorn en Koopman, aan een vleugel, en. niet te vergeten, voor, den enthousiast diriveerenden Marinus Adam en- een met toewijding en feu sacré spelend H. O. V.-orkest. J. S. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Koopmansbeurs. Heiligers, Oosterstraat 56; gewicht, Boelens, Padangstraat 25; munt. Snoek, Klarenbeekstraat 35; hondje, Brink man, Middenweg 89; damesarmbandhorloge, Vermeeren, Koolsteeg 22 A; damesarmbandhor loge. Remer. Kruisstraat 35; bruin hondje, Asyl Ridderstraat 11; herdershond, idem; wit- zwart hondje, idem; hond, Smit, Verspronck- weg 2; legitimatiekaart op naam, Bureau van Politie; Kat. Asyl Ridderstraat 11; slagersmes, De Graaf. Ged. Oudegracht 122; portemonnaie m.i.. Koelemey. Fiankastraat 26; rijwielpiaatje in étui. Semé. Kempstraat 15; idem, v. Huis, Westerhoutpark 2; rijwielpomp. Schadee, G*er- rit van Heesstraat 7; slede. Leen, Barendse- straat 26 rood; sleutel. Eikelboom. Van Hogen- dorpstraat 6; actetasch m. i., Gokke. Preanger- sri-aat 9: tasch met goéd. De Vos, Sophiastraat. 19: zak aardappelen. Wildschut. Slachthuis- straat 5 rood; kinderarmband. Deenen. Teding van Berkhoutstraat 13 zwart: woordenboek. Rijlaarsdam, Pijnboomstraat 87: busje toma tensoep Joehem. Hofdijkplein 8; vrachtauto bord; Prins, Haarlemmerliedestraat 2; gebe- EUWS denboek, Meel, Leidscheplein 41 zwart; gewicht, Jochem, Hofdijkplein 8; 1 paar kinderhand schoenen, Feich, Slachthuisstraat 66 rood; fox hond, Bloppvel, Van 't Hoffstraat 273; jekker, Willemse, De Clercqstraat 151; kruiwagen, Van Roon, Brouwersvaart 16a; 1 paar pantoffels, Mulder, Ambachtstraat 10; portemonnaie m.i„ Drenth, Vosmaerstraat 73; rozenkrans, Bureau van Politie Smedestraat; 2 koperen staven, Boeree, Schoterweg 186; damesschoen, Truite- ma, Kamerl. Onnesstraat -31autoslinger, Bur. van Politie Smedestraat; shawl, De Vries, Ba- taviastraat 38; J4 knot sajet, Blom, Mentawi- straat 18; melkbussleutel, Heinsius, Iepenlaan 50. Bloemendaal; bos sleutels, Ferre, le Hooge- woerddwarsstraat 15; vulpen. P-ureau van Po litie Smedestraat; idem, Stevens, Lange Mar- garethastraat 12; idem., Heidweiller, Nagt- zaamstraat 81. Heden, 6 Februari, zal het Comité O. O. Moderne talen, Nederl., Esperanto, Handelsvak ken, Landbouw, Tuinbouw. Bemestingsleer, Wis kunde, Aardrijkskunde, Staatsinr., enz. Ulo school, Jacobstraat. Woensdag 7 Febr. 20 uur Wielerwedstrijden en variété's, met medewerking van de wielrenners club ,.De Jonge Kampioen''. Donderdag 8 Febr. 19.30 uur P.B.N.A.-cursus sen. Vrijdag 9 Febr. 19.30 I.V.I.O.-cursussen. De afdeeling van den Katholieken Grafischen Bond heeft een zeer geslaagd jaarfeest achter den rug. Voor het programma begon, sprak de voor zitter, de heer Th. Puts, een dankwoord tot- de leden, die ter gelegenheid van het Kerst feest op zoo'n spontane wijze gaven bijeen brachten om de werklooze collega's te verras sen. Spr. wekte de aanwezigen op de actie uitingen van den R. K. Volksbond steeds te steunen, o.a. door de ontwikkelingsavonden bij te wonen. De Vereenigde Haagsche Spelers voerden daarna een tooneelspel in vier bedrijven op, ge titeld „De Notre Dame van de sloppen". Bij de première van dit spel in den Haag hebben wij dit tooneelstuk reeds besproken. Het ensemble Nibbering vulde de entre-actes met welluidende muziek. Aan het bestuur mag hulde gebracht worden voor het cultureele peil, waarop het dezen avond wist te stellen. Het zeer goede tooneel spel zal velen nog lang in herinnering blijven. Er werd een collecte gehouden voor Herwonnen Levenskracht. In het Haarlemsch Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel wordt thans feest gevierd. De heer en mevrouw v. d. Munnik Sas, bewoners van het Tehuis, zullen op 18 Februari 55 jaar getrouwd zijn. Gisteren gingen de bruidsdagen in en ter ge legenheid daarvan werd het echtpaar gehul digd door de mede-bewoners van het Tehuis en door het personeel. De heer v. d. Munnik is momenteel 80, mevrouw 79 jaar. bieden in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. (des avonds 8 uur). Medewerking zullen verleenen het Variété- Gezelschap René van Duinen, en de conferen cier Henri Durand. Het muzikale gedeelte zal verzorgd worden door het muziekkorps van het 9e R. I. onder leiding van kapelmeester L. Mast. Voor zoover ruimte aanwezig is zullen een aantal plaatsen kunnen worden ingenomen door hen, die het Comité financieel steunen. De Werfcommissie voor den Bloedtransfusie dienst deelt ons mede, dat het vereischte aantal donors zich heeft aangemeld. Ruim 400 perso nen hebben zich in onze gemeente als zoodanig opgegeven. De Werfcommissie is hierover zeer voldaan en betuigt haar dank aan allen, die hun medewerking aan dit menschlievende doel heb ben gegeven. Door hun bereidwilligheid is Be verwijk een van de eerste groote gemeenten, die thans in dit opzicht gereed zijn. Van 9 tot 16 Februari a.s. zal alhier in de bioscopen nog een propagandafilm voor den Bloedtransfusiedienst worden vertoond. Tevens zal er dan getracht werder de benoodigde gel den te verkrijgen. Door den dienst is voor ad ministratie en dergelijke een bedrag van onge veer f 200.uitgegeven. Deze kosten zullen nog moeten worden gedekt. De Werf commissie vertrouwt, dat dit bedrag, slechts gemiddeld één cent per inwoner, spoedig bij elkaar zal zijn gebracht. De heer J. L. F. Post is door B. en W. be noemd tot lid van de plaatselijke commissie van Toezicht op de bioscopen. Gistermorgen is op c'e Breestraat een juf frouw, een bewoonster van Wijk aan Zee. ten gevolge van de gladheid gevallen. Zij kwam daarbij zóó ongelukkig terecht, dat zij haar rechteronderbeen brak. Nadat eerste hulp was verleend, is zij naar het Roode Kruisziekenhuis overgebracht. Tengevolge van de gladheid van den weg is op den Rijksweg naar Amsterdam een luxe auto geslipt en tegen een boem gebotst. De inzittenden, 3 personen afkomstig uit Amster dam, kwamen met den schrik vrij. De wagen werd licht beschadigd. Aan de Zuidzijde der Visschershdven werd een lorrie met winch, bestemd voor de Frigo, door een locomotief opgeduwd, daar de sneeuw hier handenarbeid onmogelijk gemaakt had. De lorrie met machine liep door een lichte glooiing weer even terug en botste tegen den locomotief aan, die daarbij aan condensor en treeplank werd beschadigd. Dinsdag 6 Februari zal het Comité O. O. afdeeling 4 (Leidsche kwartier) aan daartoe uit te noodigen militairen, gelegerd in het Weste lijk gedeelte onzer stad, een cabaret-avond aan- In de balzaal van Gebouw Cycloop hield de R.K. Tooneelvereeniging „Kunstkring" inplaats van haar derde tooneeluitvoering een cabaret avond voor haar donateurs. De voorzitter van „Kunstkring", de heer A. Koene, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en gaf direct het woord aan den voor zitter van het Feestcomité, den heer H. A. Osendarp. We mogen er direct aan toevoegen, dat de vele voorbereidende werkzaamheden van dit feestcomité ten volle beloond zijn. Wim Sonneveld's Kleinkunst-theater is er met zijn volledigen staf van acteurs en actrices geheel in geslaagd, dank zij het rijk geva rieerd programma, den talrijken donateurs en belangstellenden van „Kunstkring" een genot vollen avond aan te bieden. Een hartelijk en dankbaar applaus mochten spelers en speelsters voor hun bijzonder ge slaagde nummers na elk bedrijf in ontvangst nemen. Een Vastenavond-feestbal o. 1. van den heer Van Meurs besloot dezen zeer geslaagden caba retavond. De R.K. Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. „Herwonnen Levenskracht", hield in het Patronaatsgebouw een propaganda- feestavond, die ondanks de zeer gladde wegen uitstekend bezocht was. De voorzitter van H. L., afd. XJmuiden-O. de heer M. Bruineberg, heette allen hartelijk wel kom en sprak zijn tevredenheid uit over de goede opkomst. Daar de propagandist van H. L. uit Utrecht hoor ziekte verhinderd was', hield Pater M'a- jella een opwekkend woord voor het sympa thieke werk van Herwonnen Levenskracht. Met een opwekking om lid te worden van de uiversaetie. eindigde pater Majelia zijn pro pagandistisch woord. De heer H. v. Zutfen, voorzitter van H. L afd. Beverwijk sprak hierna nog een kort woord over het werk der H. L.-er, roemde het uitstekende geneeskundig personeel van beide sanatoria. Met veel spanning wachtten de honderden bezoekers tot het doek zou opengaan, doch te- verg eefsch. Na ruim drie kwartier wachten werd mede gedeeld, dat hetmuziekensemble uit Beverwijk dat in het programma een onmisbaar element vormde, wegens de gladheid van den weg ver hinderd was, telefoontjes en taxi's ten stijt. De heer F. Maenhout, die nog een enkel nummertje ten beste gafaan het teleurgesteld publiek, zeide dat door deze overmacht besloten was om dezen feestavond Dinsdagavond 8 u. te geven. (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) De heeren J. Avenol secretaris-generaal van den Volkenbond en A. Pelt, hoofd van de af deeling informaties van den Volkenbond, die zöoals gemeld Maandagochtend te Den Haag zijn aangekomen, zijn van het station per auto naar hotel Des Indes gereden, waar zij hun in trek hebben genomen. De heer Pelt was onmiddellijk bereid ons eent je. inlichtingen te geven over de bijeenkomsten, die deze week in het Vredespaleis wórden ge houden. Naar men weet komt op Woensdag 7 Februari bet comité bijeen, dat krachtens een in De-' cember door de Assemblée van den Volkenbond gegeven opdracht tot taak heeft het centrale cómité voor economische en sociale vraagstuk ken te vormen. Nu staat in het geheel nog riiet vast, dat dit comité tijdens de besprekingen in het Vredespaleis geconstitueerd zal worden. De ze besprekingen moeten beschouwd worden als een eerste contact nemen tusschen de vertegen woordigers van tien staten, die vóór het eerst voor dit doel bijeenkomen. De mogelijkheid, dat het centrale comité tot stand komt bestaat, maar het is ook mógelijk, dat op deze bespre kingen nog andere zullen moeten volgen om tot een definitieve samenstelling van het comité te komen. De besprekingen zullen een zeer eenvoudig karakter dragen en niet openbaar zijn Na af loop zal vermoedelijk een communiqué worden verstrekt. Tenslotte vernamen wij nog, dat het zeer wel mogelijk is, dat dr. Colijn tot voorzitter van het centrale comité zal worden gekozen. Hij zal dan „a titre personnel" leiding geven aan de verdere besprekingen. De raad der gemeente Bloemendaal kwam gisterenmiddag bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. De heer NOORMAN wenschte den burge meester geluk met zijn onderscheiding. Het heeft ons zeer verheugd, aldus spr., dat u benoemd bent tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Namens alle raadsleden bood de nestor een zeer fraaie mand met azalea's aan. De BURGEMEESTER verklaarde verrast te zijn door de vele betuigingen van sympathie, die hem bij zijn onderscheiding gewerden. Maar het verheugde hem vooral, dat de raad zich daarbij in woord en bloemenhulde aansloot (applaus). B. en W. stellen voor bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten, tot oplegging van de verplichting aan een aantal ge meenten, waaronder Bloemendaal,'om gezamen lijk tot de vaststelling van een streekplan te ge raken. Men weet welke bezwaren de raad, bij monde van mr. Rohling, in de vorige vergadering liet hooren. Ze zijn niet door Ged. Staten ge deeld. De heer VAN TIEL (C.H.) schaarde zich achter B. er. W. De beslissing van Ged. Staten verwonderde spr. zeer, daar de bezwaren van formeelen aard door dit college rustig genegeerd zijn. Toch zijn ze niet te ontzenuwen. Daar er practisch weinig jurisprudentie bestaat over een onderwerp als het onderhavige, kan het beroep meer dan gewone beteekenis hebben. De heer ROHLING (R.K.) had den indruk, dat Ged. Staten zich er gemakkelijk hebben af gemaakt. De juridische bezwaren zijn volkomen genegeerd, althans niet weerlegd. De Kroon moet nu maar beslissen of Ged. Staten de wet al of niet juist interpreteeren. Eerst moet de vrije samenwerking tusschen de gemeenten ge zocht worden; lukt dat niet, dan kan van hoo- gerhand opgetreden worden. Dat stadium is echter nog niet ingetreden. Spr. juichte het be roep toe. Men moet er geen boosheid of recalci- tiantie in zien, het gaat om principieele rede nen De heer NOORMAN (S.D.) sloot zich bij dit betoog volkomen aan. Mevrouw DALMEIJER (V.D.) vroeg of samen werking zonder dwang van Ged. Staten moge lijk is. De VOORZITTER zeide, dat veel besprekingen binnenskamers zijn gehouden. Spr. heeft echter den indruk, dat vrije samenwerking niet goed mogelijk is. Er heeft hier niet uitsluitend een juridisch steekspel plaats. De voorgeschiedenis lan deze Kennemei streek spreekt een belangrijk woord mee. Was de stemmenverdeeling er niet bijgekomen, dan zou alles rustig verloopen zijn. Een compromis zou de tot stand koming be langrijk bespoedigd hebben. De raad keurde met algemeene stemmen het voorstel toe. Om technische redenen werd de verordening, regelende het verbod betreffende het betreden van of verblijven aan het strand, in deze bijzon dere omstandigheden, opnieuw vastgesteld. Het bobsleden op den Hooge Duin en Daal- scheweg eischte voor de gemeente Bloemendaal veel toezicht. De VOOftZITTER deelde mede, dat hij daartoe in moeilijkheden geraakte, omdat van de 36 politie-agenten 7 ziek waren. Hij riep de hulp in van de militairen. Die konden wel wor den uitgenoodigd, maar niet gedwongen worden cm toezicht te houden. Twee Zaterdagmiddagen en Zondagen heeft een aantal manschappen zijn tijd aan -dit werk gegeven en daarvoor per man f 5 ontvangen. De raad verleende dan ook een crediet van f 290. Om de 5 jaar wordt het ophalen van huisvuil aanbesteed. Met ingang van 1940 was een nieuwe exploitant laagste inschrijver en deze be gon zijn werk welgemoed, na de gunning van B. en W. Hij werkte gedeeltelijk met paardentractie en gedeeltelijk met gewone vrachtauto's. De toe stand der wegen maakte de eerste methode al zeer ongewenscht, terwijl door het opstapelen van vuil op open vrachtwagens de hygiëne in het gedrang kwam. Vele inwoners begrepen dan ook niets van een dergelijke „verzorging" in hun gemeente van „standing". Mevrouw DALMEIJER (V.D.) wilde gisteren de kat de bel aanbinden. Maar toen ze in de nabijheid kwam, werd ze al teruggezonden. De VOORZITTER zuchtte eens en verklaarde, dat de wethouder grijze haren kreeg van die huisvuilgeschiedenis. Wethouder OUWEHAND (C.H.) erkende, dat de gemeente het met den nieuwen exploitant slecht getroffen heeft. Nu moet men wel in aan merking nemen, dat het weer ook bijzonder on geschikt geweest is vergoeilijkte hij. Maar uit zijn stem was toch te beluisteren, dat er meer haperde dan de sneeuwwegen al léén, De exploitant heeft ons verzocht, aldus spr., nog geen dwangmaatregelen te nemen. Hij zal zijn paarden op stal zetten en in den kortst mogelijken tijd met behoorlijke auto-tractie gaan werken. Tot zoover de wethouder. Intusschen begrijpen wij niet hoe dat karwei rendabel kan zijn. De exploitant krijgt 30 cent per woning en per jaar en moet 4000 perceelen bedienen. Zijn voorgan ger ontving 47 cent. De gemeente Bloemen daal heeft dus berekend, dat zij, met in achtneming van een contractduur van 5 jaar, totaal f 3400 heeft verdiend. Maarals deze exploitant het werk niet voor 30 cent kan doen, wat dan? Wel, dan wor den de aangekondigde,, maar nog niet uitge voerde dwangmaatregelen genomen. En dan? Tusschen 47 en 30 cent ligt een zéér groot verschil. Heeft men zich niet afgevraagd, of een exploitant, die een behoorleken ophaaldienst, de gemeente waardig, wil onderhouden, het' voor dit bedrag doen kan? Als hij goed materiaal wil aanschaffen en behoorlijk geoutilleerd wil zijn, kost hem dat een-, kapitaal. En na 5 jaar kan er een ander komen, die zijn geheele inrichting waardeloos maakt, omdat hij het 'goedkooper doet. Het' is een rare geschiedenis. Wij vreezen het ergste voor de haren van den wethouder, die nog öiet grijs zijn geworden! 1, De nieuwbenoemde opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal H. G. Winkelman, werd in 1876 geboren. Op 11 Augustus 1896 werd hij benoemd tot tweeden luitenant der infante rie, 25 November 1901 tot eersten luitenant en op 1 Aprij 1913 volgde zijn benoeming tot kapi- tten. De hoofdofficiersrang bereikte hij op 25 December 1923, waarop 2 Mei 1926 zijn benoe ming tot luitenant-kolonel en 17 Januari 1929 die tot kolonel volgde. Als majoor was hij sous-chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger, welks chef hij in 1928 werd. Daarna volgde zijn be noeming tot generaal-majoor, commandant van de vierde divisie, waarop hij in 1934 den mili- tairen dienst verliet. De afgetreden opperbevelhebber, generaal Reynders, wer geboren op 27 Maart 1879 te Stadskanaal. Na een H.B.S.-opleiding bezocht hij van 189.6 tot 1899 de Kon. Mil. Academie. Als luitenant diende hij bij de Infanterie, de mili taire verkenningen en de wielrijders. Tweede luitenant werd hij in laatstgenoemd jaar, eerste luitenant in 1903. In 1913 volgde zijn benoeming tot kapitein der infanterie. In den mobilisatietijd van 1914 tot 1918 is hij werkzaam geweest als chef van clen staf bij de etappe-inspectie te Rotterdam. In zijn rang van kapitein wea-d de hr. Reijn- ders in 1913 overgeplaatst naar den Generalen Sfaf. In die functie trad hij o.m. op als direc- ur der militaire* verkenningen. In 1925 volgde de bevordering van kapitein Reijnders tot majoor der infanterie. Een jaar later kwam hij bij de grenadiers en in 1927 bij den Generalen Staf terug. In laatstgenoemd jaar volgde zijn benoeming tot majoor, in 1928 die tot luitenant-kolonel, in 1931 die tot kolo nel. Daarna was hij in den rang van generaal- majoor werkzaam in de functie van inspecteur der Infanterie. Op 1 Mei 1934 werd generaal Reijnders be noemd tot chef van den generalen staf als op volger van luit.-generaal H. A. Seyffardt. In '35 werd hij luitenant-generaal. De benoeming tot chef van den generalen staf werd beschouwd als een zeldzame gebeurtenis in ons leger, want zelden bereikt een officier op 54-jarigen leeftijd dezen hoogen post. In de zeer spannende dagen van Augustus '39, toen Nederland mobiliseerde, werd luitenant- generaal Reijnders het hoogste bevel over land en zeemacht toevertrouwd. Bij Kon. Besluit van 28 Augustus werd hij namelijk benoemd tot opperbevelhebber. Eenige dagen later volgde zijn benoeming tot generaal. Zaterdag zijn zes Polen een student en vijf zeelieden over de Nederlandsche grens gekomen en te Nieuw-Beerta door militai ren aangehouden. Zij waren destijds, toen zij van plan waren naar Engeland te gaan, door Duitschers in de Oostzee van een schip gehaald en te Leer, on geveer vijftien kilometer van de Nederlandsche grens, te werk gesteld bij het lossen van sche pen. De mannen hebben kans gezien, onopge merkt Leer te Werlaten, voorzien van witte la kens, om zich onherkenbaar cl oor de besneeuw de velden te kunnen bewegen. Een der zeelie den was bovendien voorzien van een kompas, dat hij op handige wijze in een mouw van zijn jas had genaaid. Hun tocht ging dwars over het veld, over bevroren slooten en vaarten en de open gehou den vaargeul in de Eem werd met behulp van plariken gepasseerd. Na een moeilijke reis bereikten de Polen Ne derland. Zij zijn in een café te Nieuw-Beerta ondergebracht, in afwachting, hoe verder over hun lot zal worden beschikt. Waarschijnlijk zullen ze worden geïnterneerd. In haar woning aan de Schelpstraat te Den Haag is Zaterdagnacht een 83-jarige vrouw le vend verbrand. Zij was sinds eenige dagen ziek en lag; te bed. Af en toe kwam een verpleegster, die het noodzakelijke werk verrichte, terwijl ook een buurvrouw zoo nu en dan kwam hel pen. Deze buurvrouw was Zaterdagavond plm. 9 uur nog even naar de zieke vrouw gaan kij ken. Zondagmorgen vroeg kwam ze opnieuw. Toén zij de kamerdeur opende, kwam een ster ke brandlucht haar tegemoet. Ze waarschuwde de brandweer, die constateerde, dat de oude vrouw met verbrande kleeren en verkoolde bee- nen dood in de kamer lag. Men veronderstelt, dat het slachtoffer Zaterdagavond laat een pe troleumkacheltje heeft willen bijvullen en daar bij in brand geraakt. Het vuur is blijkbaar vanzelf uitgegaan. HELSINKI, 5 Febr. (Reuter). De achttiende Russische divisie zag zich van haar basis af gesneden, terwijl zij in den ioop van een reeks groote offensieven, welke generaal Stern had ontketend, ten Noordoosten van het Ladoga- meer oprukte. Iedere aanval, dien het Russische opperbevel ondernam met het doel de divisie te ontzetten, werd afgeslagen. Ondertusschen slopen Finsche ski-patrouilles door de dichte, wouden rond Kitela, terwijl de zware kanonnen van het Finsche eiland Mansinaari (in het La- dogameer) granaten lieten regenen op den eeni- gen weg van Kitela naar Russisch gebied. Of schoon de weg op sommige plaatsen geheel op geblazen is, meende men tot dusver, dat de Russische divisie slaagde in haar pogingen zich al vechtend te bevrijden uit de Finsche omsin geling. De gevangen Sovjet-troepen, wier le vensmiddelentoevoer was afgesneden, vluchtten als bezetenen. Ten slotte kwamen zij er toe, zelfs hun paarden op te eten. Toen Russische vliegtuigen trachtten brood voor de divisie te laten vallen, viel dit binnen de Finsche linies. Men verwacht niet, dat de veroverde buit zoo uitgebreid zal zijn als na de groote overwinning van Suomussalmi, doch hij zal zeker aanzienlijk zijn Verder meldt Havas: Ir. het Finsche legerbericht van Maandag wordt gemeld, dat ten gevolge van de Russische bombarde menten brand is uitgebroken in het kloos ter te Valanio. Dit klooster is een der mooi ste orthodoxe kloosters ter wereld. Er plach ten elk jaar duizenden toeristen en pelgrims, te komen. GENËVE, 8 Febr. (Havas). In zijn laatste bijeenkomst heeft de raad van beheer van het Int. Arbeidsbureau België en Nederland aange wezen om resp. het uittredende Italië en het uitgesloten Sovjet-Rusland in den raad te ver vangen. De eerstvolgende zitting van het I.A.B. zal in de eerste dagen van Juni te Genève worden gehouden In den loop van Zondag is liet Neder landsche motortankschip „Mamura" van de maatschappij La Corona, dat in den mid dag van Zaterdag 27 Januari j.l. in de En- gelsche wateren in de nabijheid van Duins door een explosie was beschadigd, aan de kade van de Shell te Pernis gemeerd. Het schip arriveerde Vrijdagnacht voor de Zeeuwsche kust en heeft daar voor anker ge legen tot Zaterdagochtend. Zaterdagmiddag kwam de „Mamura" bij Hoek van Holland aan en nadat de mist eenigszins was opgetrokken, is men 's avonds opgevaren naar Pernis. Aange zien aan de kade geen plaats was, is het schip op de boeien gegaan, tot het Zondag naar de kade werd versleept. Van eenige der opvaren den hebben wij het relaas van de ontploffing gehoord. Bij het ophalen van het anker heeft dit een mijn geraakt, waardoor een geweldige ontploffing naast het schip plaats vond. De „Mamura" heeft door deze ontploffing be langrijke schade opgeloopen, maar noodsei nen zijn. in tegenspraak met indertijd ver schenen berichten, niet gegeven. De drink- watertank in het voorschip was lek gesla gen en het water stroomde er met een snel heid van vijftien ton per uur binnen, zoodat de tank, welke honderd twintig ton kan be vatten, spoedig vol geloopen was. Ook de drinkwatertank achter in het schip werd lek geslagen, evenals de laadtank, waaruit de ruwe olie langzaam wegvloeide- In het voordek werden de spanten ontzet, doordat een tweede watertank omhoog gedrukt werd. Voorts werden het echolood en het kom pas onbruikbaar. In het volkslogies werd een geweldige ravage aangericht. De kooien van de matrozen werden in de hoogte geworpen en 't meubilair werd gekraakt. Doordat de brand- bluschapparaten vernield werden, begonnen deze schuim te spuiten, waardoor de kleeren van de matrozen werden aangetast en vernield. De ankerspil werd op drie plaatsen gebroken en 't anker verdween met vijftien vadem ketting in de diepte. In Duins hebben Britsche Marine officieren de schade onderzocht. Zij kwamen tot de slotsom, dat de ontploffing door een ver ankerde mijn veroorzaakt moest zijn. De „Mamura" zou dus geankerd hebben aan den rand van een mijnenveld. Wanneer deze veronderstelling juist is, dan is het schip ook na de explosie door het oog van een naald ge kropen, toen het de reis voortzette om op te varen naar Duins. Maandag werd te Amsterdam een buitenge wone Algemeene Vergadering van Aandeelhou ders der Algemeene Publiciteits Unie gehou den. Zooals bekend is deze maatschappij houd ster van de aandeelen der reclame en adverten- tiebureaux A. de la Mar en Remaco. Ter vergadering wérd aan de zittende com missarissen de heeren G. M. de Marez Oyens en D. P. Out ontslag gegeven. Ook aan een der directeuren, den heer J. Smit, werd ontslag verleend. Benoemd werd tot commissaris prof. mr. C. P. M. Romme. De eveneens tot commissaris benoemde mevrouw H. GrollenbergRoge.echt- genoote van een der directeuren, wilde haar benoeming eenige dagen in beraad houden. Tot directeur werd benoemd de heer H. As- berg. In afwijking van de oorspronkelijke agenda, welke ook het ontslag van den heer W. Grollenberg bevatte, bleef deze in functie gehandhaafd. Uit de vaak geanimeerde discussie bleek, dat de uitslag van de vergadering reeds bij voor baat vast stond, zoodat de bezitters van de meerderheid der stemmen hun plannen in ieder opzicht konden verwezenlijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4