Duitsch onderwijs dienstbaar gemaakt aan den oorlog Begrooting van Koloniën New-Yorkscke Beurs HET VLIEGTUIG ALS „BOVENZEEBOOT" WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940 Handelsoorlog zal nog wel in scherpte gaan toenemen De neutraliteit van Amerika Geen bitse nota's meer aan Engeland Deensch verkeer nog steeds belemmerd In Oslo noteerde men gisteren 23 graden onder nul Goebbels houdt een „overwinningsrede' „Ceronia" heeft gat in een zij tank De Laertes" op de Theems Nieuw affiche voor de kinderpostzegels OOK VLIELAND GEÏSOLEERD Weinig verandering in de rivieren Behandeling in de Eerste Kamer Stemming vast PACHTVERHOOGING VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. Munt. Zilv. Üfciz. Stations werk in 1938 4 6 ■br 5 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 18.72- Sept. 1 7.78 17.80+ 18.22Oct 17.68— 17.70 1S.C4— Dec, 17.55+- 17.58+ Jan. 17.49 17.52*- 2.03+ 2.01+ 45.00 6 Febr. 5 Febr. 38 33 31 t 6.20+ 6.35+ 85+ 86 87 6 Febr 34 Het aantal hulpverleeningen steeg tot 26.572 BELEEDIGENDE ARTIKELEN IN „DE MISTHOORN" AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 6 Februari Stuurlieden-examen Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS (Van onzen Berlijnschen correspondent) „Het is niet voldoende, dat onze jongens „roo ier en gendarme" spelen of zich als Indianen verkleeden om hun fantasie in kloppartijen uit te leven. Wat eenmaal verkeerd geleerd werd, valt later heel moeilijk uit te roeien. Men kan het oog van een valk hebben en de kalme hand van een chirurg, maar wanneer men bij voor beeld bij het schieten zijn geweer kantelt, dan gaat het schot natuurlijk de lucht in. Zulke jongens zijn voor ons veelal totaal bedorven Men moet ze van A tot Z hervormen." Zoo ongeveer uitte zich een militaire leeraar van ce „Reichsführerschule" te Potsdam, waar op het oogenblik een dertigtal jongens van de Hitler-Jeugd hun eerste militaire opleiding ge nieten. Ze komen uit alle deelen van het Rijk en worden tot de beste gerekend, want anders was hun deze onderscheiding niet te beurt ge vallen. Ze maken er kennis met de kazerne, leeren gehoorzamen op commando, komen in directe .aanraking met geweren van kleiner en grooter kaliber en raken op aeze wijze als kin deren reeds vertrouwd met bet begrip „oorlog". Zoo gaat men er dan in het Derde Rijk al meer en meer toe over, de mannelijke en de vrouwelijke jeugd te betrekken in het wereldgebeuren van onzen tijd. Het begrip .Strijd" wordt als het ware vatbaar voor iederen burger, want zoo redeneert men zij, die achterblijven, zijn bij dezen strijd al evenzeer betrokken als de gewone front soldaat. En wat voor de volwassenen geldt, gaat zich nu ook over de jeugd uitstrekken. Zoo is men pas kortelings er mee begonnen, Op het lesrooster der gewone volksscholen een „politiek weekoverzicht" te plaatsen, waardoor de kinderen een zoo duidelijk mogelijk beeld krijgen van de militaire gebeurtenissen. Op vei- ligen afstand maakt de jeugd op die manier den huidigen strijd als het ware mee. Zij leert Enge land en Frankrijk niet slechts geografisch, maar Ook politiek en militair kennen en de paedago- gische voorlichting zal daarbij natuurlijk wel ten gunste van het eigen land uitvallen. Daar komt dan nu nog net besluit bij, dat de jeugd voortaan meer in militairen zin op gevoed moet worden en te dien einde zullen er soldaten der verschillende wapens in de klas verschijnen om de schooljeugd een en ander mee te deelen van hun ervaringen te land. ter zee of in de lucht. Men kan zich voorstellen, dat zulke verhalen op de verbeelding van kin deren een sterk effect zullen hebben. Waar schijnlijk daarom heeft men verordend, dat eventueel gestelde vragen zoc veel en zoo goed mogelijk beantwoord dienen te worden. Op deze wijze raken de kinderen dus al vroeg vertrouwd met de onderdeelen van leger en vloot, met de behandeling der verschillende wapenen, met het avontuurlijk karakter van het soldatenleven en wat dies meer zij. Zoo verscheen er dezer dagen van minister Rust een verordening, welke het woord van Herman Goering waar schijnt te willen maken: „Het Duitsche volk moet een volk van vliegers worden!" Krachtens deze verordening van den minister van Onderwijs moeten voortaan alle lagere en middelbare scholen en voor zoover dat gaat ook zooveel mogelijk alle universitaire faculteiten in het teeken van de aviatiek komen te staan. Men maakt er gefen direct schoolvak van, maar streeft er naar om alle vakken „avi- atorisch" te beïnvloeden. Ongetwijfeld kunnen vakken als aardrijkskunde en natuurkunde daar voor in aanmerking komen en men is vinding rijk genoeg, om dit terrein over nagenoeg alle vakken uit te breiden. Maar ook in directen vorm. dat wil zeg gen op het gebied van den oorlog, gaat de luchtvaart aan practische beteekenis toe nemen. Een hoofdartikel in den „Völkischer Beobachter" houdt zich met deze kwestie bezig en daaruit blijkt, dat Duitschland in den handelsoorlog ter zee weldra een ruim gebruik zal gaan maken van het vliegtuig. Het internationaal recht schijnt juist op dit gebied een leemte te hebben en bovendien worden alle bestaande regelen weggeschoven met de bekende stelling, dat Duitschland thans een represaillestrijd voert tegen En geland. Engeland zoo redeneert men ver der heeft dit internationaal recht op alle mogelijke manieren geschonden en dus kan ook de Duitsche overheid tot alle middelen zyn toevlucht nemen, welke onder de gege ven omstandigheden doelmatig lijken te zijn. Reeds hoort men spreken over het vliegtuig als „bovenzeeboot", dus min of meer als een tegenhanger van de onderzeeboot en beide ver dedigingsmiddelen krijgen dan zeker dezelfde rechten en middelen toegewezen om den vijand te lijf te gaan. Want ook een vliegmachine kan vanuit de lucht een schip aanhouden en het eventueel tot zinken brengen. Zooals bekend, worden in Duitschland gewapende handelssche pen zoowel als schepen, die onder een gewapend escorte in convooi varen, als hulpkruisers op gevat en dienovereenkomstig behandeld. Naar aanleiding van het torpedeeren van de „Arendskerk" heeft men in officieele kringen te Berlijn weliswaar herhaaldelijk verklaard, dat er aan een verscherping van den strijd ter zee en in de'lucht niet gedacht t wordt, maar volgt men de voor noemde wijzigingen en uitbreidingen op paedagogisch en militair terrein, dan is het voor ons nog niet zoo zeker, of dit inder daad waar is! NEW YORK. 6 Febr. Volgens een telegram van Associated Press uit Washington heeft de Amerikaansche regeering besloten zich zooveel mogelijk te onthouden van het zenden van scherpe nota's aan Engeland betreffende neu- trahteitskwesties. Het telegram zegt: „In de toekomst zullen kwesties, die opkomen tusschen de t>eide regeeringen, naar men ver wacht, bijna geheel afgehandeld worden door persoonlijke besprekingen tusschen de ambte naren in Washington en den Britschen ambas sadeur of tusschen Britsche ambtenaren en den Amerikaanschen ambassadeur in Londen. De reeks bitse nota's, die in de twee afgeloo- pen maanden aan Engeland gezonden zijn, hebben de Amerikaansche openbare meening in beroering gebracht, en zelfs den indruk ge wekt dat zij een rechtstreeksche aanmoediging voor Hitier beteekenden." Naar Reuter te Londen verneemt werd van bovenstaand bericht uit Washington nog geen officieele bevestiging ontvangen. Niettemin is het een feit, dat een aantal on derwerpen. welke aanleiding hebben gegeven tot klachten of kritiek van de zijde der Amerikaan sche regeering bij directe besprekingen tusschen den Britschen ambassadeur te Washington en het departement van Staat aan de órde is ge weest. De Amerikaansche scheepvaart en de rechten van den overzeeschen handel zijn onder oogen gezien bij deze persoonlijke besprekingen, waarvan het nut aan beide zijden wordt gewaar deerd. KOPENHAGEN, 6 Febr. (Ritzau). De veer diensten, die een overwegenden rol spelen voor het verkeer tusschen de verschillende lands- deelen van Denemarken, zijn thans volkomen stopgezet. Enkele dagen Is een nieuwe dienst tusschen Korsoer en Aarhus onder groote moei lijkheden onderhouden en vandaag is bij wijze van proef een nieuwe lijn van Korsoer naar Cdense geopend. Noch te Aarhus, noch te Kor soer bevindt zich echter een aanlegplaats voor veerbooten en de spoorwagens moeten derhalve met behulp van kranen van de veerbooten wor den geheschen. Om zooveel mogelijk de postverbindingen en het personenverkeer tusschen de landsdeelen te handhaven, zijn na elkaar drie binnenland- sche vliegdiensten geopend. Vele der kleinere Deensche eilanden, die bui ten de hoofdverkeerswegen liggen, moeten het zonder den noodigen aanvoer stellen, terwijl er verscheidene das en ook geen post bezorgd is. Militaire en sportvliegers hebben de laatste da gen naar een deel dezer eilanden levensmidde len en post gebracht. Volgens een D.N.B.-bericht uit Oslo heerschte daar heden een vorst van 23 gra den onder nul, wat een record beteekent sinds 65 jaar. Kattegat en Skagerrak worden steeds meer door groote ijsschollen gevuld, die uit de Noordzee komen aandrijven. BERLIJN, 6 Febr. (D.N.B.). In een toespraak tot de leiders der rykspropagandabureaux heeft minister Goebbels vandaag om. verklaard: ..Het geheele Duitsche volk is doordrongen van het gevoel, dat de groote beslissing thans haar beslag moet krijgen". Op den voorgrond van alle beschouwingen, aldus Goebbels, staat het pro bleem „hoe winnen wij den oorlog?" Aan deze gedachte moet alles ondergeschikt gemaakt worden. De strijd met onze westelijke tegen standers zal geen kinderspel zijn, doch het Duitsche volk heeft reeds uit den mond van Adolf Hitler vernomen, dat Duitschland ook de laatste vijf maanden niet geslapen heeft. Er is aan alles gedacht en voor alles gezorgd, zoo dat geen twijfel meer mogelijk is aan de- abso lute meerderheid van Duitschland. Bij de directie van de Petroleum Maat/chappy „La Corona" is Dinsdagnamiddag telegrafisch bericht ontvangen van den kapitein van het mo tortankschip „Ceronia" waarin zich in den nacht van Zondag op Maandag een ontploffing heeft voorgedaan dat hij Dinsdagavond in de Duins hoopte te arriveeren. Voorts deelde de kapitein nog nader mede, dat de Ceronia een groot gat heeft in zijtank no. 4 en hij bevestig de, dat bij de ontploffing niemand lichamelijk letsel heeft bekotnen. Het Nederlandsche stoomschip „Laertes" dat Zaterdagavond nabij Dover op een mijn liep. doch drijvende bleef, is Dinsdagmiddag de Theems opgevaren. De Centrale Propaganda Commissie voor de Weldadigheidspostzegels voor het Kind heeft den Amsterdamschen kunstschilder S. L. Schwartz opdracht gegeven een affiche te ont werpen voor deze postzegels. Evenals Terschelling heeft ook Vlieland de afgeloopen dagen geen verbinding met den vas ten wal gehad. Woensdag zal de postboot pogen Harlingen te bereiken. De Waal voor Nijmegen toonde Dinsdagavond 11 uur nog niet de minste verandering. Het ijs langs de kanten is losgeraakt. Er zit evenwel zoo weinig drift in de rivier, dat men nog wel ge- ruimen tijd zal kunnen wachten op het zooge naamd kruien van de Waal. Van den Rijn kwa men dezelfde berichten. Het viel op, dat het water zoo langzaam stijgt; Dinsdagavond slechts één centimeter per uur, zoodat de stand van zeven uur 10.62 en die van elf uur amper 10.65 meter was. De zoogenaamde lage kade was Dinsdagavond even overstroomd, maar het ijs zat nog muurvast. Van gemeentewege zijn intus- schen reeds de noodige maatregelen getroffen, om eventueel hoogen waterstand te kunnen op vangen. Aan de toegangen van de Groote Straat, van de Oude Vischmarkt en van de Lage Markt en zelfs ook bij de Coupures nabij de Electri- sche Centrale zijn reeds dammen geplaatst. De mogelijkheid bestaat immers, dat bij plotseling kruien van de rivier het water twee meter om hoog springt, zoodat dan een deel van de oude stad zou onderlocpen. Daartoe bestaat bij de noodige afdamming geen gevaar. De gemeente ziet er de laatste jaren van af, zoogenaamde ijsbrekers op de kade op te stellen, zoodat de schollen nu meer vrij spel krijgen. Op de rivier zijn nog altijd twee gevaarlijke punten, waar schepen liggen. In den toegang tot de kleine haven aan den Lindenberg liggen nog drie stoom- booten van de Rotterdamsche Reederij en aan de kade tegenover de Groote Straat ligt de groote aanlegsteiger, welken men voor den ijsgang niet meer heeft kunnen opbergen. De gemeente heeft de kade voor dezen aanlegsteiger laten afzetten, daar er groot gevaar bestaat dat door den hevi- gen drang van het ijs de staaldraden, waaraan dc steiger gemeerd ligt, kunnen springen. Dins dagavond 11 uur was de stand van de rivier 10.64 meter tegen.10.40 meter Dinsdagmorgen. Als de Waal opkomt, dan verwacht men een regelmatige afsluiting van het ijs, wijl nu vrijwel vaststaat, dat er beneden geen ijsverdikkingen van belang zijn. De ijsbrekers zijn Dinsdag Zalt- bommel al gepasseerd en bij Lobith was Dins dagavond alles rustig. De Eerste Kamer kwam Dinsdagavond in vergadering bijeen. Aan de orde waren de volgende wetsontwer pen; 1. Onteigening, met toepassing van de wel van 27 Maart 1915, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 8 Juli 1932 van perceelen, noodig voor werken terzake van rioleering te Apeldoorn. 2. Rijksbegrooting voor 1940 hoofdstuk XII (Departement van Koloniën). 3. Machtiging tot het sluiten van een over eenkomst, als bedoeld in art. 5a der Indische Mijnwet met de te 's Gravenhage gevestigde NV. „Mijnbouw Mij. „Celebes" voor de opspo ring en ontginning van ijzer, nikkel, kobalt, chroom en mangaan in een terrein, gelegen in de residentiën Celebes en onderhoorigheden en Menado. Nadat diens geloofsbrieven in orde zijn bevon den, legt het nieuw benoemde lid de heer H. C Nijkamp (R. K.) (vacature-van Voorst tot Voorst), in handen van den voorzitter de voor géschreven eeden af, en neemt hij zitting. No. 1 wordt zonder debat en z.h.st. aange nomen. By no. 2 zegt de heer DE SAVORNIN LOH- MAN (C.H.), met genoegen te hebben gezien dat er meer gedaan zal worden voor de verde diging van Suriname en Curagao. Het is nood zakelijk, dat voor de defensie ook de aandacht op de West wordt gevestigd. Die is niet zoo veilig als men wel denkt'. Spr. wijst op de groote oliebelangen van Curagao. Suriname ligt niet zoo excentrisch, om buiten de gevarenzone te vallen. Wat er gebeurd is bij de Rio de la Plata, zegt ons toch wel wat. Voor Suriname is ƒ100.000.meer beschikbaar gesteld, met name aan mitrailleurs tegen luchtkrachten en tegen pantsers. Ook aan mijnversperringen moet wor den gedacht. Eén oorlogsbodem kan niet Suri name en Curagao bedienen. Ook in Suriname behoort een, zij het niet groot, schip te zijn. De minister van Koloniën, de heer WEL TER, zegt dat er reeds een en ander is gedaan voor de defensie van Suriname en Curagao. Tot voor korten tijd liet die vrijwel alles te wenschen over. Curagao ligt in een gevarenzone. Er is reeds 2 millioen besteed voor kustbatterijen van aanmerkelijk kali ber. Voor Suriname, hoewel niet zoo gevaar lijk gelegen, moet ook meer worden gedaan; met name denkt spr. aan mynversperringen. Of er een oorlogsschip heen gezonden kan worden? Dit zal slechts in sporadische ge vallen mogelijk zijn. Van de marine by Curagao wo®dt af en toe een schip naar Suriname gedetacheerd. Ook te Suriname is deskundig advies aan den gouverneur verstrekt. Het wetsontwerp wordt zonder hst. aange nomen. Bij no. 3 zegt de heer VIJLBRIEF (S.D.A.P), dat het verzet tegen de wetsontwerpen in zake 5a-contracten stijgende is. De winst van het gouvernement moet volgens velen grooter zijn, De Indische Mijnwet moet op de helling worden gezet. Volgens den minister kunnen de par ticuliere maatschappijen alles, kan het gouver nement niets. Het schijnt, of zij regeeren. In den Volksraad is er op aangedrongen, dat de zetel der maatschappij in kwestie in Indië moet worden gevestigd. Ondanks den aandrang staat die eisch niet in de concessievoorwaarden. De maatschappij acht vestiging van haar zetel in Indië ontoelaatbaar. De regeering geeft nu een prijzenswaardig beginsel prijs; ze is gezwicht voor de dreigende houding der maatschappij. Het wetsontwerp is in den Volksraad aange nomen met 2119 stemmen, toen men nog dacht, dat zetel en regeeringscommissaris in Indië zouden komen. Was er nog eens stemming noodig, het ontwerp zou niet worden aanvaard. De particuliere maatschappijen durven wel aan, wat het gouvernement niet durft: zelfs ver dringen ze elkaar om de groote winst. Spr. dringt aan op staatsexploitatie. Minister WELTER ontkent dat er stijgend verzet is. Er is altijd verzet uit een bepaalden hoek, maar van stijgend verzet is geen sprake. t is een ongeschreven regel van goed staats beheer, dat de staat by het beleggen van zijn gelden zoo min mogeiyk risico neemt. Staatsgelden gaat men investeeren in aandee- len en zeker niet in riskante ondernemingen van mijnbouw. Mijnbouw is riskant, vooral geldt dit voor nieuwe ondernemingen van mynbouw. De afgevaardigde sprak van groote winsten in den mijnbouw, die zijn er slechts soms, doch in deh regel niet. Dezer dagen nog moest spr. een stuk teekenen betreffende liquideering van een mijnbouwmaatschappij, gelukkig niet alleen met Nederlandsch, doch ook met Engelsch kapitaal. Spr. is zeer geporteerd voor vestiging van on dernemingen in Indië. Men moet echter argu menten van het verstand laten gelden. En die pleiten hier voor vestiging in Nederland. Spr. verwüst naar hetgeen hy terzake in de Tweede Kamer heeft gezegd. Het geld, noodig ohi de bron tot ontwikke ling te brengen, is niet uit Indië afkomstig, de geldgevers zijn nu eenmaal graag dicht by de bron. Men heeft hier ook te maken met een psychologische kwestie; geldbelegging is nu eenmaal een zaak van vertrouwen, ook in de personen die het beheer voeren. Het Neder landsch publiek zal niet gaarne geld geven in een onderneming die 9000 mijlen verwijderd is. Men wil de directie in de nabijheid hebben. Men bukt alleen voor de aandeelhouders, die con trole kunnen uitoefenen. Dit is onmoge lijk op een directie in Batavia. Spr. voelt er al les voor, den zetel in Indië te vestigen, maar dat is feitelyk onmogeiyk. Er is geen enkele reden dat de regeerings commissaris by een Indische onderneming ook in Indië moet zyn, er is genoeg gelegenheid voor contróle op het bedryf voor den regee ringscommissaris. Spr. merkt op dat de voordeelen voor den staat thans zeker zyn, door de contractbepalin gen en de belastingopbrengsten, waar geen en kel risico tegenover staat. De staat handelt als een goed huisvader. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangenomen en de vergadering te 9.35 uur verdaagd tot Woensdagmorgen elf uur. NEW YORK, 6 Febr. (Part.). Ook heden is niet veel verbetering in de situatie ter beurze van New York gekomen. De belangstelling bleef zeer- gering, daar men, hoewel niet bepaald verrast door de verdere daling van de alge- meene bedrijvigheid en in het bijzonder in de staalindustrie, deze toch als een zeer teleur stellend verschijnsel beschouwt en in verband daarmede dan ook een zeer groote voorzichtig heid in acht neemt. De handel was heden dan ook weer van geringe proporties en de stem ming aarzelend, hoewel onregelmatig. Kleine koersverliezen waren aanvankelijk echter in de meerderheid. In het verdere verloop trad ech ter een verbetering in, hoewel zich geen feiten hadden voorgedaan, die darvoor een verklaring zouden kunnen opleveren. Tegenover de uiterst geringe vraag is echter ook het aanbod zeer klein en dit is oorzaak; dat zich gemakkelyk een opwaartsche koersbeweging kan ontwikke len zonder dat daarvoor eigenlyk een bepaalde aanleiding bestaat. Zoo was het ook vandaag, maar in het algemeen nam deze koersverbete- ring geen grooten omvang aan, hetgeen ook Wel begrypelijk is, mede in het licht van het feit, dat de affaire tydens deze styging regel matig inkromp. Het waren vooral de staal-, vliegtuig- en automobielwaarden, die van deze herstelbeweging profiteerden. De staalwaarden boekten zelfs verbeteringen van a, 1 dollar en dit ondanks het feit, dat er zekere aanwij zingen zijn, dat de bedrijvigheid na de vermin dering in deze week met ruim 5 pCt. in de naas te toekomst vermoedelyk nog verder zal ver minderen. Dit ha.d echter geen invloed op de markt, die vermoedelijk deze ontwikkeling reeds voldoende in het tegenwoordige koerspeil ver disconteerd acht. Elders kon onder invloed van een en ander ook eenige verbetering intreden, maar dit beperkte zich in hoofdzaak tot frac ties en was trouwens geen algemeen verschijnsel. Het marktverloop werd in het tweede uur zeer lusteloos en behoudens in enkele leidende fond sen kwamen vrywel geen fluctuaties voor. De omzetten bedroegen in het eerste uur 120.000 shares en in het tweede uur 90.000 shares. De vaste houding, die in ae ochtenduren viel op te teekenen, bleef ook in de tweede beurs- helft bestaan en hoewel laatbeurs zoo nu en dan even een lichte koersreactie viel te consta- teeren, waardoor niet overal het slot op het hoogste punt van den dag tot stand kwam, was het einde van den beurshandel toch vast, waar bij enkele afdeelingen een winst te zien gaven van 1 a 2X punt. Bijzondere berichten, die de markt in deze richting hadden kunnen beïn vloeden, waren er niet en het waren alleen winstnemingen, die den voornaamsten factor vormden voor de betere téndenz. Staalwaarden, die ook de overige afdeelingen in gunstigen zin beïnvloedden, sloten op of iets beneden het hoogste punt van den dag, waarbij U.S. Steel een winst van IX en Bethlehem Steel 2X punt monteerden. Met uitzondering van National Steels, die in het geheel geen affaire vertoon- Het Tweede Kamerlid Algera heeft den mi nister van Financiën gevraagd, of het waar is, dat den pachters van Staatsgronden in de in spectie Hulst een pachtverhooging voor 1940 van 10 pet. en meer van de pachten, die voor 1939 golden, is aangezegd en of de minister be reid is, den verschillenden met het vaststellen van pachtvoorwaarden belasten ambtenaren op te dragen zich, behoudens byzondere omstan digheden, te onthouden van het bevorderen van pacht-verhoogingen. Activa Binnenlandsche Wis seis, Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agent schappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc Idem Eig. Portef. AfVerkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.; in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Ryk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Muntmat. Zilv Totaal Belegging v. Kap. Res. en Pensioenf. Gebouwen en Meub. der Bank Div Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour Saldo's: Van het Ryk Van anderen Div Reken 1.397.364.684 60.612.475 485.787.133 16.000.000 Totaal W.v. a. Ned.-Indië Besch. Metaalsaldo (KJ3. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr, Rentestand sedert 29 Aug. 1939: Wissel-disconto Promessen-disconto Voorschotten in Rekening-Courant Beleening van Goederen en Ceelen Beleening van Effecten 5 Febr. '40 29 Jan. 1940 22.909.384 427.751 2.345.467 25.682.603 1.575.000 1.575.000 204.151.148» 4.806.651 38.725.359 247.683.159 243.613.865' 4.069.294 247.683.159* 14.258.849 105.167.605 908.354.801 1.013.522.406 10.667.734 1.024.190.140 43.862.120 4.580.000 27.902.855 7.629.955 1.397.364.684 20.000.000 4.277.2 43 7.756.940 11.950.949 1.117.757.240 16.519 228.323.841 7.281.951 17 906.626 363.371 2.352.623 20,622.621 1.575.000 1.575.000 212.785.815» 5.752.048 40.099.289 258.637.153 254,048.895* 4.588.257 258.637.153* 15.000.000 105.167.605 908.351.361 1.013.518.966 11.661.954 1.025.180.920 43.797.414 4.580.000 28.619.155 7.629.955 1.405.642.221 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.934.099 1.109.482.835 61.689 245.181.074 6.948.338 1.405.642.221 60.612.475 483.326.713 11.000.000 3 pet. 3% PCt. 3 Vg pet. 31/-, pet. Si/a pet. den, waren de overige staalwaarden eveneens beter; Youngstown stelden zich IX punt hooger. Ook automobielwaarden waren goed gedispo neerd, niettegenstaande de vooruitzichten van dén verkoop van automobielen in dit seizoen niet gunstig is. General Motors boekten een kleine winst, doch Chrysler verlieten de markt 15/8 punt hooger. Hoewel de diverse metalen op lager niveau werden verhandeld, waren de betreffende waarden eveneens beter, met Phelps Dodge 1 punt boven gisteren. Voorts waren Amer. Car en Du Pont resp. 13/8 en l'A punt hooger. Sporen, rubbers, warenhuisfondsen, pu blic-utilities, kunstzijde-aandeelen en tabakken waren by het slot prijshoudend, doch oliewaar den en luchtvaartfondsen werden op onregel matige wyze verhandeld, waarbij de voordeelige verschillen de overhand hadden. De omzetten bedroegen 540.000 shares. Laatst gedane koersen Febr. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Rcf. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topcke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chcs. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 la Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kenneeott Copper Missouri Pacific idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. Nord. Amer. n.a. Norfolk Wcsterr Pennsylvania Phillips Oil Proctor Chambli Publ. Serv. 1J. Radio Corporation Rep. Steei Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. (Voolworth Building i -» ex dividend ex coupon. 4- nieuwe aar fleelen. gedaan en laten t - bieden. 6 5 3 172 172 172 112 112 113 75! 24 24 15 14 14 48 48 47 171 171 171 90 90 90 10 9 9 27 f 26 26 23| 23 21! 5! 5 i 5 75 73 73 5 5 68 67 68 34 34 34 40 39 39 i i 82 I 81 81 4 4 4 32 32 31 24 24} 24 11 11 8! 8 8 19 18 18 82 81 82 180 179 179 155 158 7 7 38 38 38 53 52 52 22 t 22 22 5 5 1 1 4 5 53 1 1 f 53 53+, 36 35 35 3 3 4 35 S 35 35 •jV bs bs 9 TT 52 51 i 52 29 29 29 16 16 17 16 16 16 25 24 25 21 i 21 21 212 210 f 213 21 21 21 39 39 39 68 67 68 40 40 40 J 5 C. n D f 19 19 19 84 83 83 U 1 11 Ui 11 11 11 -13 13 12 17 17 17 7 7 7 43 42 43 10 10 10 93 93 90 48* 48 48 2 2 2 3b 35 26 58 56 56 23 22 23 109 108 108 41 i 40 40 NEW YORK, 6 Febr, Slotkoersen Febr. 6 5 3 Brussel 16.87 16.90 16.92 Rome 5.35 3.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.42 22.42 22.42 Oslo 22.72 22.72 22.72 A'dam 53.20 53.09 53.09 Londen 3.98 3.99 3.98* Parys 2.26 2.26 2.25 Berlyn 40.20 40.20 40.20 6 Febr. NEW YORK, 6 Febr. 5 Febr. 6 Febr. 5 Febr. Katoen Nieuw contract Jan. Juli Mrt. 11.1511.08-— Oct. Mei 10.75-— 10.63Dec. Rubber Standaard Mrt. 18.70 Mel 18.22 Jull 17.98 10.42--10.30~ 9.62.- 9.52— 9.53.- 9.43— Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt. 4.24.— Mel 4.26.- Jull 4.28.— Sept. 4.30. Dec. Suiker Jan. Mrt. Mei Juii Tin Loco 4.24 4.26 4.28 4 30 Mrt Mel Jull Sept. Dec. (Santos) 6.206.20- 6.25 6.29 6.32 6.39.— 6.24- 6.28- 6.31- 6.37- 1.85+ 1.93+ 1.98+ Sept. 1.84+ Nov 1.92+ 1.98+ Dec. Jan. .2.00+ 1.98+ 45.12+ 45.25 Termijn 90 dagen 44.75 (v. k. 45.00 44.75) Tarwe Mei Juli Sept Maïs Mel Juli Sept Reuzel Mrt Mei CHICAGO, 6 Febr. Haver 39+ 34 32+ Rogge 561 56 Mel 66 561 -— 55 Jull 65 56+16+Sept 66+- 6 Febr. 5 Febr. 98 - 97 1 - Mei 95 .96 94 J Jull 95 93 J - Sept. t Tarwe Mel Jull Oct Rogge Mei 75 Oct 731 Jul) 71 Haver Mel Julf 6.22 6.42 5 Febr. Julj 6.52 Sept. 6.72 WINNIPEG, 6 Febr. Gerst 65 64 65 6.60 6.80* 6 Febr. 5 Febr. 84 Mel 85 Jull i6 Dec. 40| 38 i 73 72+ - - 69+ 40 38 Mel Juli Oct 54 52 Lynzaad 196 193! 191 53+ 51 t93- 191. 188- Oct. 34* Het mag bekend worden geacht, dat het stationswerk in Nederland uitgaat van de Ned. Vereeniging ter behartiging van de be langen der jcnge meisjes, de R.K. Vereniging tot bescherming van meisjes en den Nederland- schen Vrouwenbond tot verhooging van het ze delijk bewustzijn, afdeeling 's-Gravenhage. Er is geen tak van dienst, die aan zooveel wisse lingen onderhevig is, als het station,swerk. Het eene jaar ligt het zwaartepunt hier, het an dere jaar daar, maar steeds wordt het doel voor oogen gehouden, n.l. na te gaan of de reizende jonge meisjes zich soms in minder ge- wenscht gezelschap bevinden, waartegen dan wordt gewaarschuwd en, zoo poodig, met be hulp van spoorwegbeambte of politie wordt ingegrepen; zich te vergewissen of de be stemming der reis betrouwbaar is en degenen, die geen bestemming hebben, naar huis terug te voeren of naar de tehuizen te begeleiden waar nachtverblijf en goede betrekkingen worden verstrekt. De jaarverslagen der plaatselyke commissies wijzen byna alle op een toename van het aan tal hulpverleeningen aan Nederlandsche meisjes. Dit steeg in 1938 tot 26.572. In het kader der vereenigingen is het een gelukkig verschijnsel, dat het hoofdaantal dier hVp- verleeningen jonge meisjes betrof, doch ook mannen, kinderen en jongens maken noe langer hoe meer van de hulp op de stations gebruik. Begin 1938 ving reeds de trek der Joodsche vluchtelingen aan, welke soms een ware land verhuizing leek. De Joodsche vluchtelingen-comité's hadden eveneens de voornaamste posten bezet, zoodat met de afgevaardigden van die comitë's werd samengewerkt. De nationale commissie van de „Union" legde contact voor het stationswerk in Oost- en West-Indië. Getracht werd in West-Indië evenals in de Oost een comité „Hulp aan Reizenden" op te richten. Het M. A. I.-bureau is het onmisbaar mid delpunt van het practische werk geworden. Daar in vele gevallen jonge meisjes niet goed weten, hoe zij de hulp van het stationswerk in het binnen-, maar vooral in het buitenland kunnen inroepen, kunnen zij aan dit bureau te recht, dat 93 maal hulp verleende voor reizen naar Parijs, Londen, Brussel en Bazel. Ook werden reizen naar andere plaatsen voorbe reid o.a. voor een veertienjarig Joodsch meisje, dat zich alleen naar Triest moest begeven, om zich daar te voegen .bij een gezelschap, dat naar Palestina vertrok. Bij het overstappen onder weg, werd zy stfeeds door het stationswerk ge holpen. Door de R.K. Vereeniging werd in Januari een begin gemaakt met een zeer moeilyk, doch hoogst noodzakelijk werk, n.l. de bezetting van den grenspost Wemhoutsbrug, aan den weg Breda-Antwerpen, een puilt, waar jaarlykseen 80.000 auto's de grens passeeren. Een groote belemmering voor het werk Is, dat zich aan de Nederlandsche zijde der grens geen afsluitboomen bevinden. Iedere, uit Ne derland komende auto rijdt dus door en ont gaat zoodoende de controle van politie en grens juffrouw. Wat het Apostolaat ter zee, afdeelir.g vrou wen betreft, kwam er geen verandering of uit breiding tot stand in dit jaar. Er kon meer voor de vrouwen gedaan worden dan in de vo rige jaren, zoodat de statistische cyfers een stygende lijn vertoonen. De schrijver van een tweetal anti-semietische artikelen, A. van der O., alsmede de journalist J. N., uitgever van het blad „De Misthoorn", waarin de artikelen zijn verschenen, hebben zich wegens beleediging van de Joodsche volks groep in Nederland voor de Haagsche Recht bank te verantwoorden gehad. De Officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven, zeide in zijn requisitoir, dat de kwalificatie „volksvreemd", waarmede verdachten en men- schen met dezelfde overtuiging als zij. de Jo den zoo gaarne betitelen, meer op verdachten zelf toepasselyk is. Een houding, zooals zy aan nemen, is den Nederlandschen volksaard vreemd. Spr. eischte tegen beiden (verd. N. was niet verschenen) voor het eerste feit een voorwaar delijke gevangenisstraf van één maand met drie jaar proeftijd plus een geldboete van f 100. subs. 50 dagen hechtenis en voor het tweede feit eveneens een voorwaardelijke gevangenis straf van één maand met denzelfden proeftyd plus een geldboete van f 200.subs, twee maan den hechtenis. Uitspraak 20 Februari. Van 3.30 uur tot 4.30 uur Anaconda 21 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Philips 1434 Tidewater sVs Geslaagd voor 3en stuurman groote handels vaart de heeren M. W. van Blüderveen en J. C. Beynon. Koersen vbor stortingen op 7 Februari 1940, tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmar- ken 75,53, Lires 9.55. Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. Failiiet verklaard: 2 Febr. W. Hooy, landbouwkundige, Assen'. R..c. Mr. A. W. L. Bondam, Curator Mr. E. E. Oob- terhuis, Assen. Onderlinge Verzekeringsmaatschappij Neer- landia Oogstrlsico, Assen, Ooster Par.weg. R.c. Mr. A. W. L. Bondam, Curator Mr. E. E. Ooster huis, Assen. 5 Febr. A. D. Schouten, schoenmaker, den Haag, Wesselstraat 352. R.c. Mr A. Ikm'an van Burck, Curator Mr. C. W. F. Pot, den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief 5 Febr. R. v. d. Lee, koopman in groenten en fruit. Weesperkarspel. P. H. Plantinga, slagersknecht, Amsterdam. L. Th. C. de Kriegel', voorheen houdster van eera ijssalon, thans zonder beroep, Amsterdam. Th. Scholten. in manufacturen, Hilversum. G. Ro'meijn, boekbinder, den Haag. Geëindigd door homologatie van het accoord: 23 Jan. J. H. Prins, metaalbewerker, Koog aan de Zaan. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 5 Febr. E. B. Dumoleyn, oud-notaris. Hontenis- se. Geëindigd door het verbindend worden der slotultdeelingslijst. 's-HERTOOENBOiSCH6 Febr. N.V. Botermtfn. Aanvoer 9735 kg. Hoogste prijs 1.68, laagste prijs 1.65, middelprijs 1.66 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2