Q1PW1W N.V. De Kennemer Bankvereeniging Amorira wordt vertoond cm Door Charles Bruce ropenliefde Verm, MISSIEFILM STOFZUIGERS Haarlem, 7 Febr. AKKERTJE KERKELIJKE LEENINGEN Hoofdpijn WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940 De modderpoel leder particulier kenne zijn taak HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING Zevende Symphonie van Anton Bruckner BOBSLEE-BOUWERS Maar inbreken is niet sportief DE REINIGING WERKT DOOR ZUSTER XAVERIUS t Tel. 13829 (3 lijnen) OBLIGATIEN VAN Houtplein 8 KOOPT EN VERKOOPT DR. G. RAS 60 JAAR EXPORT UTRECHT a j KEULSCHE KADE KATH. VOLKSBOND MISSIEFILM DE MOOISTE SPREKENDE op Zondag 11 en Maandag 12 Februari, i/d zaal „Si. Bavo", Smedestraat 23 Komt en ziel! Hoort en geniet! GEN. CRONJÉSTRAAT- VEREENIGING BURGERLIJKE STAND Harald Kreutzberg Personalia Amateur-fotografen KEES DE RUYTER Caféhouder, die het biljartwonder exploiteerde, beboet Goed nieuws! Geslipt en gevallen UIT DEN OMTREK AERDENHOUT BENNEBROEK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HILLEGOM ZANDVOORT De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 8 Februari Bioscopen Apotheekdiensten R.K. Damclub „T.E.P." STAD Mr. P. Vorstman te Haarlem schrijft ons het Volgende: Dat de meeste voetpaden in de stad en om geving nog steeds in deplorabelen toestand ver- faeeren, kan iedereen waarnemen. De opruiming van de massa's sneeuw en ijs te verwachten van de gemeentereiniging is iets onmogelijks vra gen. Wanneer binnenkort, hetgeen verwacht Wordt, de vorst opnieuw invalt, staan wij voor een nieuwe en misschien langdurige periode van Onbegaanbare en gevaarlijke voetpaden. Zou het niet het beste zijn, indien het ge- hieentebestuur de burgers dringend uitnoodigde 01h zelf de handen uit de mouwen te steken fih de voetpaden voor hun woning op te rui- ®en? Het leed zal dan spoedig geleden zijn. Het was de burgemeester, zoo mogen wij er bij voegen, die de vorige week in den Raad reeds wees op de zeker moreeie verplichting van Oe burgerij om de trottoirs zoo spoedig mogelijk ha het invallen van den dooi schoon te vegen Helaas hebben ook wij moeten constateeren dat er zich niet veel menschen iets van hebben aan getrokken. Menschen met gemeenschapszin wa ren gisteren en vanmorgen door hun gereinigd trottoir te herkennen. Het opmerkelijke was, dat speciaal in de wijken, waar beter gesitueerden Wonen weinig opruimingswerk verricht was Maar misschien heeft deze tweede volle dooi dag hen tot beter inzicht gebracht. Natuurlijk is er dan nog voldoende critiek °P het werk van de gemeentereiniging. Nie rhand zal echter kunnen ontkennen, dat men öaar, in letterlijken en figuurlijken zin, bergen Werk verzet. Gisteren was het een dag van openbreken der bevroren putten en kolken en het vrijmaken van öe geulen langs de trottoirs. De binnenstad is 2oo goed ais opgeruimd. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren voor alle straten in Haar lem weer het gewone aanzien hebben. In Bloemendaal is het met de wegen diep- j-reurig gesteld. Toen het in Haarlem vooral in het centrum onbegaanbaar was, kon het ver keer in de Bloemendaalsche lanen ongehinderd Voortgaan op het harde sneeuwwegdek. Nu zijn öe rollen omgekeerd. Praetisch zijn zelfs de hoofdverkeerswegen in Bloemendaal volkomen onberijdbaar. Het is op die wegen een aaneen schakeling' van diepe kuilen en bonken die de Veeren der auto's breken en het fietsen tot een kwelling maken. Men vraagt zich in Bloemen- Öaal af. hoe men verbetering zal brengen. Men heeft slechts weinig menschen, die voor dit doel gerequireerd kunnen worden en het wegen- het reikt kilometers ver. Als het nu weer eens vriezen gaat, wat zal onze welgedane rand gemeente dan wel op haar geweten hebben! Bruckner-uitvoeringen zijn op de „Bach" hiet talrijk. In de jaren 31'35 hoorde men .alleen de 2e, 3e en 4e symphonie. Thans, na een rustpoos van vijf jaren kwam de zevende tot uitvoering. Een symphonie, zoo niet de Waardevolste, dan toch één der meest per soonlijk cachet dragende symphonieën van den Srooten Oostenrijker. Men zoekt gaarne en ontdekt in de vorige ®ymphonieën eenige dramatiek. Uit de zeven de spreken in hoofdzaak rust en verhevenheid. Hier hoort men den echt katholieken compo- hist, die een eigen, sterk-innerlijk leven leidde, ^ijn leven was zoo vervuld van de Goddelijke Sedachte, dat het niet Kon worden beïnvloed üoor iets, wat daar buiten staat. De overeenkomsten *met andere componisten 'aken vooral het uiterlijke. Als grondslag aan vaardt Bruckner den symphonischen vorm van beethoven, doch uit zijn muziek spreekt een ahdere taal. Bruckner staat lijnrecht tegen- °ver Beethoven's psyche. Er zijn overeenkomsten inzake klankkleur, harmonie, schrijfwijze (tremolo-figuren! aan hef der zevende) aan te wijzen met Wag- her, doch de dramatiek en niet het minst de Sehsualiteit, die uit diens muziek opstijgt, is een man als Bruckner volkomen vreemd. is Bruckner katholiek in den waren zin des W'oords, zoo ook zijn muziek. Of deze muziek fieperfectionneerde orgelmuziek lijkt, of er ko- 1 aalmelodieën als thema's worden gebezigd 'tweede thema van de Finale der Zevende is hiede koraalachtig), of ondanks het romanti sche Oostenrijksche karakter toch het rcligieuze karakter domineert, een elk kan van heze muziek genieten, mits hij eenze.lfde gees tgesteldheid bezit als de schepper en de her- schepper van het kunstwerkIs dit echter ËCen voorwaarde voor elk ander kunstwerk? Het beste bewijs dat Bruckner's muziek evenals die van Bach universeel is. levert de Voorliefde er voor, getoond door dirigenten als Arthur Nikisch en Hermann Levi, personen van andere nationaliteit, van 'n ander ras. Nikisch voerde de in de jaren 1882 en '83 gecomponeerde zevende symphonie in 1884 te Leipzig voor de eerste maal uit. Vervolgens blaakte het werk een zegetocht. In Weenen *as het publiek enthousiast, aldus schreef de componist zelf aan één zijner Amsterdamsche kennissen (de brief is opgenomen in het Weekblad voor Muziek, 1900). En nu na ruim vijftig jaren ging bij de „Bach" dit kunstwerk met zijn bijna ongeëven aard schoon Adagio, dat zelfs volgens eigen getuigenis indruk maakte op den anti-Bruck- neriaan Hanslick. Dit Adagio, langer, doch tevens indrukwek kender dan elk ander deel, vormt het middel en hoogtepunt van het gansche werk. Alle hoofd- en neventhema's zijn prachtvol, boven dien rijk geschakeerd door klankkleur en be werking. Bijzonder imposant doet hier het tuba-kwartet aan door zijn diep-donkere kleur. Het meest viel dit zeldzaam aangewende blaas-kwartet op, daar, waar het alleen een geheelen muzikalen zin door sommigen als de eigenlijke treurmuziek ter nagedachtenis van Richard Wagner beschouwd vertolkte. Doch niet alleen voor deze groep koperbla zers, ook voor de andere groepen, strijk, hout en koper, moet men groote bewondering heb ben. Het spel was voortdurend klankrijk, be paald hoogst nobel, in onderling juist even wicht en zeldzaam gaaf technisch. Bovenal echter sprak uit het spel de Bruck- nergeest, altoos voornaam en waardig,, nooit eenig pathos of overgevoeligheid. Het eerste deel deed niet in het minst luid ruchtig, maar als een waardige inleiding voor het Adagio aan. Het Scherzo is wel in een iet wat ongedwongener stemming geschreven, bui ten het kader van deze haast religieuze sym phonie viel het echter niet. En in de Finale domineerde ondanks de vele hoogtepunten het plechtstatige koraalthema, dat zoo typeerend is voor den Bruckner-stijl. Dirigent Eduard van Beinum, die bewees een ware apostel te zijn voor de schepping van dezen edelen, vromen componist, heeft kunst zinnig Haarlem door deze uitvoering wel ten zeerste aan zich verplicht. Dat het niet bij dit Bruckner-werk blijve! Het eerste deel van het programma bevatte een Concerto grosso van Handel, waarin de enkelvoudige bezetting: de concertmeesters der violen en cello's, fraai contrasteerde tegen de meervoudige, en het E dur-vióolconcert van Bach, met als solist Ferdinand Helmann, die ons verrukte door zijn in-muzikaal spel. De „Bach"-leden stelden alle werken op hoo- gen prijs. Ook voor het lange Bruckner-werk verslapte de aandacht niet. O. K. Bij de politie te Heemstede werd aangifte gedaan, dat in een garage van een bijna vol tooide villa was ingebroken. Bij onderzoek bleek, dat men zich toegang tot de garage had ver schaft door verbreking van een ruit. Het was duidelijk, dat hier eenige jongens aan het werk waren geweest. De politie spoorde dan ook op twee knapen van twaalf en vijftien jaar, wonende te Heem stede, die bekenden. Zij wilden een bobslee ma ken en wisten, dat in de garage hout te vinden was. Een nog niet afgewerkte bobslee met eenig timmerhout, een schroevendraaier en sleutels, alles afkomstig uit bedoelde garage, werden ten huize van een der jongens in beslag genomen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. Hedenmorgen is het eigen personeel met de beschikbare menschen van O. W. en Havenwe zen verder gegaan om de goten en kolken open te maken. In totaal werden 284 losse sneeuwruimers aan genomen, 10 paardenwagens gehuurd om het werk van gisteren in de buitenwijken voort te zetten. In het Mariagesticht te Overveen, waar zij de laatste jaren vertoefde, is, na eenige weken ziek te zijn geweest, in den leeftijd van 67 jaar, overleden de eerwaarde zuster Xaverius (in de wereld Euphemia Roozen) van de Zusters van het Gezelschap van Jezus, Maria en Jozef. Zuster Xaverius, oud-rectrice van de Middelbare Meisjesschool, verbonden aan het pensionaat „Mariënbosch" te Nijmegen, heeft zich uitzon derlijk groote verdiensten verworven voor het meisjesonderwijs in het algemeen en het katholieke meisjesonderwijs in het bijzonder. Zij was niet alleen een bijzondere leerkracht, maar vooral ook een uitmuntende opvoedster en had haar hart verpand aan de opvoeding van het moderne meisje. Levendig heeft zij, in den loop van de jaren, dat zij aan het katholiek onderwijs verbonden is geweest, gevoeld, wat er aan de opvoeding van het moderne katho lieke meisje kon worden verbeterd. Zij mag een der baanbreeksters genoemd worden van het R. K. Mulo-onderwijs voor meisjes. De leerlin gen van het indertijd door haar be stuurde „Mariakroon" te Kuilenburg waren de eersten, die aan 't Mulo-eind-examen deelnamen. Maar ook zag zij in welk een groot tekort er was op het gebied van R. K. middelbaar onder wijs voor meisjes. Nadat haar eerste succes volle pogingen om daarin te voorzien door bijzondere omstandigheden niet tot uitvoering waren gekomen, bestuurde Gods Voorzienig heid het zoo, dat aan Mariënbosch een middel bare meisjesschool kon worden verbonden, waarvan zij de rectrice werd. Aan de vorming van een specifiek vrouwelijk katholiek middel- baar onderwijs voor meisjes heeft zij toen haar beste krachten gegeven en in samenwerking met den tegenwoordigen Minister van Onder wijs, dr. Bolkesteyn, toenmaals inspecteur M.O., stelde zij een leerprogram samen, dat niet alleen de goedkeuring van den Minister van Onderwijs verwierf, doch als een voorbeeld gold voor andere instellingen van onderwijs van dezen aard. Toen zij in 1937 afscheid nam van het onderwijs, vonden haar groote verdiensten erkenning door haar benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Zuster Xaverius was geboren te Overveen en heeft zich gedurende de ruim veertig jaren van haar kloosterleven een voorbeeldig religieuse ge toond. Een in Haarlem welbekend man, de heer Dr. G. Ras, conrector van het Haarlemsche stede lijke gymnasium, wordt Zondag 18 Februari 60 jaar. Sinds 1917 aan de overoude Haarlemsche Latijnsche school verbonden als leeraar in de Duitsche taal en letterkunde heeft hij zich in dien tijd de achting van zijn leerlingen weten te verwerven. Ook buiten het onderwijsrayon zijn er velen, die den heer Ras hebben leeren waardeeren om zijn capaciteiten en om zijn karaktereigenschappen. Zoo was hij lid van den Onderwijsraad en van de Vereeniging van leeraren in levende talen. Dr. Ras werd te Utrecht geboren. Hij studeerde aan de univer siteit van Amsterdam en verkreeg in 1911 de bevoegdheid om middelbaar onderwijs in het Duitsch te geven. Later behaalde hij den doc torstitel. Dr. Ras is o.m. leeraar aan de Middelbare Technische School te Utrecht en aan het Gym nasium en de Handelsschool te Alkmaar ge weest. VOOR Morgen, Donderdag, houdt de Kath. Volks bond een buitengewone ledenvergadering met een actueele oritwikkelingsavond hieraan ver bonden. Naast behandeling van de agendapunten een belangrijke lezing van den bondsadviseur, den zeereerw. heer Dr. A. A. Olierook met het onderwerp: „De verhouding tusschen Kerk en Staat." Ook. dames hebben toegang tot dezen leer- zamen ontwikkelingsavond. Een groote opkomst mag dan ook verwacht worden. Zondag 11 en Maandag 12 Februari zal er in de groote zaal van het gebouw St. Bavo een missiefilm vertoond worden met als titel: „Amoriria", met als inleiding o.a. een Priester wijding Ook zal de film vertoond worden voor kinde ren met een speciaal programma, en wel op Zondag 11 Februari des namiddags 3 uur en Maandag 12 Februari om kwart over vier. Een prachtfilm voor missievrienden en voor hen, die de missie willen steunen. Voor verdere mededeeling zie advertentie in dit blad. MET ATS INLEIDING O.A. EEN PRIESTERWIJDING Zondag- om 8 uur - Maandag om 8.15 uur Entrée: 1ste Rang 40 ct., 2de Rang 25 ct. Plaatsbespreken a 10 ct. dagelyks a/d zaal Vertooning* voor Kinderen a 10 cent: Zondag om 3 uur - Maandag om 4.15 uur Geleiders van Kinderen 25 cent Uren van genoegen, ontwik keling en Missieliefde! Film is van brandvrü materiaal Dinsdagavond hield de Winkeliersvereeniging uit de Generaal Cronjéstraat een vergadering, onder leiding van den secretaris, den heer J. H. Korstjens. In zijn overzicht besprak de voorzit ter het ontstaan en het weder verdwijnen van de Hano, benevens de zeer goed geslaagde St. Nicolaas-actie. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den heer H. Drupsteen, waar in hij voor zijn functie als voorzitter bedankt. Het ledental bedraagt thans 85. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer J. H. Korstjens met vrijwel algemeene stemmen tot voorzitter gekozen werd. Tot be stuurslid werd herkozen de heer W. D. Sanders en nieuw werden gekozen de heeren W. C. Muhlhaus, F. Holzhaus en C. L. Hoeben, die allen hun benoeming aannamen. Een voorstel tot verhooging van de contribu tie kon geen meerderheid verwerven; wel werd op voorstel van den penningmeester, den heer M. M. v. Ake, besloten voor een jaar een proef te nemen met een andere wijze van inning der contributie. Een van de bestuursleden mocht de bijval van alle leden ondervinden voor zijn wer kelijk aardig bedachte Paaschreclame. Deze wordt gehouden van 122 Maart onder het motto „Kiest eieren voor je geld". Elk aange sloten winkelier geeft bij aankoop van 50 cent op genoemde dagen een eierbon. Drie van deze bonnen reeds geven recht op een gratis ei. Iemand die dus 30 bonnen inlevert ontvangt gratis 10 eieren. Geboren: 3 Febr. G. van StraatenMen- sink, z. 5 Febr. A. Janzenvan Kempen, d. A. VerhoefWijckelsma, 2 z. 6 Febr. E. J. Heu servan der Aart, z. L. de Vriesde, Jong, z. G. DukSmit, z. M. A. Strik—Verschuren, z. H. M. Schotten—Bevers, d. J. Weerd—Toet, z. 7 Febr. A. H. E. BeelenVerheijde, z. C. M. van Eijkvan Kruijssen, d. Ondertrouwd 7 Februari A. G. Block en L. W. Kornel, K. A. van Beest en H. L. Haag, P L. Roosenhart en C. Smit, I. A. C. Janssen en S. Damhoff, G. van der Linde en A. Otger, S. J. Roosdorp en H. M. M. Pols, H. Philippo en C. J. Aarts. Getrouwd 7 Februari. A. Akersloot en H. D. de Boer, H. J. Rootlieb en H. Schaap. J. G. van Koten en A. A. van Velzen. J. Joosse en W. de Wit. J. C. A. van Dalen en T. Troost. J. P. Bierman en D. Kloek. P. A. J. Veerman en F. H. Beunder. Overleden: 4 Febr. G. E. van Broekhuizen Bosveld, 78 j., Alb. Thijmstraat. 5 Febr. G. D. Hagebout, 58 jaar, Zaanenstraat. M. C. de Jong, 81 jaar, Kleverparkweg. 6 Febr. H. J. Schrama, 31 jaar, Z. Tuindorpslaan. N. Kee telaarSterk, 76 jaar, Joh. de Breukstraat. L. van der Riet—Rusting. 81 jaar, Hagestraat De beroemde danser Harald Kreutzberg, die onder auspiciën van Impresario Ernst Krauss gedurende deze geheele maand een tournée door ons land maakt, zal op zijn eersten avond, hedenavond in den Stadsschouwburg te Amsterdam, voor de leden van den Amster- damschen Kunstkring „Voor Allen" een reeks der meest succesvolle dansen van de vorige tournée ter uitvoering brengen, o.a. Dans van den beul; Dans van den ceremoniemeester uit Gozzi's Turandot; Spaansch straatliedje; middernacht-tango; Tyl Uilenspiegel. Voorts zal Harald Kreutzberg een reeks nieuwe dan sen uitvoeren, n.l. Ohoraal; Engel der ver kondiging; Gezang van den nacht; Dans van den hofnar uit het ballet „Don Morte"; Hop- gaarsche dansen; Vagebondelied, enz. Friedrich Wilckens, de pianist-componist, die Harald Kreutzberg op al zijn were-ldreizen sedert vele jaren begeleidt, zal weer medewer ken. Harald Kreutzberg zal optreden te Haarlem in den Stadsschouwburg op 14 Februari. Bij de in December en Januari j.l. gehouden praktijk-examens slaagden van de dr. Otto Klipp's Talenschool de volgende leerlingen: Engelsche Handelscorrespondentie: H. L. Eist, D. A. v. Duin, E. Duintjer, mevr. W. P. de Lange, R. H. Kroon, mej. E. v. Gulik, B. van der Weele en mej. C. v. d. Boogaard. Nederlandsche Handelscorrespondentie: H. Punte, J. v. d. Ende, H. Kok en J. H. Muller. Fransche Handelscorrespondentie: mej. J. Wiersma, A. Oosterhof en P. van Kessel. Duitsche Handelscorrespondentie: mej. G. Wiegel, J. Thijssen, mej. M. E. Heynes, H. J Garvelink, G. J. Reimerink, mej. G. Aveling, R. Wester en W. P. Prenen. Voor de Haarlemsche Amateur-Fotografen- Vereeniging zal op Donderdag 8 Febr. de heer J. Hettema uit Amsterdam een voordracht met kleurprojectie houden over: „Fotografische mogelijkheden bij vacantietochten in het hoog gebergte". Deze voordracht is ook toegankelijk voor alle belangstellenden in de amateur-foto grafie. De lezing wordt gehouden in het club lokaal der „Haarlemsche", Gedempte Oude Gracht 104, des avonds 8.15 uur. De Aalsmeersche caféhouder, die vorig jaar des avonds het „biljartwonder" Keesje de Ruij- ter in zijn zaak had laten optreden, werd he denmorgen door den Haarlemschen Kanton rechter tot f 15.of tien dagen veroordeeld. Naar wij vernemen zal het Zandvoortsche strand bijzondere omstandigheden en over macht daargelaten zeer waarschijnlijk het a-s. seizoen voor de strandpachters als gewoon lijk worden beschikbaar gestéld, evenwel met deze restrictie, dat het risico door oe strand pachters zelf gedragen wordt. Dit bericht is officieus. Bevestiging konden wij niet verkrij gen. In de Jan" Nieuwenhuizenstraat is gisteren 'n dertigjarige dame door de gladheid gevallen. Ze liep een lichte hersenschudding op en is na door den Ongevallendienst te zijn behandeld per ziekenauto naar de Mariastichting ver voerd. Courantenbezorger slipte. Een couranten bezorger uit Haarlem is by de uitoefening van zijn werk te Aerdenhout door de gladheid van den weg gevallen, waarbij zyn arm uit de kom schoot. Dr. Deppel heeft hem onderzocht waar na hij naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem werd overgebracht. Aldaar is hy ver der behandeld en later per auto naar zijn huis gebracht. Banavond K.J.C. De Banavond van de K.J.C. zal Donderdag 7 uur worden gehouden in de gymnastiekzaal van de R. K. Jongens school. Deze ban is voor alle leden, terwijl nieuwe leden zich dien avond kunnen opgeven of kennis komen maken. GOED - BETER - BEST Er is GOED brood. Er is BETER brood. Maar VERMAAT'S MELKBROOD IS BEST Vermaat's best melkbrood kost: afgehaald van de bakkerij 14 cent, afgehaald van den Brood-auto 15 cent. Aanhouding. Als verdacht van diefstal van twee blikken benzine uit een garage te Bloemendaal en een paar laarzen van een par ticulier is aangehouden de 17-jarige P. wonen de te Haarlem. Hij heeft bekend zich hieraan te hebben schuldig gemaakt. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. Proces-verbaal volgde. Collecte Algemeen Steuncomité Met de nagekomen giften is de totaal-opbrengst ten bate van het algemeen steuncomité thans f 1685. Het comité brengt den gevers dank. Feestavond damclub St. Bavo Dinsdag avond gaf de dam-schaakbond St. Bavo een be scheiden feestavond voor haar leden en dona teurs. De heer J. Warmerdam opende dén avond met een welkomstwoord, vooral tot de dona teurs, waarna een deel van den avond werd doorgebracht met kienen om vele luxe voor werpen. Er werd verder wat jool en pret ge maakt en een dansje, waarbij de gebroeders Weiers, accordeonisten zich zeer verdienstelijk maakten. 30 jaar aan de brandweer. In hotel Sister mans werd dezer dagen de heer S. Bossen, adj.- opperbrandmeester alhier, by gelegenheid van zijn 30-jarig jubileum bij de brandweer gehul digd. Hierbij werd hem de medaille van de Kon. Ned. Brandweervereeniging uitgereikt; bij af wezigheid van den burgemeester, die nog niet geheel hersteld is, reikte wethouder Vermeer deze medaille uit. Hij bracht daarbij dank voor het 30-jarig verdienstelijk werk. De opperbrand- meester, de heer Kuipers sloot zich daarbij aan De heer Bossen was dezen dag tevens 25 jaar getrouwd. Waterleidingbuis gesprongen. Waarschijn lijk tengevolge van de ingetreden dooi sprong gisteravond omstreeks acht uur in de Mau- ritsstraat een hoofdbuis van de waterleiding. Met groote kracht spoot het water naar bo- 45 bekende merken Ook ln huurkoop Haarlem Gebouw St. Bavo: Cursus Melkhandel. 8 uur; Jaarverg. Fabr. Arbeiders, 8 uur; Proza. 8 uur; Bakkers, 7 uur; O. en O., 8 uur. Rembrandt: „Hoera, ik ben papa", boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Onderzee-patrouille", „Het meisje met de zeven bontmantels", boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips", alle leeftyden, 2 BO, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Dat komt ervan", boven 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopand programma. Spaarne: „Wapensmokkelaars" en „Onge schreven wet", boven 14 jaar. Woensdag 7 Februari, 8 uur: Leerlingenuit- voering (voor Muziekschool Toonkunst). Donderdag 8 Februari, 8 uur: Chaja Goldstein (zang en dans) (voor „Voor de Kunst"). Vrijdag 9 Februari: 8.15 uur, „De Lijkwade van Turijn in het licht der moderne fototechniek", voordracht met lichtbeelden door prof. dr. A. Raignier S.J. te Leuven. (Voor Geloof en.We tenschap) Zondag 11 Februari: 8.15 uur, Het Centraal Tooneel „De Verstoorde Bruidsnacht". Maandag 12 Februari: 8.15 uur, Het Neder- landsch Tooneel ..Phaedra". Dinsdag 13 Februari: 8.15 uur, Het Ruys- Ensemble „De Dokter Privé". Woensdag 14 Februari: 8.15 uur, Dansavond „Harald Kreutzberg". Gebouw St Bavo: Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; Ledenverg. R.K.y.B.. 8 uur; Laschclub, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Militai ren, 8 uur. Kunstzaal De Bojs: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Exp>ositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, 2 uur. Rembrandt: Hoera, ik ben papa", boven 18 jaar, 2.30, en 9.15 uur. Cinema: „Onderzeepatrouille", „Het meisje met de zeven bontmantels", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor; „Goodbye Mr. Chip»", alle leeft., 230. 7 en B.15 uur. Frans Hals: „Dat komt er van", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloop>end programma. Spaarne: „Wapensmokkelaars", „Ongeschre ven wet", boven 14 jaar. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door: Bosch- en Vaart-ap>otheek, B. en V.straat 26; H. Remmers en Zoon. Kruis- str. 6; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 131. Steeds geop>end zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scfieweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Keemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloe endaalscheweg 85, telef. 22181. ven, zoodat in een oogwenk de geheele straat onder water stond. Later golfde het water «Je Brederodestraat op, zoodat deze ook grooten- deels blank kwam te staan. Terstond werden de gemeentebedrijven en de politie gewaarschuwd, die maatregelen na men om het onheil te bezweren. Even om den hoek van de Mauritsstraat is de Zuidboulevard ter hoogte van het Zuider- bad geheel ondergeloop>en, doch hier tengevol ge van het smeltwater. De putten zijn bevro ren, zoodat het water nergens heen kan. Doorgaand verkeer is over een groote afstand dan ook niet mogelijk. Gisteravond heeft men roode lampen ge plaatst. Men kan er, als het moet wel met een roeiboot varen. Overigens heeft de ingetreden dooi ook in 't dorp heel wat overlast bezorgd. De loodgieters hebben druk werk en de gemeentebedrijven niet minder. Toch komt er al eenige verbetering in den toestand. Maandag werd de wedstrijd T.E.P .H.R.K.D.— O.D.I. gespeeld, waarvan de uitslag als volgt luidt: G. BoxelaarF. Out 20; J. ValkJ. v. d. Loo 11; C. KoekJ. Kunst 11; J. de ReeF. Langelaan 02; J. DijtL. v. Schie 1—1; H. OrthF. Lubbe 2—0; C. Flori—P. v. d. Zande 11; A. BoereeM. Jansen 02; J. de' BruinE. Roelofsma 0—2; B. StevensG. v. Beilen 02. Totaal 812. 65 "Ho, Baji," riep hij, „waar is Simuk?" >,Ik heb haar in de kamer zien gaan, heele maal achter in het huis, Toean, daarna heb ik haar niet meer gezien." Desmond slenterde door het huis en keek belangstelling in de kleine kamers. Wat een Samenleving. Elk van die vuile, stinkende hokjes "eteekende een huis, voor een gezin. Hier woon den menschen samen. In deze besmeurde, vier kante tenten, langs alle kanten zwart van den l°°k. In een hoek lagen kleeren en huisraad, ®e men in alle haast had weggeworpen, nadat Waarschijnlijk het voornaamste was uitgezocht meegenomen te worden. Kleeren, voedsel en bonte verzameling huisraad en versierselen, Waar de inlander zoo aan gehecht is, vormden 111 elke kamer een niet te ontwarren uitdra gerswinkel. Desmond ging van kamer naar hamer en pikte terloops enkele typische staaltjes huisnijverheid op, die hij als souvenir bewaren Wilde. Ondertusschen zocht hij naar Simuk. De heur van het laatste kamertje was aan den bin nenkant gegrendeld. Toen hij er tegen trapte en j* aan rukte om ze open te krijgen, hoorde hij hinnen snikken. Verbaasd toch nog iemand aan e treffen, riep hy: „Wie is daar?" „Toean?" klonk het met omfloerste stem. „Ben jij>iat Simuk? Ik heb je overal gezocht. Ik ben het, Toean Carruthers. Ik wilde je graag even spreken." „Een oogenblik, Toean." De deur ging open. Een betraand gezicht kwam op hem af. „Je moet niet schreien, Simuk," sprak hij zacht, in een slecht gelukte poging om haar wat te troosten. „Het verleden is voorbij en zelfs tranen kunnen dat niet terug roepen. Laat ons liever aan de toekomst denken." „Het is juist de gedachte aan de toekomst, die me doet weenen Toean. Het verleden heeft afgedaan en op schitterende wijze." „Waarom ben je dan zoo bezorgd over de toekomst, Simuk? Als de tyd de scherpe kanten van je smart zal hebben afgerond, zul je weer gelukkig worden. Eenmaal terug onder je ras- genooten, onder je familie en kennissen zul je de rust hervinden, die nu enkele weken is ver stoord. Je vader was een vermogend man, Simuk, zoodat je geen zorgen behoeft te hebben over de toekomst. Nu ben je verder geheel vrij om een eigen man te kiezen. Geen kinderlijke gehoorzaamheid zal je dwingen den man te volgen, dien je vader voor je heeft uitgezocht. Dan zullen jij en je man en je kinderen 's avonds bij het kampvuur zacht vertellen van de groote daden, die Pulangga en Simuk hebben gesteld om hun blanke zuster te redden van de wreedheid van hun eigen stamgenooten." „O, Toean, houd op. Adohi, adohi, Ik heb groote reden om bedroefd te zyn." Desmond wachtte, totdat de eerste uitbarsting van droefheid een weinig was bedaard. Toen ging hij vriendelijk, vaderlijk bijna verder: „Simuk, indien je bang bent voor de toe komst, zullen we ook daar niet over praten. Ik vraag je. hulp voor het heden." „Waarmee kan ik u van dienst zijn, Toean? U hebt slechts te spreken." „Welnu, vertel me dan, hier, in Tiang's huis, het verhaal van de missy, en hoe jullie het klaar hebben gespeeld om haar te laten ontsnappen. Vertel me alles wat Simuk en Pulangga daarbij hebben in het werk gesteld, verberg me niets, Simuk, opdat ik niet ondankbaar schijne." „O, nu begrijp ik hetde missyzeker, de Toean zou daar wel meer van willen hooren. Dit was haar kamer, Toean. Daar, waar ik heb liggen weenen, heeft ook de missy den ge heelen nacht de kwellingen van angst en onzekerheid doorstaan. Hier is ze ten prooi geweest aan de verschrikkelijkste beproeving, die een gevangene kan bezoeken: de dood, dien ze verwacht, en die niet komen wil. Toean, daar kunt ge u geen voorstelling van maken. Dat is met geen andere kwelling te vergelijken. De wreedste pijn heeft op deze foltering voor, dat ze werkelijk is, Toean. Lichamelijke pijn kan hoogstens eindigen in verdooving, die ver loopt in dood. Maar de missy heeft telkens al die pijnen doorstaan, tot ze bezweek, om uit die afmarteling te ontwaken met de wetenschap, dat nog niets was geschied, dat alles terug komen zou, in haar geest en in werkelijkheid. Ik kan u niet beschrijven, Toean, hoe verschrik- kelyk zy er uit zag. Het was als begroette ze me met haat, als de schenkster van een leven, dat ze had leeïen verwenschen, waarvan ze verlost wilde worden. Toen kwam het briefje van den Toean. Ze las het, enkele seconden slechts en viel onmiddellijk in slaap. Dat was het tooverdrankje. Dat kleine stukje papier is haar redding geweest, Toean. Dit is het gat waardoor de missy is ontsnapt, Toean. Zie men heeft er alweer nieuwe rotting in ge vlochten, maar erg dun en los. Wat zou ik nog meer moeten zeggen? Zij vluchtte dus, zij en ik samen. Mijn vader, die ons op de hielen volgde, ving ons bij de rivier op. Wat daar gebeurd is, weet ik natuurlijk ook niet. Hy verzocht ons zoo snel mogelijk te vluchten. Dat is de geheele geschiedenis over de vlucht van de missy, Toean. Desmond zocht belangstellend het kleine vertrek af. Dit was dus Stella's gevangenis. Dit was de folterkamer. Hier had ze den ge heelen nacht alleen gezeten met haar angst en de gloeiende oogen der inlanders, die tel kens door de spleten van den dunnen wand kwamen loeren of hun prooi niet ontsnappen zou. Wat een kwellingen moest het arme meisje hier hebben doorstaan, altijd wachtend, wach tend en niet wetend wat de andere minuut brengen zou! Alles vreezend, terwijl niets ge schiedde! En Simuk had haar van dit alles weten te verlossen. Haar dankte hij alles, haar was hij alles verschuldigd. En toch vond hij geen middel om zijn dankbaarheid naar behooren te kunnen uiten. Nergens kwam er een opening in de zware wolk, die hing tusschen hem en het zwaar getroffen bruine meisje. Zy begreep, zyn verlegenheid, zag hem aan en keerde zich zwijgend van hem af. Toen trad ze op de deur toe, die ze open wierp. „Toean," sprak ze zacht maar stellig, „daar even was ik een vrouw, met al de smarten en tranen van een vrouw. Nu moet er weer man nenwerk worden gedaan. De patrouille heeft haar ronde gedaan en als de Toean het goed vindt, moeten we nu krijgsraad houden en de middelen beramen om het fort aan te vallen Dan zal ik verslag uitbrengen over wat ik heb opgevangen uit de gesprekken van Ansokol's mannen, toen ik hier vry in en uit liep. Wel licht dat de wijsheid van den Toean ons een middel zal aanwijzen, dat we met succes kun nen volgen. Wij inboorlingen volgen het instinct. De blanke kiest uit de mogelijkheden, die wij hem voorleggen, den eenigen juisten weg. Vindt de Toean dit goed?" Desmond zag wel, dat ze vastbesloten was om die uitbarsting van haar opgekropt verdriet te vergeten en te doen vergeten. Alle vrouwelijk heid had ze weer verdrongen, nu het gold haar vaders plaats in te nemen als vertrouwensman en bondgenoot van den blanke, in het moeilijke werk, dat deze nog had te verrichten. Er lag een strenge en smartelijke uitdrukking op haar gezicht, toen ze daar rank, met het vergeeste lijkte van een doelbewuste martelares bij de deur stond. Zaj wachtte op antwoord naar het scheen, doch in de korte minuten, die ver- loopen waren, had ze zelf met koninklyk ge baar alle zwakke menschelijkheid verdreven en hem het eenige antwoord gedicteerd, dat nu uit zyn lippen gleed. „Uitstekend, Simuk. Laat ons raad houden. Ik zal Ampau laten roepen en dan kunnen we rustig onze plannen uitwerken." Hij ging haar voor naar het platform bij den dansvloer en zette daar in zijn kampeerstoel zijn denkbeelden uiteen. Simuk en Ampau zaten naast hem op hun hurken, terwijl Yakub, de Dajakker en korporaal der lastdragers, die de patrouille had geleid, verslag uitbracht. Met takjes rotting, slierten lianen, lucifers en plam- bladeren maakte hij een ruwe landkaart van den omtrek, om zijn verslag wat te illustreeren. „Hier hebt u Tiang's huis, Toean. Van hier zijn we dien heuvelrug gevolgd totdat we hier naar de rivier zijn afgedaald. Een klim en toen weer naar beneden langs een platgetrapt spoor, dat we erg gemakkelijk hebben ontdekt. Wij hebben den stroom tot aan zyn oorsprong gevolgd en toen we boven op den heuvel van de waterkeering stonden, hoorden we beneden ons, heelemaal aan onze linkerhand het slaan der gongen. Ik vond het beter om het pad niet verder te volgen, daar ik vreesde, dat we dan op de wachtposten zouden stooten, die Ansokol natuurlijk overal heeft uitgezet. Daarom heb ik met mijn mannen langs den heuvelkant links gegaan, totdat ik op "n gegeven oogenblik op 'n hoog rotsplateau tusschen twee rivieren, heelemaal in de verte, het fort ontdekte, waar over wij reeds zooveel hebben hooren spreken. De afstand was zoo groot, dat ik niets anders gewaar werd dan de daken. Of er mannen waren, kon ik vandaar niet vaststellen." (Wondt vervolg®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5