FINANCIEN Wij luisteren naar... DE RECHTE MAN OP DE RECHTE PLAATS „OCEAAN" Dagfilm W aterstanden s s WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940 Uitvaart en begrafenis prof. dr. Al. Slijpen Brand In een pension te Groningen Twee verdiepingen een prooi der vlammen Vasten-spelen bij den K.R.O. Heiligenlevens op het luisterspel- repertoire Het vermiste meisje te Maastricht Vermoedelijk bevindt zij zich in België De nieuwe leger-chef De wisseling van het Opperbevel Gunstige bepaling voor gemobiliseerden Doodelijke noodsprong Sneeuwwater bedreigt spoorlijn De Geul buiten haar oevers getreden Door gas bedwelmd Zes gevallen te Groningen Nederlandsche Stoomvaart Mij. AMSTERDAM NEDERLANDSCH.INDIE De gasmaskerszaak Binnenkort voor de Haarlemsche Rechtbank Lijnen bij Bloemendaal weer vrij Reiger" naar Europa VREEMDELINGENVERKEER Oud-minister Deckers voorzitter der A.N.V.V. MARKTEN 482ste STAATSLOTERIJ POSTVLUCHTEN - s s s 2 a v. co* 0 mei a— Heden is het stoffelijk overschot van wijlen prof. dr. Al. Slijpen S. J. begraven op het kerk hof der E. E. P.P. Jezuïeten op Mariëndaal bij Grave. In verband met het sluiten van het Veertig urengebed konden Dinsdagavond in de recto rale kerk St. Joseph aan het Keizer Karelplein te Nijmegen geen Metten gezongen worden. Hedenochtend werden in de in diepen rouw ge tooide kerk de plechtige Lauden gezongen door de Schola Cantorum van het Nijmeegsche Stu dentencorps, onder leiding van Remi Schel- etraete. Agens was de hoogeerw. pater V. Esser S. J. Omstreeks negen uur hield de senaat der R. K. Universiteit in het Universiteitsgebouw aan het Keizer Karelplein een rouwzittng, wel ke alle in de stad aanwezige professoren bij woonden. benevens een deputatie van het cu ratorium. Onder meer werden opgemerkt dr. J. P. Hoef nagels. de senaat van Carolus Magnus, de mo derator en bloedverwanten van den overledene. De rectcr-magnificus, prof. mag. dr. G. Kre- ling O. P.. sprak de gedachtenisrede uit en her dacht prof. Slijpen als den waren priester Gods. een geleerd, wetenschappelijk man, die heel zijn weten, al zijn kunnen aanwendde tot grootere eer van God en tot welzijn van allen, die aan zijn leiding als zieleherder en als hoogleeraar waren toevertrouwd. De rector-magnificus schetste ook de hooge verdiensten van den overleden hoogleeraar aan de Katholieke Uni versiteit. bfi de vorming der studenten bewezen. Na deze plechtige zitting begaven de pro fessoren zich in toga ter kerke. Bij hen sloten zich aan de studenten, die de vaandels en vlag gen van het Korps en de disputen droegen. De kerk. in diep rouwfloers, was geheel ge vuld met geloovigen, onder wie vele vrienden van den overledene uit alle groepeeringen der sa menleving. De Nijmeegsche Universitaire we reld was geheel vertegenwoordigd. Voorts merkten wij nog op den burgemees ter van Nijmegen, den heer Steinweg, wethou- cier P. v. d. Velden, den senaat van de R. K. Universiteit, dr. P. Kasselmann als afgevaar digde van Rolduc, Mgr. A. Suijs. vicaris der H Landstichting, dr. H. Keijsers van het Berg- manianum, dr. C. Gorris S.J., dr. J. Heintjes, pater van Rumpt, praeses van de K.G.C., Pa ter J. Ritra. Voorts vertegenwoordigers van verschillende geestelijke orden. De hoogeerw. pater provinciaal der E. E. P. P. Jezuïeten te 's-Hage, droeg de plechtige Re quiemmis op, met assistentie van de weleerw. heeren L. Meertens en H. Rouwen, twee pries ter-studenten van het Pius-Ccnvict te Nijme gen. oud-leerlingen van wijlen prof. Slijpen. De Schola Cantorum van het Nijmeegsch Studen tenkorps, onder leiding van Remi Schelstraete, zong op indrukwekkende wijze de Gregoriaan- sche Requiem-mis. De hoogeerw. pater provinciaal Vincent Es- eer S. J., verrichtte na de H. Mis de absoute. Tegen het middaguur bewoog zich een een voudige maar toch indrukwekkende rouwstoet van uit de Styn-Buysstraat langs den Graaf- schen weg in de richting Grave, waar het stof felijk overschot werd bijgezet in het priester graf op Mariëndaal. Plechtige herdenking Dinsdag 13 Februari zal het Sodalicium Clas- sicum. de club der studenten in de klassieke talen, een plechtige herdenking van prof. Slij pen houden in het gebouw van het N.S. C Carolus Magnus. Daar zullen verschillende sprekers, o. a. prof. dr. Sassen, een gedachte- niswoord spreken. Vanochtend omstreeks half elf is door nog niet bekende oorzaak brand uitgebroken in een bovenhuis aan de Oude Ebbingestraat te Gro ningen, bewoond door mevrouw van der Spa, die aldaar een pension houdt. Toen de brand werd ontdekt, bevonden me vrouw van der Spa en haar beide dochters zich in de woning. Men dacht, dat zij in nood ver keerden, zoodat de brandweer met gasmas kers de brandende woning binnendrong. Het bleek echter, dat de dames de woning aan den achterkant hadden verlaten. De drie pension gasten wafen niet thuis. De brandweer was met groot materiaal ter plaatse. De bovenwoning, bestaande uit twee verdiepingen, is geheel uitgebrand, De bene denverdieping, waarin een manufacturenzaak ls gevestigd, heeft veel waterschade gekregen. Om half twaalf was men het vuur meester, Op vier Zondagen in den vastentijd, te we ten 11 en 25 Februari en 3 en 10 Maart, zal de K. R. O. 4 luisterspelen naar Heiligenlevens uit zenden. Over de opvatting die bij de keuze der spelteksten heeft voorgezeten, lezen wij in den Katholieken Radiogids: „In ouderwetse drama's, die wij langzamer hand geleerd hebben draken te noemen, werden de rollen verdeeld tussen nobelen en schurken. Figuren van de eersten waren nobel zonder enige beperking, figuren van de tweede soort droegen omgekeerd de verdorvenheid in hun bloed. Tussen beide categorieën bestond geen overgangsfase. Niets dan 'n peilloze en onover brugbare klove.... Hoe hartelijk wij ook om deze primitieve en onwaarachtige wijze van voorstelling geleerd hebben te lachen, heel veel hiervan kenmerkt toch nog steeds onze opvat ting over heiligen. Een heilige is iemand, neen Jets' van „jenseits". Volkomen onbegrijpelijk en bijgevolg volkomen onbereikbaar. Navolging is theorie. Een heilige immers is als heilige gebo ren en volkomen vanzelfsprekend als heilige overleden. Nu is het kleurengamma der heili gen van Gods Kerk inderdaad rijk genoeg, om er die helwitte schichten in te ontdekken, die nooit door het rood of het geel vertroebeld zijn. Maar vergissen wij ons niet, dan behoren zij tot de uitzonderingen. Ook vele heiligen werden geboren als mensen, bij wie in aanleg aanwezig waren eigenschappen, variërend tussen de schoonste, de edelste en de laagste, de dierlijk- ste. Mannen en vrouwen, die heldhaftig een ti tanenstrijd moesten voeren tegen zichzelf." Waarschijnlijk zullen er katholieken zijn, die rreenen, dat de K. R. O. met deze verklaring een open deur intrapt. Dat echter de eerste op vatting van een heiligen-figuur nog gangbaar is, bleek o.m. uit sommige perscritieken naar aanleiding van de opvoering van „De Zaak des Konings". Ook daarin verwee' men den vertolker van de Morus-rol, dat hij niet gedurende de heele handeling de distinctie had van een hei lige en een groot man. Met het verbreiden van de andere opvatting wordt dus tot op zekere hoogte baanbrekend werk verricht. Tot onderwerpen van de spelen zijn gekozen de levens van: St. Ignatius van Loyola, de H. Thomas More, de H. Pastoor van Ars en Charles de Foucauld, wiens proces van zalig verklaring aanhangig is gemaakt. Het Sint Ignatius-spel is een bewerking van het kortelings verschenen, voortreffelijke dra ma „Gottes General", van den uitermate ta lentvollen dramaturg Franz Theodor Csokor, afkomstig uit het voormalige Oostenrijk. Buitengewoon belangrijk is wel de speltekst „Thomas Morus". Deze is geschreven door een onbekend land- en tijdgenoot van RacineJean hjget de Laserre en vertaald en uitgegeven door een onbekend tijd- en landgenoot van Vondel: Glazenmaker. Het manuscript werd ontdekt door dr. Jos Vandervelden, die den K. R. O. er op opmerkzaam maakte. Zeer waar schijnlijk is deze microfoonopvoering de oer- opvoering in Nederland. De spelen naar de levens van den Pastoor van Ars en Charles de Foucauld zijn geschre ven door Toon Rammelt, die van het eerste tweetal de microfoonbewerking maakte en bij wien de spelleiding berust. Aan de uitvoering werken o.a. mede Ank van der Moer, Dogi Rugani, Gusta de VosFolman, Louis van Gasteren, Frits Bouwmeester, Jacques Snoek, Cor Dommelshuizen Sr. en Anton Roe mer. Naar aanleiding van de berichten over de vermissing van de 14-jarige Yvonne Heunders te Maastricht heeft zich vanochtend een taxi chauffeur op het politiebureau te Maastricht gemeld. Hij vertelde, een meisje, dat aan het signalement van Yvonne Heunders beantwoordt. Dinsdag per taxi naar Luik te hebben gebracht, waar zij aan het station is uitgestapt. De politie van Maastricht heeft zich met haar Belgische collega's in verbinding gesteld. Dat is nog eens een generaal!" Een gemobiliseerd redacteur van het Leidsch Dagblad schrijft aan zijn blad: „Generaal Reynders neemt ontslag en lui tenant-generaal Winkelman volgt hem op", dat was kort samengevat het sensationeele nieuws dat wij uit de radio op ons eenzame postje in ons nog eenzamer poldertje te hooren kregen. Vooral het laatste gedeelte van het be richt „en luitenant-generaal Winkelman volgt hem op" had onze groote aandacht. Immers: Generaal Winkelman was sedert de algemeene mobilisatie als commandant van den luchtverdedigingskring Utrecht-Soesterberg „on ze commandant". Twee maal in vijf maanden dat wij onder zijn bevelen stonden heeft hij ons bezocht. Beide malen stond hij bij ons „in huis" voor wij het eigenlijk goed en wel wis ten. Vooral zijn eerste bezoek zullen wij niet gauw vergeten. „Kijk eens, daar stopt 'n auto met een vlag". Het portier vliegt open en een kleine breede man springt naar buiten. De ge neraal! De manier waarop hij naar ons toe komt, boezemt ons al direct ontzag in. Wij zijn van de meeste bezoekers gewend, dat zij be hoedzaam een pad zoeken door den enormen modderpoel, die in de natte herfstmaanden on ze stelling van den weg scheidt. Zijne Excel lentie is echter niet bang. Onvervaard waadt hij door de modder. De kluiten vliegen in het rond en zijn adjudant ziet zich voor de on aangename taak gesteld het voorbeeld van zijn chef te volgen. Van harte gaat het echter niet en met een voorsprong van meer dan honderd meter arriveert generaal Winkelman in ons wachtverblijf. Nog is de deur niet dicht of het aantal manschappen, dat op wacht moet zijn, is al geteld. „En wat moet die stroozak daar?" Ik haast me te zeggen, dat zij gediend heeft als slaapplaats voor een van de twee vrij zijn de nachtwachten. „Overdag mogen hier voortaan geen stroo- zakken meer zijn en zeg nu maar niet, dat er op den dag nooit iemand op ligt, want als dat waar was, zouden jullie geen goede soldaten zijn!" Uitgepraat zijn wij! „Wat zijn dat voor boeken? Bij welke keu ken zijn jullie in de voeding? Waar komt het drinkwater vandaan? Hoe is de verbinding met Utrecht? Wat wordt hier aan ontwikkeling en ontspanning gedaan? Wat betalen jullie voor de kolen? Waarom ligt er bij dat gasmasker geen helm?" En zoo daalt enkele minuten lang een lawine van vragen over de meest uiteen- loopende zaken op ons neer. „Nu wil ik de stel ling even zien". Opnieuw worden we geducht aan den tand gevoeld en in het nachtkwartier is het idem idem. En dan is hij plotseling ver dwenen even vlug als hij is gekomen. Verwonderd kijken we elkaar aan. Wij zeg gen niet veel maar denken des te meer. Wat een man. het lijkt wel een wervelwind. Hoe lang is hij bij ons geweest? Tien minuten! En wat heeft hij allemaal niet gevraagd in dien korten tijd? Zou er eigenlijk wel iets zijn wat hij niet heeft gezien. „Dat is nog eens een generaal", zegt er tenslotte een en daar zijn we het allemaal mee eens". Van officieele zijde meldt men ons, dat H. M. de Koningin Dinsdag in afscheidsgehoor heeft ontvangen Zijne Excellentie den generaal Reijnders en hedenmorgen in audiëntie heeft ontvangen Zijne Excellentie den generaal Win kelman, opperbevelhebber van Land- en Zee macht. Naar wij vernemen zullen thans Pok ge- mobiliseerden, die bij hun opkomst onder de wapenen geen abonné van de spoorwegen waren, kunnen deelen in de gunstige bepa ling een abonnement op de N. S. te verkrij gen, geldig gedurende 30 door den abönné te kiezen dagen, in een tijdvak van acht maanden. De 34-jarige ongehuwde expediteur H, v. d. K. uit Heerenveen is in den afgeloopen nacht op den rijksstraatweg onder Blesse om het leven gekomen. De man reed met zijn wagen omstreeks half twee op den Rijksstraatweg. Hij bemerkte, ten gevolge van den mist, te laat, dat aan den kant van den weg een vrachtauto stond. K. vreesde een botsing en sprong uit de cabine, hetgeen hem noodlottig werd. Hij raakte tus- schen beide wagens bekneld en was onmid dellijk dood. De auto's werden niet bescha digd. DONDERDAG 8 FEBRUARI HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 10.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-orkest, 12.451.10 Berichten ANP gra mofoonmuziek, 2.00 Handwerkuurtje, 2.55 Gra mofoonmuziek, 3.303.55 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Handenarbeid voor db jeugd, 5.45 Gramofoonmuziek, 6.00 Or gelconcert, 7.15 Journalistiek weekoverzicht, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten, 8.15 Christ, muziek- vereeniging ..Harmonie", 9.30 Bel Canto, 10.00 Berichten ANP, 10.30 Bel Canto 11.15 Gramo foonmuziek. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.10 Gramofoonmuziek, 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Omroeporkest, 11.15 Omroepor kest en soliste, 12.15 Puszta-orkest. 12.45 Be richten ANP gramofoonmuziek. 1.00 De Ro mancers en soliste, 2.00 Voor de vrouw, 2.30 Pianovoordracht, 3.00 Brei- en borduureursus, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.00 Voor zieken en thuiszittenden, 4.30 AVRO-Dansorkest. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist, 6.30 Sport- praatje, 7.00 Voor de kinderen 7.05 Voor de soldaten, 7.30 Engelsche les, 8.00 Berichten ANP, 8.20 Concertgebouworkest. 9.15 Cyclus ..Bouwers van Nederland over zee". 9.40 Gra mofoonmuziek met toelichting. 10.20 Viool en orgel 11 00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dans orkest. 11 4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Entr' acte Players, 12.50 Gramofoonmu ziek. 1.20 Berichten, 1.30 Orgelspel, 1.502.20 Viool en piano, 3.20 Jack Payne en zijn Band, 3.50 Lichte' muziek uit Turkije. 5.50 Concert, 6.20 Berichten, 6.50 Kampconcert, 7.20 Lon- densch Philharmonïsch orkest. 8.50 Henry Hall en zijn orkest, 9.20 Berichten, 9.50 Zang.' 10.55 Ambrose en zijn orkest, 11.45 Sylvan Trio en solist, ,12.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 12.05 Zang, 12.35 en 1.05 Pianovoordracht, I.35 Chansons. 2.00 Gramofoonmuziek, 2.05 Fluit en fagot, 3.20 M. de Villersorkest, 9.50 Cellovoordracht, 10.20 Hongaarsch kwartet, II.35 Chansons, 12.0512.20 Bailly-orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Herman Hagestedt's orkest, 7.40 Gra mofoonmuziek. 9.30 Zang. 10.50 Gramofoon muziek. 11.20 Concert. 1.15 Tusschenspel. 1.35 Populair concert, 3.35 Leo Eysoidt's orkest, 510 Gramofoonmuziek, 6.50 Ótto Dobrindt's orkest, 7.35—12.20 Concerten. BRUSSEL, 332 en 484 M. 322 M. 12.20, 12.50, 1.302.20. 5.20 en 7.35 Gramo foonmuziek, 10.3011.20 Omrocpd'ansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 E. Loiseau'e orkest. 1.502.20. 7.05 en 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.50 en 9.50 Omroepsymphonie-orkest en solist 10.30 Gertler-kwartet. Hierna tot 11.20 Gramofoonmuziek. Psychotechnische dienst bij de weermacht ingesteld .De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft op voor stel van een commissie, die door zijn ambts voorganger werd ingesteld, besloten tot het instellen van een psvchotechnischen dienst bij de weermacht. Hoewel de ingeschrevenen voor den dienst plicht reeds sedert een aantal jaren ter ge legenheid van hun verschijnen voor den keu- ringsraad aan een proef met betrekking tot hun algemeene practische intelligentie worden onderworpen en ook reeds aan de aanwijzing voor enkele functies in de weermacht een bij zonder psychotechnisch onderzoek voorafgaat, was tot nu toe van een eigenlijken psychotech- nischen dienst geen sprake en geschiedden laatstbedoelde onderzoekingen voor een deel door particuliere instanties. De practische toepassing van de psychologie op grootere schaal zal er belangrijk toe bijdra gen, om de paraatheid, van onze weermacht te vergrooten. De verdeeling van de dienstplich tigen over de verschillende wapens en dienst vakken en de aanwijzing voor de verschillen de te vervullen functies kunnen dan op meer we tenschappelijke basis geschieden, waardoor een grootere zekerheid wordt geschapen, dat de on derscheidene werkzaamheden worden verricht door hen, die daarvoor door hun aanleg het meest geschikt zijn. In verschillende andere landen van Europa wordt dit systeem reeds met groot succes toe gepast. In Zuid-Limburg is plotseling een sterke dooi ingetreden. Zondag steeg de thermometer tot 10 graden boven nul. Nu de dooi reeds eenige dagen aanhoudt, komt het sneeuwwater in stroomen langs de hellingen naar beneden; van de bosschen, hei develden en holle wegen stort het water zich omlaag, een weg zoekend naar de vallei van de Geul. Deze rivier is buiten haar oevers getre den, schuurt de wegen uit en sleept door haar stroomversnellingen boomen en hekwerk mede. In den stillen avond is het bruisen van het water op grooten afstand hoorbaar. Wegen, kel ders en huizen staan onder water. Het sneeuwwater bedreigt zelfs op verschil lende plaatsen den laaggelegen spoorweg Maas trichtValkenburg. Het water dreigt de klei onder de .spoorrails weg te spoelen, waardoor de spoordijk zou bezwijken. Met man en macht wordt gewerkt om het water te keeren. Het treinverkeer ondervindt eenige vertraging. Dinsdag en vandaag zijn te Groningen niet minder dan zes gevallen van gasvergiftiging geconstateerd. Dinsdagmorgen werd de 58-jarige A. V. in de Barestraat bewusteloos gevonden en naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Des avonds werden in een perceel aan het Win- schoterdiep de 70-jarige H. H. en zijn echtge- noote buiten bewustzijn aangetroffen. Zij wa ren eveneens door gas bedwelmd. De man lag in bed, de vrouw op den grOnd. Beiden zijn naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. Vanochtend werden in een perceel aan de Drie Hovenstraat drie leden van de familie A. W. bewusteloos aangetroffen. Ook deze men- schen waren door gas bedwelmd. Een genees heer koa hen weer tot bewustzijn brengen. Geregelde Vracht- en Passagiersdienst naar en van Agenten MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ, N.V AMSTERDAM - ROTTERDAM Naar wij vernemen is het onderzoek in de geruchtmakende gasmaskerszaak thans ge sloten. Men zal zich herinneren, dat eenige maanden geleden 17.000 waardelooze gelaats stukken bij een koopman te Haarlem in beslag werden genomen. Binnenkort zal hij voor de Haarlemsche rechtbank moeten verschijnen. Men neemt aan, dat hem op lichting of overtreding van de Warenwet en misschien beide ten laste zullen worden gelegd. Met man en macht heeft het technisch per soneel van de Nederlandsche Spoorwegen ge durende den afgeloopen nacht gewerkt aan de vrijmaking van de beide hoofdsporen van de lijn HaarlemBloemendaal—IJmuiden en Uit geest, welke door de treinbotsing van Dinsdag avond waren versperd. Het resultaat is, dat vanmorgen om half zeven de baan in zooverre was opgeruimd, dat het treinverkeer via HaarlemBloemendaal in beide richtingen weer normaal kon worden onderhouden. De toestand van het 11-jarig jongetje, dat in het Diaconessenhuis te Haarlem werd opgeno men, is goed en de dame, die naar de Maria- scichting vervoerd was, kon spoedig naar huis gaan. De wagenbestuurder is natuurlijk nog- wat overstuur. Zijn wonden zijn niet ernstig. Hij kon echter nog geen dienst doen. Vandaag vloog het K.L.M.-toestel „Reiger" terugkeerende van de speciale vlucht naar Jo hannesburg, de laatste etappe, n.l. van Alexan- drië naar Napels. Om ruim half acht (Amsterd. tijd) vertrok het toestel van Alexandrië, waar voor de laatste maal op deze reis was overnacht Bemanning en passagiers van de „Reiger" hebben den laatsten avond van de luchtreis, nog vertoevende op Afrikaanschen bodem, op gezellige wijze doorgebracht. De agent van de K.L.M. te Alexandtië, de heer Van der Zee, bood zijn landgenooten Dinsdagavond een cocktailpartij aan. Vervolgens vereenigden allen zich aan een diner, dat gezagvoerder Blaak het gezelschap aanbood. Dit captainsdiner had een zeer ge zellig verloop. Om kwart voor acht vloog de „Reiger" over Kaap Sidero. Om half tien zou het toestel te Athene landen. In de vergadering van het hoofdbestuur der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, welke heden te Den Haag werd gehouden, is als opvolger van C. R. T. baron Krayenhoff de oud-minister mr. dr. L. N. Deckers met algemeene stemmen tot voorzitter der A.N.V.V. gekozen. AMSTERDAM, 7 Febr. Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 135 vette kalveren: le kw. 84—90. 2e kw. 7280, 3e kw. 60—70 (ondermelkers lager) per kg. levendge wicht; 92 nuchtere kalveren 7—12 per stuk; 79 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90—110 kg., 7174, zware varkens 7174, vette var kens 71—74 pei kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemaiken. Overzicht: Vette kalveren: Matige aanvoer, gedrukte handel, prijzen hooger, eenige zeer beste boven noteering. Nuchtere kalveren: Ma tige aanvoer, vlugge handel, prijzen dalende. Varkens: Zeer matige aanvoer, zeer stille han del, prijzen als Maandag. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Febr. 40900 Kg. Roode kool 5—6 50. 106500 Kg. Gele kool 3.70— 4.20. 114900 Kg. Deensche witte kool 3.304.10. 7000 Kg. Uien 5—5.50. Grove uien 4.605. Drie ling uien 1.30. 2800 Kg. Peen 2.50—3 30. 1400 Kg. Bieten 3.103.70. BODEGRAVEN, 6 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 43 partijen, 1935 stuks, wegende pl.m. 17415 kg. le soort Goudsche kaas met R.M. 30.0032, 2e soort 28.0029. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK. Omzet Langendijker Groentenveiling over de maand Januari. Roode Bewaarkool 898.440 kg. (1.203.518 kg.); Gele Be- waarkool 992.965 kg. (1.301.260 kg.); Deensche Witte kool 854.600 kg. (1.836.465 kg.); Uien 190.100 kg. (322.690 kg.); Breekpeen 69.350 kg. (56.750 kg.); Savoye kool 24.080 kg. (640 kg.). Totale omzet f 111.913.75 (f 177.164.02). De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn van de maand Ja- 1939 NOORDSCHARWOUDE. 7 Febr. 122100 kg. Roode kool 5—6.50, 46600 kg. Gele kool 4—4.40, 134700 kg. Deensche Witte kool 3.304, 4300 kg. Uien 5.205.30, grove 4.60. WOERDEN, 7 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 39 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. 3032. 2e kw. 2729. Handel matig. PURMEREND, 6 Febr. Gemeentel. Kaas- beurs: Verhandeld 15 partijen, wegende 29000 kg. Handel goed. Op de kaasmarkt geen aan voer. 319 kg. boter: melkboter 1.701.74 per kg, 428 stuks runderen: 250 vette koeien 6886 per kg., handel goed; 166 gelde koeien 110—275 per stuk, handel matig; 12 stieren 5863 per kg., handel matig; 43 kalveren: vette kalveren 78 79 per kg., graskalveren 4060 per stuk, han del matig; 599 nuchtere kalveren (fok) 1216 per stuk, handel matig; 249 vette varkens (slacht) 5660 per kg., handel vlug; 14 magere varkens 2030 per stuk, handel matig; 60 biggen 1319 per stuk, handel maitg; 1204 schapen 1239 per stuk, handel matig; 7 bok ken 311 per stuk, handel matig. Kipeieren 4.254.75 per 00 st.; Eendeneieren 3,75 per 100 st.; 400 Noord-Holandsche Blauwen (kuikens) 8085 per kg.; 3300 oude kippen en hanen (wit en rood) 42J4—55 per kg.; konijnen 30—1.80 per stuk; 900 eenden 2565 per stuk; duiven 40 per paar LEIDEN. 6 Febr Veemarkt. Aanvoer 177 vette varkens: zware 6365, lichte 6062. Handel vlot. (Niet officieel) 5de klasse, 15de lijst Trekking van Woensdag 7 Februari 1940 Hooge Prijzen 1000.— 15389 20132 21380 400.— 10858 f 200.— 8691 10385 16352 100.— 2503 8059 8114 9773 10723 10797 14055 14444 14926 17403 18586 20257 1015 1165 1248 1264 1510 1511 1582 1647 1703 1940 2249 2302 2317 2340 2348 2455 2515 2532 2855 2874 2902 2918 3091 3095 3106 3195 3232 3318 3506 3864 3884 3960 4001 4010 4101 4167 4187 4205 4294 4344 4484 4556 4557 4650 4925 5034 5174 5346 5389 5456 5555 5594 5672 5840 5931 6051 6174 6229 6309 6316 6331 6580 6644 6742 7139 7165 7168 7203 7343 7487 7691 7740 7802 7846 7936 8003 8015 8218 8228 8242 8349 8356 8530 8625 8888 9050 9071 9093 9131 „188 9320 9687 9816 9824 9948 9958 10020 10130 10258 10264 10284 10410 10443 10517 10553 10705 10818 10883 11226 11328 11396 11476 11581 11583 11707 11788 11805 11868 11905 11954 12006 12038 12063 12074 12090 12392 12478 12705 12822 12829 13004 13128 13155 13205 13460 13679 13738 13755 13806 13939 13971 13981 14001 14048 14093 14117 14169 14255 14407 14565 14570 14599 14617 14871 15024 15134 15202 15376 15382 15428 15484 15501 15723 15836 15862 15866 15896 15953 15966 15972 15988 15997 16042 16420 16601 16722 16737 16829 16837 16958 16976 16977 17043 17375 17383 17575 17704 17714 17814 17875 18025 18123 18145 18195 18208 18330 18406 18417 18444 18496 18549 18599 18608 18811 19049 13114 193ö2 ij 448 19449 19502 19565 19625 19632 19685 19821 19892 19938 10955 19385 20069 20079 20224 20306 20319 20420 20438 20513 2Ó521 20530 20650 20803 20861 20978 20979 21128 21246 21325 21364 21462 21478 21522 21582 21611 21615 21.664 21696 21701 21714 21731 21836 Nieten 1009 1037 1045 1047 1129 1152 1232 1257 1274 1281 1299 1308 1327 1332 1386 1427 1437 1450 1518 1602 1610 1617 1636 1640 1648 1684 1698 1741 1753 1767 1806 1811 1850 1890 1941 1956 1966 2015 2076 2143 2151 2203 2205 2220 2235 2254 2260 2281 2286 2405 2431 2444 2459 2480 •2540 2594 2601 2664 2669 2754 2763 2769 2770 2787 2795 2818 2837 2904 2940 2968 2969 3009 3023 3085 3143 3229 3279 3285 3328 3355 3386 3389 3396 3480 3511 3547 3584 3588 3617 3656 3658 3665 3672 3719 3722 3727 3751 3753 3768 3797 3817 3840 3862 3863 3870 3886 3905 3953 ,3994 4040 4094 4129 4137 4152 4236 4275 4290 4338 4339 4350 4363 4440 4447 4486 4507 4527 4536 4572 4573 4575 4600 4616 4617 4644 4689 4713 4718 4722 4732 4746 4752 4950 5048 5065 5069 5092 5127 5141 5154 5163 5213 5224 5245 5290 5323 5336 5352 5390 5392 5412 5447 5463 5465 '5509 5571 5575 5633 5666 5681 5701 5767 5839 5848 5865 5886 5946 6029 6037 6040 6042 6052 6059 6107 6148 6162 6172 6195 6202 6232 6246 6269 6294 6351 6358 6359 6380 6438 6470 6497 6540 6567 6619 6622 6705 6738 6787 6821 6831 6832 6843 6877 6938 6968 6995 7020 7073 7089 7095 7105 7120 7127 7177 7183 7197 7213 7227 7251 7284 7303 7374 7408 7446 7467 7474 7479 7582 7595 7607 7614 7656 7658 7675 7682 7688 7692 7696 7705 7732 7741 7755 7773 7829 7875 7913 7914 7921 7948 7949 8028 3036 8041 8066 8081 8205 8230 8243 8250 8259 8268 8272 8313 8380 8384 8414 8417 8429 8435 8450 8554 8572 8575 8627 8629 8632 8641 8677 8690 8731 8741 8199 8808 8992 9020 9059 9067 9106 9116 9121 9140 9159 9174 9233 9261 9281 9288 9302 9310 9343 9424 9461 9556 9559 9588 9646 9647 9650 9658 9662 9722 9745 9750 9771 9799 9805 9865 9869 9871 9886 9903 9917 10015 10028 10068 10089 10292 10320 10330 10376 10380 10406 10414 10436 10441 10448 10453 10476 10509 10515 10537 10548 10563 10568 10570 10604 10643 10644 10659 10664 10674 10776 10827 10888 10921 11054 11084 11096 11117 11121 11137 11141 11209 11254 11255 11260 11405 11434 11487 11557 11559 11574 11586 11658 11667 11635 11709 11754 11792 11798 11860 11862 11893 11908 11957 11980 12052 12054 12093 12097 12104 12173 12175 12199 12211 12223 12258 12274 12276 12285 12314 12326 12333 12485 12542 12568 12575 12610 12618 12631 12649 12689 12723 12802 12811 12816 12824 12868 12923 12931 12939 12976 13052 13076 13116 13117 13180 13226 13231 13256 13270 13278 13290 13375 13379 13433 13458 13467 13476 13481 13483 13492 13500 13580 13605 13607 13613 13639 13672 13676 13685 13701 13706 13762 13789 13812 13825 13830 13854 13867 13879 13882 13912 13944 13965 13995 14028 14074 14075 14105 14194 14214 14221 14224 14228 14265 14270 14289 14329 14335 14337 14346 14363 14375 14386 14423 14426 14427 14498 14504 14550 14551 14590 14596 14603 14648 14677 14690 14720 14736 14771 14853 14865 14878 14886 14904 14972 15014 15035 15043 15085 15089 15090 15142 15164 15262 15298 15303 15319 15448 15508 15580 15596 15609 15663 15669 15711 15755 15812 15814 15864 15910 15939 15947 16003 16015 16029 16048 16114 16119 16168 16236 16240 16270 16271 16278 16282 16299 16303 16313 16327 16340 16350 16354 16391 16415 16436 16437 16447 16503 16529 16596 16611 16612 16699 16716 16765 16800 16838 16848 16863 16879 16908 16936 17006 17029 17059 17090 17104 17129 17185 17243 17255 17266 17279 17280 17290 17306 17360 17362 17468 17475 17529 17567 17664 17669 17686 17689 17699 17757 17765 17933 17934 17943 17946 17952 17976 17999 18012 18051 18075 18096 18099 18110 18152 18156 18213 18297 18338 18351 18405 18447 18462 18543 18559 18567 18707 18708 18717 18743 18842 18955 19028 19054 19061 19070 19083 19129 19149 19179 19309 19370 19371 19389 19398 19417 19455 19568 19573 19598 19600 19648 19649 19650 19692 19741 19792 19814 1.9817 19861 10873 19917 19945 19950 19968 19983 19989 19997 20016 20033 20085 20090 20135 20267 20273 20286 20340 20333 20387 20401 20477 20570 20572 20608 20617 20717 20742 20756 20768 20874 20889 20902 20906 20936 20998 21005 21048 21070 21130 21145 21182 21185 21243 21256 21268 21281 21344 21378 21446 21463 21496 21586 21658 21746 21770 21843 21859 21877 21878 21949 21957 21967 21977 Verbetering: 5e Klasse 14e Lijst 14585 m. e. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indir NAPELS. ATHENE. RHODES ALEXANDRIè LYDDA BAGDAD.... BASRAH DJASK. KARACHI. JODHPUR. ALLAHABAD CALCUTTA RANGOON BANGKOK. PENANG. MEDAN SINGAPORE BANDOENG. 22 es ÊS 04 <v 4) Jan./Febr. 2 2 Jan./Febr. Naar ,,Agence Econ. et Financièrè" ver neemt, zou de Braziliaansche regeering aan de vertegenwoordigers van de buitenlani- sche obligatiehouders hebben aangeboden lusschen 1 April 1940 en 31 Maart 1947, de helft van het verschuldigde bedrag te be talen volgens het oude plan Aranka. Dit zou overeenkomen met een bedrag van 15 a 20 millioen, dat jaarlijks zal toenemen. Het plan der U, S. Steel Corporation om trent de ontginning der ijzerertsen in Bra zilië heeft op het oogenblik weinig kans van slagen. De U. S. Steel heeft het voornemen, hoogovens op te richten tot dekking der ijzer- en staalbehoeften in Zuid-Amerika, waarvoor 35 millioen zou worden uitge trokken. De Braziliaansche grondwet ver- eischt echter, dat dergelijke ondernemingen ten volle onder Braziliaansche controle staan. Het zou bovendien moeilijk zijnde noodige geschikte arbeidskrachten te krij gen. De General Motors boekte in het vierde kioartaal 1939 aan verkoopen 552.028 wagens en heeft hiermede het hoogste punt bereikt sedert het overeenkomstig tijdvak in het vorig jaar. Men verwacht in 't eerste kwar taal 1940 een verdere stijging tot 580.000 wagens, hoewel meestal in het eerste kwar taal van het jaar een seizoen-daling wordt verwacht. De winst over het vierde kwartaal 1939 wordt op 1.60 per aandeel geraamd. Deze ivinst zou de grootste zijn sedert de oprichting der maatschappij In Engeland zullen maatregelen worden getroffen voor de opheffing van de Britsche invoer-restrictie van Fransche goederen, o.a. voor zijde, kunstzijde, fruit en parfums. Men venuacht een nieuwe betalings-over- eenkomst, om den handel tusschen Enge land en Frankrijk te vergemakkelijken. De Middle West Corporation boekte in 1939 naar raming een netto-winst van 4.50 mill., tegen 2.95 mill, het vorig jaar. Sears Roebuck boekte in de vier weken per 29 Januari aan verkoopen 37:77 mill., tegen 76.11 mill, in de voorafgaande pe riode van vier weken. Het groote verschil is het gevolg van het feit, dat in de December maand de omzetten altijd zeer hoog zijn. De Peruvian Corporation boekte in Janu ari aan bruto-ontvangsten 81.055, tegen 68.313 in Januari 1938. In de eerste zeven maanden van het boekjaar 464.000, tegen 477.766 in de overeenkomstige periode van het vorig boekjaar. De staalschroot-prijs no. 1 te Pittsburgh werd met 0.50 tot 18 a 18.50 per ton verlaagd. De uitvoer van staalschroot door Amerika bedroeg in December 206.000. ton, tegen 324.000 ton in December 1938. Volgens berichten uit Detroit wordt een daling in de automobiel-productie venvacht. De Packard Motor boekte in hel geheele jaar 1939, niettegenstaande in de eerste negen maanden een verlies werd geleden van 2.05 mill., 'n netto-winst van 225.000, tegen een netto-verlies van 1.64 mill, in het geheele jaar 1938. De Hudson Motor boekte in het vierde kxvartaal een netto-winst van 1.25 mill., tegen een netto-verlies van 2.42 mill, in de eerste negen maanden en een netto verlies 'van 4.67 mill, over het geheele jaar 1938. De verkoopen waren in December j.l. 70 pet. grooter dan in December 1938. Woolworth boekte in Januari aan verkoo pen 20.51 mill., tegen 19.65 mill, in Ja nuari 1939 en 52.33 in December 1939. De Curtiss V/right boekte in Januari naar raming aan onuitgevoerde orders 170 mill., tegen 33 mill, in Januari 1939. De Industrial Rayon boekte in 1939 een netto-winst van 1.349.000 of 1.77 per aandeel.-tegen 184 000 of 0.24 per aan deel in 1938. De Northern Pacific is gerechtigd, aan de Reconstruction Finance Corporation 5 mill. 2% pet. trust-certificaten te verkoopen ten bedrage van 5.56 mill, voor den aan koop van '2000 nieuwe goederenioagons. Ten einde president Roosevelt's plannen tot een strenge controle op de petroleum- productie te verhinderen, hebben de gou verneurs van de petroleum produceer ende staten geprotesteerd tegen de ingediende wet tot bescherming der petroleum-voorra- den. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen week 3.499.000 vaten, tegen 3.612.000 vaten in de voorafgaande week en 3.442.000 vaten in de overeenkomstige week van het vorig jaar. WOENSDAG, 7 Febr. 53 •2 4» Sedert L os C 3 a co 60 Gisteren tSD G <D C *-* c C£3 15 to t- CS 01 60 a Keulen 6 u 39 56 38 39 J.00 35 Lobith 3.1 C 11 12 0.19 J.00 Nijmegen 10.75 10.70 :.30 100 St Andi W 5.56 5 60 0.26 00 Arnhem 10.52 10.47 0.27 J.CC* Vreeswijk i w 3.00 1 77 0.12 0.00 Westervoort 1 J.l) 11.12 0 24 Deventer 5.16 3 66 0.23 j.Oj Kampen O.OC 0.16 0 03 0.0C* Mastr His 0.53 0 0.00 0 00 1) Borgb 13.10 13.12 0.21 „.00 Belfeld 11.23 13 71 1 73 J iCf Venlc 13.70 13 14 2.11 j.Oi- Grave 0 6.29 J.Ot C 00 2) Sluis 7.6) 0— (..CO j.Ci t Lith 0 62 3.76 1.93 vOC* *'ijs vast. t blank water Stuwen open te Linne. Roermond Belfeld, Sambeek en Lith. WATER*1 AND op DEN K1JN 7 Febr. 6 Febr. 7 Febr. 6 Febr. ftherni 0.— Cobien2 2.51 2.79 Breisacf 0.— 0 3.11 2.2i Kehi 0.- J, Keulen 2.15 2.80 Maxau 3.85 3.8ö Xisseic 0.- 0.— Mannh 2 67 2.57 Ruhrori 150 1.28 Lull! j. 0— DUsburf. 1.11 0.96 Mainz 0.— 2.57 Schwemt 1.12 1.02 Pingen 1.70 0.- Wurzbury 1.13 1.20 Caub 2.17 4.29 Strassb. 0.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6