De Finnen vernietigden een bataljon skitroepen Mailschip „Munster" in de Iersche Zee gezonken Politieke aanslag te Lausanne Naar compromis in China? De vergadering in het Vredespaleis Per ijsvlet naar Vlieland Zware strijd tegen het ijs Het nieuws van heden DE H. VADER WERKT VOOR DEN VREDE Afstandsmarsch VERGAAN DER „ANU EISCHTE 6 DOODEN DE BAROMETER mv&Pd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 8 FEDRüARI 1940 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22228 Inspecteur gedood; Duitscher, die verdacht pakket had ontvangen, -rnstig gewond De Bilt meldt: Tokio bereid samen te werken met Tsjoengking en Tsjang Kai Sjek Het Negenmogendheden verdrag Besprekingen van Woensdag zul len heden onder dr. Colijn worden voortgezet Wederom meerderheid voor Smuts Yankees afkeerig van Moskou Motie dienaangaande werd met slechts 108 tegen 10S stem men verworpen ,,Een kalme dag" Aanvallen bij Summa werden wederom afgeslagen Russen thans slechts 32 K.M. van Viborg? De strijd aan de Manner- heim-linie De Britsche hulp Osservatore" spoort aan Finland hulp te verleenen Alom rouw in Ierland De aardverschuiving bij Granada Slachtoffers van den mijn-oorlog De contrabande-controle Britse'i schip getorpedeerd Schroef van de „Daniël Goedkoop gebroken Britsche garantie aan de spoorwegen Het mailschip „Munster" uit Dublin is in de Iersche zee vergaan. Liturgie Pierlot heden voor de microfoon Geert algemeene mobilisatie in België te verwachten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverientleprlizetv Per lossen regel 50 el l*pez. mededeelingen 50 cent; idem od pag één 65 :snt per regel. Bij contract sterk verlaagde pnizen Voor de kleine annonces „Omroepers" de de rubriek BERN, 7 Febr. (Havas). Vanochtend heeft zich op het bureau van den Veilig heidsdienst te Lausanne een ontploffing Voorgedaan, waarbij een doode en twee ernstig gewonden vielen. Tegen half elf heeft een Duitsche kleer maker, die te Lausanne woont, bij de Vei ligheidsdienst een pakje gebracht, dat hem Verdacht voorkwam. Het pakje werd in bijzijn van den Duitscher in het techni sche laboratorium geopend Bij de opening viel er een klein kistje uit. Onmiddellijk deed zich een hevige ontploffing voor. De inspecteur Jacoud werd op slag gedood, een brigadier en de Duitscher werden ern stig gewond. Volgens Havas wordt naar aanleiding van de ontploffing te Lausanne nader vernomen, dat de Duitscher, een zekere Zuschnig, van oorsprong Oostenrijker, uit Genève een pakje had ontvangen. Dit kwam hem zeer verdacht voor, temeer daar hij, sinds de politie inlich tingen hadden bereikt volgens welke hij zich Sou schuldig maken aan spionnage, tal van anonieme brieven had ontvangen, waarin be dreigingen tegen zijn leven werden geuit. Het onderzoek der politie had omtrent zijn persoon niets opgeleverd. Het pakket, dat de afmetingen had van een sigarenkistje, bevatte een geladen machinerie, tvelke zou ontploffen op het oogenblik dat het deksel zou worden opgelicht. TOKIO, 7 Febr. (pomei) In de van daag gehbuden voltallige vergadering van de begrootingscommisie van de Japan- schen Landdag zijn o.m. aan de orde ge komen: het nieuwe centrale bestuur in China en de internationale nederzettingen en buitenlandsche concessies in China, het anti-kbminternverdrag, een militair bond genootschap tusschfen Japan en China, het Negenmogendhedenverdrag, de houding van de Vereenigde Staten tegenover Japan en de aanspraak op het recht van oorlogvoe rende in de Chineesche aangelegenheid. Minister-president Jonai zeidc, dat, indien de regeering van Tsjoengking tot ontbin ding zou overgaan en zich zou aansluiten bij het nieuwe regiem in China, Japan daar niet noodzakelijk bezwaar tegen zou maken. Hetzelfde gold ten aanzien van Tsjang Kai Sjek. Jonai hoopte, de vredes- formule tusschen Japan en de nieuwe cen trale regeering in China te gelegener tijd, waarschijnlijk over enkele dagen, in een geheime zitting te kunnen mededeelen. Hij weigerde evenwel commentaar te leveren °P de voorgestelde sluiting van een militair bondgenootschap tusschen Japan en de nieuwe centrale regeering in China, hoewel de kwes tie van een internationale regeling met be trekking tot de bujteniandsche concessies door bet nieuwe regiem in behandeling zal worden Benomen. Minister van Buitenlandsche Zaken Arita ®eide, dat de regering van zins is in overeen stemming met den geest van het anti-kom internisme met zooveel mogelijk vreemde lan den, met inbegrip van China, op goeden voet to verkeeren. Hij maakte echter duidelijk, dat be regeering niet overweegt het z.g. anti- kominternpact te versterken. Ten aanzien van het Negenmogendheden verdrag gaf de regeering toe, dat eenige. voorzieningen van dit verdrag niet in Over- eenstemming zijn met den tegenwoordigen toestand in het Verre Oosten. De kwestie van een opzegging echter vereischt een nauwkeurige bestudeering, evenals de vraag of de nieuwe centrale regeering in China het in samenwerking met Japan zal opzeggen. Voor wat de betrekkingen met de Ver eenigde Staten aangaat gaf Arita toe, dat de handelsbetrekkingen tusschen de beide landen niet stabiel zijn, wegens het ontbreken van een bandels- en scheepvaartverdrag. Hij zeide, dat be regeering er naar streeft een handelsver drag te sluiten met Washington, evenzeer als de hangende kwesties aangaande China met Amerika zoo veel mogelijk wenscht te, regelen. Op een vraag of de regeering bereid is op te treden tegen anti-Japansche em bargo's van de zijde der Vereenigde Sta ten antwoordde Foejiwara, de minister van Handel en Industrie, dat hij in een geheime zitting een gedetailleerde verkla ring zou afleggen over de tegenmaatrege len der Japansche regeering. VOOR HET ZUIDEN: Zachter dan gisteren, aanvankelijk nog betrokken met plaatselijk eenige regen, la ter brekende bewolking, meest matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. VOOR HET NOORDEN: Mistig of nevelig tot betrokken, nu en dan eenige regen of motregen, matige meest Zuid-Oostelijke wind, later iets zachter. OVERZICHT: De storingsfronten van de Oceaandepres- sic dringen steeds verder naar onze om geving door. Onder hun invloed daalde de luchtdruk gisteren in ons land snel en viel eenige regen en motregen, waarbij de temperatuur in het Zuiden reeds begon te stijgen. In het geheele Middellandsche Zeegebied blijft de luchtdruk nog stijgen, zoodat zich daar een belangrijk gebied van hoogen luchtdruk vormt. Langs de Noordzijde van dit maximum, dat zich tot aan de Westkust van Portugal uitstrekt, voeren Westelijke winden warme Oceani sche luchtmassa's het vasteland van West-Europa binnen. Ten gevolge hiervan wordt de strenge vorst steeds verder naar het Noorden teruggedrongen. In het Vredespaleis te 's-Gravenhage heeft Woensdagmiddag het Organisatie comité van regeeringsvertegenwoordigers onder voorzitterschap van dr. H. Colijn zijn besprekingen voortgezet. Alle tien regeeringsvertegenwoordigers waren in het Vredespaleis vereenigd. Behalve de Portugeesche gezant te Den Haag, de heer des Santos Tavares, die Woensdagochtend van zijn regeering opdracht kreeg om haar op deze con ferentie te vertegenwoordigen, was ook de heer Hambro, de president van de Noorsche Stor ting, die des ochtends nog niet was aangeko men, thans aanwezig. Voor dat de besprekingen begonnen hebben de gedelegeerden, Avenol, secretaris-generaal van den Volkenbond, en de verschillende af- deelingschefs van den Volkenbond, die de con ferentie bijwonen, zich op de groote statietrap van het Vredespaleis opgesteld, om de foto grafen gelegenheid te geven eenige opnamen te maken. Volgens een later bericht hebben de be sprekingen van het Organisatie-comité Woensdagmiddag tot half zeven geduurd. De heer Pelt deelde ons toen mede, dat dr. Colijn bij den aanvang van de middag zitting de gedelegeerden gedankt had voor het vertrouwen, dat zij in hem hebben ge steld door hem tot voorzitter van dit comité te kiezen. Hij verklaarde al zijn tijd en energie aan dit werk ta zullen geven. Na dit openingswoord hebben alle gedelegeer den deelgenomen aan een algemeene be spreking, die heden wordt voortgezet. Ailen begonnen hun beschouwingen met uiting te geven aan hun vreugde, dat dr. Colijn het voorzitterschap van het comité heeft aan vaard. Hedenochtend om1 elf uur zullen de be sprekingen worden voortgezet. Tenslotte nog een kleine verbetering van hetgeen wij Woensdag hebben gemeld. Wij heb ben er op gewezen, dat Frankrijk in de ochtend zitting niet vertegenwoordigd was, omdat de heer J. Paul Boncour door een pleidooi in be slag werd genomen. Nu blijkt ons, dat de Fran- sche regeering door twee gedelegeerden ter conferentie is vertegenwoordigd. Behalve de heer Paul Boncour is ook de heer P. Arnal, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister door zijn regeering naar het Vredespaleis afgevaardigd. De heer Arnal nu heeft de ochtendbijeenkomst bijgewoond. KAAPSTAD, 7 Febr. (Reuter) Bij de stem- hiing over een door Malan ingediende motie tot verdaging van het debat over het wetsont werp nopens noodmaatregelen is de regeering- Smuts met twintig stemmen in de meerderheid gebleven. De motie werd met 76 tegen 56 stem- ölen verworpen. Smuts verklaarde o.m. dat het een ernstige feut zou zijn te denken, dat de Unie van Zuid- Afrika zich te land en in de lucht zelf zou kun- hen verdedigen indien de Britsche gebieden ten Noorden van de Zambesi werden veroverd. WASHINGTON, 7 Febr. (Reuter) Het Huis van Afgevaardigden heeft met een meerderheid van slechts drie stemmen108 tegen 105 een motie verworpen, waarin voorgesteld werd den post salaris voor den Aimerikaanschen ambassadeur te Moskou op de begrooting te schrappen. Een der afge vaardigden. verklaarde, hierin een aanwij zing te zien, dat een groot aantal afgevaar digden voor verbreking der diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie was. John Mccormack, die de verworpen motie had voorgesteld, heeft medegedeeld, dat hij een an dere motie zou indienen, waarin wordt voorge steld, geen der voor het staatsdepartement uit getrokken fondsen te bestemmen voor het hand haven van de ambassade te Moskou of voor be taling van salarissen voor deze ambassade. PARIJS, 7 Febr. (Havas). Het Fransche legerbericht van Woensdagavond luidt; ,,Een kalme dag aan het geheele front. Eenig infanterievuur aan den Rijn." HELSINKI. 7 Febr. (Havas) Het Fin- sche legerbericht luidt: Te land: Op 6 Februari heeft de vijand op de landengte van Karelië in het district van het Hatjalahti-meer en Summa de aan vallen voortgezet, doch al zijn pogingen zijn mislukt. In de richting van Summa hebben de Russen vier aanvallen gedaan, gesteund door tanks. Alle aanvallen werden met groote verlie zen voor den vijand afgeslagen. Ook de poging van de Russen om bij deze aanvallen de infanterie met gepantserde sle den te vervoeren zijn mislukt. Twintig- vijandelijke tanks werden vernield of buiten gevecht gesteld. Te Cummusjoki heeft de vijand twee aanvallen gedaan, welke werden afgeslagen. Bovendien is op de landengte de artillerie actief geweest Aan de Oostgrens, ten Noord-Oosten van het Ladogameer, hebben de Finsche troepen een bataljon vijandelijke skiloopers vernie tigd. De vijand verloor meer dan 300 dooden en twee tanks werden vernietigd. Ook in de richting van Kuhmo wordt de strijd voortgezet. In de laatste dagen heeft de vijand hier meer dan 1500 dooden ver loren. Van de andere punten valt niets te melden. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht; Op 6 Februari heeft de Finsche luchtmacht defensieve vluchten ën verkennings vluchten gemaakt. Volgens gecontroleerde in lichtingen heeft de vijand zes vliegtuigen en een waarnemingsballon verloren. In de operatie zone was de activiteit der Sovjet-vliegers zeer beperkt: slechts enkele aanvallen werden ge daan op de Finsche linies. In het binnenland heeft de roode luchtmacht enkele aanvallen ge daan, doch de vijandelijke toestellen bleven bo ven de wolken en een bombardement van betee- kenis vond niet plaats. Nadat den geheelen dag in den sector Sum ma van het gebied der Mannerheim-linie ver woed is gestreden, gelooft men, dat de Russen een inham in de Finsche frontlinie hebben ge maakt, waardoor zij tot ongeveer 32 K.M. van Viborg zijn gekomen, aldus meldt Reuter uit Stockholm. Het is echter uiterst onwaarschijn lijk, dat de Russen de uitgebreide verdedigings werken der Mannerheim-linie diep zullen kun nen binnendringen. Voorloopig zijn zij, na tien dagen verwoeden strijd en ten koste van een groote hoeveelheid munitie en vele menschen- levens, nog slechts genaderd tot de eerste ver dedigingswerken der linie. Den geheelen dag door zijn in de buurt van Pitkaranta hier en daar gevechten geleverd tusschen Finsche troepen en overblijfselen van de achttiende Russische divisie. De berichten wijzen er op, dat het Russische opperbevel een offensief aan het geheele Oos telijke front tracht te ontketenen, ongetwijfeld om de Finnen bezig te houden, terwijl de hoofd aanval op de Mannerheim-linie voortduurt. In het Britsche Lagerhuis heeft op de vraag van het conservatieve lid sir Alfred Knox, of Chamberlain „de mogelijkheid wilde overwegen bommenwerpers en gevechtstoestellen met be manningen tot hulpverleening naar Finland in zijn strijd voor de beschaving te zenden" Butler geantwoord: „Zooals reeds verklaard zijn maat regelen genomen om de Finsche regeering van oorlogsmateriaal te voorzien, met inbegrip van vliegtuigen. Ik verneem, dat in Finland bemanningen be schikbaar zijn, die bevoegd zijn iedere machi ne, welke door de Finsche regeering wordt ver kregen, te vliegen." In antwoord op een verdere vraag heeft But ler aan Knox de verzekering gegeven, dat de regeering de urgentie van deze aangelegenheid ten volle erkent. Onze Romeinsche correspondent seint ons Woensdagavond: „De Osservatore Romano van heden avond publiceert een artikel over de vre- desactie van den H. Vader, waarin 'n over zicht over deze actie wordt gegeven en waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat de zending van den Paus haar arbeidsveld vindt bij beide partijen van den oorlog. De Paus staat de waarheic en de recht vaardigheid voor, veroordeelt den leugen en het onrecht. Het is echter niet noodig. dat Hij met naam en toenaam veroordeelt: ieder toch draagt de verantwoording van zijn eigen daden. Het artikel onthult ver der, dat Paus Pius XII pogingen in het werk heeft gesteld, om gedurende den Kerstdag een wapenstilstand te verkrijgen. Indertijd verschenen hieromtrent berich ten in de pers, die door het Vaticaan even wel niet bevestigd werden. Verder doet de „Osservatore Romano" in een hoofdartikel een beroep op het publiek om Finland te helpen. Daarin wordt verklaard, dat. indien men aan Finland daadwerkelijke nulp gaf in plaats van woorden van hulde, bet Sovjet-leger geheel verslagen zou zijn. Het artikel voegt daaraan toe, dat alle anti communistische landen, inclusief de Baltische staten, de Balkan-landen, de Donau-landen en de kleine Aziatische landen, voordeel zouden hebben bij een nederlaag van Rusland. LONDEN, 7 Febr. (Reuter) Eire was van daag in rouw in verband met de terechtstel ling van de beide Iersche terroristen Barnes en Richards. Sportwedstrijden zijn afgelast, de bioscopen en schouwburgen bleven gesloten en in de haven van Cork wapperden de vlag gen halfstok. In Engeland is Woensdagavond de bewaking door politie en rechercheurs verscherpt als voorzorgsmaatregel tegen nieuwe aanslagen door Iersche republikeinen. In den Amerikaanschen staat Illinois verscheen einde 1939 een vrouw voor den rechter, die echt scheiding aanvroeg. De magistraat verzocht haar de redenen van het verzoek uiteen te zetten. „De zaak zit zóó. In 1S92 ging mijn man op een goeden dag uit met de mededeeling, dat hij een eindje ging wandelen. Hij is nog niet thuisgekomen De rechter meende dat er wel scheiding werd gevraagd om min der geldige redenen en stond het verzoek toe. De acht mannen, die Woensdagmiddag 1 uur met een jjsvlet van De Cocksdorp zijn vertrokken, ten einde een hoeveelheid le vensmiddelen van Texel naar het geïsoleerde Vlieland over te brengen, zijn Woensdag avond omstreeks half zeven in De Cocksdorp teruggekeerd. Om vier uur heeft de expeditie de Vliehors be reikt. Alvorens zij van De Cocksdorp waren ver trokken, hadden de mannen afgesproken, dat een vrachtauto van Vlieland naar het einde van de Vliehors zou komen om de levensmiddelen over te nemen en verder te expedieeren. Men ver wonderde zich bij de aankomst op de Vliehors, dat de auto niet te bekennen was, doch later bleek, dat deze op de helft van de uitgestrekte zandplaat in de sneeuw was blijven steken. De chauffeur heeft zich naar alle waarschijnlijk heid te voet naar Vlieland terug begeven. De mannen laadden de levensmiddelen van de vlet en lieten deze, met een zeil overdekt, op de zandplaat achter. Vervolgens keerden zij naar De Cocksdorp terug. De deelnemers aan deze expeditie hadden vele moeilijkheden op hun weg naar de Vliehors ondervonden. Men zal Donderdag wederom een vrachtauto van Vlieland moeten laten vertrekken, om de levensmiddelen op te halen. GRANADA, 7 Febr. (Havas) Vanochtend be droeg het aantal slachtoffers van de aardver schuiving bij Fuentes de Cesna twintig dooden en vijf gewonden, waarvan twee in hopeloozen toestand. Den geheelen nacht is het bergings werk voortgezet; vanochtend zijn nieuwe ploe gen arbeiders aangekomen. Naar schatting heeft zich een millioen ku bieke meter aarde en rots los gemaakt van den berg, elf huizen zijn verpletterd. Men vreest dat neg andere aardstortingen zullen volgen en bijna alle huizen van het centrum zijn ont ruimd. De bewoners kampeeren aan den in gang van het dorp. De civiele gouverneur van Granada heeft een publieke collecte georganiseerd ten bate van de slachtoffers. tt LONDEN, 7 Febr. (Reuter)Vandaag werd vernomen, dat het ve Dublin thuisbehooren- de mailschip .Munster" (4.305 ton) is ge zonken. Alle passagiers, ongeveer tweehonderd in getal, zijn gered. De meeste geredden zijn door een stoom schip van de wilde vaart aan land gebracht. Twintig personen werden met spoed naar een ziekenhuis overgebracht, doch slechts één behoefde te worden opgenomen. Een aantal leden der bemanning van de „Munster" heeft de meening uitgesproken, dat het schip door een mijn tot zinken is gebracht. De „Munster" deed dienst voor de overvaar ten op-de Iersche Zee. Het schip was in 1937 te water gelaten en was het grootste motor schip ter wereld voor dergelijke overvaarten. Er was aan boord accommodatie voor 425 passa giers der eerste klasse. De ontploffing heeft zich Woensdagochtend voorgedaan. Een schip, dat zich op 8 mijl af stand bevond, is zoo snel mogelijk naderbij ge komen en heeft tal van schipbreukelingen op gepikt. Verder bericht Reuter uit Londen, dat het 1.421 ton metende Estlandsche vracht schip „Anu" Dinsdagavond bij de Britsche kust op een mijn is geloopen. Drie van de negentien opvarenden zijn 'om het leven gekomen, drie worden vermist. Een redding boot is uitgevaren om de vermisten, onder wie zich de kapitein en zijn vrouw bevin den. op te sporen. Woensdagmiddag is de reddingboot, welke op zoek was naar de vermisten, in de haven terug gekeerd. Gemeld wordt, dat er geen verdere geredden zijn. Men verneemt, dat de „Anu", toen zich de ontploffing voordeed, doormidden is gebroken en bijna direct is gezonken. Vier geredden, die op een stuk wrakhout aan land waren gekomen, hebben den nacht bij de kust moeten doorbrengen, aleer zij hulp konden krijgen. Een hunner is ernstig gewond. De naam van den vermisten gezagvoerder is Jo hannes Raudsoo. Te Londen werd officieel medegedeeld, dat zich op 6 Februari dertig neutrale schepen in drie contrabande-contrólebases van het Ver eenigd Koninkrijk hebben bevonden. Het wa ren veertien Nederlandsche, vijf Belgi sche, vier Noorsche en drie Zweedsche schepen. Onder de vlag van Panama. Italië, Argentinië en Portugal elk een schip. Volgens Reuter heeft minister Churchill m het Lagerhuis medegedeeld, dat speciale maatregelen worden genomen ter bescher ming van lichtschepen. Het Spaansche m.s. „Motebaril" heeft giste ren naar Reuter uit Londen bericht te Las Palmas de 52 leden der bemanning van het Britsche vrachtschip „Armanistan" aan lana gezet. De „Armanistan" is op 3 Februari op 30 mijl afstand van Lissabon zonder waarschu wing door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Alle opvarenden werden gered. De strijd, welken de „Daniël Goedkoop" Woensdag tegen het ijs in de Zaandamsche haven heeft gevoerd, was een uiterst zware en de sleepboot is er dan ook niet zonder averij afgekomen. Tegen 11 uur verliet de „Daniël" de Amster- damsche haven. Nadat het gelukt was. de nieu we haven te Zaandam open te breken, begaf het schip zich naar de oude haven, waar het bre ken aanvankelijk vrij vlot verliep. Af en toe gebeurde het, dat tot een hoogte van een meter schotsen gebroken moesten worden, doch na veel moeite wist men hierin te slagen, tot op een gegeven oogenblik omstreeks half drie de schroef van de „Daniël Goedkoop'' het tegen het ijs moest afleggen en brak. De „Henriëtte Goedkoop" van de reederij Goedkoop werd uit Amsterdam ontboden, om de „Daniël" naar de hoofdstad terug te slee pen, waar het schip bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij van een nieuwe schroef werd voorzien. Het ligt in het voornemen van de reederij Goedkoop vandaag de oude haven van Zaan dam, althans het gedeelte, dat Woensdag niet aan de beurt is gekomen, open te breken. LONDEN, 7 Febr. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering de be taling zal garandeeren van ongeveer 40 mil lioen pond sterling per jaar aan de Britsche spoorwegen ter dekking van de netto-ontvang sten gedurende de periode van de controle in oorlogstijd. Op grond van deze overeenkomst met de maatschappij zullen de spoorwegen onder een eenvormige controle komen, met gezamenlijke ontvangsten en uitgaven. De regering zal be talen voor haar eigen vervoer. Naar Reuter verder bericht, heeft de Britsche regeering besloten weer leerplicht op te leggen aan schoolkinderen, die bij het begin van den oorlog uit voorzorg wer den geëvacueerd. Russische aanvallen op de Karelische landengte werden afgeslagen- Ten Noordoosten van het Ladogameer werd een bataljon roode skitroepen ver nietigd. Het Estlandsche vrachtschip „Anu" bij de Britsche kust op een mijn geloopen, waarbij 6 dooden vielen. Het Britsche vrachtschihp „Armanistan" werd voor de kust van Portugal getor pedeerd. Tokio bereid tot samenwerking met Tsjoengking voor de vorming eener centrale regeering in China. De Eerste Kamer is Woensdag begon nen met de behandeling van de begroo ting van Sociale Zaken. Aanvullende begrootingen bij den Indi- schen Volksraad ingediend, o.m. voor uitbreiding van havens. Moeilijke tocht per ijsvlet van Texel naar Vlieland. De uitspanning „De Geitenberg", bij Dieren, door brand vernield. Bij het ijsbreken heeff de „Daniël Goed koop" averij opgeloopen. Plannen voor een Heemkunde-week. New Yorksche beurs: stemming kalm; slot zeer goed prijshoudend. Telkens en telkens worden we in den kerkdijken jaarkring getroffen door de tèering en den diepen, rijken, schoonen zm van kerkelijke handeling en liturgischen zang. Met Aschwoens- dag zijn we den grooten vastentijd ingegaan en hoeveel gaf ons hei een voudige aschkruisje op onzen levens weg mede! Meer wijsheid en meer on derricht dan menig dik boek. De ker kelijke liturgie, die zich straks in al haar grootheid gedurenden dezen vas tentijd gaat ontplooien, is het geeste lijk prentenboek der kleinen zoowel als de diepzinnigste universitaire cur sus voor de ontwikkelden. De kerke lijke liturgie is voor allen, spreekt tot allen leert allen, beurt ons allen op. Voor de armen die nergens anders ko men is het kerkgebouw de plaats van samenkomst in gebed waar God woont, Wiens lof verheerlijkt wordt in schoo nen zang, in aangrijpende predikatie, in kunst van het penseel en beitel. Het kerkgebouw is het voorportaal des hemels. Gaan we er heen om te aanbidden om te leer en. om te jubelen en te boeten, om dicht bij God te zijn. BRUSSEL, 7 Febr. (Havas). Minister president Pierlot zal Donderdag a.s. een ra diorede houden. In welingelichte kringen veronderstelt men, aat hij voornamelijk zal spreken over aangelegenheden van binnen- landsch belang in verband met de waak zaamheid van de regeering ten aanzien van de buitenlandsche propaganda in België en de houding van de pers in het algemeen. Verder bericht Havas: In verband met het onder de wapenen roepen van dienstplichtigen in de afgeloopen maand doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat dezer dagen de alge meene mobilisatie zal worden afgekondigd. De Belgische regeering heeft een communiqué ge publiceerd, waarin het publiek wordt gewaar schuwd op zijn hoede te zijn tegen dergelijke geruchten, welke geheel ongegrond zijn. v vwu vuiiMiiniiif Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 757.3 Vorige stand: 758.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1