John Boyd Dunlop, de man die luchtbanden uitvond De Rijn kruit opnieuw New-Yorksche Beurs VINDING MET GROOTE GEVOLGEN DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940 IJs bij Spijk, Lobith en Millingen in beweging Kruien Waalijs voor Nijmegen verwacht V eiligheidsmaatre gelen werden getroffen Scheepswerf te Millingen ondergeloopen FIETSER DOODGEREDEN BIJ BORCULO REIZEN VIA FRANKRIJK Reserve-officier verliet ongeoorloofd den dienst K.L.M.-proefvluchten op West-Indië DISTRIBUTIE VATGROENTEN Vleesch in blik TELEGRAM AAN PRINS PAUL VAN JOEGO-SLAVIË Pleegzoon en broederdienst SCHAKEN Achtkamp schaken te Amsterdam De spionnage-affaire in Zwitserland Executie van spion uit den Elzas Nieuw decreet over huwelijkszaken Drie rustige dagen JULIUS LIEBAN OVERLEDEN TOESTAND DER WEGEN Stemming kalm; slot zeer goed prijshoudend. Financieele belangen in het buitenland De bandenmaker werd een eeuw geleden geboren 1 1 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT MANIPULATIES MET EEN WISSEL In hooger beroep verzwaring van straf gevorderd VAN SPIONNAGE VERDACHT WIELRENNEN BOEYEN DOET WEER MEE IN DE ZESDAAGSCHE AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 7 Februari Clearingkoersen Stuurlieden-examen Academische examens Nadat Woensdagochtend de geweldige ijsmassa's van den Rijn tusschen Spijk en Millingen zijn gaan kruien, waardoor een gevaarlijke situatie ontstond, heeft zich het ijs, dat na een klein uur tot stilstand was gekomen, Woensdagavond opnieuw in be weging gezet. Het kruien begon omstreeks kwart over tien te Lobith en deed zich tien minuten later te Millingen voor. Het schu ren en bonken van de ijsschotsen was tot in den verren omtrek hoorbaar. Te Lobith had het voorbijdrijvende ijs een snelheid van zes k.m., terwijl de water stand tusschen tien uur en kwart over tienen met niet minder can 47 c.m. was gestegen tot 15.09 meter. Hierdoor is de overlaat tusschen Lobith en Spijk in wer king getreden. Bij Spijk kruide het ijs, evenals Woensdagmiddag tegen den dijk op. Woensdagavond om elf uur drong het ge rucht tot Nijmegen door, dat de Waal bij Lobith, Millingen en Erlekom hevig aan het kruien was en dat er een groote massa wa ter achter zat. Op de kade te Nijmegen liep het water zichtbaar op en steeg zes centi meter per uur. Om kwart over elf vernam men, dat de Waal bij het oude fort Sprok- kelenburg, ongeveer 2 km boven Nijmegen, ook in beweging was gekomen. De wacht Tan den Waterstaat nam op de kade alle mogelijke veiligheidsmaatregelen en zette het lage gedeelte af. Ieder oogenblik kon het kruien van de Waal voor Nijmegen worden verwacht. Men hoorde het ijs reeds kraken. Vannacht te omstreeks twaalf uur zat de ri vier nog vast. Het bleek echter, dat de zooge naamde ijsverdikking bij Gendt reeds zooveel te verduren had gehad, dat deze den weerstand van het water niet lang meer zou verdragen. Men verwachtte dan ook algemeen, dat de Waal voor Nijmegen in den loop van den nacht los zou komen, al zat het ijs ook bekneld tusschen de pijlers der beide bruggen. Woensdagavond om elf uur had het voor bijschietende ijs te Millingen een snelheid van acht tot negen kilometer per uur be reikt. Het gevaar voor de ter plaatse inge vroren zes schepen werd toen als geweken beschouwd, daar het ijs tusschen de krib ben vast bleef zitten en zich aan den kant ijsdammen hadden gevormd, die de aan drijvende schotsen tegenhieldem Het water steeg te Millingen tusschen half elf en elf uur zestig tot zeventig centimeter. Een ge volg van dezen hoogen waterstand was, dat de helling en de loodsen van de scheepswerf ier firma Bodewes onderliepen. In allerijl heeft men getracht de zich daar bevindende scheepsmotoren in veiligheid te brengen. Te Millingen werd Woensdagavond een hulp ploeg van vijftig man onder leiding van den burgemeester, den heer A. J. Eyckelhof, in ge leedheid gehouden, doch er behoefden geen bij zondere maatregelen te worden genomen. Woensdagochtend ongeveer half 12 is op den ijóchemscheweg, onder de gemeente Borculo, een ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. Twee landbouwers keerden per fiets van de Bcrculosche veemarkt huiswaarts. Een vee auto uit Oldebroek kwam hen achterop. De bestuurder gaf een signaal, waarop de man nen. die naast elkaar reden, achter elkaar gin gen rijden. Toen de wagen gepasseerd was en de voor ste rijder achterom keek, zag hij tot zijn ont steltenis, dat zijn metgezel, de 55-jarige land bouwer H. Wormgoor uit Geesteren, naast zijn fiets op den grond lag. Tegelijkertijd passeerde een militaire auto. De bestuurder van dezen wagen zag den man liggen, waarop hij in allerijl oen vee-auto ach tervolgde. Hij slaagde er in dezen in te halen en beide wagens keerden naar de plaats des onheils terug. De chauffeur van de vee wagen verklaarde niets van het ongeluk te hebben gemerkt. Dr. van Rekum uit Geeste ren verleende de eerste hulp en constateerde een schedelbasisfractuur met doodelijken af loop. Men vermoedt dat het slachtoffer is geslipt Het ministerie van Buitenlandsche Zaken restigt er de aandacht op van belanghebben den, dat het aanbeveling verdient dat zij, die via Frankrijk naar een ander land reizen met het oogmerk vandaar naar Nederland terug te keeren, terstond een transitvisum voor de heen- 'en terugreis trachten te verkrijgen, aan gezien gebleken is, dat het meermalen gerui- men tijd duurt, alvorens het transitvisum voor de terugreis wordt verleend, ten gevolge waar van reeds tal van personen in ongelegenheid zijn gekomen. „Ik ben er mij van bewust, dat ik als officier niet gehandhaafd kan blijven, ik heb al ont slag aangevraagd," zoo zeide de 24-jarige res.- tweede luitenant by de artillerie, J. M. A. A. B., die voor het Hoog Militair Gerechtshof in hooger beroep terecht stond. Hij heeft op 2 September toen de internationale toestand dus buitengewoon spannena was zijn gami- zien ongeoorloofd verlaten en met een auto van het Rijk een pleiziertochtje naar Noordwijk gemaakt en dus behalve het misdryf van onge oorloofde afwezigheid, dat van diefstal, n.l. van benzine van het Rijk, gepleegd. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft hem tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld, van welke straf de advocaat-fiscaal mr. L. B. J. Vermeulen, bevestiging vorderde. Mr. Vermeulen achtte de aan beklaagde op gelegde straf niet te zwaar gewezen. Beklaag de heeft absoluut gemis aan plichtsgevoel ge toond in dien emstigen tyd. Toen hy het gar nizoen verliet, heeft hy niet eens orde op zyn zaken gesteld. De verdediger, res.-kapitein, mr. dr. E. H. Th. Kwast, wees er in zyn pleidooi op, dat de krijgsraad beklaagde niet uit den dienst ont slagen heelt, doch dat beklaagde zelf begrijpt, dat hij als officier niet is te handhaven. Langs administratieven weg is men nu bezig hem als officier te ontslaan. Pleiter zou het veel beter vinden ook al om heel wat administratieven rompslomp te voor komen indien het hof den beklaagde uit den dienst zou ontslaan, zonder oplegging van de gevangenisstraf. Voor iedereen is dat, aldus mr. Kwast, de meest bevredigende oplossing. De uitspraak van het hof volgt later. Met Douglas DC 3 onder leiding van J. J. van Balkom Volgens inlichtingen van het Amerikaansche departement van Handel heeft de K.L.M. naar United Press aan zijn bladen seint thans definitief besloten tot het organiseeren van een aantal proefvluchten, die dienen om gegevens te verzamelen voor een regelmatigen dienst tus schen Nederland en West-Indië, via Lissabon en de Kaap-Verdische eilanden. In aansluiting hierop vernemen wij nog. dat de eerste vlucht naar de West in den komenden zomer zal worden uitgevoerd met een Douglas DC 3 en naar alle waarschynlijkheid onder leiding van gezagvoer der J. J. van Balkom. Eenigen tijd geleden heeft de heer Plesman reeds aangekondigd dat deze zaak een onderwerp van ernstige studie uitmaakte. Het is bekend, dat er eigenlijk al sedert jaren plannen bestaan om een luchtverbinding tot stand te brengen tusschen Europa en Midden-Amerika, met Pa- ramaribr als eindpunt. Het West-Indische net, voor zoover het geen locaal verkeer verwerkt, zou als „voedingsnet" dienst doen. Voor den bouw van het vliegveld te Paramari bo. „De Zanderij", en voor het aanleggen van een snelverkeersweg tusschen Paramaribo en dit veld. heeft de regeering in October j.l. een be drag van anderhalf millioen gulden beschikbaar gesteld. Deze luchthaven moet dus tegen den aanstaanden zomer gereed zijn. Op de proefvluchten zal uitsluitend post wor den vervoerd; passagiers zullen nog een tüdje geduld moeten hebben. Dat zeer vermoedelijk gezagvoerder Van Bal kom de eerste vlucht zal maken, ligt voor de hand. Hij heeft zich de laatste jaren zeer spe ciaal toegelegd op de bestudeering van alle pro blemen, die met het Oceaanverkeer samenhan gen. Bovendien kent hij door zijn vluchten met de „Snip" de West en hij heeft een zeer groote practische ervaring. Om deze redenen is hij wel de eerst-aangewezene om zich zeer intensief bezig te houden met deze plannen, welker ver wezenlijking voor de Nederlandsche burgerlucht vaart van zoo groot belang is. De minister van Sociale Zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen medege deeld, dat hy daartoe in de gelegenheid ge steld door zyn ambtgenoot van Economische Zaken heeft kunnen goedkeuren, dat, voor zoover een gemeente deelneemt aan de distri butie van groenten in blik, tevens aan de daar voor in aanmerking komende personen vat- groenten mogen worden verstrekt. Aangezien de distributie van dit product echter in handen is gelegd van de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale, geeft de mi nister aan de gemeentebesturen in overweging, zich desgewenscht met een verzoek terzake tot genoemde Centrale te wenden. De minister van Sociale Zaken heeft voorts in e^n circulaire aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat hy in verband met de nog steeds aanhoudende koude kan goedkeuren, dat aan die personen, die voor de distributie van vleesch in blik in aanmerking komen, gedurende drie achtereenvolgende weken zoo mogelijk aan vangende in de week van 5 Februari 1940 boven de vastgestelde kwanta thans ook één blik vleesch per week extra wordt verstrekt. Voorzoover de voorraad in een gemeente daar toe n iet toereikend is, kan het gemeentebestuur per ommegaande een extra hoeveelheid bij den Rijksdienst der levensmiddelendistributie aanvragen. Echter zullen per week nimmer twee tof drie) blikken gehakt tegelijk mogen wor den verstrekt. Het bestuur van de vereeniging „Nederland— Joego-Slavië" heeft in verband met den voor den vrede in Zuid-Europa gunstigen uitslag van de Balkanconferentie een telegram gezon den aan Prins Paul van Joego-Slavië, waarin Z. K. H. hulde wordt gebracht voor zyn voort durende bemoeiingen ten behoeve van den vrede in Zuid-Europa, welke zoo wordt in het te legram gezegd zooveel hebben bygedragen tot den gunstigen toestand van dit oogenblik. L. H., dienstplichtige der lichting 1940. uit Noordwijk, was by de Kroon in beroep gekomen tegen de beslissing van den Minister van Defen sie, waarby hem vrystelling van den dienst plicht wegens aanwezigheid van een bijzondei geval is geweigerd. De appellant had een beroep op broederdienst gedaan en voerde aan, dat hij als pleegzoon tot het gezin van zyn voogd behoort, terwul 'n zoon van den voogd, eveneens tot het gezin behoo- rende, ook voor den militairen dienst bestemd is. Naar de meening van den appellant mag onder „zoon" ook worden verstaan „pleegzoon". De Kroon heeft thans in haar beschikking op dit beroep overwogen, dat het feit. dat appel lant als pleegzoon tot het gezin van den voogd behoort, niet meebrengt, dat diens zoons als broeders van den appellant zouden moeten wor den beschouwd, aangezien krachtens art. 1 der Dienstplichtwet in deze wet onder broeder slechts is te verstaan de wettige broeder of wet tige halfbroeder. Het beroep is op die overweging ongegrond verklaard. De uitslagen der partijen, Woensdagavond te Amsterdam gespeeld voor de vierde ronde van den achtkamp, luiden: Veerkamp—Schelfhout SwaneveldPolak 10. De GrootKmoch afgebroken met remise kansen. PrinsLandau 01. De stand luidt thans: 1. Landau 4 (4)2. Kmoch 2'/j (3); 3. De Groot 2 (3)4. Swaneveld 1 (2)5 en 6 Prins en Veer kamp 1 (3); 7. Schelfhout (2) en 8. Polak 0 (i), BERN, 7 Febr. (Havas). De gewezen kolonel Fonjallaz, die onlangs in hechtenis werd geno men in verband met een spionnage-affaire, is beschuldigd van spionnage ter beschikking ge steld van den militairen rechter van instructie, tezamen met zyn gedetineerden. NANCY, 7 Febr. (Havas). De leider der autonomisten in den Elzas, Roos. werd heden geëxecuteerd. In de mededeeling van den krijgs raad over het terecht stellen van den spion Roos wordt gezegd, dat hy verscheidene jaren in betrekking stond tot agenten van den Duit- schen specialen dienst. Tijdens de wederbezet- ting van het gedemilitariseerde Rijnland in Maart 1936 en tijdens de Septembercrisis van 1938 heeft hy inlichtingen verzameld over troe penverplaatsingen, geschutopstellingen, e.d. in Frankryk, en heeft hij deze inlichtingen over de grens gebracht, waardoor Duitschland in lichtingen van groote militaire waarde heeft ontvangen over de militaire veiligheidsmaatre gelen van Frankrijk. Onze Romeinsche correspondent seint Woens dagavond: De Congregatie van het H. Officie heeft op de haar gestelde vraag of onder de niet-katho- lieken, aan wie het bij decreet van 18 Januari 1928 verboden is in huweiykszaken als eischer op te treden, ook afvalligen begrepen moeten worden, bij decreet bevestigend geantwoord. SANTIAGO DE CHILI, 7 Febr. (D. N. B.) Tengevolge van een staking van het technische en het redactiepersoneel van de kranten zijn in Santiago de Chili gedurende drie dagen geen kranten uitgekomen. Vandaag zyn de bladen in kleiner formaat verschenen. De Wagnervereeniging heeft uit Berlijn het bericht ontvangen, dat Julius Lieban, op den leeftyd van 83 jaar daar ter stede is overleden. Lieban, de vermaarde „Mime" van de Festspiele te Bayreuth, is ook herhaaldelijk bij de Wag nervereeniging te Amsterdam in dien rol opge treden, o.a. in 1898, 1907, 1909 en, voor het laatst, in 1917. De AM.W.B. deelt mede, dat de rijkswegen rondom Arnhem geruimd en goed berijdbaar zijn. De binnenwegen zijn glad en niet ge ruimd. De weg SchaarsbergenHoenderlo is nog niet berijdbaar. De wegen van Groningen in de richting Friesland zyn over het algemeen goed berijd baar. Wil men van Groningen in de richting Drenthe enz. rijden, dan is dat alleen mogelijk via AssenHoogeveen en AssenMeppel. De wegen van Groningen naar het Noorden zijn veelal slecht. Appingedam is te bereiken. Op den weg Groningen—Hoogezand—Win schoten is voorzichtigheid geboden. In Oost- Drenthe zijn- de wegen over het algemeen zeer gevaariyk voor alle verkeer. De hoofdwegen rondom Amsterdam zijn goed te berijden. Ook naar het Noorden zijn do wegen weer vrij behoorlijk. AmsterdamAlkmaar wordt gereden via HaarlemVelzen. Op den weg AlkmaarDen Helder is voor zichtigheid nog steeds geboden. NEW-YORK, 7 Febr. (Part.). Hoewel de koers stijging op de New-Yorksche beurs bij opening over het algemeen heden geen verderen voort gang had, bleef de stemming van de markt toch vrij vast en waren fractioneele koerswinsten in de meerderheid. De meening overheerscht, dat het herstel van gisteren in hoofdzaak een tech nisch karakter droeg, maar desondanks acht men het niet uitgesloten dat deze beweging nog verderen voortgang zal hebben, ondanks het feit dat de berichten uit het bedryfsleven nog steeds van een voortduring der dalende bedrijvigheid gewag maken en ook het verloop van de goede- renprijzen nog veel te wenschen overlaat. Vooral op de metaalmarkten is de stemming gedrukt. Een der leidende producenten verlaagde den binnenlandschen koperprijs zoo juist verder tot 11 Vi dollarcent. Een en ander houdt verband met het dalende binnenlandsche verbruik. Ook de loodprijzen volgen nog steeds een beneden- waartsche richting. In dit licht was het opmer kelijk, dat de metaalwaarden heden juist een goed prijshoudende stemming aan den dag leg den en meerendeels kleine winsten konden boe ken, welke winsten zich in het verdere verloop zelfs nog iets konden uitbreiden.American Smelting wisten zelfs een avans van ruim een dollar te behalen. Er werd hier klaarblykelyk steun verleend. Een bepaald vaste stemming spreidden voorts de chemische waarden ten toon. Allied Chemical stegen meer dan 2 dollar. Ove rigens was de markt zeer rustig en bleven de omzetten van matige proporties. Behoudens bij de eerder genoemde fondsen was de koersont wikkeling in het verder verloop eenigszins on regelmatig by onbeteekenende fluctuaties, maar in het algemeen bleef er toch een neiging tot stijgen bestaan, al bleef men zeer voorzichtig te werk gaan, doch het sentiment schijnt wel iets verbeterd te zijn en het is niet uitgesloten, dat dit in deze dunne markt tot een verder koersherstel van beteekenis leidt. De handel kromp overigens in het tweede uur weer be langrijk in, maar op een enkele uitzondering na bracht dit geen wyziging in het koersverloop met zich. De omzetten bedroegen in het eerste uur 130.000 shares en in het tweede uur 80.009 shares Nadat in de tweede beurshelft. nog een lichte reactie doorzette, kwam er langen tijd niet veel verandering in de markt. Laatbeurs verkreeg weer de vraag de overhand, waardoor het slot in zeer goed prijshoudende stemming tot stand kwam, waarbij hier en daar het einde van den beurshandel op het hoogste punt van den dag tot stand kwam. De koersreactie, die midden- beurs viel op te teekenen, was mede een gevolg van het weer opduiken van vredesgeruchten. De bedrijvigheid schat Iron Age op 71 pet. (v.w. 77 pet.) van de capaciteit. Hoewel de daling in het binnenkomen der orders tot stand is gekomen, verwacht men, dat de bedrijvig heid nog verder zal terug loopen, te meer daar de in de afgeloopen week binnen gekomen or ders een bedrijvigheid van pijn. 45 pet. zouden wettigen. Tevens is men, ook van de zijde der staalmaatschappijen, bevreesd voor prijsverla gingen. De jongste ertsverkoopen door de maat schappijen zouden reeds wijzen op lagere prij zen voor gietijzer en staal. De prijsverlaging van staalschroot in Pittsburgh werd gevolgd door een teruggang van de prijzen met 0.25 in Chicago, hetgeen de onzekerheid nog ver groot. Nadat de courante staalwaarden iets be neden het vorig slot waren beland, volgde weer eenig herstel en het einde kwam hooger af. Ook mijnen, koperwaarden, automobielfondsen, warenhuisaandeelen (als' gevolg van de gunstige resultaten, welke deze maatschappijen in het afgeloopen jaar hebben behaald) en kunstzijde- De minister van Financiën heeft alsnog be noemd tot lid van de Contact-Commissie voor financieele belangen in het buitenland dr. F. L. Rutgers, pl.v. hoofd van de 8ste afdeeling van het departement van Koloniën. (Van onzen Londenschen correspondent) Wysgeeren houden vol, dat uitvindingen zelden gedaan worden vóór er behoefte aan bestaat en dat zij ook nooit lang op zich laten wachten als de behoefte eenmaal ge voeld wordt. Toen op zekeren dag in 1888 John Boyd Dunlop, een veearts in Belfast, in Ulster (Noord-Ierland) den rubberluchtband uit vond, stond een nieuwe periode in de ge schiedenis van het verkeer op het punt aan te breken. Drie jaren vroeger had Gottlieb Daimler den door benzine gedreven inwendigen verbran dingsmotor uitgevonden: in 1887 begon Levas- sor Daimler's systeem toe te passen op de voort beweging van voertuigen, ofschoon zelfs reeds in 1885 een driewieler, die „petrol cycle" ge noemd werd, in gebruik was. In de volgende ja ren werden de grondslagen gelegd van het auto mobilisme. Toen Dunlop, die op 5 Februari 1840 in Ayrshire (Schotland) geboren werd. op de bin nenplaats van zijn woning te Belfast proeven nam met den driewieler van zijn zoon, dacht hy waarschynlijk in het geheel niet aan mo torvoertuigen. Waarschijnlyk dacht hij aan de hobbelige Iersche wegen, waarover hij zoo me nigmaal reed in zyn pony-wagentje, dat wielen had met yzeren banden; en ook aan de rijwie len, die toen populair begonnen te worden, om weldra in Engeland de „rage" van den dag te worden, ofschoon zij sinds den aanvang de zer eeuw hier meer en meer in ongenade ge raakten. tot zij, omstreeks 1930. opnieuw de gunst van het Britsche publiek verwierven. Zeker is het aan Dunlop's uitvinding te danken, dat het rijwiel in vele landen het populairste en goedkoopste vervoermiddel en tevens een sportief ontspanningsmiddel geworden is. Maar haar groote beteekenis is toch hierin gelegen, dat zonder haar het automobilisme onmogelyk een zoo groote vlucht had kunnen nemen als het sinds den aanvang dezer eeuw gedaan heeft. Het is waarschynlyk, dat de luchtband in ieder geval uitgevonden zou zijn; maar de uit vinder is nu eenmaal John Boyd Dunlop, de man, die opgegroèid was in de periode, waarin het verkeer te land volkomen beheerscht werd door de spoorwegen, en die zyn uitvinding dèed op het tijdstip, waarop, voor het eerst, de al leenheerschappij der locomotief bedreigd scheen te worden. De resultaten van Dunlop's uitvinding zijn overweldigend geweest. De grondslag van het verkeer te land is en blijft het wiel. dat zich in voorhistorische tijden ontwikkelde uit den boomstam, waarop primitieve menschen moei zaam hun vrachten voortrolden. Het moet zelfs een opzienbarende uitvinding geweest zyn, toen, oneindig veel vroeger nog, iemand op het ver nuftige denkbeeld kwam een stuk boomstam te gebruiken om een zwaar voorwerp voort te bewegen. Maar eerst door het aanbrengen van een as, midden door het hout, werd de boom stam een wiel, en het is hierop, dat heel het verkeer berust. Het mechanisch verkeer, de toenemende snelheid en de toenemende zwaarte der verkeersmiddelen stelden nieuwe eischen aan het wiel. Eerst werd aan die eischen vol daan door het stalen wiel, dat over gepolijste rails liep, maar alleen de luchtband maakte de ontwikkeling van het vrij-loopende mechani sche verkeer mogelijk. Wy mogen dus zeggen, dat heel het heden- daagsche wegverkeer de vrucht is van Dunlop's uitvinding. Zonder luchtbanden zouden zelfs de beste wegen van Engeland bezwijken onder den druk van het verkeer of juister: zij zouden niet bezwijken, want het verkeer zou niet het tiende deel van zijn omvang gekregen hebben. Heden, iets meer dan 50 jaren nadat de uit vinding werd gedaan, wordt het aantal rijwie len over heel de wereld op 72.000.000 geschat; zij vertegenwoordigen 144.000.000 met lucht ge vulde banden. In 1938 werden in Britsche fabrieken bijna 6 V, millioen luchtbanden voor automobielen vervaardigd; 1.225.000 daarvan werden uitge voerd naar 85 vreemde landen en hun kolo niën en naar 35 Britsche Dominions, koloniën en mandaatgebieden. Ruim 62 pet. van het in Groot-Brittannië verbruikte rubber wordt aan gewend voor het vervaardigen van luchtbanden - De aviatiek heeft veel te danken aan de ontwikkeling van den luchtband; de groot ste aero-banden worden thans in Engeland vervaardigd. Aan den anderen kant zijn in den loop der latere jaren door beesten getrokken voertuigen, en zelfs kruiwagens en hand karren, meer en meer met luchtbanden toe gerust. En een van de grootste wereldindustrieën, die van rubber, dankt haar geweldige vlucht uitsluitend aan de uitvinding, welke John Böyd Dunlop vijftig jaren geleden op de obscure binnenplaats van zyn woniAg te Belfast deed. aandeelen waren eveneens wat boven het vorig slot. Vast waren chemische fondsen; Du Pont konden 1 punt en Allied Chemical 3 punten winst boeken Laatstgenoemd fonds werd kort na opening reeds 1% punt hooger verhandeld en liepen daarna vérder op. Ook Westinghousé wisten een winst té incasseeren van 1% punt. Van de overige afdeelingen waren sporen, rub bers, oliewaarden, luchtvaartfondsen, equip- mentshares, aandeelen in telegraafmaatschap- pijen èn public-utilities met kleine verschillen verdeeld. Het electriciteitsverbruik is in de af geloopen week weer met ruim 11 pet., vergeleken met dezelfde periode verleden jaar, toegeno men. De omzetten bedroegen in totaal 490.000 shares; in het laatste uur, toen de verbetering van de tendenz intrad, werden 160.000 shares verhandeld. Laatst gedane koersen Febr. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 Vi Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nèm. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. A v. Nord. Amer. n.a. Norfolk Westen Pennsylvania Phillips Oil Proctor Chambh Publ. Serv. 1 J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Sotthern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. «Voolworth Building - ex dividènd 175 113* 25} 15 49 f 170 I 90} 10 27 24 5f 76 i 5 68 i 34} 40 i 82 J 4 i 32 i 24 i 11 J 8} 19-1 82 181 157 6J 39 54 22} 5 i 11 J 53 36 f 3 36 i IT 52 J 29 i 16 1 161 25 21 i 213 22 39 1 68 1 40| 51 201 84 1 11 1 11 131 18 71 43} 1L 1 93 t 47 21 36 J 58 24 1101 41 1 6 5 172} 172} 1121 112 25} 24} 15 14} 48 1 48 171 171 90} 90 10 9} 27} 26} 23} 23} 5} 51 75} 73} 51 5 68 67} 34} 34} 40 39} 82} 81 4} 4} 321 32 24 24} 11 1 11 8} 8} 19} 18} 82 1 81 !8( 179 1 155} 7 6} 38} 38 1 53 1 52} 22 22} 51 5} Ml 53} 53} 361 35} 3} 3} 35} 35 Tr 521 29 16 f 16 25 21 i 2121 21 J 39 68 1 40 5 i 191 84 11 11 13 1 17 1 71 431 10J 93 48 5 21 30} 581 231 109 41 1 i 1 1 •nr -h 51 1 29 16 J 16 1 24 1 21 1 210 f 211 39 67} 40} 5} 19 1 83 1 111 11 131 17} 7 42} 10 J 93 48 1 21 354 56} 22} 108 40} ex coupon. nieuwe aar fleelen. gedaan en laten t - nieden. Slotkoersen Febr. Brussel Rome Madrid Bern Oslo A'dam Londen Parys Beriyn NEW YORK, 7 Febr. 7 65 16.901 d.05 9.95 22.42 1 22.72 1 53.09 3.99 2.261 40.20 16.83 16.87 5.05 5.35 9.95 9.95 22.42 22.42 22.72 22.72 53.20 53.20 3.98 3.98} 2.25 2.26 40.20 40.20 7 Febr. 6 Febr. NEW YORK, 7 Febr. 7 Febr. 6 Febr. Katoen Nieuw contract Jan. Juli 10.46- 10.42-- Mrt. 11.1811.15- - Oct. 9.66— 9.62. - Mei 10.7710.75- - Dec. 9.56— 9.53.- Rubber Standaard Mrt. 18.71-18.70 - Sept. 17.95 17.78 - Mei 18.3218.22 Oct. 17.8 5 17.68 - Juli 1S.1C+- 17.98 Dec. 17.65 17.55+ - Jan 17.59 17.49 Koffie (Rio - Niéuw contract) (Santos) Mrt 4.244.24 Mrt 6.19 - 6.20 - Me) 4.264.26.— Me) 6.23-- 6.25 Juli 4.284.28.— Juli 6.27 6.29.- Sept 4 304.30.— sept 6.3, 6.32-- Dec. Dec, 6.36 6.39.- Suiker Jan. Sept 2.04+ 2.03+ Mrt 1.87+ 1.85+ Nov Mei 1.94+ i.93+ Dec. Juli 2.00+ i .98+ Jan. 2.01 2.0C+ Tin Loco 45.12} 45.12} Ter,. 45.CÓ 45.00 90 dagen 44.871 44.75 56 56 -6 1 7 Febr. Tarwe Mei 98 1 Juli 95 i 1 Sept 94 Maïs Mei Juli Sept Reuzel Mrt 6.22 1 Mei 6.37 1 7 Febr. Tarwe Mei 85 1 - Juli 86 Oct 87 Rogge Mei 74 Oct 72 1 - Juii 70 1 -- Haver Mei Juli 6 Febr. 981-1 95 1 .96 9»i- 1 vlei Juli Sept. - 56} *- - 56} - 56 1 6.20+ b.35f 6 Febr. 85} 86} 87} •- 751 73} 71 CHICAGO, 7 Febr. Haver 391 34} 321 •- Rogge Mei 65 Juli 64 1 sept 65 Juli 6.57 1 Sept. 6.75+ WINNIPEG, 7 Febr. - Gerst 531 51| 49} Lijnzaad 194} - 192} - 188 - - Mei Juli Oct. Mei Juli Oct 40} 38} 40} 38} Oct. 34} 7 Few. 6 Fébr. 39} - 34} -- 32 i 66 1 65} 66} 6.52 6.72} 7 Febr. S Febr. 54} 52} i96 193 191 34} Wegens koop van aandeelen in een comman ditaire vennootschap bezat de 41-jarige pro motor H. M. van den B. twee wissels op den inspecteur H. K. De eerste wissel werd prompt betaald en had dus geen gerechtelijken na sleep, doch de tweede wissel bracht een reeks van juridische moeilijkheden mee, waarbij zoo wel civiele als strafrechter te pas kwam. Eenige weken vóór den vervaldatum n.l. was van den B. met den wissel naar den commis saris G. gegaan, die hem f 2000 op den wissel voorschoot (de wissel was f3125 groot). G. zou dan verder voor de incasso zorgen. Eenigen tijd later, maar nog vóór den vervaldatum, was van den B. naar den betrokkenen K. gegaan en had gezegd: „Die wissel, dien ik op je heb, vervalt over een paar dagen. Als je me contant f 2000 betaalt, zal ik je veertien dagen uitstel geven." K. ging op dat voorstel in en zoo ontving van den B. op den wissel van f 3125. ten tweeden male een bedrag van f 2000 dus f 4000 in totaal. Dit bracht hem wegens oplichting voor den strafrechter, omdat hy de tweede f 2000 heeft gekregen, door de valsche hoedanigheid van houder van den wissel aan te nemen. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft hem tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis de promotor hooger beroep aanteekende, omdat hy meende onschuldig te zijn veroordeeld. Het bleek een ingewikkelde geschiedenis te zijn, waarbij Woensdag ter zitting van het Haagsche hof niet alle byzonderheden van het verdere verloop der gebeurtenissen besproken werden. Wel bleek, dat verdachte na de f 2000 van K. ontvangen te hebben, naar G. is gegaan en hem gevraagd heeft, den wissel terug te geven, waarvoor hy f 2000 aanbood, zoodat alles ver effend zou zyn. G. had de"n wissel op zijn beurt echter aan een derde beleend, zoodat hy hem niet aan van den B. kon teruggeven. De wisse] bleef dus loopen en kon op den vervaldatum geïnd worden. Wat er met den wissel precies gebeurd is, werd ter zitting niet geheel duidelijk. Er was een reeks civiele procedures gevolgd, waarby K. het faillissement van G. had aangevraagd en G. op zijn beurt den op K. getrokken wissel produceerde. Toen K. met civiele procedures niet het ge- wenschte resultaat kreeg, diende hij een jaar later een aanklacht tegen van den B. we gens oplichting in. De advocaat-generaal achtte de ten laste ge legde oplichting bewezen. Verdachte heeft f4000 gekregen op een wissel van f3125. Hy kreeg f 2000 van K. door het aannemen van een valsche hoedanigheid, n.l. die van houder van den wissel, terwijl hij den wissel reeds aan G. had gegeven. Verdachte staat ongunstig bekend. Wel is hij nog nooit veroordeeld, doch er zijn tal van klachten bij de politie tegen hem ingediend. Deze maal is hij tegen de lamp geloopen. In verband hiermee eischte de advocaat-generaal verhooging van de straf tot een jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. dr. H. F. A. Völlmar, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij een uiteen zetting van het wisselrecht gaf en tot de con clusie kwam, dat Van dep B, nog altijd als houder van den wissel kon worden beschouwd. Hij concludeerde tot vryspraak en drong zeer subsidiair op een voorwaardelyke veroordee ling aan. Uitspraak 21 Februari. Naar de Telegraaf meldt, zyn in de omgeving van Roermond aangehouden twee personen, een Nederlander en iemand van vreemde nationa liteit, die verdacht worden van ernstige spion nage ten gunste eener vreemde mogendheid. Marechaussée van het district Breda heeft hen van Roermond overgebracht naar Vlissin- gen en ter beschikking van den districtscom mandant der Koninklyke Marechaussée aldaar gesteld. Boeyen, de Nederlandsche renner, die Dins dagavond bij een valparty betrokken was en daarbij nog al leelijk terecht kwam, was Woens dag in zooverre hersteld, dat hij den stry'd her vatte, tot groote vreugde van zyn.koppelgenoot, Schulte. De Nederlander, die Woensdag zyn 22en verjaardag vierde, is 's avonds door de vele toe schouwers gehuldigd. Men bood hem bloemen aan, waarna hy, onder het spelen van het Wil helmus, een eererondje draaide. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie 252 Philips 117 Aku 39 Anaconda 21 11/1621% U. S. Steel 42%42% Rep. Steel 15%—15 13/16 Am. Bemberg 12 1/16 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Anaconda 21 9/16 Rep. Steel 15 13/16 Koersen voor stortingen op 8 Februari 1940 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmar- ken 75.41, lires 9.55. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor êerstért stuurman groote handelsvaart A. A. de Winter en voor stuurman kleine handelsvaart J. Bui tenkamp. UTRECHT Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid mr. J. Ozinga, geboren te Era- men, op een proefschrift getiteld: „De econo mische ontwikkeling der Westerafdeeling van Borneo en de bevolkingsrubbercultuur". De pro motie geschiedde met lof. UTRECHT Geslaagd voor het econ. doet. ex. indologie: A. Twerda; A. A. Aalders. LEIDEN Geslaagd candidaatsexamen Ne- derjandsch recht de heeren J. C. Schouten, Hil- legom; E. E. van der Horst Den Haag. TILBURG. Geslaagd voor het propaedeutisch examen economische wetenschappen de heeren P. A. Hermans, Tilburg, en A. P. Th, van Pol, Buggenum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2