Vastentijd: ropenl iefd e Gebed voor Europa Haarlem, 8 Febr. "e°ZAia<EliTJElX HET AUTOBUSVERVOER 1 IN HAARLEM J ZenuwpijnenP i DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940 Zal er verbetering komen?, NIEUWS UIT DEN RAAD Binnen zeer korten tijd zal met de reorganisatie van de Bakenes- sergracht (bij de Korte Jansstraat) een begin worden gemaakt. 2. Bij een proef is gebleken, dat de scholen bij een luchtaanval binnen 2 a 3 minuten ontruimd zijn. De kinderen zijn dan in de buurt ondergebracht. 3. Er is goede hoop, dat het bus- en trambedrijf nu spoedig in betere oanen komt. B. en W. zullen een rapport opmaken over de moge lijkheden van een gemengd bedrijf. 4. Een raadslid behoort een telefoon te hebben! zei de raad. De vraag is nu maar of Ged. Staten meenen, dat de gemeentekas 't abonnement moet betalen. AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 9 Februari Apotheekdiensten LEERLINGEN-UITVOERING Muziekschool „Toonkunst" Lof voor de R.K. Soldaten VRIJDAGAVONDCONCERT H.O.V. HET IJS ZEER GEVAARLIJK 5. Een stadion in Haarlem! Ja, werkelijk, er is over gepraat. Wie weet wat de toekomst brengt. De buslijnen B. en C. worden binnenkort gecombineerd, waar door 'n ly^-minutendienst ontstaat. 7. f 1800.uitgeven voor school- tandverzorging brengt duizendvou dige vruchten op, zei dr. Hilbrink, die een uitstekende maidenspeech hield. Maar ook hier ligt de beslis sing bij Ged. Staten. Op den hoek Zijlstraat-Nassau- laan komt nog geen verkeerslicht. Uitspraken Rechtbank Belasting ontdoken Tweede Kamer beleedigd DE ONDERGANG VAN DE SNEEUW HUISELIJK VERKEER VOOR MILITAIREN FINSCHE AVOND TE SANTPOORT EERSTE NEDERLANDSCHE SOLDATEN-CABARET M. A. VERDEL t PASSIESPELEN OBERAMMERGAU 24ste opvoering van Racine's Phaedra HAARL. R.K. DAM- GENOOTSCHAP NOORD WIJKERHOUT VOORHOUT Jubilea bij de Centrale Werkplaats BURGERLIJKE STAND Door Charles Bruce STAD Wij kunnen tevreden zijn met den loop, welken tie besprekingen over het Haarlemsche tram- en autobusvraagstuk in den Haarlemschen Raad nemen. Men stelt er zich dezen keer eens biet tevreden met het uiten van klachten, maar •nen tracht opbouwend werk te doen. Het voorstel van den heer Scholl om B. en W. uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar tie mogelijkheid en de wenschelijkheid van een gemengd bedrijf met het doel openbare middelen Van verkeer binnen de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede te exploiteeren, is gisteren zonder hoofdelijke stemming aange nomen, zoodat wij binnen afzienbaren tijd een rapport van B. en W. over deze aangelegenheid kunnen verwachten en de kwestie rustig en breed door den gemeenteraad kan worden be keken en besproken. Reeds vroeger hebben wij de wenschelijkheid betoogd, dat de exploitatie van de verkeers middelen in Haarlem in één hand zou komen. Of dit nu de N. Z. H. T. M., de Brockway- maatschappij of een gemengd bedrijf dient te zijn, hebben wij in het midden gelaten en laat ons, evenals waarschijnlijk de heele Haarlem sche burgerij, koud. Mits het maar geen ge meentelijke exploitatie is, want die zou ons Schatten gelds kosten. Schatten gelds, niet alleen, omdat gemeentelijke exploitatie altijd duurder is dan particuliere, maar ook omdat de ge meente Haarlem, alvorens het vervoer in han den. te krijgen, groote sommen zou moeten uit geven om de bestaande bus- en tramlijnen van N. Z. H. T. M. en Brockway op te koopen. Men heeft wel eens aan de directie van de N. Zi. H. T. M. gevraagd of zij eventueel be reid zou zijn haar exploitatie in Haarlem aan de gemeente over te doen. „Natuurlijk wel", heeft de heer Burgersdijk toen daarop geant woord, „als zij maar betaalt. Voor geld is alles te koop". Dat de prijs, welken de N. Z. H. T. M. Zou vragen, niet zoo laag zou zijn, laat zich Verstaan. De exploitatiekosten van een gemeentelijk bedrijf zouden dus, om te beginnen, al zeer Worden bezwaard met de rente en aflossing door het voor dezen afkoop benoodigde kapitaal. Indertijd heeft de Haarlemsche middenstand een heftige actie ontwikkeld tegen gemeentelijke exploitatie van autobussen en trams en het 's te verwachten, dat deze tegenzin ook nu nog niet verflauwd is. Tegen een gemengd bedrijf, Waaraan oook de gemeenten Haarlem, Heemstede en Bloemendaal deelnemen, behoeft natuurlijk niet hetzelfde bezwaar te bestaan. Maar voor- Waarde zal daarbij toch moeten zijn, dat het risico den gemeenten beperkt blijft. Een tiental jaren geleden is het denkbeeld Van een gemengd bedrijf trouwens ook al eens door het gemeentebestuur van Haarlem uitge werkt en met de directie van de N. Z. H. T. M. besproken. Deze was reeds toen wel tot samen- Werking bereid, en verklaarde zich zelfs bij voorbaat geneigd aan alle verlangens, welke het gemeentebestuur van Haarlem nopens exploitatie van de vervoerlijnen, arbeidsvoor- Waarden van het personeel enz. mocht opperen, woor honderd procent tegemoet te komen, in dien het gemeentebestuur van Haarlem daarvoor slechts het financieele risico op zich W'ilde nemen. Men begrijpt echter, dat op een dergelijken grondslag geen samenwerking tot stand kon, noch kan komen. Intusschen. mag het ons allen verheugen, dat het vervoervraagstuk van Haarlem weer eens hl het midden van de publieke belangstelling is geplaatst en dat er weer eens ijverig over sen goede oplossing gedacht en gesproken zal Worden. Uit het rapport, dat B. en W. over de Zaak zullen uitbrengen, zal allicht iets goeds Seboren worden. zuivere intonaties zijn hier de groote struikel blokken. Mejuffrouw Nederkoorn liet haar leerlinge- tjes optreden met een drietal werkjes uit de Engelsche school van Dalmaine, Strimer en Broom en bevestigde daarmee het goede inzicht waarover wij hierboven spraken. De Ballade van Burgmüller, door de laatste leerlinge ge speeld, wees reeds op uitstekende vordering in de technische beheersching van het instru ment op de voordracht en sfeer-vorming. Met veel muzikaliteit bleek de jeugdige leer linge van den heer Zwaan begaafd, die 'n paar werkjes van Niels Gade met een stevig rhyth- misch gevoel, gedecideerd en gekund, ten ge- hoore bracht. Er bleek hier een echt pianisti sche aanslag aanwezig, waarop zeker met veel succes zal kunnen worden voortgebouwd. Een viool-leerlinge van den heer de Clerck speelde ons reeds verdienstelijk een Sarabande en een Aria van Francoeur voor, terwijl na de pauze een meer gevorderde leerlinge van den zelfden leeraar het le deel vertolkte van het Concert in e kl. t. van Nardini. Twee jongelingen, leerlingen van den heer Vincent lieten ons van Chopin de Berceuse (op. 57) en drie Ecossaises (op. 72) hooren, waar bij het fraai bewaarde contrast in karakter tusschen beide compositie-genres uitstekend tot gelding kwam, in een technisch goede vertol king. Voor de nog in vorming zijnde sopraan, leer linge van mei. Brockmann, bleek het Wiegen lied van Max Reger nog tal van bezwaren op te leveren: vooral bij een stem die nog flak kert, hebben de zenuwen een ongewenschten invloed. Zelfs de meer gevorderde leerlinge, die later in den avond met begeleiding van het door Marinus Adam geleide orkest de aria uit Mitrane, van Fr. Rossi, zou voordragen, bleek nog niet immuun tegen het euvel, dat veel af breuk doet aan het juiste gebruik van het or gaan. Een partita (die in Bes gr. t.) van J. S. Bach is en blijft ook voor een gevorderde leerlinge een moeilijke opgave. Hoewel technisch zeker een voldoening schenkende vertolking door een leerlinge van den heer de Jong werd gegeven, bemerkte men toch aan enkele rhythmische vlekjes en kleine haperingen, hoe zwaar het vervullen van deze muzikale taak is, waarin de moeilijkheden als het ware in elke maat aan wezig zijn. Alleraardigst was opnieuw het optreden van een aantal kleine instrumentalisten van het samenspel-klasje, door de dames Bekkers en Nederkoorn geleid. Een heel uitgebreid or kestraal apparaat was opgesteld, en elk dei- muzikantjes bespeelde zelfs verscheidene in strumenten. Er was zelfs een heusche trek- piano bij, en die jeugdige accordeoniste bewees opnieuw van het goede, muzikale hout te zijn gesneden, terwijl ook de jeugdige pianist zijn partituur even vlot verklankte als dat de diri gent onverstoorbaar zijn drie- en vierkwartsmaat wist te slaan. Voor het samenspel ziet men al- zoo reeds van jongsaf aan op prettige wijze de kiem gelegd. Piano-leerlingen van den heer Lürsen droe gen ons smaakvol en technisch uitstekend een Polonaise van Chopin en Aufschwung van Schumann voor. Nadat ten slotte een leerlinge van den direc teur op zeer muzikale wijze de piano-partij ver tolkt had in het 2e en 3e deel uit het Concert in A gr. t. van Mozart, met begeleiding van een orkest onder leiding van Marinus Adam, werd de avond gesloten met een keurige inter pretatie door bovengenoemd orkest van de Symphonie in g kl. t. (no. 39) uit het omvang rijke oeuvre van Jos. Haydn. We behoeven wel niet te zeggen, dat alle op tredenden het gebruikelijke succes hadden en dat opnieuw de uitstekende roep van de Mu ziekschool aan de Nieuwe Gracht met deze uit voering werd bevestigd. J. s. erecht is in onze kerken de kansel gereserveerd voor het woord Gods, en zoolang het niet op gronden van den godsdienst zelf noodzakelijk is, blijven zelfs toespelingen op concrete staatkundige toe standen en feiten achterwege. Maar-dat wil niet zeggen, dat hetgeen wij van den kan sel hooren, ons niet óók tot leering strekt ten aanzien van de groote staatkundige ge beurtenissen, die heden meer dan ooit ons allen aangaan, en heden meer dan ooit hun geestelijke wortels laten zien. De vastentijd kan en moet ook in dit op zicht een tijd van inkeer en bezinAng zijn. De vastenbrief van den Bisschop van Haar lem is, behalve een leerstellige les van blij vende beteekenis, in het licht van den tijd ook een actueele opwekking om de oplossing ook van deze moeilijkheden in het boven natuurlijke te zoeken. Hij wijst ons den weg om speciaal in den vastentijd door gebed en versterving mede te werken aan de ge zondmaking van ons werelddeel. De geheele beschaafde wereld brengt thans geld en materiaal bijeen voor de hulp aan Finland. Nog nooit in de wereldgeschie denis heeft het onrecht, een kleine natie aangedaan, zulk een universeele reactie verwekt; al blijft de daad bij het gevoel ten achter, de wereld beseft duidelijker dan ooit te voren, wat de afwezigheid van recht en moraal en de heerschappij van het ge weld beteekent. Dit besef is één der ver schijnselen, die nog hoop geven op de ves tiging van een internationale orde na veel schade en schande. Maar laat ons niet vergeten, dat de red ding van het Finsche volk in laatste in stantie niet afhangt van vrijwilligers, vlieg tuigen en geschut; het ligt in Gods hand. Laat ons daarom Finland óók steunen door gebed en goede werken. En wat voor Fin land geldt, geldt ook voor den Europeeschen vrede. In de economie der Voorzienigheid kunnen en zullen gebed, verstervingen en aalmoezen méér uitwerking voor den Euro peeschen vrede hebben dan de vele men- schelijke en klein-menschelijke onderne mingen, welker ij delheid wij heden zoo bit ter leeren erkennen. Boven alles vestigt de vastenbrief van Mgr. Huibers de aandacht op de kracht van het gebed in vereeniging met het H. Misoffer, in harmonie met Vondel's woor den: „Geen offer kan de wolken zoo doordringen Dan dit alleen, 't welk alle zegeningen Verdient, en zoo beknopt in zich bevat. Mogen de woorden van Haarlems bisschc-p doordringen tot de harten. Laten wij in dezen vastentijd veelvuldig aan den voet van het altaar den zegen vragen, dien ons werelddeel behoeft, en dit gebed door goede werken ondersteunen. Het is misschien de eenige, en in elk geval geen geringe, moge lijkheid om iets te doen voor het doel, waar van ons aller welzijn afhankelijk is: het herstel van een rechtvaardigen vrede. X. Gebouw St. Bavo: Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; Ledenverg. R.K.V.B.. 8 uur; Laschclub, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Militai ren, 8 uur. Rembrandt: „Hoera, ik ben papa", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Onderzeepatrouille", „Het meisje met de zeven bontmantels", boven 18 jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor; „Goodbye Mr. Chips", alle leeft., 2.30, 7 en B.15 uur. Frans Hals: „Dat komt er van", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Wapensmokkelaars", „Ongeschre ven wet", boven 14 jaar. Donderdag 8 Februari, 8 uur: Chaja Goldstein (zang en dans) (voor „Voor de Kunst"). Vrijdag 9 Februari: 8.15 uur, „De Lijkwade van Turijn in het licht der moderne fototechniek", voordracht met lichtbeelden door prof. dr. A. Raignier S.J. te Leuven. (Voor Geloof en We tenschap). Zondag 11 Februari: 8.15 uur, Het Centraal Tooneel „De Verstoorde Bruidsnacht". Maandag 12 Februari: 8.15 uur, Het Neder- landsch Tooneel „Phaedra". Dinsdag 13 Februari: 8.15 uur, Het Ruys- Ensemble ..De Dokter Privé". Woensdag 14 Februari: 8.15 uur, Dansavond „Harald Kreutzberg". Gebouw St. Bavo: H. G. K., 8 uur Schaak club, 8 uur Best. Metaalbew.. 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, 2 uur. Kunstzaal De Bois; Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door; Bosch- en Vaart-apotheek, B. en V„straat 26; H. Remmers en Zoon, Kruis- str. 6; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 18L Steeds geopend zijn; C. E. Schatman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Keemsteedsche apotheek. Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche Apotheek. Bloe endaalscheweg 85. telef. 22181. souwPoortman, d. C. A. M. HappelKrurjs- sen, z. C. SmitsKlootwijk, d. Overleden: 6 Febr. M. A. Verdel, 53 jaar, Burg. Sandbergstraat. C. T. 5 m., z. van A. G. Stammes, Hazepa terslaan. E. Torringade Graaff, 78 jaar, Zijlweg. W. J. Verkade-Mul der, 35 jaar. Groot Heiligland. H. M. van der Voornvan der Schellingen, 72 jaar. Begijnhof. 7 Febr. H. Cornet, 77 jaar, Ripperdapark. S. H. J. Caron, 69 jaar, Geweerstraat M. J. Mar tensBodes, 80 jaar, Hazepaterslaan. W. J. Klop, 78 jaar, A. L. Dyserinckstraat. F. W. Knape, 63 jaar, Korte Jansstraat. E. J. Pols- Bijl, Hazepaterslaan, J. P. Tros, 75 jaar. Scho tersingel. Ondertrouwd 8 Febr. A. J. van Noppen en J. C. de Ridder. Getrouwd 8 Febr. A. H. van der Ploeg en G. A. van Nes. P. Gemer en A. P. Karis. H. A. Hendriksen en G. Koel. In den Stadsschouwburg vond gisterenavond tie Leerlingen-Uitvoering plaats van de Mu ziekschool der Mij. tot Bevordering der Toon kunst. (dir. de heer A. de Vogel) aan de Nieuwe Grracht. Aangezien er gewoonlijk een heel uitvoerig Programma door tal van jongere en reeds meer Gevorderde leerlingen moet worden afgewerkt, begint men er reeds vroeg. De kleinen komen Natuurlijk eerst aan de beurt. Zoo hoorden we "Verschillende jeugdige debutantjea, leerlingen van mej. Bekkers, met allersmakelijkste num mertjes, meest van Engelsche auteurs als Carse, Lack, Boulton en Hood, welke opnieuw bewe en hoe paedagogisch de Engelschen voor de icugd muziek weten te schrijven en hoe gretig •Öe kleineren reeds rhythme en melodie, hoe tienvoudig overigens ook, in zich weten op te hemen en te vertolken. Een leerling van Jos tie Klerk bracht uit de Fluitsonate in T. gr. t. Van Loeillet Adagio, Gavotte en Aria ten ge hoore. Buitenstaanders konden uit het muzikaal Gezonde spel nu eens zien hoe moeilijk het is, de techniek van het blaas-instrument volledig tihder de knie te krijgen. Adembeheersching en Op verlangen van onzen Bisschop zal op den twêeden Donderdag van elke maand voor onze soldaten een Lof worden gehouden. Hedenavond te 8.15 uur heeft dit voor de eerste maal plaats in de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt. Het programma voor het Vrijdagavondconcert brengt twee Nederlandsche premières, n.l. voor de pauze „Drie Stemmingsstukken" van Willem Landré (aan de H.O.V. Opgedragen), benevens het pianoconcert van den Rotterdamschen Con servatorium-directeur Willem Pijper, in welke compositie de pianopartij door Jacques de Mon- chy wordt gespeeld. Na de pauze komt een oude en goede bekende, de tweede Symphonie van Beethoven. De avond staat onder leiding van Toon Verhey. Voor zoover er nog personen zijn, die zich nog op het ijs wagen, is de mededeeling van belang, dat vanmiddag om 2 uur het stoom gemaal Spaarndam begon te malen en dat dientengevolge het betreden van het ijs in en om Haarlem levensgevaarlijk moet worden ge acht. 6. 8. Tegen een Haarlemmer, die op onjuiste wijze zijn aangiftebiljet voor de Inkomstenbelasting had ingevuld, werd twee weken geleden dooi den Officier van Justitie een maand gevange nisstraf geëischt. De Rechtbank deed hedenmorgen uitspraak en veroordeelde den man tot 1000.boete, eventueel te vervangen door een gevangenis straf van zestig dagen. In de Nederlandsche Nationaal Socialist, or gaan van de N.S.N.A.P., verscheen vorig jaar Juni een artikel, dat beleedigend moest worden geacht voor de Tweede Kamer. De schrijver, een 60-jarige koopman uit Kampen, die twee weken geleden terecht stond hoorde drie maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Vanmorgen deed de Rechtbank uitspraak en daarbij werd de man veroordeeld tot 75.of 25 dagen. Tegen den leider der partij, een 70-jarigen Heemstedenaar, werd een maand gevangenis straf geëischt. Vanmorgen werd hij tot een geldboete van 50.veroordeeld, een boete die vervangen kan worden door 15 dagen hechte nis. De flinke regenbuien hebben de Reinigings diensten meer geholpen in den strijd tegen het sneeuwdek dan duizend man met duizend stuks gereedschap. j „Zóó moet het gaan" constateerde de heer v. Driel. Toch kan niet alles aan de natuur worden overgelaten. Vanmorgen heeft de dienst te Haar lem 170 losse werklieden aangenomen, 10 paar- denkarren en 15 handkarren gehuurd. Het eigen personeel, aangevuld met dat van Openbare Werken en het havenwezen, is er op uitgetrokken om de kolken in de zijstraten door te Iteken. Nu de nieuwe lichting op 5 Februari 1.1. weer in Haarlem is aangekomen, worden de Haar lemsche gezinnen, die zich voor Huiselijk Ver keer hebben opgegeven, nog eens extra opge wekt de bekende oranjekaarten duidelijk zicht baar voor de ramen te plaatsen. Velen, die meenden, dat er van de geboden gastvrijheid toch geen gebruik gemaakt zou worden, hebben n.l. de oranjekaart terzijde gelegd. Het wordt dan echter moeilijk voor de nieuwe lichting de gastvrije gezinnen te ontdekken. Dus, kaarten voor! Op het oogenblik staan in het Bureau voor O. en O. (stadhuis, ingang Zijlstraat, tel. 11855 toestel 12) ingeschreven: a. 700 adressen, die „huiselijk verkeer om den haard" bieden; 21 adressen voor familiebezoek; c. 33 adressen voor logies. Hiervan werd geregeld gebruik gemaakt, vooral gedurende de Kest- en Nieuwjaarsdagen en in den tijd, toen de verloven werden inge trokken. De betrokken militairen krijgen voor b. en c. van het bureau voor O. en O. een intro ductie mee voor de gastvrouw, die daardoor direct op de hoogte is. Natuurlijk is er nog veel contact tusschen de burgerij en militairen ook buiten de oranje- kaarten om, door particuliere relaties. Ook hier door kan evenzeer het doel worden bereikt; voor iederen militair, die dit wenscht, een persoonlijk passend gezinsmilieu te scheppen. Uit bovenstaande blijkt echter, dat er meer „aan huiselijk verkeer wordt gedaan" dan men bij oppervlakkige beschouwing zou meenen. Laat. ook de nieuwe lichting de gastvrijheid der Haar lemmers getoond kunnen worden door vele oranjekaarten voor de ramen. Te Santpoort is gisterenavond een bijeen komst geweest onder leiding van het Finland- comité. De voorzitter, de heer J. Drijver, schets te den titanenstrijd van de heldhaftige Finnen en noemde het verheugend, dat de uitverkochte zaal wees op groote sympathie ook in Neder land. Dr. A. J. Th. v. d. Vlugt, Finsch consul en voorzitter van de vereeniging NederlandFin land, wees erop, dat zijn land van de dertiende tot de negentiende eeuw het slagveld van Noord-Europa is geweest. Zweden en Russen vochten er hun meeningsverschillen uit. Met waardeering sprak de consul over den cultureelen arbeid van de Katholieke missiona rissen in dit land. Kunsten en wetenschappen bloeien in Finland. Spr. ging uitvoerig de ge schiedenis van zijn land na en zeide: „Wellicht begrijpt het Kreml iets van onzen tegenstand, wanneer het weet, dat nooit een Fin zijn dienst plicht vervuld heeft in het Russische leger. Die weerstand is geweldig, omdat het volk beseft, dat het gaat om de verworven cultuur en vooral om het behoud van het geloof. Een collecte, die voor het heldhaftige volk ge houden werd, bracht op f 104.82. Uit de leden van het IVe legerkorps heeft zich een Cabaret-gezelschap gevormd, dat tot dank bare taak heeft de militairen in verschillende plaatsen één of meerdere avonden gezellig be zig te houden. Na een reeks van voorstellingen hebben zij afscheid genomen van het Kan tonne- ment Santpoort met een welgeslaagden avond in de J. P. Coenschool, Haarlem-Noord. Het humoristische gedeelte onder leiding van de heeren Siem Vos en Joep Kops was uitste kend verzorgd; zij hebben de lachspieren danig in beweging gebracht. Tot de meest geslaagde nummers behoorden „De Zieke", „Romeo en Julia" en in het bijzonder het „Don Kozakken- nummer". Als welkom intermezzo bracht de heer F. v. d. Ven eenige zangnummers, Ab. van Loon een viool- en Aart van Veluwen een xylophoonsolo ten gehoore. Een bijzondere vermelding verdient het optreden van den Bandleider Jack Goldwing en den pianist Jan Coolen. Eerstgenoemde bracht op veelvuldig verzoek een vioolsolo ten gehoore en speelde op voor treffelijke wijze, onder bekwame pianobegelei ding van den heer Jan Cooslen, enkele Roe- meensche volks-melodieën. Teneinde volledig te zijn, moeten wij nog even het optreden van den heer Jo de Heer releveeren, die op boeiende wijze een sprookje van Ander sen voordroeg. Tenslotte willen wij nog vermelden dat de Band onder leiding van Jack Goldwing voor een belangrijk deel heeft bijgedragen aan het succes van den avond. Na een dankwoord van Kapitein E. H. Hui- zinga aan de leden van het Eerste Nederl. Sol daten-Cabaret en de verdere verzorgers van den feestavond, werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. De leden van het E. N. S. C. kunnen met vol- odening op hun optreden in onze stad terug zien! Op 53-jarigen leeftijd is te Haarlem overleden de heer M. A. Verdel, die vele jaren voorzitter was van de Vereeniging van Haarlemsche melk handelaren en o.a. zitting had in de commissie van bijstand voor de Ned. Zuivel-Centrale en voor melkvoorziening. De begrafenis geschiedt Vrijdag 12.30 uur op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. Voor leden en belangstellenden der R. K. Pro- pagandaclub St. Jan zal morgenavond om half negen in het Jeugdwerkgebouw aan het Teyier plein een causerie gehouden worden over de passiespelen in Oberammergau. De lezing zal met lichtbeelden worden opge luisterd. Het Nederlandsche Tooneel, directeur: Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A Defresne, zal op Maandag 12 Februari a.s. we gens het groote succes bij de vorige opvoering in den Stadsschouwburg alhier nogmaals een enkele, de 24ste opvoering, geven van Racine's meesterwerk Phaedra. Regie: A. Defresne. Ver taling: Prof. Dr. J. L. Walch. Medewerkenden: Charlotte Köhler, Ank van der Moer, Gusta ChrispijnMulder, Stine Lerou, Aline Markus, Louis van Gasteren, Frits van Dijk, Eduard Palmers. Décors ontworpen door architect H. Th. Wijdeveld. Maandag j.l. ving de onderlinge clubcompe titie aan met de volgende uftslagen: G. Kraak. E. v. Zandvoort 02; T. van WortW. Dams 20, J. LucasG. Elzing afgebr. Aan den kop voor de topscore staan momen teel: A. Masteling 6 gesp., 10 p., C. Heesakkers 5 gesp., 8 p. As. Dinsdag 13 Febr. speelt HRKD tegen St. Bavo A te Heemstede. Deze wedstrijd wordt met spanning tegemoet gezien, daar de winnaar hiei-van een prachtkans maakt voor het kam pioenschap van Haarlem en Omstreken. Maandag 12 Februari voortzetting der onder linge clubcompetitie, De laatste Vastenavonddag Op Vasten avond werd in café „Het Wapen van Noordwij- kerhout" prijsjassen gehouden om carbonade, waarvoor 48 deelnemers werden ingeschreven. In Hotel Gouwenberg en café De Zwaan was gelegenheid een daïisje te maken, waarvan door zeer vele jongelui druk gebruik werd gemaakt. Alles verliep ordelijk en om 11 uur was alles afgeloopen. Woensdag was de heer P. J. Jacobs en van daag de heer H. v. d. Heyden 25 jaar in dienst bij de Centrale Werkplaats. De viering van deze twee jubilea was geheel gelijk. Beide jubilarissen hadden een dag vrij af en beiden werden toegesproken door hun chefs, ieder kreeg een gratificatie. De heer Jacobs ontving van zijn collega's een rook- en de heer v. d. Heyden een club fauteuil. Geboren: 5 Febr. B. KruijswijkSchrijers, d. 6 Febr. J. A. A. M. ten BergeHillen, z. C. C. SchoorlKiebert, d. M. SedersSchouten, z. 7 Febr. A. IJtsmaOosterhoff, z. A. M. Schaap Piepenbrink, z. M. B. JansenDe Baene, d. E. ManderslootBijlenga, z. C. W. Lucas Kloezeman, z. M. Joosten—.van Woensel, z. 8 Febr. K. van MarsbergenVis, z. J. H. C. Gros- Jaarvergadering St. Jozefsgezellen. In de groote tooneelzaal van het Parochiehuis hielden de St. Jozefsgezellen hun jaarlijkschen feest avond, waarvoor waren uitgenoodigd de ouders, donateurs en kunstlievende leden. De belang stelling was groot, te meer daar het Gezellen- tooneel het bekende stuk „Obsessie", een drama uit de dokterswereld, zou opvoeren. Het spel dat geleverd werd was dan ook, zon der eenig onderscheid, voortreffelijk. Alle aan wezigen hebben zeker genoten. Na afloop was er een gezellig samenzijn en menig dansje werd gemaakt tot besluit van den vastenavondtijd. In de pauze gaf de heer P. L. v. d. Hulst nog een overzicht van den stand der spaargelden, welke door de St. Jozefsgezellen en K.J.C. zijn gestort op de Boerenleenbank Het saldo 1938 was f 5756.46. Gestort f 4592.32, terugbetaald f 3810.72, zoodat het saldo nu is f 6538.06. De ge kweekte rente bedroeg f 146.39. Aan 23 jongens die 52 weken iets 'gespaard hadden, werd eeq premie gegeven in den vorm van een bijschrij- vang van f 0.50 op hun spaarbankboekjes. "l „Hoe ver was het, Yakub?" „Tot aan den heuveltop, waar wij het pad Verlaten hebben, drie uur, Toean, maar vandaar tot aan het fort weet ik niet. Nog twee uur, Zou ik zeggen. De heuvels zijn er zeer hoog en Verbazend steil, daar moeten we rekening mee houd?n." „Laten we dus vijf uur nemen, als we niet te hard doorloopen, en ondertusschen voort durend uitzien naar hun voorposten. Zeg je geen kans om vast te stellen, vanwaar en hoe Wij hen het best kunnen bestoken?" „Nee Toean, daarvoor waren we er te ver Vandaan. En de Toean had bevolen, dat we terug moesten keeren om hem te vertellen, wat We hadden gezien." Desmond bestudeerde aandachtig het kaartje dart; strootje voor strootje, blad voor blad ge groeid was onder het verdere uitbrengen van het rapport. Met deze primitieve hulpmiddelen slaagde hij er toch schitterend in om zich een duidelijk beeld te vormen van de werkelijk heid. Daar rezen ze alle in zijn geest op: de Scherpe kanten der heuvels, de groote boomen der jungle, die grijs en bruin aan beide kanten omhoog kwamen boven de groene onderlaag; 't zilverig rinkelen der kleine stroompjes, die van 't doorgroefde heuvelgezicht afsprongen, tot dat ze na al hun buitelingen met 'n laatsten ondeugenden sprong, schuimspattend in den woesten stroom terecht kwamen; de prachtige vergezichten, indien men tusschen een paar boomen door zijn blik liet weiden over de zee van golvende heuvels, blinkend van het weelde rig neervloeiende zongoud. En daar aan zijn voeten, langs de glooiing, beneden in het dal, hadden menschenhanden in een dag het lage hout van het maagdelijke bosch neergeveld. Op die bruine plek lagen wortels en slingerplanten te rotten en te stoven in de heete zon. Een wonde temidden van den rijkdom van de jungle. „In orde," zei hij ten slotte. „Die zaak is dus voor elkaar. Morgenochtend trekken we weg, om vlak bij het fort een kamp op te slaan. Daar zullen we dan allicht een geschikte gelegenheid vinden om dat nest voorgoed met den grond gelijk te maken." „Daar behoeven we niet voor naar het kamp te trekken, Toean," zei Simuk. „Ik kan Yakub's mededeelingen nog wat aanvullen. Hier splitst de rivier zich in tweeën, de Sayap en de Mesopo. Daartusschen rijst loodrecht uit het water een schiereiland naar boven. Op het punt waar de rivieren samenstroomen is een heel smal pad, dat naar het fort op het eiland voert. Indien de verdedigers waakzaam blijven is het niemand mogelijk langs dien kant naar boven te komen, Toean. Trouwens zij zullen wel allerlei hinderlagen en strikken hebben uit gezet, Toean. Loshangende rotsblokken, de be ruchte palen, de voetangels maken het onmo gelijk om langs dien kant het fort te naderen. We zouden veel te veel dooden verliezen, voor dat we eindelijk boven kwamen. En wat staat ons daar te wachten? Die toegang is dus be slist voor ons gesloten. Maar langs den achter kant kunnen we met veel kans van slagen een aanval beproeven. Zie hebben een pad aan gelegd dat van het fort uit langs het plateau naar de bergen er achter voert. Waarschijnlijk om terug te trekken, indien wij toch, toevallig of met wat geluk, van voren een aanval ondernemen. Volg dus den stroom aan uw rechterhand, Toean en als u dien oversteekt, daar waar een boom dwars over het water naar den overkant voert, is het gemakkelijk naar boven te komen. Dat heb ik allemaal uit hun eigen mond gehoord, Toean." Ampau mompelde goedkeurend. Hem was ook zoo iets ter oore gekomen. Dit krijgsplan had zijn instemming. Dit was een kolfje naar zijn hand. Geen hals over kop je storten in gevaar met groote kans op een totale mis lukking, plus een verschrikkelijk verlies aan flinke soldaten; geen razende Roelantmetho- den, maar het oude systeem van overleg, van strategie en krijgslisten. „Prachtig, Simuk. Je ooren hebben uitstekend dienst gedaan. Ze hebben weten te hooren zon der te luisteren. Als we dit pad zien op te sporen is alles in orde, Toean," wendde hij zich nu tot Desmond, „een paar manschappen om den nauwen toegang aan den voorkant te be zetten, zoodat wij van onzen kant den bel hamels op hun beurt het ontsnappen onmoge lijk maken. Dan moet het ons niet moeilijk vallen dit wespennest geheel uit te branden." „Zeker. Morgenochtend vroeg breken we op, maken een klein kamp vlak bij het fort en danwie kan van te voren den uitslag van een krijg voorspellen? Zorg in ieder geval, dat de wachtposten vannacht dubbel op hun hoede zijn. Ik vertrouw die stilte niet." Dien avond lag Desmond, na zijn landelijken maaltijd, op zijn veldbed te piekeren. Hij kon den slaap niet vatten en het licht was te zwak om er bij te lezen. Het zwakke schijnsel van de olielamp, die telkens walmend opflikkerde bij den onmerkbaren tocht, die door het ruime huis kwam, als een reus door een voor wereldlijke grot, wierp fantastische scha duwen op de wanden, telkens als een der man nen, die daar bij elkaar lagen te slapen, even bewoog. De berglucht was tamelijk frisch en ze hadden bij elkander wat warmte gezocht. Het was een bonte verzameling sarongs ge worden, met hier en daar een zwarte of bruine vlek van hoofd of beenen. Het herinnerde hem aan een paar platen van het front waarop een heele troep gesneuvelden bij elkaar was ge bracht om in een dier groote kuilen wegge borgen te worden. Wat zou de morgen aan die flinke kerels brengen? En ten slotte ook aan hem? Veronderstel dat hij er niet levend meer uitkwam (in zoo'n gevecht was alles mogelijk) wat dan? Hij probeerde het kleine wereldje voor zijn geest te halen, waarin Desmond Carruthers plotseling niet meer voor zou komen. Zjjn kring van kennissen, die op een avond in hun krant zouden lezen, dat Desmond, of Car ruthers, of Mr. Carruthers bij een aanval op een stel rebellen was omgekomen. Zijn zusters? Och, die zouden het allicht jammer vinden. Maar hij zat nu al tien jaar in Borneo. Ze waren van elkaar vervreemd. Dat had hij pijnlijk ervaren tijdens zijn tienmaands verlof in het moederland. Ze hadden hun eigen ken nissen gekregen. Vandaag of morgen zouden ze trouwen. Dan zouden ze meer belang hebben bij het wel en wee van hun man en kinderen, dan bij het leven van een broer, dien ze in geen jaren meer hadden gezien. Een korte smart bij het vernemen van zijn dood, misschien enkele dagen een leegte en wat sterke herin neringen aan hun jeugddagen dan zou hij zijn plaats in hun leven blijven behouden, met dit verschil, dat het nu 'zeker was, dat hij nooit meer terug zou keeren uit gewoonten en streken, die haar vreemd waren. Een herinnering zou hij wellicht nog voor haar blijven op de traditioneele dagen van verjaardag, Nieuwjaar, Kerstmis en zijn sterfdag.... een herinnering, die al zwakker en zwakker zou worden, die ver- bleeken zou als zijn portret. Het district? Hij glimlachte, toen hij dacht aan zijn opvolger. Baby Bill zou een goede kans maken. Hij gunde het hem van harte, een aardige jon gen. Overigens zouden ze op het departement een nijdig gezicht zetten, omdat hij door zijn onverwacht groot verlof heel de vacantierege- ling in de war dreigde te sturen. En dan de soesa, geen jaarrapport, geen post, geen ant woord op al hun zwaarwichtige beschikkingen. Een kort officieel berichtje in de Gazette, formeele kennisgevingen aan zijn zusters, een kort stukje In Memoriam met de even goed be doelde als nuchtere gemeenplaatsen van goed ambtenaar, prettig collega, hartelijk mensch, leegte achtergelaten enzoovoorts, dan nog van tijd tot tijd een sentimenteele opmerking van zijn vrienden aan hun bittertje en na enkele jaren zou het nieuwe geslacht, niet eens mees1 weten dat Desmond Carruthers op een een zamen morgen zijn laatsten adem had uitge blazen tegen het grijnzende gezicht van een wreeden inboorling. Temple zou er meer van weten. Ze waren vooral de laatste weken dikke vrienden ge worden. Het was ook een uiterst geschikte kerel. Stella? Hij wilde niet aan Stella denken. Zou zij het heel erg vinden, indien hij stierf? Zou ze ooit nog aan hem denken, indien hij stierf? Zou ze ooit nog aan hem denken, echt aan hem denken? Of was hij niet meer geweest dan een voorbijgaande kennis op een toevallige ont moeting, 'n aangenaam gezelschap als com pensatie voor haar stuggen broer, een prettig hulpmiddel om van het officieele leven op het Fort te genieten, zoodat de andere jongelui haar niet lastig zouden vallen? Een aardige kameraad om mee te dansen, te tennissen, te converseeren? Hij wilde niet aan Stella denken! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5