T Landbouw en veeteelt in oorlogstijd Nieuwe orde" of nieuwe wanorde in Oost-Azië? DE WILLEKEUR TER ZEE Griep, Kou, Pijn. Jonai's uitnoodiging aan Tsjang Kai Sjek De tijd dringt voor Tokio GENERAAL WEYGAND TE CAIRO DE AANVALLEN OP DEN JOENNAN-SPOORWEG Sneeuw voor Tokio een Sin-"" WAT ZAL DE TOEKOMST BRENGEN Buitenlandsch Overzicht fIS 11 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940 De Roemeensche wapenindustrie ^Oper voor Duitschland op Russisch schip? Egypte is verheugd hem te ontvangen Millioen gasmaskers in België uitgereikt Het belang van inundaties voor de verdediging van het land „Balkanlanden als één gezin" Verklaring van Saradjogloe Tokio blijft bombardeeren zoolang wapenvervoer langs deze lijn voortgang vindt Verduisteringsoefeningen „geschenk des hemels V.j Wmmm. Na vijf maanden overheids bemoeiing 1 De Oost plein" thuis Aanvaring gehad in het Kanaal Spoorwegen beloonen extra-dienst GEN. WINKELMAN BIJ HET PRINSELIJK PAAR OUD DRENTSCH GEBRUIK HERLEEFD PRINS BERNHARD BIJ DEN PADVINDERSRAAD WILDE GANZEN IN DE DRENTSCHE DORPEN ot nu toe heeft de oorlog tusschen Engeland en Frankrijk eenerzijds en Duitschland anderzijds het ergst huisgehouden op zee. Niet in zee dagen maar door blokkade en tegen maatregelen. De eenige zeeslag van be tekenis heeft zich afgespeeld aan de kust van Zuid-Amerika, toen de «Graf von Spee" als een opgejaagd hert m het nauw werd gedreven en roemloos tn onderging. De activiteit ter zee be haalt zich tot een soort van piraterij biet vliegtuigen, bommen, mitrailleurs eb mijnen, waaraan een zekere wille keur geenszins vreemd is, zoodat de ^eekbalansen vaak een grooter deficit v°or de neutralen dan voor de oorlog- arende partijen vertoonen. Aanhou dend komt het voor, dat neutrale sche- ®er>, zonder voorafgaand onderzoek, gorden getorpedeerd, gebombardeerd en beschoten. Soms bekommert de weder- ^chtelijke aanvaller zich er zelfs niet 0tïl of de bemanningen de kust mtllen kunnen bereiken en zelfs 's het voorgekomen, dat het Scheepsvolk tijdens pogingen om 6^hans het veege lijf te redden nog met mitrailleurs werd bestookt. Protesten balen weinig of niets uit en telkens op hieuw worden er onrechtmatige geweld eden tegen non-combattanten ge leegd. Bovendien heeft de geweldple ger soms nog de brutaliteit, dien Neutralen er een bitter verwijt van te "mken als zouden deze hun neutraliteit Schenden door zich noodgedwongen San het controleeren van hun scheeps tuigen door de andere oorlogvoeren de partij te onderwerpen. Is het con- holeeren volgens de wonderlijke opvat- 'migen van deze neutraliteitsplichten hicteerenden misschien een ergere jhisdaad tegen de rechten der neutra- eh dan het ongecontroleerd torpedee- tep? Het is niet te verwonderen, dat de verontwaardiging der zeevaren de neutralen stijgt bij elke Gewelddaad, welke hun zware offers &ah goed en bloed kost. Het misbruik, tiat de oorlogvoerenden van hun over macht en van den wil der neutralen om mch buiten het conflict te houden ma- hen, heeft dergelijke afmetingen aan genomen, dat de neutralen alleen reeds terwille van hun zelfbehoud op mid delen moeten gaan zinnen om aan die hand over hand toenemende drieste Willekeur het harde hoofd te bieden. kunnen zich niet lankmoedig tevre den blijven stellen met de eenigszins hlusoire hoop, dat zij na hét beëindi gen van den oorlog een schadevergoe- dhigsnota zullen kunnen presenteeren. Te,n eerste kan het verlies aan men- Schenlevens nimmer vergoed worden en ten tweede zijn na den vorigen oorlog Schadevergoedingsnota's maar al te *uak niet inbaar gebleken. Het deel nemen van de neutrale schepen aan konvooien van een oorlogvoerende engt te groote gevaren van onge- ^'coschte politieke complicaties met Zich mede, terwijl het de risico wel ver andert, maar niet uitsluit. Het in- *lchten van een eigen convooi-systeem °°r iedere neutrale afzonderlijk stuit V°°1- menigeen op practisch onoverko melijke bezwaren, niet het minst door jmbrek aan oorlogsbodems om zul- e convooien afdoende te beschermen, bezwaren zouden goeddeels onder- Vahgen kunnen worden door het samen tellen van gemeenschappelijke con- v°°ien der neutralen in onderlinge sa menwerking. Het convooi-systeem gaat dp zichzelf echter reeds met niet ge- 'bge moeilijkheden voor den handel de scheepvaart gepaard, moeilijk heden als traag tempo, gebondenheid Vah koers en dergelijke. In ieder ge- ^1 Wordt het steeds duidelijker, dat 6 neutralen, sterker dan tot nu toe, h^ar de grootst mogelijke solidariteit *h een effectieve gemeenschappelijke hetie en houding zullen hebben te treven, willen zij voorkomen, dat zij de ^aarst getroffen kinderen worden de oorlogsrekening, waarmede zij hebben uit te staan en ook niets m te staan willen hebben. Boekarest, 8 Febr. (Havas)De Roemeen se regeering heeft twee belangrijke besluiten lomen, die de vergrooting der productie van Wapenindustrie ten doel hebben. Bezitters oud ijzer moeten al hun voorraden ter be- j hikking van de plaatselijke autoriteiten stel- het ministerie van Defensie zal het ijzer |P0Pen, den prijs bepalen en de verdeeling ^sschen de takken van nijverheid regelen. Hou- van katoenvoorwaarden zijn verplicht ten u'bste 30 procent daarvan te bestemmen voor I vctanties aan het leger. Bij overtreding zul- 1 h de voorraden geheel in beslag genomen rden. FRANCISCO, 8 Febr. (Reuter). Het iet-Russische vrachtschip „Kim", dat te is b Francisco onder strenge bewaking ligt, .beden vertrokken om koper te laden teMan- ^,."ua m Mexico, waarna het naar Wladi- j^ock zal gaan. jjbfen vraagt zich af of Manzanillo de plaats la' ^aar in Amerika ingenomen koper overge had zal worden met bestemming naar itsehiand. ly. ernomcn wordt, dat de „Kim" goud aan heeft tot een waarde van een half mil- 11 dollar of meer. altijd een poeder of raelief van Mijnliardi. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 cent. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. CAIRO, 8 Febr. (Havas) De Fransche gene raal Weygwid is in Cairo aangekomen. Hij was vergezeld van generaal Jauneaud, commandant van het luchtleger in den Levant,1 en kapitein Gasser, den chef van zijn kabinet.' Toen zij uit hun vliegtuig stapten werden de Fransche of ficieren verwelkomd door generaal Wavell, op perbevelhebber der Britsche troepen in het na bije Oosten, sir Mitchell, commandant van het luchtleger, Hassan Abdoel Wahab Pasja, be velhebber van de Egyptische luchtvloot, Mah- moed Sabet Bey, civiel vertegenwoordiger der Egyptische regeering, en den Franschen gezant in Cairo. Een compagnie der Royal Air Force en een detachement van het Egyptische leger brachten eerbewijzen. Generaal Weygand pas seerde de revue voor de troepen en begaf zich vervolgens naar de Fransche legatie, waar hij "van den gezant gast zal zijn gedurende zijn verblijf in Egypte. Vice-admiraal Sesteva, com mandant der vlootstrijdkrachten in de Mid- dellandsche Zee is Woensdag om zes uur per vliegtuig uit Beyroeth aangekomen om zich te voegen bij de delegatie van hoofdofficieren on der generaal Weygand. In een interview heeft Ali Maher Pasja in warme bewoordingen de aankomst van generaal Weygand toegejuicht. Hij verklaarde o.m.: Egypte is verheugd thans generaal Weygand te mogen ontvangen, wiens groote militaire kwa liteiten het op prijs stelt. Het brengt hulde aan zijn schitterende loopbaan. In hem begroet Egypte den vertegenwoordiger van het edele Frankrijk, dat in dramatische omstandigheden dapper strijdt voor een edele zaak. BRUSSEL, 8 Febr. (Belga). De Belgische minister van Landsverdediging heeft in de Kamer verklaard, dat het aantal vrijwilligers in de territoriale burgerluchtmacht tot 100.000 is. gestegen. Een millioen gasmaskers is gratis aan de gemeenten uitgereikt. De nationale in dustrie heeft zich een aanzienlijke inspanning getroost om het land te voorzien van het noo- dige luchtafweermateriaal. Wat het vliegen van buitenlandsche toestel len over Belgisch gebied betreft, verklaarde de minister, dat het, materieel gesproken, on mogelijk is, systematisch elk geval te verhin deren, maar wat gedaan moet worden is te ver mijden dat dit overvliegen nadeelige gevolgen kan hebben. Telkens wanneer buitenlandsehe vliegtuigen boven Belgisch gebied hebben ge vlogen, is de Belgische defensie in actie geko men. Voortgaande wees de minister erop, dat alles wat den opmarsch van een vijandelijk leger op het gebied zou kunnen vertragen ten uitvoer is gelegd, met name de voorbereiding van de ver nielingen en inundaties in zekere streken. Wat de inundaties betreft verklaarde de minister, dat het voorbeeld van den oorlog en dat van een naburig land aantoonen, hoe belangrijk inundaties zijn als verdedigingselement. Tenslotte zeide de minister in antwoord op een hem gestelde vraag, dat terwijl de regels der huidige Belgische politiek zijn geëerbiedigd geen enkele factor verwaarloosd is, die de ga- randeerende mogendheden in staat zou kunnen stellen eventueel hun verplichtingen na te ko men. ANKARA, 8 Febr. (Reuter). De Turksche minister van Buitenlandsehe Zaken, Saradjog loe, heeft na zijn terugkeer te Ankara in een verklaring indrukken medegedeeld van de Bal kanconferentie. Hij zeide: „Van nu af aan zullen geschillen tusschen Balkanlanden tot oplossing gebracht worden als tusschen de leden van één gezin. De gevoelens van solidariteit tusschen de be wakers van den vrede in den Balkan zijn vol doende sterk om te voorkomen, dat de oor logsvlam zich uitbreidt naar deze streek." Sprekende over zijn onderhoud met Koning Boris zeide Saradjogloe, dat hij onder den in druk was gekomen van de diepe kennis des Konings van de Balkanpolitiek in het alge meen en van de Turksche zaken in het bijzon der. TOKIO, 8 Febr. (Domei). De woordvoerder van de Japansche marine heeft verklaard, dat Japan' niet voornemens is de aanvallen op den spoorweg van Joennan, waarlangs wapenen voor Tsjang Kai Sjek vervoerd worden, te sta ken. De woordvoerder gaf vervolgens een be schrijving van het gevecht, dat zich op 3 Fe bruari boven de spoorlijn heeft afgespeeld. Een Chineesch vliegtuig werd hierbij neergeschoten. De Japanners leden geen verliezen. Het heeft niet in de bedoeling van de aanvallers gelegen den trein te treffen. Dat dit wel gebeurd is, wordt door de Japansche marine zeer betreurd. De kwestie wordt langs diplomatieke weg onder zocht en de Japansche regeering is bereid een schadevergoeding uit te keeren. De woordvoerder herinnerde eraan, dat de Japansche regeering de Fransche regee ring van tijd tot tijd ervan verwittigd heeft, dat de Japansche strijdkrachten de Joennan- spoorlijn zullen bombardeeren, indien er geen einde komt aan het vervoer van wa penen voor de regeering van Tsjoengking langs deze lijn via Fransch-Indo-China. Chineesche aanval op Japansch gebied verwacht Het militaire hoofdkwartier voor Westeljjk Japan deelt mede, dat de luchtverdediging in dit gebied versterkt zal worden, met het oog op de omstandigheid, dat Tsjang Kai Sjek blijk baar voornemens is, een luchtaanval op Ja pansch gebied te ondernemen. Ook de woordvoerder van de Koreaansche regeering heeft verklaard, dat Chineesche vlieg tuigen voornemens schijnen te zijn Japansch grondgebied aan te vallen. De luchtverdediging op Korea zal daarom versterkt worden. Op een desbetreffende vraag antwoordde de Japansche woordvoerder, dat er geen aanleiding bestaat zich naar aanleiding van deze geruch ten ongerust te maken. Hedenavond zullen verduisterings- en lucht beschermingsoefeningen worden gehouden in de gemeenten Grijpskerk en Oldehoven (prov. Gro ningen) en in Ammerzoden. Voor de tweede maal tijdens de langdurige droogte van dit seizoen heeft het in Tokio gesneeuwd. Het begon Dinsdagmiddag om ongeveer 6 uur te regenen maar binnen een uur was de regen geworden tot een dichte jacht van dikke vlokken sneeuw, die bleven neerdalen tot des nachts 1 uur, zoodat 'n sneeuw laag van 10 c.M dikte de stad be dekte. De Japanners zijn zeer verheugd over dezen sneeuwval, die als een geschenk des hemels wordt be schouwd, aangezien de stoffige lucht hierdoor is gezuiverd en de boeren eenigen neerslag op hun droge akkers best konden gebrui ken. .v.-.-...- Onder belangstelling van velen uit de kringen der wetenschap en van geestelijke en wereldlijke autoriteiten is Woensdag het stoffelijk overschot van prof. dr. A. P. H. A. Slijpen S.J., hoogleeraar aan de R.K. Universiteit, te Nijmegen uitgeleid naar Grave, waar het werd bijgezet. Toen de lijkstoet de R.K. Universiteit passeerde, vormden de studenten een eerewacht, die met de vlaggen van het corps en de een laatsten groet brachten In het kader van de ontwikkelingsdagen, uit gaande van de Overijselsche Landbouw Maat schappij en den bond van oud-leerlingen in Overijsel, heeft ir. A. H. Boerma uit Voorburg te Zwolle een belangwekkende inleiding gehou den over „Voedselvoorziening in Oorlogstijd." Na te hebben uiteengezet hoe de regeering in de voorgaande jaren het distributie-appa raat had opgebouwd, en daardoor in staat was eind Augustus 1939 bij het uitbreken van den oorlog doeltreffend in te grijpen, behandelde spr. de maatregelen, die ten behoeve van de voedselvoorziening genomen werden. Menig landbouwer, handelaar of industrieel heeft op 29 Aug. en daarna het gevoel gehad, dat hij onder een lawine van regeeringsmaatregelen werd bedolven. De gebruikelijke verwarring, die daarvan in den eersten tijd het gevolg geweest is. was onvermijdelijk en moest op den koop toe genomen worden. Thans is de rust vrijwel weergekeerd; men is al weer gewend aan die vele nieuwe voorschriften. Spr. wees er ver volgens op, waarom het noodzakelijk was, dat van regeeringswege zoo diep in het bedrijfs leven werd ingegrepen. De Nederiandsche veestapel consumeert per jaar ongeveer 3.500.000 ton krachtvoeder, waar van pl.m. 65 pCt. wordt geïmporteerd uit over- zeesche landen. Zou de import worden afge sneden, dan zou niet te ontkomen zijn aan ge dwongen inkrimping van den veestapel door verplichte afslachting enz. Gelukkig heeft de regeering tot nu toe daartoe niet behoeven over te gaan, en er is geen aanleiding te veron derstellen, dat 'n dergelijke maatregel vóór den eerst volg enden oogst nog zou kunnen worden tegemoet gezien. Wat geenszins wil zeggen, dat na den volgenden oogst de situatie ongunstiger zal zijn. De positie op dat oogenblik zal voor een belangrijk deel afhangen van de import mogelijkheden, die er dan zullen blijken te zijn, en vooral ook van de mate waarin de boe ren zelve door uitbreiding van den voederver- bouw op eigen bedrijf ertoe hebben bijgedra gen de voedselvoorziening van onzen veestapel een steviger fundament te geven. Het waren twee maatregelen, die de regeering onmiddellijk na de afkondiging der mobilisatie in het be lang van de kraehtvoedervoorziening van on zen veestapel genomen heeft, t.w.: a. de invoering van een distributiestelsel, waardoor bereikt wordt dat aan iederen vee houder een evenredig deel van het voor den veestapel beschikbare krachtvoeder wordt toe gewezen b. de afkondiging van een voorschrift, inhou dende dat het den veehouders beschikbaar ge stelde krachtvoeder uitsluitend mengvoeder mag zijn van een van regeeringswege voor te schrijven samenstelling, van zooveel mogelijk uniforme kwaliteit, gemengd door onder regee- ringscontróle te stellen mengvoederfabrieken. Gaan wij de vijf oorlogsmaanden na, dan mogen wij als geheel genomen over onzen im port van voedingsmiddelen niet ontevreden zijn. De kunstmest is de kurk, waarop onze geheele landbouw-productie drijft. Ons land verbruikt thans jaarlijks rond 86 millioen K.G. zuivere stikstof, rond 98 millioen K.G. fosforzuur en rond 110 millioen K.G. zui vere kali. In den vorigen oorlog waren wij voor wat de kunstmest betreft vrijwel geheel afhankelijk van hel. buitenland. Wij hebben toen jaren van groote schaarschte en van buitensporig hooge prijzen gekend. Zou de oorlog toen langer ge duurd hebben, dan zou deze kunstmest- schaarschte een noodlottigen invloed hebben gehad op de landbouw-productie. Thans staan wij er in dit opzicht heel wat beter voor, vooral met de stikstof. Van stikstof- nood zal nimmer sprake behoeven te zijn, zelfs al zou de import van pyriet stagneeren. Een tekort aan de beide andere belangrijke meststoffen, kali en phosphor, is landbouwkun dig gezien niet zoo erg als een stikstoftekort, omdat onze cultuurgrond altijd een zekere re serve van de eerstgenoemde meststoffen bevat. Dit neemt natuurlijk niet weg. dat ook t. a.v kali en phosphor alles op haren en snaren ge zet zal moeten worden, om ons land ook daar van voldoende te kunnen voorzien. Als geheel genomen is onze kunstmestpositii zeker niet onbevredigend te noemen. De re geering heeft dan ook geen aanleiding gevon den, zich rechtstreeks met den import te be moeien, op de wijze zooals dit b.v. met granen is geschied. De distributie van kunstmest is in gevoerd om hamsteren, prijsopdrijving en onge- wenschte speculaties op dit gebied met kracht tegen te gaan. Gezien de positie van de rundvee- en var kenshouderij, welke geheel tegen de verwach ting van velen in, geen enkele verbetering heeft ondergaan, heeft de regeering geen aanleiding kunnen vinden om de reeks crisismaatregelen (teeltregelingen) op te heffen. Hierna gaf spr. een korte beschouwing over het resultaat van de regeerinesbemoéïmgen gedurende de afgeloopen vijf oorlogsmaanden. Het resultaat van het stelsel van vrijwillige levering van graan en peulvruchten aan de re geering is, voor zoover thans kan worden be oordeeld, niet onbevredigend geweest. Stellen wij de totale, voor inlevering in aan merking komende hoeveelheden per graansoort op 100, dan bedraagt ruw geschat de hoeveel heid ingeleverde rogge 55, tarwe 60, haver 40, gerst 90, veldboonen 75 en erwten, capucijners, schokkers enz. 70. Uit deze cijfers blijkt dat er in de komende 3 maanden nog heel wat zal moeten gebeuren om het cijfer 100 voor alle graansoorten en voor de peulvruchten vol te krijgen. Wanneer iedere boer zijn plicht verstaat, voorkomt hij daarmede, dat hij, als straks de balans voor iederen boer wordt opgemaakt, in moeilijkheden zou geraken. Het bezwaar van tekort aan pak huisruimte zal de regeering zooveel mogelijk ondervangen. De betaling van de ingeleverde producten, heeft hier en daar reden tot klacht gegeven, doch de overheid is ervan overtuigd, den wachttermijn tot twee of drie weken terug te brengen. Over het vaststellen der voedselnormen voor Het zou ons niet verwonderen, als maarschalk Tsjang Kai Sjek, de Chineesche generalissimus, zelf een groot kenner en beoefenaar van het edele Oostersche diplomatieke spel, genaamd „zijn gezicht redden", gisteren zijn oogen heeft uitgewreven bij het lezen van de verklaring var den Japanschen premier admiraal Jonai, waar in deze zeide, dat hij bereid is toe te stemmen in de opneming van leden der Tsjoengking- regeering en zelfs van generaal Tsjang Kai Sjex in de nieuwe Chineesche regeering, wanneer zulks tevens gepaard zou gaan met de ontbin ding van het nationalistisch bèwind te Tsjoeng king. Wie zou twee en een half jaar geleden, toen het trotsche Nippon, overmoedig geworden door zijn reeks successen in Mandsjoekwo, de strafexpeditie tegen de ongehoorzame zuster China begon, gedacht hebben, dat m het jaar 1940 datzelfde Nippon, met als overwinnaar maar als onderhandelaar, China Tegemoet zou treden met in de hand een fraaien tak vol ker senbloesem en op het gelaat een uitnoodigenden glimlach? Zoo schijnen dan toch de kenners van China gelijk te krijgen, die beweerden, dat Japan bezig was den oorlog in China te verliezen door zijnoverwinningen. Duizenden vierkante kilometers grond hebben de Japanners in China bezet, havens en spoorwegen hebben zij in han den en tóch: China is" niet verslagen, de Chi neesche guerilla-troepen vergallen het Japan sche leger het genoegen van de behaalde suc cessen en in Tsjoengking' zetelt nog steeds Tsjang Kai Sjek. Als een poliep heeft Japan zich op China gestort om te trachten het in zijr. vangarmen te wurgen; het is niet gelukt. Steeds dieper marcheerden de Japansche solda ten het onmetelijke Chineesche Rijk binnen, steeds verder week Tsjang Kai Sjek terug en het resultaat? Het Japansche leger heeft thans in China een front van 4000 K.M. te verdedi gen, wat enorm veel geld en bloed kost en ir. Japan zelf heeft het financieele en ecpnomiscne weerstandsvermogen een zoodanigen knak ge kregen, dat het lang zal duren, voordat het land zich hiervan eenigèrmate hersteld heeft. De „expeditie" in China heeft het land van de Rijzende Zon volkomen uitgeput; de oorlog in Europa, het failliet van de Anti-Komintern en de opzegging door Washington van het han delsverdrag brachten het land op den rand van den afgrond. Toen generaal Abe in Augustus van het vorig jaar de leiding der regeering van Hiranoema overnam, stond hij voor het bankroet der bui tenlandsche politiek, die zijn voorgangers ge voerd hadden. Ruim vier maanden trachtte h;o de politieke machine, die volkomen was vast- geloopen, weer op gang te brengen. De voor naamste punten van zijn program waren: li quidatie van het conflict in China en hernieu wing van het handelsverdrag met de Ver. Sta ten. Het eerste wilde hij bereiken door nog eens te experimenteeren met een Chineesche ma- nonetten-regeering, maar dan in grooteren stiji dan tot dusver was geschied. Daartoe had h:j zich de medewerking verzekerd van Tsjang Kai Sjek's vroegeren medewerker Wang Tsjing Wei. die door de regeering te Tsjoengking echter als een verrader wordt beschouwd. Of het experi ment met Wang lukte of niet Abe en zijn opvolger Jonai doen heel geheimzinnig mee alles, wat betrekking heeft op de eventueele nieuwe Centrale regeering Tsjang Kai Sjek deed geen enkele concessie, liet zich niet door Tokio intimideeren en verwaardigde zich zelL niet op Wang's vredesvoorwaarden te antwoor den. Het tweede punt van Abe's program: her nieuwing van het handelsverdrag, dat Ame rika in Juli van het vorig jaar had opgezegd, mislukte en dus eischte het Japansche parle ment, dat de regeering zou aftreden. Abe ging heen en de vorige maand kwam admiraal Jo nai met een nieuw kabinet, dat zijn krachten aan dezelfde moeilijke taak en waarschijnlijk met even weinig resultaat mag wijden. Maar de tijd dringt. Het Japansche volk wordt on rustig, want de toch al zoo lage levensstandaard der arbeiders heeft zijn grenzen en er begint gebrek te komen aan het volksvoedsel: rijst. De „expeditie" in China is boven Japans fi nancieele en economische krachten gegaan en daarom moet er thans op de een of andere wijze een eind aan gemaakt worden. Boven dien dreigt Amerika met een embargo op wa penen, petroleum en vele andere producten, hetgeen voor Japan een catastrophe zou be- teekenen. Is* het wonder, dat onder zulke omstandig heden de Japansche premier en zijn minister van Buitenlandsche Zaken redevoeringen hou den, waarin geenszins de toon van den over winnaar valt te beluisteren? Hoe vaak hebben de Japansche ministers in het parlement niet gezegd, dat met Tsjang Kai Sjek nooit een accoord mogelijk zou zijn, dat de „nieuwe orde zijn heengaan of volkomen onderwerping aan Tokio eischte. Nu de Japansche regeering ge zien heeft, dat Wang Tsjing Wei moeilijk de trait-d'union kan worden tusschen Tokio en Tsjoengking, doet zij zelf een rechtstreeksch be roep op den Chineeschen maarschalk. Zal Tsjang Kai Sjek aan de lokstem der Japanners gehoor schenken? Wij gelooven het niet. Of schoon ook zijn positie tengevolge van den oorlog in Europa aanzienlijk verzwakt is, mag hij toch nog steeds op den steun van Engeland, Frankrijk en vooral de Ver. Staten rekenen. Hij weet, hoe precair de situatie langzamerhand voor Japan is geworden, daar de strijd in Chi na is uitgegroeid tot een uitputtingsoorlog, dien het Hemelsche Rijk langer kan volhouden dan het land van de Rijzende Zon. Hij weet ook, dat Amerika thans in staat is door economi sche maatregelen het trotsche Japan op de knieën te krijgen. Hij weet ook, dat het Ja pansche volk roept om een „sterken man" en om rijst. Het is een-bewijs, hoe hoog de nood gestegen is. De met zooveel enthousiasme be gonnen „nieuwe orde" dreigt in een „nieuwe, ongekende wanorde" te eindigen. En Tsjang Kai Sjek glimlacht, zooals alleen een Chinees kan glimlachen, geheimzinnig, want hij ziet, hoe Japan bezig is „zijn gezicht te redden". C W C de verschillende diersoorten is reeds veel ge sproken. Het spreekt vanzelf, dat de commissie het bij de vaststelling van de normen niet een iedbr naar den zin heeft kunnen maken. Zij is zich er van bewust, dat de door haar vastgestelde normen voor den een wel eens gunstiger kun nen uitvallen dan voor den ander. Daarvoor zijn de omstandigheden op de bedrijven te verschil lend. Alles tezaam genomen heeft spr. echter den indruk, dat men in de practijk over den gang van zaken in dit opzicht niet ontevreden is. Hierna besprak spr. de verschillende nor men afzonderlijk. In de komende jaren zal het zaak zijn, ervoor te zorgen, dat naar verhouding een grootere hoeveelheid ruwvoeder beschik baar is. Iedere boer, die over bouwgrond be schikt kan daartoe bijdragen. De beperking op het krachtvoederverbruik is het grootst geweest voor den rundvee- en varkensstapel. Voor de paarden- en pluimveestapel was de beperking naar verhouding betrekkelijk gering. Van in vloed op het productievermogen van den vee stapel is deze beperking practisch niet geweest. Al geven de cijfers aanleiding tot het uitspre ken van tevredenheid over den gang van ken gedurende de eerste oorlogsmaanden, zoo wel wat de beschikbaar gekomen krachtvoeder- hoeveelheden als wat de productie van den vee stapel betreft, dit moge ons toch niet verleiden tot een te groot optimisme. Gunstige omstan digheden zijn wel eens aanleiding, dat men ge heel vergeet, dat er oorlog in Europa is en dat alles wat thans wellicht nog gunstig schijnt, wel eens vliegensvlug in het tegengestelde zou kunnen verkeeren. Na deze inleiding volgde een gedachtenwisse- ling. Woensdagavond laat is het ss. „Oost plein" van de N.V Scheepvaartmaatschap pij „Millingen" van Nieuw Orleans te Rotterdam aangekomen. De „Oostplein" heeft op 23 Januari ji., ongeveer een mijl ten zuiden van Dover, in dichten mist een aanvaring gehad met een onbekend schip, dat later bleek te zijn de Engelsche tank boot „Luselum Bij deze botsing werd de „Oostplein" vrij ernstig aan voorsteven en bakboordzijde be schadigd. Verschillende huidplaten werden in gedrukt en kapot gestooten, zoodat het nood zakelijk was in Duins de schade voorloopig te herstellen. Na een verblijf van twee weken in de Engelsche wateren ging het huistoe. Het schip heeft ligplaats genomen in de Maashaven en zal, nadat 'de lading, die uit mais bestaat, zal zijn gelost, in het dok worden opgenomen. De directie der Nederiandsche Spoorwegen heeft, in verband met de jongste periode van vorst en sneeuw in een dienstorder haar waar deering uitgesproken voor de bijzondere opof feringen, die een groot deel van het personeel zich heeft moeten getroosten, ten einde een zoo goed mogelijke dienstuitvoering te bereiken. In verband hiermede is besloten aan hen, wier taak in deze vorstperiode belangrijk verzwaard is geworden, een gratificatie toe te kennen, en wel van twee dagen loon aan hen. die tenminste zeven dagen gewerkt hebben in den rangeer dienst op de goederen-emplacementen, en van een dag loon aan bepaalde categorieën van per soneel in den buitendienst. Van officieele zijde wordt gemeld dat de op perbevelhebber van Land- en Zeemacht, gene raal Winkelman, Hedenmorgen ten paleize Noordeinde te Den Haag door het Prinselijk Paar in audiëntie is ontvangen. Evenals elders zijn de iaacste dagen in Drente overal ploegen vrijwilligers aan het werk ge weest om op de buitenwegen de sneeuw duinen op te ruimen. Een oud gebruik herleefde daarbij in ver schillende Drentsche plaatsen, zoo bericht het Vaderland. Vroeger toen veel meer dan thans de boeren tezamen de hand aan den ploeg sloe gen als er in het belang van de gemeenschap moest worden aangepakt gebruikte men een hoorn om elkaar te waarschuwen. Dat noom- signaal heeft de laatste dagen weer geklonken in Wijster, in Rolde, in Zwiggelte en waar schijnlijk wel in meer Drentsche dorpjes. En op den roep „het boerhoorn geet" hebben de man nen zich verzameld in de dorpen, om gezamen lijk de handen uit de mouwen te steken en den weg vrij te maken voor de melk, die naar de fabrieken moest en voor venters, die met hun karren de levensmiddelen aanvoeren. Z. K. H. Prins Bemhard heeft hedenmiddag een vergadering van den Nationalen Padvin- dersraad bijgewoond. De wilde ganzen, die tot het schuwste wild behooren, naderen door honger gedreven steeds dichter de bewoonde wereld. In de Drentsche dorpen komen ze thans op de boerenerven. De beesten zijn zoo vermagerd, vertelt de N. Rott. Crt., dat de jagers het de moeite niet meer waard achten ze te schieten. De boeren vangen ze levend en sluiten ze in kippenhokken op. Deze wilde ganzen willen in gevangenschap slecht vreten en sterven dikwüls na enkele dagen reeds van uitputting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9