UIT DEN OMTREK I I Jropenliefde INCASSO-BANK N.V. Akkertje HAARLEK CREDIETEN EFFECTEN KERKLIJSTEN de bloemententoon stelling ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 BEVERWIJK Bedrijfscontröle in den tuinbouw Eerste cursus geslaagd Brandje WERKEN VOOR FINLAND De Arbeidsbeurs in Januari Werkloosheid stijgt nog steeds VELSEN DE VACATURE VAN GEMEENTE-SECRETARIS Aanbeveling verschenen Burgerlijke stand IJMUIDEN BELANGRIJK GELDBEDRAG GESTOLEN Trawlloggers naar zee Het nieuwe Hoofdbureau Gevonden voorwerpen BLOEMENDAAL is zeldzaam fijn en niet duur CHOCOLADEPASTA MAYONNAISE PINDAKAAS HONING enz I KRUISWEG 59 HEEMSTEDE HILLEGOM LISSE NOORDWIJK NIEUW-VENNEP LISSER BILJARTKRING Fraaie prestatie van J. Wassenaar Finnen doorgedrongen tot Salmi jar vi Santpoort Veisen-Driehuis Wijk aan Zee Scheie hoofdpijn P RIJKSV1SCH AFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN 't Kalf-Zaandam Zaandam ClT Door Charles Bruce ïn de R. K. U.L.O.-school aan den Keesdelfs- ^'eg is de eindles gehouden van den cursus in "edrijfscontröle voor den tuinbouw, geleid door den heer G. Vernooij. De Rijkstuinbouwconsu- jeht, ir. Volkerz, uit Lisse, woonde deze les bij, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stel ten, hoe men hier in Beverwijk gemeend had deze moeilijke materie te kunnen oplossen. Nu ^as de taak inderdaad moeilijk. Het doel was d-i. niet zoozeer den tuinders eenige vaardig eed bij te brengen in het administreeren van °utvangsten en uitgaven, alsmede van de ver- 'dcgensbestanddeelen, maar vooral een zoodanige administratie te leeren voeren, dat uiteindelijk z°u blijken voor elk gewenscht product, wat zou Ljn de netto-winst subsidiair het netto-verlies en speciaal hoe die verkregen resultaten wa- ren ontstaan. Als men daarin zou slagen, zou de boekhou ding naast de onmisbare gegevens voor be- Lsting- en steun-aangelegenheden, tevens waar devolle gegevens bevatten voor verdere ratio nele bedrijfsvoering. Bij onbevredigende resultaten zou dan blijken, jelke factoren daarvan de oorzaak waren en zou de weg gewezen zijn tot verbetering: betere ar- deidsverdeeling, andere combinaties van teelten, et laten vallen van oude en invoeren van nieu- e teelten, aanpassing aan het watez-peil, wij ding iii de bemesting, reguleering der vaste dsten, het al of niet afsluiten van contracten °P loonende basis, enz. Gedurende de eindles was het de taak van den di'susleider, den heer G. Venrooij, om in een i'aaggesprek met de cursisten de werkmethode 'teen te zetten, die tot dat doel zou voeren. Na de les te hebben gevolgd sprak ir. Volkerz 'Jn groote ingenomenheid uit met de hier ge- enden oplossing, die zijn volledige goedkeuring "ad. Hij achtte den opzet juist daardoor geslaagd, doordat deze tenslotte uitliep op schema's van osiprijzen voor elk gewenscht product, samen hield uit de gegevens van een werkelijke boek houding volgens een volkomen aanvaardbare dhethode. Juist die goed gefundeerde schema's ouden het uitgangspunt kunnen vormen van de °o hoog noodige rationalisatie in den tuinbouw, «ij wees er echter op, dat het hier in zekeren 11 pioniers-arbeid gold en dat het nu aan de ui'sisten is en aan de velen, die naar hij °opte nog zouden volgen, om door eendrach- 8 samenwerken, door het uitwisselen van de «egevens en het bespreken van de resultaten, het egonnen werk yi'uchtbaar te maken. Op de vraag aan den cursusleider, of er voor ®n tuinbouw iets bestond of in het leven geroe- j 'h kan worden, zooals de middenstand dat kent het Economisch Instituut voor den Midden- a«d, waarbij de aangeslotenen, die volgens een j paald systeem hun boeken behouden, telken- li.-, 6 kennls kunnen nemen van de kostenverdee- g en resultaten van vakgenooten in den vorm un uitgewerkte statistieken, ieder onder een heim nummer, om door vergelijking met an- v ren de wegen tot verbetering in de bedrijfs- cring te vinden, antwoordde de consulent, dat oiets althans landelijk niet bestond, en z.i. or de groote plaatselijke verschillen ook niet c nut zou kunnen hebben, dat er voor den 'ddenstand in zat. Hij gaf er de voorkeur aan, Vgt streeksgewijze uit te werken, door onderling Van 'jken en 0nder deskundige leiding b.v. Pm1 ,consulenten en vooraanstaande tuinders "Ctische conclusies te trekken. eC aansluiting hierop werd besloten, hoewel de gfc ti geëindigd was, op gezette tijden in dezen contact te houden, jj e cursus werd gevolgd door: N. Aardenbrug H ■P?ent-'es' P' Blom. F. Doodeman, P. v. Eerden' ]vrdering' P' v" d' Hoorn> N. Jansen, C. Klaus] en r Jer' R' PlettinS' D- Schipper, H. v. Straten che,v,' I' d' Wef' alien te Beverwijk en A. Adri- ^eetn'.J PcentJcs' J- Maalman en C. v. Zelf, te Uk de jury voor de bolbloemententoonstelling, Sch G vai1 tot 19 Februari a.s. in het veiling- heb?Uw „Kennemerland" zal worden gehouden, HeP zitting genomen de heeren J. F. Ch. Dix, nettmstede> p- Bakker, Enkhuizen, J. W. Seig- \V 'li Bimmen, E. Vogelenzang, Egmond-binnen, AeVri Bloemendaal en H. Boegschoten, /denhout. 2 Uu tentoonstellinS zal Donderdagmiddag om w door den burgemeester van Beverwijk, H. J. J. Scholtens, officieel worden geopend. vT^nnorgen is de brandweer gealarmeerd Hast PCn brand-ie in een houten schuur aan de anjelaan, waarin bouwmaterialen, o.m. on- iUschte kalk'waren geborgen. Het laatstge noemde materiaal had den brand veroorzaakt. Met een slang op de motorspuit werd het vuur (en de kalk!) gebluscht. De schuur was gedeel telijk een prooi der vlammen geworden. Het personeel van de steendrukkerij Frplich, alhier, heeft besloten het loon van ééS uur arbeid, ter beschikking te stellen van Finland. De heer Frölich heef zich bereid verklaard het bedrag, op deze wijze door zijn personeel bijeengebracht te verdubbelen. De gemeentelijke arbeidsbeurs heeft in Ja nuari een flink aantal plaatsingen bemiddeld. Er werden in totaal 408 werkzoekenden ge plaatst, waaronder 403 mannen boven 18 jaar. Heden stonden bij de gemeentelijke arbeids beurs ingeschreven 1100 werkzoekenden, waar onder 167 uit de gemeente Heemskerk, tegen 1083 (171) in de vorige week. Ter voorziening in de vacature van secretaris oezer gemeente hebben B. en W. de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. mr. F. A. Helmstrijd, gemeente-secretaris te Alphen a. d. Rijn; 2. J. de Bruin, gemeente-secretaris van Op- sterland. Geboren: C. J. ter MetzVrolijk, z.; J. Een hoornZwart, z.; J. h. Mooyvan der Broek, d.; R. M. J. van Borre—Schong, z.: E. H. Kuyt Metz, z.; F. ScheelbeekVan den Berg, d.; H. Rijke—Miedema, d.; C. J. van der Kolk— Noom, z.; A. W. BarakéZonneveld, z.; C. A. de JongDe Ruyter, d. Overleden: H. v. Wijngaarden, 72 j., echtgen. v. G. Blokland; F. Edens, 70 j., echtgen. v. W. F. Ingen; W. v. d. Wel, 81 j., wed. v. O. Koo- per; Ch. E. Jaski, 76 j. Een bewoner van de Wilhelminakade heeft aangifte gedaan van diefstal van een groot be drag aan geld. In verband hiermede is gisteren door de recherche aangehouden en aan het hoofdbureau in arrest gesteld een zekere K., vroeger wonende in IJmuiden, thans in Bever wijk. Naar wij vernemen worden thans eenige trawl loggers uit Katwijk in onze haven klaar gemaakt voor de trawlvisscherij. Men verwacht dat spoe dig tien loggers aan deze visscherij zullen deel nemen. Gezien den geringén aanvoer van plat- visch zal dit den handel zeer welkom zijn. Het nieuwe hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein zal naar wij vernemen op 29 Februari a.s. officieel geopend worden. De w.n. commissaris van politie der gemeente Velsen verzoekt ons te willen mededeelen, dat aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1, inlichtingen zijn te bekomen betreffende gevonden voorwerpen van Maandag tot en met Vrijdag van 11—12 uur v.m. en van 4—5 uur n.m. Op Zaterdag van 1112 uur v.m. Evenwel niet per telefoon. Burgerlijke Stand Geboren: H. P. van der Moorenvan der Mije, d. A. Bolsenbroek tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid, of in blanco Aan- en Verkoop Voorschot In rek ct Kossen, d. A. BeersPoels, z. J. A. Waas dorpRolvers, z. Ondertrouwd: D. Matzer en A. M. van Vliet. G. de Vries en M. C. B. van der Bijl. Overleden: M. van den Berg, echtgen. van H. Beekman, 60 j. W. Boer, 81 j. G. de Lang. 78 j. E. M. Roozen, 67 j. Tentoonstelling „Jc levenstaak". Zondag zal er in het Jeugdhuis aan den Heerenweg een tentoonstelling worden gehouden, die den naam draagt „Je levenstaak". Deze tentoonstelling heeft ten doel een aan schouwelijke voorstelling te geven van alles wat het toekomstige leven der jonge meisjes kan veraangenamen en meer inhoud geven. De tentoonstelling is geopend van 121 uur, van 2.30 uur tot 6.30 uur en des avonds van 8.30 tot 10 uur. Haastige spoed is zelden goed. Toen de knecht van bakker Jong moest wachten voor de open brug aan de ringvaart, duurde dit hem te lang en begaf hij zich op het ijs met zijn fiets en mand met brood. In het midden ge komen zakte hij door het ijs en na een half uur'wist men den jongen op het droge te krij gen. De fiets met de mand met brood is echter in de diepte verdwenen. De oogst van de straat. Aanwezig op het Politiebureau en aidaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur, de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: Distributiekaart, huissleutel, groene muts, roode portemonnaie met ritssluiting, drie sleu tels, tabakspijp, autosleutel, nummerplaat auto H-53179, enkele handschoenen en wantjes. Te bevragen aan de volgende adressen: Bree- nen, 3e Loosterweg 30, paar schaatsen (gevon den op de ijsbaan); H. Vreeke, Havenstraat 27, bruine portemonnaie met inh.; peschier, Leid- schestraat 4, wit wantje met blauw boordje; Derstigt, 3e Loosterweg 38, rijw.bel.merk; Veld kamp, Vosselaan 3, zwart poesje; Walkers, Krochtstraat 16, sleutel (verm, boxsleutel)Van Aalst, Pr. Hendrikstraat 13, borduurwerklapje; C. v. Wijngaarden, Neerdorpstraat 47, zakje m. geld; Braakman, Weerlaan 7, rijw.bel.merk, al len te Hillegom. Burgerlijke Stand. GeborenLouise, d. van A. H. Huisman en A. C. de Njjs; Gerrit, z. van W. Meijwaard en N. Dubbis; Johanna, d. van W. J. van der Steen en C. M. Dannijs; Maatje, d. van A. Lous en J. H. Palm; Hans Comelis, z. van W. P. Metz en C. ten Broeke; Comelis Johannes, z. van F. A. van der Beek en C. M. de Rooij; Nicolaas Cornelis, z. van J. P. van Dijk en G. Jongbloed; Hendrika, d. van D. de Wagt en A. Vledder. Getrouwd: W. Tromp en M. H. Schwarz. Overleden; K. F. Noteboom, m., 84 j. Bevolking. Gevestigd: wed. M. Bisschop— Clemens met gezin, Veenenburgerlaan 45; A. M. Brehm, Meerstraat 170; A. M. de Groot, Mariastraat 8; A. Oschatz en echtg., Burg. Pontstraat 39; 1 A. C. Verhulst, Loostgrweg II 21b; W. van Vuren, Burg. Pontstraat 77; C. H. Zonneveld, van Tetsstraat 2; E. Zonneveld, Weeresteinstraat 21; M. Zonneveld, Looster weg I 24. Vertrokken: D. van den Bosch, Wassenaar, Raaphorstlaan 29 AG. van Dijk, Heemstede, Eikenlaan 43; M. M. Glas, Baarlo, Maasbree, Rijksweg 255; M. Groen, Noordwijk, Huize „Sancta Maria", Langeveld 29; L. P. de Heer, Haarlemmermeer. Stationsweg 16; wed. A. van der Hulst—Schoonderwoerd met gezin, Haar lem, Mr. Oornelisstraat 76 rood; wed. A. van KesterenBeijk met gezin, Santpoort, Velsen, Rijksweg 492; A. Kromhout, Hoemendaal, Vogelenzangscheweg 274. De werkloosheid. Deze week bedroeg het aantal ingeschrevenen bij de Arbeidsbeurs 726 tegen 557 in dezelfde week van het vorig jaar. R.K. Bouwvakarbeiders. In het gebouw van den R.K. Volksbond vergaderde de R.K. Bouwvakarbeidersbond „St." Joseph" onder voor zitterschap van den heer C. Schrama. Na een inleidend woord van den voorzitter werd overgegaan tot de vaststelling van de no tulen. De voorzitter deelde mede, dat de klacht ten aanzien van de Heide Maatschappij, serieus is onderzocht en hieromtrent rapport is uitge bracht. Het heeft resultaat in goeden zin opge leverd. Het jaarverslag van den penningmeester, den heeer P. Randsdorp, kwam vervolgens aan de orde, waaruit bleek, dat de ontvangsten heb ben bedragen 169.36 en de uitgaven 121.92, hetgeen een batig saldo geeft van 47.74. De secretaris, de heer H. van Leeuwen, bracht zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het col lectief contract voor het schildersbedrijf in wer king is gesteld. Het vaandel is afbetaald, zoo dat de extra contributie komt te vervallen. De bestuursverkiezing kwam aan de orde. Af tredend waren de heeren H. van Leeuwen, se cretaris en B. Tolido, commissaris, die bij ac clamatie werden herbenoemd. In de va. ature werd benoemd de heer L. Halfschepel. Bij de rondvraag riep de penningmeester de hulp der leden in om zijn taak te verlichten en niet te verzwaren. De heer L. Halfschepel dankte om het ver trouwen en opperde het denkbeeld om de con tributie 0.05 hooger te stellen, om eenmaal in het jaar een feestavond te organiseeren. De geestelijk adviseur wees de leden op hun ongeoorloofde critiek en riep hen op om mede te werken met het bestuur waarna de voorzit ter de vergadering sloot. Propaganda-vergadering B. V. L. Onder voorzitterschap van burgemeester J. B. V. M. J. van de Mortel hield de plaatselijke afd. van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm in ho tel „Royal" haar jaarlijksche groote propagan- da-vergadering. Berichten van verhindering waren binnenge komen van generaal Duymaer van Twist en oud-minister Deckers. Een bijzonder woord van welkom werd gericht tot kolonel Eggink, res. luit-kol. J. P. Boots en diverse burgerlijke en militaire autoriteiten. Uit naam van de aanwezige officieren werd een bijzonder woord van dank gebracht aan den plaatselijken leider van den B. V. L., den heer J. P. Goudriaan. Overste Boots reikte hierna persoonlijk de brevetten voor scherpschieten uit aan de hee ren: Tli. van Went, C. A. van den Berg, Jac. Piaatzer, Jzn., C. W. Meijer, P. van Sehie, J. C. Vink, J. N. Passchier, J. de Mooij, J. Mathot, J. N. Baalbergen, H. J. van den Berg, H. Smits kamp, W. C. Rietmeijer, J. A. Steenoorden, J. G. Vink, J. Beugelsdijk, K. Dekker. A. Leijten, G. A. Vink, F. H. Vink, A. Caspers, J. Varke- visser, J. N. Baalbergen, G. Waasdorp. P. Lind- hout, J. de Groot, G. J. van den Berg, J. van Egmond en P. Plug. Hierna deelde overste Boots mede, dat hij een wisselbeker wilde instellen tusschen den plaat selijken B. V. L. en het 4e R. I. en Artillerie. Majoor Kramer bracht den kolonel hiervoor hartelijk dank, waarna de zeer interessante film „Nederland, let op Uw Saeck", gevolgd door de film „Ons Prinsesje loopt" ewrd vertoond. Tijdens de pauze werd door aalmoezenier, ma joor de Boer, gecollecteerd voor den B. V. L. Tenslotte bracht res.-kol. de Groot den bur gemeester, leider van den plaatselijken B. V. L. en den aanwezigen woorden van waardeering, waarna de burgemeester deze propaganda-ver- gadering sloot. Vergadering Bloembollencultuur Onder voorzitterschap van der heer J. C. van der M'eer vergaderde in hotel „Het Hof van Hol land" de plaatselijke afdeeling van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. In deze vergadering' hield een tweetal be kende sprekers, n.l. dr. Verhage, algemeen voorzitter dier vereeniging en de heer T. Lim burg, voorzitter der vereeniging „Da Narcis" een zeer interessante causerie. Dr. Verhage sprak over „De financiering van den bloem- bollenhandel en het credietvraagstuk", terwijl de heer Limburg het onderwerp „De taak van den keuringsdienst in verband met de ziekte bestrijding in narcissen en irissen" behandelde. Na een uitvoerige gedachtenwisseling over beide onderwerpen, sloot de voorzitter met een propagandistisch woord en onder dank aan beide sprekers, deze zeer leerzame vergadering. Benoemd De heer mr. W. de Clercq, alhier, is door den Hoogen Raad benoemd tot lid van het bureau voor consulatie. Feestavond „Hulp in de Huishouding" In café „Flora" werd een uitvoering gegeven ten bate van de R.K. Vereeniging „Hulp in de Huis houding" met medewerking van het Par. Zang koor en de militaire Jazzband. De geestelijke adviseur, kapelaan H. J. A. Schouten, heette namens de presidente, mej. A. de Groot, die verhinderd was, alle aanwezigen welkom, inzonderheid deken J. H. W Borsboom. In verband met den verjaardag van prinses Beatrix werden twee coupletten van het „Wil helmus" gezongen, waarna wachtmeester A. Masmans enkele fraaie stukjes op de piano ten gehoore bracht. Het dubbelmannenkwartet zong onberispelijk het „Populus Meus" en een „Ave Maria". Ter afwisseling gaven enkele leden van het zangkoor aardige voordrachten, alsmede eenige geestige liederen. Na de verloting tijdens de pauze volgde tot slot de bekende klankfilm „De ballade van den hoogen hoed'Na een dankwoord van kapelaan Schouten, in het bijzonder aan mej. A. de Graaf, voor alles wat zij voor de vereeniging heeft gedaan, werd deze geanimeerde avond ge sloten. Vermelden wij nog, dat de band „Honkey Monkey'' de „entre-acte-muziek" verzorgde. derveld, seer., A. Maasdap penningm. en A. de Haan als algemeen adjunct gekozen. Als wed strijdleider werd de heer W. v. d. Voort ge kozen. De contributie werd vastgesteld op 15 ets. per week, terwijl het inleggeld werd be paald op 25 ets. Damliefhebbers, die lid wil len worden kunnen zich opgever bij een der bestuursleden. Als spelavond werd de Dinsdag vastgesteld. Dan zal er gespeeld worden van 7.30 uur tot 10.30 uur in het gebouw „Ons Huis" aan de Gelevinkstraat. R. K. Damclub opgericht, Dezer dagen werd alhier een damclub opgericht. Een 20-tal heeren gaf zich op als lid. Als voorloopig bestuur werden de heeren L. Troost, voorzitter, C. Ne- In den competitie-wedstrijd Luto IConcor dia I wist de Concordiaspeler J. Wassenaar een bijzonder fraaie prestatie te behalen door een moyenne van 10 te boeken, o.a. scoorde hij series van 15, 18, 12, 13, 20, 20 en 23. In 14 beur ten 140 caramb. is een prestatie, welke er wezen mag. Het resultaat van dezen wedstrijd was. J. Wassenaar, Conc. 140 140 14 23 10.- C. Kortekaas, Luto 115 56 14 18 4.— P. Kerkvliet 84 65 26 9 2.50 Jac. Faas 110 110 26 13 4.61 Th. Eeuwijk 60 36 28 4 1.25 J. de Jong 91 91 28 13 3.25 C. Warmerdam 60 60 28 12 2.14 A. van Dijk 75 75 28 11 2.67 Luto I 2 gewonnen partijen. Concordia I 2 gewonnen partijen. De uitslag van den wedstrijd ConcordiaPiet Gijzenbrug luidde P. Kerkvliet, Conc. 38 64 19 10 3.36 H. v. d. Ploeg P. G.br. 53 53 19 10 2.79 K. v. d. Berg 70 51 32 7 1.59 H. Hoogevoi-ren 50 50 32 5 1.56 C. v. d. Berg 60 47 19 7 2.55 J. C. v. Kampen 45 45 19 7 2.36 S. van Rijn 157 157 34 29 4.61 A. Vink 61 60 34 7 1.76 Piet Gijzenbrug I 3 gewonnen partijen. Concordia I 1 gewonnen partij. OSLO, 9 Febr. (Reuter). Gemeld wordt, dat Finsche patrouilles doorgedrongen zijn in door de Russen bezet gebied, waarbij zij kwamen tot het nikkelcentrum van Salmijarvi. Zij vielen de Russische stellingen daar aan. ZONDAG 11 Februari: Eerste Zondag van de vasten. Feest van O. L. Vrouw van Lourdes. Eucharistische Zondag. De stille H.H. Missen zijn te 7 en 11 uur. De Hoogmis is te 9 uur. Te half één voorbereiding. Te 4 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament en aanbidding tot het Lof. Te 7 uur Lof, waaronder de eerste Lijdens overweging door den zeereerw. pater P. de Bruyn, M.S.C. MAANDAG 12 Februari: Te half 8 Maria- Congregatie voor de meisjes (le afd.) DINSDAG 13 Februari: Te half 8 Maria - Congregatie voor de meisjes (2e afd.) daarna zang- en turnlessen. WOENSDAG 14 Februari: Quatertemperdag geboden vasten- en onthoudingsdag. Eerste der zeven Woensdagen ter eere van St. Jozef. Te 3 uur voorbereiding der kleine Communicanten Te 8 uur H. Familie (afd. mannen). DONDERDAG 15 Februari: Te 8 uur verga dering van de Derde Orde. VRIJDAG 16 Februari: Quatertemperdag geboden vasten- en onthoudingsdag. Te half 8 oefening van den H. Kruisweg. ZATERDAG 17 Februari: Quatertemperdag, geboden vasten- en onthoudingsdag. Van 59 uur biechtgelegenheid. Dagelijks te 9 uur Communie uitreiken. ZONDAG eerste Zondag van de Vasten en feest van O. L. Vrouw van Lourdes. De H.H. Missen zijn te 7 uur, half 9 (Hoogmis) en half 11. Te 5 uur Marialof met Toewijding der parochie aan O. L. Vrouw en de eerste Vastenmeditatie door pater Florentianus, Capucijn van IJmuiden- Oost. MAANDAG te 7 uur meisjescongregatie. DINSDAG te half 8 Jongenscongregatie. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG zijn Quatertemperdagen, geboden vasten- en ont- houdingsdagen. WOENSDAG-avond te 7 uur jongens- en te 8 uur damescongregatie, DONDERDAG te 7 uur H. Sacramentslof. VRIJDAG te half 8 Kruiswegoefening. ZATERDAG te 7 uur Marialof. Biechthooren van 5 tot half 9. ZONDAG eerste Zondag van de Vasten. De H.H. Missen om 7.30 en 9.30 (Hoogmis). Onder de H.H. Missen sehaalcollecte voor onze bewaar school. Om 6.30 de eerste Lijdensmeditatie, daar- IJMUIDEN. 10 Febr. Versche visch. Tons 1.30 2 per kg. Groote Schol 19.0029. middel Schol 1821.50, Zetschol 26.5029. kleine Schol 13.00 26, Bot 9—10.50. Schar 8.30—12. Wijting 6.30— 8.50 per 50 kg. van de heden aangekomen LOGGERS K.W. 74 1500.—, IJm. 204 1330.—. KOTTERS IJm. 210 1450.—, HX>. 125 2150.- 370—, H.D. 37 1270.—. H.D. 18 na kort Lof. On kwart over acht zal de lezing met lichtbeelden over het H. Sacrament van Mirakel worden gehouden, die de vorige Zondag wegens weeromstandigheden niet kon plaats vinden. Heden de verjaardag der Consecratie van onze Hcogw. Bisschop. Een bijzonder gebed wordt voor Z. H. Exc. gevraagd. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG zijn Quatertemperdagen, geboden vasten- en ont- houdingsdagen. WOENSDAG om 7.30 congregatie voor de jon gelingen. Heden de 3e der 7 Woensdagen voor het feest van St. Joseph. VRIJDAG 7 uur oefening van den H. Kruis weg. Daarna vereering van de relikwie. ZATERDAG van 48 uur biechthooren. Te 7 uur Lof met Rozenhoedje. ZONDAG, half 8 voor Cornelia Anna Zwa gerHooijschuur, 10 uur. parochie. MAANDAG 7.45 voor Gerrit Bleeker en Em ma Jonker. DINSDAG 7.45 voor Eva SpillekomSom broek. WOENSDAG 7.45 voor Nico de Jong en Ca- tharina Dekker. DONDERDAG 7.45 voor Petrus Spillekom en Gesina Sombroek. VRIJDAG 7.45 voor Nicolaas van Ederen. ZATERDAG 7.45 voor Dirk en Helena Knots. ZONDAG 7.30 voor de Parochie: 10 uur voor Klaas Visser (8). Heden eerste Zondag van de vasten. Onder de H.H. Missen sehaalcollecte voor de Ca the - drale Kerk van Haarlem. Heden feestdag van de verschijning van de H. Maagd aan Bernadette te Lourdes. Tevens verjaardag van de wijding van Mgr. J. P. Hui- bers tot Bisschop van Haarlem. Heden maandelijksche Communie voor de le den van de jongens-congregatie. Kwart over 12 Katechismus en om 3 uur Lof met Lijdensme ditatie. DINSDAG, feestdag van den H. Amandus. Holl. Heilige, 's Avonds 7 uur jongens-congre gatie. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG Quatertemperdagen. Op deze dagen is het ge bruik van vleeschspijzen voor allen, die den leeftijd van 7 jaar bereikt hebben, verboden. WOENSDAG, derde van de 7 Woensdagen ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG-middag biechthooren voor de tweede en derde klas van de jongensschool. Des avonds geen Lof. VRIJDAG, wekelijksche Communie voor de schoolkinderen. Des avonds om 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Op den kaarsenstandaard achter in de kerk liggen de hier gebruikelijke Kruiswegboekjes. Wie een boekje daarvan mee wil nemen, werpe 5 cents in de bus van den kaarsenstandaard. ZATERDAG biechthooren van 4 tot 6 en van 7 tot 8 uur. ZONDAG a.s. Maandel. Communie van de meisjes-congregatie. In deze weck is het ge bruik van vleesch alleen maar toegestaan op Maandag. Dinsdag en Donderdag. ZONDAG: 1ste Zondag van de Vasten; 2de Zondag van de maand. De stille H.H. Missen om 6 uur en 7 uur, om half 9 de Hoogmis, uitsluitend voor kinderen toegankelijk, de laatste H. Mis om 11 uur. On der de H.H. Missen sehaalcollecte voor onze eigen kerk. Voor onderhoud en schuldaflossing dringend aanbevolen. Om 5 uur Maria Congr. voor de meisjes afd. I. Geen Congr. voor de jongens. Deze worden in het Lof verwacht. Des avonds om 7 uur Lof en Lijdensmeditatie. In de week de H.H. Missen om 6.30. 7.15. 8 en 9 uur. MAANDAG ook H. Mis om kwart over 7. Geen H. Familie afd. mannen. Om 7 uur plech tig Lof tot sluiting van de Novene voor O. L. Vr. van Lourdes met preek en kindergebed in crisistijd. DINSDAG om 8 uur gez. Requiem voor die zijn ingeschreven in de Eeuwige Memorie. Des avonds om 7.30 uur Recollectie voor o«d-Re- traitanten. WOENSDAG. VRIJDAG en ZATERDAG Quatertemperdagen, verplichte vasten- en ont- houdingsdagen. WOENSDAG 11.30 Katechismus voor de meis jes en de jongens, 's Avonds om 8.30 uur ver plichte vergadering der St. Jozefsgezellenver- eeniging Om 8.30 uur Maria Congr. afd. geh. dames. DONDERDAG 8 uur gez. H. Mis tot zekere in tentie. 's Avonds om 7 uur Lof met Rozenhoed; e en gebeden ter eere van onzen Kerkpatroon St. Bonifatius voor de bekeering van ons vader land. VRIJDAG 's middags om 11.30 en 4 uur ge legenheid om te biechten voor de" kinderen van de hoogere klassen van de meisjesschool. Des avonds om 7 uur Kruiswegoefening. ZATERDAG geen H. Mis om kwart over 7. 's Morgens onder de H. Mis van 8 uur Alge- meene H. Communie voor de kinderen, 's Na middags van 4 tot 8.30 uur gelegenheid om te biechten. Des avonds om 7 uur Lof ter eere "an de H. Maagd Maria voor de bekeering van de Zondaars. ZONDAG a.s. 3de Zondag van de maand. 2de Zondag van de Vasten. .Let alleen maar op de handigheid, waarmee „J. de brug heeft weten onklaar te maken, °oc;a': zijn eigen volk er in liep. Ze zijn waar- toUjnlijk tot op enkele meters genaderd; eerst Zij611' t0<;n schoot Pulangga naar voren om met Jn Si Gajah de laatste beslissende houwen te Vj Ven °P 't bamboe dat in zijn vaart al de -anclen naar de diepte sleurde, liilc vraaS je vergeving, Simuk, indien je waar- Zoo rneeru' dat ik lachte, 't Was werkelijk niet „j Kom, ik ga weer naar binnen. Het zal spoe- |.dag zijn." bleef nog even zitten, zag toen naar hem ®n greep naar zijn hand. tvr'w] ik Leb nog Iets te zeggen, nog één ^eord, indien de Toean zoo goed wil zijn, om i, ar me te luisteren. De Toean heeft gelijk, ve«ie? zegt, dat ik een vrouw ben. Wat ik u iiik sa is werkelijk een bewijs van vrouwe- e zwakheid. Ik schaam me. Maar het kan flat eJ5enLjk niets schelen, omdat ik zeker weet. Lr. over enkele dagen bij mijn vader zal zijn. a| ik spreken?" hiaa?leek„' indien Je dat verkiest, Simuk, „Geen maar, Toean. Ik zal u alles vertellen, wat mij op het hart ligt. Zeg me eerst openlijk, kort en bondig, Toean, alsof ge zelf over eenige uren zoudt moeten sterven, alsof er niets meer was, wat u beletten kon de volle waarheid te spreken: Bemint u de missy? Wilt u haar tot vrouw nemen? „Wat bedoel je eigenlijk, Simuk?" deed Des- mond verbaasd. „Wat wil je met die vraag?" vroeg hij bedremmeld. „O, ge moet niet boos op me worden, Toean. Ik weet, dat het niet past om dergelijke Vragen te stellen, maar ik heb er een goede reden voor." Desmond dacht een oogenblik na. De vraag had hem ven-ast, en hij vroeg zich verbaasd af, v/at er nu nog zou volgen. „Ja Simuk, ik heb de missy lief en indien zij er in toestemt, zal ik haar met Gods hulp tot mijn vrouw nemen." Simuk zuchtte. „O, ik heb wel gelijk gehad, vader. Heb ik het jou niet sinds lang gezegd? Mijn vermoeden was dus juist." Zij wendde zich weer tot Des- mond. „U hebt haar dus lief, Toean. U voelt werkelijk, dat zij de eenige vrouw is, die gij in de toekomst naast u zult wenschen. Ik weet, dat ze heel mooi is, maar dat is niet alles. Ik vermoed, dat er onder de blanken ook nog zoo iets bestaat als rang, geboorte, rijkdom en stand, is het niet?" „Zeker, Simuk. Wij hebben menschen van noogeren en lageren stand, menschen, wier ouders en voorouders een beroemden naam en dikwijls ook rijkdom hebber weten te verwer ven, en anderen, die hard moeten tobben om 't dagelijksch brood te verdienen." „Och, ik dacht het wel. Ik weet wel zeker, dat de Toean reeds lang in zijn hart besloten heeft, dat deze missy, dit blanke meisje, een echte levensgezellin voor hem zou zijn, een goede en geschikte móeder voor zijn kinderen, en dat ook de missy, Toean, indien u haar een maal tot vrouw zou nemen, weten zou, dat u de ware man bent, de rechte man op de rechte plaats, zooals de Engelschen dat zeggen. Het Is de eeuwige vraag van rang en ras. Maar Toean, wij inboorlingen, wij verachte menschen met de bruine huid, wij zijn ook dwaas genoeg, om prat te gaan op eigen ras, op eigen bloed, op eigen adel. Al bleef ik leven, Toean, al was mijn dood niet zoo nabij, toch zou ik nooit trouwen. Ik ben bruin, Toean, een Salong onder de Salongs, maar in mijn adèren stroomt het bloed van Pulangga, van Antak, het bloed van opper hoofden, van krijgers, wier naam met eerbied en vrees werd uitgésproken. Ik wil niet snoeven, Toean, ik lijd niet aan overmaat van trots, ik ken niet de zelfgenoegzaamheid der middel- matigen. Mijn man, mijn echtgenoot, de vader van mijn kinderen? Waar zou ik hem vinden onder de jonge Salongs? Een stamhoofd, een krijger? Zoek alle dorpen af. Zult ge er één tegenkomen? Geen enkele, geen enkele. De greote dagen waarin de mannen met het zwaard in de handen hun rechten verdedigen, zijn voorbij. Nu is de machtige: het stamhoofd, diegene, die door zijn scherpzinnigheid, zijn looze streken, zijn kruiperijen wellicht, de meeste stukken vee, buffels en wijnkruiken kan toonen, die wij, bruine menschen voor hem bijeenzamelen. Dat is het opperhoofd van den tegenwoordigen tijd. Zou ik onder deze sjache raars, ik, Simuk, de laatste telg van 'n opper- hoofdenstam, een man kunnen vinden, met den durf van zijn voorouders? Waar vind ik den man, die vader zal worden over nieuwe stam hoofden? Men zegt in de dorpen, dat ik mooi ben, een schoonheid In mijn soort en groot zijn de schatten, die mijn vader mij heeft nage laten. Velen hebben reeds gedongen naar mijn hand, maar ik bleef als steen voor hunne woor den. Ze konden mij niet voldoen, zij misten den opslag in de oogen, de kracht in de kin, de doortastendheid in de samengeperste lippen voor een man die Simuk kan behagen. Ik ben maar een vrouw, Toean, ik sta eigenlijk dwazen praat te verkoopen. Ik wil er niet aan denken, dat de tijden veranderd zijn, dat is mijn zwakheid. De oude wetten die bekrachtigd werden door dengene, die het behendigst met zijn kris wist te zwaaien, zijn voorbij. Daarvoor is de leer van den blanke gekomen. Maar In mijn bloed stroomt de oude wereld nog. Daar ben ik me te zeer van bewust. Simuk was een kind van Pulangga en nooit zal Simuk haar knie buigen voor de leer van den blanke!" Haar stem was gestegen tot een hoog hartstochtelijk geluid. Hier klampte zich iemand vast aan een wereld, die ze voelde wegzinken, en luider en luider zong ze den lof van wat niet meer tot de wer kelijkheid behoorde. Totdat de volle zwaarte van haar hysterie op haar neer kwam, verplet terend, moordend, en ze in snikken haar on macht beleed, om terug te trekken, wat het, immer voortwen telende rad van den tijd reeds naar beneden had gedwongen. Toen keek 2e weer even naar Desmond op en ging verder: „Weet ge nog, Toean, dat u nog geen maand geleden met den kleinen Toean in het huis van mijn vader hebt geslapen?" Desmond knikte bevestigend. „Ook toen was ik een vrouw, Toean. Ik ben mooi, dat weet ik, sinds het heldere water mij liefkoozend mijn spiegelbeeld toonde. Ik ben mooi, en ik weet, dat er bewondering glom in de oogen van den Toean. De Toean was heel vrien delijk voor mij, sprak me in mijn eigen Sa- longsch toe, glimlachte en was erg gewillig tegenover de arme Simuk. Dwaas die ik was. Ik dacht, dat misschienO, Toean, hoe zal ik het uitdrukken? Wellicht is het beter, in dien het onuitgesproken blijft. Nee, ik ben nu toch al te ver gegaan, ik moet nu doorzetten. dat de liefde van den Toean naar mij zou uit gaan, dat de Toean misschien mijn kameraad zou worden, mijn man; dat ik in den Toean den waren vader van mijn kinderen zou mogen be groeten. Wees niet boos op me, Toean. Heb eerder medelijden met de dwaasheid van een arm meisje, dat haar gedachten den vrijen loop liet. Ik beminde den Toean, ik bemin u nog. Ik dacht, dat mijn liefde eenmaal beant woord zou worden, maar helaas! Ik weet nu stellig, dat dit nooit het geval zal zijn. Dwaas! dwaas! dwaas! Ik heb me argeloos tot die con clusie laten voeren, Toean. Ik bedoelde er niets slechts mee. Mijn jungle-instinct heeft me tot rede gebracht, en de groote wet der natuur geleerd, In mijn kinderlijke dwaasheid gaf lk me reeds aan allerlei toekomstdroomen over, Toean. Toen kwam de Toean mijn vader roe pen, hem smeeken hem te willen helpen om de missy te verlossen. Toen was ik een vrouw, want toen wist ik alles. Ik wist dat mijn droomen, droomen zouden blijven. Ik begreep dat bruin en blank niet samen moeten leven. Ik wist, dat de Toean da missy beminde, dat zij zijn kameraad zou worden en niet ik. Van dat eene oogenblik af, Toean, begreep ik, dat er voor mij geen kame raad gevonden zou worden. Ik heb verder niets meer te zeggen, Toean. Ik heb den Toean alles meegedeeld en mijn hart is blij, dat het zich heeft uitgesproken. De menschen zouden me misschien een schaamtelooze of zwakke vrouw noemen, maar indien ik over enkele dagen ge storven zal zijn. wil ik, dat de Toean terug zal denken, met eerbied, liefde en achting aan het arme jungle-kind, dat met bitterheid de harde wet van het leven had ervaren." Zij nam de kris op en stond nu vlak voor hem. Haar oogen glinsterden in het grijze licht en waren nat van tranen. Er lag een uitdrukking van begrijpen in het mooie ovale, olijfkleurige gezicht. Het was de zachte, bewonderende bük van een hond voor zijn meester. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 11