Een nieuwe vredesactie van president Roosevelt? Een nieuw vacantieplan Tomatensap SUNLIGHT ZEEP ONBEKENDE ^ERKQMST Die muis krijgt 'nen stèèrt Parijs ontziet Moskou niet langer VfUJnAttluWó HEI GOED GAAT DAN DUBBEL ZO LANG MEE m BEZUINIGEN? WAAROM NEEM JE GEEN SUNLIGHT ZEEP,ZOALS IK Buitenlandsch Oüerzicht Finnen hadden het deze week zwaar te verduren ROZEN5 VERDEELING OVER TWEE MAANDEN Zet de kalender vooruit m\ in# De Samenwerking't worstfabriekske en Joost ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 Indie's financiën Vooruitzichten minder gunstig Steeds de nieuwste creatie's H.H. WIJDINGEN Haal de Zomer binnen! R,K. MIDDENSTANDSBOND Het hoofdbestuur vergadert DE DEMPO WERKT UW BRON VAN GEZONDHEID Bisschopsjubilé van Mgr. Diepen Persoonlijke gelukwensch van Z. H. den Paus DE RAAD VAN INDIË S.s. „Bl°mmersdijk" te Rotterdam Qebruik lililii BRABANTSCHE BRIEVEN Wie zou meenen, dat de neutralen maar rus tig en gelaten afwachten, wanneer het beslis sende offensief gaat beginnen om dan kalm te blijven toezien, hoe de oorlogvoerenden elkander vernietigen, vergist zich. Achter de schermen wordt onafgebroken, vooral door de groote neu trale mogendheden, aan het herstel van den vrede gewerkt. Dat de Ver. Staten als grootste en machtigste neutrale staat hierbij een eerste rol speelt, is te begrijpen en uit de verklaringen, welke de minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, gisteren heeft afgelegd, is dit weer eens duidelijk gebleken. President Roosevelt zoekt contact met alle neutralen en zendt den onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Sumner Welles, naar Europa om de situatie in Italië, Frankrijk, Engeland en Duitschland te bestudeeren. Het zal niemand verwonderen, dat Sumner Welles zich het. eerst tot Mussolini zal wenden. Italië is in Europa de machtigste non- belligerente mogendheid en kan door de vriend schappelijke betrekkingen, die het nog steeds met Berlijn onderhoudt, op het geschikte mo ment misschien uitstekend ais bemiddelaar fun- geeren. Ook met het Vaticaan wil Roosevelt in nauw contact blijven, wanneer het tot vredes pogingen komt. Daarom heeft de Amerikaansche president in December jJ. Myron Taylor als zijn persoonlijken vertegenwoordiger bij den H. Stoel benoemd. Tegelijk met Sumner Welles vertrekt deze naar Italië. Intusschen hangt om deze, als we het zoo noemen mogen, nieuwe vredesactie van Amerika neg een waas van geheimzinnigheid. Volgens Washington gaat het voornamelijk om den op bouw van de wereld na den vrede. Aangezien het echter zoo ver nog lang niet is, de oorlog voerenden zich veeleer schijnen voor te bereiden op een groot offensief in het voorjaar, en in Finland verwoecer gevochten wordt dan ooit, willen wij thans de mogelijke vredespogingen van Amerika's president laten rusten tot zij wat vaster omlijnd zijn en terugkeeren tot de harde werkelijkheid van het oogenblik. Het heeft deze Week weinig gescheeld of de Finsche M^rjnerheimlinie, welke nu reeds ruim twee maanden heeft stand gehouden, was onde: de voortdurende mokerslagen der Sovjet-troe pen ten Z.O. van Viborg bezweken. De Roode legerleiders schijnen er thans alles op te zetten om een doorbraak te forceeren, want Staün begint ontevreden te worden. En wrat dit betee- kent. Weten zij maar al te goed: de kogel of In het gunstigste geval een enkele reis naai Siberië. Tot nu toe hebben de Finnen alle aan vallen echter nog kunnen afslaan, maar een zekere vermoeidheid begint zich toch van hen meester te maken en dat is gevaarlijk, want juist hierop speculeeren de Russen, die over een geweldige hoeveelheid „menschenmateriaal" beschikken en daarom steeds nieuwe troepen in den strijd kunnen werpen. De Finnen zijn een nuchter volk: zij beroemen zich niet op hun vele successen, doch denken met bezorgdheid aan den dag, waarop de laat ste beslissende slag zal geleverd worden en wie dan als overwinnaar uit den strijd zal komen: zij laten zich echter ook niet uit het veld slaan, wanneer zij in een hachelijke positie geraken. Dat hebben de jongste gevechten bij Summa wel bewezen. Ook maarschalk Mannerl.eim ver liest den moed niet. Maar denkt hij dan niet aan de komende lente, wanneer de barre winter met zijn sneeuw en ijs, de natuurlijke bondge- nooten der Finnen, terugwijkt voor de weldadige warmte van de zon, waardoor de Russen, eer veel grootere activiteit kunnen gaan ontplooien? De lente, aldus vertelde Mannerheim dezer dagen in een interview dat een correspondent van de Figaro met hem had, is ook onze bond genoot. Wy mobiliseeren in de lente drie en zestig duizend meren, welke een uitstekende verdediging vormen voor onze lange Oostgrens. In dit merengebied voelen onze soldaten zich uitstekend thuis, want het is ideaal om den vyand hinderlagen te leggen. Toch liet de cude maarschalk een ernstige waarschuwing hooren: het is niet voldoende, dat er alleen maar wapens naar Finland gezonden worden; in de komende weken en 'maanden hebben wü dringend behoefte aan vrüwilligers. Londen schijnt nu eindelyk in te zien, dat het hoog tyd wordt den Finnen krachtdadige hulp te gaan verleenen. In het Lagerhuis ver klaarde Chamberlain een paar dagen geleden: „wy verheugen ons er over, dat de hulp die wy gegeven hebben, voor Finland werkelyk van waarde is. Meer hulp is thans onderweg." Heeft Daladier tydens den jongsten Oppersten Oor logsraad te Parijs den Britschen premier kun nen overhalen zijn passieve houding tegenover Finland te laten varen? Wees toch niet zoo bang Stalin voor het hoofd te stooten; be graaf de illusie dat de Roode Tsaar zich weer aan onze zijde zal scharen. Aldus moet de Fransche minister-president ongeveer gezegd hebben. En als om een voorbeeld te geven, liet hy een inval doen in de Russische handelsde legatie te Parüs. Het is exterritoriaal terrein, protesteerde de Sovjet-ambassadeur Soeritz. De Fransche regeering verwaardigt zich zelfs niet erop te antwoorden. Van belang is alleen, dat deze communistische centrale wordt uitge roeid. Hoe zij werkt? Daladier gaf er gisteren in de Kamer een staaltje van. Bij de huiszoe king in de handelsdelegatie werd een vragen lijst in beslag genomen, waarop agenten van de Gestapo in Frankryk antwoord moeten geven. Is Daladier geliefd by het volk; hoe staat het met zijn prestige; wie zijn z'n tegenstanders; hoe is de stemming van het volk jegens Enge land? In dezen trant gaat de vrageniyst verder. En niet alleen de Russische handelsdelegatie, ook de ambassade zelf schynt een centrum van de communistische propaganda te zyn. Is het wonder, dat Parys een verbreking der diploma tieke betrekkingen zou toejuichen? De jongste incidenten konden hiervan wel eens de inleiding vormen. Gisteren heeft de Parysche politie wederom een razzia gehouden onder de com munisten in Parys en in de Britsche en Fran sche ambassade te Moskou worden maatregelen getroffen verbranden van belangrüke docu menten o.a. welke er op zouden kunnen wijzen, dat men met een spoedig vertrek reke ning houdt. Nog geen anderhalf jaar geleden was Frank rijk het machtigste bolwerk van de Komintern Thans is er vrijwel niets meer van over. Waar zyn de communistische leiders? Gevlucht of gevangen genomen. Stalin's vriendschapsverdrag met Hitier opende duizenden Franschen de oogen; Stalins laffe agressie tegen Finland vertoonde het bolsjewisme in zijn ware ge daante. Vol afschuw keerde heel Frankryk zich af van Moskou. Het is een der weinige licht punten in dezen oorlog. BATAVIA, 10 Febr. (Aneta). fn de verga dering van den Volksraad van héden, gaf de regeering, overeenkomstig haar in het college van gedelegeerden op 28 December j.l. gedane toezegging, een uiteenzetting van den huldigen budgetairen toestand en de financieele voor uitzichten voor het jaar 1940. De algemeene begrooting voor 1940, zooals deze door den gouverneur-generaal werd vast gesteld, sloot ten aanzien van den gewonen dienst met 29.998.770,Tengevolge van na dere verwachtingen en voorzieningen zullen deze1 tekorten echter nader moeten worden ge steld op respectieveiyk rond 26.770.000,en 56.000.000,of voor den geheelen dienst op rond 82.770.000,zoodat het totale aspect van de begrooting ongeveer 24.500.000,on gunstiger wordt. let op *t zool merk Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal in de kapel van de Bis- schoppeiyke Kweekschool te 's-Hertogenbosch, op Quatertemper-Zaterdag 17 Februari de na volgende H.H. wydingen toedienen: de Tonsuur aan de Fraters: Th. Melchers, J. Kooijman, M. Roijen, J. van der Burg, Th. Flapper, M. Swart, P. Schulpen, H. Klomp, J. Meeuws, Fr. van der Poel, Q. Hou- dyk, C. Gijsbers, C. Bouten, M. van Oorschot, P. van der Ploeg, J. van Reijsen, van de Congre gatie der Paters van den H. Geest; de twee eerste der mindere Orden aan de Fraters: Petrus Adriaansens, Petrus Baeten, Johannes Jansen, Thomas Letschert, Carolus van Maas akkers. Cornelius van den Meerendonk, Johan nes Rijpma, Franciscus Senden. Johannes Sie gers van de Congregatie der Missionarissen van Scheut; de vier mindere Orden aan de Fraters; H. J. A. Jansen, M. A. Groenesteijn, J. A. Vij verberg, J. G- F. van Pampus, A. W. G. Merk. F. Dunnewyk, W. J. Heynsbroek, P. L. van Bree- men, A H. Bosch, A. G. Brouwer, van de Orde der Dominicanen; Emmanuël Zilkens, Marcellus Francissen, Aloysius L-uttikhold, Michael van Schaik, Hiëro- nymus Leenhouwers, Hubertus Verbeeten, Mel- chior Verheüen, van de Orde der Augustijnen; A. van Hillo, G. v. der Looy, L. Kerstens, J. Hendriks, J. Veenboer, N. Veen, M. Nijholt, H. Kornips, J. Kissen, A. van der Hurk, C. van zee land, P. Verdijk, J. Koekkoek, M. van de Burgt, C. Pouw, P. de Louwere, A. Kooien, Th. Peters, G- de Kort, H. Verdijk, Th. van Mastrigt, A. van Eimeren, C. van Uden, van de Congregatie der Paters v. d. H. Geest; en aan de vier Fraters van de Congregatie der Missionarissen van Mariannhill; het H. Subdiaconaat aan de Fraters: Aal red us Ruiten, van de Abdij der Paters Trappisten te Diepenveen; J. M. Biezeno, van de Orde der Paters Domi nicanen; D. Kuster, H. Arends, P. van Nies, J. Berkers, M. Bodéwes, G. Tulleken, H. Egelmeers, Th. Got- tenbos, W. van Son, J. van Doome, S. van der Werf, A. Wouters, H, van Rooy, G. Besselink, J. Vissers, H. van Putten, W. van Eijk, van de Congregatie der Paters van den H. Geest; Gerardus Heijnen, Henricus Kwaspen, Wilhel mus Letschert, Leonardus Ploegmakrs, Petrus van Schaik, van de Congregatie der Missiona rissen van Scheut-Sparrendaal. Honderdduizend, rózen zendt hien Naar de Siegfried-linie heen, Rozen moeten nu gaan bloeien In een woestenij van steen. Waar de haat zijn stempel drukte Op een schoon en vruchtbaar land, Worden, gruw'lijk contrasteer end, Rozenstruiken thans geplant Rozenstruiken, bloemen dragend Met een diep-fluweelen gloed, Rozen zullen daar eens bloeien, Donkerrood als menschenbloed Witte rozen, als. ten afscheid Aan wat 't leven eenmaal gaf, Zuiv're, ongerepte rozen, Blanke bloemen voor het graf. Waar de hel van oorlogsgruwel Dra misschien triomfen viert, Wordt de plek dier wereldschande Eerst met bloemen opgesierd. Waar slechts rozen moesten bloeien Op Gods wonderschoone aard', Heeft de mensch in wreeden oorlog Zich de doornen slechts vergaard Als weer rozen moeten bloeien Na den helschen strijd van thans, Moge men zijn toevlucht nemen Tot Maria's rozenkrans! HERMAN KRAMER De laatste jaren teekent zich een zekere nei ging af, om de begindata van .de vacanties te doen samenvallen. Vooral de laatste Zaterdag van Juli was in trek. De Spoorwegen hadden dien dag veelal meer dan 700.000 reizigers te vervoeren, terwijl ook de hotels en pensions op eens de „volle lading" kregen. Dit is onecono misch en doet de kosten stijgen, vooral nu door den mobilisatie-toestand materieel en hotels gevorderd zijn. Daar dit verkeer in sterke mate beïnvloed wordt door den datum, waarop de vacanties der lagere en middelbare scholen be ginnen, is men gaan zoeken naar een nieuwe, meer efficiente regeling, opdat de spits van het vervoer kan worden afgevlakt. En men vond een simpele oplossing, het „ei van Columbus". „Vertelt u vooral niet, dat wy iets nieuws uit dachten," zeide de President der Ned. Spoor wegen, Prof. Dr. Ir.., J. Goudriaan, ons. „Wij doen niets anders dan een enkele thesis van ons leerboek der economie toe te passen, n.l, door het wegnemen van „spitsen" de ex ploitatie doeltreffender maken. Een uitge breide Commissie heeft zich beraden over de mogelükheden' tot verspreiding van het Vacan- tieverkeer over een grooter aantal weken. En zy is gereed gekomen met haar besprekingen, waarvan het resultaat is neergelegd in een Rapport, dat dezer dagen verscheen. Gebleken is, dat in het zomerseizoen 1939 ruim 40 pet. Zenuwtabletten koker Maagtabletten koker Hoofdpijntabletten koker Laxeertab Ietten doos 75 cent 75 cent 60 cent 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhardt. van alle lagere scholen de zomervacantie deed aanvangen in de eerste week van Augustus en 36,8 pet. in de vierde week van Juli. Het gevaar bestond, dat deze tendens tot concentratie op een of twee tydstippen in de toekomst nog zou toenemen. Het beginpunt van dé vacantleweek der bouwvakarbeiders b.v. werd in 1939 over het geheele land gefixeerd op den laatsten Za terdag van Juli. Het is niet onwaarschynhjk, dat in de toekomst nog andere landelijke rege lingen zullen volgen. Dit verschijnsel biedt ern stige moeiiykheden voor alle ondernemingen, die zich bezig houden met het vervoer en de huisvesting der vacantiegangers. De Ned. Spoor wegen b.v. moeten berekend zyn op een spits- vervoer van 700.000 (op den laatsten dag van Juli), terwyi anders, op normale dagen, het vervoer rond 300.000 reizigers omvat. Derhalve blijft een groot wagenpark gedurende alle overige dagen van het jaar zoo goed als onbenut. Dit bezwaar klemt temeer, nu veel materieel door de militaire autoriteiten is gevorderd en dus te korten zich kunnen voordoen. Zoo is het ook gesteld met de hotels en pensions, die in de afgeloopen jaren vele malen gasten moesten afwijzen, omdat zy „vol" waren, maar wier huisvestingsruimten in andere maanden vrijwel renteloos moesten blijven. Indien deze „spitsen" zouden kunnen worden voorkomen, zouden ook de belangen van de va cantiegangers gebaat worden. Zy zouden stellig betere en ook op den duur goedkoopere reisge legenheid en vacantie-onderdak kunnen, krijgen, omdat de exploitatie efficiënter gevoerd werd. Nu de grenzen zoo goed als gesloten zyn, klemt de eisch van vacantie-spreiding meer dan vroe ger. De Commissie kwam tot de conclusie, dat de meest simpele oplossing zou zyn by het vast stellen der grondslagen voor de te nemen maatregelen, bij de schoolvacanties te be ginnen. Het vacantieverkeer gaat in hoofdzaak uit van de grootsteden en wordt dus practisch bepaald door de aanvang-data der L. O.-vacan ties. De vacanties van Middelbaar en Hooger Onderwijs zijn zooveel ruimer, dat de L.O.-va canties hier gewoonlijk geheel binnen vallen. Daar de laatste ongeveer 4 weken duren en die der Middelb. scholen 7 weken, kunnen deze el kaar „overvleugelen". Het is dus mogeiyk de lagere school-vacanties op vier achtereenvol gende data, telkens met een week tusschen- ruimte, tedoen beginnen. Voorts wordt het be ter geoordeeld, om voor eenzelfde gemeente, ja voor een sterk samenhangend gebied eenzelfden datum van aanvang van de lagere school-va canties te kiezen. De Commissie heeft nu (mede rekening houdend met forensen- en zakenver keer) een groepsindeeling ontworpen. Voor het jaar 1940 ware de aanvang der zomervacanties der lagere scholen te stellen op onderstaande data (wy noemen maar eenige voorbeelden): Groep 1 (Amsterdam e.o.) 13 Juli; Groep 2 (Rotterdam e.o.) 20 Juli; Groep 3 (Den Haag, Groningen enz.) 27 Juli; Groep 4 (Utrecht e.o.) 3 Augustus. De Wethouders van Onderwijs der 5 groote gemeenten verklaarden zich bereid elk voor hun gemeente het tot stand komen van een derge lijke vacantieregeling te willen bevorderen. (De Wethouder van Utrecht, die het rapport mede- onderteekende, heeft medegedeeld, dat zijn Ge meente als aanvangsdatum der vacanties 1 Augustus prefereert). Evenzoo verklaarden de vertegenwoordigers van de landelijke organisaties van het Bijzonder Onderwijs zich bereid er by hun hoofdbestuur op aan te dringen alle bij hun organisaties aan gesloten schoolbesturen te willen aanbevelen zich bij het schema aan te sluiten. Voorts'zal contact worden gezocht met het bedrijfsleven (de groote Werkgevers en werk nemersorganisaties), om op hen een beroep te doen zich eveneens zooveel mogelijk naar het aangegeven schema te willen richten. Natuurlijk zal de zaak niet een-twee-drie in kannen en kruiken zijn. Maar wanneer de hier boven genoemde denkbeelden meer ingang zul len vinden bij het publiek, mag gehoopt wor den, dat allengs een verbetering in de vacan- tievervoersaangelegenheid zal intreden. Met na druk werd veruklaard, dat hier van geen enkelen dwang sprake is. „Wij leven in een vrij land," aldus Prof. Goudriaan, „en wanneer iemand op een anderen datum met vacantie wil gaan, hij gaNatuurlijk zullen er vele gevallen zyn, waar in de ontworpen regeling niet klopt. Vele fac toren kunnen daartoe medewerken. Maar wy blijven op dit aambeeld hameren, omdat ons aller belang er mee gediend is. Wij vertrouwen, dat ons volk mee zal werken en dat ons denk beeld op den duur „automatisch" zal worden toegepast". Vermelden wij nog, dat in genoemde Com missie o.m. zitting hadden de Wethouders van Onderwys der Gemeenten Den Haag, Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Groningen; Mgr. Dr. P. J. R. van Qils, voorzitter van den R. K. Schoolraad, de Z.E. Heer W. J. de Jong uit Utrecht, voorts de Inspecteur van het Nijver heidsonderwijs, de heer G. A. Groote Haar, en de Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs, beiden aangewezen door den Minister van On derwys; Mr. J. J. Hangelbroek, Secretaris van den Schoolraad en voorts vertegenwoordigers van de Ned. Spoorwegen, Horecaf, A.N.V.V., A.N.W.B., enz. enz. Het Secretariaat van de Commissie is geves tigd: Moreelsepark 3, te Utrecht. Met Hero Tomaten sap. Het volroode, heerlijke sap van de mooiste rijpe West- landsche Tomaten. Vol Vitaminen, die wij juist 's winters zoo noodig hebben 4 Winkelprijs 14 cf. Dezer dagen vergaderde voor het eerst in 1940 op het Bondsbureau te Den Haag het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond. Vastgesteld werd een gewijzigd schema voor de financiering der Congressen van den N. R. K. M., teneinde een meer juiste verdeeling te bewerkstelligen tusschen de kosten voor plaat- selyke, diocesane en landelijke instantie. Besloten werd vóór elk winterseizoen lande lijk een drietal schema's te doen ontwerpen ten dienste van het winterprogram der plaatselyke R. K. Middenstandsvereenigingen, telkens over een geestelijk-zedelijk-cultureel, een bedrijfs economisch en een sociaal-politiek ontwerp. Vastgesteld werden concept-conclusies van den N. R. K. M. inzake monopoliseerende machtsvorming in industrie en handel, welke conclusies zyn geredigeerd in aansluiting op de stellingen, die zouden zyn verdedigd door Prof. Dr. J. E. de Quay op het Congres 1939 van den N.RtK.M., dat door den ingetreden mobilisatie-toestand geen doorgang kon vin den. Besloten werd aan de aangesloten diocesane bonden en vakbonden in overweging te geven' ten aanzien van de contributieheffing van de gemobiliseerde leden één lyn te trekken. Dit kan het best geschieden door als regel te stel len, dat elk lid op de normale wyze zijn con tributie betaalt, doch dat by gebleken .finan cieele onmacht van geval tot geval te be- oordeelen reductie of ontheffing wordt verleend. BANDOENG, 10 Febr. (Aneta). De Goenoeng Dempo vertoont wederom werking. Nieuwe erupties werden geconstateerd, terwyl ook aschregens zyn gevallen. Dr. Stehn van den vulcanologischen dienst is naar de Dempo vertrokken voor het instellen van een onderzoek. Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft van Z. H. Paus Plus XII een persoonlyk schrijven van gelukwensch ontvangen naar aanleiding van den vijf en twin tigsten verjaardag van zyn benoeming tot bis schop-coadjutor op II Februari en van zijn bisschopsconsecratie op 7 Maart e.k. De Pauselyke internuntius te 's-Gravenhage, Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, heeft Vrijdag het Pauselijk schryven aan mgr. Diepen overhan digd. Wy lezen in de „Ind. Crt.": Reeds vroeger werd gemeld, dat de heer J. H. B. Kuneman binnenkort als lid van den Raad van Indië zal aftreden. Naar wy van ge woonlijk goed ingelichte zyde vernamen, zou voor deze vacature ernstig in aanmerking ko men de directeur van het departement van Eco- nomische Zaken, de heer H. J. van' Móok, met wien als oud-lid van het B.B.-corps dan tevenS"^ het B. B. een vertegenwoordiger in den Raad1'' zou verkrijgen. Voorts hoorden we reeds als opvolger van den heer Van Mook aan het departement- van Eco nomische Zaken noemen mr. J. E. van Hoog straten, thans hoofd van het kantoor voor den handel van het departement van Economische Zaken, die juist een dezer dagen van zyn spe ciale opdracht uit Nederland terugkeerde. Mr. van Hoogstraten zou dan worden opgevolgd door dén hoofdambtenaar van het kantoor voor den handel, den heer G. J. Schimmel. Vrijdagavond is het s.s. „Blommersdyk", van de H.A.L., van Norfolk te Rotterdam aange komen. Het schip was geladen met stukgoed. 5H9-04I9 ULVENHOUT, 8 Februari 1940. Amico, Die muis krijgt 'nen stèèrt. Waaraan ik gin eogenblikske getwyfeld heb, trouwens! Ik bedoel, die kwestie tusschen „De Samenwerking", 't worstfabriekske van den Blaauwe en den Joost opgericht mee den een zyn verkenshokken en den ander zyn ouwe relaties, en de worst- fabriek van den Joost z'nen ouwen patroon, die den Joost buitenschupte op zijnen zilveren jubi leumdag, want den worstkoning docht toen, dat mee 't oorlogsdrama zyn worstblyspel was be gonnen Da's wel 'n bietje anders uitge komen ennenie alleen veur hum! Als staal en koper zelfs nie stygen willen op de weareld- markt, dan zit er, vaneigens, in den worst ook nie veul „muziek", zelfs gin kattenge- maauwwant aan verkens is nog gin gebrek. Ja, die muis krygt 'nen stèèrt! Want toen ik op dieën bewusten avond machinist spuide in de „fabriek" van den Blaauwe, dat de vette dampen dropen van de wanden in 't „kantoor" waar den Worstkoning mee zijnen advocaat te wachten zat op „onzen" directeur den Blaauwe, toen op dieën bewusten avond de „nachtploeg" ons propciub, was opgekomen om 'nen goeien indruk van „De Samenwerking" te ver- toonen, toen op 'nen oogenblik, midden in de conferentie 't licht ineens uitgong op 't kan- toorke enne zoozoodat we later "n kunst gebit in de toetsen van 't schryfmachien vonden, nou, toen docht ik wel dat we nog méér zouwen hooren van dat gevalleke! Want als den worst magnaat, veur ie in zynen auto klom, dreigde: „Tosj fe-fe-foor zde rechtsjbank, banzieten!" en ik dieën mensch 'ns goed bekeek, dan wist ik wel, dat den Blaauwe 'n teugenparty had ge kozen, die'm wèèrdig was. Hebt ge wel 'ns 'nen zeeleeuw gezien, amico? Vaneigens! Nou, daar trekt dieën ouwen patroon van den Joost wel 'n bietje op. Sjuust zo'nen veuruitgestokeri snoet als zo'nen zeeglibbert. En langs dieën uit stekénden toet is 'nen gryzenden hangsnor ge drapeerd, „gemaakt" van roestvrij yzerdraad of zoo iets, die mee elke beweging of spiertrekking van den snoet mee op-en-neer wipt. Ook 't vcurhoofd is in den zeeleeuwstyl, want boven den neusknoest, die veurnamelyk uit twee win derige neusgaten bestaat, buigt ineens alles weg. Zoodat ge sterk den indruk krijgt, dat deuzen mensch zyn veurhoofd eigenlyk den aanvang is van zyn schouwerblajen of van iets-nog-lagers. Kleine, ronde oogskes, dingen als gerafelde knoopsgaten, staan mee neus, snoet en hangsnor op één hoopke dicht bij malkaar, te midden in veul rozigs. En als ge nou nog wit, dat ie achter, tusschen de ooren, in plek van mee 'nen nek 't klaarspult mee drie vetplooien, die prontjes schynen weg te hobbelen in zynen kolossalen rug; dat, daar ieverans boven op den Worst koning, drie lange haren naar rechts en twee naar links 'n haarscheiding simuleeren, dan hebt ge, als ge. beseft dat ie verpakt zit in 'n strak, blinkend, rozig vel, zo'n bietje 'n idee van deuzen heer der schepping. Neeë, mooi is ie nie, maar wél, op zyn manier, indruk wekkend! Ja, den Blaauwe hee z'n partuurke wèl gevonden! Daar is dan ook al 't een en ander van ge bleken. „De Samenwerking" ligt in proces veur den strafrechter, veur den civielen rechter en ook de arbeidsinspectie hee-d-'n vette kluif aan den Blaauwe zyn worstfabriek. Of lyk hy 't liever noemt: aan z'n verkensschavot. Vaneigens loopt alles over en via onzen „Nuuwe", den Jaan zynen opvolger, die nog alty gin letter Ulven- houtsch sprikt en dusgloednuuw to 1 ij ft! Dus ook onze Gemeentelyke Overheid zit tot de nekharen in de worstmakery. D'n Blaauwe zee dan ook den lesten Zondag nog, onder 't prop- spulleke in „de Gouwen": „heb ik t oe nie veurspeld, Dré, damme van da verkensschavot nog veul leut zouwen beleven?!" Ge wit: den Zeeleeuw heeft eerst geprobeerd den Joost uit „De Samenwerking" te troggelen, deur 'm "n prachtige aanbieding veur te spiege len als hoofdvertegenwoordiger. „Nie op de fiets, maar op 'nen driewielder," volgens den Blaauwe. Toen dieën vlieger nie opgong, heeft den Worstkoning 'n bod gedaan van tienduuzend gulden op „De Samenwerking", maar daar wil den den Tiest en den Joost nie aan, vanweuge den „spékpertief" die er in „De Samenwerking" mot zitten! Toen gooide den Zeeleeuw 't over 'nen anderen boeg. Hy kwam, mee zynen advo caat, den Blaauwe dreigen mee*'n opgepoetste advocatensmoes: den Joost zou, vyf-en-twintig jaren gelejen, z'n eigen mondelings verbon den hebben, om nooit in de worstbranche veur z'n eigen te beginnen! Nou.eh.toen gong de lamp (zoo letterlijk meugelyk!) uit, daar op den Blaauwe zyn eigesgetimmerde kantoorke En toen is er gerauscht, gerammenatst en ge smeten, dat 't gebit van den Zeeleeuw tusschen de knobbekes van 't schryfmachien gevonden wierd den anderen dag. Van 't kantoorke was niks anders overgebleven, dan 't loketje „Klop pen, Frapper, To knock, Klopfen", waarmee den Blaauwe in z'n handen stond als t glanzend. gery van den Zeeleeuw vertrokken was Kapot heb ik me toen gelachen. Nou heeft de teugenpartij 't heele Gezag teu gen „De Samenwerking" opgehitst als 'nen zwerm kwaje honden. En als er teugenwoo'rdig 'n vrimd heerschap op zynen erf komt, dan is den Blaauwe er al van te voren van overtuigd, dat ze "m weer de hoefyzers willen "afdoen. De mannen van de arbeidsinspectie kunnen er mee huiliën bolhoeikes maar niet by, hoe den Blaauwe, zonder vergunning, 'n nachtploeg in dienst had....! Want den Zeeleeuw en zynen advocaat hebben by hoog en by laag verasse- reerd, dat op dieën avond de fabriek onder vol len stoom stond! Nou iets was daar wel van aan....! Ik heb gestookt, dat 't, onder vyftien graden vorst, op den erf dooide. „Govert Bon kers", den Fielp, vermomd als fabrieksbaas, liep mee z'n „horders" fabriek en kantoor plat en hy schudde den Zeeleeuw bij de veur- stelling 'n hand, dat den kearel wyers moest rooken mee z'n linkerhand. Als hy dus er op zweren kan den fabriekschef „gezien" te hebben, dan is dat ginnen valschen eed, alleen waar is Govert Bonkers? Nog eens: de mannen van de arbeidsinspectie. die trouwens veul meer inspecteeren of er nie dan wèl gearbeid wordt die mannen zit ten mee „De Samenwerking" smerig in den knoop. Pront zes uur 's avonds komen ze achter 'n heg en 'nen boom vandaan. En bekanst altij kyken ze dan» recht in den feilen stralenbundel van 'nen zaklanteern.Den oogst aan onzen kant is dan ook al: éen bolhoeike en éenen oorwermer, want 't is 'n lust zooals die kearels duiken kunnen! Den Nuuwe doe-d-óok prontjes z'nen plicht. Niks van te zeggen. Huiszoeking deed ie ook al by den Tiest en Aantje. Naar vuurwapens! Ge zult zeggen: „vuurwapens?? Worst wordt toch nie geschoten?! 'n Worstmakerij is toch gin fabricage van Antiek!" Allemaal waar, amico, maar 't is hier zóó ge legen: als ze hier iets meer van oe willen weten, dan doen ze nog al grif huiszoeking op geweren en kogels enwie wit? misschient ook wel op kannonnen en zoo. Ge verstaat, by 'nen kea rel als den Blaauwe,'die geren zoo 'ns stroopt, is nóóit 'n geweer te vindenEn als den Nuuwe dan ook by den Blaauwe kwam mee z'n pampier tot huiszoeking, dan zee den Tiest: „Kek 's, manneke, da kan! Maar eerst oew broekspypen opstroopen en al oew zakken leeg halen!" „Waerom, Bastiaensen?" „Omda 'k dan pas zeker weet, da gy hier gin geweer en gin patronen „vindt", Sjerlock Holmes!" Sjerlock Holmes is toen weggegaan, om den „Ouwe" te gaan vragen, of ie daartoe verplicht was. En als ie tien minuten later verom kwam en beweerde, dat er gin enkel bezwaar bestond om z'n broek óp en z'n zakken uit te halen, dan zee den Tiest, dat er nou by hüm gin enkele aanleiding meer bestond om den Sjerlock te fouilleeren Den Nuuwe zocht. Tot onder 't beddeke van den kleine; den Blaauwe ruurde in den vetketel en over den weg tufte langzaam den groenen auto van den Zeeleeuw. Zoo gong den arbeid ongezien zynen rustigen ganlc op 't stille durp, daar onder den bevrozen sneeuw Neeë, 'n worstfabriekske oprichten, ook al hebt ge de verkens aan oew eigen en 'nen com pagnon mee "nen klantenlyst die 'm nóóit in den steek lot, valt toch nie mee! We zijn allemaal als getuigen gedagvèèrd deur den Rechter van Instructie in de strafzaak teu gen N. N. Want den Zeeleeuw schynt te vinden, dat ie mishandeld is, al wit ie nie deur wie, omdat de lamp uitgong op 't moment-suprême! Heel de „nachtploeg"-propclub moest dus ver- lejen week naar 't trimmenaal. Voor 't „stil ver hoor". Den Fielp, „alias Govert Bonkers", dat was natuuriyk al rap uitgekomen, omdat er in heel deuzen omtrek maar éenen menschelijken olifant van 300 pond over d'eerde dreunt, den Joep, den Jaan, ik en 't directorium: den Blaauwe en den Joost. Den Jaan, onzen ouwen veldwachter, vond, dat we 'n „degelyk afsprokske" moesten maken, zoodat alles kloppen zou. Maar den politieken Fielp was daar vierkant teugen. „Daar valt niks haf te spreken," zee-t-ie. „Honze honschuld is zoo blank has die van pasgeboren bloeikes. Hie- der verklèèrt z'n eigen waareid. 'k Ben 'r dik van hovertuigd, dat dieën Rechter-Commissaris dan veur 'n stelletje verbalen komt te zitten, da mee gin tang is vast te pakken. En da motten wy nou sjuust ebben!" Zoo gongen wy op weg. Mee z'n zessen in den Joost zijn gevuurlakt Fordje hobbelden wy naar juffrouw Justitia, om daar 'n bedrijf op te gaan voeren van 't stuk dat „De Samenwerking" ge titeld wierd. Waaraan ik 'nen heelen brief speu- deeren mot, want 't zou zonde zyn als ge daar iets van miste, amico! Den Zeeleeuw en zijnen advocaat waren er ook. En ook 't gebit! Want dat had den Blaauwe als „gevonden voorwerp" op t durpshuis ge- brocht. En langs ondoorgrondelyke wegels was 't dirik terechtgekomen by dieën Rechter, waar 't lag te grijnzen op de groene tafel! Maar allee, daarover den volgenden brief. Wél mot ik oe alvast gerust stellen: de zaak gaat nie wyers deur, omdat er, ten eerste, ginnen dader is en ten tweede en bij nader inzien: ook gin slachtoffer. We kregen dus alle zes twee kwartjes getuigegeld en ge kunt nie gelooven wa-d-'n plazier ge daar nog mee hebben kunt veur ge thuis zyt! Veural omdat we 't (lyk)wageltje van dén Joost aan ons eigen hadden en dus van de 6x2 kwartjes ginnen rooien cent kwaaigeld af gong! Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als alty gin horke minder van oewen tA.T. DRj®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2