Verhooging veiligheid van schepen op zee Werking in het ijs bij Spijk ~~?EN WOESTIJN PRAAKT ZOEK INGESTELDE COMMISSIE ADVISEERT GRENZEN' I ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 Permanente adviescommissie en, indien dit noodig blijkt, een tijdelijk uitvaarverbod Maatregelen Waterdichte afsluitingen FEUILLETON i DOOR WILLY WATERMAN Paravanen Instructie voor het machine kamer personeel Gezamenlijk varen De Diesel wint veld Achttien nieuwe treinen met keuken worden spoedig afgeleverd EERSTE KAMER VERGADERT A.S. DINSDAG De Spoorwegfilm in België Ford's slotdividend 14 pet. Voorstel aan de vergadering van aandeelhouders IJswandelaars thuis De ,JMees" bracht hen van Schiermonnikoog naar Eelde Vlieland is niet meer geïsoleerd Na de Haagsche conferenties Ijsmassa van Emmerik af ver dwenen en onder ijs bij Spijk geschoven Toestand blijft gespannen Vergeefs gewet rkt? J. Th. Nijkamp t Pionier der R.K. Arbeidersbewe ging in het Aartsbisdom Hooge waterstand te Nijmegen SLIPPENDE AUTO DOODT VOETGANGER UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Hooge Raad van Arbeid Onderwijs Bevorderd Rechterlijke macht Ontslag Defensie Ter Landsdrukkerij is thans voor het publiek Verkrijgbaar het rapport van de bij beschik king van 8 December j.l. door den minister van Waterstaat ingestelde commissie, aan welke is opgedragen, den minister op korten termijn Van advies te dienen omtrent de vraag of en 2°o ja welke maatregelen in deze bijzondere tijdsomstandigheden getroffen zouden kunnen borden ter verhooging van de veiligheid van ®chepen en hun opvarenden in verband met de heerschende gevaren ter zee. De commissie adviseert den minister: le Een permanente commissie in te stel ten, waarin, naast- ambtelijke instanties, «oowei de reeders als de opvarenden zijn vertegenwoordigd, die op korten termijn ten aanzien van de veiligheid ter zee kan bij eenkomen en advies geven aan de regeering of aan regeeringsinstanties. Hiertoe zou de huidige commissie, al dan Riet aangevuld, kunnen worden gehand haafd, In spoedgevallen zou een kern dezer com missie onmiddellijk kunnen bijeenkomen. 2. De noodige maatregelen te nemen, waardoor de regeering zich de bevoegdheid verschaft een tydelyk uiivaarverbod uit te vaardigen, indien de omstandigheden daar toe aanleiding zouden geven. De commissie heeft aan haar advies het ont werp van een Koninklijk Besluit tot nadere Wijziging van het Schepenbesluit toegevoegd, Het aavies is met algemeene instemming der ®ommissie tot stand gekomen. Uniformiteit in de maatregelen is zeer ge wenscht, opdat wordt voor somen, dat bij de opvarenden een gevoel van onzekerheid ont staat door het verschil van inzicht, dat door Maatregelen van ongelijke strekking aan den dag treedt. Bovendien acht de commissie het- Seen thans geschiedt nog met geheel afdoende. De commissie is van oordeel, dat een posi- tieve aanwijzing van de regeering, voorgelicht door een permanente commissie, waarin alle belanghebbenden bij de zeevaart zijn vertegen woordigd, er zeer toe zal bijdragen, dat, zoowel bij de reeders als bij de opvarenden, een ge joel van onzekerheid wordt weggenomen, ter- Wijl wordt voorkomen, dat reeders en opva tenden een verschillende gedragslijn willen v°lgen. Aan het moreele effect van een derge- bjke adviseerende permanente commissie, die v°or de veiligheid der zeevarenden op de bres staat en het vertrouwen zal genieten van beide Partijen, moet vooral in dezen tijd groote waar de worden toegekend. Hoewel de commissie er van doordrongen is, Gat de regeering in bepaalde omstandigheden steeds rekening zal moeten houden met de internationale politieke constellatie en in ver band daarmee niet altijd op grond van een Wettelijke bevoegdheid een verbod tot varen zal Willen uitvaardigen, zoo is zij toch van mee ding, dat de regeering zich ce wettelijke basis v°or het geven van een dwingend voorschrift °P dit punt zou moeten verschaffen. Dit zal ertoe bijdragen, dat enkele onwillige reeders en,of opvarenden niet tegen een algemeene ge zagslijn van de regeering zullen ingaan. De commissie heeft een groot aantal maat- tegelen, welke op grond van de huidige erva- Hhg met betrekking tot de gevaren ter zee in bet belang van de veiligheid getroffen zouden bunnen worden, onder het oog gezien. De commissie heeft gemeend, dat thans tot het gevaarlijke gebied gerekend moeten Worden de Noordzee, de Oostzee en de At lantische Oceaan beoosten 20 gr. Wi. en benoorden 40 gr. N.B. Op grond van de gewijzigde artikelen 69bis eri lOSbis van het Schepenbesluit kan de in- sPecteur-generaal in overleg met den chef van Gen Marinestaf hierin op eik oogenblik wijzi- 8ing aanbrengen. De commissie acht het gcwenscht, dat aan boord van vrachtschepen, waar de schroefas- tunnel een lengte van 25 m. of meer tusschen bet achterpiekschot en de tunneldeur heeft, een vluchtkoker op den tunnel wordt voorge schreven. Voorgesteld wordt daartoe een nieuw bd 3 van artikel 36 van het Schepenbesluit. Bij de behandeling van dit onderwerp kwam bot uiting, dat het gewenscht is de voortstu- Wingsruiinte meer uitgangen naar dek te geven Goor middel van klimtreden. De commissie meent, dat de plaats van de Olievoorraden in het algemeen zooveel mogelijk beperkt moet blijven tot voor- en achterschip. Men kan het zinken van schepen aanzien- bjk vertragen, indien de tonnage-openingen in teeds bestaande tusschenschotten van fie shel- berdekruuntè worden afgesloten met stalen blaten. De commissie adviseert zoodanige hulpmid delen in de voorschriften voor het varen in 26 Ben zette den koffiepot, dien hij al had op gepakt, weer neer en maakte zich met een wee- Moedig gelaat gereed om naar boven te gaan. Hemingway riep hem terug. ..Hei, oude koffietante, je mag wel een mok Meenemen, als je tenminste oplet en niets over but kompas morst, zooals de vorige keer." Ben schonk zich haastig een beker koffie in 611 vertrok naar boven, de dampende mok met ben doek vasthoudend. Vóór de deur goed en Wel achter hem gesloten was, had Hemingway den pot bemachtigd en drie groote koppen vol beschonken. Clim nam een eersten slok en keek V°1 ontzag op. ..Groote goden, dat is nog eens koffie!" zei bij, „kunnen we niet een tijdje op deze boot bbjven, Hemingway?" Peter haalde zijn neus bit de geurige dampen van zijn mok en staarde bem nadenkend aan. •Aan een man, die zulke koffie kan maken, het gevaarlijke gebied op te nemen. Het is in het algemeen van groot belang, dat de waterdichte deuren tijdens het verblijf in de gevaarlijke zone gesloten zijn. Op passagiersschepen moeten de branddeuren in de gevaarlijke zone gesioten zijn, indien dit naar het oordeel van den Kapitein niet door andere omstandigheden wordt belet. De commissie is van oordeel, dat het ge deelte van de huid. waar de patrijspoorten ge sloten moeten blijven, voor het gevaarlijke ge bied uitgebreid zou moeten worden, terwijl een en ander mede op vrachtschepen zou kunnen worden toegepast. Zij zou bet gesloten houden van de patrijspoorten in de gevaarlijke zone willen voorschrijven. Het is gewenscht, dat in de tegenwoor dige omstandigheden de Ncderlandsche zee schepen zooveel mogelijk uniforme kentee- kenen dragen, opdat zij op zee zoo min mogelijk overlast zullen ondervinden. De maatregelen, welke daartoe volgens het oordeel van den chef van den marine staf genomen moeten worden, zijn reeds in September van het vorige jaar bij de ver schillende reederijen bekend gemaakt en aanbevolen. Het gretote voordeel van paravanen treedt eigenlijk eerst op, indien de diepgang van het schip 6 M. of meer bedraagt, mits het sleep- punt althans 6 M. (of meer) onder de water lijn aangebracht is. Zij bieden dan onder alle omstandigheden een zeer groote beveiliging. Vrachtschepen, die in ballast varende een mepgang ter plaatse van den voorsteven van niet meer dan ca. 4.5 M. halen, zullen bij hoog water geen profijt van paravanen trekken. De propaganda, welke sedert 1937 de Scheep vaartinspectie en de Koninklijke Marine voor paravanen hebben gemaakt, heeft tot resultaat gehad, dat 62 stel paravanen werden besteld, die nog voor den Oorlog geleverd konden wor den. Sindsdien zijn wederom verschillende ree derijen tot bestelling overgegaan, tot een to taal van 72 steL Indien, zooal Verwacht mag worden, deze paravanen voor Juni a.s. afgeleverd zullen zijn, zullen op enkele uitzonderingen na, alle passagiersschepen met een bruto in houd van 4000 ton en meer met paravanen zijn uitgerust. Ruim honderd vrachtschepen met een bruto inhoud van 4000 ton en meer blijven er dan over, die niet over parava nen beschikken. De commissie is van oordeel, dat een reductie van de molestpremie voor schepen, die met paravanen zijn uitgerust, alleszins gemotiveerd zoude zijn. De commissie heeft ook overwogen, of het voeren van paravanen voor schepen met een bruto inhoud van 4000 ton en meer dwingend zou moeten worden voorgeschreven. Zij stuitte evenwel op de moeilijkheid, dat het aanbren gen van de inrichting, welke voor het voeren van paravanen noodig is, op sommige schepen met zeer groote moeilijkheden gepaard zoude gaan. Dit is b.v. het geval met alle schepen, die van een z.g. Mayersteven zijn voorzien. Bovendien is het onmogelijk in een korte spanne tijds over een voldoend aantal paravanen te be schikken. Om deze redenen heeft zij thans van een dwingend voorschrift afgezien. De commissie acht het gewenscht en zij stelt het als voorschrift voor dat de midde len, waarmede reddingsbooten voldoende ge sjord buitenboord gehouden kunnen worden, aanwezig zijn. Het verdient aanbeveling een voorschrift voor den kapitein op te nemen, dat de booten voor onmiddellijk gebruik gereed moeten zijn. Zoo behooren b.v. alle bedekkingen over de red dingsbooten en over de bewegende deelen van de davits weggenomen te zijn. De commissie acht het van zeer groot belang, dat, behalve de in het schepen besluit voorgeschreven oefeningen, voor het vertrek voor een reis, die door het gevaar lijke gebied voert, een sloepenoefening ge houden wordt met alle passagiers en alle leden der bemanning. De commissie is van oordeel, dat de passagiers hun zwemgordels in het gevaarlijke gebied steeds by de hand behooren te hebben, ook gedurende de maaltijden. Hetzelfde geldt ten aanzien van de bemanning, van wie men, evenals van de passagiers, niet kan eischen, dat zij de zwemgor dels steeds draagt; de bemanning zou er al te zeer door in haar arbeid worden gehinderd. Er zal voor een zeer voldoende reserve aan zwemgordels zorg gedragen moeten worden. De commissie meent, dat hieraan wordt vol daan, indien aan boord van vrachtschepen voor 50 pCt. en aan boord van passagiersschepen voor 25 pCt. van het aantal opvarenden een extra zwemgordel aanwezig is. Deze zwemgordels moe ten op doelmatige plaatsen, over het schip ver deeld, worden geborgen. Voor alle passagiersschepen in het gevaar lijke gebied zou de commissie willen voorschrij ven, dat boven hetgeen reeds in het Schepenbe sluit wordt geëischt, voor ten minste 25 pCt. van het aantal opvarenden, aanvullende reddings middelen (vlotten e.d.) aanwezig zijn. Daarenboven lijkt het de commissie gewenscht, dat passagiersschepen nog een aantal „zware" vlotten meevoeren voor ten minste 10 pCt. van het aantal opvarenden. Voor de vrachtschepen in het gevaarlijke ge bied beveelt de commissie een aantal zware vlotten aan. Het zou de veiligheid zeer ten goede komen, indien alle schepen van een radiotelegraafin- richting voorzien zouden kunnen worden. De commissie heeft gemeend, als alternatief is de natie eeuwige dankbaarheid verschul digd.... dergelijke lui moesten staatspensioen krijgen. Hemingway, ik benijd je je duvelstoe jager." Hemingway was druk bezig bij het fornuis, rammelend met potten en deksels. Hij schoof gebakken eieren en ham op een schaal. „Als de dictatoren der wereld eiken ochtend in' alle vroegte bij elkaar werden gezet met zulke eieren voor hun neus, kwam er nooit oor log," zei hij. „Laten we beginnen voor het koud wordt." Tien minuten lang overheerschte het geluid van messen en vorken; dan keek Hemingway den kring rond, haalde zijn sigarettenkoker te voorschijn en legde dien op tafel. Het was tijdens die eerste sigaret, dat Glim de vraag stelde waarop hij nu reeds weken vergeefs het ant woord zocht. „Zeg, Hemingway, er zijn in die woestijnhis torie nog een massa duistere punten. Van het oogenblik af, dat het door de courantenartike len algemeen bekend werd, dat ik in het bezit was gekomen van dat eigendomsbewijs, is er zoowat geen dag voorbijgegaan zonder dat er een aanslag op mijn leven werd gepleegd of op zijn allerminst een poging gedaan me dat pa pier afhandig te maken. Er zijn duizenden dol lars voor geboden, ik ben er ettelijke malen knock-out voor geslagen en ik ben ten laatste aan boord van de New Orleans gegaan om uit te visschen, aan de bron zelf, wat er aan mijn ranch, ik bedoel, jouw ranch, voor bijzonders is. En iets bijzonders moét er zijn, afgezien .van van de radiotelegraafinrichting een telefoonin stallatie te moeten stellen. De vraag rijst of een radio-richtingzoeker niet dwingend zou moeten worden voorgeschreven voor alle schepen met een bruto inhoud van 500 ton en meer. De commissie meent evenwel, dat, indien tot de enkele reederijen, wier schepen niet van een radio-richtingzoeker zijn voorzien, het verzoek wordt gericht tot de aanschaffing van dit veiligheidsmiddel over te gaan, daaraan wel onverwijld gevolg gegeven zal worden. Ofschoon de huidige redactie in de Schepen wet den kapitein niet van den plicht ontslaat om in het gevaarlijke gebied een uitkijkpost te plaatsen, acht de commissie het toch zeer ge wenscht, dat een direct voorschrift daartoe in net Schepenbesluit wordt gegeven. Ingeval van een ontploffing moet het voort stuwingswerktuig steeds dadelijk gestopt worden, ook indien daartoe niet een order van de brug werd gegeven. Het verdient aanbeveling voor te schrijven, dat de wachthebbende machinist zich in het gevaarlijke gebied niet van het aanzet- toestel verwijdert en ingeval van een ontplof fing in elk geval het voortstuwingswerktuig tot stilstand brengt. In verband met de handhaving van de neu traliteit acht de commissie het noodig een voor schrift op te nemen, waarbij het verboden is van het zien of het aanhouden door een oorlogsschip of militair vliegtuig, ook van niet-oorlogvoerende landen, radiografisch of telefonisch, aan wien ook, kennis te geven. De commissie acht het gewenscht, dat de re geering zich thans reeds de bevoegdheid ver schaft om het gezamenlijk varen van twee of meer schepen door het gevaarlijke gebied dwin gend te kunnen voorschrijven. Het voorstoomen door een sleepboot met para vanen heeft vooral beteekenis voor schepen, die niet van eigen paravanen zijn voorzien. De commissie meent, dat het landsbelang hierdoor zou worden gediend, indien de finan- cieele bezwaren werden opgeheven. De commissie meent, dat den reeders zou moeten worden ontraden hun schepen bij eenig convooi van een der oorlogvoerende partijen te laten aansluiten. Naar een zeer globale schatting zullen de ge middelde kosten per schip ten gevolge der maat regelen een bedrag van ongeveer f 6000 uit maken. Voor de geheele Nederlandsche koop vaardijvloot beteekent dit een uitgave van circa f 2.600.000. Toen in 1934 de diesels in ons land hun entree maakten, veroverden deze vlugge en sierlijke treinen stormenderhand het publiek. Men zocht, als men op reis ging, bij voorkeur een EM-trein uit, totdat de diesel door den electrischen, die niet in comfort en snelheid voor hem onderdoet, vervangen werd en uit zoeken niet meer noodig was, omdat, van dat oogenblik af alle treinen op het middennet gelijk waren. De dieseltreinen, die op de electrische voor hebben, dat men ze overal heen kan zenden, een soepelheid, die niet is te onderschatten, verdwenen dus van het middennet en brach ten Groningen, Twente en Maastricht nader bij Holland en Utrecht. En thans kan de komst van een nieuwe editie niet meer veraf zijn. Immers, de N. S. heeft 18 nieuwe vijf-wagen-treinen in Nederland besteld waarvan de afleve ring binnenkort zal beginnen. Wij brengen in herinnering, dat deze 18 treinen, wat comfort aangaat, de eerste zullen over treffen. Zij hebben 52 zitplaatsen tweede klasse en 224 derde, benevens 100. staanplaatsen, dus in totaal 376 plaatsen, zoodat de 18 treinen kun nen vervoeren 6768 reizigers, terwijl de eerste D. E.-treinen slechts 192 plaatsen hebben. In het vierde rijtuig der nieuwe treinen komt een geheel electrische keuken. Zij, die wat willen gebruiken, vinden in de nabijheid van de keu ken, tafeltjes voor vier personen, terwijl ove rigens bijzettafeltjes kunnen worden gebruikt. De verwarming geschiedt met warme lucht, terwijl bij wijze van proef vijf treinstellen zullen worden voorzien van een electro-magne- tische railrem, waarmede bij groote snelheden, de remweg bekort kan worden. Zooals bekend is, zullen deze vijf-wagentrei nen in hoofdzaak dienen ter vervanging van de thans nog rijdende stoomtreinen tusschen Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht en Groningen, Twente en Limburg. De totale lengte der treinen is 103.930 M. (die van de oude D. treinen is 62 M.). Als bijzonderheid kan nog gelden, dat dieseltreinen van deze lengte in Europa nog niet bestaan. Gelijk de voorzitter der Eerste Kamer reeds in de jongste vergadering had medegedeeld, komt die Kamer Dinsdag 13 Februari weder bijeen. Behandeld zullen dan worden de be grootingen van Binnenlandsche Zaken en van Financiën voor 1940. Naar wij vernemen, wordt de door „Visie" vervaardigde jubileumfilm der Nederlandsche Spoorwegen binnenkort door een Brusselsche onderneming voor België uitgebracht, waar deze film in verschillende theaters tot vertoo ning zal komen. het rare feit, dat het ding aan toonder is ge steld." Hemingway lachte en tikte de asch van zijn sigaret. „Ja, ik lach nu wel, maar er is eigenlijk heele- maal geen reden tot lachen. Ik zal beginnen met uit te leggen wat het voor een organisatie is, die ons voortdurend dat papier probeert af handig te maken, hetgeen nu, op het allerlaat ste moment, nog gelukt is óók. Ik behoef jullie zeker geen van tweeën nader in te lichten over het Crystal Water Syndicate?" Hij keek zijn twee toehoorders aan, en het bleef enkele oogenblikken stil. Dan floot Peter zachtjes, maar veelzeggend, en Clim wreef voor de zooveelste maal, maar nu vol ontzag, den bult op zijn schedel. „Een klap van het Crystal Water Syndicate!" fluisterde hij, „wat een eerik mag van ge luk spreken dat die klap niet harder is aange komen." Hemingway knikte. „En ik behoef jullie zeker geen van tweeën nader in te lichten over de werkwijze van het syndicaat in Mexico? Je kent hun systeem; door benden gehuurde bandieten of muitende solda ten laten ze beginnende en veelbelovende on dernemingen overvallen, telkens weer, tot de maatschappijen met verlies werken, en de eige naars, noodgedwongen, alles voor een appel en een ei overdoen. Betreft het een maatschappij op aandeelen, dan koopen de heeren tegen de sterk gedaalde koersen op buitenljindsche beur zen de aandeelen op door middel van strooman- nen. Op deze manier is het Crystal Water Syn- Zèlfs nu Nederland neutraal blijft En niet meedoet met den strijd, Raakten wij hoe is het mogelijk Zoo maar een patrouille kwijt! In het kaartenlezen was men Blijkbaar niet bijzonder sterk, Grenzen zijn ook rare dingen, Onvolmaakt, echt menschenwerk! Om de grenzen wordt gevochten, Grenzen brengen gruw'lijk leed, Maar ze zijn niet zichtbaar, en je Bent er over vóór je 't weet! Grenzen zijn zóó overschreden, Met 't gevolg: slechts narigheid; Grenzen kweeken incidenten, Die men and'ren steeds verwijt. Nederland is thans zeer waakzaam, Aan de grenzen bovenal, Om de grenzen te beschermen Staat ons heele leger pal. Laat geen mensch hier binnenkomen, Die belust mocht zijn op buit, Maar pas ook op 't eigen leger, Laat er geen patrouilles uit! In een grenzelooze onschuld Liep men naar den and'ren kant, Maar.... er móeten grenzen wezen, Anders krijgt een ander.... 't land! HERMAN KRAMER In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad van beheer der N.V. Nederlandsche Ford Automobielfabriek werd besloten, aan de jaar- lijksche algemeene vergadering van aandeel houders voor te stellen het slotdividend te be palen op 14 procent, hetwelk te zamen met het in December 11. uitgekeerde interimdividend van 6 procent een jaardividend vormt'van 20 procent over het boekjaar 1239. Het K.L.M.-vliegtuig „Mees", bestuurd door den heer Parmentier, heeft Vrijdag van het vliegveld Eelde uit twee vluchten gemaakt, een naar Schiermonnikoog en een naar Ameland. Op de vlucht naar Schiermonnikoog werd 800 kilogram post medegenomen. Het vliegtuig keer de terug met 10 k.g. post. Bovendien waren er zeven passagiers aan boord, onder wie ook de vier dames en twee heeren, die een week geleden zulk een angstig avontuur op het ijs beleefden, toen zij trachtten van de Groningsche kust wandelende het eiland te bereiken. De heer en mevrouw Beukema, uit Ulrum, waren de ontberingen nog niet te boven gekomen. Zij zijn op het vliegveld Eeide met een zie kenauto afgehaald, welke hen naar hun woning bracht. De andere vier zijn echter weer geheel hersteld en volkomen gezond. Naar Ameland vervoerde de „Mees" twee pas sagiers en 1550 kilogram post. De terugreis maakten zeven passagiers mede, terwijl tevens 105 kilogram post aan boord was. Daar het vliegtuig pas tegen vijf uur op Eelde terugkeerde, werd in verband met de duis ternis niet teruggevlogen naar Schiphol. De „Mees" keert pas vandaag weer naar de hoofd stad terug. De postboot „Vlieland'' is Vrijdag na een be trekkelijk gemakkelijke reis van Harlingen op Vlieland aangekomen. Aan boord bevond zich een groote hoeveelheid post, talrijke passagiers en een groote lading. De eilandbewoners, die sedert 1 Februari vol komen geïsoleerd waren, hebben dus de com municatie met den wal weer weten te her stellen. Hedenochtend half acht zou de „Vlieland" opnieuw naar Harlingen vertrekken. In ver band met de thans weer ingetreden vorst ver wachtte men, dat deze reis wel moeilijkheden zou ondervinden. Aan een lunch in de Oude Doelen te Den Haag, door dr. Colijn ter eere van de beide Haagsche conferenties aangeboden, zaten de ge delegeerden der deelnemende landen aan, be nevens de deken van het corps diplomatique de heer de Pury, de president en de griffier van het Permanente Hof van Internationale Justitie de heeren Guerrero en Lopez Olivan, de Noorsche gezant de heer Bentzon, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, chef van de aT- deeling Volkenbondszaken van dat departement en de chef van den informatiedienst van den Volkenbond de heer Pelt. dicate er in geslaagd, in de afgeloopen drie of vier jaar een zestal mijnontginningen, dertien petroleumvelden en een stuk of acht ranches in eigendom te verkrijgen. Die ondernemingen worden daarna door de rooverbenden zorgvul dig met rust gelaten, terwijl het overige gedeel te van het land voortdurend wordt afgestroopt, waarbij ze het vooral voorzien hebben op de kleine ondernemingen. De grootere pakken ze niet aan. Als b.v. Pan American Oil bemerkt, dat er op haar terreinen in Mexico dergelijke streken worden uitgehaald, stuurt Pan American Oil een ploeg van honderd uitgezochte vech tersbazen, tot de tanden gewapend, om de ter reinen te beschermen, en het feest is uit. Bo vendien, al zou de onderneming in Mexico met groote verliezen werken, dan was dat slechts een schrammetje op de dikke huid van Pan American Oil, en de aandeelen zouden er geen punt om dalen. Maar toch zijn de groote ondernemingen al lesbehalve gesteld op de praktijken van het C. W.S. en wel om de volgende reden. Het syndi caat koopt de ondernemingen zooals ze reilen en zeilen, voor een appel en een ei. Van het moment af, waarop de exploitatie in hun han den overgaat, houdt de sabotage op en de on derneming werpt dezelfde groote winsten af als vroeger. Het syndicaat heeft geen onkosten voor vruchtelooze petroleumboringen, voor aankoop van machinerieën, voor het bouwen van lood sen en pijpleidingen. Het koopt alles voor een krats en laat het dan een ongehoorde winst af werpen.... Daarom kan het'syndicaat zijn producten tegen ongehoord lage prijzen op de Vrijdagmiddag 1 uur is er korten tijd werking gekomen in de enorme ijsmassa, die de rivier bij Spijk bedekt. Men kan echter niet van kruien spreken, aangezien er slechts een opschuiving van ijsschotsen was. Het ijsveld, dat zich uitstrekte van Emmerik tot Spijk, is thans verdwenen en moet onder het voor Spijk liggende ijs ge schoven zijn. Hierdoor is het gedeelte van den Rijn van Spijk tot Dusseldorp thans ijsvrij, zoodat er Vrijdagmiddag reeds een bootje van Spijk naar Emmerik kon varen. De opschuiving deed zich voornamelijk aan de overzijde van de rivier, op Duitsch gebied, voor. Volgens ontvangen berichten zijn te Emmerik eer. brughoofd van een pioniersbrug en een klein vaartuig door het ijs meegesleurd en werden deze bij Spijk door het ijs bedolven. Te Lobith blijft de toestand gespannen. De woningen, gelegen in ae onmiddellijke nabijheid van de rivier, zijn ontruimd, even als enkele buiten den dijk liggende wonin gen, welke behooren bij de zich daar bevin dende steenfabrieken. In verband met den grooten was van het water te Trier en Keulen, verwacht men ook in Lobith een toenemende stijging van den waterstand. De Spijksche overlaat werkt thans reeds met een diepte van 75 centimeter. De huizen loopen groot gevaar, als de ijsmassa in beweging komt. Ook de schippers van de on geveer 200 vaartuigen, welke in de vluchthaven liggen, maken zich over den hoogen waterstand bezorgd, omdat het gevaar groot is, dat het ijs deze haven zal binnendringen over de slechts lage kade, welke voor de haven ligt. Indien het ijs gaat kruien, en via den over laat zich voortbeweegt in de richting van den ouden Rijnmond, kunnen de huizen te Lobith aan de achterzijde door de ijsmassa's worden getroffen. Volgt het ijs den gewonen loop van de rivier, dan bestaat er bij de hoogte, welke het water bereikt heeft, kans, dat de woningen aan den Boterdijk tusschen Tolkamer en Lo bith en aan den Dorpsdijk te Lobith ernstige schade zullen oploopen of zullen worden ver nield. De onder Herwen gelegen Geitenwaardsche polder, welke reeds Donderdag voor een deel ondergeloopen is, ligt eveneens in de gevaar zone. Het vee staat er reeds in het water. Met angstige spanning zien de bewoners van deze streken de verdere gebeurtenissen tegemoet. In den loop van Vrijdagmiddag heeft de „Wilhelmina Goedkoop" de Beatrixsluis te Vreeswijk bereikt en daarmede de laatste phase van het openbreken van den water weg Amsterdam—Rotterdam voltooid. Deze waterweg is thans voor krachtige sleep- bcoten geheel bevaarbaar. Het is een moeilijke reis geweest, want in het kanaal was het ijs gemiddeld 35 centimeter dik Het schip heeft Vrijdagochtend eerst het ka naal van Nigtevecht tot Utrecht opengebroken en tegen den middag kwam het te Utrecht aan. In de Keulsche Vaart tusschen de Beatrixsluis en de Rotterdamsche spoorbrug een afstand van tien kilometer heeft de ijsbreker een slop van 40 tot 45 Meter breedte gemaakt. Het vroor Vrijdagavond echter weer behoor lijk en men vreest, dat hierdoor het werk var den ijsbreker voor niets zal zijn geweest, omdat de schotsen weer aan elkaar zullen vriezen en opnieuw een voor de vrachtschepen volkomen Te Enschedé is op 61-jarigen leeftijd Overleden de heer J. Th. Nijkamp, een der pioniers der Katholieke Arbeidersbeweging in het Aartsbisdom en een trouw medewer ker van dr. Ariëns z.g. De thans overledene was jarenlang voor zitter van de R. K. Werklieaenvereeniging te Enschede en oprichter en eerste voorzitter van de R.K. Textielarbeidersvereeniging „St. Lam- bertus". Toen deze laatste vereeniging tot den landelijken bond uitgroeide, was hij de eerste bondsvoorzitter, Onder wiens krachtige leidina „St. Lambertus" zich heeeft ontwikkeld tot een der sterkste organisaties, welke in het R.K. Werkliedenverbond zijn Ondergebracht. Als hoofdbestuurslid van dat Verbond de heer Nijkamp had zich inmiddels te Utrecht ge vestigd was hem de hoofdleiding toever trouwd van het sanatorium „Berg en Bosch" en van de daarmede samenhangende instelling „Herwonnen Levenskracht", waarvan hij een groot aantal jaren de stuwkracht is geweest. De regeering erkende de verdiensten van dezen eenvoudigen man, die gewerkt heeft voor de R.K. Arbeidersbeweging, zoolang zijn gezond heid hem dit toeliet, door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl liij tevens begiftigd was met het eerekruis van het Oostenrijksche Roode Kruis. De heer Nij kamp was de laatste jaren ziekelijk en bracht deze te Enschede door, waar ziin stoffelijk over schot Dinsdag ter aarde zal worden besteld. markt brengen; prijzen, waartegen eenvoudig niet te concurreeren valt. Als dat zaakje zich verder uitbreidt, hebben de solide maatschap pijen binnen een jaar een machtigen concurrent en binnen twee jaar een gevaarlijken tegenstan der. Het was natuurlijk al te krankzinnig, dat met dergelijke methoden de bestaande, bona fide industrie werd beconcurreerd en de regee ring der Vereenigde Staten wendde zich met protesten tot het gouvernement van Mexico, zonder eenig resultaat. Zelfs al zou de Mexi- caansche regeering oprecht streven naar een bestrijding van het bandietisme en troepen uit sturen om het binnenland te zuiveren, zijn de kgnsen tien tegen één, dat binnen een maand de zuiveringstroepen zijn omgekocht en het le ger bandieten hebben versterkt met een tot de tanden gewapenden, modern geschoolden troep. Troepen van Uncle Sam erheen sturen is na tuurlijk uitgesloten. Het eenige wat Uncle Sam kan doen zonder de kans te loopen, onaange naamheden te verwekken, is: in het geheim fi nancieren, en dat gebeurt dan ook op het oogen blik. Vooral toen er werd aangetoond, dat er in het Crystal Water Syndicate veel buitenlandsch geld was gestoken, zoodat de gestolen winsten naar het buitenland gingen, werd door Was hington besloten, een aanzienlijk bedrag aan de in Mexico werkende maatschappijen ter be schikking te stellen, ter bestrijding van het bandietisme. Het Crystal Water Syndicate is een glibberige octopus, "die niet te vangen is. Als er eindelijk, na maanden moeizaam snuffelen, een middel is ondoordringbare ijslaag op het water zal ont staan. De „Wilhelmina Goedkoop" is Vrijdagavond naar de hoofdstad teruggekeerd. De Waal vertoonde Vrijdagavond half 8 een was van ongeveer een centimeter per uur. Men verwachtte daardoor tegen middernacht een stand van 11.75 meter N.A.P. Er was op genoemd tijdstip echter geen beweging in het ijs. Het gevaar voor kruien blijft echter onver zwakt bestaan, ondanks de vorst, als gevolg van den hoogen waterstand. Den bewoners van de Waalkade is derhalve van officieele zijde medegedeeld, dat zij him huizen moeten ont ruimen. Bij de oude aanlegplaats van de pont staat het water thans ongeveer één meter van de huizen af. Er wordt dag en nacht vanwege den Rijkswaterstaat gewaakt. De schepen van de N.V. Nijmeegsche Stoomvaartmaatschappij, welke voor de kade in het ijs bekneld zitten, zijn zoo hoog opgeschoven, dat zij boven de kade uitsteken. Vrijdagavond ongeveer 6 uur kwam een schol van ruim honderd vierkante meter de rivier afdrijven. Hij schoof met veel lawaai tegen den dam, doch veroorzaakte geen breuk. Er kwam ook geen beweging in het ijs. Tusschen de stad en het fort Sprokkelen- burg is een wak van één kilometer lengte ont staan. Toen Vrijdagmiddag de 27-jarige H. Greven, wonende te Gieterveen, zich te voet huiswaarts begaf, had hij het ongeluk ter hoogte van het kruispunt „De Hilte" uit te glijden. De be stuurder van een juist passeerenden auto, zag dit en remde uit alle macht, om een aanrij ding te voorkomen. Daarbij slipte de wagen echter. Hij draaide achterste voren, waardoor Greven een hevigen slag kreeg, eenige meters over den weg werd geslingerd en dood bleef liggen. Met 1 Maart is benoemd tot burgemeester oer gemeente Koudekerk aan den Rijn: G. Verheul, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Marken. Aan den heer P. Pluyter te Groningen is op verzoek eervol ontslag verleend als plaatsver vangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging. Benoemd tot plaatsver vangend lid van dien raad de heer B. Meilink te Zwolle. Op verzoek is aan den heer J. C. Spapens te Waalwijk eervol ontslag verleend als lid van de commissie van advies der Rijksschool voor leer looiers en schoenmakers met daaraan verbonden proefstation en voorlichtingsdienst ten bate van de leder- en schoenindustrie te Waalwijk. Te rekenen van 1 Januari 1940 is bij het departement van Economische Zaken bevorderd tot referendaris S. de Hoo, hoofdcommies. Benoemd tot substitUut-grlffier bij de arr.- ïechtbank te Amsterdam: mr. M. J. W. Holle- man, waarn. griffier bij de arr.-rechtbank te Amsterdam; mr. M. F. Breen, waarn. griffier bij de arr.-rechtbank te Almeloo. Aan prof. mr. P. S. Gerbrandy op verzoek eer vol ontslag verleend als lid der staatscommissie tot wegneming van onjuistheden en aanvulling van leemten in de Nederlandsche burgerlijke wetgeving. Met 16 Februari zijn benoemd en aangesteld, ter nadere indeeling door of vanwege den mi nister van Defensie, tot majoor bij het wapen der infanterie, de kapiteins E. Wolthuis van het 5e reg. inf.; P. G. A. Fortanier, van het 4e reg. inf.; U. C. C. Noordenbos, van het 14e reg. inf.; W. L. Bisschoff, van het 9e reg. inf.; A. J. R. de Vos, van het 4e reg. inf.; J. J. M. de Bruijn, van het lie reg. inf.; J. J. van Moorsel, van het 8e reg. inf. en J. Blokhuis, commandant van het bataljon geneesk. troepen; Bij het wapen der artillerie de kapiteins F. H. H. M. ten Bensel, van het 4e reg. veldart.; G. P. F. H. J. Strang van Hees, van het 10e reg. motorart.; W. C. Maas, van het korps rijd. art.; A. van der Wiel, van het 8e reg. veldart. en C. M. A. C. Stoffels van het 3e reg. veldart.; Bij het wapen der mil. luchtvaartde kapiteins F. Raland en dr. J. W. Wijn, beiden van dat wapen; Bij het wapen der Koninklijke Marechaussee: de kapitein M. Schreuder, van dat wapen; Bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-majoor, bij het wapen der infanterie, de reserve-kapiteins mr. dr. J. A. van der Stok, van het reg. grenadiers; M. C. J. van Dijck, van het 22e reg. inf.; C. E. M. Deschrevel, van het 11e reg. inf., W. E. H. Janssen, van het 13e reg. inf.; A F. H. Jansen, van het 22e reg. inf.; J. Appels, van het 77e reg. inf. en J. A. A. M. Gerritse, van het 17e reg. inf.; Bij het wapen der artillerie, de reserve-kapi tein mr. C. M. J. F. Goseling, van het 5e reg. veldart. om een cfer leiders achter slot en grendel te zetten, b.v. wegens ontduiking der hondenbe lasting of zooiets, zetten de anderen het zaakje op denzelfden voet voort. Het eenige eigenlijk strafbare in de heele zaak is het financieren van dievenbenden met het doel, andere maat schappijen nadeel te berokkenen.... en ga dat eens bewijzen! Het geld gaat over zooveel tus- schenpersonen en is, als er boek wordt gehou den, zoodanig verantwoord, dat er geen spe tusschen te krijgen is. Het eenige wat er dus op zit is: die vrijwULi- gersbenden uitroeien. Nu is het onbegonnen werk, een expeditie uit te rusten. Een dergelijke expeditie daast in Mexico rond bovendien zonder daartoe het recht te hebben maakt internationale moeilijkheden, vecht links rechts en is na een maand guerilla tot op een tiende geslonken. In het bergland, waaihet juist op aan komt, want daar houden de boeien zich schuil, kunnen ze zich heeleméal niet wa gen; er zou niet één man levend vandaan ko- "^Toen kwam plotseling een heldere geest op het idee: het is heelemaal niet noodig, die ban- dieten uit te roeien, als we ze maar buiten terreinen der Amerikaansche ontginningen houden. Hij werd met luid gelach aan^hoord dat was juist het probleem waar een ieder van ons al maanden over piekerde. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3