1 RADIO Haarlem, 10 Febr. NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,N.V. ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940 Realisme der Lijdens tragedie De moderne wetenschap en foto techniek over de lijkwade van Turijn LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Jacques de Monchy (Piano) Nieuws R. K. Sport- bureau ST. JOSEPHSGE2ELLEN- VEREENIGING St. Vincentiusvereeniging Wij verleenen onze bemiddeling bij het sluiten van alle soorten assurantiën FRANS HALSMUSEUM Winter-tentoonstelling van oude kunst uit particulier bezit ROUTES DER N.Z.H.-BUSSEN GEWIJZIGD Lijnen B en C gecombineerd NIEUWS UIT DEN RAAD PONTIFICALE PLECHTIG HEDEN IN DE KATHEDRAAL EMERITUS-PASTOOR J. J. A. M. KROOK f HET RAADSVERSLAG COMITÉ VAN KATH. ACTIE Brand in de Zijlstraat Drie-jarig kind met moeite gered PADVINDSTERS HELPEN FINLAND MAATSCHAPPELIJKE WERKEN Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie Inschrijving Ambachtsschool Ijsbaan „De Volharding" Ijsbaan Kleverlaan weer geopend 3e Groote Loterij van Bloei" .Haarlems PHILIPS en ERRES HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 Algemeene ledenvergadering zwemclub „Haarlem" AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg Radio Moors Kruisstraat 38, Tel. 14609 BETERE SERVICE VAKMENSCHEN Katholieke Tuinders: present IS DE KABELBALLON OOK BOVEN HEEMSTEDE GEWEEST? Bridgeclub „Domi" STAD Over weinig relikwieën van Christus is zoo heftig met tong en pen geredetwist als wel over de lijkwade van Turijn. Juist in de laatste ja ren, toen de voor- en tegenstanders zich ieder van hun overtuigend bewijsmateriaal hadden voorzien, zijn de polemieken met soms onge kende heftigheid losgebroken. Het onderwerp dat gisterenavond in den Stadsschouwburg voor de vele leden van „Ge loof en Wetenschap" werd behandeld was dus niet alleen actueel, maar steeg ook in waarde, daar, zooals mr. F. Vorstman in zijn inleidend woord zeide, het gesproken woord, over tuigender is, de aanwezigen nu in de gelegen heid worden gesteld vragen te stellen over even- tueele moeilijkheden en de spreker een auto riteit op dit gebied genoemd mag worden. Prof. dr. Alb. Raignier S.J. uit Leuven, be toogde dat het geschiedkundig zeer moeilijk Valt de echtheid van de lijkwade te bevestigen. De tijd, waarin voor het eerst met eenige ze kerheid iets van de lijkwade vermeld wordt omstreeks 1353, is al een presumptie tegen de lijkwade. In de Middeleeuwen immers brachten de Kruisvaarders tal van relikwieën mede uit het Heilig Land en er ontstond destijds een ware handel in de overblijfselen of beter ge zegd in de schijnbare nalatenschappen uit Christus' leven en lijden. Teksten uit de Schriftuur wijzen er op, dat alles in overeenstemming is met de gevonden afdruksels op de lijkwade. Wat de stof betreft is, volgens de verklaring Van 'n zeer deskundig vakman, de lijkwade een serge-achtige stof, dicht, ondoorzichtig geweven Uit grof garen en met de hand gesponnen uit luwe vezels. Geen stof dus, die gewoonlijk in Palestina gebruikt werd, maar uit Perzië af komstig. Een feit dat in overeenstemming is met het evangelie, dat spreekt van een „kost baar lijnwaad". Tot zoover zijn er geen overtuigende factoren aanwezig, die de echtheid van de lijkwade kun nen bevestigen. Door de fototechniek werd in 1898 de weg geopend voor een nader wetens?:happelijk on derzoek, dat voor den een het doel had de echt heid te ontkennen, voor den ander die te bewijzen. Aan de hand van vele schematische beelden trachtte spreker duidelijk te maken hoe de af drukken in het doek zijn ingeprent. Voor het onderzoek van de lijkwade staan de commissie van onderzoek nog vele bezwaren in den weg, daar de lijkwade het 'bezit is van de koninklijke familie in Italië en deze tot op heden toe geen permissie verleende den doek aan een nauwkeuriger onderzoek te onderwer pen. De poeder, waarmee de doek geprepareerd is, aloë geheeten, maakte de stof gevoelig voor de uitstraling van het lichaam. Daar het lichaam inderdaad aan uitstraling onderhevig was hier staan de pijnen bij geeseling, kruisweg en doods strijd voldoende borg voor zijn de afdruksels tiéar het sterkst, waar de doek direct in aan- taking kwam met de lichaamsdeelen. Na de pauze gaf prof. dr. Alb. Raignier S.J. een gedetailleerden uitleg van de afdrukken, die het negatief ons toont. De metamorphose, die het negatief onder gaat, wanneer het opnieuw gefotografeerd V'ordt, is overweldigend, want dan pas ziet men het ware beeld van den gestorven Zaligmaker. De eminente spreker van dezen avond, prof. dr. Alb. Reignier S.J., heeft met zijn klaar en helder betoog, dat bijzonder uitblonk door ob jectiviteit een factor, dien wij juist bij der gelijke onderwerpen zoo goed weten te waar- deeren zijn auditorium zonder eenige pre tentie de wetenschappelijke documentaties over de lijkwade van Turijn voorgelegd. „Geloof en Wetenschap" heeft met deze bij zonder interessante voordracht, welke zoo stemt 11 den Vastentijd, een leerzamen avond gege ven. In het vrij korte programma dat den leden van de Haarlemsche Orkestvereeniging giste renavond werd voorgezet we stonden, na ®en lange pauze, om even tien uur buiten jVaren Willem Landré en zijn voornaamgenoot hirer aan het woord voor de pauze, en hoorden tVe Beethoven's Tweede Symphonie in de tweede doncerthelft. Toon Verhey, die deze uitvoering leidde, had, dvenals de componist Willem Landré zelf, groot succes met de als inleiding gekozen, aan de haarlemsche Orkestvereeniging opgedragen Drie Stemmingsstukken. En dit succes was welver diend. Willem Landré schreef voor het Haar- 'srnsche Orkest een'muziek, die, zonder in mo derne excessen te vervallen, of in grillig spel "iet rhythmen en thema's, zooals Willem Pijper 'h zijn Concert voor piano en orkest, toch van den gezonde moderniteit is en die pakt zoowel door een naar buiten uitstralende innerlijke bewogenheid als door haar welluidendheid, hoe pel ook Landré niet schroomt voor dissonanten dp zijn muzikaal palet. Maar de compositie boeit door een breed vloeiend melos en interesseert biet alleen door den technischen kant, zooals het veel meer cerebrale werk van Willem Pijper, tviens Concert voor Piano en orkest (1927) we dezen avond voor de pauze hoorden. Het werk van Landré is ons orkest bovendien ®ls op het lijf geschreven, om een tooneelterm •e gebruiken. We merkten o.a. op, dat het strijk- dhsemble, dat, zooals men weet, bij onze H.O.V. steeds maar een matige bezetting telt, nergens door een al te zwaren samenklank van de bla kers wordt verdrongen, zoodat de homogeniteit j'a-n klank gelegenheid krijgt ten volle uit te bloeien. Wat onder de suggestieve en bezielde siding van Toon Verhey dan ook geschiedde, dh wat, blijkens het langdurig en warm applaus, dok de aanwezigen onder den ban bracht van deze toonschepping. De bejaarde componist zelf, 11 de zaal aanwezig, kwam op het podium de hulde en den dank van orkest en toehoorders JU ontvangst nemen en toonde zich cfp zijn beurt dankbaar jegens het orkest voor de uitstekende interpretatie van het werk, en jegens het pu bliek voor de hem gebrachte ovatie, waarin hij dicier en ensemble liet deelen. Jacques de Monchy vertolkte met groote tech nische vaardigheid voor warmer sentiment hiedt het concert van Pijper geen gelegenheid het door Willem Pijper in 1927 gecomponeer de werk, dat we voor het eerst door Henriëtte •^osmans hoorden vertolken in November 1929 bh later nog eens docr Willem Andriessen, in ~ctober 1934. Het blijft voor ons een nog steeds zuiver technisch werk dat we het immer h°oren als een première, en in de snelle wisse- ihg van thema's en rhythmen nog altijd de diirust en de wangunst van onzen zenuwachti- tijd meenen te bespeuren. Als weerklank en uitgroeisel hiervan aal men mogelijk dit opus nog in latere jaren kunnen noemen en waar- deeren, doch blijvend achten we een compositie als deze niet. De waardeering gold hier dan ook klaarblijkelijk oen solist, Jacques de Monchy, en het veelal uitstekend spelend orkest, die de technisch zeker z.ware opgave met groote toe wijding ten uitvoer brachten. Hoe sterk spreekt de muziek van Beethoven den luisteraar aan in contrast met een w'erk als het vorige. Men voelt het telkens opnieuw deze muziek heeft eeuwigheidswaarde. En dit werk, Beethoven's Tweede, dat den roem van den grooten Weenschen meester als Symphoni- cus voor altijd hielp vestigen, kreeg onder de bezielende leiding van Toon Verhey een uiterst geacheveerde vertolking, met zuiver afgewogen dynamische contrasten en streng doorgevoerde rhythmiek. Een enkele mislukte intonatie in de houtblazersgroep vermocht niet den indruk van het geheel te schaden. Het vrij talrijke publiek betoonde zich opge togen en dankbaar voor deze met kunstzinnige eerlijkheid tegenover het werk uitgevoerde sym phonie. En dit werk vol levensvreugde, vol zon en warmte, vol humor men denke slechts aan het Scherzo is ongeveer 135 jaar oud! J. S. R.K. Turn ver. Blauw-Wit: Maandag van 7.458.45 uur Repetitie voor asp. dames van 14 t.m. 16 'jaar. Donderdag van 56 uur Kleuters beneden 10 jaar. Donderdag van 6.057.05 Meisjes van 10 en 11 jaar. Donderdag van 7.108.10 uur Meisjes van 12 en 13 jaar. Donderdag van 8.309.45 uur Dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school der Eerw. Broeders, Nachtzaamplein. R. K. Turnver F. E. L.; Wegens vergadering van de K. J. C. is de turnrepetitie der dames deze week inplaats van Woensdag op Donderdag van 8.309.30 uur. Donderdag van 5.156.15 uur Turnrepetitie voor kleuters en aspiranten. Beide repetities in de Mariaschool, Koning straat. R. K. Turnver. Hercules, aid. Dames. Dinsdag van 4.305.30 uur Turnrepetitie voor meisjes van 69 jaar. Dinsdag van 5.306.30 uur Turnrepetitie voor meisjes van 1012 jaar. Deze repetities zijn in de R. K. Jongens school, Zandvoorterpad voor de afd. Overveen. Donderdag van 5.005.45 uur Repetitie voor kleuters van 6—10 jaar. Donderdag van 5.456.45 uur Repetitie voor aspiranten van 1012 jaar. Deze repetities in de schooi Tempeliersstraat 1, voor de afd. Haarlem. Donderdag van 7.158.15 uur Repetitie voor groote meisjes van 1216 jaar. Donderdag van 8.3010.15 uur Repetitie voor dames boven 16 jaar. Deze repetities zijn in de Doelen en voor de afd. Haarlem. R. K. Turnver. Leonidas: Maandag van 5.306.30 uur turnrepetitie voor meisjes van 6—13 jaar. Maandag 6.458 uur voor meisjes van 1316 jaar. Deze repetities zijn voor de afdeeling Timor- straat en in de school aan het Junoplantsoen. Woensdag turnrepetitie voor meisjes van 69 jaar van 56 uur. Woensdag van 67 uur Meisjes van 913 jaar. Woensdag voor meisjes van 13—16 jaar van 7—8 uur. Woensdag voor dames boven 16 jaar van 8.30 —10.15 uur. Deze repetities zijn voor de afdeeling Klever park en in de school aan de Tetterodestraat. Vrijdag van 5.306.30 uur turnrepetitie voor meisjes van 69 jaar. Vrijdag van 6.307.30 uur voor meisjes van 913 jaar. Deze repetities zijn voor de afdeeling Eem- straat en in de Koningin Emmaschool aan de Roerdompstraat. R.K. Turnver. D. O. S. Santpoort. Dinsdag van 7.308.30 uur turnrepetitie voor adspiranten; 8.30—9.30 uur turnrepetitie voor dames boven 16 jaar. Deze repetities zijn in het gymnastieklokaal van school F. R. K. Hockeyclub Quick; Zondag van 24 uur hockeyen op het veld aan de Jan Gijzenkade. E. H. R. K. Wandelsprotver. „Sportief", afd. dames. Donderdag van 8.15—10 uur Trainingstocht voor dames en meisjes. Vertrek vanaf Graaf Willemstraat 12 H. O. R. K. Zwemver. V.O.Z., afd. dames: Dinsdag van 9.3010.30 uur zwemuur voor dames. Vrijdag van 6.458.15 uur zwemuur voor da mes en meisjes. Beide zwemuren in het Sportfondsenbad. Opgaven voor deze rubriek uiterlijk Donder dags bij mej. T. Middeldorp, Warmoesstraat 20, Haarlem. Zondag 11 Februari: 3—6 Tafeltennisclub „OranjeZwart"; 5 uur examen aspiranten; half 9 schietwedstrijd. Maandag 12 Febr.Damcompetitie T E P Ontwikkeling (boven); half 9: belangrijke com missarissen-vergadering (beneden); half 9: Re petitie St. Genesius (jongeren). Dinsdag 13 Febr.: 9 uur Scola Cantorum, dringend verzoek om allen op tijd te komen, er moet nog veel gerepeteeerd worden voor Palm zondag en den Passie-avond. Tafeltennis-competitie Jong Leven III O.Z. II in Amsterdam. Woensdag 14 Febr.: verplichte vergade ring. Beantwoording van vragen door den Praeses. Zorgt dat er veel vragen voorradig zijn. Donderdag 15 Febr.: half 9 Ontwikkelingsclub Pius XI: inleider P. Emans, onderwerp: St. Paulus; 9 uur Scola Cantorum. Vrijdag 16 Febr.: half 9 Repetitie St. Genesius. Zaterdag 17 Febr.: 8 uur Tafeltennisclub „Oranje-Zwart". Zondag 18 Febr.: Installatie-avond voor de nieuwe aspiranten. Genoodigd zijn de ouders v. d. aspiranten en de leden van Haarlem I. Vertooning van de Blindenfilm door den heer Louman G. DE BEER Jr. Praeses. De algemeene Jaarvergadering der Haarlem sche St. Vincentiusvereeniging wordt gehouden in het gebouw der vereeniging aan de Groen markt, op Dinsdag a.s. des avonds om half negen. Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 20321 De tentoonstelling van Oude Kunst, welke zich in een warme belangstelling, zoowel van kunstvrienden als van kunstgeleerden, mag ver heugen, zal met een week worden verlengd, zoo dat zij nog tot en met 21 Februari kan worden bezichtigd (dagelijks van 10 tot 4 uur). Onder de kunstgeleerden, die een bezoek aan de expositie brachten, bevond zich o.a. Prof. Dr. Max J. Friedlander, die met bijzondere waardeering kennis nam van het tentoonge stelde. Zooais reeds in den Raad in het vooruit zicht was gesteld, is er een verbeterende wij ziging in de routes der N.Z.H.-bussen gebracht. Buslijn C, die nu een kwartierdienst heeft, wordt gecombineerd met lijn B, die dan een 7 X' min.-dienst krijgt. Het is de bedoeling, deze nieuwe buslijn de volgende route- te laten rijden: komende van de richting Zeeweg waar thans het eind punt van Bus B is over den Korten Ver- spronckweg, Vergpronckweg, Kleverparkstraat, Kleverparkweg, Ostadestraat, Schotersingel, Staten Bolwerk, Kennemerplein, Jansweg- viaduct, Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Smedestraat, Groote Markt (langs Brink- mann). Koningstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Raaksbrug, Zijlsingel, Zijlweg en ver volgens over Bloemendaaisch gebied (Korte Zijlweg) naar de Ramplaan (thans eindpunt lijn C). In omgekeerde richting rijdt de bus over de Ged. Oude Gracht, Verwulft, Groote Hout straat, naar de Groote Markt en vervolgens langs Jansstraat, Jansweg naar het Stations plein, waarna dezelfde route als op den heenrit naarden Zeeweg gevolgd wordt. Wanneer over deze combinatie van de beide buslijnen B en C overeenstemming verkregen zal zijn, wil men eerst gedurende eenige maan den een proef nemen. Ook is het plan een wijziging te brengen in de route van lijn A. De bussen zullen dan van het Station, langs Smedestraat, Groote Markt, door de Koningstraat rijden en vervolgens over de Ged. Oude Gracht naar de Raaks, waarna de tegenwoordige route wordt gevolgd. Terug van de Raaks over de Ged. Oude Gracht, Ver wulft, Groote Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat en vervolgens de tegenwoordige route. De bedoeling van deze wijziging zou zijn. de bussen de bocht Ged. Oude Gracht naar Zijl straat te laten vermijden; ook het kruispunt Bartel Jorisstraat-Zijlstraat-Groote Markt zal dan niet meer gepasseerd behoeven te worden. Morgen viert Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers den vierden verjaardag van zijn Bisschopswij ding. De plechtige Hoogmis tot intentie van den Bisschop wordt opgedragen in de Kathedrale kerk door Mgr. dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam. De H. Mis begint om half elf. De Bisschop zal hierbij vanaf zijn troon pontificale assistentie verleenen; de hoogeerw. Kanunniken en Eere-Kanunniken zijn hierbij tegenwoordig. Des avonds is er om half acht Pontificaal Lof met predikatie van den Bisschop, tot sluiting van de Novene ter eere van O. L. Vrouw van Lour- des, de z.g. Geestelijke Bedevaart en de Novene gebeden, om door de voorspraak van O. L. Vrouw van Lourdes te verkrijgen een spoedigen vrede, en dat ons Vaderland van de groote rampen vén een oorlog gespaard moge blijven. Tevens zal, volgens de bestaande traditie op dezen dag, heel het Bisdom door den Bisschop opnieuw aan O. L. Vrouw van Lourdes worden toegewijd. De katholieken van Haarlem en omgeving worden hierbij aangespoord, om deze plechtig heden bij te wonen en zich met den Bisschop in gebed te vereenigen voor de hierboven genoemde intenties. 1. Na tien zittingen is de behande ling der begrooting nog niet afge- loopen. Vroeger zijn er wel eens 16 noo- dig geweest. 2. Waar moet uw kind heen na de lagere school? „Eerst naar het Bu reau voor Beroepskeuze" antwoord de wethouder Westerveld. 3. De Soc.-Dem. wethouder ver klaarde tevens plechtig: Wij, (de gemeente) zullen geen propaganda maken voor de openbare school. 4. Het college zal in Den Haag nog eens aandringen op een vasten stempeltijd, zooals in andere groote steden. 5. De communist Peper: „Het is een schande, dat in deze koude nog tweemaal gestempeld moet wor den!" De heer Mars, onmiddellijk daar na: „Namens de Vakcentrales dan ken wij B. en W.. dat de werkloo- zen nu slechts eenmaal behoeven te teekenen." 7. De zesdaagsche in Antwerpen is afgeloopen. Die van de Haarlem sche vroedschap ivordt voortgezet. De raad heeft met 36 uur praten de leiding. 8. Wethouder v. Liemt: „Als mijn dienst meer personeel had, zou het verhaal van steun veel vlugger ge- schieden Vrijdag is te Haarlem overleden de zeereerw. heer Josephus Johannes Alphonsus Maria Krook, rustend pastoor der parochie van St. Martinus te Hillegom. De overledene was rid der in de Orde van Oranje-Nassau. De plechtige uitvaart en begrafenis zal wor den gehouden Dinsdag 13 Februari as. om half tien in de parochiekerk van O.L. Vrouw Hemel vaart te Heemstede, waarna de begrafenis op het St. Mai tinuskerkhof te Hillegom. Pastoor Krook werd geboren te Amsterdam 19 Maart 1864 en priester gewijd 15 Augustus 1891. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Overveen, Warmond, Dordrecht en Den Haag, in welke laatste plaats hij vooral op den voor grond trad als directeur van de R. K. Militai- renvereeniging. De overledene was pastoor te Wieringen, Heinkenszand en Hillegom. Op 10 Februari 1933 vierde hij te Hillegom onder zeer veel belangstelling zijn zilveren pastoorsjubi leum. De aandachtige lezer zal in het ochtendblad de fout in den opmaak van het raadsverslag ont dekt hebben. Na het onderwijsdebat volgt de copie onder het kopje „Werkloosheid" en dan die onder het kopje „Wethouder antwoordt". Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 3 uur: Opening van het Triduum R. K. Vrouwenbond in de kapel van de zus ters Koningstraat 20. 8.15 uur: Cursus Wijsbegeerte G. en W. in het St. Elisabethsgebouw, Jansstraat 49. 8.45 uur: Cursus K. J. M. V. St. Augustinus in het „Eigen Home", Groote Markt 10. DINSDAG 10.30—12 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 3 uur: Voortzetting van het Triduum R. K. Vrouwenbond, Kapel Koningstraat. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in de R. K. school aan het Zandvoorterpad. 8 uur: Repetitie „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo." 8.30 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het Ge bouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Bestuursvergadering Ned. Reisver- eeniging voor Katholieken in de Leeuwerik. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters Strijbosch en de Vrande in het vereenigingsgebouw Bagijnhof. WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R. K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. DONDERDAG: 10.3012 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bu reau van de vereeniging Bakenessergracht 26 zwart. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor groo te meisjes in „De Doelen", 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor da mes, in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „Domi" in het R. K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Vergadering R. K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thalia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. VRIJDAG 6.45 uur: Oefenuur van de R. K. Zwem vereeniging V. O. Z. in het Sportfondsen- bad voor meisjes. 7 uur: Gymnastiek-repetitie Jongensafdee ling van de Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Tempeliersstraat. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Trainingsavond van de E. H. R. K. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief"; star ten vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem- Oost. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school aan de Tempeliersstraat. ZATERDAG 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen- bad voor jongens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij 't uitschrijven van vergaderingen ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Hedenmorgen om half twaalf werd brand ontdekt in den leerwinkel van de firma Bouwer. Direct werd de brandweer gealarmeerd, die met een slang op de waterleiding het vuur, dat in het kantoortje achter de zaak woedde, aan tastte. De vlammen ontwikkelden een sterken rook. Op de eerste verdieping sliep een driejarig kind, dat door brandweerlieden van den verstik kingsdood werd gered. Het kantoortje brandde geheel uit, de bovenverdieping bleef gespaard. Begrijpelijkerwijze werd een groote ravage aan gericht. Op Woensdag 21 Februari zullen de pad- vindsters en Kabouters van Haarlem en Bloe- mendaal, geholpen door vriendinnen, oliebollen verkoopen door heel Haarlem, ten bate van het Finsche Roode Kruis. Hiervoor heeft zich een werkcomité gevormd, onder eere-voorzitterschap van mevr. J. baro nesse de Vos van Steenwijkvan Royen, dat reeds van vele kanten groote medewerking met dit plan ontving. De ingrediënten worden door verschillende groote firma's geschonken, terwijl vele Haarlemsche bakkers en de Huishoudscho len de oliebollen zullen bakken. Ook B. en W„ de politie en de Gemeentelijke Centrale Werk plaats voor werkloozen helpen mee om het plan te doen slagen. Er zullen vele duizenden Dollen gebakken worden, die tegen een minimumprijs van 5 cent per stuk zullen worden verkocht. Bestellingen kunnen nu reeds schriftelijk worden opgegeven aan het Nederlandsche Pad- vindster Gilde, Middenlaan 75, Haarlem, ter wijl giften op postgiro 205349 van het Ned. Pad- vindsters Gilde, Haarlem onder vermelding: Voor Finland, zeer welkom zijn. Het werkcomité: Mevr. H. A. HalbertsmaWaller, presidente. Mevr. C. E. PeereboomKikkert, secretaresse. Mevr. A. Del BaereJiskoot. Mevr. M. S. DuyvendakMoulijn. Mej. L. C. M. Heerkens Thijssen. Mej. H. Kersbergen. Mevr. A. KoningsMiddeldorp. Mevr. W. M. KuykSmit. Mevr. M. van de VlugtIdman. Dr. W. Steigenga te Utrecht zal voor de Haar lemsche Studievereeniging van Maatschappelijke Werk(st)ers een lezing houden over het onder werp „Beschouwingen over de werkloosheid". Dr. Steigenga zal hoofdzakelijk spreken over het voorkomen der werkloosheid in ons land, de methode van het onderzoek en de verhouding van het bevolkingsvraagstuk tot de werkloosheid. De lezing wordt gehouden op Maandag 12 Februari a.s., des avonds om 8 uur in de raad zaal, ingang Prinsenhof. Woensdag 14 Februari te half 9: Leidstersver gadering in het Cirkelhuis St. Baaf, Leeghwa- terstraat 4. Alle leidsters van stad en dorp wor den verzocht aanwezig te zijn. Vrijdag 15 Februari te kwart over 8: Tooneel in het Cirkelhuis, Spaarna 93. Practische leid sterscursus. Zondag 18 Februari, na het Lof (plm. 8 uur), „Stormlamp" voor de oudere leden, in het Cir kelhuis Spaarne 93. Zangboekjes meenemen. Den directeur van de Ambachtsschool is ge bleken, dat de bewoners van de omliggende ge meenten, die hun zoon als leerling voor de am bachtsschool haddenwillen doen inschrijven, dit tengevolge van het abnormale, strenge win terweer nog niet konden doen. Het is dan ook daarom, dat besloten is de in- schrijvingstijd met één week te verlengen, zoo dat dus ook de volgende week de gelegenheid tot aangifte nog open staat, zooals in de in dit blad voorkomende advertentie omschreven is. De ijsbaan „De Volharding" te Heemstede is ook vanavond open voor de leden, morgen voor het publiek. De ijsbaan aan de Kleverlaan is thans weer geopend. Door den minister van Justitie is toestem ming verleend tot het houden van een loterij; ter versterking van de geldmiddelen der Stich ting ..Haarlems Bloei". Deze loterij zal omvatten 11000 loten, waar van de prijs f 0.60 zal bedragen. Evenals vorige jaren zal een deel der loten tegen halven prijs beschikbaar worden gesteld voor de begun stigers van „Haarlems Bloei". Duizend loten worden ditmaal gedrukt ad f 0.30. Zij zullen bij tenminste twee stuks tegelijk worden afgele verd, zoolang de voorraad strekt, tot een maxi mum van zooveel maal twee stuks loten als het jaarlijksch contributiebedrag der aanvra gers in guldens luidt. Evenals vorig jaar zal een prachtige collectie prijzen worden beschikbaar gesteld. Reeds mocht de Stichting „Haarlems Bloei" de toe zegging ontvangen van handeldrijvende midden standers uit Haarlem, voor een aantal fraaie prijzen. De trekking is bepaald op Dinsdag 4 Juni 1940 OOK IN HUURKOOP TELEFOON 12762 HAARLEM Vrijdagavond werd in één der zalen van café Brinkmann Op de Groote Markt de jaarlijksche algemeene vergadering van de zwemclub „Haar lem" gehouden. Nadat de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester waren voorgelezen en goedgekeurd, werd het verslag van de kas- commmissie voorgelezen en den penningmees ter décharge verleend. Vervolgens werd de „Coming-man-beker" voor het jaar 1940 toegekend aan Hugo Smits. In de plaats van den aftredenden voorzitter, den heer J. M. Broekmeyer, wegens vertrek naar Baarn, werd rqet algemeene stemmen de heer J. Bais Czn. verkozen. Verder bracht de bestuursverkiezing vier nieu we leden, namelijk mej. C. Kraft en de heeren Th. J. Gieling, G. E. van Goor en Th. W. Höls- ken. Na een geanimeerde rondvraag werd de ver gadering door den vice-voorzitter, den heer J. C. Veldhoff, gesloten. Gebouw St. Bavo; Geel Wit, half zeven; Gew. zittingen vier en zeven uur. Rembrandt; „Hoera, ik ben papa", boven achttien jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Het uur van vergelding" boven achttien jaar, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Goodbye Mr. Chips". Alle leeftijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaaine: „De rebel van Texas", „De boot der verschrikking". Mo viae: Doorloopend programma. Zondag 11 Februari: 8.15 uur, Het Centraal Tooneel „De Verstoorde Bruidsnacht". Maandag 12 Februari: 8.15 uur, Het Neder - landsch Tooneel „Phaedra". Dinsdag 13 Februari: 8.15 uur, Het Ruys- Ensemble „De Dokter Privé". Woensdag 14 Februari: 8.15 uur, Dansavond „Harald Kreutzberg". door THILIPS nieuwste serie v.a. f 92.50 Ook op conditiën In en rondom Haarlem wonen een kleine honderd katholieke tuinders. Het zijn weliswaar niet allen „groote tuinders"', doch de meesten vinden in den tuinbouw een bestaan en geza menlijk zorgen zij (maar dan zorgen in de echte beteekenis) dat de burgerij in en rondom Haarlem iederen middag groenten op tafel kan hebben (de dessert-vruchten nog buiten be schouwing gelaten). De tuinder in en rondom Haarlem onder scheidt zich in verschillende opzichten van de overige z.g. plattelands-tuinders. Hij heeft zijn eigen omstandigheden, zijn eigen zorgen, moeilijkheden en ook zijn eigen geneugten. We zullen daarover niet ver uitwij den. Het is zoo duidelijk, zeker voor den inge wijde, dat commentaar overbodig mag worden geacht. Wat zijn eigen, persoonlijke zorgen betreft, och de meeste tuinders weten daar wel raad mee Maar er zijn van die moeilijkheden, die de meeste tuinders gemeen hebben. Die moeilijkhe den zijn velerlei. We hebben ze op zedelijk, op stoffelijk terrein, ze betreffen den godsdienst, de cultuur, het bedrijf, het gezin, dé gezond - heid, het amusement, enz., enz. Alléén regelen we maar zelden iets waarmee'1"' meerderen zijn gemoeid. Daarom „steken wij de koppen bij elkaar". Momenteel zijn de katholieke tuinders in en rondom Haarlem niet verbonden als stands- en vakgenooten. Dat is niet alleen jammer, maar ook riskant. Het moest hun eere-zaak zijn dit zoo spoedig mogelijk op te lossen. De gelegen heid wordt hun daartoé geboden. Er wordt ni. Vrfjdag 16 Februari a.s. des avonds half acht in het Bavo-gebouw, Smedestraat, Haarlem, een bijeenkomst uitgeschreven door den L.T.B., waartoe alle katholieke tuinders (kweekers in begrepen) in en rondom Haarlem wonden uit- genoodigd. Ieder komt er als vrij burger en kan naar omstandigheden beslissen. Wie echter niet komt, mist de kans zijn bezwaren te berde te brengen. Katholieke tuinders weest present en helpt mede iets te bouwen, waarvan u en uwe kinderen rijke zegeningen zullen oogsten. In den nacht van Woensdag op Donderdag, omstreeks half 4, werd de familie Tammers, wo nende aan den Binnenweg te Heemstede, opga- schrikt door een hevig lawaai. Het eerst werd gedacht aan een ongeval als b.v. een ernstige autobotsing of iets dergelijks. Op den weg was alles echter rustig en heerschte de gewone nachtelijke stilte. Boven waren ook de kinderjuffrouw en de kinderen wakker geschrokken. Echter werd in huis niets gemerkt wat op een of ander onge val Wees. Bij informatie den volgenden morgen bleek, dat de buren niets gehoord hadden. Wel had de heer Hoppezak, die naast den heer Tummers woont, veel storing op zijn radio. Bij nader onderzoek Vrijdagmorgen bleek, dat de antenne der radio van den heer Turn, mers, die bevestigd is aan den hoogen schoor steen van een fabriek aan de Bleekersvaart, was afgesneden. Vermoedelijk is de kabelballon ook over Heemstede gekomen en is de kabel eerst over de antenne gegleden en toen deze brak op het dak van het huis geslagen, waardoor dit lawaai dan zou zijn ontstaan. De Bridgeclub „Domi" voor R.K. Overveen, organiseert op Donderdag 15 Februari a.s. een propaganda bridge-drive in gebouw „Domi" te Overveen. Aanvang 8.15 uur. Gespeeld wordt volgens Scheveningsch systeem, matchpunten telling per tafel, terwijl de leiding berust in handen van den heer H. J. van Bakkum. Deze drive wordt geheel uit propagandistisch oogpunt gehouden. Kosten zijn er niet aan verbonden. Het doel is, bridgeliefhebbers met de avonden, die „Domi" eiken Donderdagavond organiseert, kennis te laten maken. Er wordt groote opkomst verwacht. De voltooiing van een katholieke Uni versiteit zal al uw inspanning eischen, maar het is Mfjn vurige en Innige wensch, dat gfj dit groote werk, van zoo'n verstrekkend belang voor uw land en uw geloof, tot een goed einde zult brengen. Paus Pius XI op de audiëntie bij de heiligverklaring van Petrus Canisit*, 20 Mei 1925.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5