Haffia Bloempot HANDIGHEID EEN BRIEF OVER FINLAND m EVENSSTIJL „Eenpansgerechten" ÏOUW OF „Wat is nu goede toon" Voor een gaaf gebit LEKO RIJWIELLAMPEN Het waschhandschoentje „Helly EEN PRODUCT VAN ^OND DEN Modebladen r VET IN HET VAT ~k Goede raad bij vochtig weer Tijdschriften Voor de huismoeders Het ei van Columbus mi Tanden poetsen, doch bovendien bruinbrood en melk aan het ontbijt LEKO LICHT - BETER ZICHT Hoest- bonbons 10 cent per dooi KENT U DE VROUW EN HAAR TIJD t Enkele wexen geleden ging ik ook eens kijken °P een „Gezinstentoonstelling", in een der Am- Sterdamsche parochies op touw gezet. Eigenlijk hép ik er binnen, meer om het goede doel te steunen, dan omdat mijn verwachtingen nu zoo j\°°g gespannen waren. Maar dat halfuurtje Week geen verloren tijd te zijn! Hier was in derdaad veel bijeengebracht en smaakvol ge rangschikt, dat duidelijk maakte, hoe het ka tholieke gezm een echte kweekschool kan zijn V°or een frisschen, fleurigen en tevens op hoo- 8®r doel gerichten levensstijl. Ik weet niet of er ook niet-geloofsgenoo- ten onder de bezoekers zijn geweest. Als flat zoo was, werden zij wellicht geïmpo neerd door deze uiting van onzen geeste lijken rijkdom. Want er is inderdaad wei iets veranderd in ons land, sinds een liberaal geslacht nog wel wou toegeven, dat er onder Katholieken goede handelslui en winkeliers te vinden waren, maar gaarne het monopo lie eener verfijnde beschaving voor zich op- eischte. En gebeurde dit geheel ten onrechte? Eerlijk heidshalve moeten wij erkennen, dat er aan flen zichtbaren levensstijl bij Katholieken lan den tijd heel wat ontbrak. Zeker, wij bezaten fle juiste beginselen, en daarmee ook den grond- I a" eener hoogere beschaving; maar van die laatste was vaak maar weinig te bemerken was achterstand óp cultureel gebied, een Seker gebrek aan ontwikkeling en goeden smaak, daarom „verlichte" liberalen vaak meenden "flie Roomschen" achteloos te mogen voorbij- Paan. Intusschen is er wel een en ander veranderd. Eiberale cultuur begon een beetje te wankelen, ^ant de gevel was wel prachtig, maar de fun damenten bleken niet zoo erg stevig meer te Er kwam toen ook een nieuwe „levens tijl", onder invloed van het groeiende socialis me, dien vooral door roode jeugdvereenigingen *'erd gepropageerd. Hierin zat heel veel moois, maar toch bleek niet dat juist hierdoor onze beschaving zou kunnen worden gered. Daarvoor ^as dit alles een beetje te opgeschroefd, soms °°k te ordinair.... Men zou sommige verdien sten en fouten van beide richtingen kunnen tyinboliseeren in de namen „Avro" en „Vara", ponder daarmee te willen beweren, dat de ka tholieke aether-programma's altijd ideaal mo- 6®n worden genoemd. Maar hiervoor geldt zeker, dat zeer gun stige voorwaarden voor werkelijk stijlvolle Prestaties gegeven zijn, omdat wij nu een maal overigens geheel buiten eigen ver- fliensten om beschikken over de juiste beginselen en bovendien over een cultureele traditie, die ieder ons zal moeten benijden. Het is dan ook zeker onze taak om, waar Zulke machtige middelen ter beschikking Staan, deze te benutten tot het scheppen van een echt modernen en tevens beginsel en traditievollen stijl. Men mag gelukkig zeggen, dat vele katholieken in ons land tenminste met oprechte inspanning er naar Streven dezen te bereiken. En dit geldt ook voor het gezinsleven een gebied, dat min der luidruchtig is, maar hooger waarden ver tegenwoordigt dan de radio. Vooral door onze jeugdvereenigingen is in dit opzicht reeds mooi werk gedaan. En verder ®enk ik aan het groote aantal jongere kunste- psrs, vooral op religieus gebied, waarop ons mpd werkelijk trotsch mag zijn. Men behoeft lch slechts even te herinneren wat voor wan producten de wanden van vele huiskamers een JSar of twintig geleden sierden en te denken aan fle verheugende kentering, die daarin thans At waar te nemen, om te begrijpen, dat ons jbfl ook in dit opzicht wellicht een rol van be tékenis mag spelen bij den wederopbouw eener cht Christelijke beschaving in Europa. Zeker is dat weinig streken ter wereld daar- °°r zoo gunstig gelegen zijn, en over zoo mach- 'Se middelen kunnen beschikken als ons Ne tland. Zeker is ook, dat een levensstijl, die r°®r juiste beginselen en zuiveren smaak wordt ^st-uurd, vooral zal moeten voortkomen uit stijlvol katholiek familieleven. En even v aar is, dat er reeds thans onder niet-katholie- eh velen zijn, wier geloof in eigen idealen is jfjAi wankelen, en die zich wel eens afvragen J flan toch niet de Kerk van Rome de draag- 'Vr is van een hoogere beschaving, waardoor ai)een een bedreigde wereld kan worden 8ered.... Het streven naar een zuiveren levensstijl, Waarin de ontwikkeling van verstand en hart, van gemeenschapszin en goeden smaak haar juiste rol vervult, is daarom 'néér dan een hobby van jeugdbe weging- Seestdriftelingen. Het kan een der vrucht baarste vormen worden van echt modem apostolaat. M. B. Bij den zwarten rok werd het afstekend Jacquetje versierd met zwart tres. Ook tasch, handschoenen en de kleine toque toonen een zwarte tresversiering „Het éénpansgerecht is oud. Het dateert uit den tijd, toen de ééne ijzeren pot, opgehangen aan den haak boven het opez. vuur, den gezinsmaaltijd moest bevatten in zijn vollen omvang: het vleesch, de groente, de peul vruchten en later, tegen het einde van de ze ventiende eeuw, ook de aardappelen." Dit vertelt ons Martine Wittop Koning in het practische, eenvoudige boekje „Eénpansgerech- ten", dat zoojuist verscheen bij Nijgh en var, Ditmar te Rotterdam. Het bedoelt, in dezen moeilijken tijd de huisvrouw te helpen in den strijd op haar terrein; immers zij heeft te zor gen, dat de haren voldoende gevoed worden, ondanks schaarschte, duurte of distributie der levensmiddelen. In dit bundeltje zijn bijeengebracht een ze ventigtal eenvoudige recepten van voedzame ge rechten, welke in één pan gaargestoofd kunnen worden. Mej. Wittop Koning onderscheidt stamppotten, stevige soepen en zoogenaamde „stoofpotten", door elkaar gemengde combina ties van vleesch, groente, aardappelen. Wij laten hier het recept van een dergelijken stoofpot volgenbereid van tomaten (of appelen; met linzen. Twee ons linzen, een kilo aardappelen, ander half pond tomaten of zoete appelen, vier kleine theekopjes melk, een ons vet roojkspek, plukje peterselie. Zet de geweekte linzen op met zooveel van het weekwater, dat ze ruim bedekt zijn, voeg er een eetlepel vet bij en laat ze in circa een uur op een zacht vuur gaar worden. Leg, nadat de linzen met een schuimspaan zijn uitgeschept en de melk met het linzennat aan de kook is ge bracht, onder in de pan de helft van de schoon geboende, in achtste partjes gesneden aardap pelen, daarop de helft van de in vierdepartjes gesneden tomaten of appelen, dan de heeie portie gekookte linzen met daarop weer eerst de rest van de tomaten of appelen en vervolgens de tweede helft van de aardappelen. Laat in de goed gesloten pan op een zacht vuur alles samen gaar Worden in ongeveer een half uur en bak intusschen in de koekepan het in dob belsteentjes gesneden spek uilt. Roer losjes de aardappelen met de boonen en de tomaten door elkaar, maak het gerecht op smaak af met wat zout en giet er het overtol lige kookwater af. Roer de vaste bestanddeelen in de pan door elkaar met het spekvet en de kaantjes; doe het gerecht in een dekschaal of op een vleesch- schotel, strooi er de fijngesneden peterselie over en geef er in de sauskom het afgegoten kook nat bij. VAN RIIN'S MOSTERD - UTRECHT Vindi u de aardewerk- bloempoiien, waar uw plan ten in siaan, nie± fraai, en houdi u nief van sierpof- ien, doei u dan di± na. Gewoon touw of koord, niet te dun, windt u om den bloempot, van bo- van tot onder. Het beginstuk laat u verdwijnen onder de eerste stevige windingen rond den bovenrand. Het eindje, dat overblijft wordt met een stevige naald onder de laatste wikkelingen geduwd. U doet er misschien goed aan, de eerste oefenin gen te verrichten op een leegen bloempot en pas als u den slag beet heeft, de kamerplan ten op uw vensterbank hun „cache-pot" te geven Een dergelijke poreuze potbekleeding schaadt de plant niet. Is gewoon hennepkleu- rig koord niet naar uw smaak, dan kunnen van raffia, in de kleur die u kiest, reepen ge vlochten worden, waarmee u op dezelfde wijze te werk gaat. Wat u hier op de teekening ziet, lijkt mij bij uitstek geschikt om bij dit onheusche weer rus tig thuis bij de kachel te fabri- ceeren, om er dan bij den eer sten den besten mooien dag want die komen ook wel weer mee te geuren. Wellicht heeft u een jasje, dat voor deze meta morphose in aanmerking komt en anders maar gebruik gemaakt van een aardig couponnetje, op den uitverkoop veroverd. Dat zal wel voldoende zijn, want natuur lijk heeft u in die verlaagde- prijzen-orgie het hoofd niet ver loren en u iets aangeschaft, waar u werkelijk iets aan heeft. Daar gaan wij dus. O neen, wij overwegen nog iets. Wilt u een jasje maken voor op straat, of wenscht u zoo'n dingetje te bezitten, dat u ook in huis. bij wijze van ge kleed japonnetje, kunt dragen met een witte blouse er uit? Wilt u uw jasje ook daarvoor gebrui ken, dan dient u daar rekening mee te houden wat de stof be treft. In dit geval moet die stof niet al te dik zijn, anders zou het wel eens gauw te warm kun nen worden. Wat de kleur betreft gaat u bij uw rokken te rade. Heeft u een geschikte rok of jurk want daar kan het jasje ook overheen die donkergroen is, dan is een jasje van lichtgroen of van een groen ruitje erg aardig. Is uw rok donkerblauw, dan een jasje in bleu of een blauw ruitje. Is uw rok zwart, dan is er meer varia tie, bijvoorbeeld grijs of donkerrood of 'n gedekt groen of ook zwart. Is hier de beslissing gevallen, dan plegen wij overleg omtrent de garneering. Die gameering bestaat uit het op het oogenblik zoo geliefde tres. Nu lijkt 't mij het aardigste dat tres in de kleur van den rok te nemen. Dit ook in verband met het feit, dat die kleur nog eens terug komt in 't hoedje, de tasch en de handschoenen. Echter kunt u uw roode of grijze jasje ook versieren met respectievelijk rood of grijs tres. Wanneer u een dergelijk plannetje wilt gaan uitvoeren, dan dient u wel goed te overwe gen, of u het geduld er voor zult hebben. Een eerste vereischte toch van een kleedingstuk met een dergelijke versiering is, dat het keu rig is gemaakt. Het tres moet volkomen sym metrisch aangebracht worden. Ziet u een klei ne onregelmatigheid, maak dan het geval maar liever weer los, want als u het zoo laat, dan zult u iederen keer, dat u uw jasje aantrekt, gehinderd worden door het „home made" uiterlijk er van. Tasch en handschoenen moeten ook maar weer in de kleur van den rok, als het eenigs- zins kan. Het lijkt mij dat een stelletje van vilt of laken wel kant en klaar te koopen is. Daar zet u dan het tres op. Het hoedje is niet zoo eenvoudig. Daar komt wel wat vindingrijkheid bij te pas. Maar be schikt u daar niet over, dan let niets tl een minder ingewikkeld modelletje er voor in de plaats te nemen. CLARA. Deze vraag is c!e titel van het werkje ge schreven door Helene Haluschka en uitgegeven door De Toorts te Heemstede dat ook ein digt met een vraag en wel deze: „Ben je, lezer of lezeres, een van die menschen, die een lich tend spoor achterlaten?" Dit boek, dat wij enkele weken geleden elders reeds hebben aanbe volen, bevat tusschen de beide vraagteekens van titel en slot 'n aaneengesmede rij antwoorden op voor den oppervlakkigen mensch onbeduidende vraagstukken, die hij niet eens als vragen voelt, omdat hij er gemakzuchtig overheen glijdt. De ernstige, die voelt, dat het leven een voort durend, moeilijk contact is met andere levens, zal met belangstelling opnemen en overdenken, wat Haluschka's zienswijze is over omgangs vormen, „ciaar waar de etiquette ophoudt"!, zooals de rake ondertitel van haar werkje luidt. De goede huisvrouw houdt elk jaar een groote schoonmaak en daarna lijkt het, als was de om geving hernieuwd; alles blinkt en glimt: het leven is prettiger in de veredelde omgeving. Maar onze instelling tegenover de buitenwereld, onze houding tegenover degenen met wie we in aanraking komen, onze omgang met onze huisgenooten is die op z'n best? Is er niet een en ander wat stoffig, wat slordig; moet daar ook niet eens een frissche wind doorheen blazen? Wat zou de wereld er anders uitzien, als iedereen daar eens de schijnwerper van Ha luschka's rake, waardevolle visie op richtte. Wie de vrouw wil zijn, zooals ze zichzelf zou wenschen: uitstralend dat ondefinieerbare, dat een mengeling is van edele wellevendheid, charme en tact, die leze dit boek en trachte het gelezene In praktijk te brengen. Terwijl voorheen de gedachte overheerschte, dat de meerdere of mindere gaafheid van het gebit in hoofdzaak afhankelijk was van aan leg en gunstig kon worden beïnvloed door poet sen, wordt tegenwoordig sterk de nadruk ge legd op den invloed van de voeding. Het ge bit blijkt duidelijk gevoelig te zijn voor veler lei factoren en zou zelfs als een der meest kwetsbare punten van ons lichaam kunnen worden beschouwd. Een enkele maatregel om een algeheele verbetering te verkrijgen, is dan ook niet mogelijk, doch wel moeten wij in het belang van het behoud van onze tanden en kiezen mede in de eerste plaats denken aan onze voeding; vanzelfsprekend daarnaast aan den tandarts in de vele gevallen, waarin deze goede hulp kan bieden. Dat aan de voeding zulk een belangrijke in vloed wordt toegeschreven, geschiedde aanvan kelijk vooral op theoretische gronden. Men kende voornamelijk uit dierproeven den invloed, dien een schrale voorziening met kalk, fosfor, en de vitaminen A, C en D op het ge bit kan hebben; ook was bekend, dat deze stoffen in onze voeding dikwijls slechts in zeer beperkte hoeveelheid voorkomen. Daardoor kwam men als het ware van zelf op de ge dachte, dat bij menschen, die overigens nog in de kracht van hun leven zijn, de voeding wel eens oorzaak kon zijn van het tandbederf. De juistheid van deze gedachte is later ook bewezen. Niet in alle gevallen op even duide lijke wijze, doch alle experimenten samen genomen zelfs overtuigend. Het gemakke lijkst kon dit worden nagegaan in gestichten en internaten, waar men een groep personen bijeen heeft die allen op ongeveer dezelfde wijze worden gevoed. Zoo kon onder meer wor den aangetoond, dat toevoeging van betrekke lijk kleine hoeveelheden melk aan een overi gens behoorlijke voeding naast andere voor- deelen een duidelijke bescherming voor het gebit vormt. Later is ook op ruimer schaal bij menschen, die in gezinsverband leefden, geble ken, van hoe groot belang een doelmatige voe ding in dit verband is. Voor de bescherming van ons gebit behoort het nuttigen van melk en bruinbrood aan het ontbijt een eerste belangrijke stap met veel zijdige voordeelen te zijn, die vrijwel bij nie mand op ernstige bezwaren stuit en ook geen ernstige inbreuk op onze voedingsgewoonten beteekent. Het verbeterd melkgebruik is een middel tegen vele voedingstekorten, terwijl bruinbrood, in vergelijking met wittebrood, 't dubbele aan diverse mineralen en vitaminen bevat. Het gebruik er van is een verbetering, die geen extra kosten met zich brengt. Het tandenpoetsen heeft langzamerhand ge lukkig burgerrecht verkregen, al wordt het nog niet in voldoende gezinnen en ook nog niet voldoende regelmatig toegepast. Het daarme de beoogde doel zal evenwel beter worden be reikt wanneer het begrip „tandenpoetsen" voortaan wordt aangevuld met de twee andere hiergenoemde elementen, namelijk de melk en het bruinbrood. Niet door het één óf het ander, doch door de samenwerking dezer drie factoren behoort het tandbehoud te worden be vorderd. „Het nieuwe Modeblad" van de eerste Fe- bruarihelft geeft niet alleen verscheidene aar dige voorjaarsmodellen (met patronen) van mantels, pakjes, japonnen voor zoelere dagen, maar wijdt ook een pagina aan het zoo prac tische en flatteerende kleedingstuk, dat uit Amerika stamt, de huisjapon. Het van hals tot voeten met knoopen of ritssluit gesloten klee dingstuk van vlotte coupe, dat al de gemak ken biedt van de ochtendjas, die we even aanschieten, maakt een minder nonchalanten indruk en kan dus op alle uren van den dag gedragen worden, 's Ochtends wanneer men zóó uit bed voor het ontbijt moet zorgen, of in den namiddag, als men moe thuiskomend weinig lust heeft veel werk van het zich ver- kleeden te maken. Bovendien is de tot de voeten reikende huis japon met lange mouw behaaglijk warm. Een zestal patronen wordt ons hier ter keuze ge geven. Van de oudste en meest bekende fabriek in Nederland. Pr. fabrik. VRAAGT UWEN WINKELIER De jonge moeder, die voor haar eerstelingetje liefst den heelen dag met naald en draad en wol en breipennen in de weer is. zal het niet te veel moeite vinden, om zelfs het waschhand schoentje tot een stuk speelgoed te maken. i m Maar dan voor haar iets ouderen lieveling, die 's ochtends bij het wasschen al kan kraaien van pret over het schalksche beertje, waarbij hij wordt afgeboend. Het is wel zaak, dat de beer geknipt wordt uit zacht en soepel mate riaal en dat het figuurtje met stevige steekjes op den ondergrond wordt vastgezet. Hoewel 't natuurlijk niet de bedoeling is. om met den „beertjes-kant" te wasschen. Het appliqué'tje siert de achterzijde van de waschhandschoen. De handige moeder, die veel werk maakt van haar kinderuitzetje. kan een motief kiezen, dat zich herhaalt in den spatlap boven de wasch- tafel. Het is een totaal overbodig maar prettig werkje, want het met lapjes en spelden en naald en draad iets in elkaar prutsen, blijft voor ons nu eenmaal altijd z'n attractie hou den. A. Een kloosterzuster van het Allerh. Hart van Jezus te Moerdijk, die in de Finsche Missie werkzaam geweest is, schrijft ons het volgende over de Lotta's, wier dapper werk thans in de volle belangstelling staat. Voor korten tijd betrekkelijk weinig bekend in het buitenland, zijn de Finsche Lotta's, al is het dan door treurige omstandigheden, nu wel wereldberoemd geworden. Heeft men eeni- ge jaren in Finland gewoond, dan is men zoo vertrouwd met deze organisatie, dat men er niets bijzonders meer in ziet, evenmin als een Hollander ophef zou maken over zijn politie agenten. Zij behooren bij het land. 't Is echter een uniek mooie organisatie, die nu weer haar waarde voor het land ten volle bewijst. Gedurende den onafhankelijkheidsoorlog reeds hadden tal van vrouwen zich verdienstelijk ge maakt als helpsters en ziekenverpleegsters en sedertdien hebben zij zich tot plicht gere kend zich op te geven voor een soort vrijwil- ligen militairen dienst en zich in 't leger te be lasten met allerhande werkzaamheden, die de vrouw eigen zijn, zoodat de mannen zich allen kunnen geven aan den rechtstreekschen krijgs dienst. Als organisatie dateert de „Lotta Svard" van 1921, toen men in het jonge pas vrijgevochten Finland alle reeds bestaande goede dingen meer officieel ging regelen. Den naam gaf men om de nagedachtenis te eeren van een dappere Finsche vrouw, die in een vorigen vrijheidsoor log de steun en bezielster geweest is van een oudere generatie Finsche helden! De Finnen hebben hun nu zoo algemeen bewonderden hel denmoed niet van vreemden, 't zit hun in het bloed! In alle oorlogvoerende landen zijn nu ook wel dergelijke vrouwenorganisaties, maar wei nige ontplooien evenals de Lotta's oo hare activiteit in vredestijd. Dit leger van tachtig duizend vrouwen staat ten allen tijde gereed te helpen waar te helpen valt, op allerlei ge bied. Zij werken vrijwillig onder een strenge discipline, zijn verdeeld in speciale groepen, die zich degelijk voorbereiden voor haar taak. Zoo zagen wij bijvoorbeeld iederen morgen groepjes jonge Lotta's voorbij komen, die werk ten in het hypermoderne militaire hospitaal bij ons in de straat. En altijd trof mij haar mon tere verschijning, allen in hetzelfde eenvoudi ge maar pittig sportieve uniform met een al tijd helder frisch wit kraagje. Kalm en rustig, met weinig woorden doch kameraadschappelijk gingen ze al vroeg naar haar niet lichte taak. Was er ergens in den lande een groot volks feest, manoeuvres of een of andere massale bij eenkomst, dan hoorde je altijd enkele van Je kennissen, die of bij de keuken-Lotta's of bij een organisatiegroep behoorden, heel eenvoudig aankondigen, dat ze dienst hadden. En dat was geen sinecure, dat beteekende aanpakken, opoffering van vrije dagen zonder eenig persoonlijk voordeel. Verbaasd hebben wij vaak gestaan over de offervaardigheid, die beschaafde vrouwen er toe brengt, de voed- De Lotta's helpen de Finsche soldaten en de soldaten helpen de Lotta's selvoorziening te verzorgen van heele volks menigten. En handig en practisch als ze fees ten en allerlei steunacties regelden en uitvoer den! Alles even keurig en in de puntjes ver zorgd. En dit waren geen vakmenschen in den eigenlijken zin, 't waren vrouwen die gestu deerd hadden of in een of ander beroep werk zaam waren of doodgewone huismoeders. Heel beschaafde vrouwen wasehten even goed het vaatwerk mee, of bedienden de eenvoudigsten, die bij de een of andere gelegenheid aan haar zorgen waren toevertrouwd. De sociale toestand in Finland leidt wel eer der tot zoo iets dan hier, het is "n democra tisch land. De Lotta's regelen en verzorgen veel wat elders particuliere ondernemers in handen hebben. Het leven in Suomi is nog niet zoo gecompliceerd, hotelwezen en dergelijke niet zoo ontwikkeld. Dit heeft echter het groo te voordeel, dat men alles veel goedkooper kan doen en de baten niet in enkele particuliere beurzen terecht komen, maar in de kas van de Lotta's, die ze weer aanwenden ten voor- deele van het geheele volk. Groote sommen hebben de betrekkelijk arme Finnen zoo bij elkaar gekregen ten dienste van het nationaal belang. Bq iedere militaire oefening ziet men altijd een groep Lotta's op een auto of kar en het heeft mij altijd gefrappeerd, hoe keurig en cor rect ze in zulke omstandigheden zich gedroe gen; dan waren het geen aardige, coquette jon ge meisjes, al stond de militaire pet lang niet onaardig, doch jonge menschen, die een plicht vervulden. Eenige jaren woonden wij in een huis midden tusschen de kazernes en kwamen iederen dag meermalen langs een groot oefen- veld, maar wü hebben nooit anders kunnen constateeren. Om eiken keer opnieuw eenvoudig te gehoor zamen aan het bevel van eigen gekozen leid sters en ongeacht stand en opvoeding mee te helpen met elk gevraagd werk, daar waar het noodig is, zonder zelf er iets van in je zak te steken, noch bijzondere eer er mee in te leg gen, zonder dat iemand er eenige drukte zelfs over maakt, ja dat men het zelfs vrijwel als een heel gewone zaak beschouwt, het te doen, daarvoor, moet er toch wel een ideëele gedach te achter zitten, en dat is wel de diepe vader landsliefde, die de Finnen in alle lagen be zielt en de heerlijk eenvoudige democratische geest, dien ze nog bezitten. Nooit hebben de Finnen (Suomalaiset) in hun strijd de belangstelling gewekt der geheele wereld zooals nu, ofschoon zij al eeuwen lang op de een of andere manier geleden en gestre den hebben, maar nu ziet men ook hoe een eenvoudige bolster vaak een prachtige kern verbergt. „Wat in het vat is, verzuurt niet," zegt een Hollandsch spreek woord; maar het komt toch voor, dat de huisvrouw, die indertijd op aanraden van de regeering een voorraadje vet in huis genomen heeft, bemerkt, dat dit een onaan- genamen reuk en smaak heeft ge kregen. Onbruikbaar voor con sumptie is het hierdoor echter niet geworden; de ranzigheid is slechts veroorzaakt door de werking der vluchtige vetzuren. Om het weer voor gébruik geschikt te maken, verhit men het tot de blauwe walm er af slaat en laat er dan eenige stukjes rauwen aardappel in glijden, welke men eenigen tijd laat mee- braden. Een tweede methode is, in het kokend heete vet een plak roggebrood, ter dikte van een pink, te laten meebakken. Dit roggebrood is daarna natuurlijk niet voor consumptie geschikt. Waar veel huisvrouwen thans ter bezuiniging in plaats van vleesch, eieren geven, komen er véle klach ten over het donker aanslaan van het tafelzilver. Vorken en lepels, die met eieren in aanraking zijn geweest en aanslag vertoonen, worden geheel schoon door ze af te wrijven met een doekje gedoopt in keukenzout. Vanzelfsprekend geldt deze manier van schoonmaken niet voor het zilver, dat op andere wijze vlekken kreeg. Commissie tot Voorlichting op Huishoudelijk Gebied Om te voorkomen dat zilver bij vochtig weer beslaat moet men het zacht wrijven met lijn olie op een flanellen doek. Ook poetsen met zeemleer is een goed hulpmiddel. Wrijf gesmeed ijzerwerk van tijd tot tijd met olijfolie. Dan zal het niet gaan roesten. Koperen deurknoppen en brievenbussen wor den dof bij mistig weer. Dit gebeurt niet wan neer men voor het poetsen eerst den knop schoonmaakt met spiritus. Wanneer men wil zorgen dat het metalen buitenwerk zijn glans niet verliest als het nat te jaargetij begonnen is, kan men het best een laagje blank vernis er op aanbrengen. Natuurlijk moet vooraf het metaal absoluut schoon zijn Roestige pannen worden als nieuw wanneer zij gepoetst worden met oiyfolie. Schuur ze den volgenden dag nog eens na met een pan- nenspons of een flanellen doek, waarop wat schuurpoeder. Wasch ze daarna in heet zeep sop en spoel ze af in kokend water. Ter recensie werd ons toegezonden het ju bileumnummer van het veertiendaagsche blad. voor ouders en opvoeders „Het Kind", dat thans veertig jaar bestaat. Het omvangrijke feestnummer bevat naast den gewonen inhoud een aantal sympathie-be tuigingen van verschillende prominente figuren uit de opvoedkundige wereld. Wij wenschen dit tijdschrift, dat inderdaad is: ean tribune, waar ouders en opvoeders van zeer verschillende levensbeschouwing kunnen spreken over moeilijkheden met de opvoeding hunner kinderen, en waar ongetwijfeld velen, die de taak vol problemen, welke het groot brengen der jongeren is, steun hebben gevon den, een lang en actief bestaan. Vetvlekken kan men wegkrijgen uit wol en zyde door de vlek te bestrooien met droge talk poeder. Men laat het kleedingstuk eenige uren zoo liggen en borstelt de poeder dan uit. Een stukje vilt, onder iederen tafelpoot ge bonden, voorkomt het krassen op een linoleum vloer. Een weinigje zont, toegevoegd aan de wasch- benzine, waarmede men vlekken wil wegwry- ven uit zijden stoffen, voorkomt het ontstaan van kringen. Water, waarin men zemelen laat trekken, ls een uitstekend middel om slapgeworden chintz en cretonne weer te stijven. Warme thee van camillebloesem is' probaat te- een verkoudheid. De kinderen, die uit school komen en voor z_ aan tafel gaan eerst de handjes moeten was schen, trekken by het afdrogen aan den hand doek ui hun ongeduld zoo makkeiyk het lusje stuk, waar de fcnddoek aan hangt. Het is voor moeder een kleine moeite om een stevig elastiek door de lus te halen en aan dit elas tiekje den handdoek aan den haak te hangen. Het spaart lus, verstelwerk en humeur. overal verkrijgbaar Imp.: Rotterd. Prod. Mij. Witte Huis - R'dam Dr. E. Hoekstra's Hoestpillen Te gebruiken bij hoest, kinkhoest, pijniyke keel en bronchitis. 1.56 per flacon met gebruiksaanwijzing Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen Neemt eens proef! Zend deze adv. met hij voeging van 16 ct. in postzegels aan My. Hoekstr^. Heerengracht 33, Amsterdam, ontvangt 35 pillen met gebruiksaanwijzing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9