Bij Summa wordt nog steeds verbitterd gevochten ■Cl m ia De Waal uit het ijs gekomen De „Burgerdijk" is getorpedeerd H. Vader herdenkt Zijn voorganger I De boven-Rijn vrij van ijs Mededeeling van den kapitein aan deH.A.L. Het nieuws van heden TURKENBURG ALPH. ELSENBURG VIBORG WEER HEVIG GEBOMBARDEERD LORD TWEEDSMUIR t THANS DREIGT GEVAAR VOOR DRUTEN r BODEGRAVEN ZADEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 - AVONDBLAD Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week. Most up to date firm in all TEXTILE GOODS Dollars stroomen toe Een Russisch succes? Een verklaring van Tanner Britsche vrijwilligers ver trekken binnenkort De Bilt meldt: Gouverneur-generaal Vjan Canada en bekend auteur Hevige tornado teistert stad in Amerika Scheepvaart spoedig hervat Steenfabrieken hebben moeilijkheden Merkwaardige gang van zaken Strenge kou, sneeuw en kruiend ijs Te Stockholm vroor het Zondag nacht 34 graden Noorsch tankschip op een mijn geloopen Australische troepen aangekomen Plaatselijke actie" Fransche luidsprekers ontketenen schietpartijen Ieren blijven betoogen en wapens stelen 63ste JAARGANG No. 22235 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN NIVA Verdrag van Lateranen in geheel Italië feestelijk herdacht Belgisch stoomschip in aanvaring VRAAGT PRIJSCOURANT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ankersmit'» Kafoenfabrieken. Deventer Marquisettes Voiles EtsmiaM Telegram-ad res ..Facta" NZ Voorburgwal 165-167,Tel 32087-49313, A'dsm FanciesSilks Lawns Cretonne» Chintzes ■WHOLESALE ONLY» HELSINKI, 12 Februari (Havas). Het Zondag uitgegeven legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand in den loop van den dag zijn aanval len voortgezet. De felste aanvallen vonden plaats ten Westen en ten Oosten van Sum ma en aan de rivier de Taipale. Alle Russi sche aanvallen werden afgeslagen. Het schie ten der artillerie was hevig. Vijf vijandelijke tanks werden vernield. Ten Noordoosten van het Ladogameer hebben Wij op den archipel van Pitkaranta een uit ze ventig paarden bestaande colonne vernietigd. Te land was de vijandelijke artillerie zeer ac tief, doch de Russische infanterie heeft geen enkelen aanval ondernomen. Te Aittojoki heb ben de Finsche troepen een klein aanvallend detachement tot de uitgangsstellingen terugge dreven. In den loop van Zaterdag hebben de Fin sche luchtstrijdkrachten verkennings- en verdedigingsvluchten ondernomen en vijan delijke concentraties gebombardeerd. De activiteit der Sovjet-luchtmacht bleef be perkt tot enkele operaties boven de front linie. Viborg werd gebombardeerd, waarbij verscheidene burgers om het leven kwamen. Volgens gecontroleerde inlichtingen heeft de vijand Zaterdag twee vliegtuigen verloren. Omtrent het bombardement, dat Viborg Za terdag moest doorstaan, bericht de „Stockholm Tidningen", dat de fraaie historische kerk van de stad is vernield. De vijand wierp talrijke brandbommen, waardoor verscheidene branden ontstonden en groote verwoesting werd aange richt. Ook Hangö werd gebombardeerd, doch hier was de schade betrekkelijk gering. Naar Havas Zondag meldde was in de sec toren van Summa en Taipale het vuur der Russische artillerie buitengewoon hevig. De gebetonneerde fortificaties ondergingen een zeer zwaar granaatvuur, doch de weers*. nd kon niet worden gebroken. Niet verheeld mag echter worden, dat de schade die door de Russische artillerie was aangericht vrij belangrijk is. Vier malen wierpen de Rus sische troepen in opeenvolgende golven hun infanterie naar voren; zij werd met ernstige verliezen teruggeslagen. Reuter wijst er op, dat de moed en volhar ding, die de Finnen in den strijd om Summa aan den dag leggen, van dien aard zijn, dat deze strijd in de geschiedenis geboekstaafd zal blij ven als het Finsche Verdun. Het front van Summa is ongeveer twaalf kilometer breed, en in deze nauwe ruimte hebben de Russen duizen den mannen en machines geworpen. Wanneer hun mannen weggemaaid zijn en de overleven den vermoeid raken, brengen de rooden nieuwe troepen in het veld om hen te vervangen. De Russen in dezen sector zijn goed uitgeruste be roepssoldaten. Alle rust, die de Finnen krijgen, is een paar uur vóór middernacht vóór de vij and bij het aanbreken van den dag zijn aan vallen hervat. Dezelfde Finnen weerstaan iede re nieuwe aanvalsgolf der Russen. Sedert het offensief op de landengte begon, hebben de roo den naar schatting niet minder dan 9.000 man en meer dan 100 tanks verloren. De Finsche verliezen moeten thans ook verscheidene dui zenden bedragen. Het legerbericht van het militaire district Leningrad luidt: „Op 11 Februari bedrijvigheid van verken ners en in eenige sectoren artillerievuur. Nog steeds botsingen tusschen kleine infanterie- afdeelingen ten noorden van het Ladogameer. Op de Karelische landengte uitwisseling van artillerievuur en een treffen tusschen infanterie- afdeeling met het resultaat, dat ce vijand werd teruggedreven en 16 verdedigings werken, waaronder acht geschutkazematten, door onze troepen genomen werden. De Sovjet luchtmacht heeft verkennings- en bombarde- mentsvluchten ondernomen". Tanner, de Finsche minister van Buiten- landsche Zaken, heeft volgens Havas het vol gende verklaard: „Ten aanzien van eenige berichten, gepu bliceerd door de buitenlandsche pers en vol gens welke een groote mogendheid zou optre den als bemiddelaarster om vrede tot stand te brengen tusschen Finland en Rusland, verklaar ik, dat de Finsche regeering niemand iets in dien zin heeft gevraagd en dat mij niets van dit initiatief bekend is. Het Finsche leger heeft sedert zes weken met succes het land verde digd tegen veel talrijker strijdkrachten. Tot dusverre hebben wij gestreden met onze eigen troepen en onze eigen hulpbronnen. Thans, nu wij, volgens het besluit van den Volkenbond, kunnen rekenen op bijstand in wapens en troe pen, komende uit verschillende richtingen, is Finland in staat de aanvallen af te slaan. Bij gevolg kan men ons geen vredesvoorwaarden dicteeren. Het is mogelijk, dat deze geruchten in omloop zijn gebracht om den bijstand te verminderen, die voor ons van buiten zal ko men." De „News Chronicle" meldt, dat binnenkort 200 man, als eeiste contingent van de o.UOO Britsche vrijwilligers, naar Finland zullen ver trekken. Naar Havas uit Washington bericht, heeft het comité tot. hulpverleening aan Fin land meer dan een millioen giften van een dollar elk ontvangen. De offervaardigheid van het Amerikaansche publiek, aldus wordt medegedeeld, heeft de industrieelen en de bankiers der Vereenigde Staten er toe aangemoedigd eenzelfde som te storten. De president van Uruguay, generaal Alfredo Baldomir, heeft een boodschap aan het parle ment gezonden, waarin hij aanbeveelt, honderd duizend peso's te voteeren voor hulpverleening aan Finland. 5 VERWACHTING geldig van hedenavond 5 tot morgenavond ongeveer 19 uur: wind. 5 Voor het binnenland: Helder tot half bewolkt, plaatselijk eenige sneeuw, des 5 nachts hier en daar zeer strenge vorst, overigens strenge tot matige vorst, meest zwakke veranderlijke wind. Zon op 7.26 - onder 17.04 - Lieht op 17.34 Maan op 8.15 onder 20.45 16 Februari E. K. Ej ^iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil MONTREAL, 12 Febr. (Reuter) De gouverneur-generaal van Canada, lord Tweedsmuir, is Zondag overleden. Lord Tweedsmuir, die onder den naam John Luchan als schrijver bekendheid had verworven, overleden in het neurologisch instituut te Montreal, Zondagavond om 19 uur 13 plaatse- 1 li ben tijd. Hij is 64 jaar oud geworden. Tot hei eihde kwam, was hij buiten bewustzijn. In de bfgeloopen vijf dagen was hij ernstig ziek ten gevolge van een hersenschudding, die ontstaan ^as doordat hij in het regeeringshuis te Ottawa °P een gegeven oogenblik het bewustzijn ver- viel en daarbij een hoofdwonde bekwam. L'oor middel van bloedtransfusies heeft men nog ^tracht zijn leven te behouden. Een der bekendste romans, die de overledene Beschreven heeft, is „The 39 Steps". ALBANY (Georgife), 12 Febr. (Havas). Zater dag werd Albany zooals reeds in een deel °nzer vorige oplage is gemeld door een he- viSe tornado geteisterd. Hoewel het aantal slachtoffers volgens officieele mededeelingen 23 dooden bedraagt, vreest men, dat de ramp 33 dooden en 500 gewonden heeft geëischt. Vooral de negerwijk werd getroffen. De daken ^erden als het ware van de huizen gelicht en tientallen woningen zijn volkomen verwoest, kerkgebouwen werden als ziekenhuizen inge licht. Van alle kanten komt hulp. Zondagmiddag om 12 uur ver namen wij uit Lobith en Millingen, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de bovenrivier van den Rijn rustig is open gegaan. De ijs- schollen zijn langzaam afgedreven, zoodat des ochtends reeds een breede vaargeul was ontstaan. In den loop van Zondagochtend kwa men de eerste twee schepen weer uit Duitschland te Lobith aan, Zij konden echter, doordat de steigers verdwenen zijn en langs de oevers nog veel ijs ligt, nog niet meren. Om 12 Uur Zondagmiddag stond het I water, dat dalende is, twintig centimeter onder den Spijkschen overlaat, zoodat deze niet meer werkt. Op de scheepswerf van Bodéwes te Millin gen wordt het water weggepompt. Hier is alle gevaar geweken. Ook de schepen achter de krib bij deze werf zijn buiten gevaar. De ongeveer 200 schepen in de vluchthaven van Lobith zitten nog vast. De mogelijkheid bestaat, dat door het vallen van het water nog eenige schade zal worden aangericht, doch ook hier is geen groot gevaar meer aanwezig. Men verwacht, dat de bovenrivieren thans spoedig geheel ijsvrij zullen zijn en dat de scheepvaart weldra zal kunnen wor den hervat. Het ijs op den Rijn tusschen Wageningen en Heteren zit nog muurvast, evenals van Driel tot Arnhem. Bij het Drielschf veer heeft zich een ijsdam gevormd tot ongveer twee meter boven de oppervlakte. Door het hooge water zijn de zomerkaden overgeloopen en is het thans een ijsmassa op de uiterwaarden tot den Rijndijk. Een viertal steenfabrieken is geheel geïsoleerd. De fabriek van de firma Korevaar en Terwindt te Driel loopt gevaar, indien het opschuivende ijs zijn weg zoekt over de uiter waarden langs den ijsdam heen. Op aanraden van den burgemeester van Heteren heeft een vijftal gezinnen, wonende bij deze laatste fa briek hun woning verlaten met medeneming van het vee. Sinds Zaterdagavond is de dijkwacht in gesteld om mogelijk gevaar ten oosten van het Drielsche veer terstond te kunnen rapporteeren. M Militairen waren behulpzaam bij het ontruimen der huizen in het overstroomde ge bied ten Westen van Tiel. Een kind, dat voor het ivassende water naar de boven verdieping gevlucht was, wordt uit zijn benarde positie bevrijd (Van onzen specialen verslaggever) Zaterdagmiddag om vier uur ging door Nijmegen de goede tijding, dat de Waal los was. Boven Nijmegen bij Erlecom was het ijs het eerst op drift gekomen en schoof van daar in breede schollen door het open vak tusschen Sprokkelenburg en Nijmegen aan tegen de dikke ijslagen, welke er waren tus schen de Waalbrug en de spoorbrug. Merk waardig was in welk een vlot tempo het ijs door de rivier schoot. Van kruien in den eigenlijken zin van het woord is geen sprake geweest en de groote hoopen ijsschollen, wel ke sinds het eerste kruien van de rivier in den nacht van Woensdag op Donderdag zich gevormd hadden langs de kade waren nu als borstweringen van ijs, waarlangs de schollen schoven. Het water zette wel op, vooral toen het ijs weer vast liep bij Beuningen, waar nog altijd een ijsverdikking in den weg- lag, maar de Waalbewoners kregen niet meer last danvan opdringend water, dat weldra in. den kelder drong en tegen de bekistingen opkroop. Het ijs bleef den geheelen avond door de rivier drijven. Tegen het'middernachtelijk uur was de rivier vrijwel schoon. Zondagochtend omstreeks half zeven werden de Waalbewonérs weer opge schrikt door hevig botsen van ijs tegen de kade, een gevolg van het voorbijschuiven van zware schollen, welke losgelaten hadden van het 8 K.M. lange ijsveld tusschen Doornenburg en Lo bith. Naar wij hooren moet daar ongeveer een derde van de massa ijs, welke daar lag opgepakt in de rivier, losgeschoten zijn. Den geheelen dag door bleef het ijs door de rivier schuiven, een schouwspel dat door honderden, ja door duizen den 'vanaf de kade en de Waalbrug werd gade geslagen. Zondagochtend om 5 uur bleek het ijs ook losgestuwd te zijn bij Beuningen en Deest en dreef de logge massa de open vakken vol welke er lagen tusschen Beuningen en Druten. Bij Beuningen werden de schollen zoo hoog opge dreven, dat zij boven den kruin van den dijk uitkwanlen. In het bij Deest gelegen Ewijk is een zware schol gedrongen in een schuur en heeft deze zwaar beschadigd. Over het algemeen kan men zeggen, dat het kruien van het ijs tusschen Beuningen en Druten, waar de Waal nog altijd vast zit, geen groote schade heeft aangericht. Bij Druten, waar de rivier een hoogte be reikt heeft, welke nog ging boven die van 1926, was de toestand Zondagavond zeer cri- tiek. Vooral de scheepswerf van de heeren Janssen lag er zeer gevaarlijk bij en men vreesde, dat wanneer het ijs sterk zou kruien de ravage hier en in de naaste omgeving zeer groot zou zijn. Het water steeg er nog voortdurend, wat er op wees, dat er beneden Druten eenige gevaarlijke ijsverdikkingen zouden zitten. De stand van de rivier te Nijmegen was Za terdagavond om en om 12.60 M. boven N.A.P. Het water heeft het heele winterbed van Lage Markt tot Lindenberg blank gezet. De vijf schepen van de N.V. Nijmeegsche Stoomboot Mij en, welke lagen aan den strekdam beneden den Lindenberg hebben bij het kruien van Zaterdag 1.1. veel minder schade geleden dan in den nacht van Woensdag op Donderdag. Is toen de Nijmegen V gezonken, Zaterdag kreeg alleen de Altona schade aan stuurboord en mid scheeps, waarin groote gaten ontstonden, doordat ijzeren balken van den aanlegsteiger der „Con cordia", welke een knauw van het ijs gekregen had, in het schip gedrongen waren. Het gat aan stuurboordzijde wist men spoedig met een zijde spek te stoppen. Door het inroepen van de hulp van een waterpomp der firma Janssen uit Dru ten wist men het schip drijvende te houden, zoodat het Zondag veilig aan den wal lag. Het turfschip „Nooit Volmaakt", dat in de kleine haven lag, werd door het ijs vrijwel om hoog gedrukt, maar niet beschadigd. Het ligt thans vrij in het ijs nabij de aanlegplaats. De huizen aan de Waalkade kregen geen schade en ook het restaurant Sprokkelenburg. waarvoor velen zoozeer gevreesd hadden, is er zonder eenige vernieling afgekomen. Het vastzetten van de rivieren is in dezen recordwinter wel op bijzondere wijze in zijn gang gegaan. In normale winters zet het ijs zich in tie rivieren boven, ditmaal constateerde men tien eersten ijsgang en het vormen van grond ijs iuist in de benedenrivieren, zoodat de rivier van beneden naar boven toevroor. Ook de ijs gang is ditmaal in omgekeerde richting gegaan. Gewoonlijk begint die aan de monding der ri vier en zet zich vandaar verder naar boven voort. Ditmaal deed zich het merkwaardig ver schijnsel voor, dat de Duitsche Rijn eerder aan bet kruien ging dan de Waai. Het ongunstig ge volg hiervan was, dat massa's ijs van den Duit- schen Rijn naar Holland afdreven en daar in het vlakkere land met minder verval een uitweg zochten onder het dekijs door. Hierdoor ont stonden ook de verschillende ijsverdikkingen, zgn. ijsclammen in de benedenrivier en dreigden er voortdurend opstoppingen van water en ijs in het gebied der Hollandsche rivieren. (Zie vervolg elders in dit blad) BOEDAPEST. 12 Febr. (D.N.B.) in Hongarije heeft de nieuwe koudegolf, die met hevige sneeuwstormen gebaard gaat, zes slachtoffers geëischt. Eenige meiischen zijn op landwegen door sneeuwjacht overvallen en doodgevroren. Op een groot aantal lijnen moest het treinverkeer wederom gestaakt worden. De sneltrein van Triëst bleef bij Szekesfehervar in de sneeuw steken; zeven locomotieven konden hem niet bevrijden. De passagiers kwamen in een anderen trein met elf uur vertraging te Boedapest aan. Joego-Slavië ondervindt overlast van kruiend ijs en hoog water. Bij Belgrado is het ijs op Save en Donau weer gaan kruien. Bij de IJzeren Poort heeft zich een ijsbarrière gevormd, met het gevolg, dat een deel van de stad Donji Milanovac door het Donau- water werd overstroomd. Uit het dal van de Timok in Oost-Sérvië en uit streken in Midden-Kroatië komen berichten over nieuwe overstroomingen, waarbij men- schenlevens verloren zouden zijn gegaan. In de buitenwijken van Stockholm is de thermometer Zondagnacht gedaald tot 34 gr. onder nul. Sedert 168 jaar heeft de Zweedsche hoofdstad zulk een kouden Fe bruari niet meer gekend. De directie van de Holland Ame rika Lijn deelt mede, dat zij van den kapitein van Het stoomschip „Burgerdijk" bericht heeft ontvan gen, dat zijn schip Zaterdagmiddag te 18.35 uur 15 mijlen van Bishop Rock door een Duitsche onderzeeër is aangehouden en daarna is getor pedeerd. De directie van de Holland Ame rika Lijn heeft hiervan mededee ling gedaan aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's-Graven- hage. De reden van het torpedeeren is niet bekend. Zondagochtend is langs radiotelegrafi- schen weg van het Nederlandsche schip „Edam" van de Holland-Amerika-Lijn be richt ontvangen dat bemanning en passa giers van de „Burgerdijk" allen zijn gered en alles wel is. LONDEN, 12 Febr. (Reuter). Het Noorsche tankschip „Gallia" (9.968 ton) dat van Mexico op weg was naar Nederland, is Zondag vroeg op een mijn geloopen, die een gat sloeg in den boeg, waardoor het voorste compartiment snel Water maakte. Het waterdichte schot hield het schip echter drijvende. Een reddingboot was be hulpzaam bij het ankeren van den tanker dich ter onder de kust Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: Het Duitsche luchtwapen heeft ondanks het slechte weer zijn verkenningsactiviteit tegen Groot-Brittannië voortgezet. Een Britsch patrouillevaartuig werd tot zinken gebracht. Alle—vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Zooals in extra-berichten reeds werd medege deeld, heeft een Duitsche duikboot, welke van een verren tocht is teruggekeerd, de' tot zinken- brenging gemeld van schepen met een inhoud van totaal 38.000 br. ton. Het zijn voor een deel weer convooischepen. LONDEN, 12 Febr. (Reuter) Reuter's spe ciale correspondent ergens in het midden-Oos ten meldt, dat daar vandaag een der grootste legers, die ooit den Oceaan hebben overgesto ken, aangekomen is. Het bestond uit t Nieuw- Zeelandsche expeditieleger en Australische troe pen. De haven lag vol grijze passagiersschepen, die als transportschepen waren ingericht en be geleidende Britsche oorlogsschepen. In de haven heerscht groote bedrijvigheid. PARIJS, 12 Febr. (Havas). Het Zondag avond uitgegeven legerbericht luidt: Plaatselijke activiteit van patrouilles en artillerie. Naar Havas verder bericht heeft de plotse linge inval van de vorst niet nagelaten, belem merend te werken op de operaties aan het front. Langs den Rijn vinden in de gewoonlijk zoo rustige sectoren reeds een week lang heftige wederzijdsche schietpartijen plaats, waarvan de oorzaak ligt in een nieuwen vorm van ze nuwenoorlog: het gebruik door de Franschen van luidsprekers, die in het Duitsch berichten uitzenden voor de Duitsche soldaten, die in de verdedigingswerken op den anderen rivieroever, op nog geen honderd meter van de Fransche stellingen liggen. Teneinde hun manschappen te beletten naar de Fransche luidsprekers te luis teren, laten de Duitsche officieren onmiddellijk met automatische wapens en zelfs kanonnen 't vuur openen, niet zoozeer in de hoop, den zorg vuldig beschermden en gecamoufleerden luid spreker te vernielen, doch teneinde het geluid ervan te overstemmen. Het Fransche legerbericht van Maandag ochtend luidt: „Een vijandelijke aanval op een onzer posten is afgeslagen. Eenig artillerievuur." LONDEN, 12 Febr. (Reuter). Aanhangers van het Iersche republikeinsche leger hebben gisteren in verscheidene plaatsen m Eire pro- testbetoogingen tegen de terechtstellingen te Birmingham gehouden, Te Armagh in Ulster verspreidde de politie een menigte, die ondanks het verbod toch was bijeengekomen. Ook te Belfast werd een betooging uiteengedreven, waarbij tevens arrestaties zijn verrient. Verder heeft Zondagmorgen vroeg een groep mannen van het Iersche republikeinsche leger, die gebruik maakte van een auto, een overval gepleegd op een kamp in Ballykinlar in Ierland. De mannen maakten zich meester van een aan tal geweren, nadat de schildwacht was over meesterd. F.en Duitsche onderzeeër heeft de „Bur gerdijk" getorpedeerd. Lord Tweedsmuir, gouverneur-generaal van Canada is Zondag overleden. De heftige strijd om Summa duurt voort. Bid- en boetetocht naar 's Hertogen bosch. Waal en Boven-Rijn ijsvrij gekomen. Bankdirecteur te Utrecht gearresteerd, verdacht van verduistering. Nederlandsche biljarters slaan de Belgen met 1 59. Ragnhild Hveger verbetert het wereld record 500 M. borstcrawj. TANDPASTA op wetenschoppelijke bosis met notuurfijke oetherische oliën bereid, reinigt, desin fecteert en polijst het gebit zonder het glazuur of te s!i|pen, door zij geen acherpe of horde bestanddeelen bevat Het schuim dringt in alle spleetfes en doodt de schadelijke bacteriën. Kinderen gebruiken NIVA ook goorne vanwege den oongenamen pepermunt- smook. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten »n tuben 25 en 60 cents. VATICAANSTAD, 12 Febr. (Havas) Ter gelegenheid van den sterfdag van Paus .Pius XI heeft de H. Vader in een toespraak voor pelgrims uit het bisdom Milaan de nagedachtenis geëerd van zijn voorganger, wiens veelzijdigen en onsterfelijken arbeid hij in herinnering bracht. De naam van Pius XI, zeide hij o.m., zal met gouden letters geboekstaafd blijven in de ge schiedenis der Kerk, als een teeken van nieuwe tijden en het besluit van een tegelijk roemvol en stormachtig verleden. Z. H. de Paus herin nerde in het kort aan het werk, dat Pius XI verricht heeft voor de gelukkige totstandkommg van het verdrag van Lateranen, waarvan heden de elfde verjaardag wordt gevierd. Hierdoor werd een eind gemaakt aan de Romeinsche kwestie, die Italië en den H. Stoel zoc lang van elkaar gescheiden heeft. De elfde Februari werd in Italië beschouwd als een nationale feestdag en overal in het .ana hangen de vlaggen uit. Te Rome waren Zon dagavond de voornaamste monumenten verlicnt, terwijl op de openbare pleinen concerten wer den gegeven. De Italiaansche pers bracht in verband met deze herdenking hulde aan Pius XI en den Duce. LONDEN. 12 Februari (Reuter) Het Bel gische s.s. „Flandres" (5827 ton) is vandaag in aanvaring gekomen met een onbekend vaartuig twee mijl buiten de Zuidoostkust. Alle opvaren den zijn in veiligheid. Een later bericht meldt, dat de ..Flandres" aan den grond werd gezet. BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V. Keizersgracht 767 Amsterdam - Teief. 42167-33540 OORLOGSCHADE- (MOLEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip of auto, met en zonder Requisitie en/of Inbeslagname. Onze premies zijn meestal lagerdan de bestaandetarieven. IWWWWWWUWHIIII i r Is s Stand op Maandag I uur n.m.: Vorige stand: 765.7 7604

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1