r v. MOORSEL SANOSTOL Ook VOOR I Haarlem, 12 Febr. Zóó lekker is Sanostol! NAAR MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 „Hel lekkere levertraan-product!" Mgr. J. P. Huibers Vierde verjaardag van zijn bisschopsconsecratie BURGERLIJKE STAND Train contra truck Ernstige botsing onder het viaduct, die gelukkig geen ernstige gevolgen had ZONDAGMIDDAGCONCERT H.O.V. Soliste: Nora Blok (sopraan) De poppenkast in Haarlem- Zuid-West Kienavond voor militairen PRACHTIG VOORBEELD Ter navolging TERAARDEBESTELLING S. H. J. CARON DE REDDING VAN HET DRIEJARIG KINDJE Fietsendief aangehouden Huiselijk verkeer „Voor de Kunst" Vereeniging „Haerlem" Kindervoeding Luchtbescherming DE BEDEVAART NAAR DEN BOSCH 200 Haarlemmers trokken op naar de Zoete Lieve Vrouwe DE KEUKENPRINSES VAN GERZON GEMEENTERAAD Jhr. Mollerus blijft voorzitter van den Biljartbond Vrijwillige versterving Een verzoek aan de katholieken van Haarlem en omstreken HET EXPLOITEEREN VAN EEN PRIKPLANK Kostte 10 subs. 5 dagen HET IJS IN EN OM HAARLEM Recollectieclub Haarlem en O. Bijzondere achtergevelrooilijnen Gevonden dieren en voorwerpen UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE HILLEGOM AGENDA Stadsschouwburg 13 Februari Apotheekdiensten VELSEN R.K. Volksbond De werkloosheid Mr. F. Helmstrijd Burgerlijke stand SANTPOORT KRACHTSPORT Kampioenschap van Nederland - 2e klasse STAD Zóó lekker smaakt Sanostol, dat de kinderen geen druppel aan den lepel willen laten, 'n Volwaardig, natuurlijk levertraanproduct, maar bovendien nog verrijkt met vita mine B uit het verwerkte mout en vitamine C uit het toegevoegd zuiver sinaasappelsap, dat Sanostol zoo smakelijk maaktEn neemt het zelf ook, ter vergrooting van Uw weerstandsvermogen en Uw energie! Vraagt dan de nieuwe, voordeelige „familieverpakking" a f. 2.75, die 2 <h X zooveel bevat als de bekende flacon a f. 1.40. BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA Het was Zondag de vierde verjaardag van de plechtige consecratie van Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem. Ter gelegenheid daarvan werd in de Kathe drale Kerk om half elf een Solemneele Kapit- telmis met Pontificale assistentie opgedragen. Mgr. dr. G. van Noort, Deken van Amsterdam was celebrant; diaken en subdiaken waren resp. de weleerw. heeren H. Heijink en W. Blok, ka pelaans der Kathedraal. Als troondiaken fun geerden de heeren kanunniken, Mgr. Th. M. P. Bekkers en de hoogeerwaarde heer Plebaan F. Filbry. Aanwezig waren: de kanunniken Mgr. H. J. M. Taskin, M. Wijtenburg, J. G. van Heeswijk, J. C. Aalberse, J. H. Niekel en Mgr. N. Ammerlaan. Het zangkoor der Kathedraal verleende op voortreffelijke wijze medewerking tot opluiste ring van de plechtigheid. De belangstelling van de zijde der geloovigen was zeer groot. Der traditie getrouw werd om half acht des avonds een pontificaal Lof gevierd door Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. P. Huibers met de her nieuwing van de plechtige toewijding van ons bisdom aan O.L. Vr. van Altijddurenden Bij stand, welke vier jaar geleden, den eersten Zondag na de Bisschopsconsecrafie op zoo tref fende wijze heeft plaats gehad. Gisteren was het tevens het eind van de boete-novene voor den Vrede ter eere van O.L. Vrouw, die op dezen dag in 1858 aan Bernadette in Lourdes is verschenen. De Bisschop vond daarin aanleiding in een treffende predicatie te wijzen op de noodzake lijkheid van het doen van boete en tevens tot het opwekken van vertrouwen in den bijstand van Onze Lieve Vrouw. Ook bij deze plechtig heid was de belangstelling bijzonder groot. naie met inh., v. d. Kroft, Perseusstraat 10 rd.; Damesportemonnaie met inh., De Looper. Brou wersvaart 124 rood; Rijwielplaatje, Willemse, Zuider Tuindorplaan 19; Rijwielplaatje in étui. Elzinga. Buitenrustlaan 22; Motorscherm. Vrees wijk, Dietsveld 5; Actetasch met schoolboeken. Schooni, Glipperweg 24, Heemstede; Vulpen in étui Drees, Oranje Nassaulaan 70, Overveen: 1 zak meel, politie Spaarndam, Westkolk 6. Geboren: 19 Jan. P. Kolijn—Duin, z. 8 Febr. J. A. Walters—Waasdorp, z. E. M. van de Vosse Warmenhoven, d. A. M. KoningBöhm. z. 9 Febr. J. S. A. Keevelvan den Heuvel. M. H. JacobsJongeneel, d. J. C. Boendervan der Slikke, d. H. G. Zipp—Lonzeck, d. J. J. Strij kersLamoree, z. A. J. F. Muylaertvan Gie- zen, z. 10 Febr. M. J. Sangers—van der Ham, d. G. S. WijmaBerkemeier, z. E. C. Glas— Weijers, d. H. E. Lippes—Harmes, d. 11 Febr. G. van VarkPolderman, d. M. de Boever Buijn. d. C. van DansikVos, z. W. J. Ren- denbrink—Vial, z. C. M. Platerink—Wijnckus, d. L. Slijboom—Zevenbergen, z. Overleden: 3 Febr. J. Diephuizen—Luiiendijk, 87-j. Korte Zijlweg; Ch. E. Visser, 63 j„ Berken rodestraat; 9 Febr. D. de Lugt, 61 j., Nassaulaan; A. Kamp, 77 j.. Zuidpolderstraat; G. C. Dijt, 36 j., M. van Heemskerkstraat; J. M. Stroo Cloeckvan der Pol, 65 j., Rustenburgerl.; J. J A. M. Kroak, 74 j„ Kamperlaan; 10 Febr. M. Th. Maas—Voorting 74 j„ Westerhoutpark; A. M., 8 j., z. van J. A. Semo, Thomsonlaan; 11 Febr. H. Snoeks, 78 j., Leidschevaart; 10 Febr. K. H. Severijnse, 52 j., P. C. Hooftstraat; 9 Febr. E. van Wieringen, 32 j., Hazepaterslaan 10 Febr. J. Smit, 70 j., Preangerstraat; J. C. Slis, 79 j„ KI. Houtweg; W. J. A. Jungmann. 91 j., Schoterboschstraat; J. Jonker, 85 j., Delft straat; 9 Febr. A. Oling—de Prie, 84 j., Hoge- straat; 11 Febr. M. Timmerman—van der Steen, 61 j., Kamperstraat. Vanmorgen om kwart over acht had onder het viaduct Jansweg een botsing plaats tus- schen een truck met oplegger en de tram van de N.Z.H. Tengevolge van deze botsing derailleerde de tram en werd het verkeer ge durende eenigen tijd gestagneerd. Niettegen staande de hevigheid van de aanrijding wa ren de gevolgen niet zoo ernstig, dat per soonlijke ongelukken te betreuren vielen. De tram, die van den Jansweg kwam, stond bij de vluchtheuvel naast het Stationsplein stil, om passagiers uit te laten stappen. Op dat moment kwam een truck met oplegger de tram achterop. Deze passeerde de tram rechts, wat in dit geval geoorloofd was, daar ter plaatse een vluchtheuvel aanwezig is. Bij het viaduct loopt de weg trechtervormig toe, iets waarmede noch de bestuurder van den auto, noch de bestuurder van de tram rekening had gehouden. Toen de truck de tram gedeeltelijk was ge passeerd zette de laatste zich in beweging. Bij het naar links uitzwenken om onder het viaduct door te kunnen rijden reed de truck tegen de tram op, ten gevolge waarvan deze dwars over den weg kwam te staan. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig biet voor. Het verseer was ter plaatse vanzelfsprekend geheel gestagneerd. De politie legde het om via •Stationsplein naar het viaduct Kruisweg. Om half tien was de tram weer in het rechte spoor. De wagen kon op eigen kracht naar de remise aan het Soendaplein komen. Het leek er veel op, of de Wintervorst tal van concertbezoekers van andere Zondagmiddagen Raar de bevroren wateren in en om de stad had getrokken, want de belangstelling was minder groot dan gewoonlijk. We kunnen dit althans niet aan een minder fraai programma toeschrij ven, want Toon Verhey had met het nieuwe werk van Willem Landré, dat zooals men weet aan onze H.O.V. is opgedragen, en dat op het jongste ledenconcert met zooveel waardeering en succes werd ontvangen, benevens met de lie deren van Grieg, door Nora Blok te zingen, en ten slotte met Dvorak's Vijfde Symphonie, een programma samengesteld, dat er wezen mocht. Het werk van Landré werd vertolkt in een rustige atmosfeer en bevestigde onze impressies van de eerste auditie. Het is een compoitie, uit nemend geschikt als introductie van ieder con cert, door de fijne muzikale sfeer, welke het weet te scheppen, door de bijna wijdingsvolle stem ming, welke er in domineert, en die inleidt tot Verder genieten. We hebben slechts één enkele opmerking: we zouden n.l. willen vragen. waar- Om Willem Landré, die aan de beide hoek-stuk- ken dezer stemmingstrilogie, als we zijn compo sitie zoo mogen noemen, Nederland sche tempo aanduidingen gaf, ook voor het midden-deel, dat hij „Gracioso" betitelde, niet een Ncderlandsche benaming koos? 't Is echter maar een opmer king. Het orkest gaf zich opnieuw met toewij ding, en Toon Verhey schiep een waarlijk fraai muzikale stemming. De sopraan-soliste, Nora Blok, deed zich in de drie, in de Noorsche taal gezonden liederen van Edvard Grieg kennen als een zangeres met uit stekende stemmiddelen en een fraai beheerschte techniek. Beide laatste liederen „De Zwaan" en ..Lente" maakten op ons den sterksten indruk, Wat de tekstuitbeelding betreft, die werkelijk bij- Zonder gevoelig was en teekenend voor wat haar intelligente en warmbézielde voordracht aan gaat. Ze had veel en welverdiend succes en kreeg bloemen. Toon Verhey wist het orkest pp te voeren tot een fijnzinnige begeleiding van de zangeres en Werd door deze terecht in de haar gebrachte hulde betrokken. Na de pauze ging een herhaling van Dvorak's Vijfde Symphonie: „Aus der neuen Welt". Waar We onze veelal uitstekende indrukken van de auditie van 26 Jan. reeds toen hebben gegeven, achten we ons ontslagen om hierop bij deze nog eens uitvoerig terug te komen. Volstaan we met de mededeeling, dat het werk nu, evenals voor ruim veertien dagen, wederom groot succes had én allen hiervoor een welverdiende hulde in ont vangst hadden te nemen. J. S. Zaterdagmiddag werd voor de kinderen van de Vereeniging ter Behartiging van de Belan gen der Bewoners van Haarlem Zuid-West een Poppenkastvértooning gegeven, waarbij o.m. het sprookje „Hoe Harlekijntje den zieken koning genas" werd opgevoerd door mej. Bonnes en assistente, de bekwame exploitantes van de Poppenkast „Sprookjesland". De ca. 90 kinde ren, die de voorstelling bijwoonden, gaven op onmiskenbare wijze te kennen, dat het amuse ment uit onze kinderjaren in dezen tijd van film en radio nog niets van zijn aantrekke lijkheid heeft ingeboet. Ook dit keer gaf het bestuur dezer vereeni ging wederom blijk er slag van te hebben, de jeugd op aangename en beschaafde manier be zig houden en wij zien dan ook de groote Windei uitvoering op Zaterdag 6 April, waarbij °a. het sprookje „Roodkapje" door de kinderen teif zal worden opgevoerd, met belangstelling tegemoet. Door eenige omwonenden van de school aan öe Berkenstraat was het initiatief genomen, tién militairen een kienavond aan te bieden, f-ieze werd gehouden in de cantine van de School en is op buitengewone wijze geslaagd, Nadat de avond met een kort woord was ge- °Pend en de commandant, de le luitenant Brit- tel, die door zijn aanwezigheid blijk van mede- teven met z'n jongens en sympathie met het tioel gaf, welkom was geheeten en een zeer S°ede band zich niet onbetuigd had gelaten, betrad het dubbelmannenkwartet „Harmonie", öir. p m. Germes, het podium en zong op v°ortreffelijke wijze eenige meerstemmige lie feren. Dat goede kunst door de militairen op Drijs werd gesteld, bleek wel uit het spontane aPpiaus na elk nummer. Hierna werd met kienen begonnen. Dit spel ^as bij de aanwezigen onbekend, aangezien te Groningen, waar deze soldaten vandaan ko teen, weinig of nooit gekiend wordt. Maar spoe- teg was men volop bezig en de welvoorziene teentafel vond een gretig onthaal, fteschen de kienronden trad nogmaals het kwartet „Harmonie" op met „O Pepita". „De Apotheker", enz. Veel te vroeg naar ieders zin, nam luitenant Britzei het woord om in een bijzonder hartelijke toespraak de organisatoren en de milde gevers der prijzen voor „zijn jon gens" te bedanken. Op zijn verzoek werd een driewerf „hoera" aangeheven en behoorde deze uitmuntend geslaagde avond, die weer blijk gaf van saamhoorigheid tusschen burgerij en ge mobiliseerde militairen, weer tot het verleden. Naar wij vernemen, is dezer dagen ten kan tore van den Haarlemschen Armenraad, Jans weg 39, door een liefdadig stadgenoot een bedrag van 20 gestort met de speciale vermelding, dat dit bedrag bestemd is om te voorzien in den ergsten nood in gezinnen, waar koude geleden wordt. Voorzeker een prachtig voorbeeld, dat navol ging verdient! Immers: de brandstoffennood is in vele ge zinnen zeer nijpend, wat geenszins verwande- ring kan wekken: op zulk een felle en aanhou dende koude is vrijwel niemand berekend; kachels en haarden verslinden enorme hoeveel heden brandstof en wil men niet verkleumen, dan moet in deze maanden wel een buitenge woon groot deel van het huishoudbudget be steed worden voor de verwarming, terwijl de huishoudbeurs van menige huisvrouw, die ook in normalen wintertijd de eindjes al zoo moeilijk aan elkaar knoopen kan, zulks allerminst ge doogt. Extra-hulp moet hier geboden worden. Wie volgt den edelen schenker, die het goede voorbeeld gaf, na? De secretaris van den Armenraad houdt zich voor meer giften tot het bijzonder sympathieke doel ten zeerste aanbevolen, terwijl ook bij onze redactie giften in ontvangst worden genomen. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat het goede voorbeeld reeds navolging heeft ge kregen: bij den Armenraad toch werd heden door P. A. B. S. een bedrag van f 30.gedeponeerd, bestemd voor leniging van den winternood. Zaterdagmiddag had op de algemeene be graafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen oen heer S. H. J. CarOn, oud-wagenvoerder der N. Z. HOll. Tramwegmaatschappij. Behalve voor het tramfanfarecorps had de overledene zeer veel gedaan voor een der mu ziekcorpsen van in Haarlem gelegerde militai ren en dit corps nam deze gelegenheid te baat om zijin vriend naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. Onder leiding van hun kapelmeester, sergeant W. Mast, marcheerde dit corps voor den rouw stoet. Toen het stoffelijk overschot van den overle- oene in de aula stond opgebaard, sprak kapel meester Mast namens de manschappen van het corps van het 9e regiment woorden van dank voor alles, wat de overledene gedaan had, ter wijl aan de groeve de heer R. van 't Hoff den overledene schetste als een goed vriend en trouw kameraad, aan wien het tramfanfarecorps veel te danken heeft. Een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer, zijn vader bewezen. Abusievelijk vermeldden wij in ons avondblad van Zaterdag, dat de redding van het driejarig kindje bij de brand in de zaak van den heer Bouwer aan de Zijlstraat geschiedde door leden van de Haarlemsche Brandweer. Het is echter geschied door den heer D. Valk, grondwerker, wonende in de Busken Huetstraat in samenwer king met den grootvader van het kind, den heer Bouwer Sr. Dé Amsterdamsche politie heeft aangehouden een 39-jarigen koopman uit Amsterdam, die er van werd verdacht in Haarlem een drietal fiet sen te hebben gestolen. De man heeft deze diefstallen bekend. Een der fietsen kon reeds in beslag worden genomen. De koopman is ter beschikking van de Justitie gesteld. Zeer vele gezinnen te Haarlem verleenen gastvrijheid aan de militairen gedurende hun vrije uren. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Contact- onderoff. en bij het Centraal Bureau O. en O., Gemeentehuis, Zijlstraat. Op een extra-bijeenkomst van de vereeni ging „Voor de Kunst", Donderdag 15 Februari in de aula van Teyler's Museum, zal drs. A. v. d. Boom spreken over „De kathedraal van Reims". Mej. Dr. G. H. Kurtz, archivaresse van de gemeente Haarlem, zal op de Woensdagen 21 en 28 en zoo noodig op 6 Maart in „De Hoofd wacht" aan de Groote Markt voor de leden der Vereeniging „Haerlem" een keur uit de stadsgezichten, aanwezig in den stedelijken at las, laten zien. Door „Kindervoeding" werden in de week van 5 Februari tot 10 Februari 1940 verstrekt 5283 porties warm eten, n.l. in lokaal Rijks straatweg 987, Weltevredenstraat 1163, Zoete- straat 1171, Buitenrustlaan 910, HaarUiedestr. 824, voorm. Spaarndam 228. Dinsdag 13 Februari des avonds 8.15 uur wordt een vergadering gehouden van de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescherming, comité wijk 17, 18 en 19, in Café Rest. „Suisse", Rijksstraatweg. Nieuwe leden zijn gaarne wel kom-, ook inwoners welke zich disponibel willen stellen voor de inzameling van gelden voor het „Brandspuitenfonds" in genoemde wijken wor den vriendelijk uitgenoodigd deze vergadering te bezoeken. De inzameling omvat de wijken in het noordelijk stadsgedeelte, gelegen boven de Zaanenstraat en Zaanenlaan. De bedevaart, die gisteren door tienduizenden uit alle deelen van het land naar de Kathedrale Easiliek van St. Jan te Den Bosch werd gemaakt, telde ook vele Haarlemmers. Men deelde ons mede, dat ruim 200 personen uit stad en omge ving naar de Lieve Vrouwe van Den Bosch op trokken. Er zijn talrijke jubilea, in allerlei metalen en van allerlei menschen, die hoog of laag op de maatschappelijke ladder staan. De huldigingen kunnen gemeend of formeel zijn, culmineeren in veel woorden of veel geschenken, al of niet ge drenkt- in spontane hartelijkheid. Maar er zijn zoo van die jubilea, die buiten het gewone kader vallen. Zoo een beleeft men vandaag bij de modemagazijnen van Gerzon. De keukenprinses in de cantine. mej. de wed. de Waal-Brassert, is vijf en twintig jaar op haar post en men begrijpt, dat deze populaire verzorgster van zoovele hongerigen en dorstl- gen in het groote bedrijf in de bloemetjes is gezet. De directie hield een lofrede en voegde daar bij een enveloppe met inhoud en een haard- fauteuil; het. personeel kwam met tafelkleeden, ontbijt-accesspirs en bloemen aandragen. En 't bleef geen droge boel! Geen wonder! De verdaagde vergadering van den raad der gemeente Haarlem wordt voortgezet op Vrijdag, 16 Februari 1940, des namiddags om 2 uur en zoo noodig des avonds om 8 uur, in de Staten zaal. Aan de orde komen dan nog: het nog niet behandelde deel der ontwerp-begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente 1940. Wijziging haven-, kade- en bruggeldverorde ningen. Opcenten hoofdsom gemeentefondsbelasting. Wijziging verordening vermakelijkheidsbelas ting. Aan het souper, dat als besluit van den bil- jart-landenwedstrijd NederlandBelgië in het Carltonhotel te Amsterdam plaats vond, werd door den „Kras"-voorzitter, den heer Pinto, medegedeeld, dat hij jhr. Mollerus, den voor zitter van den Nederlandschen Biljartbond, die, zooals bekend, het plan had, op de eerst volgende vergadering als zoodanig af te treden, bereid had gevonden op zijn besluit terug te komen en zijn functie te blijven waarnemen. De H. Vastentijd is weer begonnen. Niemand zal beweren, dat de Kerk het haar kinderen met de verplichtingen van vasten en onthou den op het gebied van spijzen bijzonder moei lijk maakt. Zij, die aan het nakbmen van de voorschriften in geheel hun omvang gebonden zijn, zetten even de tanden op elkaar, voelen in den allereersten tijd een gemis, waar de maag geen plezier in heeft, maar komen al spoedig tot de bevinding, dat het vasten voor lichaam en geest een heilzame oefening is. Zij., aie wegens hun zwakke gezondheid of zwaren arbeid niet vasten kunnen, woi'den ervan vrij gesteld een zoo kunnen alle redelijke katholie ken over deze veertigdaagsche voorbereiding tot het Paaschfeest tevreden zijn. Dat de Vasten in het algemeen licht wordt geacht, blijkt wel duidelijk hieruit, dat zoo- velen in dezen tijd vrijwillig een versterving op zich nemen. Verschillende vormen van vermaak en verstrooiing blijven achterwege en talrijken toonen hun mannelijken moed door zich te matigen in het rookgenot of zich dit geheel te ontzeggen. Er is nbg een ander middel om zich in dezen tijd te versterven, een middel, dat wel zeer voor de hand ligt: de opoffering van het drank genot. Zooals men weet zijn er ook onder de katholieken vereenigingen, wier leden zich regel matig van het gebruik van alle of alleen sterk-alcohPlische dranken onthouden, om daardoor te bereiken, dat de onmatigheid in de maatschappij vermindert of, zoo het kan, ge heel te niet wordt gedaan. Dit is een persoon lijke actie op zuiver christelijken grondslag, ztooals ook de daaraan verbonden propaganda voor betere drinkgewoonten en juistere drink- ideeën op christelijke motieven steunt. In het algemeen kan men zeggen, dat de wereld sympathiek staat tegenover een gezonde actie voor ware matigheid in het drinken. Men kent de ellendige gevolgen van een te ruim al coholgebruik, voor den drinker zelf en niet min der voor zijn familie, en men verafschuwt een Voor het Kantongerecht verscheen een 36- jarige inwoner van Heemstede, die in een win kel te Zandvoort een prikplank had geëxploi teerd. Men kon er voor drie cent prikken en wanneer de plank volgeprikt was, had de exploi tant de luttele som van 2 verdiend. De ambtenaar van het O. M. eischte 15 of tien dagen, waarvan de Kantonrechter 10 of vijf dagen maakte. De Ijsbond voor Haariem en Omstreken, onderafdeeling van den Ijsbond „Hollands Noor derkwartier", deelt ons mede, dat het Zuider- Buitenspaarne berijdbaar is. Het ijs in en om Haarlem is verder niet mooi. De Ringvaart vanaf de Cruquius tot de Lie- brug is slecht en de Mooie Nel is gevaarlijk. De Westeinderplas is goed en de Kleine, Poel is gevaarlijk. Het bestuur van de Recollectieclub maakt be kend, dat in verband met de Vastenmeditaties, welke des Vrijdags in de Paterskerk worden gehouden, gedurende de maanden Februari en Maart geen recollectieoefeningen kunnen plaats vinden. De eerstvolgende recollectieoefening zal dus gehouden worden op Vrijdag 26 April om 8.15 uur. Het bestuur herinnert er tevens aan, dat as. Zondag om 11 uur in de kerk van O.L. Vrouw v. Zeven Smarten een H. Mis gal worden ge lezen voor de levende en overleden leden, waar in u allen wordt verwacht. De verordening inzake bijzondere achtergevel- rooilijnen vastgesteld bij raadsbesluit van 26 Juli 1939 en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 20 De cember 1939 is, met de daarbij behoorende teekening, van heden af gedurende drie maan den voor een ieder ter lezing nedergelegd op de gemeente-secretarie, 7e Afdeeling. Inlichtingen aan het Bureau van politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. V» mud brandstof; Zonneveld, Oranjeboom straat 43; Phototoestel, v. Kan, Laan van Bloe- menhove 3, Heemstede; Munt, Cats, Gen. Bo- thastraat 19; Heerenpolshorloge, Tetterode, Schotersingel 71; Duitsche herdershond, Kennel Haerlem, Amsterdamschevaart 320; Zwarte hond, Wijtvliet, le Zuidpolderstraat 18; 1 paar dameskousen, Roode, Pijlsiaan 122; Mof met portemonnaie, De Gruyter, Barteljorisstraat 40: Portemonnaie met inh., soldaat De Goey, Mil. kantonnement Duinlust, Overveen; Portemon- onmatigheid.die den naar Gods beeld geschapen mensch ontsiert. Onze klacht is dan ook hoofd zakelijk deze, dat „men" te weinig actieve mede werking aan den strijd tegen de onmatigheid verleent. Men laat de onthouders te veel alléén staan. Nu doen wij een beroep op alle katholieken om gedurende den Vastentijd onzen moreelen arbeid te steunen door een daad van godsdien stige beteekenis. Wij vragen om uw offer van drankderving in deze weken. Geen enkele wet legt u de verplichting op, afstand te doen van i'w matig genoten borrel, biertje of likeurtje. Maar gij kunt u daarvan vrijwillig onthouden uit hoogere beweegredenen. Gij kunt u op dat punt versterven om God eerherstel te geven voor het vele kwaad, dat door drankmisbruik bedreven wordt. Uw offertje zal een gebed zijn voor het heil van vele naasten, die thans gebukt gaan onder het leed, door middel van den al cohol veroorzaakt. Gij zult daardoor toonen, dat de bewering: ik kan den drank laten staan, in dien ik wü, een eerlijke overtuiging is. U zult met ons mede bewijzen, dat het zeer goed mo gelijk is, te leven zonder regelmatig drankge bruik. Zeker zult u ondervinden, dat de drank derving om hooger motief evenals die uit eenvoudige naastenliefde een innige voldoe ning geeft. Mogelijk zult u zelfs de ervaring op doen, dat de onthbuding u in alle opzichten uitstekend bekomt. Maar wat wij u vriendelijk verzoeken is alleen dit: offer in den Vastentijd met ons mee. Hier is een bepaalde bedoeling aan verbonden. Aanhou dend bidden wij katholieken en vele anderen nu om den goeden vrede in de wereld. Ons gebed zal méér kracht hebben als wij het on dersteunen met een vrijwillige versterving, die geheel in overeenstemming is met dezen tjjd van boete en inkeer. Er zijn drankzuchtigen, die zichzelf een heilig geweld aandoen om hun gevaarlijken hartstocht te overwinnen en die daarin, strijdend en bid dend, met Gbds hulp slagen. Laten wij, wien het drankoffer slechts geringe moeite kost, niet verzuimen om het aan te wenden tot het berei ken van een groot goed: den vrede! Aan allen, die ons in deze actie willen steunen, onze Oprechte dank! Geestelijk Adviseur en besturen van Mariavereenigin£ en Kruisverband. De vrouwelijke jeugdbeweging. Ook in de parochie van den H. Bavo is een grootsche actie gaande onder de vrouwelijke jeugd boven de 17 jaar. Veertien dagen geleden hield pater Borro- maeus de Greeve een viertal conferenties waar aan 307 dames deelnamen. Als tweede deel dezer actie werd een tentoon stelling onder den titel „Denk en doe" in het R. K. Jeugdhuis geopend. De groote meisjeszaal was Zondag voor dit doel prettig ingericht, mede dank zij de mede werking van de firma Carl v. Empelen en de firma van Sambeek. Langs de wanden waren verschillende stands, zoo o. a. hoe men van niets iets maakt voor de jeugd, als speelgoed e. d. De firma H. Coebergh uit Haarlem had een fraaie stand met lec tuur, betrekking hebbende op de jeugd en haar toekomst. Er waren foto's van het Koninklijk Huis en vooral van onze kleine Prinses. Men zag er een gezellige kinderkamer, eenvoudig maar smaakvol, poppen, kinderkleeding, ook en vooral voor het gewone arbeidersgezin. Een liturgische stand demonstreerde ons rijke Roomsche leven, en hoe de as. moeders met de groote feestdagen als Paschen en Kerstmis die feestdagen ook over kunnen brengen van de kerk naar het gezin. Er werd gedemonstreerd wat noodig is bij een bediening en hoe een en ander opgesteld moet worden als de priester de laatste genademiddelen aan een zieken huisge noot komt geven. Een woninginrichting was primitief voorge steld door miniatuur-meubelen en foto's van woninginterieurs. Bijzonder aantrekkelijk waren ook de gedekte tafels voor een Kerstontbijt en een Paaschdiner. Ook hier werd speciaal op het arbeidersgezin gelet. Het derde deel van „Je levenstaak" zal be staan in cursussen, te organiseeren voor de beide parochies te zamen. Allereerst een practi- sche cursus voor koken, naaien, verstellen en waschbehandeling, in samenwerking met de R.K. Huishoudschool, en varieerende van 6 tot 24 lessen. Verder o. m. kinderverzorging, zieken verzorging en E.H.B.O. „Weet je te redden", ..Hoe ga ik met kinderen om", „Maak van je huis een thuis", „Maak er iets van" etc. Kortom, een veelzijdig terrein, dat voor elk meisje, dat nu of misschien later trouwplannen heeft, leerzaam is. Zondag tijdens de tentoonstelling gaven zich reeds een 70-tal cursisten op. Voor deelname kan men zich alsnog opgeven voor de parochie St. Bavo bij mej. Toos v. d. Linden, Zandvoort- sche laan 31, telef. 26594; kap. R. Oud, Heeren- weg 88, telef. 28121, en voor de parochie Val kenburg bij mej. Bergman, Nic. Beetslaan 4 of kap. H. Kooijman, Valkenburgerplein, tel. 28454. IJsbericht „Volharding". Als de dooi nu weer geen spelbreker wordt, zal as. Woensdag de wedstrijd plaats hebben over de 500 M. Daar de publieke belangstelling voor het schaatsenrijden sterk afneemt, heeft het bestuur besloten de banen slechts open te stellen op Woensdag, Zaterdag en Zondag. Gevonden dieren en voorwerpen. Jansen, Havenstraat 19, doublé armband; F. Reits, Laan van Bloemenhoven, distributiebonnen; Vreeken, Heemstedeplein 40, handbijl; H. Hamming, Spaarnzicht 18, boekje met zegels; A. v. d. Put ten, Raadhuisstraat 82, cape; v. Roode, Blee- kersvaart 35, handschoen; Stichting Meer en Bosch, hond; Sterol, Heemsteedschedreef 137, handschoen; J. W. Dirkmaat, Landzichtlaan la, bruine motorhandschoenen; de Klerk, Slinger landlaan 26, zilveren armbandhorloge; Bakker, Postlaan 34. poes; Stet, Bleekersvaartweg 51, kinder kruiwagen; P. Caron, Wipperplein 16, blauw wollen muts; Met, Sligerland 2, porte monnaie met inhoud; P. Neeskens, Meerweg 13, 2 gouden en 1 zilveren ring; J. S. v. d. Hoorn, Kerklaan 61, rijwielbelastingmerk; W. de Wildt, Talmastraat 25, paar schaatsen; Bos, Lucas v. Leydelaan 2, sleutels; Bokma, Bronsteeweg 92, tasch met waschgoederenKomen, Heeren weg 23b, vulpen; Postkantoor Heemstede, vulpen; Nifterink, Paulus Potterlaan 15, ijsstok. Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 5 t/m. 10 Febr. genomen 461 douchebaden en 22 kuipbaden. Aan 54 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 103 volwassenen gebruik gemaakt. Priesterwijding De eerw. frater P. J. L. v. Dijk van de parochie van den H. Martinus, missionaris van de Witte Paters te 's-Heeren- berg, zal de H. Priesterwijding ontvangen op Zaterdag 9 Maart uit de handen van Mgr. J. P. Huibers. Naar het R. K. Parochieblad meldt, zal hij op 2en Paaschdag of den Zondag d.a.v. zijn eerste plechtige H. Mis in de St. Martinus- kerk opdragen. St. Joseph gezellen Donderdagavond om 8.15 uur verplichte vergadering. Op dien avond spreekt de heer Tervoort, hoofdonderwijzer te Zaandam, over „Gods Scheppingsplan". Er wordt op gerekend:, dat alle gezellen present zullen zijn. Voor de R. K. militairen Donderdagmorgen om 8.30 uur is er in de St. Josephkerk een H. Mis met conferentie door den majoor-aalmoe- aenier voor de R. K. militairen. Flanel GROOTE HOtTSTR. 31 BIJ AXEGATTG Gebouw St. Bavo: Floresfilm, 8 uur; Haarl. Zanggenot, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Maandag 12 Februari: 8.15 uur, Het Neder- landsch Tooneel „Phaedra". Dinsdag 13 Februari: 8.15 uur, Het Ruys- Ensemble „De Dokter Privé". Woensdag 14 Februari: 8.15 uur, Dansavond „Harald Kreutzberg". Kunstzaal De Bois: Expositie 105 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Gem. Concertgebouw: Concert Pablo Casals, 8.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende aptheken: Duijm en Keur. Keizerstraat 6; Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30; Mamix-apotheek, Mar- nixstraat 65. Onder de H. Mis algemeene H. Communie. Daags tevoren, Woensdagmiddag, is er om 3.30 uur in de St. Martinuskerk Lof met predikatie. De R.K. Volksbond, afd. Velsen houdt Maan dag 19 Febr. a.s. een bestuursraadvergadering in het Patronaatsgebouw, aanvang half acht. Op Maandag 26 Februari vindt de groote ledenvergadering plaats voor de geheele af deeling Velsen. Uit het overzicht van de gemeentelijke Ar beidsbeurs per 10 Febr. j.l. blijkt, dat het aan tal werklooze visschers een weinig is vermin derd. Hun aantal daalde van 326 op 309. Het aantal ingeschreven werkzoekende visscherij- arbeiders bleef met 229 precies gelijk. Het aantal vrouwelijke werkloozen blijkt in onze gemeente zeer gering te zijn. Mr. F. Helmstrijd, die, zooals reeds gemeld, No. 1 staat op de voordracht voor gemeente secretaris in de gemeente Velsen, is thans als zoodanig werkzaam in Alphen aan de Rijn. Voordien bekleedde hij dezelfde functie in Ze venhuizen en Boskoop. Mr. Helmstrijd, die in 1899 geboren is, is ook op journalistiek terrein werkzaam. Hij is re dacteur van een orgaan van den bond van Ge meente-ambtenaren. Voorts heeft hij werken geschreven op het gebied van bevolking, lucht bescherming e.a. Geboren: C. J. WittemanWempe d.; G. A. JansenZwart d.; J. M. Th. BlomKerkvliet z.; R. S. KramerBos z.; M. Kostervan Ernst d.; G. van der PlasDemmes d.; A. G. Coster de Graaf z. Overleden: F. G. Elfrink, 76 j., echtgen. van A. Twisk, Rijksweg 396, Santpoort; M. v. d. Velde, 47 j., echtgen. van A. Butter, Melklaan 55, Velsen-N.; P. v. Eerde, 73 j., echtgen. van J. Steenbakker, Kalverstraat 16, IJmuiden. Ondertrouwd: C. Koper en C. J. Beentjes; B. Kok en W. J. Durge; R. Reindersma en N. C. Groen. Gehuwd: J. Broek en B. v. d. Zwan; 3. X Fortijne en M. B. Lasschuit. K. R. O.-propaganda In samenwerking met de Katholieke Volksbond organiseert de K. R. O. op heden, Maandag 12 Februari, een ont- wikkelings- en propaganda-avond in café Zo- merlust. Hoofdstraat 124. Een lichtbeeldenserie zal het gesprokene ver duidelijken. Dat is *n interessante avond die vrij toegankelijk is voor alle katholieken. Aanvang 8 uur. Voor bovengenoemden wedstrijd, uitgeschre ven door de H, K. V. Achilles, welke gehouden wordt op Zondag 18 en 25 Februari aa., in de zaal van hotel de Leeuwerik, hebben 110 deel nemers ingeschreven, waarvan 80 worstelaass en 30 gewichtheffers. De wedstrijden zullen op beide Zondagen om 12 uur aanvangen. Vermelding verdient nog, dat 24 vereenigin gen hebben ingeschreven uit het geheele land. 1 1 De voltooiing van een katholieke Uni versiteit zal al uw inspanning eischen, maar het is Mijn vurige en Innige wensch, dat gij dit groote werk, van zoo"n verstrekkend belang voor uw land en uw geloof, tot een goed «inde zult brengen. Paus Pius XI op de audiëntie nö de heiligverklaring van Petrus Canish», 30 Mei 1925.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5