De Waal uit het ijs gekomen Benzineprijs verhoogd OOK U Japan zegt verdrag op De slagkruisers voor Indië Wij luisteren naar... FINANCIEN Dagfilm W ater standen f H MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 (Vervolg van vagina 1) Steenfabriek te Druten geïsoleerd IJsbrekers in actie Bij Dodewaard Geen onmiddellijk gevaar Bij Beneden-Leeuwen Bij Tiel In veiligheid Bankdirecteur in arrest te Utrecht Verdacht van verduistering PHARMACEUTISCH CONFLICT TE ENSCHEDE Eigen groothandel voor de Ziekenfondsen moet zich beschermen te gen GRIEP! Nieuw verdrag in uitzicht gesteld Hevige brand te Oss HAVEN TE OUDE SCHILD WEER OPEN Wat bekende figuren in Indië er van zeggen Dinsdag 13 Februari Twente noteerde 15 gr. Celsius ,,Reiger"-reizigers in ons land NapelsAmsterdam in drie dagen IJSGANG BELETTE REIS DINER TER EERE VAN IR. DAMME Slachtoffer van kolendamp vergiftiging overleden Jubileum Instituut voor Doof stommen te Groningen Academische examens Schaakvierkamp te Delft MARKTEN WIELRENNEN U.C.I. STELT WEDSTRIJD KALENDER VAST Op het congres te Milaan e o.co o.cc c co c.co De 80 K.M. ijs, welke van Mbezel en Rijn laar onze lagere landen zijn afgedreven, had den zich in onze rivieren weer vastgezet en zoo kreeg men ook overstroomingen doordat het water voortdurend stiet op deze ijsverdikkingen. Hierdoor ontstond ook het onaangenaam ver schijnsel. dat de ijsgang op onze rivieren voort durend stiet op deze ijsverdikkingen, waardoor ook o0 bepaalde afstanden vakken open water ontstonden én men groote verschillen in water stand constateerde, welke over ettelijke kilome ters soms 1 tot 2 Meter bedroegen. De ijsgang was daarom ditmaal op Waal, Rijn en IJsei ook veel gevaarlijker dan bij vorige gelegenhe den. toen water en ijs vrijer doorgang hadden. Deze toestand was ook oorzaak van de schade geleden aan de vijf booten van de N.V Stoom boot Mijen „Nijmegen" De Nijmegen V. VI, IV en III, de Nijverheid en de Altona lagen veilig achter den strekaam en achter de bruggen hoofden van de Waalbrug. Bij normalen water stand zouden deze schepen geen last gehad hebben van het kruiende ijs. maar juist bij een a.bnormalen stand van 11 tot 12 meter boven N.A.P werd het ijs opgestuwd en kregen deze booten last van het sterke ijs, dat gestold lag in de Nijmeegsche vluchthaven aan den Lin- cenberg, welk ijs over den strekdam <verd ge stuwd door den sterken waterstroom. Zondagavond was de stand van de rivier voor Nijmegen vrijwel onveranderd gebleven en con stateerde men een stand van 12.50 tot 12.60 M Keulen seinde 12 c.M. val, maar Nijmegen bleek last te hebben van het opgestuwde water, dat bljikbaar niet goed weg kon bij de ijsverdik kingen tusschen Druten, Leeuwen en Dode- waard. De beton- en steenfabriek van de gebroe ders Mijnlieff, welke zich op de uiterwaarden te Druten bevindt, wordt van Zaterdag avond af geheel door het ijs ingesloten. Indien de rivier gaat werken, dreigt het gevaar, dat het gebouw door het geweld der kruiende ijsschotsen zal worden vernield. In de fabriek wonen twee leden van het personeel met hun gezinnen, die nu geheel van de buitenwereld zijn afgesloten, aange zien ook de telefoonverbinding verbroken is. Aangezien men zich over het lot van deze menschen ongerust maakt, zou Maandagoch tend om half acht een ploeg militairen een po ging doen de fabriek door het ijs te bereiken om de twee families in veiligheid te brengen. De soldaten zullen daarbij gebruik maken van een roeiboot, waarmede ze zullen trachten via de geulen door de ijsvlakte heen te dringen. Zondagmiddag is het ijs in de Waal bij Opijnen door een tweetal ijsbrekers gebroken. Zeer velen waren van ver uit de omgeving ge komen om van den hoogen Waaldijk af dit werk gade te slaan. Te ongeveer kwart voor vier begonnen de sirenes van de beide ijsbrekers te loeien, waarop de schepen omdraaiden en in de richting Zaltbommel opstoomden. Eenigen tijd later hoorde men een dof gekraak en kwam er beweging in het ijs. Zware ijsschollen botsten tegen de.dykglooiing. Men zag, dat een schok ker. welke in de rivier lag, door de zware schol len werd meegevoerd, om vervolgens, als ware het slechts een blikken doosje, tegen den dijk in elkaar te worden gedrukt. Ook zag men midden in de ijsschollen een zandschuit drij ven, welke met den stroom werd meegevoerd. Na ongeveer een uur was het ijs met den stroom weggevoerd en zette het zich naar boven vast. In de omgeving van de steenfabriek te Hees- selt. die aan de rivier gelegen is, zijn de oevers volgeloopen. Er heeft zich een ijsdam gevormd, waardoor de toegang tot de fabriek versperd is, zoodat deze geheel geïsoleerd 15, Is Zaterdagavond en gedurende den nacht 't tjs op de rivier de Waal aan het kruien ge weest. Zondagochtend te ongeveer zeven uur zat het weer vast. Het water was toen onrust barend gestegen. Van Zondagochtend zeven uur tot elf uur bedroeg de was ongeveer 75 c.M. Op sommige plaatsen stond het water toen op rog geen twee meter meer van de kruin van den dijk. Een tweetal op de uiterwaarden ge legen steenfabrieken kregen last van het wa ter. De gezinnen, die bij deze fabrieken wonen, zijn van de gemeenschap afgesneden, doordat het ys thans niet alleen vast zit in de rivier zelf, maar ook op de ondergeloopen uiterwaar den. De telefoonverbindingen met deze fabrie ken zijn verbroken, daar alle telefoonpalen door het kruiende ijs zijn afgeknapt en mee gevoerd.-Op sommige plaatsen staan de ijs schollen op gelijke hoogte met het wegdek op den dijk. Buitendijks staande boomen zijn als houtjes afgebroken. Het tegen den buitendijk staande gebouw van de scheepswerf J. Hendriks heeft ernstig ge'eden en dreigt, zoodra het ijs opnieuw be gint te kruien, hetgeen ieder oogenblik kan ge beuren. geheel verwoest te zullen worden. Een ander buitendijks staand huis is geheel door het ijs ingesloten. Een daarbij staande schuur is reeds ingedrukt. De op de uiterwaarden te Ochten staande woning van een bewaarsman is geheel geïso leerd. Het aanlegsteigertje is gisteravond door het ijs meegevoerd. Het water wies Zondagochtend om elf uur nog steeds, doch niet meer met die snelheid als in de vroege ochtenduren. Vele ingezetenen, vooral zij die verder van de dijken wonen, komen den toestand in oogen- êchouw nemen. Zaterdag is een z.g. losschip, dat met vier kabels bij Druten aan den wal lag, door het ijs meegesleurd en in de richting van Tiel verdwenen. Volgens de ambtenaren van den Rijkswaterstaat bestaat er voor den dijk op het oogenblik geen onmiddellijk gevaar. Zoodra de ijsdam, welke zich bij Echteld be vindt, doorbreekt, zal de ijsopeenhooping by Druten kunnen wegvloeien en zal ook de waterstand dalen. Er is een groot verschil met den toestand van 1926, toen het hooge water door den storm werd opgezweept en de dijken zich daardoor tenslotte hebben begeven Zaterdag is het ys in de Waal voor Beneden- Leeuwen gaan kruien. Het ijs liep spoedig op en in elkaar, waardoor eenige ijsdammen over de geheele breedte der rivier zijn ontstaan. Het wast nog steeds en Is op weg het hooge peil uit het rampjaar 1926 te bereiken. Mocht bij dezen waterstand de rivier zich weer los maken dan wordt groote schade gevreesd. Militairen en burgers ontruimen een aantal «chepen Een dertigtal vaartuigen loopt groot gevaar door den ysgang verpletterd te worden. Twee zijn reeds gezonken. Midden op de rivier ligt in het ys een pon ton van den aanlegsteiger van de Nymeegsche boot uit het dorp Druten. Dit schip wordt als verloren beschouwd. Een rijnaak is door het ijs op den wal ge schoven Achter den enormen ijsdam, welke zich in de Waal voor Beneden-Leeuwen heeft gevormd, bleef het water stijgen. Een oogenblik werd de mogelijkheid over wogen om den ijsdam. welke een groot ge vaar voor een aantal, hier gemeerd liggende schepen vormt, met de hulp van vliegtuigen stuk te doen schieten. Tengevolge van het ongunstige weer de lichte sneeuw be perkte het uitzicht ernstig moest men hier evenwel van af zien. Heden zou nader worden beslist, wat er ge daan moet worden om het gevaar voor de sche pen weg te nemen. De Waal voor Tiel heeft Zondag in het centrum van de belangstelling gestaan. Uit alle deelen van het land kwam men naar Tiel. De binnenstad en de straten bij de Waal vertoonden een ongekende drukte. On der de vele bezoekers bevonden zich van middag ook H. K. H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard. Men behoefde geen spijt te hebben van den tocht naar de Betuwe, want de Waal heeft wel voor bij zonder veel afwisseling gezorgd. Behalve de resultaten van het eerste kruien van Zater dag viel er nog heel wat meer te zien. Het begon al vroeg. Omstreeks kwart over r.egen kwam er eensklaps eenige beweging in de rivier, welke evenwel niet van groote beteekenis bleek. Het ijs dreef rustig weg, maar liep op enkele kilometers beneden Tiel op een dam. De dam boven Tiel hield het echter nog vol, zoo dat precies voor de stad een open stuk van en kele kilometers ontstond. Opnieuw volgde een periode van spanning. Nu eens liep het water peil op en dan zakte het weder tot omstreeks kwart over drie, toen de dam boven Tiel het eensklaps begaf en de ijsmassa's met groote snelheid in de richting Tiel dreven. Andermaal verliep alles zonder noemenswaardig geweld. Weer liep de beweging van het ijs dood. Dit maal vormde de ijsdam beneden Tiel een hin derpaal. Tegen vijf uur Zondag zat deze nog steeds vast. Ook bij Ochten hield de dam het op dat oogenblik nog, zoodat zich ten tweeden male voor Tiel een open gedeelte bevond dit maal van Ochten tot precies beneden Tiel. De laatste strekt zich zelfs tot over enkele kilo meters in de lengte van de rivier uit. In Tiel loopt het water sedert Zondagmiddag geregeld met tien c.M. per uur op, zoodat de toestand daar nog als zeer ernstig moet worden be schouwd. Het beeld van de Waal voor Tiel verandert niet de minuut. De burgemeester van Druten maakt bekend, dat alle vrouwen en kinderen van de beton- en steenfabriek „Mijnlief" te Druten veilig op den wal zyn aangekomen. Men meldt ons: Als noodzakelijk gevolg van de verhooging van de benzinebelasting, welke de regeering leeds Zondag heeft doen ingaan, hebben de benzinemaatschappyen Shell, Standard, Texa co en Sinfina den benzineprijs met ingang van heden met l'/a cent per liter verhoogd. Naar het Utrechtsch Dagblad verneemt, is op last van de Justitie Zaterdag gearresteerd de heer J. H. K., directeur van de firma Wed. A. Ebeling en Co. te Utrecht, welke firma het bankbedrijf uitoefende in de Boothstraat, aldaar. Zooals men weet, heeft de firma Ebeling eeni gen tyd geleden bij de rechtbank surséance van betaling aangevraagd, welk verzoek de Civiele kamer van de rechtbank afgeloopen Woensdag heeft behandeld. Bij deze behandeling heeft het daartoe vereischte aantal crediteuren van de bankinstelling zich verklaard vosr definitieve surséance. Hangende deze uitspraak van de rechtbank heeft de Justitie echter aanleiding gevonden om in te grijpen, den directeur der firma te arrestee ren en in verzekerde bewaring te stellen. Naar 't blad verneemt, wordt de directeur verdacht van het plegen van verduisteringen ten nadeele van een aantal crediteuren, teneinde op deze wijze de tekorten, waarmede het bankbedrijf te kam pen had, te dekken. Tijdens de behandeling van de surséance-aanvraag zijn deze verduisteringen aan het licht gekomen, waarna is overgegaan tot de arrestatie van den directeur. Toen wy ons hedenmorgen te bevoegder plaatse om inlichtingen wendden, naar aanlei ding van deze arrestatie, kon men ons aldaar deze niet verstrekken. Te Enschede is gelijk bekend een conflict ontstaan tusschen het aldaar gevestigde am- bachts-ziekenïonds „De Voorzorg" en de apo thekersorganisatie. De bemiddelingspogingen hebben geen succes opgeleverd. In een leden vergadering van het fonds heeft de voorzittei van den centralen bond van ziekenfondsen, het Tweede Kamerlid C. J. van Lienden, verklaara, dat de onderling beheerde ziekenfondsen een eigen pharmace'utisciien groothandel zouden oprichten, om de ziekenfonds-apotheken, die door den bestaanden groothandel op dit gebiec geboycot worden, te bevoorraden. In een door den centralen bond van zieken fondsen bijeengeroepen vergadering, die Zater dag te Utrecht werd gehouden, en waaraan be stuurders van een groot aantal fondsen deel namen. is de „Coöperatieve Pharmaceutische Groothandelsvert eniging Copharma U. A." op gericht. Een directeur en een raad van commis sarissen zijn gekozen en binnen enkele dagen zal deze groothandel, die te 's-Gravenhage ge vestigd is, met de werkzaamhden beginnen. Eet, vertegenwoordiger van de coöperatieve groot- nandelsvereeniging „De Handelskamer" is in den raad van commissarissen opgenomen, alsook een bestuurslid van den centralen bond van ziekenfondsen. In de statuten is de mogelykheia geopend om ook door vertegenwoordigers van andere landelyke organisaties op ziekénfonds- gebied een zetel in den raad van commissarissen te doen bezetten. Loop geen kans, wanneer de griep heerscht. Zorg voor veel frissche lucht en beweging, eet eenvoudig voedsel, drink melk en vruchten sappen om Uw weerstands-vermo gen te versterken. Wanneer Ge kouvat, behandel die bij het eerste teeken! Neem, indien noodig, een laxeer middel en een warm bad, ga naar bed. Smeer flink Vicks VapoRub op keel en borst en bedek dat met warm flanel. Snuif bij wijze van voorzorgsmaatregel eenige malen per dag een weinig Vicks goed door de neusgaten op. Verlaagde prijs 90 ct. De Regeeringspersdienst meldt: Tengevolge van de uittreding van Japan uit den Volkenbond en het ophouden var, de aanraking, die tevoren door Japan werd onderhouden met het Permanente Hof van In ternationale Justitie, was de opzet van het op 19 April 1933 tusschen Nederland en Japan gesloten arbitrage- en conciliatieverdrag, waarin aan het Permanente Hof een functie was toegedacht, niet langer voor volledige toe passing vatbaar. In verband daarmede heeft de Japansche regeering gebruik gemaakt van de bevoegd heid van elk der partijen, om het verdrag op 12 Augustus a.s. buiten werking te doen treden, door thans, in overeenstemming met den in het verdrag voorzienen opzeg gingstermijn, van die bedoeling kennis te geven aan de Nederlandsche regeering. De Japansche regeering heeft bij haar desbe treffende mededeeling door bemiddeling van den Japanschen gezant te 's-Gravenhage te kennen doen geven, dat zij weldra in onder handeling hoopt te treden nopens de tot stand koming van een nieuw verdrag, dat rekening houdt met de veranderde positie waarin Japan zich ten opzichte van den Volkenbond en het Permanente Hof van Internationale Justitie bevindt en waarin tevens eenige herzieningen van technischen aard in de verdragsmaterie zouden zijn aan te brengen, welke de Japan sche regeering noodig acht. Gehoopt wordt, dat die onderhandelingen zulien leiden tot de tot stand koming van een ni:uw verdrag vóór het thans opgezegde tractaat buiten wer king zal treden. Rond zeven uur Zaterdagavond werd de Heu- velbuurt te Oss opgeschrikt door een zeer ern- stigen uitslaanden brand in het perceel van de fa. Tempel, van den heer Weerens, ass. apo theker en drogist te Heuvel Oss. De vlammen brachten de belendende percee- len ernstig in gevaar. Dank zij het snel en energiek optreden van de brandweer, die spoe dig ter plaatse was, werd de brand beperkt tot het magazijn, dat geheel uitbrandde. Alle aanwezige materialen en goederen, als verfstoffen en allerlei artikelen behoorende tot de drogisterij, gingen verloren. Het dak brand de finaal af. De winkel werd gespaard. De waterschade is zeer aanzienlijk. De brand bleef tot het perceel beperkt, hoewel men aan vankelijk algemeen bevreesd was voor een ca- tastrofaler. brand. Omtrent 10 uur was de brandweer de situa tie geheel meester. De oorzaak van den brand was kortsluiting. De schade wordt door verzekering gedekt. De Texelsche haven te Oude Schild, die on geveer veertien dagen geheel door het ijs was afgesloten,, is vanmorgen open geraakt. Door den hoogen vloed is in den afgeloopen nacht in cien zwaren ysdam voor den havenmond 'n bres ontstaan. Verschillende kotters zijn reeds uit gevaren; hierdoor is de opening breeder ge worden. De „Dokter Wagenaar", de boot op Den Helder, is uitgevaren, om nog meer ruimte te maken. Na dit werk kwam zy naar Oude Schild- terug. Moorgen hoopt men van Oude Schild uit den dienst op Den Helder te hervatten. Van daag wordt de dienst op deze plaats nog van 't Homtje uit onderhouden. 1 BATAVIA, 12 Febr. (Aneta.) Het „Nieuws van den dag van Ned.-Indië" interviewde eenige bekende figuren in Nederlandsch-Indië naar aanleidig van de versterking van de vloot met slagkruisers. De heer H. Giel, president van de factory der Ned. Handel Mij., juicht de plannen ten zeerste toe. Hij betreurt het slechts, dat zy zoo laat zyn gekomen. Ten aanzien van de financieele con sequenties vermoedt de heer Giel dat Nederland het grootste deel van de lasten zal dragen. De voorzitter van het Algemeen Landbouw- syndicaat, dr. ir. F. Kramer, meent dat men slechts op de uitingen in de dagbladen behoeft te wijzen om aan te toonen, dat er wel niemand zal zijn, die de plannen tot verhooging van de Indische defensie niet zal toejuichen. Of dat door slagkruisers moet geschieden, daarover laat ik mij liever niet uit, daar dit een kwestie is van deskundigen, aldus dr. Kramer. De leider van de fractie van de Vaderlandsche Club in der Volksraad, de heer Verboom, is zeer verheugd, maar hoopt op een uitvoering op korten termijn en dat ook niet zal worden nagelaten om de kern van de slagvloot te voor- HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzenalng 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-Melodisten en so list, 12.451.10 Berichten ANP en gramofoon muziek, 2.00 Vrouwenuur, 3.00 Modecursus, 4.00 Verkorte opera „Carmen" (gr.pl.), 5.00 KRO-orkest, 5.456.05 Felicitatiebezoek, 6.35 Sportpraatje, 7.00 Berichten, 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe gemeenschap" 7.35 Militaire mu ziek 7.50 Reportage, 8.00 Berichten ANP, me- dedeelingen, 8.15 Lijdensmeditatie, 9.15 Gra mofoonmuziek, 9.30 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 10.30 Berichten ANP, 10.40 Rococo-octet, 11.0011.10 Gramofoon muziek, 11.3012 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. 6.307.00 RVU 8.00 Berichten ANP, 8.10 Orgelspel, 8.30 Gra mofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Ensemble Jetty Cantor, u 0011.30 Voor de vrouw. 12.15 Gramofoon muziek, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmu ziek, 1.00 Omroeporkest 2.00 Voor de vrouw, 2.10 Omroeporkest, 2.45 Knip- en naaicursus, 3.45 Lyra-trio, 4.30 Kinderkoor, 5.30 AVRO- Aeolian-orkest en solist, 6.30 Cyclus „De we reld kreeg radio". 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Pianovoordracht, 7.30 Engelsche les, 8.00 ^Berichten ANP. 8.15 Internationaal overzicht, 8.35 Bonte Mobilisatietrein, 9.45 Gramofoon muziek. 10.30 AVRO-ÏDansorkest. 11.00 Be richten ANP, 11.10 Ensemble Alfredo Spezia- letti, 11,3512 00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Orgelconcert. 12.50 Jack Hylton en zijn Band, 1.20 Belichten. 1.30 Dansmuziek, 3 20 Geiger en zijn orkest, 3.50 Het ..Shepherd Prize Silver"-orkest, 5.50 Zang, 6.20 Berichten, 6.35 Journalistieke causerie. 6.50 BBC-Harmo- nie-orkest, 8.05 BBC-Schotsch orkest en so list. 9.20 Berichten. 10.35 Gewijde muziek, 10.50 Het Menges-strijkkwartet, 11.35 BBC- Theater-orkest, 12.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Vioolvoordracht, 12 35 en 1.05 Fluit en piano, 1.35 Pianovoordracht, 2.00 Gramo foonmuziek, 2.05 en 2.30 Cellovoordracht.. 4 50 Zang. 5.35 Kamermuziek en zang, 6.35 Viool en piano, 7.20 Orkestconcert, 7.50 „Carmen" opera, 10.35 Zang, 11.05 Raymond Legrana"s jazz-orkest 12.0512.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 7.408.50 Leo Eysoldt's kleinorkest, 10.50 Gramofoonmuziek. li.20 Omroepkoor en -orkest en solist, 1.15 Muzikaal tusschenspel, 1.35 Populair concert. 2.45 Omroeporkest en soliste, 4.30 Zang. 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek, 7.35 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.51 en 1.30 Om- roepdansorkest, 1.502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek, 8.50 Gramofoonmuziek, 9.20 Omroeporkest en soliste, 10.3011.20 Gramo foonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1 30 Ra dio-orkest, 1.50-2.20 en 6.35 Gramofoonmu ziek, 6.50 Radio-orkest. 8.50 „Katharina", ope. ra, 10.05 en 10.3011.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Militair orkest, soldatenkoren en so listen, 8.35 Zang en gramofoonmuziek, 9.20 Berichten. 9.50 Wilfrled Krtiger's orkest (opn.), 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Omroeporkest. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. Over IJsland heeft zich ^en gebied van hoo gen luchtdruk ontwikkeld met barometerstan den boven 1030 mb, dat nog verder In beteeke nis toeneemt. Ook het maximum over Scandi navië is in den nacht nog toegenomen, doch in Zuid-Noorwegen daalt de luchtdruk weer. Na het passeeren der storingsfronten van een minimum over West-Duitschland, bouwde zich over onze omgeving een vlakke rug van hoogen druk op, waarvan de as nog juist ten Noorden van ons land is gelegen. Daardoor ging de wind opnieuw naar het Oosten. Mede door de nach telijke uitstraling nam de vorst vooral in de Oostelijke provincies weer sterk toe. Vliegveld Twente had hedenmorgen een temperatuur van -15 graden. Over de Midden-Oostzee is een stationnair minimum gelegen. Aan haar Noordzijde stroomt zeer koude lucht na^r Denemarken. Kopenha gen meldde hedenmorgen een temperatuur, die bijna 20 graden onder normaal is. Op het Siberische Schiereiland begint de luchtdruk te dalen onder invloed van een lang zaam naar het Oosten doordringende Oceaan depressie. Het maximum over den Balkan, dat zich Zondag nog snel opbouwde, neemt nu in betee kenis af. In Roemenië kwamen ten Noorden van de Karpaten zware sneeuwstormen voor, plaatse lijk zelfs vergezeld met onweer. De vorst nam daar tengevolge van den aanvoer van Russische koude toe tot -23 graden. In de Middellandsche Zee ontwikkelt zich over de Golf van Genua een nieuwe depressie. Zaterdagavond te ruim half negen zijn passagiers en beroanntyg van het K.L.M.- vliegtuig „Reiger", die hebben deelgenomen aan de extra-vlucht naar Züid-Afrika, in ons land lerugyekecrd. Van Napels af, moest, evenals dat met de Indië-reizigers der K.L.M. het geval is, de reis per trein gemaakt worden. Via Rome kwamen de passagiers Vrijdagochtend te negen uur in Parijs aan en van daar konden zy per direc- ten trein niet eerder dan hedenmorgen naar Nederland doorreizen. Volgens de dienstrege ling moet de Parijsche trein te ongeveer kwart voor vijf in den Haag en te ruim half zes in Amsterdam aankomen, doch tengevolge v:n het langdurige oponthoud aan de Fransche grens, waar behalve een uitgebreide douane-visitatie ook nog deviezen-controle plaats vindt, en de daarop volgende oponthouden aan de Belgi sche en de Nederlandsche grens, was de trein ruim drie uur te laat. De „Reiger-reizigers" zelf mochten niet over gebrek aan soepelheid klagen. Aan de Fransch-Belgische grens wareh zij de eeni gen wier bagage niet uit. den trein behoefde te worden gebracht, terwijl de douane-be ambten zich met een enkele steekproef te vreden stelden. Niettemin konden zy, telkens er aan den kend, dat zij pas een week geleden nog in Johannesburg waren, moeilijk wennen aan het denkbeeld, dat zij ruim drie dagen moesten rei zen over een traject, dat de „Reiger", had de oorlogstoestand het niet verhinderd, dit laatste gedeelte van de reis te vliegen, in ongeveer zes uur zou hebben afgelegd. In den Haag waren o.a. de heer Plesman en eenige afdeelingschefs van de K. L. M. aan den trein om bemanning en passagiers te verwel komen. De „Noord-Nederland", welke Zondagochtend 9 uur van Terschelling was vertrokken naar Harlingen, aan boord waarvan zich vele verlof gangers bevonden, is ongeveer kwart over 10 weer in de haven van Terschelling teruggekeerd. In verband met den ysgang kon de reis niet verder worden voortgezet. zien van de noodige entourage aan kruisers en kleiner materiaal, zoomede dat spoedig zal wor den aangevangen met de opleiding van het noo dige personeel. De heer Soetardjo, voorzitter van den P.P.B.B. en leider van dfe fractie daarvan in den Volks raad, vindt het besluit van de Nederlandsche regeering natuurlijk toe te juichen. Hij blijft echter van meening, dat alle del'ensie-voor- stellen een halve maatregel zullen blijven, zoo lang de autochthone bevolking niet wordt in- eschakeld. De heer P. Kersten, voorzitter van de I.K.P. en leider van de fractie daarvan in den Volksraad, meent, dat de Nederland sche regeering het beste koos. De Neder landsche volksvertegenwoordiging zal z. i. met groote meerderheid met het voorstel accoord gaan. Intusschen verandert door dit plan onze positie essentieel en wy worden een positieve factor in de internationale politiek en de strategische situatie. De leider van de fractie in den Volksraad van het I. E. V., mr. P. A. Blaauw, verklaarde: Wij wenschen een zeemacht en een landmacht, welke ons in staat stellen ons zoo goed mogelijk te beschermen tegen een mogelijke agressie, doch laten deskundigen vrij om te bepalen welk ma terieel daarvoor moet worden gekozen. Natuur lijk kost een goede, parate weermacht veel geld, doch waar de neutraliteit veel kost, zal de oorlog nog meer kosten. Dit mag overigens geen vrij brief zijn aan deskundigen om onbeperkte eischen te stellen. Aan een diner, dat Zaterdagavond j.l. in ho tel Des Indes door den directeur der Deensche Post en Telegrafie, den heer Mondrup. aan zyn Nederlandschen collega, dr. ir. M. H. Damme, werd aangeboden, hebben o.a. aangezeten: de Deensche gezant hier te lande, de heer Monrad Hansen, de heer Crommelln, secretaris van het hof van arbitrage, de directeur-adjunct van de Deensche Post en Telegrafie, de heer Gredsted en enkele hoofdambtenaren der P.T.T., onder wie de heeren ir. H. J. Boetje en H. C. Felser. De Colgate Palmolive Peet zal 1 April a.s. 2.52 mïllioen 6 pCt. pref. aandeelen door mtloting aflossen tegen S 102.5 per stuk, waardoor het bedrag der uitstaande prefe rente aandeelen tot 12.5 mïllioen zal wor den gereduceerd. De automobiel-productie in de Vereenigds Staten wordt voor de afgeloopen week op 05.985 auto's geraamd tegen 101.240 wagens irif de voorafgaande week en 84.500 stuks in dezelfde week van het vorig jaar. •'f De Spiegel Incorporation boekte in Jan. j.l. een netto-winst van 8 3.03 mïllioen te gen 2.20 millioen in Januari 1939. Te Londen is nog niets officieels bekend aangaande een eventueel plan tot hervat ting van de buitenlcChdsche schuld van Brazilië. De United States Tobacco boekte in 1939 een netto-winst van S 3.39 mïllioen of 1.76 per aandeel tegen 3.35 millioen of 1.74 per aandeel het vorig jaar. De Shell Union of Californië heeft den zwaar olievrijs met 0.15 per vat verhoogd. De staalproductie in Pittsburgh wordt voor deze week op 65 pCt. der capaciteit ge raamd tegen 68 pCt. de vorige week en in het Youngstown-district op 40 pCt. tegen 46 pCt. De Fransche regeering plaatste in Ame rika een order van 25.000 ton koper voor directe levering, tot den prijs van O.llVz per ïb. Naar wij vernemen is mej. B. J. Logten- berg, het 81-jarige slachtqffer van de kolen dampvergiftiging, waardoor de vorige week Dinsdag vier personen werden bedwelmd, thans aan de gevolgen overleden. Zij is niet meer bij kennis gekomen. De toestand van mej. U. Jonker, die even eens ernstig was, is vooruitgaande. De beide andere slachtoffers maken het goed. Hoewel het internationale congres voor doof stommenonderwijs ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van het instituut voor doofstom men te Groningen op 14 April a-s. door de tijds omstandigheden tot 1941 is uitgesteld, zal toch dit 150-jarig bestaan zij het op eenvoudige wijze worden gevierd en wel 21 en 22 Juni a.s. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men in de klassieke taal en letterkunde mej. W. J. Schroeder, Nijmegen. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechten de heer J. J. M. Witlox, Vught. Zaterdagmiddag is de eerste ronde van den vierkamp tusschen dr. M. Euwe, S. Landau, jhr. J. H. O. van den Posch en H. Kmoch, welke de Delftsche Studenten Schaakvereeni- ging „Paris" ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan heeft georganiseerd, gespeeld. Dr.Euwe speelde met wit en won in 33 zetten van Lan dau, terwijl jhr. Van den Bosch met wit van Kmoch verloor in 25 zetten. AMSTERDAM, 12 Febr. Aardappelprijzen. N.H." Bevelanders 3.10, Friesche Bintjes 3,40, Zeeuwsehe bonte en blauwe 4.25, Duinzand- aardappelen 4.00; alles per H.L. Aanvoer 201.000 kg. AMSTERDAM, 12 Febr. Veemarkt. Ter vesmarkt waren heden aangevoerd: 465 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwa liteit 8090, 2e kwaliteit 6875, 3e kwali teit 52—64 per kg. slachtgewicht. 80 Melk en Katfkoeien 18—260 per stuk. 31 Vette Kalveren: 2e kwaliteit 78—98. 3e kwaliteit 64 —70 per kg., levendgewicht. 127" Nuchtere kal veren 6II per stuk. 544 Schapen 1727 pei stuk. 543 Varkens 69—72 (enkele varkens bo ven noteering). Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen ruime aanvoer handel traag en moeilijk prijshoudend, vette kalveren korte aanvoer, handel vlug, en prijs houdend. Nuchtere kalveren ruimere aanvoer, handel kalm, prijzen lager. Schapen korte aanvoer, handel stug, en prijshoudend. Varkens ruime aanvoer, handel kalm, pry- zen lager, afloop traag. BROEK OP LANGENDUK, 12 Febr Prijs per 100 kg. of 100 stuks of bos. 40.000 Kg roo- de kool 5.70—7.80; 111.7CfJ kg. Gele kool 4.004.30; 35.200 kg. Deensche witte kooi 3.70—4.60; 15.000 kg. uien f 5.00—5.60, grove tren 5.10—5.40, drieling uien 1.601.90; 1600 kg. Peen 3.10—3.60; 400 kg. Bieten 3.40—3.60. ALKMAAR. 10 Febr. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer 190.000 kipeieren 4.70 5.15. kleine 4.504.75 per 100 stuks. HOORN, 10 Febr. Veemarkt. Geen aanvoer. LEIDEN. 10 Febr. Botermarkt. Prima fabrieks- boter (contr.) 1.69. prima boerenboter 1.621.66 per kg. Aanvoer 150 kg. Handel goed. LEIDEN. Turfmarkt van 510 Febr. Geen aanvoer. Prijzen 9.0010 per 1000 stuks. NOORDSCHARWOUDE. 12 Febr. 57000 kg. Roode kool 5.10—7.70, 67700 kg. Gele kool 4— 4.40, 76900 kg. Deensche Witte kool 3.705.40, 3800 kg. Uien 4.605.40, grove 4.304.40, drie lingen 2.00. OUDEWATER, 12 Febr. Kaasmarkt. Heden geen aanvoer. ROTTERDAM, 12 Febr. Aanvoer totaal 2391 stuks, t.w.: 847 vette runderen, 161 vette kalveren, 20 nuchtere kalveren, 716 schapen en lammeren, 647 varkens. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 84, 2e kw. 70, 3e kw. 4850; vet te ossen le kw. 80, 2e kw. 70, 3e kw. 4858; vette kalveren le kw. 145, 2e kw. 125, 3e kw. 95105; varkens (levend gewicht) le kw. 63, 2e kw. 62, 3e kw. 60; schapen le kw. 55, 2e kw. 50, 3e kw. 45; lammeren le kw. 58, 2e kw. 53, 3e kw.. 48. Pryzen per stuk; Schapen le kw. 32, 2e kw. 25, 3e kw. 20; lammeren le kw. 22, 2e kw. 18, 3e kw. 14. Overzicht: Vette koeien en ossen: aanvoer grooter, handel redelijk, prijzen onveranderd, prima koe tot 90 ct., prima os tot 86 ct. Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige week, prima tot 1.55. Scha pen en lammeren: aanvoer korter, handel vlot, pryzen hooger. Varkens: aanvoer gelijk vorige week, handel stroef, prijzen iets lager. Eenige partijen schapen voor export gekocht. ROTTERDAM, 12 Febr. Aardappelen. Briel- sche Eigenheimers 2.903.10, Zeeuwsehe Ei genheimers 2.702.90, idem blauwe 3.60—3.80, Bintjes 2.502.75, Bevelanders 2.752.85. Aan voer voldoende. Handel kalm. ROTTERDAM, 12 Febr. Vlasaanvoer. Aan gevoerd werd: 18880 kg blauw, schoon 0.90— 1.10 3000 kg. wit Zeeuwsch 0.951.15. 6600 kg. Hollandsch geel 0.951.15, 6000 kg. Dauwroot 0.750.85 per kg. De vraag ter beurze was zeer beperkt en de handel ging traag. De prijzen waren opnieuw lager en een groot gedeelte bleef onverkocht. ALKMAAR, 12 Februari Veemarkt Aanvoer 2 paarden (geen noteering); 39 vette koeien 125.tot 325,16 graskalveren 40. tot 70.—, 270 nuchtere slachtkalveren per stuk 6.tot 14.107 vétte schapen 21.tot 30, 351 vette varkens zw. per kg. 0.56 tot 0.62, Zaterdag werd te Milaan het congres van de Union Cycliste Internationale begonnen in te genwoordigheid van afgevaardigden der volgen de aangesloten landen: Italië, België, Frankrijk. Luxemburg, Nederland, Zwitserland, Ver. Staten en Duitschland. Voor ons land was aan wezig jhr. I. L. van den Berch van Heemstede. O.m. werd vastgesteld dat de wereldkampioen schappen in 1942 in Italië zullen worden gehou den. Dit in verband met het niet doorgaan der kampioenschappen in 1939. 'i Op de agenda werden voorts nog de volgende internationale wedstryden geplaatst: 24 Maart Ronde van Vlaanderen; 14 April ParysRou- baix; 11—30 Mei Weenen—Boedapest voor ama teurs en 1921 Juli Berlijn—Kopenhagen even eens voor amateurs. Op het congres van de U. C; I. te Milaan, is de internationale wedstrijdkalender ais volgt vastgesteld 19 Maart Milaan—San Remo, 23 Maart Ron de van Vlaanderen, 14 April Roubaix—Parijs, 21 April ParijsBrussel, 5 Mei ParijsTours, 15 19 Mei ronde van België, 17 Mei9 Juni ronde van Italië, 19 Mei ParijsRennes, 26 Mei Luik Bastenaeken, Mei Parijs—Nice 2—15 Juni Ronde van Duitschland, 2 Juni Parijs—Caen, 9 Juni Parijs—-Reims, 16 Juni ParijsLimoges, 16 Juni Criterium van Antwerpen, 21 Juni Groo te Prijs van Walenland, 57 Juli MonacoMi laan, voor amateurs, 14 of 21 Juli Criterium v n Frankrijk op baan en weg, 8 November croote prijs der naties, 14 of 21 September groote prijs van Ferrario voor amateurs. I Duitschland handhaafde zijn candidatuur voor het wereldkampioenschap in 1941, terwijl België zijn rechten voor 1942 liet vervallen ten 1 behoeve van Italië, welk land de kampioen- schappen wil organiseeren tegeiyk met de we reldtentoonstelling te Rome. Tot vicevoorzitter werd de Engelschman Southcopp gekozen, terwijl de Italiaan Mario Ferretti bij acclamatie tot toegevoegd secreta ris werd benoemd. Zoolang de internationale toestand niet nor maal is zal het bureau van de U. C. I. de loo- pende zaken waarnemen. Het congres bekrach tigde tenslotte het Brusselsche besluit, waarbij werd bepaald dat dit jaar 1940, geen wereld kampioenschappen worden georganiseerd. MAANDAG, 12 Febr. Oj M *2 3 CJ Q Tj tO Et g 5 6 e gem zomerst 1921-1931 U 3 eö Se Gis ói ot dert teren 3 a tS Keulen 6 u 39 56 39 98 .39 Lobith <3.1 C 14 19 0.00 0.78 Nijmegen 10.75 12.29 0.00 .32 St Andr W 5.56 6 28 0.00 •21 Arnhem 10.52 12.07 J.34 Vreeswijk i w 3.00 C.— 0.00 „,00 Wester voort 1 1.1) 12.20 34» Deventer 5.16 4.83 0.03 J.00 Kampen 0.0C 0.49 0 05 000 Mastr Hjs 0.53 0— 0.00 0.(0 1) Borgh 43.10 42.84 0.00 ,48t Belfeld 14.23 13 49 0.(0 i 90+ Venlo 13.70 13 02 0.00 086+ Grave 0. 6,79 0.0. .58+ 2) Sluis 7.61 0— 0-.0 Lith 0.82 0.26 0.00 0.31+ ys vast. dryfys. t blank water Stuwen open te Linne. Roermond. Belfeld, Sambeek en Lith. - AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.34— AP )2 u 0.4.AP 1 0.43- AP Stadswatei S u J 34 AP 12 u J.40— AP 2 u 0.43- AP Amstelwater 8 u 0.34- AP 12 u 0.40- AP 2 u 0.43- AP IJselm water 5 u J.02+ AP l2 u J.02+ AP 2 u 0.03+ AP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6