Idéaal der groote eenheid nog niet ten volle bereikt Langedijk en last van Koops hebben de koude Nederlandsche biljartcracks slaan de Belgen Ragnhild Hveger „verbetert weer eens Wel is een sterker verband geschapen Sportsnippers Matige prestaties te Riga De goede toon Voorzitter R.K. V.B. Breda meent: VERRASSEND GROOTE 15-9 OVERWINNING Wereldrecord 500 M. borst- crawl gesneuveld MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 Tevreden maar niet voldaan DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND SCHAATSENRIJDEN Geflatteerd maar zeer verdiend Enthousiasme voor Koopman 99 HET CURIOSUM: Maastrichtenaren zien een voetbalwedstrijd! Engeland moet met Frankrijk deelen Bij rust leidde de Fransche ploeg met 10 Drie motorraces in de zomermaanden lUIT DE SPORTWERELD Wil men zich een oordeel vor men over de voorgestelde reorga nisatie van de Federatie van R. K. Voetbalbonden in Nederland, dan kan men niet ontkomen aan het be schouwen van den historischen groei der Katholieke Voetbalbeweging. Want juist deze historische groei beheerscht ook thans de zoo in het teeken der belangstelling staande reorganisatie. De directe aanleiding tot het ontstaan van Jje katholieke voetbalbeweging in 1916 was de "escherming van de katholieke jongeling schap, die de voetbalsport beoefende. De ka- j^olieke jeugdbeweging stond toen nog in haar kinderschoenen, doch verbreidde zich niet zoo 6nel als de zich overal een plaats veroverende v°etbalsport. Men zag dan ook in alle deelen v®n' het land de katholieke voetbalclubs uit üen grond verrijzen. Oorspronkelijk zochten deze een onderkomen te neutrale bonden en werd daar aan de com petities deelgenomen. Men begreep al heel sPoedig en voelde ook aan den lijve, dat dit teaar half werk was. Na zeer moeizamen ar beid werden de bonden in de verschillende bisdommen opgericht. Deze inrichting had Kaats op het uitdrukkelijk verlangen van de kerkelijke overheid. Reeds spoedig zochten de diocesane bonden samenwerking. Deze kwam reeds sterk tot Kting, toen alleen de bonden in de diocesen e>"eda en 's Hertogenbosch in een Federatie samenwerkten. De felle bestrijding welke de katholieke teetbalorganisatie in het begin-tijdperk van kaar bestaan ondervond, dreef de bonden tot kauwer contact. Bij de Federatie van R. K. Voetbalbonden in Nederland sloten zich eveneens aan de bon- hen. in de diocesen Roermond en Utrecht. De •laarlemsche voetbalbond, welke eerst jaren 'ater werd opgericht, trad eveneens tot deze SRiantie toe. De Federatie behartigde de belangen, welke diocesane bonden landelijk gemeen hadden. R'erbij kwamen al spoedig technische kwesties, kfen wilde de kampioenen der hoogste afdee- Pgen van de diocesane bonden naar een bond *°°r sterkere, katholieke elftallen brengen. Deze verlangens werden bevredigd door die elftallen te doen promoveeren naar de Bederatie, welke nu ook landelijke compe tities ging regelen. Hier werd feitelijk geen technisch doel beoogd, doch een organisatorisch. Wel be tastte men de Federatie thans ook met de technische leiding de z.g. Federatie-com- Petities. jBij deze competities werd geen rekening ge elden met de diocesane grenzen. Organisatorisch was de verhouding nu ge- scheef. De Federatie had door haar dubbele taak Ket alleen meer te maken met de bonden _aaruit zij was opgebouwd, doch ook met ver buigingen waarvoor zij competities verzorgde. 2°o werd na eenige jaren de technische ®®ctie ingericht. Een afdoend resultaat werd k daardoor echter niet bereikt. Ra reorganisatie in 1932 werd een 6de Bond Psericht, n.l. de I. V. C. B. (Interdiocesane °ctbal Competitie Bond), die de technische ^ak van de Federatie geheel overnam. Tevens j®r<l bepaald, dat de I. V. C. B. verplicht was. te zijn van de Federatie. In al deze jaren werden de diocesane bon- k Uitgebreid en beter georganiseerd; gelei- „rkJk ontwikkelden zij zich tot krachtiger li- kamen. Toch ook bracht deze verandering niet wat ^k eigenlijk wenschte. Zoo bestond de algemeene klacht, dat e diocesane bonden beheerscht werden De vroegere motorrenner en coureur Ernst ekther Burggaller, majoor bij het luchtwa- r,'P is met een jachtvliegtuig neergestort en eetiood. uitslag van de Zaterdagavond gespeelde gkaakpartij voor den Vas-achtkamp luidt: Waheveld—Prins 0—1. De Sc, - uitslag van de tweede ronde van den <j aakvierkamp, welke door de Delftsche Stu ften Schaakvereeniging Paris wordt georga- q Gerd, luidt: Dr. M. EuweJhr. J. H. O. van j^k Bosch Vzy2, S. LandauH. Kmoch 01, j Uitslagen van de derde ronde luiden: Jhr. k. O. van den BoschS. Landau 10, H J°chdr. M. Euwe 14 5 ~kiöstand: 1. H. Kmoch 2Vz punt, 2. M. Euwe (Run ten, 3 Jhr j H o van den Bosch l'A 4- Landau 0 punten. ^Ik dg Zweedsche hoofdstad is een ijshockey- ^kstrijfl tusschen de beste ploegen van Zwe- kics 6n Finiand gespeeld. De ontmoeting ein- 'e in een 21 overwinning der Zweden. Uk de Duitschlandhal zijn wederom wieler- Si0 r^den gehouden. In de sprint voor profes- j^ka.Is zegevierde Merkens vóór Kaufmann en De j j - Chileensche bokser Godoy, die Vrijdag lan Joe D°uis uitkwam en vijftien ronden wg. stand hield, doch op punten verslagen te ïte beeft een revanchewedlsfNjd gevraagd om v öewijzen, dat de jury geen'goede uitspraak Sedaan. In onze reeks diocesane stem men over reorganisatie en reorga nisatie-rapport, brengen vrij thans een bijdrage van den heer E. A. Wijdicks, voorzitter van den R.K. "V.B. Breda, onder het. motto: Te vreden maar niet voldaan. door het grootere stemmenaantal van de kleine vereenigingen. Evenzoo staan de diocesane bonden tegen over den I. V. C. B. met de groote ver eenigingen. Bovendien heeft de R. K. F. geen dwin gende kracht over de diocesane bonden, maar wel over den I. V. C. B., zoodat de groote vereenigingen gehandicapt zijn in het behartigen van hun belangen. De algemeene klacht luidt thans, dat het federatief verband, te zwak en te los is om landelijk leiding te geven. Men wenschte te komen tot meer eenheid, tot een organisatie met een krachtig landelijk bestuur. Tot hoever deze eenheid moest gaan, daar over waren de meeningen echter verdeeld. Het is te betreuren, dat de eenheid, die er moest zijn, op velerlei gebied niet aanwezig was. Althans niet eenheid van denken, aanvoe len en handelen om een zoo machtig mogelijke organisatie voor het geheele land te verkrijgen; een organisatie, waar men met trots tegen op zou zien in eigen kring; waar het voor de bes ten uit onze rijen een eer zou zijn tot de lei ders te behooren. Onder deze moeilijke omstandigheden heeft de reorganisatiecommissie haar arbeid aange vangen. De commissie heeft getracht met een gevoel van ernstige verantwoordelijkheid in een geest van belangelooze dienstbaarheid met de zaak der katholieke sportbeoefening, ook het belang te dienen van de 'geheele katholieke gemeen schap. Wanneer men mij persoonlijk vraagt: Heeft de commissie haar doel bereikt, dan meen ik te mogen antwoorden: we kunnen tevreden zijn, maar niet voldaan. De commissie heeft onder deze omstan digheden eenvoudig niet meer kunnen be reiken. Mogelijk is de tijd nog niet rijp voor verdere doorvoering van de eenheid. Ook nu immers blijft het federatieve stelsel bestaan en spreekt de „contractueele regeling" tusschen den R.K. N.V.B. en de diocesane bonden nog niet van een landelijk sterken bond. Zeker, we zijn van het zwakkere federatieve verband naar een sterker verband gegaan, maar „de groote eenheid" is het nog niet. Wat wel bereikt werd is, dat de z.g. grootere vereenigingen meer zeggenschap in de bonds vergadering hebben gekregen. Verder is het een voordeel te noemen, dat de organisatievorm eenvoudiger wordt. Vooral voor een buitenstaander zijn namen als I.V.C.B. en R.K.F. moeilijk te begrijpen identificaties. In hoeverre de diocesane bonden deze voor stellen voor de reorganisatie zullen aanvaarden, is nog- niet met volledige zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk zal de historische groei evenals bij vorige reorganisaties een hartig woordje medespreken. Waar echter de diocesane bonden autonoom blijven, zullen de besturen de voorgestelde re geling behoudens enkele wijzigingen o.i. wel aannemen. Moge daarom een ieder inzien, dat de afwij kende standpunten door dit rapport dichter bijeen worden gebracht, en dat het ernstig streven om de sportbeweging een stuk vooruit te brengen het hoofddoel van deze reorga nisatie is. E. A. WIJDICKS, Voorzitter R.K. Voetbalbond Bisdom Breda. De uitslagen van de Zondag in het kader van de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland van den Nederlandschen Dambond te 's-Gravenhage gespeelde partijen in de vijfde ronde luiden: SuykKalden 20, Rustenburg Ligthart 20, LochtenbergHam 11, Vos- Bom 11. Van DartelenKeiler 02, Bom Van Dartelen 20. Sweermg Zaterdag en Zondag zijn te Riga internatio nale wedstrijden in het hardrijden op de schaats gehouden. Aan de wedstrijden doen vrijwel alle rijders die de vorige week te Oslo uitkwamen, mede, o.m. de Nederlanders Langedijk en Koops. Onze vertegenwoordigers boften echter niet. Hadden zij de vorige week reeds last van de koude en beïnvloedde de lage temperatuur, 14 graden on der het vriespunt, hun prestaties, thans moes ten zij rijden in een temperatuur van niet min der dan 29 graden onder nul. Alle rijders moesten dan ook hun gezichten dik in de zalf zetten om het bevriezen tegen te gaan. Alle beschikbare truien werden aangetrokken, terwijl ook de warm ste handschoenen werden opgezocht. Toch waren er vele enthousiaste toeschouwers, die dik ingeba kerd, de wedstrijden volgden. Het ijs was door de harde vorst erg hard en broos, hetgeen den tijden niet zeer ten goede kwam. Van de negentien deelnemers was ditmaal de Amerikaan Wallace de snelste op de 500 meter. Hij maakte een tijd van 43.8 sec. Tweede werd de Let Berzins met 44.3 sec. Engnestangen was ditmaal derde met een tijd van 44.5 sec., terwijl Haraldsen zich als vierde plaatste met 44.8 sec. Koops reed een goeden 500 meter en werd elfde achter Jansson op dezen afstand. De Nederlan der is zijn verkoudheid, opgeloopen te Haraar, vrijwel vergeten. Langedijk was niet zoo ge lukkig. Hij kwam in de eerste bocht te vallen en moest den strijd staken. Op de 3000 meter zegevierde Haraldsen. Men drukte voor den Noor 5 min 3.7 sec. af. Ook in dit nummer werd de tweede plaats bezet door Berzins. De Let noteerde 5 min. 6.8 sec. Engne stangen was derde met 5 min. 8.4 sec., terwijl Staksrud met 5 min. 8.6 sec. op hem volgde. Onze rijders Langedijk en Koops bezetten res pectievelijk de twaalfde en veertiende plaats, achter Hedlund. Na den eersten dag leidt Ha raldsen met 95.417. Engnestangen met 95.900 punten en Wallace met 96.017 punten. Op den tweeden dag waren de weersomstan digheden voor goede prestaties zeer slecht. Er viel sneeuw en er stond een wind over de baan, welke het maken van behoorlijke tijden verhin derde. De thermometer wees thans 20 graden onder nul aan, zoodat het iets minder koud was dan op den eersten dag. Haraldsen, die Zater dag reeds de 3000 meter had gewonnen, won op den tweeden dag de 1500 en de 5000 meter, zoo dat hem de eereplaats niet kon ontgaan. Ber zins werd een goede tweede, terwijl Engnestan gen de derde plaats bezette op vrij grooten afstand in het klassement achter den Let. Koops reed goed en kwam tenslotte op de elfde plaats terecht. Langedijk kon niet geklasseerd worden omdat hij Zaterdag de 500 meter niet had uit gereden. De organisatie was, evenals het vorig jaar, bij de Europeesche kampioenschappen, schitterend. Het eindklassement luidt: 1. Haraldsen 196.444 punten; 2. Berzins 196.863 pnt.; 3. Engnestan gen 198.087; 4. Wallace 199.155; 5. Staksrud 203.020; 6. Wangberg 203.133; 7. Tabaks 204.000; 8. F. Strods 204.597; 9. Jansson 206.780; 10. Hed lund 208.176; 11. Koops 210.999; 12. Bite 212.787; 13. Grantins 216.200; 14. Krumins 217.257; 15. S. Strods 223.50; 16. Iesals 223.986 punten. Naar wij vernemen zullen Langedijk en Koops nog enkele dagen in de Lettische hoofdstad blij ven en daar Woensdag a.s. uitkomen in wed strijden. Donderdagmorgen zullen zij het vlieg tuig naar Stockholm nemen en des avonds in de Zweedsche hoofdstad aan den start verschijnen. De biljart-wedstrijd NederlandBelgië is in een zege voor de onzen geëindigd, een 159-zege, welke we echter niet anders dan geflatteerd mogen noemen. Immers de Hollanders mogen dan gewonnen hebben; ze mogen zelfs hun meerderheid hebben ge demonstreerd in verschillende partijen; zoo'n groot overwicht als de cijfers aandui den, hebben onze landgenooten op him Belgische tegenstanders zeker niet gehad. Dit neemt echter niet weg, dat de zege ver diend was. En dat de velen, die den strijd vooral op den laatsten dag gevolgd hadden, tevreden huiswaarts keerden. En wanneer wij dan constateeren, dat van alle middagen en avonden, waarop dit biljart- toumooi plaats vond, de laatste middag wel de meest emotioneele en aantrekkelijke is geweest, cjan beteekent dit tevens, dat de talrijke toe schouwers, die Zondagmiddag in gebouw Al- hambra bijeen waren (de menschen stonden zelfs op tafels), een „goeden neus" hebben ge had. En we willen allereerst de noodige aan dacht besteden aan de onverwachte zege van onzen landgenoot van Vliet op den wereld kampioen Gabriëls in het cadre 45/2. Dit tref fen heette van tevoren „een zacht eitje" voor den Belg, maar Gabriëls bleek iets minder in vorm te zijn dan gewoonlijk, terwijl van Vliet zich van zijn beste zijde deed kennen en dit was juist voldoende om de balans in het voor deel van v- Vliet te doen overslaan. Gabriëls was niet in conditie. Hij speelde wel iswaar met een nog altijd respectabel gemid delde van 21,66, maar iemand, die een Belgisch kampioenschap kan winnen door een partij van 400 punten in 3 beurten uit te maken, zoo iemand mag toch geacht worden in staat te zijn een hooger gemiddelde te halen dan om en nabij de 21. Het begin van den Belg was trouwens al bijzonder slecht: een 1, nog eens een 1, dan 15, om in de vierde beurt weer een 1 te noteeren; terwijl van Vliet aanvankelijk iets beter begon met 19 en 63, om met een 0 te vervolgen en daarna een 3 te noteeren. Neen, in den aanvang was deze partij niet bijster in teressant; de gemakkelijkste ballen werden ge mist en men vroeg zich soms af of hier nu twee van de sterkste spelers van Eurooa tegenover elkaar stonden. ue spelers komen los Het duufde nog wel even vóór beide spelers los kwamen. Wij denken aan een vlot gespeel de 24 van Gabriëls in de zevende beurt, een 35 en 47 resp. in de tiende en elfde beurt, ter wijl van Vliet, dank zij een goede 62, in de tien de beurt, de leiding wist te behouden. Na 13 beurten noteerde van Vliet 196, Gabriëls 169. Maar toen zag men den echten wereldkampioen weer aan het werk. Toen deed Gabriëls weer meesterlijke dingen en zagen de honderden aan wezigen eindelijk die stooten, waarvoor zij fei telijk in zoo grooten getale waren opgekomen. Het werden er 125 en de situatie was volkomen gewijzigd. Gabriëls noteerde 294, van Vliet stond nog steeds op 196. Maar ook hij zou la ten zien, dat hij tot uitzonderlijke prestaties in staat is. Schitterend hield hij de ballen bij elkaar. Steeds grooter werd de serie; de 100 werd gepaseerd, evenals het aantal, dat Ga briëls zoo juist bij elkaar had weten te krijgen, maar op 132 strandde van Vliet, zoodat hij toen 328 punten noteerde tegen Gabriëls 294. In de volgende beurt maakte de Belg 31, daar mede op 325 komende. Van Vliet, aan stoot, bracht de ballen in goede positie; langzaam maar zeker naderde hij de 400nog veertig punten, nog dertig.telde men in de zaal. De spanning was voelbaar. Nog twintig, nog tien, nog vijfEven sheen 't den verkeerden kant op te gaan. toen de Nederlander den bal iets te ,,dik" raakte, maar van Vliet hield zijn zenuwen en de ballen in bedwang. Onder een enorm gejuich maas te hij de 400 vol en s'eepte hij de overwinning op den wereldkampioen uit het vuur. Het was een goed einde van een uitstekend toumooi. Groot was ook het enthousiasme voor de over- In het begin van dit jaar, op 3 Januari, heeft de Belgische zwemster Femande Caroen te Oostende het wereldrecord 500 meter borst- crawl, dat in het bezit was van Ragnhild Hve ger, verbeterd en gebracht op 6 min. 28,4 sec. Zondagavond heeft de Deensche zwemster een poging gedaan het wereldrecord op dezen af stand te heroveren. Ragnhild Hveger is hierin geslaagd, zij verbeterde het record met 1 se conde en bracht het op 6 min. 27,4 sec. Nadat Ragnhild Hveger van de prachtige en onverwachte prestatie der Belgische had ge hoord, is zij onmiddellijk ernstig gaan trainen. Binnenkort zou zij te Kopenhagen en Aarhus tegen „Caroentje" uitkomen en men verwachtte, dat zij die gelegenheid zou aangrijpen om het record weer in haar bezit te krijgen. Zij heeft hier echter niet op gewacht, doch Zondagavond reeds een aanval op het wereldrecord gedaan. Ragnhild Hveger is hierin geslaagd en wist het wereldrecord met een volle seconde opnieuw scherper te stellen. Thans heeft de Deensche zwemster voor de vierde maal het record op i dezen afstand op haar naam gebracht. Den eer- I sten keer, dat zij het verbeterde, was te Ko penhagen op 14 Juni 1936 met een tijd van 6 min. 45,7 sec. Het record ging toen van Willy den Ouden op haar over. Op 1 Mei 1938 en 24 Maart 1939 verbeterde Ragnhild Hveger het we reldrecord tweemaal, resp. in 6 min. 39,1 sec. en 6 min. 34,3 sec. Opmerkelijk is het, dat het bijna een jaar ge leden is, dat Ragnhild Hveger haar laatste we reldrecord maakte, namelijk op 23 Maart 193S toen zij het record over 220 yards borstcrawl van Willy den Ouden overnam. 'te Van Vliet wiiming van Koopman op van Belle. Immers, niet alleen was door deze zege de overwinning van Nederland veilig gesteld, maar de partij was zulk een mengeling van spanning en uitstekende techniek, dat zelfs de meest verwende biljart- liefhebber van dit driebandenspel in extase moest gerake--. Koopman begon overdonderend; in de achtste beurt maakte hij een serie van 7 en wat dit in het driebandenspel wil zeggen, kan alleen de insider vertellen. Met het gevolg, dat Koopman na 13 beurten 14 punten noteerde, hetgeen een gemiddelde van meer dan één beteekent. Van zelfsprekend kon Koopman dit enorme tempo niet volhouden. Een reactie volgde, waardoor van Belle gelegenheid kreeg zijn achterstand eenigszins te verminderen. Maar toch heeft deze serie van 7 Koopman de overwinning gebracht want hij was voor en hij bleef voor. Juist die voorsprong gaf hem de kracht eens wat bijzon ders te laten zien en zoo nu en dan eens wat te riskeeren. Na veertig beurten stond Koopman met 24 punten nog 4 punten voor op van Belle, die toen al flink wat van zijn achterstand had ingeloopen, maar na 53 beurten was de voor sprong van onzen landgenoot al weer verhoogd tot 7 punten (Koopman 34, van Belle 27>. Tegen het einde werd het eerst goed span nend. In de 69e beurt stond Koopman op 47. Van Belle maakte 4 en kwam van 38 op 42. Geen vuiltje aan de lucht, zeiden de toeschou wers en toch schuifelden ze onrustig op hun stoelen heen en weer, want per slot van reke ning is het nu eenmaal driebanden en met van Belle Om te laten zien, hoe spannend het wel was, zullen we hier de cijfers van de laatste beurten weergeven 79ste beurt: Van Belle 44, Koopman 48. 80ste beurt: Van Belle 45, Koopman 49. 81ste beurt: Van Belle 47, Koopman 49. 82ste beurt: Koopman maakt de partij uit! Wij laten hieronder de cijfers van de laatste partijen volgen: 0.625 0.573 26.66 21.66 Na afloop van de wedstrijden overhandigde de voorzitter van KRAS, de heer Pinto, den Wilhelmina-beker, welke door de Nederlandsche ploeg werd gewonnen, aan den voorzitter van den Nederlandschen Biljartbond, jhr. Mollerus. De laatste dankte organisatoren en spelers voor hun medewerking en achtte zich gelukkig, dat- Nederlanders en Belgen m een vreedzamen strijd om een biljart-trophee konden strijden in een sfeer van vertrouwen en vriendschap. Kapitein Lotsy dankte namens O. en O. voor het door de biljartvereeniging KRAS genomen initiatief. Zondagavond is de landenwedstrijd besloten met een demonstratie „fantaisie classique" door den jongsten deelnemer van den strijd, den Antwerpenaar Vingerhoedt. De Amsterdammer Koopman wisselde hem daarbij af. Koopman 50 82 7 Van Belle 47 82 4 Van Vliet 400 15 132 Gabriëls 325 15 125 M.V.V. wint met 21 van Juliana In Maastricht werd de eenige van de zes voor het Zuiden vastgestelde voetbalwedstrijden ge speeld. M. V. V. slaagde erin het leidende Ju liana met 2 zelf den kop. M. V. V. Juliana Willem II Noad Longa Eindhoven PSV NAC BW Roermond Limburgia Helmond te slaan en veroverde daarmee 10 7 2 1 16 23—14 11 7 2 2 16 33—18 9 6 1 2 13 24—16 9 6 - 1 2 13 19—11 10 6 0 4 12 24—18 9 4 3 2 11 28—24 10 3 3 4 9 18—14 9 3 2 4 8 8—14 10 2 3 5 7 14—21 10 2 1 7 5 10—29 10 2 0 8 4 17—26 9 1 0 8 2 8—31 De landenvoetbalwedstrijd tusschen Frank rijk en Engeland, welke in 't Pare des Prin ces te Parijs werd gespeeld, eindigde in een gelijk spel, 11 was het resultaat. In het begin van den wedstrijd konden de Franschen niet op dreef komen, blijkbaar wat onder den indruk van de groote reputatie hun ner tegenstanders. De Engelsche aanval combi- In het clubblad van de Helmondsche voet- balvereeniging Mulo publiceert Kn. een ar tikel, waarin hij de verschillende punten be strijdt, zooals de secretaris-penningmeester van den D.H.V.B., de heer G. Kruyver, die in een beschouwing over de reorganisatie kwestie in deze kolommen uiteenzette. Na tuurlijk is dit het goede recht van den heer Kn. Zijn meening verdient ten slotte even zeer gehoord en gelezen als die van wie ook en met evenveel belangstelling zullen we de meening van den heer Kn. over de reorgani satie vernemen als die van den heer Kruyver. Wanneer wij daarom een opmerking over het artikel van den heer Kn. zouden willen maken, betreft dit geenszins de strekking van zijn aan val op de meening van 'den heer Kruyver. De heer Kn. blijkt een andere een totaal andere! meening te zijn toege daan dan de D.H.V.B.-secretaris en we vin den het niet meer dan normaal, dat hij zijn standpunt tegenover dat van den heer Kruyver stelt, toelicht en verdedigt. Maar één bezwaar hebben we tegen het artikel wel. We citeer en daartoe het vol gende: „Eenige maanden geleden is het reor ganisatierapport wereldkundig geworden. Informatorische besprekingen zijn reeds ge houden. Leest men de verslagen of hoort men de personen, dan moet men zeggen, dat geen ernstige bezwaren of critiek werden ingebracht. (Is de heer Kn. daar wel zeker van? Red.) De R.K.F.-vergadering deed prettig aanomdat men bij alle voorname leiders mocht constateeren een groote mate van good-will om te komen tot eenheid en samenwerking in eensgezindheid. Zeer te recht werd zoowel door pastoor de Groot alsook door den heer Heynen nadruk ge legd op het eene noodzakelijke, nl. onder linge waardeering, samenwerking en vriend schap. Ook de andere beschouwingen, die elders aan heizelfde onderwerp werden ge wijd, ademen eenzelfden bezadigden geest en toon. Dit algemeen verlangen om tot overeenstemming te geraken stemt ons on getwijfeld tot verheugenis. Minder aange naam deed het ons daar om aan in De Tijd (V. K. P.) van 22 Jan. j.l. een artikel aan te treffen, van den heer Kruyversecreta ris-penningmeester van den D.H.V.B., het welk van eenigszins andere opvatting ge tuigt." De heer Kn. doet dan o.m. een aanval op wat in dit artikel heette de wenschelijkheid van diocesane oriëntatie en de bedreiging van het bestaan der bonden, hetgeen hij al les bijeen een acte van beschuldiging noemt die lang niet mis is. „Sinds het oogenblik dat de reorganisatie commissie haar arbeid heeft aangevangen, aldus de heer Kn., vonden wij geen uitla ting, waar zoozeer de nadruk werd gelegd op de verschillende tegenstellingen." Dit laatste kunnen we ten volle onder schrijven, maar van den anderen kant doei het o.i. niet sympathiek aan. dat de heer Kn. de uitlatingen van den heer Kruyver met zijn eerste alinea's in verband brengt. Op deze wijze immers suggereert hij, dat de heer Kruyver met zijn artikel den goeden toon schendt, waarin de besprekingen over de reorganisatie gevoerd dienen te worden. Nu is niets minder waar. "Wat men ook van de meening van den heer Kruyver denken moge, men moet toegeven, dat hij in zijn uiteenzetting den juisten toon volkomen heeft gehandhaafd en de goede verstand houding bij de behandeling van deze kwestie absoluut niet in gevaar heeft gebracht. De heer Kn. wil het den Haarlemschen bondssecretaris toch niet kwalijk nemen, dal diens meening in vele opzichten lijnrecht tegenover die van de meerderheid der com missie staat! Of moest de heer Kruyver soms terwïlle van wat men dan „de goede geest" wenscht te noemen zijn meening on der stoelen of banken steken en ja en amen knikken op hetgeen men hem namens een meer of minder groote meerderheid voor legde? Zou juist een dergelijke houding niet gemakkelijk aanleiding geven tot nieuwe moeilijkheden? Er is in onze beweging al veel, zelfs te veel gepraat, maar nu zijn we toch op een punt gekomen dat een definitieve beslis sing noodzakelijk is. Daarvoor zal gecon fereerd moeten worden, zooveel, dat men misschien zal spreken over het uitdrijven van den duivel met Beëlzebub, doch men bedenke dat een blijvende tweeslachtigheid voor de beweging funest kan worden. Men vreeze.bij de besprekingen over den juisten vorm de tegenstellingen niet, men verheele zijn meening nimmer, wanneer deze wordt gedragen door een eerlijke be doeling, doch men zorge er op de eerste plaats voor, dat de goede toon behouden blijft. Hetgeen, naar wij moghten consta teeren, tot dusverre ook inderdaad het ge val is. neerde er lustig op los, maar de Fransche ver dediging was uitstekend, zoodat de gastheeren met iedere minuut meer zelfvertrouwen kregen. Het spel golfde op en neer en ook de Engelsche verdediging moest meermalen ingrijpen om doelpunten te voorkomen. In de laatste twintig minuten voor de rust waren de Franschen ster ker en het had maar weinig gescheeld of de voorhoede was erin geslaagd den voorsprong de Engelsche keeper was reeds eenmaal gepas seerd te vergrooten. In de tweede helft was de kwaliteit van het spel minder. Beide ploegen geraakten spoedig vermoeid. Engeland wist ge lijk te maken, maar daar bleef het dan ook bij. Zoo kwam het einde met een zeer verdienstelijk resultaat voor het Fransche team. In Limburg, Assen en Zandvoort In een onder voorzitterschap van den heer van Twist te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van de sportcommissie van de K. N. M. V. met enkele organisatoren van wegraces, is in beginsel besloten om dit jaar drie wedstrijden op motoren te organiseeren, nl. op de circuits van Assen, Limburg en Zandvoort. Uiteraard zullen ten gevolge van bijzondere omstandigheden tal van moeilijkheden over wonnen moeten worden, doch niettemin is voor- loopig overeengekomen, de wedstrijden te doen verrijden op 16 Juni op het circuit van Lim burg, op 20 Juli op het circuit van Assen en op 11 Augustus op het circuit van Zandvoort. Het ligt in het voornemen van de sportcom missie om aan deze wedstrijden een compe titie om het kampioenschap van Nederland te verbinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9