Sovjets richten al hun kracht op de Mannerheimlinie Finsche linies nog volkomen intact De Waal opnieuw bedekt met drijfijs De torpedeering van de „Burgerdijk" 1 „PROTECTOR" I finsch tegenoffensief Duitsche schepen trachten Britsche blokkade te doorbreken Gasverstikking Het nieuws van heden DE GROOTE BELT De dreiging der roode horden bij Summa INGEZET BELGIË'S HANDEL MET DE GEALLIEERDEN Wakama" door bemanning in brand gestoken U-boot-kapitein weigerde papieren in te zien Bommen op ijsverdikkingen gevaarlijk voor dijken? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22238 Weinig betrouwbare berichtgeving Russen hebben het zwaar te verduren Veertig Sovjet-divisies zouden op de landengte zijn geconcentreerd Neutrale schepen tot zinken gebracht MET SLEDEN OVER KOPENHAGEN, 13 Februari. Over de dichige vroren Groote Beli is vandaag een goedereniranspori mei ijs- booien en ijssleden van Korsoer naar Eyborg ge trokken. In de laaisie halve eeuw heeft men van een dergelijke noodverbinding geen gebruik gemaakt. Zonder waarschuwing getorpedeerd Britsche treiler vergaan Australische troepen in Palestina ff? Ook de G. G. en G. D. van Amsterdam oaat met zijn tijd mee. Dezer dagen werd een aanhangwc gen in gebruik genomen, welke aan den gewonen ziekenwagen kan gekoppeld worden en ruimte biedt voor tien patiënten. Bovendien kan deze wagen dertig brancards en een groeten voorraad verbandstojfen meevoeren De Bilt meldt: INBRAAK-VERZEKERING Autoverhuurder en zijn knecht om het leven gekomen De koudste. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 el., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één S5 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" «te de rubriek Het is moeilijk zich een betrouwbaar beeld te vormen over den verbitterden slag, die de laatste weken op de Karelische land engte in den sector van Summa tusschen Russen en Finnen geleverd wordt. De Rus sische legerberichten melden ongeveer da gelijks, dat de Sovjettroepen tot binnen de Mannerheimlinie zouden zijn doorgedron gen. Dit scheen Dinsdag bevestigd te wor den door een Havasbericht uit Haparan- da. Het moet echter betwijfeld worden of aan dit bericht van Havas geloof moet wor den geschonken, temeer daar het van Fin sche zijde met klem wordt tegengesproken. Haparanda is een kleine havenplaats in Zweden dicht bij de ZweedschFinsche grens. Het lijkt nu niet waarschijnlijk, dat uit een zoo Noordelijk gelegen plaats be trouwbare inlichtingen komen over een strijd, die zich ver weg in Zuid-Finland af speelt. Zooveel is wel zeker, dat zich op de Kareli sche landengte een verwoede strijd afspeelt en 'lat de Russen er alles op gezet hebben de Mannerheimlinie te doorbreken. Gesteund door hun artillerie en zoo goed als de geheele Sov- Id-luchtmacht blijven zij voortdurend aan ballen in den Summa-sector, waar een nume- tlek veel zwakkere Finsche troepenmacht den vÜand poogt tegen te houden. Mochten de bussen er in slagen hier een doorbraak te for ceren, dan ligt voor hen de weg naar de ha- benstad Viborg open. Zij zullen dan echter zeer zeker het hoofd stooten voor de tweede Finsche berdedigingslinie, die veel sterker is en 20 K.M. 'hep het land in ligt. Bovendien biedt deze bWeede linie het voordeel, dat zij een stuk kor- 'er is en dus gemakkelijker kan worden ver- Öedigd. Intusschen schijnen de Finnen tot een tegenoffensief te zjjn overgegaan. Het Finsche legcrbericht van Dinsdag Vermeldt over den strijd: Te land: Op de landengte van Karelic ïün de vijandelijke aanvallen op 12 februari met onverminderde hevigheid Voortgezet. In het district Summa, te Muo- 'ajarvi, Punnus en Taipale werden de aan vallen afgeslagen en hebben onze troepen Ml van met succes bekroonde tegenaanval len ondernemen. Minstens 23 Sovjettanks *ijn buiten gevecht gesteld. De gevechten duren voort. Ten Noorden van het Ladoga- hieer werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Twee tanks werden buiten ge- Vecht gesteld. Te Pitkaranta werd het grootste deel van ®en vijandelijke colonne van honderd voer tuigen vernietigd. De activiteit onzer patrouilles te Aitto- J°ki had succes. Te Kuhmo werden vijandelijke aanvallen afgeslagen en verspreide afdeelingen uit- een gedreven. Onze troepen hebben ver scheidene versterkte vijandelijke punten hezet. Th den sector van Kuupasjarviraate werd een vijandelijke afdeeling, welke probeerde in wes telijke richting over de grens te trekken, een ?.a§ toegebracht. Op alle fronten de gebruike- activiteit van verkenners. T» de lucht: Onze luchtstrijdkrachten hebben 12 Februari deelgenomen aan luchtgevech- 6n en hebben bovendien verkenningsvluchten r^haakt en vijandelijke colonnes en bases ge- jhbardeerd. j ,h de oorlogszone heeft de vijand zijn activi- ,.Ê1t in de lucht geconcentreerd op de front- Me en de directe omgeving daarvan, namelijk de landengte en op het gebied ten Noorden eah het Ladogameer. Onze gevechtsvliegtuigen k* luchtdoelartillerie hebben volgens bevestigde dichten vier vijandelijke vliegtuigen omlaag Schoten, terwijl bovendien een aantal vlieg- v 'Sen is omlaag gehaald, zonder dat daar- ap bevestiging werd verkregen, hph eens te Stockholm ontvangen berichten bben de Russen bij het offensief op de Kareli- Ve i 'andengte dagelijks naar schatting 3000 man fieri aan dooden, gewonden en gevangenen, v aert het begin van dit offensief bedraagt het Uescijfer naar men aanneemt, ruim 33.000 ift *">e Russen orengen enorme strijdkrachten üch vuur- Men noemt zelfs voor het KareU" a r,e front het getal 300.000, doch net is twijfel- ^Mig, of men wel op een Betrekkelijk smal front °v°cl troepen zou kunnen gebruiken. d0 atl bet Noordelijk front laten de Russen thans tjM middel van parachutes, machinegeweren, Vo MUe en voorraden dalen, die bestemd zijn UjM de in het uitgestrekte en verlaten Nie- bdstand opereerende patrouilles. Soms zijn hetSclae patrouilles eerder bü deze parachutes, Seen dan tot bloedige gevechten leidt. bet blad van het roode leger „Krasnaia g6 lesba' schrijft iuitenant Tsjadiof, dat de te- bed and van de Pinnen aanzienlijke moeilijk- V den veroorzaakt. Dikwijls moeten de Russische ^oi,rinningspatrouilles vier of vijf dagen ln dP eie n vertoeven zonder verbinding met de h-b troepen. Deze patrouilles hebben veei te tp 51 van de koude, want zij durven geen vuur ^OMa^en' vrees anders door de Pinnen te uea gezien. Dikwijls ook worden de Russen verrast door het mitrailleurvuur van de Finnen, die met hun wapens in de boomen zijn geklom men. De schrijver van het artikel voegt er aan toe, dat de Russische soldaten weinig kans heb ben gered te worden, wanneer zij gewond raken, want het transport van de gewonden is moeilijk en hindert de troepen in hun beweging. Tenslotte schrijft de luitenant, dat de vijand gevaarlijk en op zijn hoede is. Voor den strijd in Finland heeft het roode leger sterke en moe dige mannen noodig. Na het bezoek van de delegatie der Brit- sche Labour-partij aan Finland onder leiding van Citrine, is in de Sovjet-Unie een krach tige campagne tegen deze partij ontketend. De radio en de pers fulmineeren tegen de Brit- sche leiders en gisterenavond werd Citrine zeer heftig aangevallen in de uitzending in de En- gelsche taal van de Russische radio. BRUSSEL, 13 Febr. (Belga). De onder handelingen, welke sedert eenige weken door België werden gevoerd ter voltooiing der economische overeenkomsten, welke op 11 December j.l. met Frankrijk en Enge land waren tot stand gekomen, zijn zoo juist afgesloten. De heer Suetens, directeur-generaal voor de afdeeling buitenlandsche handel van het Bel gische ministerie van Buitenlandsche Zaken, die zich eenige dagen geleden, in gezelschap van andere Eelgische gedelegeerden, naar Pa rijs had begeven, heeft vanochtend de nieuwe regelingen geparafeerd. Deze beoogen het door vroegere overeen komsten vastgestelde regiem uit te breiden tot een zeker aantal bijzonder belangrijke m- dustrieën, zooals de textielindustrie, de leder- warenindustrie, chemische bedrijven en bedrij ven voor de bewerking van andere metalen aan ijzer. HELSINKI, 13 Febr. (Reuter). Met betrekking tot de Russische, be wering, dat 32 Finsche „defensie werken" bij het offensief op de Mannerheimlinie zijn veroverd, heb ben gezaghebbende Finsche kringen Dinsdagavond te Helsinki verklaard, dat de Russen tijdens felle gevechten weliswaar tijdelijk zekere versterkte stellingen in hun bezit hadden ge kregen, doch deze werden vervol gens door de Finnen heroverd. Er is echter totaal geen sprake van ge weest, dat de Russen tot in de Man nerheimlinie zouden zijn binnenge drongen. Intusschen meldt Stefani dat het Sovjet offensief. tegen de Mannerheimlinie verbeten wordt voortgezet. Men berekent, dat veertig Sovjet-divisies geconcentreerd zijn op de Kare lische landengte. O.m. bevinden zich daar een divisie Siberische skiloopers en tien bataljons zware tanks van het nieuwe 70-tons-model. voorzien van drie kanonnen elk. Bovendien is de Russische luchtmacht ditmaal vertegen woordigd met een aantal vliegtuigen, dat veel grooter is dan dat, hetwelk bij andere offen sieven gebruikt werd. De kleine stad Borgo, op 50 K.M. ten Oosten van Helsinki, is Dinsdagavond 14 uur hevig ge bombardeerd. Borgo, dat geen militair doel biedt, telt ongeveer 6 tot 7000 inwoners en heeft een aantal geëvacueerden opgenomen. De correspondent van Havas meldt, dat 20 tot 30 Russische yliegtuigen het bombardement voltrokken. Op twintig plaatsen brak brand uit. Tot dusverre weet men nog niet of er slacht offers zijn gevallen. De brandweer van Helsinki bestreed de branden. ft RIO DE JANEIRO, 13 Febr. Admiraal Sir Henry Harwood, die aan boord van den Britsehen kruiser „Hawkins" te Rio de Janeiro is aangekomen, heeft aan den cor respondent van Havas verklaard, dal het Duitsche vrachtschip „Wakama" Maandag door de bemanning tot zinken is gebracht. De geheele bemanning, bestaande uit tien officieren en 36 man werd gered, nadat zij het schip in brand had gestoken. De admiraal voegde hieraan toe, dat de kruiser „Hawkins" hierbij tegenwoordig was geweest. De waarde van de Wakama zou op 1 millioen dollar zijn geschat Naar de Britsche admiraliteit mededeelt, was de Wakama Maandag in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan waargenomen door een vliegtuig van een Brltsch oorlogs schip. Toen het schip van het vliegtuig order kreeg te stoppen stak de bemanning het in brand en bracht het tot zinken. In Rio de Janeiro gaan verder geruchten, dat de bemanning van het Duitsche s.s. Wolfs burg de buitenboordskranen heeft opengezet op het zien van hetzelfde Britsche oorlogs schip, dat de bemanning van de Wakama aan leiding gaf, dit schip tot zinken te brengen. Het schip is volgens de laatste berichten ge zonken ter hoogte van Sao Thome. Naar de Evening News meldt, zijn vol gens een te Londen ontvangen telegram Zaterdagavond onder begunstiging van de duisternis zes Duitsche schepen uit de Spaansche haven Vigo vertrokken om te trachten door de Britsche blokkade te komen. Voorts zijn, behalve de Wakama, nog drie andere Duitsche schepen uit Braziliaansche harens vertrokken. Volgens het Engelsche blad hebben deze Duitsche schepen, die by het uitbreken van den oorlog een toevlucht in een neutrale haven De directie van de Holland- Amerika Lijn deelt mede, dat uit de verklaringen door den gezag voerder van het s.s. „Burgerdijk te Londen is gebleken, dat de kapi tein van de onderzeeboot weigerde inzage van de papieren te nemen en slechts onder bewering, dat het schip en de lading voor een Engel sche haven bestemd waren, tot tor pedeering is overgegaan, nadat de gezagvoerder, état-major, beman ning en passagiers van de „Burger dijk" in de gelegenheid waren ge steld in de reddingbooten te gaan. Kapitein, officieren en bemanning van de „Burgerdijk" zullen eerstdaags miet Let s.s. „Boskoop" van de K.N.S.M. naar Amsterdam vertrekken. Van bevoegde zijde wordt te Berlijn be toogd, dat het Nederlandsche vrachtschip „Burgerdijk" door een Duitsche duikboot werd getorpedeerd overeenkomstig artikel 23 van de Duitsche prijzenverordening van September 1939. Volgens dit artikel moeten schepen, die con trabande aan boord hebben en zich naar de Duins begeven, worden beschouwd als schepen, welke een vijandelijke haven aandoen. Het feit, dat zij zich, om welke reden ook, naar een vijandelijke haven begeven, wordt beschouwd als een „dolus eventuali" (een daad, welke de mogelijkheid biedt een wederrechtelijke hande ling te plegen), aangezien zulks het vermoeder: doet opkomen, dat de goederen voor den vyand bestemd zijn, (Van onzen specialen verslaggever) Het begint er op de Waal voor Nijmegen weer onheilspellend uit te zien. Dinsdag avond om half negen was de Waal over de geheele breedte met drijfijs bedekt. Het was weliswaar nog geen zwaar drijfijs, maar men ziet met het uur de kracht van het ijs toenemen, ten gevolge van de hevige vorst, welke hier over de tien graden is. Over de rivier jaagt in alle felheid de sneeuw, een ware sneeuwjacht. De stand van de rivier, welke Dinsdag middag nog 11.96 N.A.P. bedroeg, was om vier uur gezakt tot 11.91. In het water vormt zich steeds meer grond- ys. De open watervakken ziet men als grauw- gryze vakken, waar zich de eerste verschijnse len van vriezen voordoen en waardoor ook de verschillende schotsen aan elkaar raken. Ach ter de spoorbrug was de drift van het water zwakker dan boven de stad. Tusschen het Ge meenteslachthuis en de P.G.E.M. draaiden de ysschollen als in een spiraal rond en kwamen telkens terug. Zware stukken oud ijs bleven hier haken. Als de deskundigen gelijk krygen, dan zal bij felle doorgaande vorst de Waal Zondag voor Nijmegen wel weer kunnen gaan zit ten. Deze waarschijnlijkheid is groot, omdat bij Deest het ijs nog steeds vastzit en men hier een opschuiving krijgt. Tot Dinsdagochtend was de rivier van Lo- bith tot Nijmegen heel goed bevaarbaar en daarvan hebben eenige schepen, welke geladen waren met vetkool, dankbaar geprofiteerd om de Waal af te zakken. Twee groote Duitsche sleepaken kwamen zelfs op eigen kracht op den stroom afgedreven. Zij waren volgeladen met steenkool, welke vermoedelijk in Nijmegen, waar men ze bijster goed kan gebruiken, zal worden gevent. Zes andere schepen met de Nederlandsche vlag in top, die als het ware één sleep vormden, welke na het kruien weer van boven bij Nijme gen afzakten, hadden ook een goede lading kolen aan boord met onbekende bestemming. Aan de P.G.E.M.-centrale wacht men nog een aparte schuit met kolen uit Lobith. Voor de Nijma, de kunstzijdefabriek, is een groote tank boot aangekomen en gelost. De Genie en de Waterstaat hadden toege staan omdat de Nijmeegsche haven vol zit dat de ingang van het Maas- en Waalkanaal, het zoogenaamde gat van Weurt, zou openge steld worden voor afvarende schepen, welke in nood verkeerd hadden. Nu hadden de Duitsche schepen veilig in Lobith gelegen en er was be zwaar gemaakt deze schepen in den mond van het kanaal toe te laten. Tenslotte is men gezwicht en liet men ze afzakken tot bij de monding. De vier schepen van de N.V. Nijmeegsche Stoombootmaatschappijen njn, na Dinsdag morgen door den ijsbreker „Catharina" van kapitein Looch uit het ijs verlost te zijn, be houden uit de kleine haven weggesleept naar de monding van het Maas- en Waalkanaal. De „Nijverheid," de grootste van de vier, kon op eigen kracht door de Waal komen, de drie an dere booten werden gesleept. De gezonken „Nij megen V" zal zoo spoedig mogelijk gelicht wor den. De „Altona", welke Zaterdagmiddag een leelijken knauw had gekregen en twee groote gaten opliep, ligt nu veilig op. de kade. De toestand beneden Druten is nog steeds allerellendigst. De toestand van de ijsverdikkingen biedt nog steeds de grootste gevaren. Nog altijd is Waterstaat niet ingegaan op het voorstel door middel van vliegtuigen bommen op de ijsverdikkingen te laten vallen. Men vreest voor ontwrichting van de dyken. m De ysbrekers zijn gevorderd tot Dreumel en hebben zich door enkele ijsverdikkingen heen- gewerkt. hebben gezocht, order gekregen, pogingen te doen om naar Duitschland terug te keeren. In dien deze pogingen mislukken, moeten zij tot zinken worden gebracht. In gezaghebbende kringen te Londen wordt verklaard, dat het Roemeensche stoomschip Transilvania (6672 ton) op 100 mijl Z.Z.W. van de Dardanellen door een Britsch oorlogsschip werd aangehouden en doorzocht. Het schip werd spoedig weer vry gegeven. Het mocht de reis voortzetten, omdat het een lading van alge- meenen aard aan boord had, hetgeen uit de certificaten bleek. Deze feiten worden medegedeeld, aldus Reu ter, omdat de Duitsche radio het bericht had verspreid, dat de Transilvania door een Brit- schen torpedojager was aangehouden, toen het zich bij den ingang van de Dardanellen binnen de Turksche territoriale wateren bevond, waar het toen twee uur lang werd onderzocht Volgens het officieele Britsche weekrapport zijn in de afgeloopen week drie Britsche en drie neutrale schepen door Duitsch optreden tot zinken gebracht. De gezamenlijke inhoud der Britsche schepen was 19.585 ton, die der neu trale schepen 10.128 ton. Dinsdagavond is te Ostende radio-telefonisch bericht ontvangen, dat de uit Oostende afkom stige treiler O 164 30 leden der bemanning van het Zweedsche s.s. Dalaro uit zee heeft gered De Dalaro zou volgens dit bericht nabij de Noordelijke kust van Ierland getorpedeerd zijn. De treiler heeft koers gezet naar een Schot- sche haven, waar de schipbreukelingen ont scheept zuilen worden. De Belgische treiler Blankenberge 4 is Maan dagavond op 50 mijl ten Noordwesten van Zee- brugge gezonken, na gestooten te zijn op een voorwerp van onbekenden aard. De vier opvarenden werden, na zes uur in een boot te hebben rondgedreven, gered door 'n Bel- gische. sloep uit Zeebrugge en zijn Dinsdag middag in de haven teruggebracht. Het Zweedsche s.s. „Orania" is Zondag zonder waarschuwing in de Noordzee getor pedeerd. In diepe duisternis zonk het schip binnen drie minuten. De opvarenden had den ternauwernood den tijd zich in de sloe pen te begeven. Een sloep, waarin de ka pitein, zyn vrouw en 12 schepelingen een plaats hadden gevonden, wordt vermist. De tien inzittenden van de andere sloep zijn gered. De „Orania" was van Buenos Aires op weg naar een haven in Zuid-Zweden met een lading graan. Het 4114 ton metende Noorsche motorschip Snestad" dat naar de Vereenigde Staten op weg was, is Zondag na een ontploffing, veroor zaakt door mijn of torpedo, gezonken. De ge heele bemanning is in veiligheid. Het schip had geen lading aan boord. Het zou te Philadelphia een lading steenkolen voor Noorwegen halen. Na 28 uur in een open boot te hebben rond gezwalkt, zijn Dinsdag elf leden der bemanning van den Britschen treiler Togimo, waarvan drie ernstig gewond, in uitgeputten toestand in een haven aan de Zuidoostkust van Eire aangekomen. De Togimo (290 ton) was tot zinken gebracht door een Duitsche duikboot, die van een afstand van 500 meter twintig schoten had gelost, waardoor een lid der be manning werd gedood. JERUZALEM, 13 Febr. (Reuter). Troepen van het tweede Australische expeditiecorps zijn in Palestina aangekomen, vanwaar zij zich zul len begeven naar de hun aangewezen bestem ming. IIIIIIHHHIItilllilHlimHMHj2 VERWACHTING: Des ochtends hier en daar zeer strenge, 5§ overigens strenge tot matige vorst, wis- selende bewolking, plaatselijk eenige sneeuw, meest matige veranderlijke wind. H OVERZICHT: E Ons land bevindt zich nog steeds onder invloed van den stroom van kleine storin- gen, die zich van het Oostzeegebied uit over de Noordzee naar onze omgeving bewegen. De laatste van deze storingen lag Maandagavond over de Noordzee. In Scandinavië stijgt de luchtdruk nog verder onder invloed van een uitbreiding in Wes- telijke richting van een zeer koud. machtig gebied van hoogen luchtdruk, dat zich over Noord-Rusland bevindt. Op den oceaan houdt de krachtige warme luchtstrooming langs den Westrand van het maximum bij IJsland onvermin- derd aan. Op de Zuidkust van Groenland was het Maandagavond tien graden Cel- siiis boven het vriespunt. iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiil jjllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillllül ONDERL. VERZEKERING -MIJ E H DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telet 45014 en 45016 H Directie H. t HEERKENS TH1JSSEN Uitsluitend voor: Kerken Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen Dinsdagochtend zijn te Tweede Exloërmond de autoverhuurder Frummel en zijn knecht Sanders door gasverstikking om het leven gekomen. Beide mannen waren tot laat in den nacht m de garage aan het werk geweest. Zij zouden hier het verdere deel van den nacht doorbren gen, nadat zy gewerkt hadden aan de reparatie van een auto, waarmee zij Dinsdagochtend vroeg een ernstige zieke naar Emmen zouden vervoe ren. De huisgenooten van Prummel vonden de beide mannen Dinsdagochtend ontzield achter den auto liggen. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat zij door gassen uit de uitlaatpyp van den auto waren bedwelmd en kort daarna om het leven zyn gekomen. Prummel was vader van twee kinderen en Sanders van drie kinderen. Ziezoo „deze" belevenis hebben ,,wij" nu. Oude kronieken mogen verhalen van barre winters, en antieke schilde rijen kunnen ons nog zulke verwilder de winter-landschappen voor oogen tooveren ouden van dagen mogen stoffen op vorige winters, b.v. van '56 of '90 waarbij die van heden niets meer zouden zijnhet mocht wat: icij hebben nu den koudsten winter dien Nederland ooit gekend heeft vol gens De Bilt. Het kwik zakte 24 gra den en lager. Daar tipt geen vorige winter aan. Wij hebben alle vorige geslagen. Een prestatie? Ja, indien we werkelijk ook iets presteeren door dezen winter nu ook niet alleen den koudsten maar tevens óók den lief- dadigsten te doen zijn. We moeten er een eer in siellen dezen winter te doen worden tot een waarin de liefdadig heid zich zelf overtreft een winter waarin zooveel en zoo goed aan de ar men gegeven wordt dat er geen gebrek zij en alle vorige winters overtroefd worden! Handelsovereenkomst tusschen België en de Geallieerden te Parijs geparafeerd. Sumner Welles zal het volledige vertrou wen der Britsche regeering genieten, ver klaarde Chamberlain in het Lagerhuis. Verbitterde gevechten tusschen Finnen en Russen op de Karelische landengte. De Waal is bij Nijmegen weer over de geheele breedte met drijfijs bedekt. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Surinaamsche begrooting voor 1940. Verklaring van den kapitein van d« „Burgerdijk" inzake de torpedeering. Werkloosheid in de laatste week van Januari iets gestegen. Eerste Kamer is begonnen met de be grooting van Binnenlandsche Zaken. Meening der Tweede Kamer over het leeningsontwerp. Beurs van New York: Stemming onregel matig; slot gedrukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1