De economische toestand van Suriname De nieuwe leening New-Yorksche Beurs Uit Vaticaanstad MINISTER ANTWOORDT TWEEDE KAMER WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940 faillissementen w Versnelde ontginning van den bodem Irrigatiewerken en polderaanleg Ongunstige invloed van den oorlog Volksgezondheid Bijdrage aan de K.LM. Tweede Kamer kan zich in hoofd zaak met het wetsontwerp vereenigen Het mislukken van de vorige uitgifte Göbbels spreekt voor sprekers Stemming onregelmatig slot gedrukt VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. 51 5 i 85 4 12 12 9 9 9 7 7 5 5 5 fa fa fa 54 53 54 24 25 25 5 5 5 11 11 7 7 2 2 2 37 58 59 NEDERLANDERS IN DE RONDE VAN SPANJE? WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 99|- - 96+.+ 96 MOTORSPORTPROGRAMMA DER K.N.M.V. Oct. 34 WIELRENNEN Ronde van Italië sterk gewijzigd Academische examens Machinisten-examen Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 13 Februari MARKTNIEUWS V Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Surinaamsche be grooting voor 1940 is het volgende ont leend Uit de omstandigheid, dat in de Memorie van Toelichting, in tegenstelling met de beide vo rige jaren, geen gewag wordt gemaakt van eenige verbetering in den economlschen toe stand van Suriname, behoeft niet zooals an dere leden terecht opmerkten te worden opgemaakt, dat naar het oordeel van den mi nister elke verbetering in het afgeloopen jaar achterwege is gebleven. Dat dit piet het geval is deed hij trouwens terloops uitkomen in de mededeeling omtrent de afschaffing van de korting op de pensioenen. De bedoeling van de regeering is niet, dat Suriname een overwegend Indisch karakter zal krijgen, doch zjj beoogt vóór alles ver betering van den economischen toestand van Suriname door versnelde ontginning van den bodem met behulp van een nijvere landbouwende .bevolking. Dat het land daardoor wellicht langzamerhand een vrij sterk Indisch karakter zal krijgen, acht zjj niet van overwegende beteekenis. De door verscheidene leden geuite vrees, dat vestiging op groote schaal van Javanen als zelfstandige landbouwers de inheemsche bevol king zou kunnen schaden, kan de minister niet deelen. Hij onderschrijft dé meening van andere leden, dat naarmate de economische positie van het achterland van Paramaribo door ko lonisatie van Javanen wordt versterkt, en voor de inheemsche bevolking ruimer gelegenheid zal ontstaan zich in den tusschenhandel en t transportwezen een bestaan te veroveren. Inderdaad heeft de Nederlandsche regeering aan de uitbreiding van de Javaansche immi gratie de voorwaarde verbonden, dat deze voors hands niet zal mogen leiden tot hoogere uit gaven voor bestuur, rechtspraak en medische •erzorging. Omtrent irrigatiewerken en polderaanleg kan het volgende worden medegedeeld: Van het werk voor de bevloeiing var, de Wes telijke polders in Nickerie tot een gezamenlijke uitgestrektheid van 2500 H.A. komt in April as. het gemaal gereed; in Mei wordt met baggeren van de aanvoerleiding begonnen, waarna in October de dam in de Mannikreek kan gelegd worden. Voor den nieuwen 1500 HA. metenden polder in Nickerie is de ringdijk gelegd en zullen enkele andere werken vóór Mei as. gereed ko men. Inmiddels is een baggerwerktuig in een der hoofdloozingen in werking. De werken in Nickerie zijn zoo ontworpen, dat zij nog voor een nieuwen polder van 1500 H.A. kunnen dienen, terwijl bovendien nog de gelegenheid bestaat ook de Oostelijke polders, ter grootte van 300 H.A. op 't werk aan te sluiten, zoodat een totale op pervlakte van 8500 bruto H.A. dan bevloeid zal kunnen worden. Als nieuwe werken staan voor de naaste toe komst op het programma het geschikt maken van het Zuid-Westelijk deel van den Saramacca- polder in verband met de Javanen-kolonisatie (met de voorbereiding is reeds een aanvang ge maakt). Zcodra dit werk voltooid is, zal ln aan sluiting daaraan een terrein langs de Saramac- carlvler geschikt gemaakt worden, waarna deze gronden een gemeenschappelijke irrigatie krij gen. Voorts is in voorbereiding de verbetering van de afwatering van terreinen nabij Parama ribo, langs het pad van Wanica en in Lelydorp. Wat de door sommige leden andermaal ter sprake gebrachte mogelijkheid van immigra tie van blanken aangaat, hiertegenover blijft de minister sceptisch staan. Overigens ls het voor hem niet duidelijk, dat elke im migratie in Suriname in de eerste plaats moet worden beschouwd uit het oogpunt van het belang van Suriname zelf en eerst daar na uit dat van het belang van de immigran ten. Hij is van meening, dat het eene niet van het andere is te scheiden en dat elke mislukking niet zonder invloed is op de eco nomische ontwikkeling van Suriname. Over den invloed van de oorlogsomstandig heden op den uitvoer van Surinaamsche produc ten valt tot nu toe het volgende te vermelden: Hoewel de uitvoer van koffie in 1939 niet sterk verminderde, bleek bedoelde invloed daarop niet gunstig. De uitvoer van bananen liep terug als gevolg van moeilijkheden met de verscheping naar Nederland. De vraag naar rijst, aardvruch ten, black-eye peas (voor de beide laatstgenoem de producten met name voor Curasao en Aruba) en maïs is toegenomen, althans stijgende, echter drukte de noodzakelijke uitvoerbeperking ten behoeve van de eigen voedselvoorziening den export van rijst. Wat de citrus aangaat bleef de uitvoer tot dusver op peiL Ten aanzien van den stand en de vooruitzich ten, ook wat de verschepingsmogelijkheid be treft, van de voornaamste cultures wordt om. gezegd: De rijstproductie van 1939 bedraagt 25000 ton gepelde rijst, hetgeen hooger is dan de beide vorige jaren; de productievooruitzichten voor 1940 zijn niet ongunstig, doch in hooge mate af hankelijk van het verloop der seizoenen. De exportvooruitzichten zijn gunstig. Ook de aan vragen van het buitenland (en daarmede de af zetmogelijkheden in de omliggende landen) zijn toegenomen. Citrus en bananen: stand en productievooruit- zichten zijn gunstig, de exportvooruitzichten van citrus naar Nederland zijn ongunstig, overigens onzeker; die van bananen somber. Koffie: de productie van 1939 is ruim 3300 ton, de productie-vooruitzichten zijn minder gunstig, 4e exportmogelijkheden zijn onzeker. Maïs: stand en productievooruitzichten zijn 4gunstig; de exportvooruitzichten niet ongunstig. De uitslag van het nieuwe onderzoek naar bauxiet ls voorloopig onbevredigend geweest, doch het wordt alsnog voortgezet. De uit komsten van het onderzoek naar petroleum zijn niet bekend; inmiddels is de vergunning tot onderzoek voor 1940 verlengd. De minister nam er met voldoening kennis van, dat de opneming van Suriname in het luchtverkeer (met Curacao, later ook met Ne derland) algemeen werd toegejuicht en dat ook de plannen tot aanleg van een modern uitge rust vliegveld instemming vonden. De minister heeft reeds naar aanleiding var. de kennisneming van een rapport betreffende de verkenningsvluchten met de „Snip" bij den gouverneur van Suriname de mogelijkheid ter sprake gebracht om op ruimer schaal tot kar teering met behulp van een vliegtuig over te gaan. Met voldoening vernam de minister, dat de afschaffing van de korting op de Surinaamsche pensioenen van verschillende zijden werd toe gejuicht. Hij kan geenszins toegeven, dat bijna als regel geen rekening zou worden gehouden met door de Staten aangenomen amendementen, aan gezien deze bewering niet strookt met de wer kelijkheid. De door verscheidene leden gemaakte op merkingen aangaande nationaal-socialisti- sche elementen bij de politie, nationaal- socialistiscbe propaganda en de oprichting van een „Surinaamsch arbeidsfront" zal de minister onder de aandacht van den gou verneur brengen. Van ondervoeding van ernstiigen aard van een deel der bevolking is niets gebleken. De algemeene toestand is bevredigend, dank zij bestuurszorg en werkzaamheid" van par ticuliere zijde op dit terrein. Aan de hand van gegevens, welke den mi- minister ter beschikking staan, kan hij naar aan leiding van de vraag omtrent den gezondheids toestand in Suriname mededeeien, dat zich in de eerste helft van het afgeloopen jaar een aantal gevallen van febris typhoidea heeft voorge daan, waarvan de oorspronkelijke infectiehaard op een vestigingsplaats in een der districten was gelegen. Door de getroffen maatregelen om de verspreiding tegen te gaan, was in de tweede helft van Augustus de verspreiding van de ziekte goeddeels bedwongen. Dertien personen overle den er aan. Voorts deden zich tot genoemd tijd stip negen nieuwe gevallen van dlphterie voor (overleden één persoon) en 14 gevallen van bacillaire dysenterie (overleden eveneens één persoon). Op dat tijdstip was de gezondheids toestand overigens normaal. Naar aanleiding van de vraag betreffende het gebruik van luchtstrijdkrachten bij de verdedi ging van de gebiedsdeelen in West-Indië, zij medegedeeld, dat van den derwaarts gezonden hoofdofficier van den generalen staf van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch leger een rap port ter zake nog niet werd ontvangen. Blijkens een nota van wijziging wordt een bijdrage van 20.000 aan de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij voor gesteld. Ter toelichting van dezen post zegt de mi nister het volgende: De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij heeft op 4 September 1939 haar lijn Curacao- Trinidad verlengd tot Suriname, zoodat er van dien dag af een rechtstreeksche, wekelijksche verbinding tusschen Curasao en Suriname be staat. Deze verbinding, welke als onderdeel en voorbereiding van een transatlantische lijn is te beschouwen, ls voor beide gewesten van bij zonder belang. De geldelijke uitkomsten van dezen nieuwen dienst zullen vooralsnog echter niet zoodanig zijn, dat de onkosten daarvan uit de ontvangsten zullen kunnen worden bestre den. In verband hiermede heeft de K.L.M. een door Suriname en Curasao te betalen subsidie aangevraagd. Suriname zal in deze subsidie met een som van 20.000 bijdragen. Hiertegen over mag op hoogere ontvangsten uit het lucht recht worden gerekend, welke voor 1940 naar schatting op ƒ3000.waren te stellen. Per saldo komt dus ten laste van de Surinaamsche begrooting een bedrag van 17000.Met deze verhooging blijft de Rijksbijdrage zonder de bijzondere bijdrage van 4 ton nog beneden die voor 1939. Aangeteekend zij hierbij nog, dat bij de Sta ten van Suriname geen bezwaar bestaat tegen toekenning van een bijdrage aan de K.L.M. Aan het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening of -leeningen ten laste van het Rijk is het volgende ontleend: Algemeen erkende men, dat het uitschrijven van een leening tot een zeer aanzienlijk bedrag onvermijdelijk is, ten einde het hoog opgeloo- pen bedrag der vlottende schuld te verminde ren. Ook erkende men, dat het noodzakelijk ls aan deze leening een semi-gedwongen karak ter te geven, nu bi) de uitgifte van de vorige, geheel vrijwillige, leening is gebleken, dat de „stok achter de deur" niet gemist kan wor den. Men kon zich dan ook algemeen in hoofd zaak met het wetsontwerp vereenigen. Alvorens nader op den Inhoud van het ontwerp in te gaan, wilden verscheidene leden eenige opmerkingen maken over het mislukken van de vorige leening. ZU ga ven uiting aan hun ernstige teleurstelling daarover. Een deel dezer leden weet deze mislukking voornamelijk aan gebrek aan medewerking bij de groote particuliere be leggers. Anderen weerspraken deze opvat ting en gaven als hun oordeel te kennen, dat slechts één deel van de markt de re geering in den steek heeft gelaten, n.l. de institutioneele beleggers. Sommige leden stelden de vraag, of de regee ring en de Nederlandsche Bank, die de regeering bij de uitgifte van leeningen desgevraagd be hoort te steunen, wel al het mogelijke hebben gedaan om de vorige leening te doen slagen. In het bijzonder een intensieve propaganda hadden zij gemist. Was ook het contact tusschen de regeering en de verschillende instanties op de kapitaalmarkt, welke tot het slagen van de lee- ning konden medewerken, wel voldoende? Gaarne zou men nog vernemen, voor weik be drag in totaal op de vorige leening is ingeschre ven, hoeveel daarvan reeds dadelijk door de Rijksfondsen was genomen en hoeveel deze fond sen na het mislukken van de uitgifte nog boven dien hebben opgenomen. Wat nu de nieuwe leening zelf betreft, werd allereerst door enkele leden betoogd, dat reeds veel eerder tot de uitgifte had moeten zijn over gegaan; reeds een jaar geleden was het bedrag eer vlottende schuld veel te hoog. Van verschillende zijden werd er, mede in verband met de te verwachten verdere stij ging van den rentevoet, op aangedrongen 'n hooger bedrag van f 300.000.000 te leenen. Overigens meenden sommige leden op grond van de statistische gegevens omtrent de ver mogensbelasting, dat de regeering zich vergist heeft in de berekening van de opbrengst der verplichte deelneming, voor zoover die berust op de vermogensaanslagen. Deze opbrengst zal veel hooger zijn van f 150.000.000. Sommige leden betwijfelden ln verband met de weinig vaderlandslievende houding van vele beleggers bij de uitgifte van de vorige leening. of het wel juist gezien ls den rentevoet van de 'hans uit te geven vrijwil lige leening wederom op 4 pet. te stellen. Huns inziens ware het een goede correctie op de houding dezer beleggers, indien de rente voet dadelijk op 3 pet. werd gebracht. Andere leden konden zich met het uitge ven van de nieuwe leening tegen 4 pet. ge heel vereenigen. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat mede tengevolge van de actie van het Be- leggingsfront de provinciën en gemeenten thans alleen tegen ongunstiger voorwaarden dan waarop het Rijk nu gaat leenen, geld kun nen opnemen. Meent de regeering niet, zoo werd gevraagd, dat het op haar weg ligt te bevorderen, dat ook de lagere publiekrechte lijke lichamen voor hun noodzakelijke uitgaven tegen redelijke voorwaarden kunnen leenen? Eenige leden waren van oordeel, dat het aanbeveling verdient aan deze leening, al moge zij dan worden aangegaan voor dekking van „normale" uitgaven, een korten looptijd te geven: 35 Jaar achtten zij ook voor deze lee ning een Juisten termijn. Weliswaar zouden de aflossiniyen daardoor worden verhoogd, doch men zou dan tegen lagere rente kunnen leenen. Andere leden achtten een looptijd van 40 'aar. zooals de reeeering voorstelt, juist Van verschillende zijden werd er op aange drongen vast te leggen, of vrijstelling van be lastingen al dan niet zal worden verleend. Er ls in dit geval, nu te voren vaststaat tegen welke voorwaarden de leening zal worden uit gegeven, geen enkele reden de beslissing over het al dan niet vrijstellen, aan den minister over te laten. Zeer vele leden hadden er bezwaar tegen, dat degenen, die hebben ingeschreven op de vorige leening, thans over één kam ge schoren zullen worden met hen, die dit na lieten. Om zich tegen deelneming in de gedwon gen leening te vrijwaren, zullen de eerstbe doelde personen immers moeren inteekenen op de nieuwe vrijwillige leening. Dientengevolge verliezen zij de faciliteit, welke hun bij de vo rige leening was toegekend, dat zij hun stukken kunnen bezigen om daarmee bepaalde belastin gen te voldoen. Dit achtte men niet billijk. Er werd dan ook krachtig op aangedrongen een regeling te treffen, waardoor deze faciliteit voor hen behouden blijft. Men meende, dat zulk een regeling geen groote moeilijkheden be hoeft op te leveren. Vele leden waren van oordeel, dat de gebrui kelijke provisie van 3/8 pCt. in dit geval aan merkelijk te hoog is. Eenige leden zouden de bepaling opgenomen willen zien, dat de leening de eerste vijf jaren niet kan worden afgelost. Eenige andere leden zouden dezen termijn liefst of 10 jaren gesteld willen zien. Vele andere leden zouden tegen een zoodanig conversieverbod ernstig bezwaar hebben. Verscheidene leden meenden, dat de rente van de gedwongen leening lager gesteld kan worden dan 3 pCt., nu immers eenieder het zelf in de hand heeft door inteekening op de vrijwillige leening te voorkomen, dat hij aangeslagen wordt. Van verschillende zijden vestigde men er de aandacht op, dat alleen rekening gehouden wordt met iemands vermogen en niet met het uit arbeid verkregen inkomen. Dit achtten vele leden niet juist. Personen met een groot inko men uit arbeid plegen een belangrijk deel daar van te beleggen. Deelneming in de leening zal hun vaak gemakkelijker vallen dan anderen, die meer vermogen, doch minder inkomen bezitten. Men drong er op aan het desbetreffende arti kel in dezen zin aan te vullen. ons Onze Romeinsche correspondent 3eint Dinsdagavond: Een dezer dagen is in Rome wederom de Kardinaalscommissie bijeengekomen, die tot doel heeft tot de oprichting te geraken van een mo nument voor Faus Pius XI in de Vaticaansche Basiliek. Aan 23 kunstenaars, onder wie enkelen van zeer grooten naam, zijn ontwerpen aange vraagd. Tot nu toe is nog geen enkel ontwerp binnengekomen. De tijd, die voor de inzending van ontwerpen werd vastgesteld, eindigt op het einde van deze maand Op 7 Maart a.s. zal, zooals reeds ln ons blad werd gemeld, de H. Vader het tweede zooge naamde publieke consistorie houden voor de hei ligverklaring van de Zalige Gemma Galgani en de Zalige Maria Pelletier. Het derde voorge schreven consistorie, het zoogenaamde halfpu- blieke, zou, naar wij vernemen, na de Paasch- week gehouden worden. De Heiligverklaring zelf zal vermoedelijk plaats vinden op 2 Mei, het feest van 's Heeren Hemelvaart. BERLIJN, 13 Febr. (DNB) Minister Göbbels heeft het woord gevoerd op een conferentie van 500 sprekers der N8DAP. In zijn rede zeide hij o.m„ dat het niet mogelijk is, en zich niet laat vereenigen met het begrip neutrali teit, een onderscheid te construeeren tusschen openbare meening en staatsmeening en Duitsch- land b.v. van staatswege de verzekering van neutraliteit te geven, doch tegelijkertijd aan de openbare meening ieder publicistisch exces tegen het Duitsche volk en zijn leiders te ver oorloven. Göbbels keerde zich scherp tegen de Engel- sche interpretatie van het begrip humaniteit, dat namelijk voor de oorlogvoering al datgene humaan zou zijn, waarin de Engelschen zich de meerderen voelden, terwijl het als inhumaan gekenmerkt wordt, wanneer Duitschland ge bruik maakt van de wapens, waarin zijn kracht ligt. De blokkade b.v., aldus spreker, moet voor humaan doorgaan, omdat de Engelschen de grootste vloot bezitten. Inhumaan daarentegen zouden vliegaanvallen zijn, omdat onze lucht macht vele malen de meerdere is van de En- gelsche. De wereld moet begrijpen, zoo vervolgde Göbbels, dat de tegenwoordige oorlog een prin- cipieele strijd is tusschen den Duitschen socia len staat en de Britsche plutocratie. Wat Prederik de Groote begonnen is en Bismarck voortgezet heeft, nadert thans zijn voltooiing Het nationaal-socialisme heeft eenvoudig voor de keus gestaan, voor Engeland te capitulee- ren en daarmede zijn historische taak op te geven, of aan den aanval van Engeland het hoofd te bieden. NEW YORK, 13 Febr. (Part.) Wallstreet legde heden bij de hervatting van den handel na den beursvacantledag een weinig gedecideer de stemming aan den dag. Stimuleerend nieuws was er niet. De berichten uit het bedrijfsleven blijven over het algemeen nog van eenige in krimping van de bedrijvigheid gewag maken zoo o.a. in de staalindustrie, maar dit heeft geen directen invloed meer op de markt, nade- maal men een en ander in de afgeloopen weken reeds in belangrijke mate in de koersen tot uit drukking had gebracht. Wel blijft als gevolg hiervan nog steeds een groote terughoudend heid bestaan en deze wordt in de hand gewerkt door de aanhoudende onzekerheid op binnen- landsch en buitenlandsch politiek gebied. De aangekondigde reis van Sumner Welles naar Europa en het contact van Cordell Hull met de neutralen inzake de organisatie van de we reld na het beëindigen van den oorlog hebben hier levendige belangstelling getrokken, maar hadden op de markt geen merkbare uitwerking in de een of andere richting. Wat het eerste be treft, gelooft men niet, dat het in de bedoeling ligt een bemiddelingspoging te ondernemen en zoo dat wel het geval zou zijn, acht men de kans op slagen daarvan gering, en wat het contact ten behoeve van de economische organisatie der wereld na den oorlog betreft, meent men, dat deze kwestie een zoo langdurige periode van voorbereiding zal behoeven, dat er eigenlijk nog geen enkele conclusie noch consequentie uit te trekken is. Overigens is men hier blijkens het koersverloop van de laatste maanden geleide lijk aan in een veel mindere mate den oorlog als een gunstigen factor voor de ontwikkeling In de Ver. Staten gaan beschouwen, dan onmiddel lijk na het uitbreken daarvan het geval was. De stemming was heden onregelmatig, hoewel met een prijshoudenden ondertoon. Aanbod van eenigen omvang was er niet en dientengevolge waren fractioneele winsten in de meerderheid. Uitzondering vormden Bethlehem Steel, die bij opening vrij sterk gedrukt lagen en een verlies leden van ongeveer 1 dollar, waarvan in het verdere verloop echter een deel kon worden in gehaald. Ook de meeste andere fondsen bewo gen zich na de eerste transacties bij kalmen handel in licht stijgende lijn, maar in 't tweede uur brokkelden de koersen wegens gebrek aan belangstelling meerendeels weer wat af. De meeste handhaafden zich echter iets boven het vorig slot. De omzet bedroeg in het eerste uur 190.000 shares en in het tweede uur 90.000 shares. De koersafbrokkeling hield ook in de middag uren aan en in langzaam tempo werd voor de meeste fondsen het slot van Zaterdag in bene- denw'aartsche richting gepasseerd en hoewel voor een enkel fonds kort voor het slot even een licht herstel viel op te teekenen, kwam het slot in gedrukte houding tot stand. Voor enkele fondsen was het aanbod groot er en bleef het verlies, zooals meerendeels 't geval was, niet tot een kleinigheid beperkt. Dit was o.a. het geval met de staalwaarden. Het Amer. Iron Steel Institute taxeert de bedrijvigheid op 68.8 pCt., tegen de vorige week 71.7 pOt. De algemeene verwachting heerscht, dat de bedrijvigheid nog verder zal verminderen. Voor U.S. Steel vlei laatbeurs een fractioneele koersverbetering op te teekenen, waardoor het verlies tot 7/8 dollar werd gereduceerd. Youngstown en Bethlehem Steel verloren resp. 1 en 1% dollar. National Steel vormden op deze afdeeling een uitzonde ring door een "winst van een halven dollar tè boeken. Mijnen hadden van verkoopen te lijden als gevolg van het bericht, dat de subcommissie van den Senaat het wetsontwerp heeft aange nomen, waarbij den Minister van Financiën de bevoegdheid om zilver in het buitenland te koo- pen, werd ontnomen. Amer. Smelting zagen zich bijna VA punt ontgaan. Automobielwaarden vertoonden slechts weinig fluctuaties en be toonden zich prijshoudend. Luchtvaartwaarden verkeerden na een luie opening verder in reac tie, zoodat Douglas Aircraft en United Aircraft resp. 1 en 11/8 punt verloren. Koperwaarden, oliefondsen, public-utilities, aandeelen in fabrie ken van elcctrische apparaten en chemische fondsen waren verdeeld; Allied Chemical kon den een winst van 1 dollar aantoonen. Rubbers, aandeelen in telegraafmaatschappijen waren aan den luien kant; van de sporen, die op iets lager niveau terecht kwamen, waren Union Pa cific A punt beter. Warenhuisaandeelen, equip- mentshares, kunstzijde-aandeelen en tabakken konden zich boven het vorig slot handhaven. De omzetten bedroegen in totaal 580.000 shares. 12 Febr. '40 5 Febr. '40 Laatst gedane koersen Febr. 13 10 Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. oil. buit. 1. disc. Idem Eig. Portel Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz. Muntmat. Zilv en 1.024.092.377 43,862.120 4.580.000 25.289.579 7.629.955 Totaal Belegging v. Kap. Res. en Pensioenf. Gebouwen en Meub. der Bank Dlv Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div Reken Totaal W.v a. Ned.-Intüè Besch Metaalsaldo (KJ3. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatklstp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr Rentestand sedert 29 Wissel-disconto 'romessen-disconto Voorschotten in Rekening-Courant Beleening van Goederen en Ceelen Beleening van Effecten 28.894.923 390.499 2.333.336 31.618.759 1.575.000 1.575,000 210.587.461* 5.749.319 36.420.529 252.757.309 247.771,636* 4.985.676 252.757.309" 15.000.000 105.167.605 908.354.600 1.013.522.205 10.570.172 1.406.405.102 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.950.949 1.104,620.155 18.818 250.441.3,12 7.339.693 1.406.405.102 60.612.475 482.090.501 22.000.000 Aug 1939: 22.909.384 427.751 2.345.467 25.682.603 1.575.000 1.575.000 204.151.148' 4.806.651 38.725.359 247.683.159 243.613.865' 4.069.294 247.683.159' 14.258.849 105.167.605 908.354.801 1.013.522.406 10.667.734 1.024.190.140 43.862.120 4.580.000 27.902.855 7.629.955 1.397.364.684 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.950.949 U17.757.240 16.519 228.323.841 7.281.951 1.397.364.684 60.612.475 485.787.133 16.000.000 3 PCt 31/2 POt. 31/2 pot. 31/2 pet. 3 IA pet. Allied Chemical 18) 179 179 American Can Co. 114 113 114 Am. Car (i F.dry 26 26 27 Am. Rolling Mills 15 15 15 Am. Smelt Ref. 49| 50 50 Am. Tel. Tel. 171 4 172 171 Am Tobacco B. 90 90 90 Am. Waterworks 10 10 10 Anaconda Copper 27 27 28 Atchison Topeke 23 24 Baltimore Ohio 7 Bethlehem Steel 76 78 78? Canadian Pacific 5 3 5 Case Treshing 69 69 69 Chase National B. 35 35 35 Ches. Ohio 40 40 41 Chicago Rock tsl. Chrysler Motor 86 86 Cities Service 4 1 4 J Consoi Gas N.Y. 32 32 31 i Continental Oil 24 24 24 7 Dawesl. 5Va Young Deleware I-Iuds. 19 19 19 Douglas Aircraft 82 83 85 Dupont de Ncm. 183 183 183 Eastman Kodak 157 158 1:9 El. Bond Sh. 78 General Electric 39 39 39 General Motors 54 54 54 Good Year 22 23 23 Hudson Motor Illinois Central il 8 12 12 intern. Harvester 56 56 55 Intern. Nickel 36 36 36 Intern. Tel. en Tel 1 4 4 Kennecott Copper 36 36 36 Missouri Pacific i i Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank 29 29 29 Nat. Dairy Prod. 16 16 16 t New York Central 16 8 17 17 North. Am. Av. Nord. Amer. n.a. 24 21 21 Norfolk Westerr 213 213 213 Pennsylvania 22 22 22 Phillips Oil 40 39 39 8 Proctor Chambli 68 68 68» Pu'jl. Serv. J. 41 i 41 41 Radio Corporation Rep. Steel 20 20 21 i Sears Roebuck 85 84 84 Shell Union Oil 11 11 i 11 Socony Vacuum 11 Southern Pacific 13 13 13} Sotthern Railway 18 18 18 Standard Brands 7 Stand. Oil ot N.-J. 41 44 44 Tidewater Ass. Oil 10 10 10 Union Pacific 94 94 93 i United Aircraft 47 48 48 j Unitod Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber 37 37 U. S. Steel 60 Western Union 24 8 25 24 8 Westingh. Electr. 113 113 113 Wool worth Building 41 41 41 i Nu het wegren-seizoen ln Frankrijk en Duitschland zeer weinig waarde zal hebben, gaat de belangstelling van vele renners uit naar Spanje, dat in het komende seizoen zeer veel belangrijke wegwedstrijden zal organiseeren. Zoo vernemen wij, dat verschillende Holland- sche wegrenners het plan hebben- opgevat naar Spanje te gaan om daar aan enkele van de be langrijkste wegwedstrijden deel te nemen en dat ook pogingen worden gedaan Nederlandsche renners in de Ronde van Spanje te krijgen. Deze wedstrijd gaat over 4800 K.M. met 23 etapes en 4 rustdagen. De race begint 4 Juni en eindigt 30 Juni. i ex dividend ex coupon. 4- nieuwe aar. deden s= gedaan en uiten t - bieden. NEW YORK, 13 Febr. Slotkoersen Febr. 13 10 9 Brussel 16.87 16.84 16.83 Rome d.05 5.05 5,)5 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.42 22.42 22.42 Oslo 22.72 22.72 22.72 A'dam 53.15 53.13 53.18 Londen 3.96 3.97 3.97 1 Parijs 2.24 2.25 2.25 Berlijn 16.87 40.20 40.20 NEW YORK, 13 Febr. 13 Febr. 10 Febr. 13 Febr. 10 Febr. Katoen Nieuw contraot Jan. Juli 10.3910.55- Mrt. 11.0311.16Oct. 9.60.9.7+. Mel 10.7510.88Dec. 9.47.— 9.64.- Rubber Standaard Mrt. 19.1019.17+— Sept. 18.05+ 18.22+- Mei 18.6418.72 Oct. 17.9) 18.12 - Juli 18.32. - 18.45 Dec. 17.88+ 18.00+- Jan. 17.83 17.95 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt 4.30 Mei 4.32 Juli 1.34 Sept 136 Dec. Suiker Jan. Mrt i .86+ Mei 1.93+ Juli 2.00+ Tin Loco 46.00 4.28.4 4.30. 4.32. 4.34. Mrt. Mei Juli Sept. Dec. 6.25- 6.29— 6.35 6.39 6.44 - 6.18 - 6.23- 6.27.- 6.3l- 6.37.- 1.87 1.94 2.00 15.50 Sept. 2.01+ Nov Dec, Jan. 2.01+ 2.03 2.01+ 16.00 45.50 90 dagen 45.75 44.87 13 Febr. 10 Febr. Tarwe Mei 98 Juli 96 Sept 96 Maïs Mei 56 56 Juli 56 56 - Sept. ;6 J 56 Reuzel Mrt. 6.22+ 6,25 -+- Mei 0.32 i 6.40 13 Febr. 12 Febr. Tarwe Mel 85 86 Juli 86 87 Oct.. 88+-— 68+ Rogge Mei 74 71 Oct 72 73 Jul] 70+ 71 Haver Mel 10 40 Juli 38 39 CHICAGO, 13 Febr. 13 Febr. 10 Febr. Haver 40 1 40 - 35 J - 33 Me) Juli Sept. 35 33 •- Rogge Mei 66 Juli 65 J depi 66 66+ 65 - 66+ Juli 6.57 6.60 Sept. 6.75+ 6.75 WINNIPEG, 13 Febr. 13 Febr. 12 Febr. Gerst Mei 54 - 54 Jull 52 f - 52 I Oct. 50 - 501 Lijnzaad Mei 193+ 195 Juli 191 192 - Oct 188+ 190 -- In een Zondag j.l. te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de sportcommissie der K.N.M.V. met de verschillende organisatoren van terrein- wedstrijden, baan- en wegraces, is de motorsport- kalender voor 1940 opgesteld. Vanzelfsprekend hangt het doorgaan dei- verschillende evenemen ten ten nauwste samen met de ontwikkeling ven de internationale situatie. 25 Maart: terreinkampioenschap van Zuid- Holland (Dumrell). 6 April: K.N.M.V. 500 K.M.- rit. 28 April: terreinkampioenschap van Gelder land (Eerbeek). 5 Mei: terreinkampioenschap van Drenthe (Norg). 13 Mei: terreinkampioen schap van Utrecht. 19 Mei: K.N.M.V. 150-cc.- rit. 2 Juni: terreinkampioenschap van Noord- Holland (Zandvoort). 9 Juni: terreinkampioen schap van Noord-Brabant. 16 Juni: nationale wegraces Limburg. 20 Juli: nationale wtegraces Assen. 28 Juli: K.N.M.V.-junioresrit. 11 Augus tus: nationale wegraces Zandvoort. 18 Augustus: terreinkampioenschap van Groningen (Eenrum). 25 Augustus: terreinkampioenschap van Lim burg (Horn). 7 September: terreinkampioen schap van Nederland der K.N.M.V. 15 Septem ber: nachtrit provinciaal bestuur Zuid-Holland K.N.M.V. 4 en 5 October: kampioensrit der K.N.M.V. Worden de moeilijkheden, die de organisatie van de nationale wegraces nog in den weg staan, overwonnen, dan zal een competitie om het kam pioenschap van Nederland in deze wedstrijden worden verreden. 34 De Ronde van Italië zal dit jaar sterk gewij zigd worden. Halve ritten en tijdritten worden niet meer verreden. Het parcours is in 21 dee len verdeeld en de ritten zijn zoo uitgestippeld, dat zij veel korter zullen zijn dan het vorige jaar en over betere wegen zullen gaan. Drie soorten deelnemers zullen kunnen inschrijven t.w, buitenlanders, regionale renners en fabrieks- venners. De wedstrijd begint op 17 Mei en ein digt 9 Juni en totaal is aan prijzen voor onge veer 30.000 gulden uitgeloofd. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde, letter F de heer M. M. Horikx, Leiden. DELFT, (Technische Hoogeschool)Bevor derd tot doctor ln de technische wetenschap met lof na verdediging van een proefschrift, getiteld: „De karalytische cycliseering van ali- phatische koolwaterstoffen" en van stellingen de heer H. Hoog, scheikundig Ingenieur, gebo ren te Amsterdam. Geslaagd voor het inBenieursexamen voor civiel-ingenieur; D. W. N. de Boer te Taroe- toeng en J. C. Saul te 's-Gravenhage. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. J. W. M. van Swet, Schie- broek en de heeren C. Bieshaar, Den Haag en R. J. van Helsdingen, Den Haag. 's-GRAVENHAGE In de vorige opgave Is abusievelijk vermeld: J. C. Boogaard te Den Haag, dit moet zijn: J. J. van Laar te Haarlem- Koersen voor stortingen op 14 Februari 194" tegen verplichtingen luidende ln: ReichsmaX* kén f 75.57, Lires f 9.55. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur 7 pet. Bolivia '27 3% Unilever 90%90% U. S. Steel 44 Beth. Steel 5VA58% Rep. Steel 16% Gew. Marine 7 3/167% Studebaker 8 1/168+4 Gew. Peruvian 11/16 Preferente Peruvian 2% Van 4.30—5 uur U. S. Steel 44 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: n„ 0 Febr.: H. van El teren, expediteur, Ouden bosch, Bcsschevaart Wijk C no. 75. R.c. mr. B'leidere. Cur. mr. A. A. J. Dirven, Bergen vv Zoom, Antwerpscheatraat 30. ,k. 12 Febr.: Franciscus Antonius Bieieveldt, cai= houder, Zaandam, gemeente B-ergh. R.c. mr. H-v. de Zaayer. Cur. mr. D. J. H. W. Spanjaard, tinchem. te de Naam'lcoze Vennootschap Technahon, Den Haag. Laon van Poit 184, ind. en handel onderneming. R.c. mr. G. H. B. van den Boo Cur. mr. M. P. Plantenga, Den Haag. M. C. J. van der Wee, Den Haag, Gouve neurlaan 235, leesbibliotheek, handel ln schril' behoeften. R.c. mr. A. Hilbingh Prins. Cur. m P. J. Paete tot Cansoijen, Den Haag. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: ,r,,, Handcisvemi. o.d. Firma van der Toorn v* ser, en haar vennc-dten Klaas v. d. Toom Klaas Visser, allen te Wormerveer. Geëina'S door het verbindend worden der uitdeelings.U N.V. Holl. Mij. tot het muken van Wegen e Waterbouwkundige Werken „Homawewa", SeV!;„ tigd te Den Haag, kantoor houdendé te V'oorbU'» Geëindigd door het verbindend worden der eenns uitdeelingslljst. C. Barendregt kruidenier, Zwljndrecht, Ide» P. van Dam, Amsterdam. Adm. de Ruyterwee 175 II. Geëindigd door het verbindend wordt dèr eenige uitdeeiingslijst na gedaan verzet. AMSTORDAM, 13 Febr. Aardappelen. De Al»- aterdamsche aardappelprijzen waren hedên onve* anderd. Aanvoer 19.000 kg. 'S-HERTOGENBOSCH, 13 Febr. N.V. Boter^ mijn. Aanvoer 9425 kg. Hoogste prijs 1.67, laag' Bte prijs 1.64, middelprijs 1.65 per leg. fle

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2